Unieke verkoopexpositie schilderijen A. p-SILVER STAR VIDEO Film van de week Mariastraat-bewoners argwanend over ontwerp-bestemmingsplan Zaterdag a.s. 5e wintersport ruilmarkt Soest VIDEO TOP 10 Kwestie lekke banden speelt no ETOS Beauty Case: een 'be uty' TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderkoogt WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGljA 15 Als de Mariaschool tot de grond toe afbrandt... Georganiseerd door Auto Smeeing enSporthuis Eb. Kareisen Ring gestolen Agnes of God SINTERKLAAS AANBIEDINGEN SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 3761 CJ S 02155 - 14488 RENÉ BORGTS W0T*Z Twee diamanten bruiloften op ééndag Schilderijenten toonstelling Diefstal uit garage Autoradio gestolen V erkeerscirculatieplan Soesterberg voor doe-het-zelvers ««"f?! Over heidetuinen, heide en heideachtigen (deel 3) Niet zonder argwaan slaan de bewo- voor woningbouw "indien het gebouw, om welke reden dan ook, zijn waarde volle karakter zou verliezen" en wilden dat in het plan vastgelegd zien. Onder woningbouw mag in de visie van de omwonenden overigens uitsluitend worden verstaan de bouw van vrijstaan- ners van de Mariastraat en een deel van de Van Straelenlaan de ontwikke lingen gade met betrekking tot het ontwerp-bestemmingsplan Maria straat. De meeste omwonenden zijn niet bepaald gelukkig met het voorstel om de Mariaschool - vorig jaar door de firma Smeeing aangekocht voor kan toor- en showroomdoeleinden - nu ook (deels) een woonbestemming te geven. Ze voelen ook weinig of niets voor de suggestie om het Kleuterhuis - nu nog in eigendom van de r.k. paro chie Soestdijk - te verbouwen tot zes aaneengesloten woningen. Dat bleek tijdens de goed bezochte in spraakavond, vorige week woensdag in de Mariakerk, waar de ongeveer 30 be langhebbenden intensief gebruik maakten van hun rechten. De ingewik kelde terminologie van het plan leverde daarbij nogal wat interpretatieproble men op, die de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur (wethouder Plomp en zijn medewerker Stufkens) niet in alle gevallen bevredigend kon den oplossen. Met name moesten zij een uitleg schul dig blijven over enkele wettelijk ver plichte standaard-bepalingen in het ontwerp, die door sommigen als "cryp tisch" werden aangeduid. De heer Scheele vroeg zich in dat verband af of de bijna 30 instanties die ook nog hun zegje over het plan moeten doen het jar gon wel zouden begrijpen. Wethouder Plomp antwoordde dat de spreker er niet bij voorbaat van uit moest gaan dat cryptische zinnen niet worden begre pen, maar beloofde nadere uitleg bij het verslag van de bijeenkomst. De heer Stufkens maakte in dat verband duide lijk dat de gemeente zeer sterk gebon den is aan de teksten die door hogere overheden worden voorgeschreven. De insprekers wilden graag vernemen wél ke bepalingen dan precies standaard- voorschrift zijn en vroegen begrip voor hun "machteloosheid". Afgezien van nogal wat detailvragen concentreerde de discussie zich op het toekomstige gebruik van de Maria school en het Kleuterhuis. Veelvuldig werd teruggegrepen naar de vorig jaar nog zeer omstreden verkoop van het schoolgebouw aan Smeeing, toen de omwonenden daar liever woningen hadden zien verrijzen, met behoud van de "karakteristieke" gevel van de Ma riaschool. De buurt heeft de kantoor- en showroombestemming van het ge bouw inmiddels geaccepteerd, zij het "voorlopig". Afbranden Helemaal gerust is men dan ook niet. Dat trad met name aan de dag in de nogal theoretische vraagstelling over wat er zou gebeuren als de Mariaschool per ongeluk tot de grond toe zou af branden. "Mag er dan een nieuw kan toorgebouw worden neergezet?" klonk het. Het ontkennende antwoord van de heer Stufkens nam de ongerustheid maar ten dele weg. De Mariastraatbe- woners spraken zich bij monde van de heer Korten dan ook onomwonden uit de of half-vrijstaande huizen, omdat die beter aansluiten bij het "open en groe ne" karakter van de buurt. Dat geldt vooral voor de