M 0 D E '8 G I OflfGB mm* -4 -4 Nieuw verschenen boeken pul 15-MIM Nu ook Beleggersmarkt op Dag van het Aandeel De 8e Dag van het Aandeel DRUKKERIJ SMIT DAK VAM HI T VWIIIII De Nederlandse aandelenmarkt 6- WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT U E L E schoen-aangevend PAGINA 18 De computer in opmars KETTINGFORMULIEREN Nieuwe Unicef-kaarten te koop in Soest Video reportages ZEGGELAAR Mensen bekijken kunst vaak "door andere ogen"... Maar onze optiekkollektie is "uit de kunst"... Kunstig ontworpen prachtige nieuwe modellen en kleuren. In veel PrÜs~ schakeringen... 't Is geen kunst om bij ons enthousiast te slagen. kwaliteit voor ogen INFORMATIEMARKT VUUR IIEI'AREÖEIERE BELEGGER AMSTERIIAM RAI Tijden en toegangsprijzen seminars en beleggersmarkt TOEKOMST De zwarte politie Auteurs: Bert Huizing en Koen Aartsma Uitgever: De Haan Over de rol van de Nederlandse politie tijdens de 2e Wereldoorlog is nauwe lijks iets bekend. Bert Huizing en Koen Aartsma hebben die rol in een min of meer zwart-wit-weergave op papier ge zet. Ze maakten daarbij gebruik van door de Nederlandse Justitie vrijgege ven bronnen. Uitkomst van hun onder zoek: er waren foute en goede politie functionarissen. De pro-Duitse Neder landse politiemensen hielden huis op een Wijze waarvan de bezetters nog iets konden "leren," de mannen met dejuis- te instelling en mentaliteit werkten met gevaar voor eigen leven samen met het verzet en hadden niet zelden een groot aandeel bij het ontsnappen van joodse burgers. Vuile handen. Wie heeft ze aan de oorlogsjaren er aan overgehouden. Een stuk late geschiedschrijving dat veel stof heeft doen opwaaien. Zingen en zuchten Auteurs: Lize Stilma en Ds. H. Noordermeer Uitgever: Callenbach Een interessant boek tegen een redelijk betaalbare prijs. Auteur Lize Stilma ging op kerkepad en bezocht 15 kerk diensten en even zo veel kerkgenoot schappen. In het kort een samenvatting van de geschiedenis van ieder van de bezochte kerkgenootschappen, een verslag van iedere kerkdienst en een ge sprek met de voorganger van de dien sten. Dit alles afgestemd op bezoeken bij vijftien protestantse kerkgenoot schappen. Alleen al om de indrukwek kende beschrijving van een Oecumeni sche dienst in een strafgevangenis is dit boek de aankoop waard. Ds. H. Noor dermeer tekent voor een zeer waarde volle en verhelderende epiloog. Satans trawanten Auteurs: H.M. Beliën en P.C v.d. Eerden Uitgever: J.H. Gottmer De auteurs van dit boek doen verslag van een aantal historische gebeurtenis sen waarin vrouwen en mannen als hek sen en heksenvervolgers een hoofdrol spelen. Een verslag waarbij antwoord wordt gegeven op vragen als: wie waren de heksen en tovenaars, wie waren hun vervolgers, wat bezielde alle betrokke nen. Een niet alledaags gegeven waarbij niet uitsluitend wordt stilgestaan bij de heksenvoorstellingen, maar ook ver klaringen worden gevonden voor de "populariteit" van de hekserij in de zes tiende en zeventiende eeuw. Een intri gerend boek. Niet van deze tijd wan neer we tenminste de Satanskerk te Amsterdam buiten beschouwing laten. Aanbevelen. Prettig leesbaar geschre ven en in vele opzichten verhelderend toegelicht. Twintig preken van Augustinus Auteur: Aurelius Agustines Uitgever: AMBO Een bestseller zal dit fraaie boekje niet worden. Jammer, want Augustinus vi sie op bijbel en samenleving is een tijd loze. Z'n twintig preken, stuk voor stuk juweeltjs, toegankelijk voor iedereen, werden door Gerard Wijdeveld uitge kozen, vertaald en toegelicht. Toegan kelijk voor iedereen, omdat de preken van Augustinus in de