CDA: Geen tariefsverhoging om begroting sluitend te maken WD legt nadruk op efficiency en klantgerichtheid PvdA ziet geen andere weg dan tariefsverhoging Progressief Soest wil rioolrecht 'middelen' D66 wil groei reserves gebruiken voor werkgelegenheid GPV/SGP/RPF: 'Herbezinning nodig over emancipatiebeleid' PAGINA 8 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT 'Verdeeldheid in College is brevet van onvermogen' PAGINA 9 Krijger wil 'maximaal rendement' in welzijnswerk Ruimer kwijtscheldingsbeleidmoet 'zwaksten' ontzien 'Soest steeds rijkermaar aan klagen geen gebrek' Kermis Soest Jongen (10) bij oversteken aangereden v 'Er zit meer ruimte in de begroting' College: Rijkswaterstaat moet Soesterbergers informeren over lawaai A28 'Nu uitvloeisel van Ik-tijdperk' De CDA-fractie in de Soester gemeen teraad lijkt niet in alle opzichten even gelukkig te zijn met het beleid van het College van B. W., waarin het zelf het sterkst vertegenwoordigd is. In zijn algemene beschouwingen maakt frac tievoorzitter Kees Verheus duidelijk weinig waardering te hebben voor het feit dat alle leden van het College op bepaalde punten een voorbehoud ma ken of een minderheidsstandpunt in nemen. "Zo'n politieke stellingname moet niet uitgroeien tot een gewoon te," aldus Verheus, "want in feite legt men dan een brevet van onvermogen op tafel om een collegiaal bestuur te vormen." Ook de werkwijze van het College met betrekking tot de aktiviteiten- en inves teringsplanning krijgt van het CDA geen schoonheidsprijs: "Het had van meer politieke moed getuigd als er bin nen het College al een politieke afwe ging had plaatsgevonden." Verheus dringt er ook op aan dat voortaan de hé le raad - al dan niet vertrouwelijk - wordt geïnformeerd over de concept begroting, en niet alleen de commissie Financiën. Het CDA verklaart zich onomwonden tegen tariefsaanpassingen om tot een sluitende begroting te komen en wijst in dat verband op de "extraatjes" die na de samenstelling van de begroting zijn bin nengekomen, zoals de 115.000 gulden hogere uitkering voor de politie en de 50.000 gulden die binnenkomen omdat het riooltarief voor alleenstaanden fvemlicht) wordt verhooed. Het CDA wijst daarom de voorgestelde verhoging van het rioolrecht en de afvalstoffen/ reinigingsheffing af. Correct begroot? Verheus twijfelt verder of er correct is begroot. "In hoeverre is rekening ge houden met de verhoging van de BTW en de verwachte prijsstijging?" Voor wat betreft de trendmatige verhoging van de onroerendgoedbelasting wil het CDA eerst duidelijk onderbouwde voorstellen zien. Nu er van de mogelijk heid tot kwijtschelding relatief zo wei nig gebruik wordt gemaakt, vindt het CDA dat er via de Sociale Dienst maar eens moet worden uitgezocht welke in woners (werklozen en arbeidsonge schikten) in aanmerking komen. Voor wat betreft de vervanging van ma terieel bij gemeentewerken verklaart het CDA zich tegen automatismen; eerst moet de kostenbesparing duide lijk gemaakt worden en bovendien of er menskracht wordt bespaard. De uitbreiding van het industrieterrein moet volgens het CDA primair gebruikt worden voor de verplaatsing van mi lieu-onvriendelijke bedrijven en voor bedrijven zonder uitbreidingsmogelijk heden. Als er geld genoeg is wil het CDA ook betere fiets- en wandelroutes. Ook wil de fractie dat er middelen wor den gezocht om het levensbeschouwe lijk onderwijs weer in te voeren op de openbare scholen die dat willen. Het CDA wil snel een evaluatie van de gang van zaken met betrekking tot C-drie en de Sportstichting; men wil op korte termijn bindende afspraken, nu zaalsporters de dupe dreigen te worden van de veranderingen. "Zo is het nu al bijna onmogelijk om invalide sporters via de lift op de eerste etage te brengen." De fractie wil ook dat het College de realisering van een buurthuis in het Smitsveen sneller laat plaatsvinden en doet het voorstel om de omvang van de korting op het sociaal-cultureel werk te halveren. 