DE TROPENTUEV Vrienden van Eemland: 'Ruilverkaveling bewijst boeren slechte dienst? VIAL Videotheek en Compact Disc speciaalzaak TbilMNEINkjis TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleriwoqt Comfort classique. Soest houdt slag om arm voor boerderijbouw Bremeentje Annie's Boetiek biedt fraaie cadeaus tegen betaalbare prijzen PAGINA 16 elier ishock Ltd. 'j 6 november, 'Sans toit ni 7 november, Fabrice .rthur WOENSDAG 5 NOVEMRFR -|986 Bêtaald natuurbeheer' minder riskant dan produktievergroting SOESTER COURANT PAGINA 17 voor doe-het-zelvers Tips voor de maand november DE KNOLLENTUIN OPENT OP DONDERDAG 6 NOVEMBER OM 20.00 uur voor partijen en barbecue (het gehele jaar) BAR EETCAFE In verband met de opening van De Tropentuin is de keuken van De Knollentuin op 6 november vanaf 19.30 uur gesloten. Burg. Grothestraat 37 - 3761 CK Soest - Tel. 02155-19893 'Verzoening tussen landbouw en natuur geen utopie' Inspraak op ruilverkavelingsplan KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. SCHAKEN Goede start derde team SCS Collecte Rotary Club DAMMEN Opnieuw winst voor DVSB I Nieuwe giftshop aan de Koninginnelaan vil tekenen kan elke twee- n de maand terecht in het an Artishock. Er zijn géén ïrbonden, wel zelf teken- enemen. De eerstvolgen ds zullen plaatsvinden op; ember en zondag 14 de- 4.30 tot 17.00 uur. Toe- 'middag vanaf 15.00 uur C. Artishock op de Eng. meedoen, leden zowel als /an de nieuwe film "Sans •an Agnes Varda luidt es" en is opgedragen aan aute. Een onbekende ir het werkelijke /an het idee dat Varda Jen in twee velletjes op Zij had een meisje mode! stond voor insen die zonder enig Zuid-Frankrijk hun dag zonder woorden en zonder geschiedenis, vaste plek of band, met levensdrang: volledige m speelt zich af in een ït met het lijk van een greppel. De politie n natuurlijke dood: t er iets van dat meisje? ensen die het meisje op lig tegenkwam en met en of uren van haar zonder verdere deelde, volgen we het Zonder dat de n het meisje in kaart vel een duidelijk beeld «nlijkheid. Hoewel een Ju, wordt dat meisje )je exemplarisch voor mens heden ten dage. divers ontstaat een portret van de jaren tachtig, vanaf 20.00 uur tel. de leden/cjp/65 plus Lili Marleen" R. W. 'Almacita" Felix de "Querelle" R. W. Jf2 Amsterdam, 24-7- ^leiding tekenen en Rijksacademie te jchilderijen werden 'e volgende groeps- ortret' Rijksacade- en kunst' Nieuwe f84; Int. Exhibition Tentoonstelling hjk Museum Am- in: Galerie 1'Aven- her 1980 en 1982; is 1986; eindexa- cademie 1985. Het 'rld IV' fungeerde mstbeurs '86 in de isterdam. Schilde- und zijn steeds te Ibrecht te Rotter- gen van zijn studie gelegenheden aan eren. rang speelt mis sen rol. Fabrices ange rolluikenfa- e van klein te noe- onderhand uitzijn revenheid, grote ^mputertechniek, ;h sindstwee jaar De computer is atische ladenkast composities en Q ',n opgeslagen prints zijn geen erijen, meer een techniek. De Schilderen blijft eid. Tegelijk ex- zo (Amsterdam, :ctie foto's. rdt vrijdag 7 no- 1.00 uur en is te 23 november op ddag van 15.00 tishockgebouw. "Het is onverstandig de kop in het zand te steken en te doen alsof er niets aan de hand is, want binnen afzienbare tijd zal er wél iets aan de hand zijn. De tragiek van deze ruilverkaveling is dat het plan weliswaar perfect past in de landbouw van Eemland van vandaag maar niet meer in de landbouw van morgen. Het plan is dus al verouderd op het moment dat het ter visie wordt gelegd. Aangezien het dan meer naar het verleden zal kijken dan naar de loekomst, geeft het de boeren ver- keerde adviezen." Deze waarschuwende opmerkingen zijn aan te treffen in de notitie over het ruilverkavelingsplan - vorige week ver spreid onder de veelzeggende titel: "Ruilverkaveling Eemland achter haald?" - die de