Speeldoos Oude kruiswegstaties Petrus en Pauluskerk te zien in de Oudheidkamer WOENSDAG 12 NOVEMBFR 1986 SOESTER COURANT NCVB Soest-Zuid Postzegel- en Muntenbeurs Vrije School Amersfoort Lerzing over India in De Speeldoos PAGINA 25 Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Tentoonstelling Vogelvreugde V olksdans-instuif in Amersfoort Lezing Yvonne Keuls een belevenis Theater-Agenda 'De Speeldoos' November '86 De wisselwachter Conny Stuart en Louis van Dijk De moeder van David S. Expositie over kerkelijke kunst Tentoonstelling Fabrice Hünd en Arthur Bajazzo Werkgroep Eigen Werk Sintekraam 1986: Kunst- en Kunstnijverheidsmarkt Vrijwilligers Vakature Bank Rechten en plichten Cultureel Creatief Centrum Manifestatie Birmaspoorweg Op zaterdag 15 november vindt in C-drie, aanvang 13.30 uur, een ma nifestatie plaats over de Birmas poorweg. Naar aanleiding van het verschijnen van het boek "En de zon werd rood" van Soesterberger Joop Hulsbus, heeft C-drie een ma nifestatie georganiseerd met een ex positie van aquarellen over de spoorlijn, de presentatie van het boek aan burgemeester mr. Paul Scholten, een lezing door de heer J Zwaan, medewerker van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumenta tie en een tweegesprek tussen de au teur, J. Hulsbus en de heer H. Neu- mann, destijds tewerkgesteld aan de Sumatraspoorlijn en mede-auteur van het boek de 'Pakanbaruspoor- weg'. Het tweegesprek wordt geleid door drs. K.Margry, historicus en publicist op het gebied van de Tweede Wereldoorlog. Cursus vergader- en gesprekstechniek Op vrijdag 14 november is in C-drie al weer de voorlaatste ochtend van de cur sus vergader- en gesprekstechniek, voor de tweede keer georganiseerd door het Vrouwenberaad in Soest. Docente is Marijke de Brouwer. Er zijn deze keer 12 deelne(e)m(st)ers. Voorlopig is het de laatste cursus over dit thema. Voor het voorjaar 1987 heeft het Vrouwen- beraad een nieuwe cursus in voorberei ding: "Vrouwen en financiën". Ter zij ner tijd komt daar meer informatie over. Cursus Joegoslavisch volksdansen De cursus Joegoslavisch volksdansen die op 1 en 2 november in C-drie werd georganiseerd door Coleta Lustenhou- wer en Ada Eefting, is een grandioos succes geworden. Op zaterdag waren er 60 70 cursisten en op zondag onge veer 50. Er waren zelfs cursisten uit Brabant en Limburg speciaal naar Soest gekomen. Dat zal voor een deel ook te maken hebben met de goede naam die Paja Milic als dansdocent heeft en uiter aard is C-drie een prachtige accommo datie voor dergelijke dans-workshops. De organisatoren waren zeer verrast door deze grote opkomst. Zelf hadden ze op ongeveer 40 cursisten gerekend. Het spreekt vanzelf dat een dergelijk succes een vervolg zal krijgen. Tine Ruysschaert met "Het verdriet van België" Wie het literaire werk van Hugo Claus een warm hart toedraagt moet zeker naar de soloproductie van Tine Ruys schaert in C-drie komen. De voorstel ling is op donderdag 13 november, aan vang 20.15 uur. Toegang f 7,50; CJP en 65+ f6,Reserveringen en informa tie: tel. 22188. Cursus Tarot Op de introductiemiddag voor de cursus Tarot, die op zaterdag 1 mei heeft plaatsgevonden, waren acht deelnemers aanwezig. Tarot is een van de meest magische sleutels om de inspiratiebron, die in ieder mens aanwezig is, aan te boren. Door ermee te spelen, je de plaatjes eigen te maken, zet je een creatief proces in jezelf in beweging dat niet meer te stoppen is. Voor deze cursus zijn □og plaatsen open. De eerstvolgende data zijn 12 en 26 november in C-drie. Docente is Bora Lensky. Informatie en opgave bij de administratie van C-drie. Op woensdag 19 november, 's avonds om 20.00 uur, heeft de Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling Soest- Zuid haar maandelijkse bijeenkomst die gehouden wordt in De Rank, Soes- terbergsestraat. Professor Tims komt spreken over: 'Wereldvoedselproble- matiek'. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Voor inlichtingen kan men bellen naar mevrouw Kareisen (tel. 16438). De eerstvolgende Zeister Postzegel- en Muntenbeurs zal gehouden worden in de kantine van de Zinzendorf-Mavo, vlak bij het Zeister Slot, op zaterdag 15 november van 10.00 tot 16.00 uur. Ieder die belangstelling heeft, heeft op zaterdag 15 november de gelegenheid kennis te maken met de school. Vanaf 10.00 uur kunt u vrij rondkijken in de lokalen. Onder het genot van een kopje koffie is er ruimte voor een gesprek met leerkrachten, bestuursleden en wellicht ook ouders. Iedereen is van harte wel kom tot 13.00 uur. De volksuniversiteit Baarn organiseert donderdagmiddag, 27 november a.s. een lezing over India. Niet zo maar een lezing. India is een subcontinent, een wereld op zichzelf met een zeer oude cultuur, die al vele eeuwen vóór Chris tus ontstaan is. India is een reusachtig gebied met vele rassen, volken, talen, godsdiensten en kunststijlen. De bekende spreker Henk Hilkmann behandelt uit het enorme culturele ver leden van India speciaal twee onder werpen: de geschiedenis van de Mog- huls en die van de Rajputs. De lezing begint donderdagmiddag 27 november om 14.30 uur in De Speel doos, Rembrandtlaan 35 Baarn. Er zijn nog plaatsen verkrijgbaar f 6,bij het kantoor van de Volksuniversiteit in de Speeldoos, tel. 02154-16033 of 's mid dags vóór de lezing aan de zaal. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 13 november: Vanaf 9.30 uur komen enthousiaste vrouwen bijeen op de boerderij om al lerlei mooie dingen te maken. Dit clubje geeft elkaar les in,schilderen, boetseren etc.. Het is geen cursus waar zonodig wat moet. 's Middags na school krijgen enkele kin deren gitaarles. Het is nog mogelijk dat er kinderen bijkomen. De kosten be dragen 25,- voor 10 lessen van een uur. Andere kinderen kunnen helpen met het voeren van de dieren; een ritje met de kar en knutselen. Tot slot vieren we vanmiddag ook nog een kinderverjaar dag. Vrijdag 14 november: Van 9.30 tot 11.30 uur is het tijd voor peuters en hun ouders(s). Gezellig knutselen, spelen en verse koffie. De kosten bedragen 3,- per kind/ouder- paar. Zijn er nog kinderen tussen de 8 en 12 jaar die niet JOTTUM zijn? Kom dan gauw langs na schooltijd. De Jot- tumklub leidt kinderen op tot circusar tiesten. Onder deskundige leiding leren kinderen circusartiest worden. En als alles goed gaat geven zij aan het eind van de cursus een daverende voorstell ing. Zaterdag 15 november: Uiteraard vieren wij vandaag weer de verjaardagen van enkele kinderen met hun vriendjes en vriendinnetjes. Leuke aktiviteiten naar keuze van de jarigen zelf. Kosten; 35,- tot 10 kinderen inklusief limonade en traktaties. Ook niet jarige kinderen zijn van harte wel kom. Zij gaan in hun eigen groep ver schillende aktiviteiten doen. Ouders: het vieren van kinderveljaardagen is een zo'n doorslaand sukses dat wij u twee mededelingen willen doen: geeft tijdig het partijtje van uw kind op; dit voorkomt teleurstelling. Ten tweede hebben we besloten om nu ook op donderdag en vrijdagmiddag verjaardagsfeestjes te vieren. In ver band met ruimte en leiding kunnen we dan echter slechts 1 verjaardag per mid dag goed verzorgen. Deze duren dan van 15.45 - 17.45 uur waarbij aan het slot de kinderen getrakteerd worden op pannekoeken. Ook van zo'n feest be dragen de kosten slechts 35,- tot en met 10 kinderen. Ieder kind meer kost 3,50 extra. Tijdig boeken graag. Af spraken maken van dinsdag tot en met zaterdag 9.30 - 18.00 uur. Dinsdag 18 november: Allereerst deze week de peuter/ouder- aktiviteit van 9.30tot 11.30uur. 