lis. Met de Perfektrekening heeft u de smaak van sparen snel te pakken Fracties willen onderzoek naar betere organisatie in politiekorps Werkgroep gaat overleg tussen politiek en politie gestalte geven bondsspaarbank Raad slikt eigen besluit ijlings in: opnieuw voorleeswedstrijd bij alg. beschouwingen Opsplitsing welzijnsadvisering bedreigt voortbestaan commissie Welzijnsplanning College wil 'meevallers' besteden aan voorlopig geschrapte posten Henny van Voskuilen Stadsprins Joris de Elfde PAGINA WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 Algemene beschouwingen: Waslijstje moties in gemeenteraad Parkeerterreinlje Nassauplantsoen Op initiatief van politie: De spaarbank doet altijd meer Geen publikaties in dagbladen Beton-wegdek blijkt 'proeftuin' Soest spreekt met Rijkswaterstaat over verkeerslawaai A 28 Diefstal portemonnee V erzekeringsplaatje gestolen Diefstal uit boot Gesprek met wethouder neemt groot onbehagen niet weg Wim Huiser herdacht Extra ruimte in begroting: 243.000 gulden Grandioos feest van SEC'sCarnavalsvereniging 'De Knollentrappers' bestaan 11 jaar g lusief Ie teressante irheid voor >raten met de looptijd dragomge- ïitkeringen. id van een •en. Op het het meest sompolis is ;nde polis. estemd op situaties, it de Rabo rsoonlijke ^EG 4 - De politie - toch al niet onbesproken in de Soester politiek - krijgt dit jaar in de algemene beschouwingen van de frac tievoorzitters in de gemeenteraad op merkelijk veel aandacht. Uit de frac ties klinken hier en daar kritische ge luiden op, mede naar aanleiding van de "aanvaring", die onlangs plaats vond tussen korpschef commissaris J.K. Adema en de commissie ABZ. CDA-fractievoorzitter Kees Verheus noemt het bezoek aan Almere, waar de commissie de politie-organisatie wil gaan bestuderen, toe te juichen en vindt dat het bezoek door de commissaris "volkomen ten onrechte als een motie van wantrouwen wordt uitgelegd". Het CDA plaatst ook vraagtekens bij de "te leurstelling" van de politie over het niet honoreren van nieuw beleid, terwijl er toch jaarlijks zo'n 500.000 gulden uit de algemene middelen beschikbaar wordt gesteld. Het CDA geeft het groene licht voor de receptioniste en de regionale samen werking, maar vindt het niet juist om het overschot 1986 (37.800 gulden) te bestemmen voor het nieuwe politieou- reau: "Het verleende krediet was taak stellend en van overschrijding kan geen sprake zijn." Overigens heeft men bij het CDA de indruk dat de veronderstelde toegenomen motivatie van het politie personeel (door het krediet voor het nieuwe bureau) "allengs heeft plaatsge maakt voor een bepaalde vorm van doemdenken." Kostenbesparing kan volgens Verheus bijvoorbeeld gevonden worden in een verminderde surveillance op de Amers- foortsestraat, waar het nu toch niet meer zo druk is. Het CDA lijkt ook wel wat te voelen voor een doelmatigheids onderzoek door een extern bureau. "Of is zo'n onderzoek al bij voorbaat ge- doelmd te stranden omdat het wordt uitgelegd als een vorm van wantrou wen?" De WD staat eveneens niet afwijzend tegenover de voorstellen om eventuele verbeteringen aan te brengen in de werkwijze en de organisatie van de poli tie en spreekt zich uit voor het handha ven van de receptioniste en medewer king aan de regionale samenwerking. Voor de door de politie zo vurig gewen ste huismeester moet volgens WD- fractievoorzitter eerst maar eens een goede functie-omschrijving worden op gesteld. "Naar wij menen is de situatie voor de politie, voor zover Soest dat kan beïnvloeden, welhaast optimaal," aldus Krijger, die van het College een stand punt wil horen. De WD voelt wel wat voor informele kontakten tussen politiek en politie - voor wederzijds begrip - en vindt over leg met andere politiekorpsen "niet be dreigend", omdat dat evengoed kan lei den tot een herbevestiging van de be staande werkwijze. Fundamentele herbezinning Volgens Raymond van Gelder (PvdA) zal de aanstelling van een receptioniste en een huismeester