I 1 SUPER FLOWER Sy((icfbfa\ TOT JEANS BIJ EET U IEDERE DAG SPRUITJES?5 KIPPEBOUTEN 129 Commissie Minderheden woedend over gang van zaken met werkplan Pothuizen wil opheldering over 'verborgen' begrotingsoverschot 1986 en 1987 Perfekt kostuum 'Pakkie-an' van Adama herenmode 2 kilo... 798 gezien 65e JAARGANG NO. 10 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 Pensioenbijdragen te hoog becijferd 4T- Dief valt door de mand na intensief politiespeurwerk Tweede fase reconstructie Stadhouderslaan begonnen BLOEMEN EN PLANTEN GOED EN GOEDKOOP VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST Soepel, glad, zuiver wol. Moderne snit, bijna alles 2-rij (Double-breasted) Mc. Gregor - Desch - Mill. Adama staat u netjes. Soesterbergsestroot 51 Soest Beckeringstraat 50 - Soest Heftige verontwaardiging over 'politiek en ambtenarij' Bij aiiu schijnt altijd de zon! ZONNEBANK g50 Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest Bij een ra kantoor heeft U een gevarieerd pakket. Een kantoor heeft toegang tot vele verzekeraars. Hij kiest kwaliteit en let op de prijs. Verzekeren doe je via een kantoor. De Ta Kantoren in Soest zijn: Kieinegris Assurantiën. Harrie Toonen Assurantiën. De Vesting Assurantiën. Adviesburo van Ginkel, Makelaar in Assurantiën. BERLINER Honsbergen HONSBERGEN Zeeuwse Klei-Bintjes Honsbergen fC.K door GerardPaul Treurnis Diefstal Eurochèques opgelost Bedenkelijke leuzen op nieuwbouw politiebureau Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Adriaan Pothuizen, fractievoorzitter van D66 in de Soester gemeenteraad, heeft zich per brief tot Burgemeester en Wethouders gewend met een aantal vragen over de pensioenbijdrage die de gemeente als "overheidswerkge ver" afdraagt aan het ABP. Volgens Pothuizen heeft Soest in zijn begroting een percentage van 21 gehanteerd en dat cijfer is sinds 1981 al niet meer gel dig. Al vanaf 1982 is de bijdrage steeds verlaagd; in 1986 was het zelfs 12,5 procent en in 1987 zal het ver moedelijk nog lager zijn. Een en ander houdt in dat de gemeente naar het zich laat aanzien de laatste ja ren veel te hoge bedragen heeft bere kend voor deze pensioenbijdrage. Vol gens Pothuizen moet dat dan ook ge volgen hebben voor de beoordeling van de activiteiten- en investeringsplannen 1987-1990, "die in een heel ander dag licht komen te staan dan was voorzien". Hij vraagt het College dan ook welke consequenties het denkt te verbinden aan de vaststelling dat de begroting 1987 méér ruimte biedt dan aanvanke lijk gedacht en welke voorstellen het voornemens is te doen met betrekking tot een zich aftekenend overschot 1986. Voor wat betreft de jaren daarvóór (1982 t/m 1985) vindt hij het "verde digbaar" dat het College telkens 21 procent als bijdrage hanteerde, omdat de verlaging in die jaren een wettelijke basis miste. Dat geldt niet voor 1986, toen het percentage definitief werd vastgesteld op 12,5, en voor 1987, waarvoor weer 21 procent is opgeno men in de begroting. Pothuizen heeft ook ontdekt dat het deel van de pensioenbijdrage dat op de ambtenaar wordt "verhaald" in 1986 is verlaagd van 11,7 naar 10,6 Hij wil van het College weten of daarmee ook rekening is gehouden. Pothuizen schrijft het College dat hij "helaas op een wat ongelukkig mo ment" gestuit is op deze vragen, die hij Adriaan Pothuizen. echter van zodanig gewicht vindt dat hij ze nog voor de begrotingsbehandeling beantwoord wil zien. Hij wil van B. W., exacte berekeningen vernemen en vooral wat het voordeel is ten opzichte van de tot nu toe gehanteerde cijfers in de begroting. Met andere woorden: hoeveel houden