's Middags van 15.45 - 17.15 uur kun nen kinderen meedoen met de cursus poppenmaken en ermee leren spelen. Deskundige leiding zorgt ervoor dat kinderen op speelse wijze leren knutse len en spelervaring opdoen met popJ pen. Woensdag 19 november: Vanmiddag weer theater voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Het verhaal dat ge speeld wordt heet: Grootoor en Lang tand. Het gaat over mensen die allemaal iets vreemds hebben. De één heeft vreemde oren, de andere lange tanden; en er is ook een hééledikkerd bij. Samen gaan ze op zoek naar de tovenaar, want die heeft overal een oplossing voor. Maar als zij de tovenaar ontmoeten... De voorstelling begint om precies 14.10 uur. De deuren gaan dan op slot, dus tij dig aanwezig zijn a.u.b. De kosten be dragen 1,- per kind. Na de voorstel ling gaan de kinderen leuke aktiviteiten doen zoals: grote oren maken en lange tanden. De middagsluiten we om 16.00 uur af. Biologische tuin: Allen nog geopend op vrijdag van 11.00- 16.00 uur. Donateurs: Wilt u meehelpen aan de opbouw van nieuwe speelobjekten op ons terrein? Een nieuwe glijbaan is al in bestelling, maarwe willen nog veel meer voor de kinderen. Stort dan uw gift op giroreke ning: 4496858 t.n.v. 'De Vrije Teugel' te Soest. Vermeld a.u.b. naam en adres duidelijk zodat wij u regelmatig ergens op kunnen attenderen. Bij voorbaat dank! Op donderdag 13 november a.s. houdt vogelvereniging Vogelvreugde voor de 30e maal een tentoonstelling. Opnieuw is men er in geslaagd een aantrekkelijk geheel samen te stellen. Ook voor min der fanatieke vogelliefhebbers is er heel wat te zien. De vereniging heeft n.1. de meest verschillende soorten vogels te tonen. Aan deze tentoonstelling is een vogelkeuring voor de leden verbonden. Op 13 november, om 20.00 uur, zal burgemeester Mr. P. Scholten de ope ning verrichten en de verschillende in zenders van vogels de gewonnen prijs overhandigen. De tentoonstelling is zo als altijd in de Duivenzaal aan de Schrikslaan te Soest. Openingstijden: donderdag 13 november en vrijdag 14 november van 20.00-22.30 uur. Zater dag 15 november van 10.30-22.30 uur en zondag 16 november van 10.30- 17.00 uur. De toegang is gratis. Katalogus is niet verplicht. Op vrijdag 14 november organiseert Terpsichore een volksdansinstuif in De Hof (Coninckstraat 58, Amersfoort), waar zowel beginnende als gevorderde volksdansers welkom zijn. Op het pro gramma staan diverse internationale volksdansen. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot 23.00 uur. De entree bedraagt voor leden 2,-; voor niet-leden 3,-. Van 18.30 tot 19.30 uur is er een gratis kinder-instuif. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 De moeder van David S. Dinsdag 4 november hield Yvonne Keuls in de Speeldoos in Baarn een le zing in verband met de vertoning bin nenkort van haar toneelstuk "De moe der van David S.". Voor een publiek, dat voor het grootste gedeelte bestond uit meisjes van mid delbare schoolleeftijd aangevuld met wat ouderen vertelde Yvonne over de totstandkoming van het door haar ge schreven werk op het gebied van de drugsbenadering. Begonnen als mede werkend vrijwilligster in een tehuis, dat voor de opvang van van huis weggelo pen kinderen zorgdroeg, en voor een landelijke krant artikelen schrijvend hierover, kwam zij al snel in aanraking met het probleem van aan drugs ver slaafde kinderen. Na de totstandkoming van haar boek en haar toneelstuk over "Jan Rap", bele venissen uit haar eigen omgeving in ge noemd opvangtehuis, besloot zij te gaan schrijven