O Chemco blijft sterk groeien TbilMNENhuis Ernst Brandes sluit hoofdstuk Soest ai Rien Poortvliet verkoopt burgemeester eerste exemplaar Rode Kruis-Kerstboek ^Qj6hann6S% a's13 Comfort classique. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT Trouwen Politie pakt 'doorrijder' na nauwkeurig speurwerk Voor project onder dakloze kinderen in Colombia PAGINA 13 Loodgieterswerk In komende tien jaar bijna 150 nieuwe arbeidsplaatsen in Soestduinen Grieks restaurant Akropolis geopend 'Thema-avond Jeugd Rode Kruis jeugdvandalisme, brandpreventie en brandwondenbehandeling" Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! "Als ik postzegels zou verzamelen zou ik Europa doorreizen Nieuwe arbeidsplaatsen Mercurius VUU&ttüüï Soester kunstenaars met werk in Zeist Stof beschilderen bij de Plattelandsvrouwen Pretty Picture in Willem I door Arie Wandelaar Volgens Arie klopt er iets niet. Toegegeven, er klopt zoveel niet, maar waar Arie het deze week met u over wil hebben staat wel heel duide lijk haaks op elkaar. Winkels met trouwjaponnen verrijzen tegenwoor dig weer als paddestoelen uit de grond. De aanloop ten stadhuize zit in de lift, auto's en zelfs koetsjes worden opgepoetst teneinde de slachtoffers naar de plaats te brengen waar het vonnis wordt voorgelezen. Trouwen is weer in. Hokken uit. Geen touw aan vast te knopen wan neer we bedenken dat statistisch is vastgesteld dat één op de vier huwelij ken vroeg of laat op de klippen loopt. Volgens Arie zal dat voorlopig niet veranderen zolang de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Soest en ande re plaatsen niet uit de mond krijgen te vragen: '.'Neemt gij deze man/vrouw tot uw wettige echtgenoot/echtgeno te, en zo ja voor hoe lang had u zich dat dan wel voorgesteld?" Zoiets van: wilt u het gesneden of aan een stukje. Een op de vier huwelijkspaartjes loopt dus, gelukkig zonder het zelf te weten, met een bord voor het hoofd. Deze week kon Arie het niet laten op kiese wijze dit probleem aan een zo op het eerste gezicht stralend bruidspaar, dat in de herfstzon op een fotograaf stond te wachten, voor te leggen. Het antwoord van de in het klassiek zwart gestoken bruidegom was even zakelijk als doeltreffend. "Een kans van één op vier dat je huwelijk mis lukt, daar valt mee te leven. De toe komst van ieder huwelijk is onzeker. Zo nuchter zijn we wel. Garandeert u mij dat de foto's die straks van ons worden gemaakt zullen slagen? Nou dan. Ik bedoel maar." De inmiddels gearriveerde fotograaf beluisterde het gesprek met frisse te genzin en verzocht Arie vriendelijk doch dringend het terrein waar het jonge geluk zou worden vastgelegd te verlaten. Waarschijnlijk omdat de in dit soort zaken gespecialiseerde za kenman rekening hield met de moge lijkheid, dat gedachtenwisselingen als deze zijn handel in gevaar zouden kunnen brengen. Op afstand ontwaarde Arie dat het prille geluk straks na het ontwikkelen en afdrukken, zichtbaar aanwezig op de foto's te zien zou zijn. Voor hoelang? Een vraag, die Arie in de verpakking van zijn belevenis aan Marie voorleg de. Die kwam met een reeks stellingen alsof ze met de aantekening cum laude gisteren op het onderwerp was afge studeerd. Volgens Marie hebben we de tijd dat kinderen te duur en wederhelften te lastig werden bevonden geheel achter ons liggen. Wat we vandaag de dag zien opgroeien en volwassen worden gokt naast de kans op de zekerheid van het boterbriefje vooral op huise