lUJ "LaGrande Bouffe Crisis in commissie Minderheden nu compleet: Kingma wil van voorzitterschap af narkt WD-kritiek op gebrekkige voorlichting wethouder Kritiek op werkplan Minderheden krijgt onverkwikkelijk vervolg &jzstaumnt Christengemeente te Soest zoekt geen isolement maar openheid PAGINA 18 andere s "uit de htige el prijs- bij ons WOENSDAG 12 NOVEMRFR iqqC SOESTER COURANT PAGINA 19 Na ongezouten kritiek op ambtelijk secretaris Na onverwachte geluidsoverlast van A28-verkeer in Soesterberg WD in verweer tegen hinder A28 Portemonnee gestolen Bromfietster gewond bij aanrijding 'Tekst zou in damesblad niet hebben misstaan' Grote problemen in commissie Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Voorlichter boos op boos WD-raadslid Uitgebreide menukaart Diverse wildspecialiteiten "Grote" wijnen voor redelijke prijzen Geopend: Dagelijks vanaf 17.00 uur Voor lunch geopend: Maandag t/m vrijdag van 12.00 tot 14.30 uur. SOESTERBERGSESTRAAT 107 - SOEST TELEFOON 02155-20202 Kratten bier gestolen Klimrek vernield Jonge kerkgemeenschap legt accent op zending Diefstallen uit auto's I 1985 ultimo sept. '86 terwijl door loudingen bo- oositïe ten op Jedrijven sterk andse export i is de laatste air gegroeid rol heeft ge aandelenkoer 'isie op de rol adurende een maatschappij werd bijvoor ïatregelen de bedrijfsleven aren dringt in ioor dat een sntieel is voor welvaart er randerde op bedrijfsleven in een grote Iers om aan- >en. cnophoude- ersen is de raag wat de 5e economi- zeker niet riende jaren economische i een daling ïderland. Bo cht nog iets n. rwachtingen dat de aan- empo zullen rsen zijn al aanhoudend Jr staat ech- eeds aande- de toekom st voldoen- i de afgelo- echter zeer len moeten "Hnrpn déze voorzitter en u M. "Horen déze voorzitter en déze amb telijk secretaris nog wel de voorzitter en de secretaris van deze commissie te zijn? Ik geef u ernstig in overweging om daar maar een eind aan te maken. Ik heb nooit gezegd dat ik graag uw voorzitter wilde zijn. Die vraag leg ik hierbij opnieuw op tafel." Met deze woorden rondde wethouder Frans Kingma maandagavond j.1. de discussie af over de gerezen proble men in de commissie Minderheden, na de ongezouten kritiek van enkele'le den op de gang van zaken rondom het werkplan en de aanbevelingen van de commissie. De crisis in de commissie was daarmee compleet. Eraan voorafgegaan was een gesprek dat niet anders kan worden omschreven dan als "gebekvecht", dat al met al zo'n anderhalf uur in beslag nam. Opmerke lijk was overigens dat het conflict uit sluitend werd uitgevochten tussen de voorzitter en de secretaris enerzijds en de Nederlandse leden van de commis sie anderzijds. De (meerderheid van) buitenlandse leden leek er dan ook voornamelijk voor spek en bonen bij te zitten. Kingma zette de vergadering in feite di rect al op het verkeerde been door bijna twintig minuten te laat te arriveren. De voltallige commissie wachtte zijn komst gelaten af en juist toen vicevoorzitter Halil Sert de vergadering dan maar zou openen arriveerde Kingma met de woorden: "Ja sorry hoor, ik moest even twee dingen tegelijk doen en dat gaat wat lastig." Secretaris Andries Schokker - hij voor al is in de afgelopen dagen het mikpunt van kritiek geweest - gaf om de discus sie te openen een lange uiteenzetting over dé gang van zaken tot dusver, waarin met name de vertraging in de be handeling van het werkplan naar voren kwam en de wijze waarop de besluitvor ming - over de advisering aan het Colle ge - had plaatsgevonden. Kingma onderbrak zijn ambtenaar met een uitleg over diens positie, waarbij hij duidelijk maakte dat Schokker als se cretaris van de commissie een geheel andere pet draagt dan als ambtelijk ad viseur van het College. "Hier