over de problemen van aan drugs verslaafde kinderen. Na lang durig onderzoek en ook uitgebreide vraagstelling bij ouders van deze kinde ren, kwam zij tot de conclusie dat juist daar zeer grote belemmeringen lagen op de weg terug uit de drugs-scene. Zij besloot haar boek "De moeder van Da vid S." juist aan dit probleem te wijden, nadat zij bij navraag bij diverse univer siteiten tot de conclusie was gekomen, dat aan de weg terug nog nooit een cent was besteed door medische en psycho sociale onderzoekers. In haar boek dat later ook is omgevormd tot toneelstuk, vergelijkt zij de ervaringen van ouders met aan drugs verslaafde kinderen met het rouwproces, dat zich afspeelt in ge zinnen waar een sterfgeval heeft plaats gevonden. Het verschil is dat hier het kind niet ziek is. De verschillende stadia van rouwverwerking zijn echter gelijk. Het loopt van ontkenning, via onder zoek, aggressie tot uiteindelijk accepta tie, of berusting. Vanaf dat moment kan er geneeskundig worden opgetreden, hoewel dat niet altijd afdoend kan ge beuren. De gedrevenheid waarme Yvonne Keuls de materie behandelde, liet diepe sporen na bij het ademloze publiek, dat in behoorlijke getale was opgekomen. Na de lezing van ongeveer een uur was er nog volop mogelijkheid voor het stel len van vragen. Hieraan werd in grote mate gevolg gegeven. Yvonne besloot de avond met de wens uit te spreken dat de mensen in Baarn en omgeving met velen naar de theater voorstelling zullen komen. Niet in haar belang, maar in dat van ons allen, want het gaat ons allen ook aan en het kan ons allen overkomen in onze omgeving. Donderdag 13 november, aanvang 20.15 uur "De Conny Stuart Story" Kaarten 20,- Pas 65/CJP 18,- Maandag 17 november, aanvang 20.15 uur "De Moeder van David S" toneelspel met o.a. Marijcke Mertens, Dore Smit, Fred Hugas e.v.a. Kaarten 20,- Pas 65/CJP 18,- Dinsdag 18 november, aanvang 20.00 uur Speelfilm "De Wisselwachter" Kaarten 6,- Vrijdag 21 november, aanvang 20.15 uur Flamenco-gitarist Paco Pena Kaarten 15,- Pas 65/CJP 12,50 Zondag 23 november, aanvang 16.00 uur Familievoorstelling Hetty Blok Kaarten 7,50 Kinderen onder beg. 4,- Donderdag 27 november, aanvang 20.15 uur "De gekkin van de gracht" Show Jasperina de Jong Kaarten 25,- Pas 65/CJP 22,50 Zondag 30 november, aanvang 14.30 uur Dichters en Drukkers, Boekenshow. Toegang gratis. De film 'De wisselwachter' is g op de gelijknamige novelle van Jean- Paul Franssens en is opgenomen in Schotland en Nederland. De wisselwachterspost ligt in een deso laat landschap aan een verlaten spoor lijn, die de stad met 'het zuiden' ver bindt. De wisselwachter woont er alleen en doet zijn werk met grote aandacht, tot tevredenheid van het hogere spoorweg wezen'. Hij heeft een kleine moestuin en rom melt wat met allerlei zelfgemaakte me chaniekjes. Over het hoe en waarom der dingen denkt hij niet na en aan de grote vragen des levens komt hij niet toe. Op gezette tijden brengt de postbode zijn salaris, maar de wissel wachter weet niet wat hij er mee moet doen. De post bode heeft fascistoïde trekken en tiran niseert de wisselwachter door hem ten overvloede op zijn plichten te wijzen. Andere regelmatige bezoekers zijn een oude machinist en zijn hulp. Zij rijden al jaren op dit trajekt en stoppen slechts bij overmatige sneeuwval of andere ka- lamiteiten. Ook de verjaardag van de wissel wachter is een reden voor een be zoek. Aan het begin van de winter wordt de rust en de harmonie verstoord wanneer een vrouw uit de stad per vergissing uit stapt bij de wisselwachterspost. Door omstandigheden wordt zij gedwongen daar een jaar te blijven. Verbale kom- munikatie is uitgesloten omdat de vrouw een vreemde