de problematiek bij de politie niet oplossen. "Er verandert niets, hoogstens wordt een extra ver slechtering voorkomen." Hij pleit voor een fundamentele herbezinning op de werkwijze van het korps en ziet argu menten om nu ook de politie-organisa tie te heroverwegen, zoals dat hij het ge meentelijk apparaat ook gebeurt. Verbaasd is de PvdA over de reactie van commissaris Adema op het voorstel voor een werkbezoek aan Almere. "Ten principale doet zich de vraag voor of, als de 'vierde macht' zich niet wil richten naar de bestuurlijke wensen, zij niet zou moeten wijken voor die wensen." Van Gelder houdt het maar op een emotio nele reactie bij de commissaris en komt vervolgens met een vrij uitgewerkt voorstel voor een heroriëntatie, waarin opvalt de andere bestemming van de helft van de gemeentelijke bijdrage (275.000 gulden), die speciaal moet worden vrijgemaakt voor de wijkagen ten. Het restant van de meevaller bij de politie (66.000 gulden) en het over schot 1986 (37.900 gulden) kunnen ge bruikt worden voor het organisatie-on derzoek. Ook Jan Visser (Prog. Soest) wil de 66.000 gulden besteden aan een wijk agent, namelijk in Overhees, waaraan volgens hem bij de politie en het publiek "zo'n behoefte is". Adriaan Pothuizen (D66) ziet op zichzelf al aanleiding voor een bijstelling van de organisatie van de politie, maar de gevolgen van het "des astreuze" kabinetsbeleid maakt dat nog "nijpender". Wiebe Meilof (GPV/ SGP/RPF) vraagt vooral aandacht voor de sfeer waarin de politie moet werken. "Daarin wordt het handhaven van gezag als 'iets van vroeger' ervaren." Hij wijst verder in dat verband op de ge volgen van foutieve subsidiëring, die gezagsondermijnende activiteiten al leen maar bevordert. Tijdens de eerste ronde van de begro tingsbehandeling - maandagavond j.1. - hebben de verschillende fracties in de gemeenteraad een flink aantal mo ties ingediend, die tijdens dé ttrëede ronde (woensdag) aan de orde zullen komen. Het CDA heeft een motie ingediend te gen de voorgestelde verhoging van het tarief voor het rioolrecht en de afval stoffenheffing/ reinigingsrechten en wil die verhoging over twee jaar uitsmeren, alsmede de trendmatige verhoging van beide heffingen achterwege laten. Een tweede motie van het CDA stelt voor de financiële ruimte, ontstaan door de verhoging van het rioolrecht voor alleenstaanden, tot 50.000 gulden te reserveren voor de opvang van de kortingen op het sociaal-cultureel werk. Wd en PvdA hebben gezamenlijk een motie ingediend om al in de raadverga dering van december het voorstel te be spreken voor de aanleg van een honk- bal/softbal/hockey-accommodatie aan de Koningsweg met het verzoek het initiatiefvoorstel van beide fracties daarbij te betrekken. Progressief Soest heeft een motie inge diend om de hondenbelasting met 25 gulden per aanslag te vergroten en de opbrengst te gebruiken voor maatrege len tegen hondepoep op trottoirs en speelplaatsen. Een tweede motie van Progressief Soest heeft betrekking op de aanstelling van een wijkagent boven de organieke sterkte, speciaal bedoeld voor Over hees. D66 heeft een motie ingediend over de rentebijschrijving op de reserves. Die öiöèt beperkt worden met 150.000 gul den? waarmee de gemeente door de economische groei te stimuleren de werkgelegenheid helpt te verbeteren. D66 heeft daarnaast met PvdA en Prog. Soest samen nog twee moties ingediend over de besteding van het "restant inci denteel 1986"; de eerste voor het open stellen van het bureau Bevolking op de vrijdagse koopavond (kosten 12.000 gulden), de tweede voor een computer aansluiting in de hulpsecretarie in Soes- terberg om de dienstverlening te verbe teren. De fractie van GPV/SGP/RPF heeft een motie ingediend over de kosten dekking van een aantal heffingen, die binnen variërende termijnen op 100 procent moeten worden gebracht, en over het systeem van prioriteitsbepa ling met betrekking tot nieuw beleid. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben de verklaring van geen bezwaar af gegeven voör het aanleggen van 13 par keerplaatsen aan de Beatrixlaan tussen het Nassauplantsoen en de Dillenburg- laan. Een aantal bewoners had tegen de aanleg van de parkeerplaatsen bezwa ren gemaakt. Deze zijn nu door g.s. van Utrecht ongegrond verklaard. Om zo effectief en zo efficiënt moge lijk te werken moet er een meerjare nafspraak ("convenant") komen tus sen de beheerder van het Soester poli tiekorps (de burgemeester) en de ge meenteraad, over de financiële bijdra ge van de gemeente enerzijds en over hetgeen daartegenover anderzijds van de politie mag worden verwacht, in het bijzonder voor wat betreft de aanwe zigheid van de politie in de wijken. De politie heeft daarom unaniem voor gesteld om rechtstreeks overleg met de raad op gang te brengen over eventuele bijstelling van het huidige beleidsplan en de daarin opgenomen prioriteiten, gelet op de te verwachten behoeften en wensen van de bevolking. Daarbij wor den de organisatorische mogelijkheden nadrukkelijk betrokken, opdat het "realiteitsgehalte" van die bijstelling en de uiteindelijke effectiviteit ervan zo veel mogelijk gewaarborgd zijn. Dat deelde burgemeester P. Scholten maandagavond tijdens de begrotings behandeling mee in antwoord op de op merkingen van verschillende fracties, die hadden aangedrongen op organisa tie-onderzoeken ter verbetering van de werkwijze bij de politie. In het voorstel wordt gesproken over een werkgroep, bestaande uit vier raadsleden en drie politiemedewerkers, onder leiding van gemeentesecretaris W.P. de Kam. Burgemeester Scholten liet weten dat hij zich geheel achter het voorstel kan stellen, juist ook omdat net om een ini tiatief van de politie gaat. Volgens hem ligt de inschakeling van een externe ad viseur, zoals uit de fracties als wens naar voren was gebracht, niet in de rede. Scholten stond ook afwijzend tegen over het aanpassen van de begroting ten gunste van wijkagenten, omdat dat punt in de werkgroep wordt meegeno men en het op voorhand al ingrijpen in de begroting alleen maar verstorend zou werken. Hij rekende verder op een positieve be nadering van de concept-begroting van de politie, "juist nu de politie zelf zich zo positief opstelt om via de werkgroep daadwerkelijk aan de gang te gaan in de geest zoals u die heeft uitgeproken". Vrijwel alle fracties reageerden maan dagavond welwillend op de instelling van een dergelijke werkgroep. Vanuit de kleine fracties kwamen wel bezwa ren tegen het feit dat slechts vier raads leden in de werkgroep zitting zouden kunnen nemen, waardoor - zoals Jan Visser (Prog. Soest) voorspelde - D66 en GPV niet zouden mogen meedoen. In de beraadslagingen bleek dat geen van de fracties er bezwaar tegen had om het aantal "politieke" leden van de werkgroep uit te breiden tot zes. De door Visser ingediende motie om toch een wijkagent aan te stellen boven de organieke sterkte, werd allerwegen "sympathiek" genoemd maar zal bij de stemmingen geen steun krijgen. De Perfektrekening is één van de vier vrije spaarrekeningen van de Bondsspaarbank Sparen zonder dat uw spaar geld vast staat, kan bij de Bondsspaar bank op een eenvoudige manier. Neem bijvoorbeeld de Perfektrekening. Zonder enige beperking en op elk gewenst moment kunt u uw spaargeld opnemen. Sparen kan contant en giraal. U kunt kiezen uit een spaarbankboekje of rekening afschriften. En de rente wordt jaarlijks nt op uw rekening Jf bijgeschreven. Z U Wilt u meer informatie? Kom even langs. Wij zijn u graag van dienst. Midden Noord en Oost Nederland spaarbank Alle goede voornemens ten spijt heeft de gemeenteraad van Soest van de be grotingsbehandeling, waarvan maan dagavond het eerste deel plaatsvond, opnieuw een ware slijtageslag ge maakt. De vergadering begon om ze ven uur 's avond en het duurde tot pre cies dertien minuten over half twaalf voordat burgemeester Scholten met de laatste hamerslag de vergadering schorste tot woensdag (vanmiddag) twee uur. Dat het