Schoeman Mi IN NUKERK: OVERAL GRATIS JACKS iqem j kom eens met Schoeman praten! Kruispunt Beukenlaan/Dalweg voortaan conflictvrij en verkeersafhankelijk Soest 50 jaar geleden 6 november 1936 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 5 SOEST Bewoners Overhees I en II houden hoofd boven water Onderzoek naar veiligheid in verkeer bij scholen Voor verbetering van aanleunwoningen Gemeente wil 5,5 ton aan Braamhage geven vraagt uw aandacht voor Begrotingsbehandeling en Raadsvergadering Uitvoering Brandbeveiligingsveror dening Soest Bestemmingsplan Bleekveld Y erkeersmaatregel Openbare commissievergadering Wethouder verricht ingebruikstelling Kruispunt Dalweg/Beukenlaan Verkeerslichten buiten werking: twee flinke botsingen DE 125 NWV WINKELIERS Materialen voor speellokaal basisschool De Schakel Parkeerverbod deel Yan Lijndenlaan Aanrijding onder invloed Te gekke vanaf vrijetijdskleding Maatregelen tegen lastige jeugd bij C-drie Bekendmakingen. Natuurschennis in de Korte Duinen Eerlijkheid beloond? Doet een makelaar nog meer dan alleen bemiddelen? VAN GOYENLAAN Een perfect onderhouden 3- kamerflat (voorheen 4) gele gen op de 3e woonlaag met ber ging. Het geheel is recentelijk gerenoveerd in lichtblauw en wit te tinten. Entree, hal, nwe. douchecel, woonkam., eetkam., nwe. keu ken,2esl.kam.,wasruimte.Servi cekosten f 175,- p.m., voorschot verw. f 150,- p.m. Vraagprijs f 60.000,-. DRAAILIER Royale eengezinswoning, bouwjaar 1978, met voor- en ach tertuin, vrijstaande berging en achterom. Indeling: hal met plavuizen vloer, toilet, meterkast, trapkast, open luxe eiken keuken met inbouwap- paratuur bestaande uit diepvries, koelkast, gaskookplaat, oven, af zuigkap en veel kastruimte. Doorzonwoonkamer met parket vloer, balkenplafond en gedeelte lijk voorzien van dubbele begla zing. Verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, vaste was tafel en aansluitmogelijkheid 2e toilet, vaste trap naar zolder met 4e slaapkamer met dakraam en veel bergruimte. Oplevering: in overleg. Vraagprijs: f 145.000,- CLAROENSTEKERPAD Riant aan vijverpartij gel., roy. semi bungalow m. blijvend vrij uitzicht. Bouwjr. 1978. Entree, toil. gecombineerd m. douche, 2 sl.kam. beide m. v.w., zeer ruime living (ca. 55 m2) m. vide, centrale open haard. div. schuifpuien, convectorput en vloerverw., open keuk. m. div. inb app., bijkeuk. m. wasmach. aansl. Inp. bereikbare verw. gar. Patio aan zuid/westzijde. Berging v.v. c.v. en wateraansl., zeer ver zorgde tuin. Verd.: 2 roy sl.kam. (9 m2 en 20 m2) w.v. v.w., bad- kam. m. ligbad en 2e toil. en v.w. Div. ingeb. kasten; geh. parter re v.v. plav., leisteenvl. en therm. beglaz. Kap-, spouw- en vloer isolatie, hardhouten kozijnen. Vraagprijs: f 345.000,-- Een NVM- taxatierapport. Een waardevol document voor elke bank! Makelaars in onroerende goederen leden NVM Het adres van Schoeman Makelaars is Middelwijkstraat 54, Soest TELEFOON 1 3539 b.g.g. 1 6955 Schoeman Makelaars heet ook kantoren in Amersfoort. Hoolddorp. Leusden, Tiel en Veenendaal Ongeveer 250 woningen in Overhees I en II komen eventueel in aanmerking voor drainage. Bij een nagenoeg gelijk aantal huizen in dezelfde woonwijken wordt mogelijk plastic folie aange bracht. Deze maatregelen lijken nood zakelijk na de uitkomst van een en quête die onder de bewoners is gehou den. De bewoners en de gemeente zijn al geruime tijd met elkaar in bespre king om de vocht- en wateroverlast in Overhees I het hoofd te bieden. De vertegenwoordigers van de bewo