'Vreemde procedure' Het CDA vindt de situatie rondom de Sportstichting nog altijd onduidelijk en wacht daarover nadere voorstellen af. Vreemd vindt de fractie de procedure met betrekking tot de aanleg van de honkbalvelden. Steunt het College nu het voorstel van de Sportstichting, of het initiatiefvoorstel van WD en PvdA? Een definitieve beslissing moet maar wachten tot de vooijaarsnota, al dus Verheus. Zo'n besluit nü nemen is in strijd met het Collegeprogramma, want er moet toch maar voor zo'n 50.000 gulden dekking worden ge zocht. De CDA-fractie heeft kritiek op de ma nier waarop gemeentewerken de wegen sneeuwvrij houdt. In de afgelopen win ter lag het sneeuwruimen beneden het minimaal aanvaardbare. "Als er zelfs geen sneeuw meer wordt geruimd bij Kees Verheus openbare gebouwen, waar zijn we dan mee bezig?" Tenslotte spreekt het CDA zich uit over het Landjuweel 1987, "een gebeurtenis van veel meer dan plaatselijk belang" waarop Soest trots mag zijn. "Wij geven het College weliswaar geen blanco chè- que, maar de CDA-fractie is bereid om binnen het kader van de financiële mo gelijkheden alle medewerking te verle nen." "De situatie in Soest ontwikkelt zich in positieve zin." Met die vaststelling opent PvdA-fractievoorzitter Ray- mond van Gelder zijn algemene be schouwingen naar aanleiding van de begroting 1987. Hij stelt vast dat de bomen weliswaar niet opnieuw tot in de hemel groeien, maar dat er toch ook geen sprake is van ernstige pro blemen. Volgens Van Gelder is er een nieuwe bestuurlijke cultuur ontstaan, waarop echter het functioneren van College en Raad nog niet voldoende is afgestemd,; De financiële kaders zijn drastisch gewijzigd en de organisatie moet daarop inspelen door "veran derbaar" te zijn. Niettemin betuigt de PvdA-fractie op hoofdlijnen haar instemming met het beleid, al heeft zij in de geschrapte voorstellen er enige aangetroffen die zij alsnog gehonoreerd wil zien. Dat is niet eenvoudig omdat van regeringswege er ten opzichte van 1983 bijna een miljoen gulden minder aan gemeentelijke in komsten is, en sinds vorig jaar een da ling van 750.000 gulden. Een afweging is dus onvermijdelijk. Een andere weg dan de verhoging van de tarieven met twee procent ziet de PvdA dan pok niet, al maakt Van Gel der een voorbehoud voor de, jaren ria 1987. Wel verbindt hij aan de tariefs verhoging de voorwaarde dat er extra middelen beschikbaar komen voor het kwijtscheldingsbeleid, "om te bereiken dat de belasting- en tariefsverhoging niet de zwaksten in onze samenleving treffen". Het geld kan op drie manieren worden gebruikt, vindt Van Gelder; bijvoorbeeld door de normen te wijzi gen en aan te sluiten bij de regels voor de Bijstandswet (de regels van de belas tingdienst zijn te strak), óf door het toe passingsgebied te verruimen, óf door de voorlichting te verbeteren. De toegenomen budgettaire ruimte voor 1987 (o.m. door de gedwongen verhoging van het rioolrecht) en vol gendejaren kan volgens de PvdA wor den gebruikt voor andere taken. De fractie verzet zich tegen de aantasting van de vrijheid van de gemeenteraad om te beschikken over de reserves. "In het verleden is meerdere malen geble ken dat het bezit van onze reserves het ons mogelijk maakte broodnodige voorzieningen te treffen (sanering grondbedrijf, bouw politiebureau