eerste plaats be stemd waren voor eenvoudige mensen. Zo de inhoud van z'n preken voor niet gelovigen discutabel is, als taalkunste naar heeft hij een zeggingskracht waar om liefhebbers van taalkunst niet heen kunnen. Ik wil in de krant Auteur: Jan Louwen Uitgever: Mondria Een lekker leesbaar en ook soms gees tig boekje. Handleiding voor iedereen, die buiten de rubriek "lezers schrijven" wel eens een stukje van zijn of haar hand in de krant geplaatst wil zien. Journalist Jan Louwen is daarbij een zeer bruikzame gids die U in dertien hoofdstukken en een aantal praktische voorbeelden de weg wijst. Triathlon totaal Auteur: Jos Geijsel en Axel Koenders Uitgever: Kosmos De Triathlon is in. Een nieuwe westrijd- sport niet zelden met dramatiek bela den. Dit instructieve boekje werd ge schreven door auteurs die weten waar over ze schrijven. Axel Koenders de in Nederland bekendste triathlonatleet vertelt in samenspraak met fysioloog Jos Geijsel alles over voorbereiding, trainingsopbouw en voeding. Leer zaam en nuttig voor hen die deze "nieu we sport" wat beoefening betreft een warm hart toedragen. Zelf bier maken Auteur: Ronn Hoose Uitgever: Kosmos Voor de prijs van minder dan een kratje bier dit boekje waarin Ron Hoose u een eigen brouwerij tje probeert aan té sme ren. Doe 't zeivers in de sector licht al coholische drnken zullen er veel plezier aan beleven. "Zelf bier maken" vertelt alles over deze smakelijke hobby en toont aan dat het zelf brouwen van bier binnen de mogelijkheden van iedereen ligt. Niet onbelangrijk bij het brouwen van bier volgens de methode Ronn Hoose het gegeven dat het gebruik van synthetische hulpmiddelen wordt afge wezen. De uitroep "proost" bij het drin ken van uw eigen pintje heeft daarom dan ook een dubbele betekenis. Laanttraatprom«n«d* 47 Baam Tatafoon 02154-12672 Voor de fakturering via uw computer leveren wij alle benodigde Levering speciaal van kleine en middelgrote op lagen- Korte levertijden en gunstige prijzen. Vraagt ons vrijblijvend dokumentatie en prijs opgave. Telefoon 033 -18747 Amersfoort Nieuwe medewerk(st)ers gevraagd De afdeling Soest van Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties, is weer begonnen met haar najaarsaktie. De werkgroep is echter nogal gehandi capt door ziekte en het uitvallen van de dames Van Zoest en V.d.Meulen (Braamhage). Men zou de opengeval len plaatsen graag ingevuld willen zien door nieuwe medewerk(st)ers, die de zorg voor de kinderen in de Derde We reld gezamenlijk willen delen. Ook voor de weggevallen verkoop plaats bij de VW is nog geen nieuwe gevonden. Wel liggen er bij de VW wenskaarten en brochures waarin alle Unicef-artikelen zijn vermeld, die el ders verkrijgbaar zijn. Unicef-Soest is bijzonder ingenomen met de stand die vanaf 24 november zal zijn ingericht in de geheel gerestaureer de receptie van restaurant "De Soester Duinen", onder beheer van mevrouw Klinkhamer. De verkoop-adressen voor de wens kaarten, agenda's, kalenders, brief- mappen en kinderspeelgoed - zoals au to's, blokkendozen, puzzles en educa tieve bouwplaten - zijn: fffH) fü! Soest-Zuid: mevrouw L. Blok, Erica- weg 4, tel. 21572. Soest-Midden: Ned. Credietbank, Torenstraat 47; Ellen de Wit, Boek weitland 30; "De Bereklauw", Steen- hoffstraat 63; Unicefwinkel, Lange Brinkweg 62, tel. 10466. Soestdijk: mevrouw Weitzel, Van Straelenlaan 44, tel. 16182; fa. De Ster Damesmode, Van Weedestraat 7. Soesterveen: dhr. Damen, Veenbes- straat 450, tel. 15156. Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-1 7552 ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ/Z//////////////////////^^^ Singer dealer Speciaalwerkplaats voor het repareren van alle merken machines. Vooraf kostenopgave. 3mnd. schriftelijke garantie. Laanstraaf- promenade 89 Baarn Tel. 02154-14833 Voor Soest: B. DE BEER Tamboerijn 7 Tel. 02155-11340 0-"li|njr~^ Uini I van weedestraat 87 V/Z/////Z/Z. soest - 02155-17120 Op 13 en 14 november wordt in de Zuidhal van het RAI-complex in Amsterdam de Beleggersmarkt '86 georganiseerd. Het is voor de eerste keer dat in Nederland een dergelijke manifestatie wordt opge zet. De bedoeling is vooral om particuliere beleggers kennis te laten maken met alle aspecten van belegging op financiële markten, met name in effecten. Overigens zullen ook de meer ervaren beleggers voldoende van hun gading kunnen aantreffen. De Beleggersmarkt '86 maakt deel uit van de 8e Dag van het Aandeel, waarvan de lezingen op dezelfde dagen in het RAI-Congrescentrum worden gehouden. De Beleggersmarkt belooft nu al een succes te worden; de belangstelling van de kant van de exposanten blijkt erg groot. Op de Beleggersmarkt zullen zeer uit eenlopende ondernemingen zich pre senteren; het gaat om bedrijven die op de beurzen bemiddelen bij het af sluiten van transacties (banken en commissionairs), ondernemingen waarvan de aandelen of obligaties op de beurs verhandeld worden en ver der leveranciers van produkten en diensten die beleggers bij het beheer van hun portefeuille dienstbaar kun nen zijn, zoals electronische koersin- formatiesystemen. Sommige exposanten vervullen een dubbelrol. Zo zijn er banken waarvan de aandelen op de beurs verhandeld worden, terwijl zij tevens lid van de effectenbeurs zijn en dus kunnen be middelen voor hun klanten bij het af sluiten van beurstransacties. De verze keringsconcerns onder de exposanten zijn beursfondsen, maar zij bieden ook beleggingsprodukten aan. In de afgelopen jaren is de belangstel ling van particuliere beleggers voor belegging in effecten en opties sterk toegenomen. Deze beleggers worden aangelokt door de winsten die er sinds 1982 met belegging op de beurs kon den worden gerealiseerd, dank zij de stijgende aandelenkoersen. Velen ver geten echter dat beleggen aanzienlijk moeilijker is dan sparen. Beleggen is een zaak, waarop men zich grondig dient te oriënteren alvo rens daadwerkelijk stappen op dit ter rein ondernomen kunnen worden. Par ticulieren die in de afgelopen jaren een deel van hun spaargeld in aande len hebben belegd, hebben vrijwel zonder uitzondering hun bezit sterk zien groeien. De koersen zijn over de gehele linie gestegen en daardoor is bij velen het idee ontstaan dat beleg gen een eenvoudige zaak is, waarvoor weinig of geen kennis nodig is. In deze ontwikkeling schuilt een gevaar, name lijk dat tal van kleine spaarders zonder kennis van zaken hun geluk op de effectenbeurs gaan beproeven. Deze mensen dienen zich te realiseren dat er bij het uitzetten van geld een verband bestaat tussen het risico en het rendement. Naarmate het rende ment op een belegging groter is, zal ook het hieraan verbonden risico toe nemen. Iemand die geld stort op een spaarrekening, hoeft zich weinig zor gen te maken; hij zal het geld altijd op kunnen vragen, maar tegenover deze zekerheid staat een tamelijk lage rente. Wanneer in obligaties belegd wordt, is het risico al groter, maar daar staat dat ook een grotere opbrengst tegen over. Groter wordt het risico bij beleg ging in aandelen, terwijl bij belegging in opties nog meer risico wordt gelo pen. Deze laatste beleggingen bieden echter ook kansen op grotere (belas tingvrije) koerswinsten. Omdat