ners, die uiteraard het hoofd boven wa ter willen houden en van de gemeente, zetten het overleg op maandag 10 no vember voort. De besprekingen hebben nog in besloten karakter. Hoewel er nog geen sprake is van een oplossing lijkt het moment dat er voorzieningen ge troffen kunnen worden, steeds dichter bij te komen. De bewoners kunnen rea geren op de adviezen die momenteel ter discussie staan. Niet verplicht De gemeente heeft gesteld dat ze hoe dan ook niet verplicht is om in de kosten van de noodzakelijke maatregelen te participeren. Niettemin is de gemeente bereid om de bewoners in die kosten te gemoet te komen. De bewoners moeten het resterende bedrag betalen. Ook kan de gemeente eventueel subsidies verle nen voor onkosten die de bewoners hebben gemaakt bij individuele maat regelen. Deze maatregelen moeten dan wel afdoende zijn tegen de vocht- en wateroverlast die zich voornamelijk in de kruipruimten voordoet. De gemeen te vindt daarnaast dat de bewoners hun medewerking moeten verlenen aan de te treffen maatregelen in de woningen. Het gesprek dat aanstaande maandag zal plaatsvinden is het derde in het over leg tussen de bewoners en de gemeente. Het staat als een paal boven water dat beide partijen zullen roeien met de rie men die ze hebben om zo snel mogelijk een oplossing te vinden. De dienst gemeentewerken is in op dracht van het college bezig met een onderzoek op de basisscholen in Soest en Soesterberg. Op alle 26 scholen wordt een enquête gehouden omtrent de verkeersveiligheid bij de scholen. Met behulp van de uitkomsten van de enquête hoopt de dienst tot een wel overwogen oordeel te kunnen komen over knelpunten in Soest. De bestrijding van de verkeersonveilig heid in Soest heeft een hoge prioriteit gekregen. Vooral omdat kinderen in het verkeer de meest kwetsbare groep vormen heeft het college gemeend een enquête onder de scholieren te moeten houden. Op die mamer kunnen desgewenst ver keersveilige maatregelen getroffen worden op gevaarlijke verkeerspunten in de gemeente. De schoolleiding wordt verzocht om geconcentreerde over steekplaatsen aan te geven en het aantal scholieren dat daar gebruik van maakt te melden. Ook kunnen de onderwij zers andere problemen, die zich moge lijkerwijs voordoen, aankaarten. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat de 26 basisscholen in Soest en Soes terberg de enquêteformulieren uiterlijk op 1 november ingevuld zouden re tourneren. Een woordvoerder van de gemeente liet gistermorgen weten dat nog niet alle scholen gereageerd heb ben. tingent voor het project zijn verkregen, Het College wil 560.000 gulden be schikbaar stellen aan de Beheersstich ting Braamhage. De stichting heeft een verzoek ingediend voor deze bij drage in verband met te treffen voor zieningen van 64 particuliere aanleun woningen bij het bejaardencentrum Braamhage. De huurwoningen zijn toe aan groot onderhoud en verbete ringen. Op woensdag 19 november zal de raad beslissen of Braamhage de fi nanciële steun krijgt. In exacte cijfers gaat het om een ge meentelijke bijdrage van 560.669 gul den. Dit is eenderde van de totale kos ten van het onderhoudsproject bij Braamhage (1,6 miljoen gulden). Via een wettelijke regeling kan de gemeente deze hulp bieden. In de regel krijgt de gemeente het bedrag namelijk terug van het rijk. Er moet dan wel een con- en dit is het geval. Overigens is de gemeente verantwoor delijk voor de technische en financiële toetsing van de plannen, en moet de ge meente nagaan of het