en sporthal Soesterberg). De gemeente staat er in financiële zin goed voor, vindt de PvdA. Het structureel begro tingstekort wordt ruimschoots gecom penseerd door de groei van de reserves. Kritiek heeft de PvdA op het automati seringsbeleid van de gemeente; er is een veelheid aan merken apparatuur aan gekocht en software van diverse leve ranciers in gebruik. Een samenhangend beleid heeft zo geen kans van slagen. Verdere aanschaf van apparatuur is voorlopig ongewenst; eerst moet de no ta hierover in juli behandeld worden. Kritiek op regering terecht De PvdA vindt de kritiek van hef Colle ge op de onderwijsmaatregelen van de regering terecht. De fractie verwijt het CDA dat het zich verschuilt achter een beroep op "landelijk beleid", waar men geen me ning over kan hebben. "Weglopen voor de verantwoordelijkheid," aldus Van Gelder. De PvdA vindt verder dat de gemeente geld moet uittrekken voor printers bij de computers die het be drijfsleven aan de Soester scholen heeft geschonken, omdat de apparatuur an ders maar beperkt bruikbaar is. Kritiek heeft de fractie op het onder wijsbeleid t.a.v. de minderheden. Daar moet meer aandacht voor komen. De PvdA is dan ook tegen het schrappen van een post van 60.000 gulden en ver wacht van het College een stimulerend beleid. De doorsluizing van de kortingen op het sociaal-cultureel werk, die onher stelbare schade dreigt aan te richten, is niet noodzakelijk, gelet op de financiële positie van Soest, aldus de PvdA. Daar bij wordt gewezen op de stijgende re serves en de ruimte in de tarievenstij- ging. Er moet dan ook 25.000 gulden in 1987 en 50.000 gulden in volgende ja ren minder worden bezuinigd. Voor wat betreft het buurthuis in het Smits veen betreurt de PvdA het dat het Col lege de realisering daarvan heeft uitge steld. In 1989 moet het er echt van ko men. Haaks Kritisch is de PvdA-fractie ook over de gang van zaken met betrekking tot de Volkshuisvestingsnota. "Er worden be leidsuitgangspunten aangegeven die volstrekt haaks op de nota staan en niet zijn onderbouwd." De fractie stemt in met de toezegging van het College dat het .huiswerk wordt overgedaan, maar: "een en ander bevestigt dat het functio neren van het College nog niet voldoet aan de eisen die daaraan moeten wor den gesteld." De fractie dringt verder aan op stappen van het gemeentebestuur om de geluid soverlast van de A 28 in Soesterberg te gen te gaan en vraagt welke eisen het College bij Rijkswaterstaat denkt te gaan neerleggen. Verder uit ze haar zorg over de vervuiling van de Eem en juicht ze het idee toe om speciale con- Raymond van Gelder tainers in te voeren voor chemisch af val. De PvdA wil de voorlopig geschrapte honkbal/hockey-accommodatie als nog realiseren, aan de hand van een door de Sportstichting uit te brengen voorstel. De bereidheid van de sport clubs zelf om door eigen inspanning een bedrag van 113.000 gulden op te bren gen vindt de PvdA een goed uitgangs punt voor de toekomstige discussie over nieuwe sportvoorzieningen. In vesteringen in het Natuurbad moeten worden geminimaliseerd. Dat Soest volgens burgemeester Scholten "een juweeltje van het land" is moet naar het oordeel van de fractie van Progressief Soest slaan op de schatkist van de gemeente, waarin zich volgens fractievoorzitter Jan Visser momenteel zo'n 34,6 miljoen gulden bevindt. "Soest wordt elk jaar rijker, ondanks een zogenaamd sluitende be groting, geschrapte beleidsvoorne mens, rijkskortingen, budgettaire ver slechteringen, niet vergoede prijscom pensaties en ombuigingen." De fractie van P.S. zal dan ook niet meer meedoen aan het begrotingsjar gon, dat voorschrijft