schrijft hij zoals hij denkt dat 't ongeveer ligt bin nen de commissie, een louter dienende taak. Maar als ambtenaar dient hij het College zelfstandig van advies en is dan louter verantwoording schuldig aan B. W., en aan niemand anders. Het is dan ook niet zijn taak om het standpunt van de commissie te verdedigen." Geschokt "Maar zo kun jein déze commissie niet werken," reageerde Jos van der Leij, die beweerde geschokt te zijn door de ontdekking dat Schokker in de com missie voorstellen opschreef waarover hij vervolgens als ambtenaar "haast te genstrijdig" adviseerde. (Door tijdge brek was het stuk niet uitgewerkt, maar mét de opmerkingen van de ambtenaar verspreid, hetgeen volstrekt ongebrui kelijk is.) Zij wilde over Kingma's uitleg een discussie in de commissie. Wim van den Bergh vond het een "heel wonderlijke zaak" dat van één en de zelfde ambtenaar kennelijk twee volko men verschillende dingen gevraagd kunnen worden en sloot zich aan bij het verzoek van Jos van der Leij. Maar wat valt hier nu over te discussië ren? reageerde Kingma op zijn beurt. Het ambtelijk advies stond volgens hem in de commissie niet ter discussie. Schokker maakte daarop zijn relaas af, waarbij hij duidelijk maakte bereid te zijn het boetekleed aan te trekken als hij - als secretaris - het vertrouwen van de commissie had beschaamd door een "eindprodukt" te leveren dat afwijkt van de door de commissie aangedragen tekst. "Gelet op de grote druk waaron der dit geheel tot stand is gekomen sluit ik zulks geenszins bij voorbaat uit." Hij toonde zich bereid daarover het ge sprek aan te gaan, maar niet over zijn verantwoordelijkheid als ambtenaar. "Dat is aan mijn werkgever voorbehou den." Persoonlijke belediging Tenslotte het hij weten de omstreden kritiek van de commissieleden als een persoonlijke belediging op te vatten. "Deze waarderingen zijn in mijn afwe zigheid geuit op een plaats waar men vooraf kan weten dat ik ze niet kan weerleggen. Dit getuigt van weinig smaak en staat een gezonde samenwer king in de weg." Kingma maakte eveneens duidelijk een en ander "onacceptabel" te vinden, omdat het de gang van zaken binnen de commissie op zeer negatieve wijze beïn vloedt. Op zijn verzoek om reacties uit de commissie reageerde Jos van der Leij met een aantal vragen, waarop zij eerst antwoord wilde hebben. Zij infor meerde o.m. naar de "rechtmatigheid" van Kingma's brief en bovendien aan de rechtmatigheid van een door haar als "zeer bedreigend" ervaren telefoonge sprek met Joop van Tol, hoofd van de afdeling Welzijn en aldus chef van Schokker, die van haar een veront schuldiging in het openbaar had geëist. Volgens haar was zij in haar recht op vrije meningsuiting aangetast ("waar kan ik daarover mijn beklag doen?") en had zij voor haar opmerkingen uitslui tend verantwoording af te leggen aan de Stichting Vrouwen voor Vrouwen, na mens wie zij in de commissie zit. Terechte actie Kingma voelde niets voor "zo'n vraag- en antwoordspelletje" en merkte op dat Van Tol had gereageerd "constateren de dat over één van zijn mensen op on toelaatbare wijze werd gesproken" - een terechte actie, aldus Kingma. "U begrijpt er werkelijk niets van," hield hij Jos van der Leij voor. "Van Tol had vol komen het recht om u te vragen hoe dat zat." Op de vraag van Jos van der Leij over wat ze nu aanmoest met haar recht op vrije meningsuiting antwoordde Kingma zeer geagiteerd: "Dat moet u zelf maar uitzoeken." Uitgebreid gediscussieerd werd nog over de vraag of Kingma haar mocht aanspreken als lid van de commissie (hij vond van wel), of als vertegenwoordig ster van Vrouwen voor Vrouwen (dat vond hij niet). "Maar als u zich daarach ter verschuilt laten we het daar maar bij." "Als u mij vogelvrij verklaart mag ik toch steun zoeken?" reageerde Jos van der Leij, waarop Kingma weer liet we- Frans Kingma. ten dat hij mocht aannemen dat ze ook persoonlijk de verantwoording voor haar eigen woorden op zich zou nemen. Hij eiste dat ze haar "uitermate onbe schofte opmerkingen" eerst zou intrek ken, omdat er anders geen mogelijkhe den voor een oplossing waren. 