VJOD ©//©n 2» Spullenhulp stopt noodgedwongen met 'grote' tweedehands huisraad Bestedingsplan overschot 1986 d'OudeEnghe\ Betaalbare computer voor startende automatiseerders 'Narre Knollen' weer in vol ornaat voor het voetlicht WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Toevloed groeit kringloopcentrum boven 't hoofd SINTERKLAAS AANBIEDINGEN RENÉ BORGTS -=S Noorse ambassadeur opende Soester vestiging Jotul Nederland '1 Jan Jansen wordt organist van Utrechtse Domkerk Aanrijding onder invloed 1.990,- 2.490,- foto-film-uideo computer/ C Nieuw bij 'Van Essen Computers' Vijfentwintig mille voor vrouwen-emancipatie Brandende container "De toevloed is te groot, we kunnen het allemaal niet meer kwijt. We heb ben veel te weinig ruimte om alle spul len een goede plaats te geven. Zo kan het niet langer, en daarom hebben we besloten voorlopig geen grote huis raad meer aan te nemen." Dat is de boodschap van het bestuur van Spullenhulp, het Soester kringloopcentrum aan de Veldweg, aan de bevolking die in de afgelopen jaren zo vertrouwd is geraakt met dit speciale adres, waar men zijn oude spullen met een gerust hart kwijt kon in de zekerheid dat er dan wel een goe de bestemming voor gevonden zou worden. "We vinden het niet leuk, maar we heb ben een keuze moeten maken. De grote huisraad - meubels, bedden, koelkas ten, etc. - stapelt zich steeds meer op. Daardoor wordt het ook veel onover zichtelijker en is het voor de 'afnemers" ook veel minder aantrekkelijk om tus sen de spullen te komen neuzen," zeg gen Jacqueline van den Berg, Carla Gustafsson, Peter Visser en Herman Joosten. De voorraad grote huisraad die er nu nog is wordt zo snel mogelijk opgeruimd, zodat er meer ruimte be schikbaar komt voor de artikelen die Spullenhulp nog wél kan opslaan. Spullenhulp gaat zich vanaf nu dan ook meer richten op het inzamelen van kle- Leuke moderne dasspelden25,- Moderne en klassieke dassen25,- Collegesjaals - nieuwste kleuren45,- Shirts Stylemaster50,- Handschoenen Pigskin of Lammies75,- 100% Lamswol slipovers Stylemaster90,- 100% Lamswol pullovers Stylemaster100,- Fijne damesblouses van Lea Ferri 90,- DD dames kniekousen blok of uni20,- SOESTDIJK Burg. Grothestraat7 3761 CJ SS 02155 - 14488 WORTMANN 3743 BB DAMES- EN HERENMODE 02154 -15418 De ambassadeur van Noorwegen, de heer P. Graver, heeft vrijdagmiddag de Soester vestiging van de van oor sprong Noorse open haarden- en ka chelfabrikant Jotul geopend. Het kan toor van Jotul is gevestigd aan de Nij- verheidsweg en daar kwam een groot aantal genodigden salesmanager Ge- rard den Ouden en zijn medewerkers gelukwensen met de opening. Onder hen ook burgemeester mr. Paul Schol ten van Soest. Feitelijk is Jotul Nederland al in juli j.1. gestart, zoals Den Ouden in zijn wel komstwoord benadrukte, maar het deed hem plezier dat zovelen getuigen wilden zijn van de officiële geboorte van een nieuwe Nederlandse onderne ming die volgens hem een gezonde groei tegemoet gaat. De heer Lamis van de Belgische doch teronderneming van de multinational Jotul schetste in een korte toespraak de activiteiten van het concern, dat in feite al sinds 300 jaar verwarmingappara- tuur produceert en al geruime tijd inter nationaal aan de top staat op het gebied van individuele verwarmingstoestellen. Ambassadeur Graver merkte op dat Nederland een steeds interessanter ex portmarkt vormt voor de Noorse indus trie. De Europese Gemeenschap is ove rigens goed voor zo'n 70 van de Noorse uitvoer, die sinds de oliecrisis minder afhankelijk tracht te zijn van de offshore-industrie. In dit verband Ambassadeur Graver ontsteekt de open haard. roemde