dat elk raadslid bij een bijzondere uitgave een dekking moet aangeven - een financiële ver schuiving, aldus Visser. "Het omge keerde komt namelijk nooit voor, dat de politieke partijen mogen aangeven waaraan ze de elk jaar voorkomende fi nanciële meevallers willen uitgeven." Als voorbeeld noemt Visser de 66.000 gulden op de politiebegroting, die boekhoudkundig wordt weggepoetst. "Aan klagen geen gebrek in Soest, geld genoeg in Soest, maar een slagvaardig beleid? Ho maar!", aldus Visser. Kritisch laat hij zich uit over "de met veel geld betaalde leiders van de Stich ting Jeugdzorg die tekencursussen or ganiseren voor volwassenen", maar ook over de bezuinigingen in het so ciaal-culturele werk, dat na alle bezui nigingsronden in 1987 nog eens 45.000 gulden moet inleveren. De structurele taakstelling van 90.000 gulden in deze sector moet volgens P.S. gedragen wor den door alle sectoren van het gemeen telijk beleid. Extra stimulansen "Het gaat namelijk niet zo goed met het welzijn in Soest," aldus Visser. "Veel mensen voelen zich niet behaaglijk." Hij wijst in dat verband op de noodzaak van extra stimulansen voor diverse vor men van welzijnswerk, "om de kleine criminaliteit, vernielingen, discrimina tie, onrust in de wijken en de onveilig heid op straat tegen te gaan". De fractie zal zich niet verzetten tegen de verhoging van de gemeentelijke ta rieven met twee procent, maar weigert medewerking aan de besteding van de onverwachte meevaller uit de rioolbe lasting, waarvan WD en PvdA "leuke sportartikelen" (de honkbal/hockey velden) willen aanschaffen en het so ciaal-culturele werk tegemoet willen komen, al heeft Visser tegen dat laatste op zich geen bezwaar. "Maar niet van het geld van alleenwonenden, die straks veel meer moeten gaan betalen voor het rioolrecht." Visser doet het voorstel om het rioolta rief (voor alleenstaanden nu 18 gulden, voor gezinnen 54 gulden) te "midde len" op 49 gulden voor elk "adres". Verder wil hij een verhoging van de hondenbelasting met 25 gulden per aanslag. Dat geld kan gebruikt worden voor het opruimen van hondepoep op trottoirs en speelterreinen. Visser besluit zijn algemene beschou wing met het opdragen van zijn tekst aan het ambtelijk apparaat, "dat in 1987 zo grondig wordt gereorganiseerd en daardoor een moeilijke periode te gemoet gaat". "Wij hopen dat daarna eindelijk een royale discussie ontstaat over een passende huisvesting. Met 35 Jan Visser. miljoen in portefeuille moet dat luk ken," aldus Visser, die in dat verband zijn vertrouwen uitspreekt in het wel slagen van de reorganisatie onder lei ding van de "zo snel gewaardeerde" nieuwe gemeentesecretaris. Burgemeester en wethouders hebben toestemming verleend voor het organi seren van de jaarlijkse kermis te Soest van woensdag 27 mei tot en met zondag 31 mei 1987, op het evenemententer rein aan de Koningsweg te Soest. De 10-jarige jongen S.B. uit Soest raak te vorige week licht gewond aan zijn voet, toen hij op de Parallelweg werd aangereden door een auto, bestuurd door de 38-jarige P.B. uit Soest. Het knaapje liep zonder op te letten de weg op vanuit de inrit naar een sportschool aldaar. De automobilist kon hem niet meer ontwijken. De politie liet de onfortuinlijke be stuurder voor de zekerheid wel even "blazen en bloeden", en terecht, want hij bleek onder invloed van alcohol te zijn. Omdat de remmen van zijn auto kennelijk niet goed werkten werd zijn auto voor een technisch onderzoek voorlopig in beslag genomen. Een en ander leverde hem behalve een rijver bod ook een proces-verbaal op. "Positief kritisch". Zo kijkt de VVD- fractie volgens haar voorzitter