bestemming van het Kleuterhuis. De omwonenden verschil len duidelijk van mening met de ge meente dat het hier een "architecto nisch waardevol" gebouw betreft. De gemeente heeft dan ook een zekere voorkeur voor verbouw van het Kleu terhuis, waar dan plaats is voor zes (aaneengesloten) woningen. De buurt denkt daar duidelijk anders over. Men ziet het gebouw liefst ver dwijnen en plaats maken voor vier wo ningen, vrijstaand of van het type "twee-onder-een-kap". De onderwijs functie van het Kleuterhuis vervalt bin nenkort en dan is voor de parochie Soestdijk de weg vrij om het gebouw en de grond te verkopen. Over de plannen van de parochie kon den de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur geen informatie geven en ook van de kant van het parochiebe stuur - waarvan eveneens vertegen woordigers aanwezig waren - werd in alle talen gezwegen. De heer Smeeing maakte van die gelegenheid gebruik om duidelijk te maken dat hij het Kleuter- huis "dolgraag" wil aankopen. "Wie bepaalt eigenlijk dat het Kleuter- huis zo waardevol is?" wilde de heer Van Dorresteyn van wethouder Plomp weten. "U soms?" "Nee, dat heeft de meerderheid van de door u gekozen gemeenteraad beslist," antwoordde Plomp. "O, da's dan niet best," reageerde Van Dorresteyn daar op enigszins uit het veld geslagen. Simpele oplossingen Hij hield vervolgens een gloedvol plei dooi om al het "gehannes" met proce dures te vergeten en te besluiten tot simpele oplossingen: "Het parochiebe stuur wil het Kleuterhuis kwijt, Smeeing wil het graag hebben, maar het liefst plat, en de Mariastraatbewoners willen huizen. Dan zijn we er toch? Waar zeu ren we nu nog over? Ik zal 's naar de raad gaan." In alle vrolijkheid die daar op volgde maakte de wethouder duide lijk hem daar met genoegen tegen te ko men. De heer Scheele verlangde een uitleg over de "ommezwaai" die het gemeen tebestuur heeft gemaakt met betrek king tot de bestemming van de Maria school. "De gemeente wil nu opeens klakkeloos ook woningen in het ge bouw toestaan. Dat is toch een merk waardige koerswijziging." Hij liet ove rigens weten dat - wat hém betreft - het besluit om de school ("een afschuwelijk gebouw") vorig jaar een kantoren- en showroombestemming te geven toen al "onverantwoord en onlogisch" was, ge geven het feit dat er een enorme leeg stand van kantoren is en juist veel be hoefte aan woningen. De heer Stufkens maakte daarop dui delijk dat niet de heer Smeeing, maar het gemeentebestuur de idee heeft ge opperd om in het nog ongebruikte deel van de school woningen te creëren. Volgens het nieuwe plan zijn er vijf ge bruiksmogelijkheden: óf alleen kanto ren, óf kantoren en showrooms, óf kan toren,showrooms en woningen, óf kan toren en woningen, óf uitsluitend wo ningen. 'Opgeblazen' Volgens de heer Smeeing zal het hem geen moeite kosten de andere helft van het gebouw te verhuren. "Dat heb ik zó vol zitten, alleen heb ik nog geen ge schikte huurders gevonden." Hij vond overigens de klachten van omwonen den over het feit dat hij een deel van het gebouw nog voor opslag van goederen gebruikt nogal "opgeblazen". "Het gaat om 30 a 40 doosjes, en die zijn binnen kort weg, maar ik kan niet alles tege lijk." Staande de bijeenkomst kreeg hij trouwens wel de zegen - zij het zuinigjes - van de bewoners voor het "tuinplan" dat hij hun heeft voorgelegd. De omwonenden hebben tot 20 decem ber nog gelegenheid hun opmerkingen over het plan ook schriftelijk aan het ge meentebestuur over te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het nieuwe bestemmingsplan pas in 1988 geldig zijn, en ook tijdens de procedure zal er nog gelegenheid zijn om bezwaren ken baar te maken. Landschappen enz. M00,- tot f 400,- per doek. Zie artikel elders in dit nummer. Vrijdag 21 november, grote zaal Emmakerk, Regentesselaan 2, Soestdijk a.s. Zaterdag 22 november zal de grote hal van Auto Smeeing aan de Konings weg 14, Soest, geheel in het teken staan van de wintersport. Hoewel we nu nog volop genieten van