taal spreekt. Evenals de wisselwachter raken ook de machinist en de postbode onder de in druk van de vrouw, het inspireert de machinist tot het vertellen van een ver haal over zijn bezoek aan een bordeel in de stad. Dit prikkelt de nieuwsgierig heid van de wisselwachter. Hij raakt beïnvloed en geobsedeerd door de vrouw. De natuur en de wisseling van de seizoenen hebben een grote invloed op het gedrag van de vrouw en haar si tuatie. Terwijl de wisselwachter zijn werk ver waarloost, neemt de natuur gestaag be zit van de wisslwachterspost. De post bode raakt, nadat hij door de vrouw is afgewezen en vernederd, steeds meer betrokken bij de dramatische verwikke lingen. Een voorlopige oplossing van het groeiende konflikt vindt plaats aan het eind van de zomer, wanneer de vrouw de wisselwachter aanzet tot een gruwe lijke daad. De film 'De Wisselwachter' gaat over een groeiende passie en een onderdrukt verlangen. Tegen de achtergronden van de seizoe nen, het ritme van leven en dood, de eenheid van tijd en plaats, sluit - net als in de wereld van de insekten - de winter de cyclus. Na negentien jaar lang in musicals en andere grote theaterprodukties gestaan te hebben start Conny Stuart in dit nieu we theaterseizoen met een eigen solo- programma, waarin zij begeleid wordt door Louis van Dijk. Conny zal in dit programma haar veel zijdige talent tonen. Zij begon haar car rière met Franse chansons, werkte vele jaren bij Wim Sonneveld en kwam daarna terecht in de musicalwereld. 'Al die facetten zullen in mijn program ma verwerkt worden. Ik denk er ook aan Argentijnse tango's te brengen, wat ik vroeger ook deed. Maar ik wil voor komen dat het alleen een terugblik wordt' - dit alles volgens Conny.. Haar show wordt eigenlijk een zelfpor tret van deze fascinerende chansoniére, caberetiére en musicalster. "Louis van Dijk heeft ook een bijzon dere rol in het geheel. Hij is niet alleen mijn begeleider. Hij is veel meer. Artis tiek hebben wij een heel goed contact en ik heb iemand nodig met wie ik over het vak kan praten. Bovendien zullen wij in het programma ook dialogen heb ben. Louis doet veel meer dan piano spelen in deze show' aldus Conny. In 'De moeder van David S.' zin we hoe een moeder, die op allerlei manie ren haar verslaafde zoon tracht te red den, zelf het slachtoffer wordt van het vertrouwen in haar zoon. David raakt samen met zijn buurjongen Bennie verslaafd aan de heroïne. Po gingen tot afkikken mislukken en lang zaam maar zeker komen de jongens van de ene ellende in de andere. Maar niet alleen de jongens. In dit toneelspel wordt het leven van Len, de moeder van David S., gevolgd. Het laat de spanningen zien die David bij zijn ouders oproept. De vader, Si- mon, maakt zich los van zijn zoon, ter wijl Len het steeds weer met David wil proberen. Het laat ook de spanningen zien tussen de twee buren, wiens kinde ren verslaafd raken. Buurvrouw Gerrie geeft Len de schuld dat haar zoon via David aan de heroïne is geraakt. En tenslotte laat het de spanningen zien, zoals die door Juliet, de dochter van Len, worden ondergaan, omdat zij voelt dat zij minder aandacht krijgt dan haar verslaafde broer. Zij trekt dan ook veel met haar vader op. Pas als David in een bedachte scène van zijn moeder 500,- steelt, begrijpt ze dat ze de hoop moet opgeven dat David ooit zal afkik ken en dat ze voortaan afstandelijker met haar zoon moet omgaan. 