Bert Krijger aan tegen de door het College van Burgemeester en Wethouders ge presenteerde begroting. Veel nadruk legt de WD op efficiency en klantge richtheid van het gemeentelijk appa raat. De WD-fractievoorzitter begint zijn algemene beschouwingen met een duidelijk signaal voor een andere vormgeving van het welzijnswerk. Ook hier moet het "maximale rende ment" uitgangspunt zijn, maar of dat ook werkelijk zo is, is voor Krijger een vraagpunt. Hij constateert dat het jongerenwerk en het buurt- en clubhuiswerk belangrijk minder ter beschikking krijgen dan bij voorbeeld de muziekschool en de kunstzinnige vorming. Gelet op de af nemende rijksbijdragen voor ouderen werk, bibliotheek en maatschappelijke diesntverlening pleit Krijger voor meer aandacht voor deze "basisvoorzienin gen". In dat verband spreekt de WD zich ook uit voor een andere wijze van over leg tussen overheid en particulier initia tief, zeker gezien het feit dat er goed werkende platforms zijn, zoals de com missie Gezondheidszorg en de Senio renraad. "Het moment is daar dat 'de politiek' rechtstreeks kan gaan overleg gen, via de commissie Welzijn, met in stellingen en adviescommissies. Dat komt ons efficiënter voor," aldus Krij ger. Aan welzijnsplanning lijkt de WD dan ook nauwelijks behoefte meer te hebben. Het belang van het sociaal-cultureel werk is zo groot dat de rijkskortingen plaatselijk afgewogen moeten worden en de VVD kondigt dan ook voorstel len daarvoor aan. Met betrekking tot het volkshuisves tingsbeleid spreekt de WD zich uit voor een zo goed mogelijk ingevulde nota. De nu in de nota opgenomen ge gevens zijn onvoldoende. Gezien de sa menstelling van de bevolking is de WD van mening dat er niet gestreefd moet worden naar meer huur- dan koopwoningen en de gegevens in de no ta daarover zijn te eenzijdig. Zorg over spoorlijn Het lawaai van de A 28 in Soesterberg is voor de WD onaanvaardbaar, maar er is meer reden tot ongerustheid over het verkeer, aldus Krijger. De verliesge- vendheid van de spoorlijn Den Dolder- Baarn, die mogelijk leidt tot verminder de service en mindere frequentie ("het zal wel geen museumlijntje worden") dwingt het College ertoe de vinger aan de pols te houden. De verbetering van de Koningsweg is een goede zaak, mits de verkeersveilig heid van de oversteekplaatsen wordt verbeterd. De WD wil dat het College, nog eens duidelijk aangeeft wat nu pre cies de knelpunten zijn die een adequa te oplossing van de problemen bij de oversteekplaats Nieuwerhoekplein in de weg staan. Verder wil de WD geen "snelle" Lange Brinkweg, maar de ver betering van de Verlengde Talmalaan ("nu een proefveld voor wegdrem- pels") is urgent. Ook pleit de fractie voor de verbetering van het fietspaden- net. Over de ruilverkaveling in Eemland koestert de WD twijfels. "De zin van een herverkaveling nü komt ons minder urgent voor," aldus Krijger. "Wél wil len wij eens een werkelijk zakelijke dis cussie over het fietspad naar Baarn via het Bremeentje." De "gedateerde" be zwaren daartegen moeten nog maar eens op hun waarde worden be schouwd. De WD spreekt zich uit voor de inci dentele verhoging aan de VW, maar wil liever een lange-termijnafspraak, en staat achter een garantieverklaring aan het Landjuweel. Gewenning Dat Soest zeer voorzichtig is met het ta- rievenbeleid (een verhoging van 2 bevalt de VVD wel. "Zo hoort het ook," aldus Krijger. Wel is hij het on eens met het College over het rioolrecht en de leges voor de hinderwetvergun ningen. "De gewenning die het College voorstelt is geen gewenning, maar een regeling van 'wie het eerst komt heeft het eerst voordeel'. De rest hoeft ner gens