democratisch proces in Soest - door sommige raadsleden om raadsel achtige redenen wel eens omschreven als een 'hoogtepunt' - zoveel tijd vergde was deels te danken aan het opmerkelij ke feit dat de raad alsnog zijn besluit van oktober ongedaan maakte om geen uit gebreide algemene beschouwingen meer te houden (voorstel Pothuizen, D66), maar alleen samenvattingen van hooguit vijf minuten (amendement CDA/WD). Het werd aus opnieuw - als vanouds - een complete voorlees wedstrijd. Reden daarvoor: het feit dat de in Soest verschijnende dagbladen de algemene beschouwingen - tevoren onder de pers verspreid - tot en met maandag j.1. vol strekt negeerden onder het motto: "Wat de fracties in vijf minuten zelf naar voren kunnen brengen is belang rijk genoeg voor de verslaggeving". Het pakte dus anders uit. Alle fractie voorzitters lepelden hun verhaal weer vrijwel onverkort op, voor een publiek van hooguit 20 personen op de tribune. Na een uur en veertig minuten was de eerste ronde dan ook pas achter de rug. Pothuizen - initiatiefnemer van de aan vaarde maar ijlings gewijzigde opzet - constateerde dat de proef die de raad had willen starten al bij voorbaat was mislukt. "Er is een essentiële bouw steen uit weggevallen en daarom stort hel hele bouwwerk in." Hij stelde vast de taakopvatting van de pers volledig verkeerd te hebben ingeschat. Burgemeester Scholten had daar weinig aan toe te voegen. Hij kondigde beraad aan over een andere aanpak. "We zul len hetproberen te regelen zoals we het zelf willen." Bert Krijger (WD) liet weten pas zaterdag begrepen te hebben dat de dagbladen de beschouwingen niet hadden opgenomen. Hij infor meerde bij het College of de afdeling voorlichting van een en ander op de hoogte was geweest. Wel wees hij erop dat de pers nu eenmaal geen "doorgee fluik" is en naar zijn oordeel voldoende geëmancipeerd om haar eigen taakop vatting hoog te houden. Wethouder Ries van Logtenstein (Voorlichting) beantwoordde Krijgers vraag naar eventuele "verstopte kana len" naar de pers ontkennend. Hij had de kontakten met de pers in de afgelo pen maanden als uitstekend ervaren en was al evenzeer verrast door het uitblij ven van berichtgeving over de beschou wingen. Op 1 december heeft het College van Burgekneester en Wethouders een ge sprek met Rijkswaterstaat over de la- waai-overlast van de rijkseg A 28 in Soesterberg. "Rijkswaterstaat heeft goed begrepen dat er dringend maat regelen getroffen moeten worden," al dus wethouder Günther Plomp (R.O.) maandagavond in de gemeenteraad. Hij deelde mee dat Rijkswaterstaat door een extern bureau metingen laat verrichten naar het overschrijden van het aanvaardbaar geachte geluidsni veau. Soest zal sterk aandringen op een speciale informatie-avond in Soester berg, waar zowel Rijkswaterstaat als het Ministerie van VROM en de gemeente aanwezig zullen zijn. Volgens zijn collega Ries van Logten stein (Voorlichting) heeft de gemeente voor wat betreft de voorlichting op dit punt alles gedaan wat haar mogelijk was.- De vraag is of de gemeente hierin wel een taak had. Hij kon de "menselij ke reacties" van de Soesterbergse be volking overigens wel billijken. CDA-fractievoorzitter Kees Verheus betwijfelde of Rijkswaterstaat wel zo veel begrip zou hebben voor de lawaai overlast. "De keus voor beton, dat meer geluid heeft maar minder aan onder houd kost, is bewust gemaakt." Ver heus had in het blad "Beton" een artikel ontdekt waaruit blijkt dat het rijksweg stuk bij Soesterberg met opzet als een soort "proeftuin" wordt gezien. Dat was de wethouder niet bekend, zoals deze liet weten. De andere fracties reageerden instem mend op het gesprek met Rijkswater staat, "Beter laat dan nooit," aldus WD-fractievoorzitter Bert Krijger. Ten nadele van K. ter H. uit Soest werd vorige week uit de kleedkamer van de sportzaal bij de Prof. Waterinkschool aan de Smitsweg een portemonnee ont vreemd. Daarin bevonden zich twee sleutels, een bankpasje en een sport- fluitje. De