hij de inspanningen van Jotul, die vooral blijken uit de produktiecij- fers. Als oud-ambassadeur in de Sov jet-Unie bekeek de heer Graver zulke cijfers altijd met enige argwaan, liet hij weten, maar dat was in dit geval niet no dig. De opening van een Nederlandse vestiging kenmerkte hij als een bewijs van het geloof in een goede toekomst. De ambassadeur ontstak daarop een lont, waardoor in een van de geïnstal leerde haarden een fel vuur ontbrand de. Na deze officiële plechtigheid, die gepaard ging met nogal wat rookont wikkeling, hield burgemeester Scholten een korte toespraak, waarin hij wees op het uitstekende vestigingsklimaat in Soest en zijn vreugde over de komst van een nieuw bedrijf onderstreepte. "Dat moet meer gebeuren," aldus de burge meester, die aan de hand van het begrip "kachel" een aantal Nederlandse zegs wijzen noemde, zoals "er warmpjes bij zitten". Dat laatste was volgens hem ook de bedoeling van Jotul, in meer dan één opzicht, en hij wenste het bedrijf daarbij alle succes. Vermeldenswaard is nog dat de open haard die de ambassadeur ontstak is ge bouwd door de Soester open haarden specialist J. de Vries van de Koningin- nelaan. Burgemeester en Wethouders hebben een verdeling gemaakt voor de beste ding van een overschot van 86.000 gulden in 1986. Het College heeft daarvoor vier projecten uitgezocht, waar het in totaal 52.500 gulden voor wil gebruiken. [Met betrekking tot het dorpshuis Soes- terberg noemt het College een bedrag van 19.000 gulden. De extra subsidie heeft te maken met de totale problema tiek van het dorpshuis, aldus het Colle ge dat binnen afzienbare tijd een rap port over deze kwestie presenteert. Ten behoeve van de inrichting van een beleidscentrum rampenplan in het nieuwe politiebureau wil het College 16.500 gulden beschikbaar stellen. Hiervan wil het 6.000 gulden gebruiken voor de aanschaf van kaarten, terwijl het resterende bedrag nodig is om acht PTT-aansluitingen in het beleidscen trum te realiseren. Deze aansluitingen moeten op zeer korte termijn worden aangebracht, aiuu;> d. eu vvc,eruer al kondigden zij aan om met ingang van het ingebruiknemen van het nieuwe po litiebureau het gebruik van de noodbe- stuurspost in de kelder van het bejaar dentehuis Molenschot te beëindigen. Om het VW-kantoor aan de Steen- hoffstraat langer te kunnen openstellen is een bedrag van 12 mille nodig. Het kantoor tegenover het gemeentehuis kan dan opengesteld worden van 9 tot 17 uur. Van verschillende zijden, onder meer de provincie, is hier op aange drongen. Deze subsidie geldt alleen voor 1987. Daarna moet een structure le oplossing gevonden worden. Tot slot wil het College 5.000 gulden beschikbaar stellen voor de uitvoering van het alcoholmatigingsbeleid. Ervan uitgaande dat de raad accoord gaat met het voorstel van B.en W. resteert er van het overschot nog 33.500 gulden. Het College stelt voor dit te reserveren voor de gemeentelijke drukkerij als gevolg van een mogelijk gewijzigde opzet. ding en kleine huisraad - serviesgoed, kleine apparaten, etc. - die overzichte lijk kunnen worden uitgestald. Boven dien wil men de vrijkomende ruimte ge bruiken om een gelegenheid te creëren waar de bezoekt st)ers gezellig een kop je koffie of thee komen drinken. Vooral veel Turkse en Marokkaanse vrouwen komen daarvoor vaak even naar Spul lenhulp en door de opslag van meubels e.d. is er feitelijk geen ruimte voor. Ook wil men de ruimte meer benutten voor het repareren van kleding. Er komt dan ook een naaimachine te staan. Eigenlijk té goed Het Spullenhulpbestuur heeft voor een moeilijke afweging gestaan. "Het is wel jammer, want de bedoeling