meer aan te wennen, maar moet gewoon de rekening betalen." Over de commissie Minderheden merkt Krijger op dat deze net als andere commissies moet gaan werken, gericht op de tijdige aanbieding van gegevens voor het advies aan het College. Inter cultureel onderwijs moet een plaats krijgen in de schoolwerkplannen, en dus in overleg met de ouders. Krijger wil van het College een standpunt ho ren, "gezien de actualiteit van de dis cussie". Voor de plotselinge verhoging van de rioolretributie (Krijger vindt de staps gewijze uitsmering daarvan een vorm van 'ongehoorzaamheid') wil de WD een effectief kwijtscheldingsbeleid voorhanden hebben. Overigens wil de WD ook via de GSD inzicht krijgen in de omvang van de groep inwoners die Bert Krijger voor het kwijtscheldingsbeleid in aan merking komen, zodat het fonds even tueel verkleind kan worden. Verder wil de WD horen wat het Col lege denkt te gaan doen aan de proble men met het afvoer van huisvuil. De mi- nicontainers functioneren naar tevre denheid, maar het aanbod vqn vuil loopt niet synchroon met de afvoer er van. 'Chaotisch' Krijger is teleurgesteld over de matige voorlichting door Rijkswaterstaat en de gemeente over de lawaaiproblemen met de A 28 en informeert in dat ver band of het wel kan dat een ambtenaar via de pers rechtstreeks in discussie gaat met raadsleden. "Het is chaotisch als die ambtenaar zelf in communiqués zijn mening gaat verkondigen." Krijger besluit zijn algemene beschou wingen met een aantal voorstellen tot bijstelling van de begroting, daarbij het overschot over 1986 betrekkend. Zo wil hij 25.000 gulden voor de honkbal- velden, 25.000 gulden voor de opvang van de bezuinigingen in het sociaal-cul tureel werk, en eventueel een eenmalig bedrag van 25.000 gulden om het kwijt scheldingsbeleid te verruimen i.v.m. met de rioolretributie. Ook wil hij 25.000 gulden reserveren voor de kos ten van scholing en vorming i.v.m. de gemeentelijke reorganisatie. Bij de af deling financiën kan daartegenover 30.000 gulden worden bespaard door het wegvallen van werkzaamheden. Tenslotte vraagt hij een toezegging van het College voor de behandeling van het voorstel voor de sportvelden aan de Koningsweg en voor de problemen rond de sportbeoefening in C-drie. Les De nare ervaringen met de rijksweg A 28 noemt hij "een les voor degenen die, aan de borreltafel of in het openbaar, inspraak en alternatieven afdoen als 'hinderlijke nonsens' of 'kostbare tijd- verdoenerij'." Volgens D66 is de werkloosheid nog onaanvaardbaar hoog. Pothuizen wil dan ook dat langdurig werklozen als dat kan in het gemeentelijk werknemersbe stand worden opgenomen en dat jonge re werklozen in het kader van het leer lingstelsel een plaatsje krijgen binnen het gemeentelijk apparaat. De onaanvaardbare schade als gevolg van de rijksbezuinigingen op het so ciaal-cultureel werk moet voorkomen worden, vindt ook Pothuizen, maar de kortingen die het rijk voorstaat zijn niet minder acceptabel dan de "vertaling" die het College wil. D66 wil de bezuini gingen in 1987 tot 20.000 gulden be perken. Pothuizen beoordeelt het kna gen aan de Welzijnsplanning als "zor gelijk" en waarschuwt voor "verkoke ring" door de groei van nieuwe advies commissies. Voor wat beteft het Dorps huis in Soesterberg móet er iets gebeu ren, anders is het "dood". Van D66 mag het best iets kosten. D66 staat wel willend tegenover de gedachte om nu al een besluit te nemen over de aanleg van de honkbal/hockeyvelden en bepleit meer tempo en nauwgezetheid bij het natuurbeheer in Soest. Reserves Ook stelt de fractie zich op het stand punt dat de gemeenteraad moet beslis sen over de