natuur- en milieube schermersorganisatie Vrienden van Eemland (VvE) heeft samengesteld. De notitie gaat uitvoerig in op de pro blemen van de landbouw in Europa, vooral als gevolg van de overschotten in de zuivel, die onbetaalbaar groot zijn geworden. Gewezen wordt in dat ver band o.m. op de boterberg, de melk- poederberg en de vergelijkbare moei lijkheden bij vlees, suiker, eieren, wijn en graan. Oorzaak daarvan is de fors toegenomen produktiviteit als gevolg van toegeno men kennis en wetenschap, o.a. de bio technologie, die ertoe leiden dat de pro- duktiviteitsstijging de komende jaren onverminderd door zal gaan en zelfs zal versnellen. De produktie is nu al zo'n tien procent te hoog, volgens land bouwminister Braks, en ingrijpende maatregelen zullen niet lang op zich la ten wachten. Volgens de Vrienden van Eemland is de toekomst glashelder: er zal zeer aan zienlijk worden gesneden in de land- bouwproduktie. "Dat is een keiharde realiteit. Een ruilverkavelingsplan is al leen aanvaardbaar als het met die harde toekomst rekening houdt en de boeren daarin een reëel perspectief biedt." Ongenadig afgestraft In Eemland blijft het aantal liters gepro duceerde melk per hectare onvermin derd stijgen. Als er niet wordt ingegre pen wordt er over 15 jaar weer 1/3 meer geproduceerd dan nu; na 30 jaar - de looptijd van de ruilverkaveling - zal dat overschot opnieuw verdubbeld zijn, aldus de VvE. "De boer zal daarvoor ongenadig economisch worden ge straft." De Vrienden van Eemland hebben be rekend dat het landbouwgebied in het plan minstens 1/3 te groot is. Een zeer voorzichtige schatting komt uit op een overschot van 2000 hectare weide grond, maar het dubbele is evengoed mogelijk. De VvE vinden nu dat in dit overschotgebied niet langer maximaal geproduceerd moet worden. Dat kan door deze gronden de bestemming na tuurgebied te geven, als natuurreser vaat of als gebied met een extensievere produktievorm, die overigens minstens evenveel vakmanschap en creativiteit van de boeren vragen als de meer op produktie gerichte bedrijfsvoering. De gemiste inkomsten krijgen de landbou- wers vergoed in de vorm van beheer- stoeslagen. Op deze manier blijken landbouw en natuur niet strijdig met elkaar te zijn, zoals bij de voorbereiding van het ruil verkavelingsplan steeds is aangeno men. "Een achterhaald standpunt," al dus de VvE. "Integendeel: het wordt binnenkort voor de landbouw voorde lig om grote gebieden een natuurbe- stemming te geven. Dit biedt de boeren - door een gegarandeerd inkomen uit de beheerstoeslagen - meer bestaansze kerheid dan het ruilverkavelingsplan." De VvE twijfelen er niet aan of de klei ne boeren, die door het ruilverkave lingsplan weer net kunnen meekomen met de grotere landbouwers, zullen bin nen enkele jaren opnieuw kleine boeren blijken te zijn geworden. Ervaringen met andere verkavelingen hebben ge leerd dat gemiddeld ca. 1/3 van de boe ren binnen tien jaar moet afhaken. Miljoenen-investeringen Door een groot areaal als natuurgebied te bestemmen kan de ruilverkaveling soepeler verlopen, vinden de Vrienden van Eemland. De verdeling van de grond wordt eenvoudiger; boerderij- verplaatsingen worden in principe overbodig. "En daarmee vervalt voor zo'n 50 boeren de noodzaak zich mil joenen-investeringen op de hals te ha len. De hoge rentelasten zouden de ver- plaatsers dwingen om op de oude voet door te gaan met de overproduktie." Logisch zou zijn de nieuwe natuurge bieden vooral in het midden van de Eemlandpolder aan te leggen, in de meest afgelegen delen, en de produk- tiegronden aan de rand te houden, dicht bij de bestaande boerderijen. Voorde len: het waterpeil hoeft in verre delen niet te worden verlaagd, waardoor aan merkelijk kan worden bespaard op de gemalen, en de arbeidsomstandighe