'De moeder van David S.' is een spel met hevig emotionele lading. Door de eerlijke wijze waarop het drugs-vraag stuk wordt behandeld, zal het zowel jongeren als volwassenen aanspreken. Na 'Jan Rap en z'n maat' is dit ophieuw een bijzonder spel van Yvonne Keuls met een hoog actualiteitsgehalte. Auteur: Yvonne Keuls Regie: Jo Dua Met: Marijke Merckens, Fred Hugas, Bart Römer, Silvia Holstein, Dore Smit, Adriaan Adriaansen, Peter Lusse en Jeroen Haars. Op zaterdag 15 november a.s. wordt in de Oudheidkamer aan de Ferdi- nand Huycklaan een expositie ge opend van kerkelijke kunst, met daar in de veertien oude kruiswegstaties uit de Petrus en Pauluskerk, die op een zolder zijn teruggevonden. De staties zijn geschilderd door Herman Walstra in een stijl, die sterke verwantschap vertoont met die van de beroemde kunstenaar Jan Toorop. Hermanus Gerardus Walstra, op 11 ok tober 1888 in Groningen geboren, kreeg zijn eerste opleiding aan de Aca demie Minerva in zijn geboortestad. Een van zijn leermeesters was Friedrich Stümmel, die hem vooral in religieuze kunst onderwees. Daarna vertrok Wal stra naar het buitenland om zich verder te bekwamen, maar in de Eerste We reldoorlog keerde hij terug en vestigde zich in Utrecht. Zijn voornaamste interesse ging uit naar religieuze kunst. Hij had o.m. kon- takt met Hans Mengelberg, een beken de naam op het gebied van de kerkelijke interieurkunst. Walstra's voorkeur had het versieren van katholieke kerken, waarvoor hij diverse werken uitvoerde, zoals ook de kruiswegstaties in de Pe trus en Pauluskerk, die op hout werden geschilderd. Een en ander gebeurde in overleg met pastoor Vossenaar, die aan het begin van de jaren '30 pastoor was van deze kerk. Vermoedelijk is pastoor Vossenaar via Jan Toorop of Hans Mengelberg in kontakt gekomen met Herman Wal stra. Toorop was geen onbekende voor de pastoor, want voor zijn benoeming aan de Petrus en Pauluskerk in Soest was hij pastoor van de Sint Bernulphus- kerk in Oosterbeek, waarvoor Toorop in de jaren 1915-1919 de kruiswegsta ties schilderde. Die waren een aantal ja ren geleden nog bij de KRO-televisie te zien, in een programma op Goede Vrij dag, en in een uitgebreide fotoreporta ge in het KRO-programmablad. Voor die tijd golden de staties als revolutio nair en ze werden bijzonder populair. Soesters als model Herman Walstra schilderde, als leerling van Toorop, in dezelfde stijl. Hij maak te de staties voor de Petrus en Paulus kerk in de jaren 1930-1933 en gebruik te verschillende Soesters als model. Die moesten dan met de trein naar Utrecht komen, waar hij zijn atelier had. Ook op ander gebied was Walstra be kend, o.m. als bestuurslid van de Alge mene Katholieke Kunstenaars Vereni ging. Hij organiseerde in binnen- en buitenland veel tentoonstellingen over kerkelijke kunst, o.m. in het Rijks- en het Stedelijk Museum in Amsterdam, in Utrecht, Den Bosch, Heerlen, Rome Eén van de kruiswegstaties van Her man Walstra uit de Petrus en Paulus kerk, straks te zien op de expositie in de Oudheidkamer. en diverse andere plaatsen. Walstra hield in 1937 voor de KRO-radio ook een aantal causerieën over het thema: "Kunstenaar en Opdrachtgever". Hij schilderde overigens ook kruiswegsta ties voor een kerk in Tiel. Herman Walstra is - voor zover valt na te gaan - in 1977 overleden. Een tijdge noot oordeelde over zijn werk: "Men kan erbij mediteren." De expositie in de Oudheidkamer wordt a.s. zaterdag om 13.30 uur ge opend en zal de komende vier weken el ke zaterdag en zondag te bewonderen zijn van 13.30 tot 17.00 uur. De Oud heidkamer is gevestigd aan de Ferdi- nand Huycklaan 18. Korrektie: De Werkgroep Eigen Werk gaat een poging doen Amersfoort plat te spelen, maar niet op 14 november, Zaterdag en zondag (8 t/m 23 novem- Schilderijen van Fabrice Hünd en foto's ber) geopend van 15.00 tot 17.00 uur van Arthur Bajazzo Donderdag 13 november, 21.00 uur Filmhuis: 'Lili Marleen' van Fassbinder Het verhaal van 'Lili Marleen' begint in 