19?° ion buis baarn Exportprijs voor Machinefabriek M. A. Rademaker BELEEF 2 HEERLIJKE AVONDJES 'Soestdijk' op miniatuurformaat EIGEN KLEURENLABORAJORIUM Gevoel van miskenning bij Nederlanders uit Oost-Indië nog lang niet weggenomen van de ven vart Soesterberg Schilderij van Willem-Aiexander in Eindelijk weer leverbaar Soest in oude ansichten Deel I Luxe gebonden uitgave Libris. De Complete Boekhandel. INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Vrouw overlijdt na val van trap Taart voor politie Onverzekerde auto's uit het verkeer genomen Badkamerbrandje aan Klarinet Kratje bier van balkon gestolen Muzikale dief? Nieuw in het INFOcentrum Gemeentewerken praat met bewoners Rademakerstraat Vrijdagavond 5 december pakjes-avond Zaterdagavond 6 december foto-avond. Manifestatie over Birmaspoorlijn en ondergang van Ned. Indië Ledenvergadering Soester Zakenkring Avondvierdaagse Soest 1 kodak KWAimrrs CONTKOU NETWERK In het Militaire Luchtvaartmuseum in Soesterberg is vorige week een zo goed als levensgroot schilderij onthuld van kroonprins Willem-Alexander. Daarop staat de prins afgebeeld op het moment van de eedsaflegging aan boord van Hr. Ms. Tromp ten overstaan van de commandant zeemacht vice-admiraalR. Krijger. Hetschilderij is vervaardigd door "marineschilder" Rob Hessels, van wie in het museum een expo sitie is ingericht die vrijdag j. I. werd geopend door de oud-bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-admiraal b.d. Hulshof Alléén te koop bij: boekhandel Sieenhotfstraat 13 - 3764 BH Soest Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 In het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort is vorige week de 60-jarige mevrouw E. Verberg-Borgers uit Soes terberg overleden, nadat zij bij een val van de trap in haar woning ernstig ge wond was geraakt. Het ongeluk gebeur de toen het echtpaar omstreeks midder nacht naar bed zou gaan. Haar echtge noot, die al naar boven was gegaan, hoorde een klap en zag zijn vrouw on deraan de trap liggen. Vermoedelijk is mevrouw Verberg bij het bestijgen van de trap onwel geworden. Zij was al eni ge malen eerder gevallen. De berichten die de politie min of meer dagelijks vrijgeeft voor publikatie in de pers bevatten doorgaans weinig goed nieuws. Narigheid en ongerief voeren meestal de boventoon en daarom ver diende één melding uit het weekend- dagrapport bijzondere aandacht, van wege het feestelijke karakter. De politie werd namelijk verrast met een taart door een 65-jarig echtpaar uit Soest, die de mannen-van-de-wacht wilden laten meedelen in de feestvreugde. Het smaakte. Niemand minder dan prinses Juliana kwam zaterdag j.l. een hebben er 3000 uur in zitten. Nog enige tijd zal het model ten- kijkje nemen bij het miniatuurmodel van haar huis, paleis Soest- toongesteld worden bij de firma Nijhof Zelfbouw in Baarn. dijk, dat in kasteel Groeneveld werd geëxposeerd. Het model is Daarna wordt het onderdeel van een door een Baarnse particu- vervaardigddoor Gert Jan van Duinkerken en Henk van Zoom- lier in te richten OranjemuseumOp de foto o.a. prinses Ju/ia- eren, in het kader van het Baarnse werklozenproject "Doen". Ze na, de Baarnse burgemeester Miedema en de bouwers. Op de Burgemeester Grothestraat hield de politie vrijdagmiddag bij een routinecontrole de automobilist R. van D. uit Soest aan. De wagen bleek niet zijn eigendom te zijn, maar dat weer hield de politie er niet van hem een pro- ces-verbaal te geven omdat de wagen niet verzekerd was. De auto werd