den van de boeren zullen sterk verbe terd worden omdat de kavels voor het melkvee vlak bij zijn huis liggen. De af gelegen weiden kunnen worden ge bruikt als hooiland of voor het inscha- ren van pinken, aldus de VvE, wat een hoop heen en weer rijden bespaart. Ka velruil is overigens alleen daarom al hard nodig en moet met spoed ter hand worden genomen. Uit het ruilverkave lingsplan is al gebleken dat de hoogno dige arbeidstijdverkorting vooral op die manier te realiseren is, en nauwelijks uit andere onderdelen van het plan, dat op deze manier ook aanmerkelijk goedko- Grote keuze in films (VHS) en CD's. En heeft U geen afspeelapparatuur, geen nood, deze kunt U bij ons huren, zowel Moviebox en CD-speler. VAN WEEDESTRAAT 82 Openingstijden: ma. t/m do. 12.30-20.00 uur. Vrijdag 12.30-21.00 uur. TEL. 02155-22339 Zaterdag 10.30-18.00 uur. Zondag 14.00-18.00 uur. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Hoewel het weet in het najaar vaak niet bepaald uit- nodigt tot werken in de tuin, is er deze periode van het iaar nog van alles te doen. Er zijn allerlei karweitjes die gedaan moeten worden vóór de winter invalt. Hierbij vragen zowel de planten in de tuin alsook de gereed schappen en materialen die in de tuin worden gebruikt de nodige aandacht. In alle gevallen betekent ver waarlozing uiteindelijk schade en dat kunnen we na tuurlijk beter voorkomen. Verder is er naast het nood zakelijke onderhoud nu volop gelegenheid tot plan- Planten: op het tuincentrum vinden we in deze tijd weer een complete collectie tuinplanten. We kunnen er op alle fronten weer tegenaan. De bomen zijn er weer, de diverse struiken, de rozen maar ook fruitbo men, coniferen, klim- en vaste planten k""nen^eze tijd aan de aarde worden toevertrouwd. Dit kan^oven gens bij heel veel planten tegenwoordig ook buiten het ouderwetse plantseizoen plaatsvinden, omdat^ze in container worden gekweekt, waardoor ook midzomer kan worden aangeplant. Het grote voordeel van plan ten in het najaar is de gemakkelijke voorjaar. Een struik of boom die in deze tijd wordt ge zet, wortelt bij zacht winter weer al wat door zodatde plant al enigszins gewapend is tegen IhelS" drogende april-weer. Op deze wijze o herfstaanplant in het voorjaar veel besteden dan aan planten die we m het voopaar plan ten. Het is wel verstandig voor de winter de aamchaf van niet geheel winterharde gewassen «vermijden. Op het tuincentrum kunnen we in deze voor informa November is ook een ideale plantmaand voor bloem bollen In oktober zijn de temperaturen vaak nog aan de hoge kant waardoor de bollen vroegtijdig uitlo- p^ïlter dan november lopen we de kans te worden overvallen door winters weer hetgeen het planten kan vermoeilijken. - Onderhoud - Veel tuinbezitters zijn geneigd de tuin voor de winter keurig bladvrij te maken en alle vaste planten kort te knippen. Dit geeft natuurlijk een orde lijk uiterlijk aan de tuin maar komt de tuin niet echt ten goede. Het gazon moet vanzelfsprekend wel bladvrij worden getrokken maar tussen de struiken en vaste planten geeft het een natuurlijke bescherming tegen de winter die komen gaat, zowel voor plant als dier. Het bodemleven ondervindt het nodige gemak tijdens de overwintering van zo'n bladeijasje, de vogels vin den er nog het nodige voedsel tussen en de structuur van de grond blijft beter in tact. Op plaatsen waar het blad ronduit storend staat, halen we het weg en ge bruiken we ter bescherming van overtollige gewassen eventueel wat sparregroen als afdekmateriaal. Dit passen we pas toe als het ernaar uitziet dat er een flin ke vorstperiode op komst is. De dode materialen in de tuin verdienen ook even onze aandacht. Buitenkra nen worden afgesloten. Regentonnen bij vorst ge leegd en ondersteboven geplaatst. Tuinvazen, schalen