het zachte herfstweer, denken velen toch ook al weer aan de komende wintersport. Een skivakantie in een van de Alpen landen of een mooie schaatstocht in ei gen land. Met het komende Sint Nico- laas feest staat sneeuw en ijs op de ver langlijstjes van jong en oud, en daar mee automatisch de bijbehorende at tributen zoals schaatsen, ski's en win- tersportkleding. Hoe snel groeit de jeugd daar niet uit, passen de schoe nen niet meer of staat het jack niet meer bij de broek of andersom. Overal in het land floreren in deze tijd de zogenaamde Wintersport-ruilmark- ten. De winkels worden overspoeld met de vraag of er inruil mogelijk is, dit geeft in de verkoopruimten zelf veel proble men. Maar het begrip dat er bij Sport- huis Eb. Kareisen voor dit vraagstuk is, wordt gezamenlijk met Auto Smeeing (nu reeds voor het 5e jaar) creatief op gelost door het roganiseren van een ruilmarkt, waar iedereen zijn spulletjes te koop kan komen aanbieden. Ruime opzet en presentatie Garage Smeeing heeft aan de Konings weg een prachtige hal, ruim, verwarmd, een ideale plek om een ruilmarkt te or ganiseren. Alle ingebrachte ruilmarkt artikelen worden goed gesorteerd per artikelgroep en voorzien van duidelijke prijskaarten. Tevens hebben Kareisen en Smeeing gezorgd voor een prima be manning om u eventueel bij een aan koop te adviseren. Kwaliteit en Vakkundige beoordeling Het ligt zeker niet in de bedoeling om er een soort rommelmarkt van te maken. Er wordt door de organisatoren duide lijk gelet op de kwaliteit en staat van on derhoud van de aangeboden artikelen. Veel informatie Auto Smeeing presenteert in zijn show rooms de nieuwste Fiat en Mitsubishi modellen, waarover u alle gewenste in formatie wordt gegeven. Tevens vele prima occasions, welke zeer de moeite waard zijn. Sporthuis Eb. Kareisen heeft een stand ingericht met de allernieuwste ontwik kelingen op skigebied, waarover u zich kunt laten informeren. Tevens bij deze stand zeer aantrekkelijke koopjes van nieuwe wintersportartikelen en -kle ding. Inbreng goederen De wintersportgoederen die u wilt ver kopen kunt u t/m 21 november aanbie den bij Sporthuis Eb. Kareisen aan de Soesterbergsestraat 3, Soest én tijdens de ruilmarkt 22 november bij Auto Smeeing, Koningsweg 14, Soest. Er hoeft geen inschrijfgeld per artikel te worden betaald, bij verkoop wordt 10 procent ruilmarkt commissie van de verkoopprijs afgehouden. Uw goederen worden beoordeeld, inge boekt en van een nummer voorzien. U bepaalt de door u verlangde prijs per ar tikel, waarna u een recu ontvangt. Za terdag 22 november kunt u tussen 15.00 en 17.00 uur uw ingebrachte goe deren komen afrekenen of de niet ver kochte artikelen mee terug nemen. Uit de woning van R.B. aan de Ples- manstraat in Soesterberg heeft een on bekende dader vorige week een gouden zegelring met een zwarte steen wegge haald. Hoe de diefstal heeft plaatsge vonden is niet duidelijk. B. deed aangif te bij de politie. In een klooster is een baby gewurgd gevonden en de jonge non Agnes moet voor de recht bank verschijnen. Aangezien zij zich niets herinnert van zwangerschap, geboorte en de dood van het kind, krijgt de psychiater Dr. Martha Livingston opdracht er achter te ko men wat er werkelijk met Agnes aan de hand is. De Moeder-Overste van het klooster houdt vol dat Agnes volkomen onschuldig is. Ze gaat zelfs zo ver dat ze de mogelijkheid suggereert van een wonder. Uiteindelijk neemt Dr. Livingston haar toevlucht tot het hyp notiseren van Agnes. Het resultaat hiervan is dat de toedracht nu duidelijk is. Maar ook blijkt dat Agnes er werkelijk geen idee van heeft wat er met haar is gebeurd dat tot zwan gerschap heeft geleid. Uiteindelijk is de rechtbank ervan overtuigd dat Agnes niet verant woordelijk was voor haar daden en ze wordt vrijgesproken. Dr. Livingstone is zo onder de indruk geraakt van de zuivere ziel van het meisje, dat zij dat voor zichzelf al als een won der beschouwd 1. Desperately seeking Susan 2. Invasion USA (import) 3. Mad