'Waar zijn we mee bezig?' Van den Bergh liet weten zijn kritiek zeer nadrukkelijk namens zijn organi satie te hebben uitgesproken. "Ik snap niet wat u bezielt om mij zo'n brief te sturen. Als ik dit niet zou mogen zeggen - waar zijn we dan mee bezig in dit land?" Hij wees erop dat de Stichting Werkgroep Buitenlandse Werknemers zich distancieert van "wat u het advies van de commissie noemt" en overlegde een lijst van 33 punten die niet kloppen in het uiteindelijke stuk. "Ik heb m'n beklag gedaan over het ambtelijk ad vies, terwijl ik niet eens wist dat dit ge schreven was door de secretaris van de ze commissie." Hij eiste dat Kingma zijn brief zou terugnemen. Deze weigerde dat ronduit: "Daar heeft u niets over te zeggen." Nelleke Streef kerk merkte op dat ze de brief wel erg ver vond gaan en Ans Mann vond dat mensen hun emoties moeten kunnen uiten. "Ik vraag me nu af: mag je eigen lijk nog wel wat zeggen? Ik vind de rol van de ambtenaar een beetje vreemd, omdat hij het advies van de commissie dus 'panklaar' voor B.& W. kan maken, maar misschien ben ik niet geschoold genoeg..." Ze vond de procedure "gek". Schokker reageerde daarop nogal geë motioneerd dat hij zijn werkgelegen heid - "en van al mijn collega's samen" - bedreigd voelde, waarop Ans Mann re pliceerde: "Ik zit hier alleen maar te analyseren. Er is nu zowat een regen van brieven en telefoontjes, en het is al lemaal niet erg opbouwend." Kingma sloot het debat tenslotte af met het advies aan de commissie om maar eens na te denken over de vraag of het voorzitterschap en het secretariaat niet op andere wijze geregeld zouden moe ten worden, al voegde Schokker daar aan toe dat op die manier mogelijk de verordening onderuit zou worden ge haald en de commissie feitelijk zou op houden te bestaan. Hij verwachtte niet dat een andere ambtenaar bereid zou zijn als secretaris van de commissie op te treden. De raadsleden Willem Blaauw en Joop Ebbers, beiden van de WD, hebben wethouder Ries van Logten- stein verweten in gebreke te zijn ge bleven bij de voorlichting aan de be woners van Soesterberg omtrent de rijksweg A28. Onder meer aan de Plesmanstraat en de Simon Stevin- laan is sprake van geluidsoverlast als gevolg van het verkeer op de nieuwe snelweg tussen Amersfoort en Utrecht. Er zijn niet voldoende ge luid werende voorzieningen aange bracht door Rijkswaterstaat. Volgens Blaauw zijn de Soesterber- gers diep teleurgesteld over de gang van zaken. "Ze hadden verwacht dat er overleg zou komen en dat er ge- luidwerende maatregelen getroffen zouden worden. U moet nu niet gek staan te kijken als de bewoners straks een bezwaar indienen." Blaauw stel de, bijgevallen door zijn fractiegenoot De Soester fractie van de WD heeft er bij de minister van Verkeer en Wa terstaat op aangedrongen nog meer geluidwerende maatregelen te treffen bij de onlangs geopende rijksweg A28. In een brief aan drs. Nelie Smit-Kroes schrijft de WD geschrokken te zijn van het 'niet gecoördineerd werken van de onder uw verantwoordelijk heid werkende dienst'. Hiermee doelt de WD op een traject langs de nieuwe rijksweg waar veel Soesterbergse woningen staan. Langs dit gedeelte zijn geen geluidwerende voorzieningen aangebracht. "Het tijdstip waarop wel enige voorzie ning aanwezig kan zijn is onbestemd. Honderden woningen in Soesterberg hebben nu hinder van de gemeten ge luidsbelasting die de 64 decibel over