we over en wat doen we met dat bedrag? De politie heeft vorige week na intensief speurwerk de dader kunnen aanhou den van de diefstal van een portemon nee uit een kleedkast bij de Chemco in Soestduinen. Een medewerker, T. den O. uit Amersfoort, ontdekte dat het deurtje van zijn kast in de kleedruimte van het bedrijf was opengebroken en dat zijn portemonnee verdwenen was. Daarin bevond zich een bedrag van 695 gulden. De politie stelde ter plaatse een onder zoek in, waarbij ca. 25 collega's van Den O. werden gehoord. Van elk van hen werden de kleedkastjes aan een onder zoek onderworpen. In één van de kast jes bevond zich een gereedschapskist met o.a. een schroevedraaier, waarvan de bekbreedte nagenoeg overeenkwam met die van het voorwerp waarmee het kastdeurtje was geforceerd. Op de schroevedraaier bevonden zich ook overeenkomstige laksporen. De spullen behoorden toe aan de 35-jarige H.M. uit Utrecht, die echter elke betrokken heid ontkende. Op gezag van de politie moesten daarop alle bij het onderzoek betrokken mede werkers hun portemonnee laten zien. M. bleek een envelop bij zich te hebben waarin zich 95 gulden bevond. Nader aan de tand gevoeld bekende hij dat geld uit de bewuste portemonnee te hebben weggenomen. De portemonnee zelf had hij op het toilet doorgespoeld. Na verwijdering van de toiletpot werd de portemonnee inderdaad in de afvoer aangetroffen, met daarin de resterende 600 gulden. M. moest toegeven dat hij die bij zijn diefstal over het hoofd had gezien... De firma Almere is sinds maandag j.1. werkzaam aan het tweede deel van de reconstructie van de Stadhouderslaan. Dat is het gedeelte vanaf de gemeente grens met Baarn tot en met het kruis punt Stadhouderslaan/Noorderweg/ Maatweg. Gedurende de werkzaamhe den kan het gemotoriseerd verkeer niet van de Stadhouderslaan gebruik maken om naar Baarn en/of van Baarn naar Soest te rijden. Men zal gebruik moeten maken van de Rijksweg langs het Paleis Soestdijk (Amsterdamsestraatweg) en Lnt. Gen. van Heutszlaan. Aan wonenden en bestemmingsverkeer kunnen wel gebruik maken van de Stadhouderslaan, evenals het fietsver- keer van en naar Baarn, zij het dat deze laatste categorie tijdens de werkzaam heden van het reconstrueren van het kruispunt een klein stukje moet lopen. De reconstructie van het kruispunt zal onder meer bestaan uit het aanbrengen van twee verkeersgeleiders op de Stad houderslaan. Door deze verkeersgelei ders wordt de verkeersveiligheid bevor derd. Het is dan namelijk mogelijk om gefaseerd over te steken. Vooral voor HARTJE-ZUID Een kat in de buurt, in zijn zevende leven is in een sprong voor zijn leven gebleven. Hij dook veel te ras door flinterdun glas geen dubbele ruit, daarom moest hij wel sneven! (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 0118429 EN WIJ KOMEN! de scholieren zal dat een verbetering betekenen. Zij maken regelmatig ge bruik van het kruispunt. Ook het busverkeer wordt gedurende die acht weken omgeleid. In de tweede fase gaat bus 72 naar Baarn via Nieu- werhoekplein, Insp. Schreuderlaan, Noorderweg, Vredehofstraat, Praam gracht en Torenlaan en terug naar Soest via Lt. Gen! v. Heutszlaan, Amster damsestraatweg, Vredehofstraat, Noorderweg, Insp. Schreuderlaan en N ieu werhoekplein. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangt een tekening van de totale reconstructie van de Stadhouderslaan. ^eden van de commissie Minderhecfen hebben vorige week vanaf de publieke tribune tijdens de vergadering van de raadscommissie Welzijn op niet mis te verstane wijze hun verontwaardiging laten blijken over de gang van zaken met betrekking tot het werkplan en het programma 1987 voor het minder hedenbeleid. Dat stuk werd in de com missie Welzijn besproken met het oog op de komende begrotingsbehande ling, maar wijkt zo sterk af van de ver sie die in de commissie Minderheden is vastgesteld dat de leden van die commissie dat onaanvaardbaar von den. Met name Jos van der Leij en Wim van den Bergh maakten zich tot tolk van de algemene woede van de commissie - van wie een flink aantal Turkse en Ma rokkaanse leden eveneens de tribune bevolkten. Jos van der Leij distancieer- de zich met grote nadruk vooral van de ambtelijke reaktie op de aanbevelingen in het werkplan, waardoor nogal wat wensen van de commissie bleken te zijn gesneuveld in het uiteindelijke voorstel (waarover B. W. overigens nog geen definitief standpunt hebben bepaald). Zij liet weten dat de ambtenaar die voor een en ander verantwoordelijk is "óf zwaar gefrustreerd" moest zijn, "of in een vlaag van verstandverbijstering" moest hebben gehandeld. Zij drong er op aan het stuk te vernietigen en er op nieuw in de commissie Minderheden over te spreken. Wim van den Bergh benadrukte niet minder boos dat de voorliggende versie niet in de commissie Minderheden be sproken was. Ernstige bezwaren had hij tegen het feit dat hem en anderen slechts bij toeval ter ore was gekomen dat de commissie Welzijn zich over het- stuk zou buigen. Hij kwalificeerde het stuk als "haastwerk" en "uiterst gebrek kig", en bovendien voor buitenlanders noch Nederlanders te begrijpen. Tactloos en onbenullig Hij had ook onoverkomelijke bezwaren tegen een aantal tekstveranderingen - die bovendien nauwelijks als zodanig herkenbaar waren - en had zich buiten mate geërgerd aan zijns inziens discri minerende opmerkingen over buiten landse jongeren, 'die in het stuk als een "zwerfgroep" worden getypeerd. "Tactloos en onbenullig," aldus Van den Bergh. Ook hij eiste nieuw overleg in de commissie Minderheden. Namens de werkgroep Onderwijs en Educatie onderstreepte NellekeStreef- kerk de kritiek van de beide anderen. Met name bracht zij naar voren dat de onderwijsparagraaf in de commissie Minderheden in het geheel niet aan de orde is geweest. Volgens haar was het werkplan nu een nietszeggend stuk, dat volgend jaar net zo gemakkelijk weer kan worden gebruikt. De insprekers kregen in de commissie Welzijn steun van Leidje Tomassendie de wijze van omspringen met de com missie Minderheden teleurstellend en beschamend noemde. Wethouder Frans Kingma wees erop dat er door tijdgebrek nogal wat was misgegaan. "Het is niet allemaal vlekkeloos gegaan en het verdient zeker de schoonheids prijs niet." Volgende keer beter Toch vond hij het verantwoord de com missie Welzijn het stuk in deze vorm voor te leggen, omdat de vereiste zorg vuldigheid wel was betracht en omdat het het College nu eenmaal vrij staat om een advies niet zonder meer over te ne men, "al is dat natuurlijk altijd heel ver velend." Kingma merkte op dat het College "naar eigen goeddunken han delt" met adviezen. "Het gaat iets te ver om steeds opnieuw een standpunt te moeten bepalen, want dan blijf je aan het praten." Hij beloofde voor het vol gende werkplan een bezinning op de werkwijze - "volgende keer beter" - maar kondigde alvast aan dat het tijd schema dan "van roestvrij staal en niet van was" zal zijn. Bert Krijger (VVD) liet weten duidelijk geschrokken te zijn van de reacties. Hij pleitte voor nieuw overleg met de com missie Minderheden, zodat de proble men misschien nog voor 18 november uit de wereld geholpen zouden kunnen worden. Kingma constateerde nog een moge lijkheid