Max deel III 4. Pale Rider 5. Porky's III 6. Year of the dragon 7. Terminator 8. Walking Tall 9. The last dragon 10. A view to a kill Leuke moderne dasspelden25,- 2 Paar Stylemaster ankiets15,- Moderne en klassieke dassen25,- Collegesjaals - nieuwste kleuren45,- Shirts Stylemaster50,- Handschoenen Pigskin of Lammies75,- 100% Lamswol slipovers Stylemaster90,- 100% Lamswol pullovers Stylemaster100,- Fijne damesblouses van Lea Ferri 90,- DD dames kniekousen blok of uni20,- DAMES- EN HERENMODE Laanstraat 65 3743 BB a 02154 - 15418 De heerJ. Bouwman heeft in een brief aan de redactie van deze krant gerea geerd op de stukken die van de zijde van De Vijverhof in de publiciteit zijn gekomen. In het dienstencentrum aan de Klarinet woont zijn schoonvader, de heer J. Hoogendoorn. In de afgelo pen acht maanden is tot zeven keer toe een band lekgestoken van zijn schoon vaders auto. De heer Hoogendoorn heeft als enige in het dienstencentrum voor bejaarden toestemming gekregen zijn wagen op het binnenterrein te par keren. Dit in verband met het feit dat hij zeer moeilijk ter been is. Bouwman vermoedt dat één van de be woners van De Vijverhof schuldig is aan de lekke banden van zijn schoonvaders auto. Hij denkt dat de dader jaloers is op het voorrecht van Hoogendoorn en dit op een vandalistische manier geuit heeft. Bouwman stapte met het voorval naar de plaatselijke pers en liet duide lijk doorschemeren dat hij een bewoner van De Vijverhof verdenkt. De heer N.H. Breedeveld van de Stichting Bouw Bejaardenwoningen Soest (SBBS) kwam daarop met de opmer king dat Bouwman de zaak beter anders had kunnen aanpakken door de hulp van de bewoners van De Vijverhof in te roepen om de dader(s) te ontmaskeren, in plaats van te suggereren dat de schul dige zich ónder hen bevindt. Bouwman voelt zich hierdoor in nega tieve zin aangesproken: "Medio sep tember 1986 heb ik alle bewoners van De Vijverhof een brief gestuurd om de dader(s) mee te helpen op te sporen en daarmee in De Vijverhof een prettig leefklimaat, te scheppen. Het bestuur van de SBBS heb ik een afschrift van deze brief gestuurd met het verzoek eveneens een actieve bijdrage te leve ren. Daarna is opnieuw (voor de zeven de maal) een band lek gestoken van de auto van mijn schoonvader. Dat was voor mij het moment de zaak in de pu bliciteit te brengen. Het bestuur van de SBBS heeft het dan ook mis. Ik hebjuist voordat de zaak in de publiciteit kwam de hulp van de bewoners en het bestuur ingeroepen." Bouwman begrijpt dat de publicaties gevoelens hebben losgemaakt onder de bewoners, maar hij is van mening dat daarover gepraat moet worden. Het heeft volgens hem geen zin dat iemand in de anonimiteit een brief stuurt naar een plaatselijk dagblad, zoals onlangs gebeurde, en hem een beschuldigende vinger toesteekt en opmerkt dat de zaak zou zijn opgelost als zijn schoonvader een appartement bij het dienstencen trum had betrokken. "Ook dat is geen oplossing omdat mijn schoonvader zijn auto vanwege de invaliditeit niet in de parkeergarage kan stallen. Overigens vraag ik mij af met welk recht dit mag worden gesteld," aldus Bouwman in zijn brief. Hij besluit zijn brief met een beroep te doen op de bewoners van De Vijverhof en het bestuur van de SBBS om met el kaar een gesprek aan te gaan en uit te praten welke problemen men met de parkeersituatie van de auto van zijn schoonvader heeft. "Het gaat mij er niet om de dader(s) op te sporen, teneinde die te kunnen oestraffen. Waar het mij om gaat is dat er in De Vijverhof een goede sfeer komt. En dat kan alleen als de zaken worden uitgepraat," schrijft Bouwman. Op vrijdag 21 november wordt er in de grote zaal van de Emmakerk 2 in Soest een ééndaagse expositie van olieverf schilderijen gehouden. De toegang is vrij. Het is het tweede achtereenvolgen de jaar dat een dergelijke expositie in Soest wordt georganiseerd. De ten toonstelling is dit jaar zeer uitgebreid en omvat ruim 200 doeken in zeer ver schillende stijlen. De meeste werken