plan de volks huisvesting in het algemeen dient. Vol gens het college is het plan in nauw overleg met de bewoners tot stand ge komen. "De noodzaak wordt door de bewoners onderschreven omdat de wo ningen (met name de éénkamertypes) niet meer aan dc huidige eisen voldoen en de woningen voor het overige toe zijn aan een noodzakelijke onder houdsbeurt in combinatie met inciden tele bouwkundige voorzieningen," al dus het college, dat de visie van de be woners deelt. Bovendien achten B. en W. het gewenst de woningen in stand te houden omdat deze voorzien in een be hoefte. De openbare behandeling van de be groting 1987 en de openbare raadsver gadering van de maand november wor den gehouden op maandag 27 novem ber vanaf 19.00 uur en op woensdag 19 november vanaf 14.00 uur (onderbro ken tussen 17.30 en 18.30 uur) in de au la van het Griftlandcollege, Noorder- weg. Vergadering op 17 november 1986: Algemene beschouwingen. Vergadering op 19 november 1986: Behandeling begroting 1987, meerja renbegroting 1987 tot en met 1990 en activiteiten- en investeringsplanning 1987 tot en met 1990. a. Vaststelling begroting 1987 van de algemene dienst en takken van dienst en instemming met de meerjarenbegro ting 1987 tot en met 1990, alsmede met de activiteiten- en investeringsplanning 1987 tot en met 1990. b. Goedkeuring van de begroting 1987 van de Stichting Zwembaden Soest en van de Stichting voor Lichamelijke Op voeding en Sport Soest. besteding van een deel van inciden teel 1986. verlaging van de onroerend-goedbe- lasting voor zakelijk-gerechtigden en tot verhoging van een aantal andere ta rieven. Aansluiting op de begrotingsbehan deling vindt de raadsvergadering plaats met als agendapunten o.m. - reconstructie Van Weedestraat; - Volkshuisvestingsbeleid; - het treffen van voorzieningen aan 64 aanleunwoningen bij Braamhage; - vaststellen volumebesluit 1987 en be hoefteraming 1988-1991 stads- en dorpsvernieuwing; - verkoop grond industrieterrein; - inrichten speellokaal basisschool De Schakel; - bibliotheekplan 1989-1991; - welzijnsplan 1987-1990 en jaarpro gramma 1987; - programma emancipatie-activiteiten 1987; - programma 1987 en werkplan 1987 minderhedenbeleid. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kan men de agenda's en stukken inzien van zowel de begroting als de raadsvergadering. Burgemeester en Wethouders maken hierbij bekend dat zij (onder het stellen van nadere eisen en gebruiksvoor schriften) voor de volgende inrichtin gen gebruikstoestemming als bedoeld in artikel 54 van de Brandbeveiligings verordening der gemeente Soest heb ben verleend: - een clubgebouw aan de Schrikslaan 30 te Soest; - een handelsdrukkerij aan de Postweg 46 te Soesterberg; - een papierverwerkingsbedrijf aan de Van Weerden Poelmanweg 23 te Soest. De gebruikstoestemming houdt in het in gebruik nemen en in gebruik houden van de desbetreffende inrichting met inachtneming van de eisen die Burge meester en Wethouders daarbij hebben gesteld tot het voorkomen en het beper ken van brand, het beperken van brandgevaar en het voorkomen en het beperken van ongevallen bij brand. De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat het bij raadsbesluit van 20 maart 1986 vastge stelde bestemmingsplan "Bleekveld" regelende de bestemming van gronden gelegen in Soest op de hoek Beetzlaan/ Nieuwstraat, door Gedeputeerde Sta ten van Utrecht onherroepelijk is goed gekeurd bij hun besluit van 7 oktober 1986, kenmerk afd. ROnr. 1590/2005 W. Genoemd bestemmingsplan