eigenaar deed bij de politie aangifte wegens diefstal. Onbekenden hebben vorige week van de bromfiets van R.T. uit Soest het ver zekeringsplaatje weggehaald. De brommer stond in de tuin van T.'s wo ning aan de Di Lassostraat. Hij stelde de politie op de hoogte. Uit de boot van J. van S. uit Soest zijn vorige week een gereedschapskist met inhoud en een putsemmer gestolen. De boot lag in de Eem bij de Grote Melm. Van S. deed aangifte bij de politie. Het sesDrek dat een deleeatie van de vrouw Burger wierp de vraag op of de meer hoopvol vast dat de vr; Het gesprek dat een delegatie van de commissie Welzijnsplanning onlangs heeft gevoerd met Welzijnswethouder Frans Kingma heeft de lucht welis waar enigszins geklaard, maar de ge voelens van groot onbehagen bij de commissie toch niet weggenomen. Dat bleek vorige week in de vergadering van de commissie, waarin over de we derzijdse verstandhouding nog inten sief van gedachten werd gewisseld. Belangrijke fricties tussen de commissie enerzijds en het College anderzijds zijn het Welzijnsplan, waarvan de commis sie vindt dat het College er "behoorlijk veel" in heeft veranderd en geschrapt, en vooral de suggestie van het College om de taakgroep "algemene aspecten van het milieu" - één van de samenstel lende delen van de commissie WP - maar op te heffen en onder te brengen bij de commissie Milieubeheer. Waarnemend voorzitter W. Bavinck liet weten dat vanuit het College dat voorstel inmiddels veel voorzichtiger is geformuleerd, als een "schot voor de boeg", dat ook weer niet él te serieus moet worden opgevat. Wel had hij van de wethouder begrepen dat deze van mening is dat de commissie zich teveel met "gefilosofeer" en te weinig met praktische zaken bezighoudt. Jan Wolthuis stelde vast dat de wethou der in diens pleidooi voor doelmatig heid (waaraan de milieu-taakgroep zou moeten worden opgeofferd) slechts het argument naar voren had gebracht "dat de vragen uit de taakgroep de ambtena ren zoveel werk bezorgen". Wolthuis: "Maar als de taakgroep wordt overge heveld naar de commissie Milieubeheer blijven die vragen natuurlijk óók ge steld worden. Dat levert het ambtena renapparaat heus niet minder werk op." Naar believen plukken De commissie had weinig waardering voor de opstelling van de wethouder. "Verwachten B. W. soms dat we met een mandje voorstellen komen waaruit het naar believen kan plukken?" vroeg de heer Van Doremaal zich af, en me Burger wierp de vraag op c commissie überhaupt wel serieus werd genomen door het gemeentebestuur. "We steken er een boel tijd in, maar als men ons tóch alleen maar lastig vindt, waarom zitten we hier dan nog?" Secretaris Ad v.d. Haar stelde de com missie half-en-half gerust met de op merking dat het College bij de invulling van het Welzijnsplan waarschijnlijk zou verzuchten: "Hadden we maar nooit om een praktische benadering ge vraagd..." Wat hem betreft was de uitla ting van WD-fractievoorzitter Bert Krijger het bedreigendst overgekomen, toen deze zich hardop had afgevraagd of er - na de totstandkoming van de commissie Minderheden en de Senio renraad - nog wel behoefte bestond aan de commissie Welzijnsplanning. Ook het CDA, bij monde van Johan Baks, is beducht voor "dubbel werk". V.d.Haar wees op de risico's: "Voor de politiek kan het soms aantrekkelijk zijn om te proberen deze commissie te pas seren en van een samenhangende aan pak af te zien. Dan wordt gewoon het ene jaar deze groep en het andere jaar die groep gesubsidieerd. Dat speelt op de achtergrond allemaal mee." Bavinck merkte enigszins sussend op: "We kunnen ons misschien gefru streerd voelen, maar we bestaan nog steeds. De vraag is: wachten we de ont wikkelingen af of proberen we ze voor te zijn?" Voor joker? De dreigende opsplitsing van het wel zijnswerk in verzelfstandigde commis sies, die elk vanuit hun eigen straatje het College gaan adviseren, is de commissie een doorn in het oog. "Welk advies gaat bij tegenstrijdigheid het zwaarst we