aan het bureau geplaatst tot de verzekering in orde zou zijn gemaakt. Een soortgelijk geval deed zich ook voor op de Van Weedestraat. Daar werd een vrachautobestuurder aange houden omdat het voertuig niet verze kerd was en bovendien niet beschikte over het APK-keuringsbewijs. Ook hier moest de chauffeur, de 35-jarige J.C. uit Soest, de wagen aan het bureau laten staan en de verzekering in orde la ten maken. De politie en de brandweer werden zondagavond te hulp geroepen bij een brandje in de badkamer van de woning van de familie Van V. aan de Klarinet. De wasdroger bleek vlam te hebben ge vat, vermoedelijk als gevolg van kort sluiting. De brandweer wist het vuur te blussen. Er ontstond flinke rook- waterschade. De heer J. van N. van de Ereprijsstraat ontdekte zondagmorgen dat een onbe kende een vol kratje bier had wegge haald van het balkon van zijn woning. Daarbij kwam verder aan het licht dat de dader via de auto van Van N., die voor zijn auto stond geparkeerd, op het balkon moet zijn beland. Het dak van de wagen bleek beschadigd te zijn. Van N. deed aangifte bij de politie wegens diefstal en vèriiiéïlin^. Een onbekende dader heeft vorige week uit een gebouw aan de Willem Stuutlaan in Soesterberg een aantal bekkens, een basedrumpedaal, een mengpaneel, een versterkerset en een set Chinese bekkens weggehaald. De waarde van de instrumenten en de ap paratuur wordt geschat op ca. 7500 gul den. Van beide toegangsdeuren bleken de hangsloten te zijn vernield. Het ge bouw wordt als oefenruimte gebruikt door diverse bands in de omgeving. A.G. uit Utrecht deed aangifte bij de politie. Staatssecretaris Yvonne van Rooy reikt de heer Rademaker de exportprijs van Neclenurgh uit. Naast de heer Ra demaker de heer L. Fokkema, voorzit ter van Neclenburgh. ken veel grote bedrijven de machines van Rademaker. In veel landen wordt gewerkt met een vertegenwoordigend agent, terwijl in Engeland, Frankrijk en Amerika eigen verkoop-maatschappijen gevestigd zijn. Vanzelfsprekend was Rademaker al spoedig lid van de Neclenburgh-orga- nisatie, die het bedrijf in de eerste aan loop van de export met zijn problemen met raad en daad terzijde stond. De heer Rademaker sprak tijdens de bijeenkomst dan ok zijn waardering uit voor de ondersteuning, die hij in de be ginperiode van NEC heeft ontvangen. Dat de expansieve groei zich nog steeds doorzet, moge blijken uit het feit dat Rademaker B.V. een aangrenzend bouwterrein heeft aangekocht, waarop spoedig een flinke uitbreiding van de bedrijfsruimte zal worden gerealiseerd. Het moderne bedrijfsgebouw van Ra demaker B. V. in Culemborg, dat nu reeds aan een belangrijke uitbreiding toe is. Donderdag was het een gedenkwaardige dag voor Machinefabriek M. A. Rade- maker in Culemborg, die de jaarlijkse exportprijs "De Scepter van de Neder landse Export" ontving. Deze onderscheiding is de jaarlijkse prijs van "De Ne derlandse Export Combinatie" voor de beste export-resultaten. De prijs werd de heer M. A. Rademaker uitgereikt door de kersverse staatssecre taris van Economische Zaken mevr. Yvonne van Rooy, die op het Haagse depar tement speciaal de exportbevordering voor haar rekening neemt. De NEC, met haar hoofdkantoor te Soest, een organisatie van 550 toonaan gevende Nederlandse bedrijven, was aanwezig met haar voorzitter en direk- teur, de heren Fokkema en Middel koop. De heer Rademaker, direkteur-eige- naar van het bedrijf en in Soest bij velen bekend als Theo Rademaker, is een zoon van bakker P. B. Rademaker, die