ligt met in gang van 7 november 1986 voor een ie der ter inzage ter gemeente-secretarie afdeling algemene zaken en stadsont wikkeling (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur), alsmede in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a te Soest en in de plaatselijke bibliotheken (gedurende de gebruikelijke openingstijden). Burgemeester en Wethouders maken bekend dat zij hebben besloten een par keerverbod aan de oneven zijde van de Van Lijndenlaan, tussen de Soester- bergsestraat en de Middenlaan, in te stellen, behoudens de voor de tot par keren bestemde weggedeelten. Tegen dit besluit kan iedere belangheb bende een beroepschrift indienen dat gericht moet zijn aan Hare Majesteit de Koningin en dat binnen 30 dagen na he den moet worden ingediend bij de com missaris van de Koningin van de pro vincie Utrecht. Postbus 18100, 3501 CC Utrecht. Maandag 24 november, 20.00 uur, commissiekamer gebouw Gemeente werken, Lange Brinkweg: Taakgroep sociaal-cultureel werk van de commissie Welzijnsplanning Op de agenda staan o.m. het welzijns plan 1987-1990 en het programma 1987. De agenda en de stukken kan men in zien in het gemeentelijk INFOrmatie centrum. Wethouder Ries van Logtenstein van Openbare Werken heeft vrijdagmid dag de nieuwe verkeerslichteninstalla tie op het kruispunt Beukenlaan/Dal weg officieel in werking gesteld. Het kruispunt, waar vorige week tijdens de werkzaamheden nog twee flinke aan rijdingen plaatsvonden, is daarmee conflictvrij geworden. De installatie werkt "verkeersafhankelijk", hetgeen betekent dat pas groen wordt gegeven als er voldoende "aanbod" is. Een en ander wordt vastgesteld door detecto ren die in het wegdek zijn aange bracht. De installatie is de laatste die door de rijksoverheid is gesubsidieerd in het ka der van de AVOC-regeling (Aanpak Verkeers Ongevallen Concentraties). De Adviesgroep Verkeer en Vervoer heeft al in mei 1985 een rapport uitge bracht, waarbij bleek dat het kruispunt voor die subsidie in aanmerking kwam, gegeven het feit dat er in de drie voorlig gende jaren meer dan zes ongevallen met letsel of dodelijke afloop zijn voor gekomen. De subsidiepot - waaruit 90% van de de kosten (een kleine 100.000 gulden) werd betaald - is intus sen ten offer gevallen aan de bezuini gingen bij de rijksoverheid. Op het verlanglijstje voor een dergelij ke installatie staat bij de gemeente Soest ook het kruispunt Van Weedestraat/ Nassauplantsoen/Stadhouderslaan, maar de kosten daarvan zullen dus door de gemeente zélf gedragen moeten worden. Het kruispunt Ossendamweg/ V ondellaan/ Soesterbergsestraat be schikt sinds vorig jaar al over een iden tieke installatie. Op andere kruispunten worden de in stallaties ook vervangen, maar daarbij gaat het om "gewone" regeling. Dat is o.m. het geval bij de Dalweg/Steen- hoffstraat en de Vondellaan/Birk- straat. De wethouder sprak bij de ingebruikne ming van de nieuwe installatie de hoop en de verwachting uit dat er op het be treffende kruispunt geen ernstige onge lukken meer zullen plaatsvinden. "De- De werkzaamheden aan de verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Dalweg/ Beukenlaan eisten-vorige week woensdagmiddag direct al hun tol. Wegens de ver vanging van de automatische regelinstallatie - waardoor een "conflictvrije" kruising is ontstaan - werden de lichten buiten gebruik gesteld en binnen een tijdsbestek van nog geen uur deden zich twee flinke aanrijdingen voor, die vrijwel exact op elkaar leken. In eerste instantie was het