TS DAIHATSU REVOLUTIE m DE AMAEEURE0T0GRAE1E t Camera's worden steeds 'automatischer' Nieuw verschenen boeken i Aangepaste vakanties van het Rode Kruis Iets voor u? WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 18 Tips voor de komende feestdagen Guiness Record Boek 1987 Vijftig gouden huweliikjaren Het Rode Kruis Kerstboek Op glad ijs De leertijd Made in Japan Betoverende stad KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Autobanden lek gestoken Autovernielers zaten weer niet stil Brugleuning vernield Inbraak Joh. Poststraat Girobetaalkaarten weer gewild object Frisdrank van balkon gestolen Bromfietsers bekeurd bij C-drie Jongens met vuurwerk gepakt Fietser gewond na val Autokrakers aangehouden Bromfietser gewond bij aanrijding Maatschappelijk werk TRAPPENINDUSTRIE SOEST 3 JAPANS AUTOVERNUFT OFF. DEALER VOOR SOEST EN OMSTREKEN AUTOCENTER HANS HUIGEN B.V. KERKSTRAAT 109 - SOEST - TEL. 02155-16410 KEURINGSSTATION APK II Coöperatieve Vereniging GOOISCHE ÜITVAART VERZORGING CI.A voor 't Gooi, Eemland en r\_ voor t uooi, temlan JJe UOOlSChe de Vechtstreek De Stichting Depositofonds van de Gooische Uitvaart Verzorging deelt u mede dat 7-11-1986 j.1. de jaarlijkse saldobiljetten zijn verzonden. Mocht u ten onrechte geen saldobiljet hebben ontvangen dan verzoeken wij u kontakt op te nemen met ons accountantskantoor Borrie co, Koninginneweg 32 te Hilversum. teL: 035 - 48752/15836. Nikon imïsi.m De eerste camera waarbij de belichting automatisch geregeld werd, werd geconstrueerd door de Nederlander Ing. F. B. A. Prinsen in 1936. De foto grafische industrie in Europa zag er toen weinig heil in. De Japanse fotoindustrie van na de oorlog wel en het is heel duidelijk aan hen te dan ken, dat de camera in de laatste vijftien jaren een ware revolutie heeft doorgemaakt. Een spiegelreflex die alles kan Stikvol electronica Smerig weer camera De zegetocht van de compact camera Samenstelling: Alan Russell Uitgever: Kosmos Het groot Guiness Record Boek is rond de jaarwisseling een bekend gezicht ge worden. Niet zo vreemd overigens. Mensen van deze tijd interesseren zich voor uitersten, bij voorkeur in overtref fende trap. Het nieuwe Record Boek staat er, ook wat de jaargang 1987 be treft, bol van. Mensen, dieren, het heel al, kunst, techniek, sport, menselijke prestaties, techniek en wetenschap. U komt 't er allemaal in tegen in relatie tot alles wat met records te maken heeft. Een beetje gek boek, dat wel, maar daarom voor liefhebbers niet minder in teressant. Auteurs: Bekende Nederlanders Uitgever: La Rivière/Voorhoeve Bijna op de valreep van 1987 verscheen 50 Gouden Huwelijksjaren, handelend over de vijftig jaren lief en leed die prin ses Juliana en Prins Bernhard op 7 ja nuari a.s. zullen herdenken. Heel dui delijk is het boek daarvan een afspiege ling, zij 't dat het accent ligt op de blij heid en vreugde van dit gouden echt paar. Men behoeft geen Oranje-fan te zijn om er aangenaam mee te vertoeven. 50 Gouden Huwelijksjaren is ook een stuk belangrijke vaderlandse geschie denis geschreven door Nederlanders, die ieder op hun eigen wijze hun relatie tot bruid en bruidegom verwoorden. Vele fraaie kleurenfoto's verlevendigen dit album vol herinneringen. Auteurs: Diverse schrijvers Uitgever: La Rivère/Voorhoeve Een boek om aan te bevelen. Neder lands-talige auteurs, bekende tekenaars en schilders verleenden er belangeloos hun medewerking aan. De netto-op brengst is bestemd voor de dakloze kin deren in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Naast het onmiskenbare goede doel doet u er uzelf en anderen een