van Spul lenhulp was altijd de verspilling tegen te gaan. De grote huisraad zal nu toch naar het grof vuil moeten, en dat stuit ons wel een beetje tegen de borst. Ei genlijk gaat het té goed met Spullen hulp..." Dat de keus is gevallen op meer kleding en minder grote huisraad heeft ook te maken met het feit dat tweedehands kleren altijd het meest in trek zijn. Bo vendien legt Spullenhulp steeds meer kledingvoorraden aan voor gebruik in de ontwikkelingslanden. Het kringloopcentrum legt zich met toene mend succes toe op deze vorm van ont wikkelingshulp, waarvoor veel belang stelling bestaat na de geslaagde acties voor o.a. de Filipijnen, Ghana, etc. "We willen daarmee graag doorgaan," aldus het bestuur. Het betreft overigens een "voorlopige" maatregel, want als het mocht lukken binnen afzienbare tijd een grotere ruim te te vinden worden de bankstellen, bedden, koelkasten en andere "grote" stukken graag wêer aangenomen. Daar ziet het vooralsnog echter niet naar uit. "We kunnen hier nog twee jaar blijven zitten," aldus het bestuur. "Dan loopt de huurovereenkomst af. De gemeente heeft ons wel zwart op wit beloofd dan voor vervangende ruimte te zullen zor gen, maar we zijn intussen zelf natuur lijk ook op zoek naar een flinke hal of iets dergelijks. Maar er is niets." Het is jammer dat er door deze omstan digheden een einde moet komen aan een stukje kringloop, dat in de loop der jaren steeds meer is ingeburgerd. "De mensen waren het al zo gewend; ze bel den Spullenhulp in plaats van de reini gingsdienst van de gemeente om twee dehands spullen weg te halen, als ze tenminste nog bruikbaar waren. We ho pen maar dat de mensen het begrijpen, al houden we wel een beetje rekening met negatieve reacties. Maar ja..." BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Dagmenu a f 10,- vanaf 17.00 uur Donderdag 6 november Runderlapje Vrijdag 7 november Forel Maandag 10 november Rollade Dinsdag 11 november Hutspot Woensdag 2 november Hondeportie Zaterdag en zondag is er geen dagmenu Jan Jansen, de wijd en zijd bekende cantor-organist van de Oude Kerk in Soest, is per 1 januari a.s. benoemd tot vaste organist van de Domkerk in Utrecht. Hij wordt daar de opvolger van Stoffel van Viegen, die zijn functie aan het eind van dit jaar neerlegt in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Jan Jansen (40) is ral sinds 1971 aan de Oude Kerk verbonden. Hij geniet grote bekendheid als concert-organist, o.m. bij diverse uitvoeringen van het Neder lands Bach Ensemble en bij de ver maarde zaterdagmiddagconcerten in Utrecht. De eervolle benoeming maakt een ein de aan zijn verbintenis met de Oude Kerk. Jan Jansen blijft overigens wel in Soest wonen. Jansen studeerde orgel bij Cor Kee in Utrecht. In 1970 behaalde hij het solo diploma en werd hij onderscheiden met de Prix d'Excellence. Hij is verder verbonden aan het Utrechts conservatorium als docent al gemene vakken en als correpetitor. De politie hield vorige week op de Ko- ninginnelaan de 34-jarige automobilist M.J. uit Soest aan, nadat hij in botsing was gekomen met een tegenligger, G.A., eveneens uit Soest. J. rook naar drank en de politie liet hem blazen. Ook moest hij zich bloed laten afnemen. Hij kreeg een rijverbod en een próces-ver- baal. Schneider PC 1512 zet computerend Nederland compleet op z'n kop. Niet eer der kreeg u zoveel PC-waar voor uw geld. Volledig IBM compatibel PC-systeem met monochroom of kleurenmonitor, inclusief muis. Met monochrome monitor! 1x360Kb diskdrive met extra diskdrive met 10 Mb harddisk met 20 Mb harddisk meerprijs kleurenmonitor 2.390,- 3.390,- 3.590,- 500,- Met kleurenmonitor 1x360Kb diskdrive De pro's van de Schneider PC systeem met 8086 processor, kloksnelheid 8 MHz'. 