de 36-jarige mevrouw A.P. uit Soest, die komende vanaf het "hoge" deel van de Dalweg de Beukenlaan wilde oversteken, maar niet goed op lette en daardoor in botsing kwam met de 33-jarige mevrouw J.C. uit Maartensdijk, die van rechts over de Beukenlaan naderde. Door de klap sloeg de auto van me vrouw P. over de kop; hij kwam eerst tegen een verkeerszuiltje terecht en vervolgens tegen de auto van J.S. (26) uit Soest, die vanaf het lage deel van de Dalweg links de Beukenlaan wilde oprijden. Mevrouw P. werd per ambulance naar Zonnegloren ge bracht voor onderzoek, maar bleek wonderwel geen noemenswaardig letsel te heb ben opgelopen. Ook de andere bestuurders hadden geen verwondingen. De auto's moesten evenwel worden weggesleept. Nauwelijks drie kwartier later gebeurde een min of meer nauwkeurige herhaling van dit ongeval, nu veroorzaakt door J.B. (58) uit Soest. Deze stak het kruispunt op dezelfde wijze over en kwam in botsing met J. de H. (28) uit Amersfoort. B. ver klaarde later totaal geen verkeerslichten te hebben gezien. Door de klap kwam de auto van De H. tegen die van de 22-jarige R. van A. uit Soest terecht, die vanaf het lage naar het hoge deel van de Dalweg wilde oversteken. De bestuurders van de bei de eerst genoemde auto's klaagden over resp. pijn in de borst en in het hoofd en wer den voor onderzoek naar Zonnegloren overgebracht. De auto's moesten worden weggesleept. Accu's Na de ongevallen is het verkeer enige tijd door de politie "met de hand" geregeld. Later werden er borden geplaatst om het verkeer duidelijk te maken dat de ver keerslichten buiten werking waren. Pas de volgende dag (donderdag) werd de mo biele installatie tijdens de spitsuren bij het kruispunt in gebruik gesteld. Volgens een woordvoerder van de politie duurt het een etmaal voordat de accu's van deze mobie le installatie zijn opgeladen en was men pas woensdagmorgen om 10.00 uur door de gemeente op de hoogte gesteld van het feit dat de verkeerslichten in hun totaliteit buiten gebruik zouden worden gesteld. Vrijdagmiddag werd de nieuwe installatie in gebruik gesteld, waardoor deze en der gelijke ongevallen als het goed is tot het verleden zullen behoren. Indien de gemeenteraad accoord gaat mag de openbare basisschool De Schakel materialen ten behoeve van het inrichten van een speellokaal aan schaffen. Het college wil hiervoor een krediet verstrekken van bijna 15 dui zend gulden. Na de integratie van het kleuteronder wijs in de lagere scholen in 1985 is door het samenvoegen van de kleutergroe pen een lokaal van De Schakel vrijge komen. Deze ruimte kan worden benut voor bewegingsonderwijs voor de jong ste leerlingen. Het lokaal is er wel maar tot nu toe beschikt de openbare basis school nog niet over materialen. De noodzakelijke inrichting is nog niet eer der aangeschaft. Het College kan zich verenigen in de aanschaf van de door de school ge vraagde inrichting. Ook is het bestuur het eens met het treffen van maatrege len om het lokaal volledig geschikt te maken voor het bewegingsonderwijs. Er zullen enkele werkzaamheden moe ten worden uitgevoerd zoals het egali seren van de vloer, het leggen van lino leum en het verwijderen van tegels. De 14.600 gulden, die nodig zijn voor de aanschaf van de materialen en de uit te voeren werkzaamheden, kunnen vol gens het College uit het 'Fonds reserve ringen ten behoeve van het basisonder wijs' worden gehaald. Wethouder Van Logtenstein stelt de verkeerslichten in werking. Foto: Herman van Dam. ze week werd nog