lijkheid. Huisje, boompje, beestje, kinderen, verjaardagen, het is er weer, alsof het nooit is weggeweest. Omdat we het buiten de deur niet hebben kunnen vinden gaan we het opnieuw thuis zoe ken. Arie onderbrak Marie's filosofische beschouwing met de opmerking dat een van de vier bruidsparen volgens de uitkomsten van vandaag toch maar mooi van een koude kermis thuis komt. Ze was met dit concrete gege ven allerminst uit het veld geslagen. "Wat zegt me dat nou, één op vier". Ik ken mensen, jij bijvoorbeeld, die met heel wat minder kansen op geluk be reid zijn risico's te lopen." Arie be greep het niet. "De Staatsloterij", verduidelijkte ze. "Niet te vergelijken zaken", oordeel de Arie. "In ieder geval hebben wij 28 jaar ge leden de hoofdprijs getrokken", hield Marie vol. Het huwelijk. Een dagelijkse verrassing. Inslapen kan het niet meer. Trouwen dus maar. ARIE WANDELAAR. Door nauwkeurig speurwerk en het on ontbeerlijke beetje geluk heeft de poli tie de vermoedelijke dader kunnen identificeren van een aanrijding, waar bij de bestuurder doorreed zonder zich te melden. De zaak begon toen de heer R. van de Weegbreestraat zaterdag morgen ontdekte dat zijn auto aan de linker achterzijde was gedeukt. Hij waarschuwde de politie, die ter plaatse een aantal stukken reflectorglas vonden dat van de onbekende wagen afkomstig was. Na een vergelijkend onderzoek bij een garage in de buurt stond het vast dat de brokstukken afkomstig waren van een Ford. In de omgeving werd bij ver der onderzoek echter geen wagen aan getroffen die aan de beschrijving vol deed. Niettemin werd de attentheid van de politie enige uren later beloond toen de bemanning van een surveillancewagen op de Nieweweg een Ford zagen nade ren, waarvan het 'signalement" klopte. Het glas van één van de lampen bleek weg te zijn. De eigenares, de 44-jarige mevrouw C. de B. uit Bussum, werd staande gehouden en om een verklaring gevraagd. Zij liet weten dat zij de auto de vorige avond had uitgeleend aan een vriend, de 45-jarige L. van B. uit Soest. Omdat de politie niet duidelijk kon op maken of de vrouw of de man achter het stuur hadden gezeten werd tegen bei den proces-verbaal opgemaakt. Rien Poortvliet, de bekende tekenaar MBMHHWIHHHfl"mVii i r i lilt SftPSf. hppft vnnoo oLr Kïi hnaL. uit Soest, heeft vorige week bij boek handel Van de Ven aan de Zuidprome nade het startsein gegeven voor de ver koop van het Rode Kruis-Kerstboek. Dat deed hij door het eerste exemplaar van de voorraad te verkopen aan bur gemeester P. Scholten, in aanwezig heid van het bestuur van de Rode Kruis-afdeling Soest-Soesterberg. Poortvliet is zélf een van de illustratoren geweest en toonde zich graag bereid de verkoop van het boek - waarvan een deel van de opbrengst ten goede komt aan het "Gamines-project" in Colom bia - op deze wijze te stimuleren. Hij merkte bescheiden op het eigenlijk "een boek van niks" te vinden, maar Scholten vond het juist heel mooi en hoopte dat veel Soesters zijn voorbeeld zouden volgen. "Maar dat zal waarach tig wel gaan," aldus de burgemeester. Hij legde drie tientjes voor het boek neer en "gelegenheidsboekhandelaar" Poortvliet deponeerde de rijksdaalder wisselgeld direct in de collectebus, die Rode Kruis-voorzitter G. Boelhouwer hem voorhield. Boelhouwer - die het project uit eigen waarneming kent - schetste in het kort de omstandigheden waaronder Rode Kruis-vrijwilligers hun werk in Colom bia doen. Hij hoopte na de verkoop van het boek aan burgemeester Scholten op een "inktvlek-werking" en bood zowel Scholten en Poortvliet als boekhande laar Jan Wessels een flesje speciale Ro de Kruis-wijn aan. In de boekhandel aan de Zuidpromenade is een speciale etalage aan het Kerstboek gewijd. 