Met de Patentrekening heeft u de smaak van sparen snel te pakken ;w Janeen&X/önR MÖ72 Ivol bondsspaarbank Interessante wijnproeverij John Mets in kasteel Groeneveld Gezellig tentoonstellingsgebeuren in mei op de Eng Wereldvoedseldag in de Open Hof: 'Het schandaal van de honger' 198- 269- WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 13 Politie Almere voorbeeld voor Soest? 10 GROTE eieren De spaarbank doet altijd meer wooninrichting voor exclusief wonen Vbaarn, brinkstraat 19-23, tel. 02154-12801 Waterval in Artishock Waterproblemen aan de Smitsweg Met 17 Cötes du Rhönes: Gasketel gestolen Diefstallen in saunacentrum Kiel gelegd voor M'87 Boom in brand gestoken Auto uit verkeer genomen Fibromyalgie: Onbekende reuma Derde-Wereldgroep overweegtnieuwproject in Tanzania 159- 169- 179- MODE De commissie Algemene Bestunrsza- BIJ KAAS 02155-17552 ken heeft maandag j.1. besloten een zoekje te brengen aan de politie in taere, om te bekijken hoe daar de ganisatie in elkaar zit en functio- ert. De commissie ging akkoord met het voorstel daartoe van Raymond van elder (PvdA), die nogal wat op- en inmerkingen had over de organisatie en het als gevolg daarvan functioneren van de Soester politie. Hij uitte die in de vergadering, waarin de brief ter discussie stond die burge- t jmieester mr. Paul Scholten had geschre ven over de situatie met betrekking tot het Soester politiekorps. Dat werkt on der zware druk en voelt zich door aller lei oorzaken soms in de steek gelaten, wat niet bepaald een motiverende in vloed heeft op het werk van het korps in het algemeen en de individuele politie man in het bijzonder. »Van Gelder stelde vast dat de gemeen teraad weliswaar het beleidsplan voor de politie voor de komende jaren heeft M vastgesteld, maar dat dit niet wil zeggen dat bij de regelmatige evaluatie hiervan niet kan worden afgeweken. Met name de laatste tijd komen er geluiden uit het j korps dat het niet goed gaat met de poli tie. In zo'n geval, aldus Van Gelder, is het niet juist bij voorbaat en stringent ast te houden aan het voorgenomen eleid, maar zou een ombuiging ervan op z'n minst moeten worden overwo gen. Politie-commissaris J. K. Adema hoor de de discussie in de commissie aan en eageerde enigszins geïrrifeerd op de woorden van Van Gelder: "Op 1 au- ustus 1992 ga ik met functioneel leef- 'hoek verkocht zz en funk appel la pop rkt plaats. chtskunstenaar - evenement telefon i sch 33-72609/». tijdsontslag!" liet hij weten, een opmer king die met namen bij Van Gelder, die zei dat zijn kritiek uitsluitend positief was bedoeld, niet in goede aarde viel. De burgemeester suste de opwinding, waarna de commissie afsprak een be zoek te brengen aan de politie in Alme re. Nieuw beleid De commissie was nog niet eensgezind in haar advies over de besteding van het bedrag van 175.000 gulden dat op de politiebegroting "over" is als gevolg van een niet juiste berekening. Het geld dat bij andere gemeentelijke afdelingen "over" is, komt steeds aan die afdeling ten goede, zo stelde Jan Visser (Progressief Soest), dus dat moet ook bij politie zo zijn. Dat betekent wat hem betreft dat de door de politie ge wenste uitbreiding van het "burgerper soneel" met een receptioniste/telefo niste en een huismeester kan doorgaan. Ook Adriaan Pothuizen (D'66) en Bert Krijger (WD) lieten zich in deze zin uit. Alleen de vertegenwoordigers van het CDA en de PvdA lieten weten hierover nog niet binnen de fractie te hebben ge sproken, zodat zij hun stem hebben voorbehouden. De PvdA zal tijdens de begrotingsbehandeling haar standpunt bekendmaken. Burgemeester Scholten merkte tenslot te op dat, ondanks de bezuinigingen, el ke afdeling binnen het gemeentelijk ap paraat wel enige ruimte heeft voor nieuw beleid, maar