het aantal beleggingsmogelijk heden vrijwel onbeperkt is, evenals de factoren die invloed hebben op hel koersverloop van de beleggingen, zijn zowel een grondige kennis van zaken als een actief beheer noodzakelijk. Be leggen zonder de nodige deskundig heid en een goede begeleiding is risi covol en kan tot teleurstelling leiden Door deskundige begeleiding wordi een beter beheer mogelijk. Het doel van de Beleggersmarkt is nu juist om de effectenbezitters en zij die overwegen te gaan beleggen, zo volle dig mogelijk informatie te verschaffen. Op de Amsterdamse Effectenbeurs worden dagelijks duizenden aandelen verhandeld. i Kijkje op de „beursvloer", het dynamische hart van de Effectenbeurs. In november dit jaar wordt al weer voor de achtste maal de Dag van het Aandeel georganiseerd. Gezien de grote belangstelling van de kant van het publiek is besloten de manifestatie dit keer twee dagen te laten duren, zodat meer mensen in de gelegenheid zullen zijn deze bij te wonen; bovendien wordt er dit jaar een Beleggersmarkt georganiseerd. De lezingen van de 8e Dag van het Aandeel worden gehouden op 13 en 14 november in het RAI Congrescentrum in Amsterdam. Gezien de grote belangstelling in de voorgaande jaren en de kwaliteit van de sprekers wordt ook dit jaar weer op een grote opkomst gerekend. De Dag van het Aandeel werd in 1979 voor de eerste maal georganiseerd en reeds toen was er sprake van een groot succes. De belangstelling nam elk jaar toe en er moesten steeds gro tere zalen worden gereserveerd. Vorig jaar, op de 7e Dag van het Aandeel, waren er 1500 bezoekers, terwijl hon derden belangstellenden moesten worden teleurgesteld wegens gebrek aan plaatsruimte. De organisatie is vanaf het begin in handen geweest van de Amsterdamse Effectenbeurs, de Vereniging Effectenbescherming (VEB) en de Nederlandse Centrale Ver eniging van Beleggingstudieclubs (NCVB). De organisatie is er weer in geslaagd gerenommeerde sprekers van het Aandeel een hele dag. In de nieuwe opzet nemen de seminars al leen de ochtenduren in beslag. De Beleggersmarkt is echter op beide da gen de gehele dag geopend en op de eerste dag ook nog 's avonds. De aandelenkoersen op de Am sterdamse Effectenbeurs zijn de laatste jaren sterk gestegen. Sinds de zomer van 1982 is het koersge- middelde meer dan verdrievou digd (zie grafiek). Dat betekent dat zeer veel beleggers in vier jaar tijd hun in effecten belegd vermo gen aanzienlijk hebben zien toe nemen. Er zijn echter ook aande len geweest die in die periode in koers gedaald zijn. Een goede se lectie van fondsen waarin belegd wordt, is en blijft dan ook belang rijk en een belegger moet zich een zekere deskundigheid eigen maken en zich goed laten advise ren. Voor de goede stemming op de effec tenbeurs in de achterliggende jaren zijn verschillende oorzaken aan te ge ven. In de eerste plaats is de rente sinds 1981 sterk gedaald. Daardoor verloren obligaties voor een deel hun aantrekkelijkheid en verschoof de be langstelling van veel beleggers naar de aandelenmarkt. De lagere rente be tekent bovendien een kostenvoordeel voor bedrijven. In de tweede plaats zette in 1982 een economisch herstel in na de recessie die het gevolg was geweest van de tweede oliecrisis. Tegelijkertijd begon nen de in veel ondernemingen door gevoerde reorganisaties hun vruchten af te werpen. De winsten van het be drijfsleven stegen sterk, wat zijn neer slag vond in hogere dividenden en hogere aandelenkoersen. Voor Europe se, en dus ook Nederlandse bedrijven, speelde bovendien de sterk stijgende dollarkoers in de jaren 1981 tot 