destijds een bakkerij met winkel had aan de Laanstraat in Soest. In hetzelfde pand is nu de banketbakkerij gevestigd van een andere zoon van bakker Rade- maker, Wim Rademaker. Theo Rademaker zette de eerste schre den in het technische vak van metaalbe werking en machinebouw als leerling van de bedrijfsschool van Polynorm te Bunschoten. Na het behalen van het Polynorm-di- ploma trad hij in dienst bij Cor Rijkaart, die toendertijd al een fabriek voor bak kerij-machines had aan de Gallenkamp Pelsweg te Soest. Toen dit bedrijf naar Asperen verhuisde had Theo Radema ker, inmiddels als technisch direkteur, de algehele leiding over de produktie- afdeling van dit bedrijf. Een 10-tal jaren geleden liet Theo Ra demaker het bedrijf Rijkaart, in de hui dige tijd nog steeds een respectabel be drijf met veel medewerkers, voor wat het was en vestigde zich zelfstandig met 3 enthousiaste medewerkers in Vianen. In deze begin-periode kreeg het bedrijf al gauw belangstelling en vraag uit het buitenland naar de machines, die spe ciaal gebouwd werden voor grote volle dig gemechaniseerde bakkerij-produc ties voor banket, croissants, pizza's, taarten enz. Al ras bleek de behuizing in Vianen te klein, zodat naar een grotere bedrijf- ruimte werd gezocht. Theo Rademaker kocht in Culemborg een groot bouwter rein en bouwde de moderne fabriek, zo als bijgaande foto laat zien. Het bedrijf, met inmiddels 130 medewerkers, werkt hier nu aan een enorme produktie bak kerij-machines, waarvan 90% wordt geëxporteerd over de gehele wereld. Speciaal in Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten van Amerika gebrui- Aandacht wordt gevraagd voor twee nieuwe brochures die voor geïnteres seerden in het INFOrmatiecentrum ge reed liggen. Allereerst de brochure "Gehandicapt?, Subsidie voor het aanpassen van uw woning". Hierin vindt men alle infor matie over de Beschikking Geldelijke Steun Huisvesting gehandicapten. De tweede brochure geeft een opsom ming van de mogelijkheden voor be roepsonderwijs in de regio Eemaland. Het betreft hier dagopleidingen en part-time opleidingen. Verder kan men kennis nemen van nieuw ter inzage gelegde bestemmings plannen zoals '1e Heeserlaantje 2', 'Apollo' en '1e herziening Egghermon- de II'. De bewoners en gebruikers van de per celen aan de Rademakerstraat hebben van de gemeente een uitnodiging gekre gen om donderdag 27 november tussen 10.00 en 16.30 uur van de gelegenheid gebruik te maken om in restaurant 't Zwaantje in een persoonlijk gesprek van gedachten te wisselen over een aan tal onderdelen van de herinrichting van de Rademakerstraat. Medewerkers van de afdeling wegen en rioleringen van de dienst Gemeentewerken zijn aanwezig en tevens zijn de nodige tekeningen ter inzage. De reconstructie van de Rade makerstraat zal in het vooijaar 1987 aanvangen. F0T0GRAFIF O WINKEL STUDIO KLEURENLAB Uw pakjesavondfoto's zaterdag 6 december, voor 10.00 uur gebracht. Diezelfde dag nog klaar. Dit kan alleen door ons 1 Betere kwaliteit kleurenfoto's 2 Veilig. Films blijven in huis. worden niet opgestuurd 3 Voor 10 uur brengen dezelfde dag gereed, ook op zaterdag 4 Weekendservice. Uw film vóór zondag 24 00 uur in onze brievenbus maandag na 4 uur gereed alléén van Oosten fotografie tegenover nieuwe winkels m Soest Zuid Soesterbergsestraat SOESTERBERGSESTRAAT 57, 3768 EB SOEST, TELEFOON 02155-13109 Fpn orocalnnt vnnr kan J!n !n Ja 'Een eresaluut voor hen die in de ver schrikkelijke oorlog in Azië overleden of gesneuveld zijn, maar ook voor