enorm plezier mee. De grote verschei denheid van de bijdragen maakt dit Ro de Kruis Kerstboek toegankelijk voor iedereen en verschaft vele uren lees- en kijkgenot. Voor nu en later. Auteur: Shirley Maclaine Uitgever: Ankh-Hermes Shirley Maclaine, wie kent haar niet van het witte doek en de blauwe beeldbuis. Het is de moeite waard nader met deze persoonlijkheid kennis te maken. "Op glad ijs" biedt u daartoe de gelegenheid. In een niets verhullend verhaal vertelt de schrijfster over haar ervaringen tij dens een periode in haar leven dat ze op was naar zichzelf. "Op glad ijs" beoogt onder meer het wakker schudden van met zich zelf ingenomen, dan wel inge slapen mensen. Dat gebeurt met een ironisch sausje, schijnbaar soms opper vlakkig, maar in feite met een grote ernst en diepgang. De andere Shirley Maclaine te leren kennen maakt de aan schaf van dit boek meer dan de moeite waard. Auteur: Iris Murdoch Uitgever: Contact Iris Murdoch is ook in Nederland een veelgelezen schrijfster. Haar populari teit zal na het verschijnen van De Leer tijd slechts toenemen. Niet ten onrechte wordt deze wisselend ontroerende en humoristische roman tot het beste gere kend wat tot nu toe van haar is versche nen. Na een wat moeizaam begin groeit De Leertijd uit tot een indrukwekkend beschreven familie-drama waarin voor al karakter en persoon van de depres sieve Edward Baltram en diens stief broer, de athëist Stuart Cuno, grote in druk maken. Iris Murdoch's nieuwe ro man is geen lichtverteerbare lectuur die in een avond kan worden "gesou peerd". Literair leesgenoegen voor vele avonden, en het lijkt niet onwaarschijn lijk dat men het graag en veel zal willen herlezen. Auteur: Akio Morita Uitgever: Veen Een qua inhoud omvangrijk boek, ge schreven door een zwaargewicht in za kelijk opzicht. Akio Morita is namelijk mede-oprichter en de tegenwoordige president-direkteur van het Japanse Sony. Het is meer en anders dan een be schrijving van het leven van een ge slaagd zakenman. Veel nadruk in dit boek krijgt de cultureel-historische ach tergrond van Japan en de verschillen in management ten opzicht van Amerika. Sony, wat start en ontwikkeling betreft te vergelijken met de gloeilampenfa briek in het zuiden des lands. Voor de rest houdt iedere vergelijking op. Made in Japan verklaart in negen boeiende hoofdstukken het waarom. Auteur: Han Suyin Uitgever: Luitingh Een in meer dan een opzicht "fantasti sche" roman, zich afspelend in Europa, Thailand en China. Tovenarij, mystiek en wetenschap zijn de voornaamste in grediënten. De kinderen Bea en Colin ontkomen aan een heksenjacht en ko men na omzwervingen in China uitein delijk in Thailand terecht. Ook daar komt de helderziende Bea en haar broer Colin door bijgeloof en kortzichtigheid van derden in de problemen. Of het lite rair en historisch allemaal klopt valt te bezien. Vast staat dat "De Betoverende Stad" lezers met gevoel voor fantasie en mystiek uren zal doen vertoeven in een wereld die anno 1986 onvindbaar is ge worden. Boeiend, spannend en schil derachtig geschreven. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 R.V. uit Soest stelde de politie vorige week op de hoogte van het feit dat de vier banden van zijn bestelauto met een scherp voorwerp waren lek gestoken. Ook de beide portieren waren bekrast. De wagen stond geparkeerd aan de Ereprijsstraat. ft3703 In het afgelopen weekeinde kreeg de politie meldingen binnen van vernie lingen aan auto's, die aan resp. de Schoutenkampweg en het Claroenste- kerpad geparkeerd stonden. Aan de Schoutenkampweg werden vrijdag avond van vier auto's