Met de Selektrekening heeft smaak van sparen ude loh. Mets Provincie passeert Brinkman en klaagt nood bij Lubbers "575 Vijvers krijgen beschoeiing van dikke planken Zilveren koorleden bij "St. Cecilia" Zeven jubilarissen Julianakoor 31 ICI IC JJClIxIxCl I t:tlZ7s%7JrtTsen bondsspaarbank 5 BELEEF 2 HEERLIJKE AVONDJES EIGEN KLEURENLABORA TORIUM MET X" SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 3761 CJ 02155 - 14488 RENÉ BORGTS >t senjenever pagina 10 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 Groot assortiment EXQUISE .ICATESSEN Vrijwillige fietscontrole voor scholieren oosten van Door speciale coating Dalweg-tunneltje nu 'vandalisme-bestendig' 'Statenbrede' motie over problematiek bejaardenoorden PAGINA 11 De schijnwerper op de kleine tuinen SOESTER COURANT Oeverschade door spelen, vissen en schaatsen Fraaie vogelshow van De Soester Vogelvrienden Inbraak Bosstraat De spaarbank doet altijd meer Vrijdagavond 5 december pakjes-avond. Zaterdagavond 6 december foto-avond. Uw pakiesavondfoto's zaterdag 6 december. voor 10 00 uur gebracht. Diezelfde dag nog klaar Oit kan alleen door ons alléén in Ooslen (oiogratie tegenover mei ■wiyil5:i:ia:ltf.ia.n:wiiB.T*tH»;iia;^.i3.-ji^i.n|3a.i.K;^feiig|fe]ii^H Leuke moderne dasspelden 2 Paar Stylemaster ankiets Moderne en klassieke dassen Collegesjaals - nieuwste kleuren Shirts Stylemaster Handschoenen Pigskin of Lammies 100% Lamswol slipovers Stylemaster 100% Lamswol pullovers Stylemaster Fijne damesblouses van Lea Ferri DD dames kniekousen blok of uni DAMES- EN HERENMODE Laanstraat 65 3743 BB 02154 - 15418 EEDESTRAAT 90 TELEFOON 12404 •A.s. zaterdag, 10.00-15.00 uur, politiebureau: Uit diverse onderzoeken is gebleken dat er aan fietsen van scholieren veel mankeert. Slechts een kwart tot een derde van de fietsen van lagere schoolleer- hngen vertoont geen gebreken. In het kader van het Europese Jaar voor de Verkeersveiligheid organiseert de f Soest' afdelin8 Verkeer, op zaterdag 29 november 1986 van 1U.UU tot 15.00 uur een fietsenkeunng voor scholieren van zowel het basis- als het voortgezet onderwijs. Plaats van de keuring: de garage van het politiebu- reau aan de Van Weedestraat. De nadruk bij deze controle komt te liggen op een goede verlichting van de benS' aan®ezien een defecte verlichting in de winter ernstige gevolgen kan heb- Aan de fietsenkeuring wordt medewerking verleend door Veilig Verkeer Ne- derlantLafd. Soest/Soesterberg.en de plaatselijke rijwielhersteller J. W. B. de Bruin. Door hem kunnen tijdens de keuring geringe reparaties worden ver richt, zoals het in orde maken van de verlichting (draad, lamp enz.). Aan de hand van fietscontrolekaartjes van Veilig Verkeer Nederland worden de fietsen gecontroleerd. De ingevulde kaartjes krijgen de kinderen mee naar huis. Als extra service bestaat voor de scholieren de mogelijkheid om in hun nets de postcode te laten graveren. Uit de politiepraktijk blijkt namelijk dat gestolen en weer terug gevonden fiet sen vaker aan de oorspronkelijke eigenaar teruggegeven kunnen worden als de postcode is aangebracht. 147 De Staten van Utrecht hebben onlangs een brief gestuurd aan minister-presi dent Lubbers, waarin zij hem wijzen op de (financiële) problematiek rond om de bejaardenoorden in de provin cie. Een en ander is een uitvloeisel van het inmiddels ingetrokken plan om uit bezuinigingsoverwegingen over te gaan tot sluiting van een fors aantal bejaardenoorden, waaronder ook het Soester Molenschot. De brief is door Gedeputeerde Staten - na aanvaarding van een statenbrede motie - gericht aan de minister-presi dent, ofschoon de uitvoering van de wet op de bejaardenoorden feitelijk een zaak is voor WVC-minister Brinkman (evenals Lubbers van het CDA). "Ge zien echter de omvangrijke financiële problemen waarvoor onze provincie zich in haar ouderenbeleid geplaatst ziet, menen wij een beroep te moeten doen op uw verantwoordelijkheid als voorzitter van de Ministerraad en ver zoeken wij u de Utrechtse problematiek op een geëigend moment in het kabinet aan de orde te stellen," aldus GS. De brief schetst de problematiek waar mee men in Utrecht te kampen heeft. "Momenteel wordt overwogen 15 be jaardenoorden te sluiten. Het gaat hier bij om 251 verzorgingsplaatsen." Maar, aldus G.S., "hiermee is de zaak finan cieel in de verste verte niet rond. In het begrotingsjaar 1987 is er dan nog spra ke van een tekort van 12 miljoen gul den, oplopend tot 24 miljoen in 1991." 