hen die nog steeds de pijn lijden, met li chaam en ziel, die zij hebben opgelo pen in die tijd van terreur." Zo noem de de Soesterberger Joop Hulsbus zijn boek "De zon werd rood", waarvan zaterdagmiddag in C-drie de presen tatie plaatsvond in het kader van de Birmaspoorweg-manifestatie. Hij bood het eerste exemplaar aan van het boek aan burgemeester Paul Scholten, in aanwezigheid van enkele tientallen genodigden en belangstellenden. Burgemeester Scholten wees erop dat het boek niet alleen een blijvende herin nering is aan de ondergang van Neder lands Indië en de hel van de Birmas- poorweg, maar ook aan de velen die het niet hebben meegemaakt kennis en in zicht verschaft over een groep mede- Nederlanders en hun lotgevallen. Hij liet weten het niet eens te zijn met Huls bus, die hem had verteld over een ge voel van miskenning bij zijn "bijna ver loren generatie, die nu wordt be schouwd als een groep koloniale uitbui ters die hun verdiende loon kregen". "Hij heeft geen gelijk," aldus Scholten. "De zaak ligt genuanceerder. Maar de velen die nog worstelen met hun erva ringen van toen hebben recht op een reactie van de samenleving, opdat hun inzet naar waarde wordt geschat." De burgemeester toonde zich ook ver heugd over het feit dat deze manifesta tie in C-drie plaatsvond, juist omdat hier en daar geluiden opklinken dat het centrum zich in een bepaalde politieke richting zou ontwikkelen. Hij noemde het terecht dat de oudere generatie meer in de aandacht komt te staan. "Ie dereen die nu 65 is, was in 1941 nog maar 21 jaar, een leeftijd waarop men van de toekomst heel wat verwacht. In hun geval kwam dat anders uit, zoals het ook de 21-jarigen van nu anders zal vergaan dan ze nu verwachten. Dat is in de geschiedenis meestal zo geweest." Hij sprak de hoop uit dat de groeiende belangstelling voor wat er in de oorlogs jaren in "de Oost" is gebeurd tegelijk ook een teken van verbondenheid zou zijn en noemde Hulsbus een voorbeeld van hen "die zich niet door de geschie denis willen laten inhalen, maar die ver werken". Jan Heerkens, coördinator van C-drie, verwelkomde vervolgens Tom Ingelse, de maker van de aquarellen over de Bir- maspoorweg die in het centrum worden geëxposeerd en die voor de gelegen heid speciaal uit Zweden was overge komen. Miskenning Dat het "gevoel van miskenning" bij de Nederlanders uit Oost-Indië nog lang niet is weggenomen bleek vervolgens uit de lezing van de heer J. Zwaan, ar chivaris en PR-man van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD), waarin hij in vogelvlucht de dramatische gebeurtenissen in Oost- Indië schetste vanaf de Japanse invasie tot aan de bevrijding en daarna. O.m. wees hij erop dat van de 37.000 Neder landers die in Japanse krijgsgevangen schap terecht kwamen 23% dat niet overleefden. Dat cijfer steekt schril af tegen het aantal Nederlanders dat on der de Duitse bezetting het leven ver loor: 3,5%. "Vooral het lot van hen die aan de Birmaspoorweg en aan de Pa- kanbaruspoorweg op Sumatra moesten werken was vreselijk," aldus de heer Zwaan. "Het is te gruwelijk om te besef fen dat van de ruim 60.000 mensen uit de geallieerde staten die in Birma en Siam aan de spoorlijn hebben gewerkt er 12.500 de dood vonden doorhonger, uitputting, marteling en executie. Van de ca. 300.000 Aziatische dwangarbei ders kwamen er naar uiteenlopende schattingen tussen de 100.000 en 200.000 om het leven." Uitvoerig schetste hij de gevolgen van de Japanse bezetting voor de Nederlan ders en Indische