512Kb intern geheugen, uitbreidbaar tot 640Kb naar keuze 1 of 2 360Kb floppy diskdrives of 1 floppy diskdrive en een 10 Mb of 20 Mb harddisk monitorresolutie 640x200 pixels high-resolution graphics; 16 kleuren RS232C en parallelle poort real time clock ingebouwde luidspreker met volumerege laar joystick poort 3 vrije uitbreidingsslots GEM, GEM Desktop en GEM Paint MS DOS 3.2 DOS PLUS Locomotive Basic 2 netweikondersteunend Boekhoudpakket FASDCt, grootboek, debiteuren, crediteuren en facturering, incl. software- sleutel bij aankoop /tOfl van een PC GEM Desktop software biedt een met de muis te besturen operating system voor ven sters en ikonen DOS PLUS voor compatibiliteit tussen CP/M 86 en MS DOS Basic 2 een krachtige nieuwe interpreter van Locomotive biedt belangrijke uitbrei dingen op BASIC Al de genoemde prijzen zijn exclusief b.t.w. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Zuidpromenade 15 - Soest Telefoon 12874 IBtvT is een gedeponeerd handelsmerk en PC DOS is een handelsmerk van International Business Machines Inc. MICROSOFT en MS DOS zijn gedeponeerde handelsmer ken van Microsoft Corp. DOS PLUS, GEM, GEM Desktop, GEM Paint en CP/M 86 zijn handelsmerken van Digital Research Inc. Locomolic Basic is een handelsmerk van Locomotive Sottware Ltd IBM compatible Wie de ontwikkelingen rond de Perso- nal Computer een beetje volgt, weet dat er eigenlijk maar één P.C. is. Alle ande re fabrikanten proberen die zo goed mogelijk of beter na te bouwen. Dat is fijn voor kopers van P.C.'s, want zij hoe ven niet tussen verschillende systemen te kiezen, zij kunnen hun beslissing ne men door prijs met prestatie te vergelij ken. Schneider PC 1512 Om de essenties van de nieuwe Schnei der telg, die al heel wat succesvolle voorgangers heeft, goed tot uitdrukking te brengen heeft het geen zin alle moge lijkheden van deze IBM compatible computer op te sommen. Beter is het om alle extra's die de Schneider P.C. biedt ten opzichte van zijn maatgevende collega naar voren te brengen. Belangrijk pluspunt is de geheugen capaciteit van 512 K, en voor de ken ners is het interessant te weten dat de 8086 microprocessor in de Schneider 1512 een klokfrequentie heeft van 8 MHz, en dat betekent dat de computer ruim 2x sneller is dan vergelijkbare P.C.'s, een zeer belangrijk gegeven voor een bedrijfsmachine waar tijdsbespa ring geld opbrengt. Compleet is de 1512 zeker, naar keuze wordt standaard een kleuren- of mo nochrome monitor bijgeleverd. In deze monitor zit de voeding van het gehele apparaat ingebouwd. Een ruim beme ten voeding overigens, want zonder aanpassingen kunnen extra's gemon teerd worden zoals: 2 diskdrives voor 360K elk, een hard disc of hard card voorMbite, zelfs een super groot ge heugenopslag als een Winchesterschijf kan door de voeding worden bediend. Naast allerlei extra aansluitmogelijkhe den voor parallel- of serieprinters, ge heugenuitbreidingen, kleuren- en gra- phic's kaarten lichtpen enzovoorts is de Schneider standaard voorzien van een zg. muis. Samen met het bijgeleverde GEM besturingsprogramma neemt de muis veel DOS functies over. Dat houdt voor de gebruiker in dat er minder com mando's op het toetsenbord hoeven te worden ingetypt. Met de "muis" be stuurt de gebruiker een pijltje op het beeldscherm. Op het beelscherm staan symbolen die de commando's uitbeel den die normaal dienen te worden inge typt op het toetsenbord. Door met behulp van de muis en het pijltje het commandosymbool aan te wijzen op het scherm wordt middels één druk op de knop het