'Gamines' De "gamines", de dakloze kinderen zonder ouders of familie, die dag en nacht in de straten van de grote steden moeten leven, vormen in Colombia een triest probleem. Er is niemand die voor hen zorgt. Vaak leven ze noodgedwon gen van de misdaad. Ze slapen in de open lucht, onder vodden, oude kran ten, karton, in smeerputten van garages en portieken van kerken of winkels. Ve len zijn ziek of hebben verwondingen opgelopen. Een dokter, ziekenhuis of medicijnen zijn niet te betalen. Jonge vrijwilligers van het Colombiaans Rode Kruis hebben diverse hulppro gramma's opgezet; ze rijden dag en nacht met mobiele hulpposten door de straten, zoeken de schuilplaatsen van de "gamines" op en verlenen eerste hulp. De ernstigste gevallen worden overge bracht naar het opvangcentrum van het Colombiaanse Rode Kruis. Het "Ga- mines-project" verzorgt naast eerste hulp en medicijnen ook voeding, vita minen en kleding en probeert de kinde ren ook te "resocialiseren". Het Rode Kruis-Kerstboek is een forse, V.l.n.r. Rien Poortvliet, Rode Kruis- voorzitter Boelhouwer en burgemeester Scholten. zeer fraaie en lezenswaardige verzame ling geïllustreerde verhalen van zo'n veertig bekende Nederlandse auteurs en tekenaars. Prinses Margriet schreef er een voorwoord voor. Het boek kost in de boekhandel 27,50. Een tientje daarvan gaat naar het project in Colom bia. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155) 13014 -1 2577 Chemco Nederland b.v., gevestigd aan de Bemifortlaan in Soestduinen, zal een dusdanige groei doormaken dat in de komende tien jaar bijna 150 nieuwe banen vrijkomen. Dit is afgelopen maandag bekend gemaakt tijdens de opening van de nieuwe toonzaal van het chemische bedrijf. In de afgelopen vijftien jaar is de om zet van Chemco 'vernegentienvoudigd' van 11 miljoen tot 200 miljoen gulden per jaar. Ook in de toekomst zal het bedrijf, waar nu 461 mensen werken, enorm uitbreiden. Verwacht wordt dat de verkoopcijfers met betrekking tot de lichtge voelige materialen voor grafische markten met circa 35procent zullen stijgen. Directeur W.J. Streeter: "Eén van onze voor het gevoel van verantwoordelijk heid van de directie de zaak schoon te krijgen. Ook memoreerde de burge meester dat mede dankzij de grote in breng van Chemco zeventien basis scholen in Soest en Soesterberg mo menteel de beschikking hebben over een computer. Maandelijkse groei Binnen welke termijn de ongeveer 150 nieuwe arbeidsplaatsen zijn opgevuld is op dit moment nog niet te zeggen. Vol gens een woordvoerder van Chemco is het in elk geval zeker dat er een maan delijkse groei te-zien zal zijn. De stijging van het personeelbestand kan variëren van één tot dertig nieuwe werknemers per maand. De kans is groot dat veel Soesterinwoners hiervan kunnen profi teren. Hoewel de nieuwe functies in de meeste gevallen in eerste instantie zul len worden toegespeeld aan de huidige werknemers, is het niet ondenkbaar volgens een zegsman van Chemco dat hun plaatsen worden opgevuld door de plaatselijke bevolking van Soest. Dit zou een aanzienlijke daling van het werkeloosheidpercentage in Soest be tekenen. klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend'kies je toch heel zorgvuldig? K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR Donderdag 13 november j.l. werd er weer een nieuwe aanwinst voor gast ronomisch Soest geopend aan de Steenhoffstraat 59, het Griekse res taurant Akropolis. Dit geschiedde op passende wijze door wethouder Plomp, begeleid door het feestelijk geknal van champagnekur- ken. Dhr. Plomp zei o.a. in zijn toe spraak blij te zijn met dit nieuwe res taurant, dat gelukkig een vergunning heeft. Veel Soestenaren deelden in de vreug de onder het genot van een glaasje Ou- Trio Hellenique zo en wat Griekse hapjes. Het geheel werd op voortreffelijke wijze opgeluis terd door het trio Hellenique, die de gasten noodde tot het dansen van de Sirtaki. Al met al, een zeer geslaagde avond, die naar méér smaakt. En dat kan, want de kaart bevat meer dan honderd verschillende Griekse specialiteiten, die in een gezellige, echt griekse sfeer worden opgediend. In samenwerking met Politie en Brandweer van Soest Woensdflp 10 dprpmhpr a e vort linar O i r uitgangspunten is de voorspelling dat drukwerk, zoals wij het nu kennen over tien jaar, zelfs over twintig jaar, nog zal bestaan en dat de hoeveelheid druk werk steeds zal stijgen. De toekomst zal er heel anders uitzien dan nu wordt ver wacht; bepaalde ontwikkelingen die nu voor de hand lijken te liggen, zullen stuiten op onvoorziene belemmerin gen, en andere ontwikkelingen, die tot nu toe niet zijn voorzien of zelfs nog niet ontdekt zijn, zouden toch belangrijke factoren kunnen zijn." De heer Streeter sprak voorts de ver wachting uit dat de meest dynamische ontwikkeling voor Chemco in de ko mende tien jaar mag worden verwacht met drukplaten en electronische beeld vormingssystemen. Dit laatste is het 'high-tech' gebeuren in de grafische in dustrie. Volgens Streeter zijn er tiental len firma's die behoefte aan een derge lijk systeem hebben. "De meesten lij den verliezen en veel hebben geen of zeer beperkte marketing oriëntatie," al dus Streeter. Chemco ontwikkelt der gelijke systemen, en laat ze vervolgens helemaal gericht naarde wensen van de klant door een fabrikant produceren, waarna Chemco de machines verkoopt. Hiermee is het 'levende bewijs' gele verd dat Chemco niet 'alleen maar' fo torolletjes maakt. De afdeling met film, papier en chemicaliën is en blijft wel de grootste, maar de drukplaten en de high-tech beeldvormingssystemen ne men een niet onbelangrijke rol in be slag. Menselijke factor De opmerking van Streeter dat de toe komst er anders zal uitzien dan nu wordt voorspeld, kreeg bij burgemees ter mr. Paul Scholten, die de openings handeling van de toonzaal verrichtte door een computer in werking te stel len, een vervolg. "Er spreekt wijsheid uit zo'n opvatting. De planning gaat te veel uit van eigen technische mogelijk heden en research-kansen, maar de maatschappelijke invloeden werken vaak sterker uit, ook op het bedrijfsle ven," meende Scholten, die vervolgde met te zeggen dat het aankomt op het management en het personeel. "Maar wat is dan management? Het is het om gaan van het personeel met elkaar. Juist de menselijke factor is cruciaal in de moderne onderneming. De manager, die de volle potentie van zijn personeel weet aan te boren en te gebruiken ont dekt dat het hele personeel, ieder op zijn plaats, een radertje van het totale management-systeem is. Wie dat sa menhangend mechanisme in werking kan stellen, is als manager een heel eind. Maar nog niet ver genoeg." Het beste doe je als manager in de ogen van Scholten door naast je werk mee te doen in