1938 in Zürich. De wereldoorlog werpt zijn schaduwen vooruit. Robert Men- delsohn, een begaafd Joods musicus, is verliefd op de jonge Duitse zangeres Willie, die in Zürich werkt. Robert gaat vaak op reis naar Duitsland en vertelt Willie dat hij voor een Joodse hulporga nisatie werkt. Het uitbreken van de oor log maakt een eind aan het kontakt tus sen beide geliefden. Willie wordt in Duitsland al gauw beroemd door het liedje 'Lili Marleen'. Op een dag bezoekt Robert haar in Ber lijn, maar wordt door de Gestapo gear resteerd. Willie vindt een gewaagde op lossing: tijdens een amusementstour nee voor Duitse militairen in Polen maakt zij zich meester van een geheime film over concentratiekampen. Zij speelt de film in handen van Roberts vrienden in Zwitserland en deze slagen erin Robert uit te wisselen voor het door Willie verschafte materiaal. Maar nu wordt Willie verdacht door de Gestapo. Tot het eind van de oorlog verbergt zij zich. Direkt na de vrede gaat zij naar Zürich, naar Robert, om te ontdekken dat hij intussen een beroemd dirigent is geworden en met een Joods meisje ge trouwd is. De liefde tussen Willie en Robert is dood, maar het liedje 'Lili Marleen' zal eeuwig verder leven. Schitterende sets, indrukwekkende massa-scenes en een prachtige vormge ving maken van R. W. Fassbinders 'Lili Marleen' een boeiend kijkspel. De .Westduitse regisseur kon dan ook be schikken over een budget van 10 mil joen DM. en het resultaat blijkt dat hoge bedrag alleszins waard; er is heel veel te beleven aan 'Lili Marleen'. Daarnaast is de film rijk aan thema's die ook in ander werk van Fassbinder vaak voorkomen. Al zijn films hebben wel iets met elkaar gemeen, vooral ook omdat Fassbinder als een echt 'akteur' te werk gaat en zelf met al zijn betrokkenheid altijd zeer sterk in zijn films aanwezig is (soms ook als akteur, zoals in deze film in een klei ne maar sterke rol: die van de verzets strijder Weisenborn). Wilt u deze prachtige film niet missen, reserveert u dan tijdig. Agenda: 20 november "Almacita" Fe- lix de Rooy. 27 november "Querelle" Rainer Wer- ner Fassbinder. Zondag 30 november Sinterklaas in Arti-Skoop Ouders opgelet! Zondag 30 november organiseert Arti- Skoop weer een kindermiddag. De film de Troetelbeertjes wordt vertoond en de Goed Heiligman zal die middag een bezoek brengen. Hij heeft laten weten voor elke bezoeker een presentje mee te nemen. Wilt u dat St. Nicolaas iets tegen uw zoon of dochtertje zegt, geef dit dan even door. Reserveren is bijna noodzakelijk, om dat deze kinderfilmmiddagen meestal uitverkocht zijn: tel. 19037 en 19577. Aanvang 14.00 uur. Entree 5,-. zoals in de Artishock berichten staat aangekondigd. Het open podium van de Instee waar de WE. W. zou optreden gaat wel gewoon door op die avond. Het programma was echter zo vol dat er voor Artishocks huisorkest maar een half uur over schoot. In overleg met de organisatie is toen besloten het W.E.W.-optreden te verschuiven naar het volgende open podium, op 12 de cember. Dan zullen de jonge helden aan het eind van de avond spelen, zodat het hele repertoire, met alweer een paar nieuwe nummers, opgevoerd kan wor den. De vereniging Artishock heeft dit jaar als vanouds weer een echte Sintekraam. - Het hele gebeuren speelt zich af op de bovenverdieping van het Artishockge- bouw (balletzaal, tentoonstellingzaal, mimelokaal). We hopen evenals andere jaren weer zo'n 30 kraampjes te kunnen vullen. Mensen die belangstelling hebben voor een kraam, kunnen telefonisch kontakt opnemen met onderstaande personen. De Sintekraam is een kleinschalig- en daardoor buitengewoon gezellig gebeu ren. Waar het ons om gaat is dat de kunst en kunstnijverheid