en kwetsbare beelden worden binnengehaald. Éénja rige planten die we over willen houden zoals Fuchsia's en Geranium gaan naar binnen, alsook kuipplanten zoals Agava, Oleander en dergelijken. - Bemesting - November is ook een mooie maand om de tuin te bemesten. Wat de kunstmestsoorten betreft kan alleen herfstmest nog worden gebruikt. Dit is ga- zonmest die zorgt dat het gras in goede conditie de winter ingaat. Als organische bemesting voor het ga zon kan compost worden gestrooid. Voor de rest van de tuin kunnen afhankelijk van de aanwezige plant soorten compost, koemest en/of tuinturf als bemes ting fungeren. Als basisbemesting kunnen we van no vember tot februari onze tuin bekalken indien de zuurgraad te wensen overlaat. Een juiste zuurgraad van onze tuingrond zorgt voor een betere opname van de toegediende bemesting, dus voor een gezondere groei. Informatie omtrent bemesting krijgen we bij de verkoper/adviseur op het tuincentrum. Dr. G. S. de Hoog (l.) en W. Schuring van 'Vrienden van Eemland'. per kan worden. Dr. G.S. de Hoog, lid van de Raad van Advies van de Vrienden van Eemland, en W.E. Schuring, voorzitter van de VvE, presenteerden het plan vorige week aan de pers. Schuring merkte op dat er in het huidge plan weliswaar 350 hectare natuurgebied is "uitgesleept", wat meer is dan bij andere ruilverkave lingen, maar dat de beweegredenen van de VvE ditmaal niet zozeer op het be lang van de natuur zijn gericht als wel op het belang van de boeren. Dr. De Hoog stelde nadrukkelijk dat het de bedoeling is de "hoognodige" discussie op gang te brengen over deze, tot dusver onderbelichte aspecten. Vol gens hem is 1986 een keerpunt in het Europese landbouwbeleid. De discus sie is door de Landinrichtingscomissie als niet-relevant voor het huidige plan tijdens de inspraakavonden bewust bui ten de deur gehouden. "Onbegrijpe lijk", aldus De Hoog. Groot risico Volgens de VvE is het van het uiterste belang dat de boeren inzien dat ze een keuze-mogelijkheid hebben: óf door gaan met produktiviteitsverhoging, wat op den duur in hun nadeel zal gaan werken, óf kiezen voor meer bestaans zekerheid uit de beheerstoeslagen voor dat deel van hun gronden dat ze minder intensief gaan gebruiken. De Hoog: "Het ruilverkavelingsplan in zijn huidi ge vorm is voor de boeren een groot risi co, omdat het eenzijdige adviezen be vat. Het bewijst de boeren een slechte dienst." Volgens hem zijn de ontwikke lingen niet nieuw. "Maar je hoort er al leen nog in de wandelgangen van de po litiek over spreken en niemand durft de consequenties hardop te zeggen." De waarnemend voorzitter van de Landinrichtingscommissie - de instan tie die het ruilverkavelingsplan heeft ontwikkeld en aan de man probeert te brengen - de heer T. Roodhart, die (op merkelijk) ook bij de persconferentie aanwezig was, bestreed de visie van de Vrienden van Eemland. In de eerste plaats wees hij erop dat de natuurbe schermingsorganisaties, die in de Land inrichtingscommissie twee vertegen woordigers hebben, nog nimmer de ideeën van de VvE naar voren hadden gebracht. De Hoog reageerde daarop door te zeggen dat de zienswijze van de VvE ook nog maar kort geleden was af gerond en dat alle eerdere pogingen om deze aan de orde te stellen waren gestuit op de weigerachtigheid van de commis sie. Volgens Roodhart is de discussie ook te laat en heeft hij tijdens de inspraak wei nig vernomen van ongerustheid onder de boeren. Bovendien hebben die zich in de discussie over het streekplan al na drukkelijk uitgesproken voor een zo groot mogelijk areaal landbouwgebied. "Het was een heet hangijzer, maar er is een compromis gevonden waarmee wij vrede hebben. Ook de politieke afwe ging over de verdeling van het gebied in natuur- en landbouwgrond is al lang ge maakt." De