gewenste groei van de ge meentelijke reserves en wil de omvang ervan vaststellen op het niveau dat ze per 1 januari j.1. hadden. Van de ge- "De aanhangers van het kabinet Lub- bers hebben de vruchten van hun keu ze inmiddels mogen plukken, maar helaas worden die vruchten ook aan niet-aanhangers voorgezet," consta teert Adriaan Pothuizen, fractievoor zitter van D66 in de Soester raad, in zijn algemene beschouwingen bij de begroting. "De eerste vruchten zijn het door Den Haag inpikken van de 1,2 miljoen die Soest dacht te ontvan gen." D66 kan zich overigens goeddeels ver enigen met de maatregelen van het Col lege voor een sluitende begroting en gaat eveneens in grote lijnen akkoord met de invulling van de begroting zelf, al zit er volgens Pothuizen méér ruimte in voor maatschappelijk nuttige en no dige uitgaven. D66 zal het College dan ook blijven prikkelen tot grotere creati viteit en verlangt meer en actueler in zicht in mee- of tegenvallers. D66 vindt dat alle financiële ruimte die te vinden is moet worden gebruikt om de werkgelegenheid te stimuleren, waar dat ook maar kan, al is het indirect, en verwacht van het College dan ook een begrotingswijziging met voorstellen die aansluiten op de prioriteitenlijst. Pothuizen is het eens met de versterking van de relatie tussen bestuur en burgers, zoals het College zich dat voorstelt, maar zal blijven aandringen op verdere serviceverbetering, samen met PvdA en Prog. Soest. Bezorgd is hij over een uitspraak van het College met betrekking tot de brandweer, dat bij de bouw van nieuwe woonwijken "een zekere toename van risico's onvermijdbaar is". Pothuizen vraagt zich af of dat onaanvaardbaar is en suggereert een uitspraak van de raad over deze zaak. Rijkswaterstaat is door Burgemeester en Wethouders zowel mondeling als schriftelijk in kennis gesteld van het feit dat de geluidsoverlast voor het nabij de Rijksweg 28 gelegen deel van Soesterberg, door de bewoners als onaan vaardbaar groot wordt ervaren. Burgemeester en Wethouders willen dan ook op zo kort mogelijke termijn door Rijkswaterstaat geïnformeerd worden over de te nemen maatregelen ter opheffing van de geluidsoverlast. Het dagelijks bestuur van de gemeente dringt er verder bij Rijkswaterstaat op aan dat deze instelling in Soesterberg zo spoedig mogelijk een informatieavond gaat beleg gen, waarbij de bevolking geïnformeerd wordt over de geluidsaspecten van de nieuwe, pas geopende Rijksweg 28. Adriaan Pothuizen. schatte "opbrengst" kan volgens de D66-fractie alvast 150.000 gulden worden overgeboekt naar de "gewone dienst". Daar komt nog eens 60.000 gulden bij uit het pensioenpremievoor deel bij het Gasbedrijf, zo heeft Pothui zen becijferd. Daarvan kunnen bepaalde (nu ge schrapte) voorstellen alsnog worden uitgevoerd, die een gunstig effect heb ben op de werkgelegenheid, zoals het herstel van de fietspaden in de bossen (in één grote aktie) en de versnelde aan leg van een deel van de geplande nieu we langzaam-verkeer-routes. "Van Sint Nicolaas spelen is dusdoende geen sprake," aldus Pothuizen. "De '•aad handelt economisch volledig verant woord." De fractievoorzitter van D66 besluit zijn beschouwing met een optimistisch geluid: "Een nieuwe raad, een nieuw College, een nieuwe secretaris en straks een nieuwe organisatie. Een nieuw élan dus, misschien te bekronen door (in 1990?) een besluit over nieuwe huis vesting voor het gemeentelijk appa raat." "F.lllïinrin$lhp IC n I...Islr. i;on Kot tl.