dat dit alleen niet geldt voor de politie. In dit verband zei de burgemeester dat zoiets ook niet erg motiverend werkt op de politie. De Patentrekening is één van de vier vrije spaarrekeningen van de Bondsspaarbank Sparen met een opklimmende rente en zonder dat uw spaargeld vast staat, kan bij de Bondsspaarbank op een een voudige manier. Neem bijvoorbeeld de Patentrekening. U krijgt een basisrente en in de meeste gevallen ook een premierente. Deze premierente ontvangt u als uw saldo op 1 jupi of 1 december minimaal f 2.500,- is. Hoe hoger uw spaarsaldo des te hoger het percentage basis- en premie- rente wordt. De rente kan daardoor flink oplopen. De rente wordt bovendien twee keer per jaar bijge- schreven. Op 1 juni en 1 december. Wilt u meer informatie Kom even langs. Wij zijn u graag van dienst. Midden Noord en Oost Nederland spaarbank >P" <7^ v/aon IMIRIKIK WVMUIORO geeft gratis inrichtingsadvies aangepast aan uw smaak en interieur Voorbijgangers ontdekten zondagmor gen aan de Steenhoffstraat een water stroom vanonder de voordeur van het Artishockgebouw. De politie werd ge waarschuwd en die ontdekte dat er in de toiletten op de bovenverdieping vier kranen open stonden. Die zorgden er met elkaar voor dat er op de trappen een waterval was ontstaan. Het ver moeden bestaat dat de kranen al sinds zaterdagavond op volle kracht hebben gewerkt. Een flink deel van het sys teemplafond is daardoor naar beneden gekomen zodat er aanzienlijke schade is aangericht. Het bestuur van Artishock overweegt bij de politie aangifte te doen wegens opzettelijke vernieling. Over de oorzaak is verder niets bekend. De politie werd zondagavond gewaar schuwd in verband met wateroverlast in een flatgebouw aan de Smitsweg. Bij nader onderzoek bleek in een van de woningen de kraan open te staan. De politie zag geen mogelijkheid de wo ning binnen te komen en alarmeerde een storingsmonteur, die de hoofd kraan in de kelderruimte van het flatge bouw dichtdraaide. Het gevolg daarvan was dat een groot aantal woningen ge durende enige tijd zonder water zaten. De echte wijnliefhebber in ons land zal als het om grote wijnen gaat direct re fereren aan de mooie Bordeaux en Bourgognewijnen. Ze zijn mooie, dat valt niet te ontkennen, Maar de prij zen zijn tot een bijna onbetaalbare hoogte gestegen. De echte wijnlief hebber gaat daarom op zoek naar be taalbare wijnen, waardoor hij het ge not van een goed glas meer in even wicht kan brengen met de draagkracht van zijn portemonnee. Het Rhönedal is dan de aangewezen streek die na Bordeaux de meeste kwaliteitswijnen van Frankrijk levert. Johan Mets van de bekende delicates sen wijnkoperij aan de Van Weede- straat presenteerde in het afgelopen weekeinde een wijnproef in de kelders van kasteel Groeneveld. Het unieke van deze proef was dat Johan Mets het presteerde alle 17 gemeentes van de Appellation 'Village' Cótes du Rhönes te laten proeven. Johan Metz heeft al deze wijnen ook in zijn assortiment. Veel wijnliefhebbers maakten gebruik van de gelegenheid om kennis te maken met Cötes du Rhönes. E Het zijn wijnen met een rijk bouquet, pittig, soepel en elegant. Soms is hun jeugd wat aan de harde kant maar dat verdwijnt na enige jaren rijpen op de fles. Al deze wijnen kan men zeker 4 tot 16 jaar opleggen. Een voordeel was dat practisch alle wijnen in dit assortiment afkomstig zijn van de Caves des Vigne- i rons (gemeente Caves) die 85 procent van de totale productie 'Village'-wijnen maken, waardoor een vergelijk van de verschillende karakters duidelijk naar voren komt. De algehele indruk van de 17 wijnen was goed tot zeer goed. Hier- Herman italiano VOOR EXCLUSIVITEIT IN HET HART VAN BAARN Gezellig tafelen en een uitgebreide keus in Italiaanse vlees-, vis-, deeg-en