Hoog merkte in dat verband op dat veel boeren, die zich belaagd voelen, hun mond nauwelijks open durven te doen, maar dat ze onder vier ogen dik wijls van hun ongerustheid blijk geven. Hij kondigde aan dat er in december een brochure zal verschijnen over de ontwikkelingen in de landbouw en dat er op 14 februari een "Eemlanddag" zal worden gehouden in kasteel Groene- veld, met een symposium. Daarin ko men de landbouw in Eemland en de consequenties van de ruilverkaveling in een open discussie aan de orde. In een toelichting bij de notitie over haar visie op de ruilverkaveling in Eem land merkt de organisatie Vrienden van Eemland het volgende op: "Van de vereniging Vrienden van Eemland wordt algemeen verwacht dat zij de belangen van natuur en landschap in Eemland verdedigt. Dat doet zij ook, maar niet als pressiegroep die koste wat 't kost natuurgebieden wil afdwingen. In het huidige ruilverkavelingsplan zijn landbouw en natuur nog tegenover el kaar gezet. Dit conflict heeft inderdaad bestaan, maar 1986 was een keerpunt. De land bouw heeft nu groeiende hoeveelheden grond over en dat biedt een mogelijk heid tot verzoening. De problemen van de landbouw in Eemland kunnen worden opgelost via betaald natuurbeheer. Dat is geen utopie, maar een reali teit die zich de komende decennia met 2 a 3 procent, ofwel zeker 200 hectare groei per jaar, zal blijven voordoen. Aangezien het ruilverkavelingsplan een plan is voor de toekomst, moet het zich ook op deze toekomst baseren, en niet op trends uit een voltooid verle den." klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR Het doorgaan van de ruilverkaveling Eemland, die voor de gemeente Soest geen financiële consequenties heeft, is voor de Soester agrariërs van groot be lang. In het plan staan echter enkele opmerkingen, waardoor het naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders aanbeveling verdient gebruik te maken van de door de Landinrich tingscommissie geboden mogelijkheid tot inspraak. Zij hebben de raad voor gesteld hiermee akkoord te gaan. Soest wil met name opmerkingen ma ken over de voorkeursstroken voor boerderijbouw; de bestemming van het Bremeentje en van het jaagpad langs de Eem. In het voorontwerp-plan is er rekening mee gehouden dat het Bremeentje, een weg in de Eempolder nabij de Grote Melm, gehandhaafd blijft (zonder dat wordt voorgesteld het door te trekken, zoals de gemeente Baarn graag wil). Het polderweggetje zal dan zonder kos ten voor de gemeente worden verbe terd tot een verharde weg. In het ge meentelijk ontwerp voor de eerste her ziening van het bestemmingsplan Lan delijk Gebied is het Bremeentje echter vooralsnog geheel wegbestemd. B. en W. stellen de raad voor aan dit "wegbe- stemmen" vast te houden zolang niet is besloten tot boerderijbouw in het pol dergebied bij de Grote Melm. V oorkeursstroken In het voorontwerp-plan ruilverkave ling Eemland zijn voorkeursstroken voor boerderijbouw aangegeven: langs het Bremeentje en de A. P. Hilhorst- weg. Het gemeentebestuur van Soest wil hierover nog geen definitief stand punt innemen. De herziening van het bestemmingsplan Landelijk Gebied die in voorbereiding is, voorziet tot nu toe niet in de aanwijzing van nieuwe bouw percelen. Afgezien dat naar het oordeel van B. en W. de concrete noodzaak daartoe zou moeten zijn aangetoond, is voor het gebied aan de A. P. Hilhorst- weg gedacht aan een bestemming agra rische doeleinden met de aanduiding "van landschappelijke en natuurweten schappelijke waarde". Vanuit deze waarden verdient aanwijzing van nieu we bouwlokaties daar niet de voorkeur. Voor het gebied langs het Bremeentje is gedacht aan een bestemming agrarische l doeleinden - produktiegebied. Hoewel bij veel gelegenheden wordt gepleit voor het behoud van de