de maatschappij. Op die manie: vindt de burgemeester dat er instro ming plaatsvindt van nieuwe ideeën, vooral ook in de richting van bedrijven. "Wie zo met anderen kan omgaan in spireert. Wie dat stimuleren kan, wint. Vertrouwen hebben in zijn vakman schap, zijn technologische inzicht, maar bovenal in zijn mensen, dat is de stijl van een leider," stelde Scholten, die overi gens niet naliet de bodemverontreini ging met Cadmium door Chemco aan te halen. Daarentegen had hij waardering Woensdag 10 december a.s., van 19.00 - 21.00 uur in de Brandweerka zerne te Soest, zal voor alle jeugd tus sen ca. 10 en 18 jaar - en overige be langstellenden - een thema-avond worden georganiseerd over de proble men "jeugdvandalisme", "brandpre ventie" en "brandwondenbehande ling". De avond zal worden verdeeld in drie blokken, t.w.: 1. Jeugdvandalisme, door de heer C.J. Onvlee, brigadier Gemeente Politie Soest; 2. Brandpreventie, door de heer M.A.M. Steenman, hfd. brandwacht Vrijwillige Brandweer te Soest en 3. Brandwondenbehandeling, door de heer R. von Bartheld, arts, colonne commandant Rode Kruis Kolonne Soest/Soesterberg. E.e.a. zal vergezeld zijn van lichtbeel den en schriftelijk materiaal. Het Jeugd Rode Kruis hoopt, door deze onderwerpen deskundig onder de aan dacht te brengen van de jeugd en overi ge belangstellenden, haar steentje bij te kunnen dragen aan een veiliger en vreedzamer leefomgeving. Het zijn problemen waar we niet omheen kun nen en die ons aller verantwoordelijk heid zijn. Jongeren van Soest, kom 10 december naar de brandweerkazerne voor deze interessante en leerzame avond. Ernst Brandes, de hoofdtrainer van de sportorganisatie Soest, heeft aangekondigd dat hij zijn contract aan het einde van dit seizoen niet wil verlengen. Twee weken geleden bracht hij het bestuur van de voetbalvereniging op de hoogte van zijn besluit en een aantal dagen later werd de selectie ingelicht. Na een periode van vier jaar als jeugdtrainer en eenzelfde tijdsbestek als technisch leider houdt hij het bij s.o. Soest voor gezien. 'Fris bloed een nieuwe dimensie en andere gedachten of ideeën' zijn factoren die hebben meegespeeld bij zijn beslissing. "Een bewuste beslissing, zegt Brandes, "want toen ik het driejarig contract tekende heb ik al gezegd dat ik mogelijk na die drie jaar weg zou gaan." De man, die in 1970 als actieve speler bij s.o. Soest kwam?volgt die woordln nu op, zonder wrok of enige andere vorm van negatief karakter overigens. Bij de golfkartonindustrie Mercurius komen volgend jaar tenminste 16 nieuwe arbeidsplaatsen beschik baar. Per 1 april, en het betreft geen grap, hoopt het bedrijf aan de Ko ningsweg de werknemers te hebben aangesteld. Het gaat voornamelijk om productiemedewerkers. Een en ander is een gevolg van de ar beidstijdverkorting (ATV) die op 1 april bij Mercurius in werking treedt. De 180 werknemers gaan dan 36 uur in plaats van 40 uur per week werken. De ATV gaat gepaard met bedrijfstijdverlenging. Hierdoor kunnen 16 extra mensen uungestetü worden. De bedrijfsleiding heeft de A TV niet willen opvangen met auto matisering, maar heeft bewust geko zen voor nieuw personeel. De onderhandelingen bij Mercurius, waar men een eigen cao heeft, over arbeidstijdverkorting waren enige tijd geleden al ingezet. Er bestond ook reeds een principe-accoord over A TV. Onlangs kwamen de onder handelingen in een definitieve fase. Er is afgesproken dat men met in gang van 1 april 1987 korter gaat werken Op