ruitewissers en antennes vernield. Aan het Claroen- stekerpad ging het om de antennes van maar liefst tien auto's, die waarschijn lijk in een bui van baldadigheid zater dagavond werden afgebroken. Bewoners van de Veenbestraat waar schuwden zaterdagavond de politie na dat zij drie "onverlaten" de leuning van het bruggetje over de vijver tussen de Veenbesstraat en de Koningsweg onder handen zagen nemen. De politie stelde nog een onderzoek in, maar dat had geen tastbare resultaten. Bij een inbraak in een huis aan de Jo- hannes Poststraat heeft de onbekende dader in het afgelopen weekeinde een aantal eurochèques, een zegelring en een spaarrekening ter waarde van 50 gulden buitgemaakt. De bewoner, R.W., deed bij de politie aangifte. Nadat dit soort diefstallen al weer ge ruime tijd geleden voor het laatst waren gemeld, kreeg de politie in de afgelopen week toch weer twee aangiften binnen van Soesters die door diefstal hun giro betaalkaarten waren kwijtgeraakt, die vervolgens door de daders bleken te zijn verzilverd. De heer J.S. uit Soest ontdekte dat de betaalkaarten die hij eind oktober al had moeten ontvangen in Duitsland verzilverd bleken te zijn. Een schade post van maar liefst 5600 gulden. Mevrouw A. V. uit Soest stelde de poli tie op de hoogte van de verzilvering van de vijf betaalkaarten die ze enige tijd ge leden had moeten binnenkrijgen. Er was 1000 gulden van haar rekening af geschreven. Van het balkon van een woning aan de Ereprijsstraat heeft een onbekende da der zondagavond een mandje met vier flessen frisdrank weggehaald. Me vrouw M. deed aangifte bij de politie. Het wakend oog van de politie ont waarde zondagavond bij C-drie een drietal jeugdige bromfietsers, die het terrein onveilig maakten door het als een soort circuit te gebruiken. Een van de knapen, de 16-jarigé J. van S. uit Soest werd staande gehouden. De mo tor van zijn brommer bleek te zijn opge voerd. Het rijwiel werd voor een tech nisch onderzoek meegenomen naar het bureau. Bovendien bleek er een ver keerd verzekeringsplaatje op te zitten. ]Even later werd een andere jongeman bekeurd omdat zijn bromfiets niet be schikte over een verzekeringsbewijs. De politie hield zondagmiddag twee jongens uit Soest aan omdat ze met vuurwerk liepen te knallen. Dat is in de ze tijd van het jaar nog streng verboden. De knapen, de 12-jarige A.J. en de 13- jarige A.C., kregen een flinke schrobbe ring en moesten hun voorraad afstaan. De politie nam op die manier nog 34 stuks vuurwerk in De 28-jarige fietser J. van L. uit Amers foort kwam zaterdagavond door onbe kende oorzaak ten val op het fietspad langs de Amersfoortsestraat in Soester- berg, ter hoogte van het Kontakt der Kontinenten. Hij moest met diverse schaafwonden naar de Lichtenberg worden overgebracht. Bovendien was hij enige tijd bewusteloos. De toedracht van het ongeval is vooralsnog on verklaarbaar. 1 Hel Bode Kuschronisch 1 aan9epasWV*acaplend«s2onder zieken en 9^* niel mee' B* 1 eerpleginaen^Ju(ine„ malie l swdiQ.iy 0, hoo,dbu.eao 1 I NRK. teleloon 070 84-68.68. De Utrechtse politie heeft vorige week drie personen aangehouden die beken den een flink aantal autokraken te heb ben gepleegd. Ook in Soest was het drietal vorige week actief geweest. Zij bekenden auto's te hebben opengebro ken aan de Willem Speelmanhof, de Jo- hannes Poststraat en de Akkeren. Bij een aanrijding, die vorige week plaatsvond op het kruispunt Eiken- laan/Kolonieweg/Verlengde Kolonie- weg werd de 17-jarige T.B. uit Soest ge wond. Hij werd per ambulance voor on derzoek naar het ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. Het