rust in dit ge bied, verdraagt deze bestemming eer der de aanwijzing van bouwpercelen dan die aan de A. P. Hilhorstweg. Nader overleg is echter mogelijk en B. en W. willen dan ook volstaan met het uitspreken van de bereidheid tot mede werking aan de aanwijzing van nieuwe bouwpercelen. Overigens is het wel zo, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht eventueel een gemeente kunnen ver plichten mee te werken aan de uitvoe ring van het landinrichtingsplan. Jaappad Een onderdeel van het voorontwerp is ook dat de weg in de Lange Eindse Ma ten zal verdwijnen. B. en W. vinden dit een logische zaak als aan het Bremeen tje enkele nieuwe boerderijen worden gebouwd. Ook het jaagpad langs de Eem kan volgens het voorontwerp aan de openbaarheid worden onttrokken. Dit staat echter haaks op de in Soest le vende wens het pad juist een meer re creatieve functie te geven voor wande laars en fietsers. Op dit punt moet naar de mening van B. en W. het plan wor den herzien. Tenslotte wil de landinrichtingscom missie door het nemen van maatregelen bereiken dat in het gebied tussen de Eem en de A. P. Hilhorstweg in de zo mer minder water uit de Eem behoeft te worden ingelaten. Dit komt het milieu daar ten goede, omdat het water in de Eem toch een enigszins mindere kwali teit heeft. B. en W. zien dan ook geen aanleiding over de voorgestelde peil- verlaging bezwaren aan te tekenen. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 0'33-18747 Voor het eerst sinds jaren is de Schaak Club Soest er in geslaagd een derde team achter de tafels te krijgen. Het derde team startte voortvarend tegen het derde van Nijkerk. Een nederlaag van De Boer na een blunder werd ruim schoots gecompenseerd door zeges van Van Vliet, Voet, Reumerman en Zwiers. De uitslagen in bordvolgorde: Flohr - Van Vliet 0-1, J. Smit - De Boer 1-0, C. Smit - V.d. Berg 1/2-1/2, Van Ommen, - Vonk 1/2-1/2, Brouwer - Voet 0-1, List - Verrips 1/2-1/2, Zandbergen - Reumerman 0-1, Te Welscher - Zwiers 0-1. Totaaluitslag: Nijkerk 3 - Soest 3 2 1/2-5 1/2. Laddercompetitie Afgelopen vrijdagavond raakte René Boekhoff de leiding in de ladder com petitie kwijt. Terwijl hij van Chiel Ven- nik verloor, won Erik Swinkels van Christian Vonk en kwam daarmee al leen aan de leiding. Ondertussen won Patrick Reumerman verrassend van Haijo Schipper en moesten Goes en Wolzak hun meerdere erkennen in res pectievelijk v.d. Velden en Chavannes. Er werden ook enkele partijen voor de interne competitie ingehaald en vooruit gespeeld. In groep 1 bleef René Mole naar ongeslagen door van v.d. Ham men te winnen. Braf verloor opnieuw, ditmaal van Eric de Haan. In groep 2 behaalde voorzitter Verrips zijn eerste overwinning en wel ten koste van Th. v.d. Berg. Burgemeester en Wethouders hebben de Rotary Club Soest-Baarn toestem ming gegeven om in de periode 2 t.m. 7 februari een collecte te houden alsmede een speldjesverkoopdag. Het eerste team van DVSB trad thuis aan tegen het 3e team van Ons Genoe gen uit Utrecht. DVSB begon goed, door de eerste 4 partijen in winst om te zetten. Daarna kwamen er twee remi ses, waardoor de stand na 6 partijen 10-2 werd voor DVSB. De vier slotpar- tijen leverde 4 punten op voor beiden. Daardoor werd de einduitslag geheel boven verwachtingen in 14-6 voor DVSB. Uitslagen.mR. Entken - D. de Boer 2-0. Th. Schimmel - A. Rosmuller 2-0. H. Schouten - P. v.d. Heuvel 2-0. Ch. Bakker - W. Vleeswijk 2-0. K. Hamma- cher - S. v. Heek 1-1. H. Oostenrijk - P. Meyker 1-1. R. Damen - B. Jansen 0-2. J. J. den Os - H. Beusekom 2-0. C. v. Oosterom - J. Alberts 0-2. M. Mulder - H. Kleunder 2-0. Totaal: 14-6. A.s. maandag 10 november is het eerste team vrij. Het tweede team, dat vorige week vrij was, speelt thuis tegen NDG III. Tevens vindt er de prijsuitreiking