schrijdt", aldus de WD in haar brief. De fractie is van mening dat deze situa tie voorzien en voorkomen had moeten worden. In de brief wordt aangedron gen op een spoedig mogelijke oplossing voor de geluidsoverlast in Soesterberg. De WD zegt er vertrouwen in te heb ben dat deze overlast tot aanvaardbare proporties kan worden teruggebracht. Ebbers en in enige mate door Jan van Esseveld (D66), dat de bewoners on getwijfeld aan de bel hadden getrok ken indien bekend was geweest welke hinder de A28 zou gaan opleveren. In dit verband had hij zelfs horen spre ken van een kort geding. Een onderzoek van TNO heeft vol gens Blaauw uitgewezen dat op enke le plaatsen onder bepaalde omstan digheden het geluid bij de A28 de 64 decibel overschrijdt. In een schriftelijk verzoek om passende maatregelen heeft de WD-fractie dit ook kenbaar gemaakt aan de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Nelie Smit-Kroes. Paard achter de wagen Blaauw en Ebbers zeiden in de commis sie bedrijven dat de gemeente Soest meer voorlichting had moeten geven. Ries van Logtenstein wimpelde die be schuldiging van zich af door te zeggen dat alles wat te maken heeft met de nieuwe rijksweg onder de verantwoor ding valt van Rijkswaterstaat. Boven dien merkte hij on dat hij in zijn periode als wethouder regelmatig contact heeft gehad met Rijkswaterstaat. Blaauw weer: "U spant nu het paard achter de wagen door de verantwoor ding af te schuiven op Rijkswaterstaat. Soesterberg rekent op voorlichting van de gemeente. U bent daarin tekortge schoten." Wethouder Van Logtenstein, die niet verhulde dat hij het met die stelling on eens was, kon de gevoelens van Blaauw en de bewoners van Soesterberg wel be grijpen. "De consequenties van de weg vallen tegen. Plotseling is men daarom ontevreden, omdat dit van te voren niet was voorzien," aldus Van Logtenstein. Hij sprak verder tegen dat de zorg van de bewoners van Soesterberg niet de zorg van het college zou zijn, en beloof de al het mogelijke te zullen doen om tot een spoedige oplossing van het la- waaiprobleem te komen. Nadrukkelijk stelde hij daarbij dat de eerste taak wat dat betreft bij Rijkswaterstaat ligt. Februari 1987 Rijkswaterstaat heeft op 22 oktober j.1., een week voor de opening van de nieu we rijksweg, een brief aan de bewoners van Soesterberg (binnen een straal van 200 meter van de A28) gestuurd. Hier in geeft Rijkswaterstaat op beknopte wijze tekst en uitleg over de stand van zaken. Om het geluidniveau in Soester berg omlaag te krijgen zegt Rijkswater staat in de brief dat er verschillende mo gelijkheden zijn. Een aardwal en/ol een scherm al dan niet in samenhang met het isoleren van de woninggevels zijn de voorbeelden die Rijkswaterstaat in de brief aangeeft. "In overleg met de gemeenten Soest en Zeist en de inspec teur van de Volksgezondheid en het Milieu is gekozen voor het uitvoeren van een geluidwerende voorziening langs de rijksweg in combinatie met, waar dan nodig, maatregelen aan de ge vels. Dit planwoorziet in een stapeling van bakken met begroeiing daarin over een lengte van 400 meter en een hoogte van 4 meter. Deze sluit aan bij de aard wal die al eerder als geluid wering is aan gelegd," aldus Rijkswaterstaat. Omdat de voorziening op het grondge bied van de gemeente Zeist ligt is de bouwvergunning bij deze gemeente aangevraagd. Rijkswaterstaat wil direct na het verkrijgen van de vergunning be ginnen met de bouw. Men verwacht dat deze voorziening uiterlijk in februari 1987 gereed zal zijn. Begin volgend jaar zal Rijkswaterstaat een onderzoek in stellen naar gevelisolatie bij woningen in Soesterberg die daarvoor in aanmer king komen. Uit de sportzaal aan de Smitsweg is za terdag j.1. een portemonnee gestolen ten nadele van