gen? Kunnen we straks überhaupt nog wel planmatig naar het welzijnswerk kijken? Als wij geen gewicht meer in de schaal leggen kunnen we net zo goed meteen ophouden," aldus de heer De Klerk. "We gaan hier toch niet voor jo ker zitten?" De commissie stelde tenslotte min of meefhoopvol vast dat de vraagstelling voorlopig nog "academisch" was en dat het uiteindelijk de verantwoordelijk heid van het gemeentebestuur is om uit te maken of het meer acht zal geven op de samenhangende totaal-afweging van de commissie Welzijnsplanning dan op de adviezen van commissies die elk vanuit hun eigen specifieke optiek opereren. Of de commissie Welzijnsplanning zich als een al dan niet willoos lam naar de slachtbank zal laten leiden hangt waar schijnlijk mede af van de benoeming van een nieuwe voorzitter. Bavinck kon de commissie mededelen dat vorige week een eerste gesprek zou plaatsvin den tussen de wethouder, een delegatie van de commissie en twee kandidaten voor het voorzitter schap, dat sinds het terugtreden van P. Zeegers vacant is. Aan het begin van de vergadering van de commissie Welzijnsplan ning werd op sobere wijze stil ge staan bij het plotseling overlijden van Wim Huiser, lid van de com missie en jarenlang zeer actief in het Soester welzij nsoverleg. Waar nemend voorzitter Bavinck hield een korte maar bewogen herden kingstoespraak, waarin hij o.m. op merkte dat Huiser van alle leden verreweg de langste staat van dienst had gehad en dat zijn heen gaan een groot verlies betekende voor het welzijnswerk in het alge meen en de commissie in het bij zonder. "Hij kwam altijd op voor het welzijnswerk en drukte een ei gen stempel op de vergaderingen. Wij zullen hem zeer missen," aldus Bavinck. De commissie nam op zijn voorstel staande een minuut stilte in acht. Het College van B. W, heeft maan dagavond na de algemene beschou wingen van de fractievoorzitters in de gemeenteraad een voorstel tot wijzi ging van de begroting gedaan, waarin een bestemming wordt aangegeven voor de nog te besteden budgettaire ruimte die gevonden is nadat de be groting al was opgesteld. In totaal is nog zo'n 243.000 gulden beschikbaar om aan de wensen van de raad tege moet te komen. Bovendien heeft de politie een bedrag van 175.000 gulden meer te besteden omdat de uitkering van het rijk zoveel hoger is uitgeval len. Het College wü de "meevallers" van bijna 2,5 ton - afkomstig van zgn. "au tonome correcties" - ten goede laten komen aan een aantal "voorlopig ge schrapte" activiteiten en investeringen, zoals diverse aanschaffingen voor ge meentewerken, maar ook de aanstel ling van een juridisch medewerker (25.000 gulden) en stimulering van de werkgelegenheid (40.000 gulden). Bo vendien is er dan voldoende ruimte voor het laten doorgaan van de aanleg van de kunstgrasvelden en de honkbal- velden aan de Koningsweg (in '86 25.000 gulden en het dubbele in vol gende jaren) en een vermindering van de korting op het sociaal-cultureel werk (22.500 gulden). Samen met enkele an dere posten blijft er dan voor volgend jaar nog eens 185.000 gulden over, al wordt dat in de jaren na 1987 allengs minder. Eventueel is er dan ook ruimte voor subsidie aan het Landjuweel. De fracties reageerden in het algemeen positief op het wijzigingsvoorstel, maar stelden definitieve oordelen uit tot de voortzetting van de raadsvergadering op woensdag. Sommigen wilden nu al enkele andere posten zien toegevoegd. Verheus (CDA) pleitte bijvoorbeeld voor het levensbeschouwelijk onder wijs op openbare scholen en het buurt huis in het Smitsveen. Raymond van Gelder (PvdA) noemde in dat verband alvast de financiering van faciliteiten voor het onderwijs aan minderheden. Visser (Prog. Soest) sloot zich bij hem aan. Neks Blommers (WD) sprak zich uit tegen een verhoging van de door de staatssecretaris verplichte optrekking van de rioolretributie voor alleenstaan den in twee fasen. Volgens haar moet dat in één keer gebeuren, ook al omdat het bedrag van 54 gulden (nu alleen