zijn afkomstig van jonge schilders maar er is ook werk aanwezig van de bejaarde Haagse schilder van de Meer. Zijn oer- hollandse romantische landschappen trekken altijd veel belangstelling. Daarnaast wordt er ook veel werk van buitenlandse kunstenaars getoond: sprekende franse havengezichten, de kleurrijke verfijnde bloemstukken van Robert Cox, fascinerende zeegezich ten. Voor ieder die van een mooi schil derij houdt is een bezoek beslist de moeite waard. Door deze wijze van exposeren wordt kunst voor iedereen toegankelijk ge maakt. De elitaire sfeer die meestal rond kunst hangt wordt bewust verme den zodat er geen enkele toegangs drempel is. In een ontspannen sfeer kan iedereen de grote en gevarieerde collec tie bewonderen. De prijzen zijn laag ge houden en bedragen 100,- tot 300,- per doek. De tentoonstelling is vrijdag geopend van 13.00 tot 21.00 uur. Uit een garage aan de Van Goyenlaan is in het afgelopen weekeinde een zend apparaat voor de 11-meter band en een dopsleutelset weggenomen. De dader heeft waarschijnlijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. M. de J. deed aan gifte wegens diefstal. Uit de auto van J.P. uit het Belgische Sint Truiden, die geparkeerd stond bij een hotel-restaurant aan de Birkstraat, heeft een onbekende dader vorige week de radio weggehaald. Het portierslot bleek te zijn geforceerd. P. deed bij de politie aangifte wegens diefstal. Het Verkeerscirculatieplan Soester berg is gereed en ligt ter inzage in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum en bij de hulpsecretarie Soesterberg. Het rap port is in het INFOrmatiecentrum voor vijf gulden te koop. In het ontwerp-be stemmingsplan Soesterberg-kom zal het rapport verwerkt worden en zal te- zijnertijd worden betrokken bij de in spraak over dat plan. Namens het gemeentebestuur hebben burgemeester Scholten en zijn echtge note maandag j.1. de felicitaties overge bracht aan twee "diamanten" bruidspa ren in Soest: de heer en mevrouw Van Honschoten én de heer en mevrouw Braafhart. Zij bleken uitgerekend op dezelfde dag 60 jaar getrouwd te zijn. Het burgemeesterspaar richtte eerst zijn schreden naar Groot Engendaal, waar het bruidspaar A. van Honscho ten (86) en J.E. van Honschoten-Huis- man (82) temidden van de naaste fami lie het jubileum vierde. Zij wonen sinds dit voorjaar in Soest en hebben daar voor jarenlang Bennebroek als domici lie gehad, waar de heer Van Honscho ten werkzaam was bij de waterleiding in diverse functies. De bruidegom is een geboren Bennebroeker, maar het echt paar woonde ook enige jaren in Am sterdam. De komst naar Soest - waar al een doch ter woonde - is de Van Honschotens best bevallen, al mist de bruidegom wel het kerkkoor en de klaveijasclub uit zijn vorige woonplaats. Beiden zijn - "ge lukkig wel" - nog goed gezond. De heer en mevrouw Van Honschoten hebben drie kinderen, zeven kleinkipren en twee achterkleinkinderen. Direct na dit bezoek koerstent burge meester en zijn echtgenote nd restau rant 't Hoogje, waar het bidspaar D.P. Braafhart (81) en A. hafhart- Radstok (78) van de Veenberaat een feestelijke ontvangst hielden, evrouw Braafhart is geboren in Soeen haar man in Arnhem, maar hij w :te toen hij zijn bruid leerde kennen in larn, als palfrenier/chauffeur/butler j jonk heer Sandberg. Opmerkelijk dat de heer en mevrouw Braafhart rug in de Oude Kerk van So< trouwd, Het echtpaar trok later naa stad, waar de heer Braafha D.m. als particulier chauffeur werkte )r de di recteuren van Van Nelle en d lolland- Amerika-Lijn. Na de oorlog ;stigden de Braafharts zich in Aerdenut, waar de heer Braafhart een autorij ïool op richtte. Tot zijn 73e heeft hij werkt; daarna volgde de naar Soest, nu acht jaar gek Ook de heer en mevrouw Br; hart zijn nog goed gezond; zij hebber i ter en twee kleinkinderen. jaar te- zijn ge- e rand- ann ge- huizing n doch- Op de bovenste foto het bruidspaar Van Honschoten, geflankeerd doo:. i mevrouw Scholten; op de onderste het bruidspaar Braafhart in