Nederlanders, die het land na de "bevrijding" bepaald niet onveranderd terugvonden en nu gecon fronteerd werden met de anti-Neder landse geest bij fanatieke Indonesiërs, geïndoctrineerd door de Japanners. "De hooggespannen verwachtingen sloegen om in teleurstelling en wan hoop" Aan het slot van zijn lezing maakte de heer Zwaan duidelijk dat de erkenning van de samenleving voor al het lijden en de ontberingen die landgenoten in In dië hebben doorgemaakt, achterwege is gebleven. "De brutaalsten stonden voorop bij het uitreiken van onder scheidingen, wie 'relaties' had werd op een sokkel gezet, maar de werkelijke strijders voeden zich met de kruimels. Nederland had het te druk met het lik ken van de eigen oorlogswonden en had geen interesse voor de mensen die op de puinhopen van Nederlands Indië zelfs hun toekomst hadden verloren. En de soldaten die deelnamen aan de politio nele acties deelden hun lot." Bittere pil De heer Zwaan had geen goed woord over voor hen die slechts minachting koesteren voor de "kolonialen, de uit buiters, de reactionairen" en schetste onder meer de dankbaarheid van velen toen de oorlog werd beëindigd door de atoombommen op Japen - zijns inziens de aanleiding voor de Japanse overga ve. Hij hekelde ook de opvatting dat de leiders van deze "fascistisch roofstaat" eigenlijk zouden moeten worden be schouwd als martelaren en slachtoffers van het kolonialisme, dat de aangeval lenen eigenlijk de agressors zouden zijn geweest. "Deze bittere pil had men de werkelijke slachtoffers moeten bespa ren," aldus de heer Zwaan. De opvatting dat Nederland de oorlog tegen de Indonesische nationalisten mi litair verloren heeft noemde hij "beledi- 0..- hooggeleerde heren en mo dieuze stemmingmakers beweren dat Joop Hulsbus (l.) overhandigt burge meester Scholten het eerste exemplaar van zijn boek. wel, maar objectief onderzoek toont aan dat het Nederlandse leger in Indië nooit één nederlaag heeft geleden." Dat de oorlog werd verloren was volgens hem dan ook te wijten aan politieke en diplomatieke blunders, zowel interna tionaal als nationaal. Dat was niet alleen de schuld van de KVP, maar ook van de socialisten in de rooms-rode kabinetten die ten opzichte van Indië zozeer faal den, aldus Zwaan. "Maar politici schuiven de schuld altijd af op de militairen, en nu moeten we de V.S. en Engeland dankbaar zijn dat zij Nederland voor een debacle hebben behoed!" schamperde hij. "En zelfs hoor je geluiden die ons verwijten dat we te weinig begrip hebben gehad voor het bevrijdingsstreven van Japan voor heel Oost-Azië, afkomstig van blagen die de oorlog niet hebben meegemaakt en nu de moed hebben om de ouderen te vertellen hoe het is geweest." Hij wenste zijn toehoorders dat zij in hun geweten overtuigd zouden blijven dat zij hun plicht hadden gedaan, "en meer dan dat". De Soester Zakenkring houdt op dins dag 25 november een algemene leden vergadering. Deze vindt plaats in res taurant 't Zwaantje aan de Rademaker straat in Soesterberg. Voorzitter J. M. C. de Leur opent om 20.00 uur de ver gadering met zijn jaarrede. Daarna verzorgt de heer drs. G. R. M. van Woerkom een inleiding over het onderwerp 'Waar kan de ondernemer voor aansprakelijk worden gesteld'. De heer Van Woerkom is directeur van Vendex International N.V. Burgemeester en Wethouders hebben de Plaatselijke Regelingscommissie Avondvierdaagse toestemming gege ven om volgend jaar van 1 tot en met 4 juni de Avondvierdaagse Soest te orga niseren.

Soester Courant | 1986 | | pagina 19