gel dend voor meerpersoonsnuishoudens) nergens op weerstand stuit. Jan Visser daarentegen deed het voorstel om de heffing te "middelen" op bijvoorbeeld 49 gulden voor alle huishoudens. De WD wil het extra bedrag dat daar door ter besteding vrijkomt gebruiken voor een eenmalige uitbreiding van het fonds voor het kwijtscheldingsbeleid, en die suggestie viel bij de meeste ande re fracties in goede aarde. Op zaterdagavond is in De Flint tijdens het Grootstedelijk Prinsenbal de elfde stadsprins bekend gemaakt. Omdat in de cultuur van het carnaval elf een ma gisch getal is, viert het Amersfoortse carnaval een lustrum. Tot Prins Joris de Elfde is Henny van Voskuilen uit Soest gekozen. De man nelijke helft van het accordeon-duo De Kermisklanten zal zich bijzijn activitei ten laten bijstaan door een gemalin: zijn echtgenote Coby. Het uit Soest afkomstige echtpaar is al jaren actief binnen het carnavalsgebeu- ren in Amersfoort. Eerder was Henny van Voskuilen al prins van de carna valsvereniging De Reutmeteuters. Hen ny en Coby van Voskuilen hebben als thema gekozen 'Met elkaar, voor el kaar'. De stadsprins zal geassisteerd worden door adjudant Co Veenendaal en zijn vrouw Hofdame Mia Veenendaal uit Amersfoort. Elf van de Soester karnavalsvereniging "Narre Knollen", die onder leiding van Prins Ben van der Linden een uitste kende bijdrage leverden voor het feestelijk gebeuren. Vooral Prins Ben II leek onvermoeibaar en bijgestaan door één der vroegere Prinsen, Prins Jan Beyer, bracht hij sfeer in de grote zaal van Bos en Duin. Ook was de Raad van Elf van het Amersfoortse HVC present en de Zustervereniging van SEC zag daar het enthousiaste optreden van o.a. oud HVC betaald speler Bennie (Pus- sy) Marcus. Ook SEC leden lieten zich niet onbetuigd. Zo dirigeerde oud SEC eerste elftalspeler Wout de Bruin gerui me tijd zowel de band van de Eemlan- der Blaaskapel als het trio Siem Haze- winkel. In de loop der avond werden door SEC Prins Henk de Eerste bin nengeleid de twee Oud SEC prinsen Harry Kei en Bert Kanters, die werden onderscheiden. Mevrouw Wilhelm, echtgenote van oud SEC-voorzitter Machiel Wilhelm en de ereleden Ton- nie Dasselaar en Jan P.C. Veldhuizen werden door Prins Henk I toegespro ken en ontvingen een onderscheiding. De SEC Raad van Elf gaat zaterdag a.s. naar het Bussumse 't Spant waar samen met ca. 25 andere carnavalsverenigin gen in het kader van de Federatie Car navalsverenigingen zal worden opge treden. Op 13 december is de SEC Car navalsvereniging uitgenodigd in Scher- penzeel voor de zogenaamde "Pronk- zitting". Kosten noch moeite waren j_ door de actieve SEC carnavalsvereni ging "De Knollentrappers" om de vie ring van het 11-jarig jubileum tot een groot succes te makenWat in 1975 aar zelend in de SEC-gelederen was gestart heeft in de loop der jaren gestalte gekre gen en thans kan SEC wedijveren met de carnavalsverenigingen in het zuiden des lands. In hotel Bos en Duin op 15 november hebben de "Knollentrappers" eer inge legd met dit jubileumgebeuren. 54 Sponsors zorgden dat dit festijn finan cieel mogelijk was. De band van Siem Hazewinkel werd dit jaar bijgestaan door de "Eemlander Blaaskapel". Jopie Besselse, ook een gerenommeer de kracht van de Soester PVO, had als leider van de "Eemlander Blaaskapel" de allures van een bandleader. Hij trok alle registers open en bracht het publiek tot groot enthousiasme. Veteraan Chris Kenter, lange jaren de trommelslager van PVO, bediende de drum met veel verve. Siem Hazewinkel is een oude be kende in Soest en ook deze driemans band kon er wat van. De SEC Raad van Elf en de medewerkers werden in een nieuwe Carnavalsoutfit gestoken. De ruim 200 aanwezigen zagen ook de SEC dansmariekes in nieuwe outfit een aantal malen optreden. SEC heeft deze dansmariekes gerecruteerd uit het SEC dames elftal. SEC Carnaval Prins Henkie Landaal, Prins Henk de Eerste, verwelkomde deze avond o.a. de voltallige Raad van

Soester Courant | 1986 | | pagina 11