R. la R. uit Soest. Hij deed aangifte bij de politie. In de porte monnee bevoind zich een bedrag van 35 gulden. Het 17-jarige meisje S.G. uit Soest raakte deze week gewond bij een aanrij ding op de Beukenlaan. Het ongeluk ontstond doordat zij geen voorrang kreeg van de auto, bestuurd door de 70- jarige W.v.d.H. uit Soest, die rechtsaf de Molenstraat wilde inrijden maar niet goed op het verkeer van het fietspad let te. Met letsel aan haar arm werd de bromfietster naar Zonnegloren overge bracht. Ans Mann - vertegenwoordigster van het onderwijs in de commissie Minder heden - reageerde nogal verbolgen op een opmerking van Schokker dat deze bij de opstelling van de onderwij sparagraaf in het werkplan tevergeefs op haar bijdrage had gewacht en zich daarom maar tot de ambtelijke afdeling onder wijs van de gemeente had gewend. Daaruit was volgens haar een tekst tevoor schijn gekomen "die in een damesblad niet zou hebben misstaan en over twin tig jaar zonder enig probleem nóg gebruikt kon worden". Ze wist niet dat de tekst van haar verwacht werd, en was geschrokken toen ze de uiteindelijk ver sie onder ogen kreeg. Het stuk te herschrijven was volgens haar geen doen geweest. "Maar ik hecht nogal aan democratie - wat aan de basis gebeurt moet doorklinken in het be leid. De frustratie van de burger is dat dat eigenlijk niet gebeurt; het spel werkt niet goed." Ze wilde Schokker geen persoonlijk verwijt maken, maar vond het wel een "misser". Tenslotte kondigde ze aan dat ze besloten had uit de commissie te stappen "tot ik ontdekte dat ik niet de enige was met deze erva ringen". Kingma wees erop dat aan deze kwestie duidelijk twee kanten zaten. "De een krijgt niks, de ander denkt dat hem of haar niks gevraagd wordt. Een slechte zaak die we ons allemaal moeten aantrekken." De felle kritiek die leden van de com missie Minderheden hebben geleverd op de manier waarop het College en het ambtelijk apparaat zijn omgegaan met het werkplan minderhedenbeleid en de aanbevelingen van de commis sie, heeft vorige week een nogal onver kwikkelijk vervolg gekregen. De verwijten van Jos van der Leij en Wim van den Bergh, die hun grieven onlangs onverbloemd uitspraken tij dens de vergadering van de raadscom missie Welzijn - vanaf de publieke tri bune - zijn door wethouder Frans King ma (tevens voorzitter van de commissie Minderheden) zó hoog opgenomen dat hij beiden een brief heeft geschreven met het "dwingende verzoek" hun "on gemotiveerde, emotionele en overant- woorde diskwalificaties" te motiveren, concreet en zakelijk, punt voor punt, aan de hand van het werkplan zoals dat door de commissie is aangeboden. Daarnaast heeft de chef van de afdeling Welzijn, Joop van Tol, Jos van der Leij telefonisch dringend aangeraden in het openbaar haar excuses aan te bieden voor haar opmerkingen aan het adres van de ambtelijk secretaris van de com missie, Andries Schokker, waarvan zij had geopperd dat deze "zwaar gefru streerd" was dan wel had gehandeld in een "vlaag van verstandsverbijstering". Maken en breken Vorige week liet Jos van der Leij schrif telijk weten niet op beide verzoeken te kunnen ingaan. "De ambtenaar die ik gefrustreerd heb genoemd heeft mij en de andere commissieleden ernstig bele digd door het maken van ambtelijke ad viezen die indruisen tegen onze aanbe velingen." Zij voegt daaraan toe zich ernstig zorgen te maken over het feit "dat één en dezelfde ambtenaar een be leid kan maken en breken. Alleen hij kan de samenwerking en het vertrou wen weer herstellen door zijn veront schuldigingen aan te bieden en wat meer respect te tonen voor diegenen die hard werken, onder moeilijke omstan digheden, aan een leefbaar Soest." Wim van den Bergh - die bezwaar maakte tegen het werkplan omdat