dit moment heeft Brandes nog geen ander werkterrein als trainer gevonden. Hij is al wel in onderhandeling met en kele clubs, waaronder een tweetal be taalde verenigingen uit de eredivisie. Namen noemt Brandes wel, maar hij ziet ze liever niet gepubliceerd voordat hij ergens een contract heeft getekend. De voetbaltrainer van s.o. Soest, de do cent van de KNVB en de sportacade- mie in Amsterdam en het hoofd perso neelszaken van de Regionale Werk plaats Amersfoort, praat veel. De expo nent van Jan Zwartkruis, zoals hij zich zelf noemt, kiest weloverwogen zijn woorden om een duidelijk weergave van zijn visie te geven. Over s.o. Soest en voetbal. "Er zijn twee argumenten aan te dragen waarom ik wegga. Op de eerste plaats vanwege de spelersgroep. Je kunt je voorstellen dat spelers op 14-jarige leeftijd bij mij in de A- en de B-jeugd te rechtkwamen. Ze hebben de overstap meegemaakt naar de senioren, en zitten in die hoedanigheid ook al vier jaar bij mij. Dat is dus acht jaar in totaal, en dat is een lange periode. De spelers hebben geen andere trainer meegemaakt. Fris bloed zou goed zijn voor de jongens, een nieuwe trainer met misschien ande re gedachten of ideeën. Aan de andere kant heb ik naar mijn eigen houding ge keken. Als trainer heb je na zoveel jaar alles tegen ze gezegd. Ik wil niet zeggen dat we op elkaar zijn uitgekeken, maar het werd een beetje 'gewoontjes'. De emoties waren geen emoties meer, en ik vind dat de voetbalsport wel exclusief moet blijven. Ik denk dat het goed is dat er een nieuwe dimensie, komt voor de spelers, ook voor mij. We kunnen wel goed met elkaar opschieten, wat de spe lers betreft is het geen punt als ik zou blijven, maar je moet oppassen datje el kaar niet teveel kent. Soms is er een prikkel nodig, dat moet zo blijven." Alles op één lijn "De selectie moet een goed iemand krijgen. Op het moment datje even niet bij de les bent rolt de steen naar bene den en is net erg moeilijk ue sieen tot stoppen te brengen. Kijk, de organisatie bij Soest is nu zeer goed. Alles zit op één lijn, alle neuzen wijzen dezelfde kant op. Toen Jan Zwartkruis kwam heeft de vereniging een ander gezicht gekregen. Vroeger was Soest een hobbyende club. Bij het aantrekken van Zwartkruis heb ben we een verdeling gemaakt: hobby en prestatie. Er werd een scheiding ge maakt in de spelersstaf. Ik heb nog een aantal jaren daarbij gevoetbald. Via Jan Zwartkruis ben ik een jeugdcursus gaan volgen en werd ik jeugdtrainer. We hebben toen ook bij de jeugd de keuze laten maken tussen hobby en prestatie. We hebben de spelers niets opgedron gen, maar laten kiezen. Je kunt niet vroeg genoeg beginnen met prestatie gericht voetbal als je de top wil berei ken. We zijn geloof ik vijf keer kam pioen geworden met de jeugd. Het doel was om zo hoog mogelijk te spelen, om dat de overgang naar de senioren dan soepeler verloopt." Over de hele breedteMet de jeugd kwamen we in de interregionale afde ling, waarin ook clubs als Ajax, Haar lem en Volendam spelen. In zijn algem eenheid draait Soest nu redelijk. Je moet dan niet alleen naar de stand op de ranglijst van het eerste kijken, maar naar de gehele selectie en de jeugd. Dan bespeur je een redelijk tot hoog niveau. Met het eerste zijn we doorgedrongen tot de derde klasse van de KNVB, het tweede staat na promotie op dit mo ment weer bovenaan en het derde heeft al zeven punten voorsprong op de num mer twee in de competitie. De laatste ja ren ben ik technisch verantwoordelijk. In