1985 een belangrijke rol. Het betekende na melijk dat de winsten van Amerikaan se dochterbedrijven in guldens uitge- A.N.P./C.B.S. Algemene aandelen-index (1970 - 100) naar de RAI te halen. Op de eerste dag zijn dit. mr. R. J. Nelissen, voor zitter Raad v. Bestuur AMRO-bank, dr. A. van der Zwan, president-direc teur van De Nationale Investerings bank en dr. J. J. van Duijn, directeur beleggingsresearch bij Robeco. Op de tweede dag zijn als sprekers uitge nodigd drs. T. E. Westerterp, alge meen directeur van de Europese Op- tiebeurs, drs. J. Fieret, directeur cliën ten effectenbedrijf bij F. van Lanschot Bankiers, R F Sandelowsky, direc teur van de Goudtermijnmarkt Am sterdam en drs. P. A. van de Paverd, oud-voorzitter van de Vereniging van Beleggingsanalisten. In de voorgaande jaren duurde de Dag De seminars van de Dag van het Aandeel beginnen 's mor gens om tien uur; de deelne mers worden dan ontvangen met koffie, waarna om 10.30 de opening volgt. De lezingen duren ongeveer tot het mid daguur. De Beleggersmarkt is op de eerste dag (donderdag 13 no vember) geopend van 9 tot 21 uur. Op de tweede dag begint de markt eveneens om 9 uur en deze duurt tot 17 uur. De toegangsprijs tot het gehele evenement (seminar plus Beleg gersmarkt) bedraagt 60 per dag. Leden van de Vereniging Effecten bescherming en de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleg gingstudieclubs betalen slechts 35 per dag. Een bezoek aan al leen de Beleggersmarkt kost 10. Inschrijfformulieren voor de semi nars van de Dag van het Aandeel zijn verkrijgbaar bij het Secretariaat Dag van het Aandeel, Antwoord nummer 93019, 2500 XM Den Haag, tel.: 070-262051. Iemand die alleen de Beleggers markt wil bezoeken, behoeft niet vooraf in te schrijven; de kaarten hiervoor zijn op de dag zelf te koop bij de RAI. drukt hoger uitkwamen, terwijl door de veranderde koersverhoudingen bo vendien de concurrentiepositie ten op zichte van Amerikaanse bedrijven sterk verbeterde. De Nederlandse export naar de Verenigde Staten is de laatste jaren dan ook spectaculair gegroeid. Een factor die zeker een rol heeft ge speeld bij de stijgende aandelenkoer sen was de veranderde visie op de rol van het bedrijfsleven. Gedurende een reeks van jaren stelde de maatschappij zich zeer Kritisch op en werd bijvoor beeld door overheidsmaatregelen de winstpotentie van het bedrijfsleven aangetast. Sinds enkele jaren dringt in brede kring het besef door dat een gezond bedrijfsleven essentieel is voor behoud en groei van welvaart en werkgelegenheid. Die veranderde op stelling tegenover het bedrijfsleven komt ook tot uitdrukking in een grote re bereidheid van beleggers om aan delen in bedrijven te kopen. Na vier jaren van vrijwel onophoude lijk stijgende aandelenkoersen is de voor de hand liggende vraag wat de toekomst zal brengen. De economi sche vooruitzichten zijn zeker niet slecht; er wordt de komende jaren gerekend op een matige economische groei, een lage inflatie en een daling van de werkloosheid in Nederland. Bo vendien zal de rente wellicht nog iets verder terug kunnen lopen. Deze redelijk gunstige verwachtingen betekenen overigens niet, dat de aan delenkoersen in hetzelfde tempo zullen blijven stijgen. Veel koersen zijn al vooruit gelopen op een aanhoudend gunstige ontwikkeling. Daar staat ech ter tegenover dat er nog steeds aande len zijn waarvan de koers de toekom stige groeimogelijkheden niet voldoen de weergeeft. Meer dan in de afgelo pen jaren zullen beleggers echter zeer zorgvuldig hun beleggingen moeten selecteren. I

Soester Courant | 1986 | | pagina 17