ongeluk ontstond omdat de bromfietser geen voorrang gaf aan een auto, bestuurd door S.T. (51) uit Soest. Deze kon de jongeman niet meer ontwijken. Stichting Centrum voor Maatschappe lijke dienstverlening Soest-Baarn - Eemnes, Burg. Grothestraat 74, Soest, tel. 19004. Spreekuren: Afdeling gezinsverzorging en bejaar denhulp: In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soesterberg: Geref. Kerk, Gen. Win kelmanstraat 103, iedere donderdag, van 14.00-15.00 uur, tel. 03463-2606. Afdeling maatschappelijk werk: In Soest: iedere werkdag van 9.00 tot 10.00 uur, Burg. Grothestraat 74, tel. 19004. In Soesterberg: Gerf. Kerk, Gen. Win kelmanstraat 103, iedere woensdag en vrijdag van 9.30 tot 10.30 uur, tel. 03463-2606. Gemeenschappelijke Sociale Dienst, afdeling Maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brink weg 79, tel. 93411, toestel 56. Spreekuur maatschappelijk werken den, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. G. A. P. van den Bosch Klaarwaterweg 83 - Soest - Tel. 02155-11512 UITVOERINGEN IN ALLE HOUTSOORTEN il iijisölW. hui iijiu inrirai Nikon F-501 Na de belichting bleek het scherpstellen voor de foto-amateur het grootste strui kelblok om tot geslaagde foto's te ko men. Om hieraan tegemoet te komen, werden en worden camera's gecon strueerd met een automatische scherp- stelling. Een der koplopers in deze ont wikkeling is Nikon. Nikon heeft al jaren een uitstekende naam bij professionele fotografen. Een naam die ook bij de amateur als borg voor kwaliteit bekend staat. Een der meest begeerde cameratypen voor de fervente amateurfotografen is de éénoogspiegelreflex. Begeerd omdat de objectieven kunnen worden verwisseld, begeerd om de vele mogelijkheden die dit type biedt. Struikelblok voor de aan schaf van dit type was nog vaak het feit, dat er toch wel vrij veel technische ken nis werd vereist om de camera juist te bedienen. De camera van het jaar, is de enig juiste omschrijving voor de Nikon F-501. Een spiegelreflex die, indien gewenst, alle technische zaken automatisch oplost. Een volautomaat in de ware zin van het woord. De belichting wordt tot in de perfectie geregeld, ook onder moeilijke omstandigheden. Het grootste gemak echter is, dat deze unieke camera ook de scherpstellingge heel zelfstandig regelt! Het plezierige daarbij is, dat de amateur de gewone ob jectieven, op deze camera kan blijven gebruiken. Het automatische scherp- stelsysteem blijft dan functioneren door toevoeging van de TC16A autofocus converter. De speciale 'autofocus objectieven' ech ter, zijn ook weer te gebruiken op de ge wone Nikoncamera's. Het werken met een dergelijke geavan ceerde camera, is een puur genot. Je richt het toestel simpelweg op het on derwerp en drukt de ontspantoets in tot je een lichte weerstand voelt. Een fractie later is de camera exact scherpgesteld en ook de belichting geregeld. Je drukt dóór en er is een in alle opzichten perfec te opname tot stand gekomen. De camera heeft een ingebouwde com puter die de opname pas toelaat, als de scherpstelling voltooid is. De N ikon F-501 is voorzien van een zgn. dualscherpstelsysteem. Men spreekt meestal gemakshalve van dual-auto- focus. Dit dubbel werkend autofocus- systeem werkt dus zo, dat de camera bij fotograferen van een vast motief, alleen maar scherpstelt op het hoofdmotief tot de opname klaar is. Men kan echter ook continue, de scherpstelling laten werken. Dan blijft de camera doorlopend scherpstellen op al wat u in de zoeker neemt. Dat laatste is ideaal voor het maken van bewegende motieven, denk aan sportopnamen of bij het fotograferen van dieren, wild enz. Zorgeloos fotograferen Een topcamera die alles doet wat nodig is, maar ook zelf ingrijpen mogelijk maakt, dat is de Nikon F-501. Een kleine opsomming van die mogelijkheden maakt dit duidelijk. Nikon L35TW-AF nen nu nieuwe en zeer geavanceerde opvolgers. Het betreft twee typen compacteame- ra's te weten de Nikon L35TW-AF en de Nikon L35AW-AF. De letters AF dui den altijd op de volautomatische scherpstelling van de camera. De Nikon L35TW-AF. 