commando geakti- veerd. Voordeel van dit systeem is de bedie ningsvriendelijkheid en accurate wer king, typefouten kunnen niet meer wor den gemaakt. Voor een hoge opslagca paciteit kan naast de tweede disk-drive een z.g. harddisk worden ingebouwd van 20 M.byte. Éénmaal ingebouwd is deze harddisk, met alle gegevens en be standen die daarop staan, niet meer uit te wisselen en dat kan bij eventuele re- Het gemeentebestuur is van plan om volgend jaar 25.000 gulden aan de diverse Soester vrouwenorganisaties uit te keren. De gelden zijn bestemd voor emancipatorische doeleinden. Van het in totaal te besteden bedrag draagt de gemeente Soest 5.000 gul den bij. Het restant wordt aangevuld door de rijksoverheid. Verreweg het grootste gedeelte van deze pot (11.700 gulden) gaat naar de stichting Vrouwen voor Vrouwen. Burgemeester en Wethouders vinden dat deze organisatie is uitgegroeid tot een sociaal-culturele instelling die aparte aandacht op de begroting ver dient. De stichting Vrouwen voor Vrouwen heeft een subsidie van 16.700 gulden aangevraagd. Het Col lege wil hieraan voldoen door 5.000 gulden uit algemene middelen te ha len, eenzelfde bedrag uit de gemeen- tepot emancipatiegelden en 6.700 gulden uit de rijksbijdrage. Omdat het totale bedrag van de aan vragen voor subsidie op het emanci patorische vlak boven het beschikbare bedrag uitkomt is het College ge dwongen geweest hier en daar een aanvraag niet te honoreren. De verde ling van de emancipatiegelden voor 1987 ziet er als volgt uit: Vrouwen voor Vrouwen, 11.700,-; (Plus 5.000,- uit de algemene mid delen) Gast Ouder Project, 1.130,-; Stuurgroep/Werkgroepen, 1.000,-; Werkgroep EVA, Rooie Vrouwen, Vrouwen voor Vrede, Vrouwen voor Vrouwen, 1.710,-; Plaatselijke Vrouwenraad, 105,-; N.C.V.B. Soesterberg, 1.200,-; Ned. Bond v. PI. Vrouwen, 150,-; Katholiek Vrouwengilde, 525,-; Rooie Vrouwen, 200,-; CDA Vrouwenberaad, 175,-; Plaatselijke Vrouwenraad, 915,-; Plaatselijke Vrouwenraad, 450,-; Vrouwen in de Bijstand, 2.000,-; Vrouwen voor Vrouwen, 3.740,-. Totaal: 25.000,-. Politie en brandweer werden zaterdag avond gewaarschuwd wegens een brandje op de brug over de vijver tussen de Obrechtstraat en het Choristenpad in Overhees. Ter plaatse bleek op de brug een Sulo-afvalcontainer in brand te zijn gestoken. De container brandde geheel uit; de brug liep wat schroeiplek ken op. Buurtbewoners hadden het vuur al gedoofd zodat de brandweer niet in actie hoefde te komen. paratie wel eens lastig zijn omdat de ge gevens mee gaan met de te repareren computer. Uniek bij de Schneider 1512 PC is ech ter dat de harddisk in een van de vele aansluitopeningen aan de achterzijde kan worden ingeschoven. Deze heet dan "hardcard" en is wel uitwisselbaar. De "hardcard" en een af te sluiten servi cecontract geeft de gebruiker de zeker heid van een continu operationeel auto matiseringssysteem. Compleet is de Schneider 1512 zeker. Bijgeleverd worden alle benodigde operating systems op 4 diskettes. De belangrijkste daarvan zijn uiteraard de MS DOS 3,2, het GEM programma voor gebruik met de muis (bedienings- vriendelijk), GEM Paint, een grafisch tekenprogranmma, DOS Plus voor ver werken van zowel MS-DOS als CP/M en Basic-2. Uiteraard is het systeem voorzien van een Nederlandse handleiding die het ook voor de startende gebruiker moge lijk maakt zonder moeite het systeem te bedienen. Afhankelijk van de behoefte van de gebruiker is de PC 1512 leverbaar met één of 2 disk-drives of harddisk c.q. hardcard. Zelfs een 10- of 20 Mbyte Winchester schijf behoort tot de uitbrei dingsmogelijkheden. Service en coulante reparatie-afhan deling is