eens duidelijk dat het verkeer zonder goede regeling met be hulp van verkeerslichten nauwelijks veilig kan worden afgewikkeld," aldus de wethouder. Hij wees erop dat zowel de Dalweg als de Beukenlaan voorrangswegen zijn, die deel uitmaken van de hoofdwegen structuur. "Het probleem is dat een van beide weer voorrang heeft boven de an der, en dat de Dalweg precies in zuid westelijke richting loopt, zodat het ver keer nogal eens last heeft van hinderlij ke lichtinval rond het middaguur." De "plechtigheid" van de ingebruik stelling werd o.m. bijgewoond door de installateurs van de firma Siemans, on der leiding van de heer J. Tel, adjudant C. Jehee van de verkeerspolitie, de heer A. Dijkstra, hoofd onderhoud wegen van Gemeentewerken en gemeente- voorlichter Ben J. van Os. Burgemeester en Wethouders hebben besloten aan de oneven zijde van het ge deelte Van Lijndenlaan tussen de Soes terbergsestraat en de Middenlaan een parkeerverbod in te stellen. Dat par keerverbod geldt niet voor de tot parke ren bestemde weggedeelten. De oor zaak van het insteüen van het parkeer verbod is gelegen in het feit dat regel matig geparkeerd wordt voor de inrit ten van de woningen aan de Van Lijn denlaan. Op de Rubenslaan deed zich zondag avond een aanrijding voor, waarbij de veroorzaakster onder invloed bleek te zijn. Zij belde na het gebeuren zelf de politie op, die ter plaatse de auto van de vrouw, de 47-jarige HJ. uit Soest, mid den op de weg aantrof, min of meer her metisch vastgeklonken aan de auto die ze bij haar manoeuvres had aangere den. Haar voorbumper was onder de achterbumper geschoten van de andere auto, toebehorend aan H.B., en ze had de auto's met geen mogelijkheid meer kunnen loskrijgen. De politie liet haar blazen en bloeden en beloonde haar met een rijverbod en een proces-ver baal. (o.a. Moustache, I Ball, Scotchensada) m v.Weedestr.59 teL12424 Soest Bij het cultureel creatief centrum C-drie aan de Willaertstraat in Overhees is de laatste tijd steeds meer sprake van lasti ge jeugd, die zich van tijd tot tijd ernstig misdraagt tegenover de bezoekers van het centrum. De politie heeft daarover al heel wat klachten binnengekregen, o.a. omdat het jonge volk een dreigende houding aanneemt, vervelende opmer kingen maakt en in enkele gevallen niet schroomt om de voorbijgangers te be spuwen. De politie heeft aangekondigd passende maatregelen te treffen. BONT en LEDERWAREN Laanstraat 35 - Baarn Tel. 02154-12726 (OFFICIEEL). Het college van Burgemeester en Wethouders van Soest doet bij deze een drin gend beroep op de burgerij dier gemeente, die in tijden van nood altijd blijk heeft gegeven de helpende hand te willen bieden aan hen, die door den nood het zwaarst getroffen worden. Nu reeds eenige jaren tracht de regeering in samenwerking met de gemeente besturen zooveel mogelijk de nood, door werkloosheid ontstaan, te lenigen. Door den langen duur der crisis dreigt echter het gevaar, dat onherstelbaar worden geschaad de belangen van degenen, die zich voor een vak hebben be kwaamd. Voor velen is het noodzakelijk, dat zij spoedig weder in hun vak te werk wor den gesteld, om te voorkomen, dat zij hun geschiktheid daarvoor verliezen. Hiertoe mede te werken moet het krachtig streven zijn van alle ingezetenen der gemeente, die daartoe in staat zijn. Allerlei werkzaamheden aan huizen, aan meubilair en aan andere eigendom men zijn uitgesteld, terwijl zij toch zeer noodzakelijk moeten woden verricht. Het gevolg hiervan is, dat verschillende werkgevers