pizzaspecialiteiten. Dagelijks voor U open van 16.00-23.00 uur. Afhalen mogelijk. Voor reserveringen of bestellingen bellen: 02154-11465 Nieuw Baarnstraat 4a, Baarn bij is ook gekeken naar de prijs-kwali- teit-verhouding. Enkele wijnen uit het assortiment die extra aandacht verdie nen zijn: Cötes du Rhöne Village A.C. Saint- Maurice '85, 12,95 Cötes du Rhöne Village A.C. Vacquey- res '85 11,95 Cötes du Rhöne Village A.C. Saint Gervais '85 11,45 Nog twee wijnen verdienen bijzondere aandacht. Het zijn wijnen die een goede begeleider zouden zijn op een kerstdi ner. Het zijn de Cötes du Rhöne Village A.C. Pantaleon en de Rousset les Vig- nes. Deze in evenwicht en fijn van smaak zijnde wijnen kosten 12,45. Onderschatte De genoemde wijnen zijn herkenbaar aan de Appellation A.K. uit Soest deed in het afgelopen weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van een wandgasketel ter waar de van ca. 1200 gulden. De ketel was door onbekende daders weggehaald uit een in aanbouw zijnde woning aan de Turfstreek. De voordeur bleek te zijn geforceerd. De politie heeft een diepgaand onder zoek ingesteld naar de vermoedelijke dader van een aantal dieftsallen uit kle- dingkastjes in een saunacentrum aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. De eigenaar, E.Z. uit Soest, stelde zich met de politie in verbinding nadat hij had ontdekt dat drie kastjes waren vernield en de erin bewaarde spullen van de gas ten waren ontvreemd. Eén van de benadeelden, W. van D. uit Baarn, miste in elk geval een etui met daarin een bedrag van 270 gulden en zijn autopapieren. De andere slachtof fers hebben nog geen aangifte gedaan. 'Villages', in totaal mogen 17 gemeen ten deze Appellation voeren en bren gen ze hun wijn onder gemeentenaam op de markt. Men gebruikt voor de wij nen verschillende druivensoorten, zoals de grenache vanwege zijn krachtigheid, de carignon voor z'n body, de mourvé- dre voor z'n geur, de cinsault voor z'n verfijndheid, de clairette vanwege z'n elegance en de bouboulence voor z'n frisheid. De verschillende druivensoorten in combinatie met de verschillen in grond soort per gemeente, maken deze voor treffelijke, maar nog altijd onderschatte wijnen, zo interessant. Een compliment derhalve voor Johan Mets, die deze 17 wijnen in zijn assortiment onderbracht, en de wijnliefhebbers in contact bracht met de Cötes du Rhönes. Vorige week dinsdagavond ontvouw de de heer J. Heerkens, voorzitter van de Stichting Manifestaties Soest, de plannen voor een nieuwe "M", een tentoonstelling voornamelijk bedoeld om de Soester middenstand de kans te geven op een andere wijze dan de da gelijkse, produkten en diensten aan het publiek te tonen, toe te lichten en te verkopen. De heer Heerkens, vaar dig geassisteerd door o.a. zijn pen ningmeester, de heer V. Veldkamp, deed dat voor een goedgevulde zaal van Restaurant "De Soester Duinen". Reeds in een eerder stadium had een peiling onder de winkeliers uitgewe zen, dat er van die kant zeker belang stelling voor deelneming bestond. Principiële inschrijvingen op de be schikbare 3000 vierkante meters be loofden al een spontane bezetting van ruim 1400 meter. Historie Nederlanders houden van tentoonstel lingen. Overal in den lande beschikken we over ruime hallen waarin grote en kleine manifestaties op touw kunnen worden gezet. Soest is in de jaren zestig met een soort huishoudbeurs begonnen. Niet in een bestaand gebouw, maar in tenten op de Eng, langs de Talmalaan. Wie herinnert zich niet de eerste "Sowi"-beurs? Later werd dat omgedoopt in "Wiso"maar die naam betekende in een andere let tergreepvolgorde hetzelfde: "Winke liers Soest". De middenstandsorganisa tie "De Soester Ondernemer" nam het initiatief en een kleine club uit het be