dezelfde s, Al heel wat bezoek(st)ers hebben sinds vorige week kennis kunnen m geheel nieu we opzet van de ETOS- winkel aan de Van Weedestraat: de E ty Case. De foto maakt duidelijk dat de "nieuwe"zaak ook werkelijk een De Van Weedestraat beschikt daarmee over een fraaie aanwinst, die in gevoelde behoefte aan een parfumeriezaak uitstekend voorziet. n met de S Beau- auty is a:eds lang Erik van Dorresteyn f/ i medewerker 't Vaarderhoogt Na een onderbreking door de tuintip van vorige week, waarin ik wat specifieke novemberwerkzaamheden heb besproken, vervolgen we deze week weer de "hei- de-serie". In de laatste heide-aflevering hebben we reeds een aantal heidesoorten bekeken. Daar gaan we ditmaal mee door. In de Erica-familie waren we aan gekomen bij E. Ciliaris of wimperheide, een soort waarvan 10 kweekvormen in de handel zijn. Wimper- heide is afkomstig uit Ierland en valt op door de zeer aparte vorm van de bloemen; zeer lange bloemtros sen, die van beneden naar boven uitbloeien. De plan ten zijn niet geheel winterhard. Een bedekking met wat sparregroen is gewenst in de winter. De bloei valt van juli-oktober in de bekende heide-kleuren. Een aparte verschijning onder de heideplanten is de Ierse heide of Daboecia cantabrica. Het zijn frisgroene struikjes met glimmende blaadjes met daarboven leu ke klok- of urnvormige bloempjes die zeer lang en rijk bloeien, wel van juni tot oktober. De hoogte varieert van 25-60 cm. en in de bloemkleuren vinden we de gangbare heide-tinten terug. Ook bij deze soorten waarvan zo'n 35 rassen worden gekweekt is het bij strenge vorst aan te raden licht te dekken met sparre- takken. Ierse heide vormt een welkome onderbreking in de heidetuin tussen de veelheid van Erica en Callu- na rassen. De plant wijkt uiterlijk, qua bloemgrootte, bloemvormen en blad sterk af en brengt daardoor tex tuur in de tuin. We gaan nog even terug naar de Erica familie en wel naar de diverse boomheide-soorten en rassen. Deze komen van oorsprong uit wat warmere streken maar zijn toch doorgaans redelijk winterhard. Erica arborea Alpina' is de bekendste,groeit als op gaande struik en heeft dan wat weg van een brede co nifeer, maar dan wel met zeer fraai loof. E. arborea Alpina' bloeit in april met zilverwitte bloemen die in lange trossen aan de plant zitten. Andere gangbare boomheidesoorten zijn de Portugese heide met roomwitte bloemen in februari-api stralische boomheide met rose-rode bloemen zelfde tijd en Corsicaanse heide met paars-rod men van juli tot september. Naast heide zijn er van heideachtigen die goed in combinatie me geplant kunnen worden. Gaultheria bijvoo ook wel bergthee genoemd is een klein groenb struikje met wit-rosé bloempjes en later heldoi dikke besse die tot in het vooijaar aan de plant 1 Gaultheria shallon is een wat hoger groeiend blijvend struikje tot 40-50 cm, eveneens met w bloemen en daarna grote zwarte bessen van doorsnee. Beide bergtheesoorten verdragen o hoorlijk schaduw. Pernettya mucronato of de p; is een groenblijvende struik die ik vanwege de enkele weken terug al besproken heb. De grote ge bessen vallen erg op tussen heide. De p; wordt zo'n 50 cm hoog en heeft voor de besvc ii een mannelijke plant nodig. Pieris Japonica ook wel rotsheide genaamd is om een groenblijvende ericaceae, die in het vc bloeit met trossen witte kelkjes. Deze bloem zijn reeds voor de winter in knopvorm aanwez rood-bruine bloemknoppen geven de plant eei rige wintertooi. Soortgelijk is P. Japonica 'Va met wit-groen gevlekt blad. Een erg mooie vrij rotsheide is P. floribunda 'Debutante' met flinke :1 opstaande trosjes. P. floribunda zelf valt echt< niet te verwaarlozen. Een sterke en zeer rijkbloi struik met ook gedurende de winter volop noppen. Volgende week het laatste deel, waarin een aantal heideachtigen bespreken zal. blcnl nder )m- Au- de- oe- tal :ide eld, end de ren. en- ose cm be- bes sen uri- bes ing ler aar sjes De ita iwe :ht- iok ide ik- ïog

Soester Courant | 1986 | | pagina 15