de begeleiding kies je dan voor men sen om je heen die op hetzelfde niveau denken en handelen. De begeleidings groep die er nu staat is goed aan de gang. Iedereen kent zijn taken, het draait goed, maar de plaats van het eer ste elftal is bepalend voor de wijze waarop de mensen tegen een begelei dend kader aankijken. Dat is onterecht. Je moet het over de hele breedte zien. De waardering voor de jeugdtrainers valt in het niet als de stand van het eerste tegenvalt. Je moet een groep of een in dividu niet beoordelen op resultaat, maar op inzet en werklust. Alles loopt nu bij Soest op de rails. Mijn taak daarin is volbracht. De structuur is gevormd en de vereniging is doordrenkt met voet balsfeer. Ik heb mijn aandeel geleverd." "Het is wat mij betreft niet waar dat er een conflict bestaat tussen het bestuur en mij omtrent het voetbalkamp dat volgend jaar in Amersfoort plaatsvindt. Het punt is dat ik onder andere in dienst ben bij de KNVB als parttime docent. De afdeling Utrecht is bezig met een ex periment met kampen. Dat is de laatste twee keer bij s.o. Soest gebeurd, en nu willen ze het in samenwerking met de ASLOS (Amersfoortse sportstichting - red.) in Amersfoort organiseren. Ik ben ingegaan op hét verzoek om als tech nisch coördinator te fungeren. Op per soonlijke titel en niet als trainer van Soest. De vereniging heeft waarschijn lijk verwacht dat het kamp voor de der de keer als een soort van traditie in Soest zou komen. Ik heb dat niet zo op gevat." Stuiteren "Voetbal moet door je heen druipen. Daarmee zou je de top kunnen berei ken. Met talent alleen red je het niet. De andere kant van de medaille is wat ik noem de mentale conditie, een gezonde eerzucht. Dat hoort erbij. Je moet al je beschikbare tijd erin stoppen. Anders kom je er niet. Als ik bijvoorbeeld post zegels zou verzamelen, dan zou ik Eu ropa doorreizen om de duurste en de mooiste zegels te kopen. Dat kan niet, want voetbal is mijn enige hobby. Dat betekent niet dat ik thuis over voetbal praat. Daar wordt er vrijwel met geen woord over gerept. Kijk, straks ga ik naar de Regionale Werkplaats in Amersfoort. Dan ga ik geestelijk ge handicapte mensen proberen te leren een bal te stuiteren. Dat is iets wat ze nog nooit gedaan hebben. Begrijp je het verschil?" Soest is aal zo baar groot daajje d'r maakkeluk zaat un heule daag deur rongd kaan fietse en daan hejje nog laangniet 'ezien waatveur oppervlaakte we bewone. Zo ben d'r denk' inwoongders zaat die nog nooit us op Soesderbaarg ben weze kieke en daa's toch echt ok un Soesder nederzetting. Ik schrief expres niet over "Soesders", waant daat ben volgesming aallenig moar knolle die hiero op de we reld k woame. Veuraal de lestepoar joare is ter veul import bie 'ekomme. Hoeveul vaan daat soort Soesders zouwe d'r niet weze, die 's maarreges Soest uutgoan en d'r 's oaves weer terugkere? Ajje deur 't Veen riedt daan kiek je je oge uut zoveul huze ben ter uut de grongd 'estaamptEn nog is 't niet 'enogt! Ajje un raasechte Soesder ben, daan mojje wete woar of de Loazerusbaarg is en de Teutsteeg was. En 't Laange End en de Stompert. En ajje niet kaan zeige, woar daat Zwaarte Wullum is, blief daan moar thuus. Vrogger stinge de hu- ze an stroate of loane, moar noeng hete dat Hoffe of streke en je kaan zellufs op meziekinstrumengte wone zoas kloari- net en cimboal en je kaan ok best un tromsloager weze. As zeming vrogger de weg vroege daan kon'k ut aaltied heul precies anwieze en daat