tijdens de vergadering van 10 november, maar liet weten dat het zeer ongebruikelijk is een stuk als dit nog eens te bespreken. "Het kan misschien niet naar wens zijn, maar zo gaat dat niet." Ook welzijnsambtenaar Ad v.d. Haar vond dat de kwestie op 10 november maar eens goed uitgepraat moest wor den en liet verder weten dat er op de emotionele opmerkingen van de in sprekers heel wat af te dingen viel. Johan Baks (CDA) toonde wel begrip voor de verontwaardigde geluiden en pleitte voor verschuiving van de besluit vorming naar december, of voor het uit voeren van de suggestie van Bert Krij ger. Ach ach... Kingma sloot zich daar nolens volens bij aan. Hij hoopte dat een en ander niet tot uitstel van de behandeling in de raad zou leiden en wees er nog eens op dat men zich ambtelijk "in alle bochten had gewrongen" om de commissie Minder heden zoveel mogelijk ruimte te geven. "Ach ach," klonk het schamper van de tribune. Kingma en V.d. Haar bleven met de-in sprekers van mening verschillen over de vraag of de commissie Minderheden'nu wel of niet een afgerond advies had ge geven. Volgens Kingma was er geen aanleiding om te veronderstellen dat het voorliggende stuk een ander .stuk was dan wat in de commissie Minderhe den was besproken. "We gaan het op 10 november ook niet nóg eens bespreken, maar alleen proberen de gerezen on duidelijkheden weg te nemen." Minachting Naar aanleiding van een tamelijk onbe grijpelijke omvorming van een aanbe veling over intercultureel onderwijs (dat via interculturele manifestaties ge stalte zou moeten krijgen) luchtte ook Ans Mann, directeur van de Desmond Tutuschool, vanaf de tribune haar hart. Zij wees erop dat hier twee volkomen verschillende zaken door elkaar wor den gehaald en proefde daarin duidelijk de minachting van de zijde van het ge meentebestuur en het ambtelijk appa raat voor de mensen die in de praktijk werkzaam zijn. "Daar word je wanhopig van! Als de politiek en de ambtenarij ermee gaan stoeien ontdek je dat alles wat er gezegd wordt loos is," stelde ze verbijsterd vast. "Laten we liever gaan kijken hoe de scholen die met deze problematiek kampen geholpen kunnen worden. On ze school wil geen manifestatie, maar verantwoord onderwijs. Op deze ma nier bent u ons helemaal niet aan het helpen!" Op 10 november buigt de commissie Minderheden zich dus nog eens over het werkplan en het programma. Maar wat daarvan de zin is en wat de uitkomst zal zijn is eigenlijk niemand duidelijk. per behandeling Dames en herenkapsalon - Zonnecentrum Volgens afspraak. Soester- ibergsestraat 39A Kapsalon Tel" 02155-10706 garanlie Wo zekerheid Alleen donderdag 100 gram Alleen donderdag Alleen donderdag 5 Kilo Genietend van zijn pensioen, heeft hij het drukker dan ooit. Kenmerkend voor de wat oudere heer die van nature aktief en creatiefis en zich niet aan de kant ge zet voelt. Het verenigingsleven wist hem te vinden en als hij niet zelfde rem had aangetrokken, dan zou hij nu geen mi nuut meer over hebben voor zijn tuin. Al lange tijd keek een treurberk daar niet echt vrolijk. Toegegeven, dat ligt enigszins in zijn aard. Maar door die treurnis heen kon je zien dat het boompje niet goed floreerde. Deze herfst, tussen twee vergaderingen door had de vanwege zijn ouderdom gepen sioneerde heer gepland, de boom uit de grond te sleuren om hem elders in de hof een nieuwe kans te geven. Bij het los woelen van de grond stootte onze tuin man op een dikke wortel, zo te zien af komstig van buurmans boom. Met zijn vers geslepen spade hakte hij daad krachtig op de wortel in, die geen krimp gaf. Nog een enorme dreun