stuur vormde een commissie, die voor de organisatie tekende. Er is steeds om de twee jaar een beurs gehouden. Deja- ren zeventig zorgden voor een wat an der beeld. In een poging om niet alleen de middenstand, maar "alles wat leef de, woonde en werkte in Soest en om geving" erbij te betrekken, ontstond in 1974 de "Manifestatie", afgekort "M'74", op basis van een nieuw con cept, met zowel een "binnen"- als een "buiten"-gebeuren. Twee even succes volle Manifestaties volgden in 1976 en 1978. De inmiddels in het leven geroe pen "Stichting Manifestaties Soest", die o..a. de organisatie van de "M"'s voor haar rekening had genomen, heeft de "M'80" jammer genoeg niet van de grond gekregen door de economische teruggang. Het bestuur van de Stichting acht nu de tijd weer rijp voor een nieu we poging. De bijeenkomst van vorige week was één van de eerste stappen op weg naar mei 1987. Dan zullen op de speelweide, tegenover de oude plek, twee of zelfs drie machtige tenten ver rijzen waarin het een paar dagen gezel lig toeven zal zijn. Winkelpatroon Soest zit, wat zijn winkelkernen betreft, nogal rommelig in elkaar. Het kent in principe vijf concentratiepunten, waar van de twee "winkelpolen" 'Winkel- kring Van Weedestraat' en 'Hartje- Zuid' de grootste en meeste bekende zijn. De overige drie, 't Hart' aan en om de Koninginnelaan, 'Overhees' en 'De Op het terrein voor de M'78 tenten pionierden de padvinders van de Palts en Eemgeuzen deze toren, die dienst deed als drager van het beeldmerk van de M'78. Smitshof zijn goed uitgeruste, wijkver- zorgende winkelgroepen. Verder kent Soest zijn zogeheten losliggende winke liers, die zich in veel gevallen bij één van dichtstbijzijnde centra hebben aange sloten. Eén écht winkelhart is er niet. Dat is een handicap. Het "kooplek", zoals dat zo mooi heet, probeert ieder op zijn eigen wijze klein te houden: er voor zorgen dat er zo weinig mogelijk mensen in omliggende gemeenten op stap gaan. Soest kan daarop een bescheiden blij vend antwoord geven. Over het gehele dorp verdeeld vindt u beslist veel kwali teit, een perfekt assortiment, goede ser vice en alles tegen concurrerende prij zen. Daarvoor hoeft niemand het dorp uit. Daarom is het een goede gedachte eens per twee jaar dat hele assortiment bij elkaar uit te stallen, tijdens die Mani festatie op de Eng. Belangstelling De belangstelling van de zijde van het publiek in Soest is, als er "iets te doen" is, doorgaans groot. Daar hoeft geen deelnemer aan de aanstaande beurs zich zorgen over te maken. Zaak is het op een zo kort mogelijke termijn klaar heid te krijgen over de mate waarin de middenstanders bereid zijn aan de beurs deel te nemen. Hoe meer het er zullen zijn, des te interessanter het voor het publiek wordt. Niet zozeer het aan tal vierkante meters is maatgevend voor een aantrekkelijk geheel. De verschei denheid aan winkeliers en daarmee het pakket diensten en produkten staan ga rant voor een succesvol geheel. Er zijn twee manieren waarop over de vierkante-meter-prijs wordt gespro ken. De heer Heerkens legde zijn ge hoor uit dat bij voldoende deelnemers sprake kan zijn van drie tenten met een totaaloppervlak van 3000 m2, met een meterprijs van 75,-. Bij een mindere belangstelling wordt uitgegaan van twee tenten (2000 m2), met een meter- prijs van 100,-, alles exclusief 20% B.T.W. De heer Heerkens: "Het ziet ernaar uit dat we die drie tenten wel goed gevuld zullen krijgen. Er is best interesse en er is al behoorlijk ingeschreven". Na de vergadering van vorige week, zo meld de Heerkens ons, zijn er nog tal van te lefoontjes binnen gekomen, "die", zo beweerde hij, "zijn gevoel voor opti- misme stevig hadden onderlijnd." Er wordt veel geïnformeerd en er wordt zelfs al om bepaalde plekjes