plaats van het huisdamtoernooi. Door de vogeltentoonstelling in het Duiven- zaaltje, zal er uitgeweken worden naar de Open Hof. "Annie's Boetiek". Zo heet Soests nieuwste cadeaushop, die gevestigd is aan de Koninginnelaan 34 - een van de nieuwe huizen tegenover de Nieuw- straat - waar mevrouw Annie Bleumer met ingang van morgen, donderdag 6 november, een ware schat aan ge schenkartikelen verkoopt. De winkel gaat zonder officiële toestanden van start, maar de kopers krijgen de eerste dagen wel een leuke attentie mee naar huis. Annie's Boetiek biedt de Soester die op zoek is naar een mooi cadeau(tje) tegen een betaalbare prijs volop keus. De arti kelen zijn grotendeels zelf gemaakt door Annie Bleumer, die in feite nog maar net is neergestreken in het nieuwe huis in Soest, nadat zij en haar echtge noot - die al jaren in Soest werkt - tot dusver hun leven hadden doorgebracht in Didam, in de Achterhoek. "Daar had ik ook al een winkeltje," al dus Annie Bleumer, en toen we naar Soest verhuisden wist ik dat ik ook hier graag zoiets om handen wilde hebben." In Didam was ze altijd een zeer actief lid van de gemeenschap, o.m. als ambte naar van de burgerlijke stand en in het verenigingsleven, vooral scouting, en bij tal van evenementen die op een of ander manier georganiseerd moesten worden. Ook was ze politiek actief. "Ik kan slecht stil zitten en ben graag al tijd bezig. Eigenlijk is dit ook een uitge groeide hobby, waar ik veel van mezelf in kwijt kan," legt ze uit, terwijl ze nog volop bezig is met de voorbereidingen voor de start van haar boetiek. Daarin tekent zich al duidelijk af dat Soest er deze week een bijzonder aantrekkelijke "giftshop" bij krijgt, waar velen iets van hun gading zullen kunnen vinden. Het zeer uitgebreide assortiment be staat o.m. uit droogbloemstukken in al lerlei uitvoeringen, gegraveerd glas werk, keramiek, beschilderde kaarsen, kleipoppen - vervaardigd uit de specia le zeer fijne Fimo-klei - sieraden, bij- Foto: Goos van der Wilt voorbeeld minuscule droogbloemetjes, gegoten in hars, maar ook Balinees houtsnijwerk (uniek in Soest) en tal van andere grote en kleine voorwerpen die een interieur verfraaien of die zomaar een mooi geschenk zijn van mens tot mens. Opvallend zijn ook de leuke Abraham- en Sara-poppen om iemand cadeau te geven bij zijn of haar 50e ver jaardag. Natuurtalent Annie Bleumer is een natuurtalent op dit gebied. Met een aangeboren gevoel voor schoonheid en onmiskenbare ar tistieke begaafdheden heeft ze schap pen vol "kunst" staan, waarvan er heel wat voor minder dan een tientje te koop is. Ze hanteert graag bescheiden prij zen, omdat er juist inde wat voordeliger categorie geschenkartikelen veel vraag is. Pottenbakken op de schijf, bloem- binden, graveren, schilderen - ze doet het allemaal zelf. Dat ze graag haar handen uit de mou wen steekt wordt nog eens onderstreept door het feit dat ze het nieuwe huis sa men met haar man voor een belangrijk deel zelfheeft gebouwd. "We zijn er wel anderhalfjaar mee bezig geweest." De boetiek is ingericht in wat bij andere huizen feitelijk de woonkamer is. Het echtpaar Bleumer heeft de grote slaap kamer op de eerste verdieping dan ook in gebruik genomen als huiskamer. Van Soest heeft ze door alle drukte nog weinig gezien. "Het zal wel even wen nen zijn, want de mentaliteit is in het oosten toch een beetje anders, geloof ik. Daar maak je iets gauwer kontakt. Maar ik hoop hier m'n draai wel te vinden," vertelt ze. Dat zal zeker lukken, ook al doordat haar boetiek in principe alle dagen van 9.30 tot 18.00 uur geopend zal zijn; op vrijdagavond tot 21.00 uur en op zater dag tot 17.00 uur. "En als ik eens een dag weg moet hang ik een bordje voor de deur dat ik gesloten ben." <y i

Soester Courant | 1986 | | pagina 17