personeel hebben moeten ontslaan. Ook vele kleine reparaties kunnen een belangrijke werkverruiming geven en met deze werkverruiming kan er toe worden bijgedragen, dat onschatbare diensten worden bewezen aan degenen, die zich voor het verkrijgen van de noodige vakbekwaamheid veel moeite en offers hebben getroost. Burgers van Soest, zoekt eens naar verschillende kleinere of grootere werkjes, die al lang gebeurd hadden moeten zijn in Uw eigen omgeving en wacht niet tot morgen om Uw opdrachten aan de werkgevers te verstrekken. Laat ook Soest het goede voorbeeld van vele andere plaatsen in ons land vol gen, waar het beroep op de ingezetenen om te helpen in dezen moeilijken tijd, zulk een mooi resultaat heeft opgeleverd. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Zooals men weet zijn de z.g. "Korte Duinen" in het begin van dezen zomer door het aanleggen van een nieuw rijwielpad enz. voor het publiek gemakkelij ker opengesteld. Terecht vreesde men echter, dat men hierbij vernieling van het natuurschoon niet zou kunnen ontloopen. Ondanks de genomen maatregelen, die,gezien de vrije wandeling en thans ook het vrije fietsen, nooit afdoende kunnen zijn, is er dan ook reeds een en ander te klagen geweest. Hetgeen thans echter gepas seerd is, loopt toch wel de spuigaten uit. Ongestraft kan nu eenmaal de massa niet naar de ongerepte natur geleid wor den, zoolang een groot percentage (en laat ons hier maar niet berekenen gaan!) de eerbiedige aandacht ten eenenmale ontbreekt. Thans dan heeft het gilde der motorrijders de Korte Duinen "ontdekt". Het bleek daar zeer geschikt te zijn om eens flink op de zware motoren te oefenen. Daar, waar de stilte hoorbaar placht te zijn, ronkten nu lustig de motoren en waar de penetrante geur van vliegdennen en jeneverbessen kruidig opsteeg, dompten nu de olie- en benzinewalmen. De stuifduinen met hun blikkerende vlakten, waarin de wind zandgolfjes teekent, zijn doorploegd met diepe, bree- de wielsporen, die de serene schoonheid schonden. In den voorzomer waren de Korte Duinen nog een dorado voor korhoenders, fazanten, tallooze kleine vogels alleen te aanschouwen voor een natuurlief hebber, die in deze schoonheid wist door te dringen. Thans loopt Jan Publiek naar hartelust rond en komt aan de heerlijkheid zien- deroogen een eind. Zelfs motoren helpen mee aan het vernielingswerk. Het Gemeentebestuur, dat de duinen openstelde, kan toch tenminste een stokje steken voor het oefenen der motormaniakken, die elders hun cross- country-liefhebberij maar moeten botvieren. De welbekende zwerver "Jaap met het hoefijzer", eigenlijk E. de Raat gehee- ten, die de inwoners dezer gemeente meermalen zagen, als hij langs de straten muziek maakte met zijn hoefijzer op een stok, meldde dezer dagen bij de Soes- terbergsche politie, dat door hem gevonden was een portefeuille met ongeveer 200,— aan bankbiljetten. Hij stelde een en ander de politie ter hand, want, zeide de practische en eerlijke Jaap, het kon in benarde oogenblikken wel eens een toer zijn, om er af te blij- ven. Al spoedig kwam bericht van een garagehouder uit den omtrek, dat door hem een portefeuille met inhoud verloren was. De politie stelde zich met dezen per soon in verbinding en al gauw bleek dat de portefeuille weer aan den eigenaar kon overhandigd worden. Deze bewees den zwerver zijn dankbaarheid, door een "belooning" van 2.50 bij de politie te deponeeren, welke Jaap daar mocht afhalen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 5