in de tenten gevraagd. Standbouw Tijdens de vergadering werd verder duidelijk gemaakt, dat iedereen die er prijs op stelt, gebruik kan maken van de diensten van een ter zake deskundige standbouwer. Wie zelf geen stand heeft, of wil laten bouwen, kan terecht bij de firm Deen, die een handig en effektief schakelsysteem ter beschikking heeft voor slechts 45,-per vierkante meter, eveneens exclusief 20% B.T.W. Vóór 15 november a.s. Een uiteenzetting door de heer Veld kamp over de financiën, de voorwaar den en de afspraken,vorm Ie het laatste deel van de bijeenkomst. Wie wil in schrijven, nadere informaties wenst of anderszins kontakt wil opnemen, gelie ve zich te wenden tot de heer V. Veld kamp, overdag tussen 9.00 en 12.00 en 14.00 en 16.00 uur, onder telefoon nummer 02155-12568. Het adres van de Stichting Manifestaties Soest luidt: Postbus 3053, 3760 DB Soest. Een bewoner van de Prins Bernhard- laan meldde de politie in het afgelopen weekeinde dat onbekenden een boom in zijn voortuin in brand hadden gesto ken. De eigenaar bluste het vuur met emmers water terwijl de politie met de poedetblusser het karwei afmaakte. Op de Steenhoffstraat hield de politie bij een routinecontrole de 36-jarige R.S. uit Amsterdam staande, omdat zijn auto op het eerste gezicht al rijp leek voor een grondig technisch onderzoek. De wagen vertoonde diverse gebreken en werd uit het verkeer genomen. Fibromyalgie is een tamelijk onbeken de vorm van reuma. Het is een ziekte waartegen in Nederland nogal scpe- tisch wordt aangekeken. Vijf patiën ten die lijden aan fibromyalgie hebben onlangs een belangenvereniging opge richt. Het is de Nationale Vereniging Fibromyalgie Eendrachtig Sterk (FES). Omdat er weinig of niets gedaan word! voor mensen die met fibromyalgie be hept zijn wil de FES in het land regiona le afdelingen opzetten. Het doel van de belangenvereniging is het geven van morele ondersteuning aan en het inven tariseren van het aantal patiënten in ons land. Tevens wil men adviezen ver strekken aan de patiënten op medisch en sociaal gebied. Ook probeert de FES meer bekendheid aan deze vorm van reuma te geven door de media in te schakelen. Fibromyalgie is een spierpijn in en om het bindweefsel. Het wordt daarom ook wel 'welke delen reuma' genoemd. Alle aanhechtingen in het lichaam (rug, schouders en benen) vertonen stekende pijnen, terwijl de gewrichten overge voelig zijn en overal drukpijn veroorza ken. Omdat er aan de buitenkant van het li chaam niets te zien is, nemen veel men sen de klachten van de patiënten niet serieus. Ook de medische wetenschap heeft er lange tijd niet of nauwelijks aandacht aan besteed. Pas de laatste tijd verschijnt af en toe medische vaklitera tuur over fibromyalgie. Het contacta dres voor de FES is: J.M. Deelen-Rad- der, P.C. Hooftlaan 5, Soest, tel. 15212. In de Open Hof organiseerden Vrou wen voor Vrede vorige week, in sa menwerking met de Derde-Wereld groep Soest, een avond rondom het thema "voedsel", in nauwe samen hang met de Derde-Wereldproblema tiek. Ria Kok, veldwerkster bij het IK- VOS (Interkerkelijk Vormingswerk inzake Ontwikkelingssamenwerking) startte de avond met een "spel", waar bij de aanwezigen uit zo'n 75 trefwoor den er acht moesten kiezen die naar hun oordeel het beste de oorzaken van honger en ondervoeding weergaven. Aan de hand van een uitstekende diase rie, toegelicht door Ria Kok, werden die oorzaken overduidelijk in beeld ge bracht. De serie - "Het schandaal van de honger" - gaf naast ontroerende, soms schokkende beelden, ook veel cijferma tige en technische informatie. Het zegt wel iets als men bedenkt dat er in één jaar evenveel mensen sterven door hon ger en ondervoeding als er in de Tweede Wereldoorlog in totaal aan slachtoffers