ook in het Sin- terklaasgebeuren een plaats krijgt en dat men de gelegenheid heeft tegen een redelijke prijs een origineel kado te ko pen. De Sintekraam wordt vrijdagavond 28 november om 19.00 uur door Sin terklaas geopend. Bij de opening krijgt u een gratis glas Bisschopswijn aange boden en kinderen chocolademelk. Voor de kinderen worden er zaterdag vanaf 11.30 uur kinderfilms gedraaid in de filmzaal. Openingstijden: vrijdag 28 november van 19.00 uur tot 22.00 uur; zaterdag 29 november van 10.00 uur tot 17.00 uur. Informatie: Riet Hop (tel. 19037) of Tonny Haars (tel. 20541). Vrijwilligers hebben vanzelfsprekend rechten en plichten. Over het algemeen de plichten wel duidelijk: simpelweg het nakomen van de met de organisatie gemaakte afspraken. De rechten van de vrijwilliger zijn echter meestal veel min der duidelijk en minder goed afgespro ken. Het vergoed krijgen van gemaakte onkosten bijvoorbeeld is een belangrijk recht van de vrijwilliger. Maar om er ze ker van te zijn dat de onkosten ook in derdaad terugbetaald worden, zullen er met de organisatie vooraf afspraken ge maakt moeten worden. Voor de vrijwilligers in een organisatie dient minimaal een collektieve Wette lijke Aansprakelijkheidsverzekering af gesloten te zijn. Een professionele orga nisatie is meestal verzekerd via een zo genaamde A.B.V. (aansprakelijkheids verzekering voor bedrijven en beroe pen). Voor de vrijwilliger zal het nood zakelijk zijn een aanvullende W. A.-ver- zekering af te sluiten. Over de rechtspositie van vrijwilligers (verzekeringsmogelijkheden, onkos tenvergoeding, model-afspraken) is goed bruikbaar voorlichtingsmateriaal voorhanden bij de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest. Het meeste materiaal is ontwikkeld door het Lan delijk Steunpunt Vrijwilligerswerk. Vrijwilligers met problemen in het werk kunnen bij de WB advies krijgen. Vakatures Medewerksters gevraagd ter onder steuning van de leidsters bij de peuter speelzalen in Soest (7/609); Gastheren en gastvrouwen gevraagd bij dienstencentrum Honsbergen(12/ 6Ö5); Stichting bejaardenaktiviteiten zoekt nog enkele vrijwilligers m/v. Taken be staan o.a. uit het leggen van kontakten met de bewoners en barwerkzaamhe- den (12/614); Volksuniversiteit zoekt vrijwilligers m/v ter versterking van het team; de voorkeur gaat uit naar iemand die o.a. kan organiseren en notuleren (3/619); Wilt u iets aan het milieu doen en werkt u graag in de natuur, kom dan bij voorbeeld een handje helpen bij het wil gen knotten (8/612); Scoutinggroepen zoeken medewer kers m/v om leiding te geven aan jonge ren in de leeftijden van 7-11 jaar, 11-15 jaar en 15-17 jaar alsmede het ontplooi en van aktiviteiten in clubverband (7/ 150); Werkgroep Emancipatorische Vrou- wenaktiviteiten zoekt vrijwilligsters om te helpen bij het organiseren van cursus sen en andere vrouwenaktiviteiten (11/ 613); Dagverblijf voor geestelijk gehandi capte kinderen vraagt vrijwilligster om te helpen bij groepje kinderen in het ei gen zwembadje, inclusief aan- en uitk leden; leeftijd van de kinderen tussen 3-8 jaar (7/144); Kinderoppas gevraagd in crèche in Amersfoort voor plm. 20 uur per week (7/140). Neemt u al deel aan de Ruildienst? In formeer eens naar de mogelijkheden. Bent u vijftig-plusser en wilt u een ander best van dienst zijn of vooruit helpen met uw kennis en ervaring, kom dan eens praten met een medewerker van de WB over deelname in 't Gilde. De Stichting Vrijwilligers Vakature Bank (C-drie, Willaertstraat 491 is ge opend op maandag, dinsdag en donder dag, 10.00-12.30 uur en 13.30-15.30 uur; vrijdags van 11.00-12.30 uur. Het telefoonnummers is 12630.

Soester Courant | 1986 | | pagina 24