het volgens hem niet in deze vorm door de commissie was vastgesteld en boven dien ernstige kritiek had op discrimine rende opmerkingen in het stuk ("tact loos en onbenullig") - ontving alleen de brief van Kingma. Desgevraagd ver klaarde hij in het weekeinde dat hij niet zal ingaan op het verzoek, omdat dit aan hem persoonlijk is gericht en hij zijn kritiek heeft laten horen uit naam van de Werkgroep Buitenlandse Werkne mers. "Kingma's brief is dus verkeerd geadresseerd," aldus Van den Bergh. Volgens de afdeling voorlichting van de gemeente moet het raadslid Willem Blaauw van de WD eerst bij zich zelf te rade gaan alvorens hij kritiek uit door de voorlichting van de afdeling 'falend' te noemen. Gemeentevoor- lichter Ben J. van Os schrijft dit in een communiqué als reactie op de beschul digingen die Blaauw vorige week in de commissie bedrijven op wethouder Ries van Logtenstein afvuurde. Blaauw stelde toen dat de gemeente te kortgeschoten was in de voorlichting aan de bewoners van Soesterberg met betrekking tot de nieuwe rijksweg A28. "De A28 is een weg van Rijkswater staat, dus van van die zijde is de bevol king, op aandrang van de gemeente, geïnformeerd," luidt de eerste reactie van de afdeling voorlichting. De heer Van Os schrijft voorts dat de brief die Rijkswaterstaat aan de bewoners van Soesterberg (binnen de door RW vast gestelde geluidszone) heeft gestuurd ook is verzonden naar het in Soester berg verschijnende weekblad. "Dat die krant er niets mee gedaan heeft ligt niet in onze macht," aldus Van Os. Blaauw was begin vorige week naar het gemeentehuis gegaan om de brief van RW te ontwaren. Hij wendde zich daar voor tot de afdeling voorlichting. Van Os heeft hem een copie van de brief ge geven met de mededeling dat de brief ook te verkrijgen is op de hulpsecretarie in Soesterberg. Volgens Van Os ant woordde Blaauw toen: "Hulpsecreta rie? Daar ben ik nog nooit geweest, en daar zal ik ook nooit komen. Te weinig open." Van Os weer: "Als je dat als Soesterbergs raadslid zegt, terwijl je denkt voor de Soesterbergse belangen op te komen, dan vraagje me wat. Als de hulpsecretarie te kort open is, doe er dan als Soesterbergs raadslid wat aan." De kwestie zou besproken worden in de vergadering van de commissie Minder heden, die afgelopen maandagavond plaatsvond. Men zie voor een verslag daarvan het artikel elders in deze krant. Mevrouw D.M. van de Wiardi Beck- manstraat meldde de politie dat een on bekende dader uit haar tuin twee kratjes bier had weggehaald. De kratten bevat ten 28 volle flesjes. De diefstal moet vo rige week al hebben plaatsgevonden. Onbekenden hebben vorige week ver nielingen aangericht aan het klimrek bij de Van der Huchtschool aan de Li bel in Overhees. De schade bedraagt ca. 200 gulden. P.M. deed bij de poli tie aangifte. Foto: Goos van der Wilt "Geen burger in Soest heeft behoefte aan een kristallen kerk, maar aan gezonde relaties en een gezonde manier van zelfverwerkelijking, aan aandacht op het menselijk vlak. Dat staat bij ons uiteraard allemaal in het kader van ons christen zijn. We zijn niet zomaar een sociale club, maar willen voluit kerk zijn, waarin de opdracht tot zending en tot persoonlijke zorg voor elkaar voorop staan." Zo typeert Jos Strengholt, één van de belijdenis, niet minder, maar ook niet jonge en zeer actieve leden van de Christengemeente te Soest, de geloofs gemeenschap waarvan hij deel uit maakt en die vorig jaar - voor buiten staanders nogal plotsklaps - blijk gaf van haar bestaan. De Christengemeen te vormt sinds mei 1985 de jongste loot aan de in Soest net als in andere plaat sen al sterk vertakte "kerken-boom" en ontstond na een diepgaand conflict bin nen de Evangeliegemeente "In de Ruimte". Over de oorzaken