'Vergroten tijdens opname'. Een compactcamera met twee verschil lende objectieven! Een groothoeklens om 'veel beeld' op een klein prentje te krijgen en een telelens om kleine motie ven wat groter af te beelden. De belang stelling voor deze camera is verbluffend groot. De mogelijkheid om een kind, hond of kat eens lekker groot en duide lijk af te beelden, trekt velen aan. Beide objectieven zijn feitelijk in één systeem ondergebracht in de camera, die daardoor maar weinig groter is geworden. Maar wat een gemak volautomatisch fotograferen, belichten Deze flitser geeft met een rood lichtje in de zoeker zelf aan, wanneer u die moet inschakelen als het aanwezige licht on voldoende is om goed te fotograferen. De Nikon L35AW-AF heet formeel de 'All weather camera'. In rond Neder lands zeggen wij liever dat dit een sme- rig-weer-toestel is. Deze volautomati sche compactcamera is namelijk tegen elke weersomstandigheid opgewassen, regen, sneeuw, mist, stuivend zand of zelfs complete onderdompeling in water heeft geen enkele invloed op het toestel, dat onverdroten doorgaat met fotograferen. Je kunt er zelfs mee duiken tot maxi maal 3 meter en dat kan zelfs leuk zijn voor opnamen in een gewoon binnen bad. Technisch heeft de Nikon AW gelijke eigenschappen als de Nikon AF-2, dus alles is automatisch, transport, belich- y Nikon AW-AF - Volautomatische belichting, ook on der bijzondere omstandigheden. Programma belichtingssysteem. - Volautomatische scherpstelling, met 3 systemen. Doorlopende autofocus, enkelvoudig scherpstellen en semi- permanent bij gebruik van de Al- lenzen. - Filmgevoeligheid wordt automatisch overgebracht op het camerageheugen (DX-systeem). - Automatische filmtransport. - Automatische filminleg. - Motorisch continue fotograferen met 2,5 beelden per sekonden zolang de ontspantoets ingedrukt wordt gehou den. - Bij gebruik van speciale automatische Nikon flitsers (Dedicated) werkt ook de flitser volautomatisch. - Bij gebruik van de SB-20 ook in het donker automatisch scherpstellen. Samenvattend, de Nikon F-501 is een professionele kleinbeeldcamerage schikt voor gewone amateurfotografen die een werkelijk universeel bruikbare camera wensen, met verwisselbare ob jectieven. De volautomatische compactcamera heeft ook in ons land een zegetocht ge maakt. Er moeten er zo'n dikke ander half miljoen van zijn verkocht. Nikon heeft uiteraard een geducht marktaan deel in dit type camera. Na het eerste type, de succesvolle L35AF, verschij- en scherpstellen en naarwens 'bij de op name al vergroten!' Dat kan met de Nikon L35TW-AF. Ook hier is alles automatisch, wat auto matisch kan zijn, dus belichten, scherp stellen, transporteren en terugspoelen, waarbij dan nog genoteerd moet wor den, dat dit toestel een voortreffelijk werkende automatische flitser heeft. ting, flitsen enz. Onnodig te zeggen dat ook het instellen op de gevoeligheid van de film vanzelf gaat, als u een DX film- cassette gebruikt. De Nikon L35AW- AF is ideaal voor mensen die gaan win tersporten of surfen. Informatie: INCA B.V., Postbus 354, 2000 AJ Haarlem.

Soester Courant | 1986 | | pagina 18