dee ik greig moar op hede mok zeige: "'t Is die kaangt uut en daan vroag je ut doaro moarus weer". Neej, deoardigheidvaan ut wegwieze is ter veur ming heulaaf. En noeng kriege we d'r verdeed nog un stuk Soest bie, he'k 'eheurd. Of beter 'ezeid: un stuk Soesderbaarg, waant do ar plaakke we nog un stukkie d'r bie an. Ongderlest wier de nieuwe snelweg an de grens aal an 'eslote. Un heul laang stuk aasfaalt en betong deur un diep daal, vlaak bie de flatte. Toeng ut ver keer d'r nog niet op moch, he'k me met de fiets en aal laangest de aaf grongd loa- te zaakke en he'k ut heule stuk van Zeist noar Oamersfoort aaf'ereje. Haarstikke mooi jonge, vier boane noast mekoar, heulemoal veur Hannes van de Neng aallenig. Daat von'k paas ruumtelukke ordening! Haalverwege zee ik teuge un poar maanne, die nog an 't oprume woare veur de opening, daazze un oardig fietspoadje veur ming an 'ele ge haadde. "Joa zee d'r eejn: "Ut is un bietje breed uut 'evaalle deuze keer, moar 't is un haarstikke mooipoadje". Affing, ik weer vaarder op en mooi weer d'r bie en geejn wingdin 't daal, je ree ge woon veur niks. En stildaattut d'r waas, je heurde aallenig de stroaljoagers. On- gdertusse rieje de auto 's ok op de nieu we weg en noeng is ut niet meer zo rustig. Op Soesderbaarg regent ut ok wellus, moar noeng kwaam d'r un heule stort- buu vaan klaachte over ut lawaai. Dus ik moar weer over de bult om us te kieke en te luustere en 't is heul baar zo 'n herrie! Ut liekt omtrent wel of de stroaljoagers d'r un nieuwe staartboan bie hebbe 'ekrege. De pilote maagge niet bove Soesterbaargd deur de geluudsbaarriëre breke, moar op de nieuwe weg doeng de auto's ut omtrent wel. Zuk rieje! En net bie de huze moakt ut betong veul meer herrie as vaarderop ut aasfaalt. Ze maagge d'r wel un oarde waal tot an de wolke moake as 't helpe zaal. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige daa'k denkt daa'k hier voortemee un zooi waark an zaal kriege mettut gehan nes. Ut leste woord zaal d'r nog wel niet over 'evaalle weze. 's Nachts ben de stroaljoagers meestaai op staal, moar de auto's niet. Hannes van de Neng efficiency Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines De Soester kunstenaars Egbert de Rooij en Ton Paauw hebben een sug gestieve wandschildering gemaakt ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Coloured Walls'. Deze expositie wordt van 21 november 1986 tot en met 4 ja nuari 1987 in het Slot van Zeist gehou den. Op de tentoonmstelling wordt, door een dia-presentatie en een leesta fel, extra informatie geboden. Dinsdag 25 november 1986 wordt de maandelijkse bijeenkomst gehouden in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14, Soest, aanvang 19.00 uur. Er wordt be gonnen met een verkoop en daarna "Stof beschilderen". Voor de te gebrui ken materialen wordt een kleine bijdra ge gevraagd van 2,50. De groep Pretty Picture verzorgt zon dag 23 november een optreden in café Willem I aan de Koninginnelaan. De mnuzikanten Hedzer Pathuis, Edwin Douw, Frank Jansen en Jan Braker spe len nu tweeeneenhalf jaar samen. Dankzij verschillende optredens en via de locale radiostations heeft de groep in Amersfoort een acceptabele naam op gebouwd. De muziek van Pretty Picture is te omschrijven als swingende rock. Het reportoire bestaat uit eigen num mers, terwijl de groep ook covers ten gehore brengt van onder anderen de Rolling Stones en The Golden Earring.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13