vielen. Op dit moment zijn ongeveer 435 mil joen mensen ondervoed, en dat terwijl er volgens berekeningen van de FAO genoeg voedsel op de wereld is om ieder te voeden. Eén van de vele schandalen uit de serie: Unilever heeft o.m. plantages in de Sa- hel-gebieden. Tijdens de grote droogte, enige jaren geleden, verbouwde deze maatschappij volop groenten, bestemd voor de export. Unilever was overigens erg eerlijk over de reden: hel was eco nomisch gezien aantrekkelijk. General Food stelt onomwonden dat de samen stelling van ons voedselpakket steeds meer wordt bepaald door goedkope grondstoffen uit de Derde Wereld, zoals de sojaboon. Die levert naast olie voor spijsvetten ook grondstof voor afwas- middel en veevoer, maar ook voor kof- fiecreamers, klok-klop e.d. Akties Tijdens de discussie kwam dan ook het probleem naar voren van mensen die, als gevolg van de behandeling van die ren in de bio-industrie, zijn overgegaan op vegetarisch voedsel en nu worden geconfronteerd met dit soort proble men bij de soja, die als vervanger van vlees wordt gebruikt. Uiteraard kwam de vraag op of "gewone mensen" in vloed kunnen uitoefenen op deze za ken. Het steunen van akties als Solidari- dad en IOW (Interkerkelijk Overleg Wereldvoedselvraagstukken), zoals het trachten met de koffiebranders tot over eenstemming te komen over betere be talingen voor "ruwe" koffie, is er één van. Een andere, zij het kleine moge lijkheid, is het kopen van produkten via de in verschillende plaatsen opererende Wereldwinkels. In elk geval kan ieder alert zijn op het (niet) gebruiken van produkten al bijv. de genoemde koffie- creamers, waardoor ook de "eigen" veehouders nog worden benadeeld. Leidje Tomassen, voorzitter van de Derde-Wereldgroep Soest, hield aan het eind van de bijeenkomst een korte inleiding over het werk van de groep. Het project in Rwanda loopt inmiddels ten einde. Financieel bleek er voldoen de armslag te zijn om naast het geplande gemeenschapshuis in Rusumo, dat nu volledig functioneert, ook nog een klei ne brug te bouwen, waardoor de verbin dingen voor de streek sterk verbeterd worden. Dat is o.m. van belang voor het economisch vervoer. Alfabetiserings cursussen, gezondheidsvoorlichting, baby- en kleuterbegeleiding, voedings leer etc. komen nu van de grond. Tanzania De Derde-Wereldgroep kijkt inmiddels uit naar een nieuw project. Gedacht wordt aan een project in Tanzania, o.m. omdat daar de mogelijkheid bestaat van goede begeleiding en kontakt. Moge lijkheden zijn hier bijv. de opzet van een varkenshouderij bij een opvanghuis voor psychiatrische patiënten, waar door het voedselpakket kan worden verbeterd. Verder is er een mogelijk heid om een fysiotherapeute, werk zaam in een ziekenhuis, te helpen aan de noodzakelijke apparatuur en mate rialen, met daarnaast steun aan een be drijfje waar hulpmiddelen worden ge maakt. Ook is er in een ziekenhuis behoefte aan couveuses, waarvoor bijvoorbeeld ex emplaren gebruikt kunnen worden die hier door vervanging overbodig zijn ge worden. Meestal zijn de transportkos ten voor de betrokkenen een onoverko melijke last. Een ander object waaraan steun kan worden verleend is een infor matiecentrum in Tanzania, waar alle ontwikkelingsprojecten worden ge coördineerd om doublures te voorko men. Aan het slot van de bijeenkomst kwa men de plannen van de gemeente Soest met betrekking tot de vorming van een "platform" nog ter sprake. Dit goede plan kan volgens velen goed werken. De gemeente zelf zal echter het "voor touw" moeten overlaten aan de burgers en uitsluitend ondersteunend bezig moeten zijn. it en alle il ndeloos te i. bedrukte t modieuze in geweven blouson aag. eerijsluiting plissérok Jiel blouse Hen 100% ten 38-44

Soester Courant | 1986 | | pagina 13