zeer belangrijk. Gezien het feit dat de Personal Compu ter in het algemeen bedrijfs/beroeps- matig gebruikt worct is hij onmisbaar. Het af te sluiten service contract zorgt er voor dat er altijd een operationeel sys teem voor de gebruiker klaar staat. Zelfs bij eventuele storingen zit men nooit zonder computer, en dat voor een gering bedrag per jaar. Bij Van Essen Computers vertelt men u graag alle de tails. De prijs is ook zo'n "extra" t.o.v. zijn IBM compatible concurrenten. De standaard uitvoering met monochrome monitor, één disk-drive 360 Kb, en de vele reeds eerder genoemde extra's kost nog geen tweeduizend gulden (ex BTW). De verkrijgbare programma's zijn le gio. Het is niet zo gek te bedenken of er is wel een programma voor. Een overzicht van alle programma's zou deze pagina volledig kunnen vullen, doch wij, bij "Van Essen Computers" zullen daar graag in adviseren. Vermel denswaard is wel dat ondanks het meestal beroepsmatige gebruik er toch ook al veel spelletjes op te spelen zijn, van autorace of flightsimulator tot schaak, en zo komt zelfs het hele gezin aan zijn trekken. Wilt u meer weten over deze uniek laag geprijsde Schneider Personal Compu ter haal dan bij ons informatie of bel even voor een afspraak en vraag naar de heer Van Reenen. Wij bij "Van Essen Computers" helpen u verder. De Soester Karnavalsvereniging start zaterdag 8 november het seizoen met een groots Prinsenbal. Dan wordt weer de Prins Karnaval gekozen, voor het seizoen 1986-1987. Tevens wor den de leden van de Raad van Elf voorgesteld. De installatie is in vertrouwde handen van wethouder Menne. Immers, eind februari zal het 'gemeentebesturen' tijdelijk in handen komen van de Prins met zijn Raad van Elf. Het Prinsenbal wordt gehouden in Bos en Duin aan de Bosstraat te Soest. De zaal is open vanaf 20.30 uur. De toegang is gratis voor leden en geno digden. Voor introducees 10,-. De hofkapel van de Narre Knollen, de Eemlander Blaaskapel (P.V.O.) is dan al aanwezig. Evenals de bijna als 'huis band' aan te merken Beetje Band uit Amersfoort. Voor een uitstekende muzikale invulling van de avond is ge zorgd. In het seizoen dat voor de Knollen- dammers van start gaat, komen ook nieuwe aktiviteiten voor. Zo is er op 29 november a.s. een Knollenbal. Daarvoor worden uitgenodigd alle oud-leden, oud-bestuursleden, 'oud'- dansmariekes, oud-leden van de Raad van Elf, oud- Prinsen, oud-medewer kers enzovoort, maar ook de leden van nu, het bestuur van nu, de Raad van Elf van nu, de Prins van Nu, de muziek van Nu, met ook de 'oude' wijsjes van het vroegere Karnaval. Voor deze avond wordt geen entree gevraagd, wel uw gezelligheid. Voor een muzika le begeleiding is gezorgd. Tijdens dat Knollenbal zal de Karna valsvereniging ook een ander gezicht laten zien. Karnaval is plezier maken voor diegenen die het verdienen. Kar naval is ook wel eens waardering uit spreken over Soesters die zich bijzon der hebben onderscheiden. Tijdens dat Knollenbal zal voor het eerst de speciale Knollenbokaal worden uitge reikt aan een of meerdere bijzondere Soesters. De karnavalsoptocht krijgt in 1987 een ruimere opzet. Voor het eerst is het mogelijk dat bedrijven zich bij de optocht aansluiten. De eigenlijke kar navalsoptocht zal worden voorafge gaan door een sponsor-presentatie. De Karnavalsoptocht 1987 zal de eer ste historische optocht in Soest wor den in 1987. Er komt er nog een, zoals u bekend zal zijn. Soest wordt weer Knollendam. Als u daar nog geen precies beeld van heeft, komt u dan op een feest, of, ga 5 ja nuari 1987 kijken naar de filmpresen tatie.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9