van de scheuring is Jos Strengholt terughoudend. Zakelij ke meningsverschillen speelden naar zijn oordeel een hoofdrol, met de on vermijdelijke persoonlijke tegenstellin gen die daarvan meestal het gevolg zijn. In elk geval leidden die tot de uittocht van een belangrijk deel van de leden van "in de Ruimte." Een kerkelijke gemeenschap die in ze kere zin van de ene dag op de andere ontstaat bevindt zich niet in ideale om standigheden. Naast andere zaken die snel geregeld dienden te worden was de zorg voor een onderkomen wel één van de grootste problemen. Gelukkig werd snel onderdak gevonden bij het Grift- land College aan de Noorderweg, waar de Christengemeente elke zondag haar bijeenkomsten houdt. De situatie waarin de gemeente "gebo ren" werd bracht een zekere huiver voor publiciteit met zich mee, verklaart Jos Strengholt. Dat is inmiddels voor bij. De Christengemeente steekt haar licht niet onder de korenmaat en treedt de samenleving van Soest open tege moet. Jos Strengholt en zijn vrouw Adriënne zijn van meet af aan sterk betrokken ge weest bij de opbouw van de nieuwe kerkgemeenschap en spelen een actieve rol. Hun flat aan de Smitsweg is min of meer het administratieve zenuwcen trumvan de gemeente en ook in andere activiteiten hebben zij een werkzaam aandeel. Opmerkelijke groei De Christengemeente is niet alleen jong als men haar historie beschouwt; ook qua leeftijdsopbouw is ze een relatief jonge groep, niet het minst door een sterke vertegenwoordiging van kinde ren. Bovendien vertoont ze een opmer kelijke groei, niet alleen door het ge staag toenemende kindertal, maar ook door de toevloed van nieuwe leden. "We voelen ons nauw verwant met an dere evangelische groeperingen," aldus Jos Strengholt. "Dan praatje in Neder land toch over honderdduizenden mensen.Die zijn - om het wat duidelij ker te maken - veelal aan te treffen in het achterland van de Evangelische Omroep. Theologisch gezien kan de Christengemeente dan ook worden aangeduid als orthodox. "Maar dat leidt niet tot allerlei dogmatische eige naardigheden. De basis voor onze ge meenschap is de Apostolische Geloofs- meer, en we zoeken in alles eerder naar verbondenheid dan naar onderscheid. Natuurlijk zijn er uiteenlopende opvat tingen, zoals bijvoorbeeld over de vol- wassendoop, maar die zijn bespreek baar. We geven elkaar veel ruimte en bij iedereen leeft het besef dat wat ons bindt belangrijker is dan wat ons even tueel onderscheidt." De typering "pinksterachtig" gaat volgens hem dan ook maar ten dele op. "Voor sommigen geldt dat wel, voor anderen niet." De zondagse diensten in het Griftland College blijken veel mensen aan te spreken, aldus Jos Strengholt. Om-en- om wordt er een "woorddienst" dan wel een "avondmaaldienst" gehouden, '"t Liefst zouden we elke week avondmaal vieren, maar dan houd je niet veel tijd over." De Christengemeente legt een zwaar accent op haar roeping als zendingsge meenschap en staat in nauw kontakt met een aantal zendingswerkers, die worden gesteund met gebed en finan ciën. Nog onlangs werden twee gezin nen "uitgezonden", naar Amsterdam en naar Thailand. In december vertrekt een echtpaar naar India en Jos en Adriënne Strengholt zélf gaan volgend jaar naar Egypte. Opmerkelijk genoeg vindt de steun aan de zendingswerkers nog altijd samen met "In de Ruimte" Gemis De Christengemeente onderhoudt geen formele banden met andere gelijk soortige gemeenschappen. "Sommigen voelen dat wel als een gemis," aldus Jos Strengholt, "vooral omdat we niet veel gelegenheid hebben tot uitwisseling en omdat er ook geen sprake is van een ze-- kere controle op elkaar." De gemeente staat onder leiding van vijf "oudsten", die overigens niet auto matisch ook voorgangers in de diensten zijn. Daarnaast