-.» n»«1* i i 'Emancipatie is een beleidsterrein waar ieder zó sterk z'n eigen ideeën over heeft dat we elkaar snel misver staan. Dat heeft te maken met de ge voeligheden op dit terrein, omdat emancipatiestreven in de strijdlustige sfeer ligt, het gevecht om ieders vol waardige plaats in de maatschappij." Zo begint het betoog van de vertegen woordiger van de gecombineerde GPV/SGP/RPF-fractie in de gemeen teraad, Wiebe Meilof, ter gelegenheid van de algemene beschouwingen. Hij beschouwt emancipatie ("een beladen woord") als een in oorsprong christelij ke zaak, om de gaven van God optimaal te gebruiken. Ieder individu heeft zijn eigen taken ten opzichte van God, de naaste, zichzelf en zijn leefmilieu. Het werken eraan maakt mensen vrij van "dwangmatig, angstig en egocentrisch handelen en denken." Volgens Meilof is het zuur om te erva ren dat in het Soester beleid daarvan vrijwel niets is terug te vinden. "Het huidige emancipatiedenken is een uit vloeisel van het Ik-tijdperk. Het stelt mij teleur dat in het spreken van CDA- ers zo weinig te horen is over échte emancipatie." Hij wil een herbezinning op het emancipatiebeleid: "Nu wordt dat bijna klakkeloos gekoppeld aan een subsidiestroompje uit Den Haag." Mentaliteitsprobleem Meilof reserveert slechts "node" extra middelen voor de wensen van de politie (receptioniste en huismeester) en wijst in dat verband op een mentaliteitspro bleem, die ook intern bij de politie een zekere druk geeft. "Zolang wij als plaat selijke overheid cursussen financieren waar de sfeer heerst van 'kom op voor jezelf, daarnü voor de ander (als je er aan toekomt)', zullen we door de scha de die dit oplevert dubbel moeten beta len. De fractie van "klein rechts" streeft naar een maximale kostendekking bij leges voor diensten aan de burger, vooral bij die zaken waarbij de burger het directe effect merkt als winst voor zijn eigen welzijn. Meilof laakt in dat verband de onduidelijkheid voor wat betreft de OGB, die tot boven de wette lijke normen is opgeschroefd, en aan de andere kant de afvalstoffenheffing die in '87 slechts 59,66 van de kosten dekt. "Het dunkt me dat het getuigt van res pect voor de burger als heffingen in ver houding tot het 'produkt' narekenbaar zijn," aldus Meilof, die de Soester over heid een stijl van "dom houden" verwijt als er van wordt uitgegaan dat de burger maar gewoon moet betalen naar goed dunken van de raad. "Ons emancipa tiestreven is gericht op een bewust han delende burger." Richting Daarom wil hij vanaf 1988 toewerken naar 100 kostendekking voor afval stoffenheffing, rioolrecht, begraafrech- ten en marktgelden. Niet alleen door ta riefsverhoging, maar ook door efficien cymaatregelen. De dit voorjaar vastge stelde tarievennota beoordeelt hij als "een opsomming van ontsnappingsmo gelijkheden" die beter achterwege had kunnen blijven. "Beleid geeft meestal een richting aan; deze notitie geeft aan dat we geen richting weten." Over de prioriteitenbepaling bij "nieuw beleid" doet hij vervolgens voorstellen die aansluiten bij de in de vorige raad aanvaarde motie van zijn voorganger Van Garderen. Over het sportvoorzieningenbeleid merkt Meilof tenslotte op dat het steeds terugkomen op de kunststofvelden voor het hockeycomplex en de nieuwe hokbalaccommodatie hem tegenstaat. "Die investering had beter kunnen wor den gedaan bij de aanleg van een nieuw sportcomplex." Volgens Meilof kan men de keuzemogelijkheid voor de sport zo'n hoge prioriteit geven "dat straks iedere Soester zijn eigen gesubsi dieerde jacht met surfplanken in het Veluwemeer heeft liggen". Wel dringt hij aan op evenwicht in de subsidiëring van de verschillende sportclubs, onder verwijzing naar de atletiekbaan die Pij nenburg zelf heeft moeten aanleggen. Wiebe Meilof Ij

Soester Courant | 1986 | | pagina 9