en.... de aar de spoot omhoog. Een verstikkende gaslucht joeg de krachtpatser in ruste naar het andere eind van de tuin, luid schreeu wend dat de gasleiding het bege ven had. "Ik zou de Gemeente maar bellen "advi seerde de buurman van over de heg. Verstand op nul, stemming op storm, begon de aanrander van het gemeente lijk bezit reeds te brullen voordat de tele fonisteuitgesproken was. Ze stelde hem gerust door hem er van te overtuigen dat ze alles in het werk zou stellen om hem door te verbinden naar de persoon die dat behandelde. "Met het Gasbedrijf" zei de volgende juffrouw. Zij was ook al niet te beroerd om onze paniek vogel door te verbinden. Hijgend vertelde hij daarna aan weer zo 'n even wichtige gemeente-ambtenaar in welke hoge nood hij verkeerde. Binnen tien minuten arriveerden van twee kanten auto's van 'het Gas,waarvan de be manning weliswaar snel ter plaatse was, doch geenszins in paniek verkeerde. Een dot poetskatoen dichtte het gat tij delijk, een stuk plastic bond de eindjes voorgoed aan elkaar. "U hebt geluk gehad, meneer" zei een van de gasmannen. De pechvogel zag de vergaste blaadjes van de treurberk en keek verongelijkten vragend naar de reparateur. "Het gat zit net voor de meter, dus het gas hoeft u niet te betalenDe huis- tuin- en keukenman pakte de treurberk en zette die pal naast zich neer, als pose rend voor een foto. Het was een treurig gezicht. Met de aanhouding van de 20-jarige M. A. uit Soest heeft de politie klaarheid gebracht in de diefstal van een aantal Eurochèques ten nadele van mej. C.B. uit Soest. Zij deed in februari j.l. bij de politie aangifte van de vermissing van 15 chèques, in de veronderstelling dat zij tijdens de verzending van de bank naar haar huisadres waren zoekgeraakt. Vorig jaar had ze al aangifte gedaan van de diefstal van vier Eurochèques, die op één na waren verzilverd in Amersfoort en Hilversum. Deze diefstal was nooit opgelost. Nu onlangs was gebleken dat ook de 15 vermiste chèques inmiddels waren ver zilverd stelde de politie een nader on derzoek in, waarbij A. aan het bureau werd ontboden. Hij had in de bewuste periode de post verzorgd tijdens de af wezigheid van mej. B. Na enig aandrin gen bekende hij zowel de diefstal van vorig jaar als die van begin dit jaar. In totaal maakte hij zich op deze wijze meester van een bedrag van 4450 gul den. Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde een bezoekje gebracht aan de nieuwbouw van het politiebureau aan de Dalweg. Zowel in het gebouw zelf als op een aantal bouwketen wer den leuzen van een uiterst bedenkelijk gehalte aangebracht, waarbij overvloe dig gebruik werd gemaakt van spuitbus sen. Behalve enkele obsceniteiten wer den ook verwijzingen aangetroffen naar omstandigehden die herinneren aan de oorlogsjaren, o.m. davidssterren, SS- tekens en andere zaken. Uit één tekst kon worden opgemaakt dat de daders het voornemen koesteren het nieuwe politiebureau op 1 januari a.s. in vlam men te laten opgaan, en deze medede ling was ondertekend namens de "IRA". Burgemeester Scholten reageerde maandag zeer ontstemd over de be kladdingen. Later bleek ook het tunnel tje onder de Dalweg van racistische leu zen te zijn voorzien, die echter onmid dellijk door Gemeentewerken zijn ver wijderd. Ook het PUEM-huisje aan het Roggeveld bleek besmeurd. Er is al eerder geconstateerd dat vernie lingen e.d. zijn aangericht. In de afgelo pen maanden werd van tijd tot tijd ook een aantal jeugdige Soesters aangetrof fen op het bouwterrein, die echter geen bijzondere verdenking opriepen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 1