is er een bestuur, dat zich vooral met de zakelijke aspecten bezighoudt. De gemeenschap is pasto raal gezien verdeeld over tien groepen - "gemeentekringen" - die elke veertien dagen bij elkaar komen op het huisa dres van een van de leden. Deze groe pen staan onder leiding van twee kringleiders, meestal een echtpaar. Kringleiders en anderen vormen samen de ca. 30 leden tellende Broederraad. Overigens woont ruwweg de helft van de leden buiten Soest. De behoefte aan een meer permanente behuizing bestaat zeker; het Griftland College wordt beschouwd als een nood-onderkomen. De Christenge meente kwam vorig jaar nog in het nieuws als één van de kandidaten voor de overname van het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. Dat ging niet door, niet omdat de Christengemeente de koopsom niet op tafel zou kunnen leggen, maar omdat men unaniem van oordeel was dat zo'n grote investering beter besteed kon worden aan het zen dingswerk in plaats van aan "de eigen club", aldus Jos Strengholt. "De kerk- zaal zou trouwens toch te klein zijn ge weest, dus we zijn achteraf blij dat we het niet gedaan hebben." Zending Voor de nabije toekomst verwacht hij een sterke groei van de gemeente en hoopt hij op toenemende zorg en aan dacht, onderlinge liefde en zeker ook meer aandacht voor de zending. "Er staan al weer mensen te trappelen om op weg te gaan." Zending houdt voor de Christenge meente niet alleen de verkondiging van het geloof in verre landen in, maar ook heel praktische zorg, evengoed in Ne derland als in de rest van de wereld. "Het gaat niet zozeer om een zendeling met een tropenhelm en een bijbel in de binnenlanden van Afrika, maar ook om medische hulp en ontwikkelingswerk. Echter niet zonder de sterke overtui ging van de Boodschap die we willen verkondigen," aldus Jos Strengholt, die in het zendingswerk van veel gevestigde kerken - "uit verlegenheid met die Boodschap" - vaak niet veel meer dan sociale hulpverlening ziet. Zoals gezegd: volgend jaar vertrekken Jos en Adriënne Strengholt naar Egyp te, om daar zendingswerk te onderne men. In eerste instantie gaat alleen Jos drie maanden "terrein verkennen"; la ter voegt Adriënne zich bij hem. Op zichzelf een nogal opmerkelijke keus voor iemand die zeer binnenkort zijn studie geschiedenis aan de Utrechtse universiteit afrondt, een studie die hij overigens uit "belangstelling en hob byisme" heeft ondernomen en geen speciaal verband houdt met het werk dat hem in Egypte wacht. De Christengemeente zoekt, zo blijkt, niet het isolement, maar openheid, ook naar andere kerkgemeenschappen. "We zouden graag samenwerken met anderen," aldus Jos Strengholt, die in dat verband wijst op activiteiten als de Vriendendiensten e.d. "Wij komen weliswaar nog nauwelijks boven onze broek uit en hebben geen lange traditie, maar we beschouwen onze gemeen schap wel degelijk als een kerk. We wil len absoluut niet de rebel uithangen, maar ons verbonden voelen met allen die zich christen noemen." De bijeenkomsten van de Christenge meente te Soest vinden elke zondag plaats in het Griftland College, meestal om 10.00 uur, behalve op de laatste zondag van de maand; dan begint de dienst 's middags om 15.00 uur. Ook in het afgelopen weekeinde werd de politie weer een tweetal autokraken gemeld. De eerste betrof de auto van C.H. uit Soest, die aan het Kerkplein stond geparkeerd. De radiocassette recorder werd weggenomen nadat de dief een portier had geforceerd. Uit de auto van C. de B. uit Soest, die geparkeerd stond aan de Steenhoff straat, verdween ook de geluidsinstalla tie. Hier had de dief een gat in het por tier gemaakt onder het slot, zodat hij de deurvergrendeling kon uitschakelen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 18