'Onmogelijk en onlogisch' G.S. wijzen er in dit verband op hoezeer de "doeluitkering" van het rijk tekort schiet. Het uitgangspunt dat de taken budgettair-neutraal worden uitgevoerd houdt in dat het oplopende tekort bin nen de sector van het ouderenbeleid ge dekt moet worden. Dat impliceert dat binnen 15 jaar 35 procent van de capa citeit van de bejaardenoorden moet verdwijnen, terwijl in diezelfde periode het aantal bejaarden in de provincie met Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 30 procent toeneemt. "Gelet op die vergrijzing is een reductie van 35 van het huidige bestand aan verzorgings plaatsen volstrekt onmogelijk en onlo gisch," aldus G.S. Verder wijst men de minister-president op het feit dat de problematiek nog wordt verzwaard doordat de bejaarden zich vrij kunnen vestigen en doordat de provincie Utrecht voor bejaarden, die in een bejaardenoord moeten worden opgenomen, een grote aantrekkings kracht blijkt te hebben. Het in de wet vastgelegde verdeelsysteem van de rijksuitkering houdt met die "attractie factor" geen rekening. Was dat wel het geval, dan zou de uitkering om die re den alleen al bijna 20 hoger moeten zijn. Dringend beroep Volgens de Staten is het ondenkbaar dat in 15 jaar één-derde van de capaci teit zou moeten verdwijnen. Zij doen daarom een dringend beroep op Lub bers en via hem op het kabinet om te bevorderen dat er extra middelen be schikbaar komen. Dat kan op twee ma nieren: óf door het budget op de WVC- begroting aanmerkelijk te verhogen, óf door het op die begroting vanaf 1987 extra opgevoerde bedrag te bestemmen als "knelpuntengeld", dat gebruikt kan worden om de financiële knelpunten zoals in Utrecht op te lossen. Verder kan er volgens G.S. gedacht worden aan herziening van het in de wet vastge legde verdeelsysteem. Onder verwijzing naar de motie in de Staten, die met algemene stemmen is aangenomen, spreken Gedeputeerde Staten uit dat zij rekenen op een voor Utrecht gunstige besluitvorming in het kabinet. ugeres A.C. j stevige rode n met veel kleur, 's bovendien Jr'9 en heeft een 'e ronde smaak, 3rin vooral tonen 1 fruit tot uiting Wie in het gelukkige bezit is van een tuin met een omvang van pakweg meer dan 1000 m2 hoeft op dinsdag avond 2 december de deur niet uit en kan rustig doorgaan met de voorberei dingen voor Sinterklaasavond. Alle andere tuinbezitters met kleinere tui nen mogen de lezing die Melle Wier per, tuinarchitekte, op die avond voor Groei en Bloei verzorgt niet missen. Op een eerder door haar verzorgde le zing is het onderwerp "dode materia len" in de tuin, zoals schuttingen, soor ten bestratingen etc. uitgebreid behan deld. Déze lezing borduurt voort op het thema tuinontwerpen, maar dan speci fiek voor de kleine tuin. Melle zal met name een aantal "ont- werpkneepjes" van de kleine tuin uit de doeken doen en aan de hand van vele dia's laten zien hoe er juist in een kleine tuin sprake moet zijn van de kunst van het "weglaten", omdat de meesten (te) snel resultaat willen zien en ook (heel begrijpelijk) "vrij" willen zitten. Er zijn in het alledaagse assortiment bij tuincentra diverse soorten beplanting te koop die, op de juiste plaats neergezet, een aparte sfeer in de tuin creëren. Een voorbeeld hiervan is de miscanthus gi- ganteum, een zeer hoog siergras, wat we' meter hoog kan worden en enerzijds een fraaie afsluiting biedt, ter wijl men zich in een polderlandschap waant als de wind door het gras wuift. Andere afscheidingen kunnen worden gemaakt met b.v. de Rudbeckia, een vaste plant die zich in één seizoen naar een hoogte van ruim 2 meter kan tillen. Sinds vorige week zijn de beschilderde wanden van het voetgangers- en fietser stunneltje onder de Dalweg "vandalis me-bestendig". Er is door de firma Bontex Multi Onderhoud uit Maarssen een speciale "anti-leuzen-coating" op aangebracht, die het het personeel van Gemeentewerken voortaan zeer ge makkelijk maakt om eventuele onge wenste opschriften te verwijderen. Het werk is uitgevoerd in opdracht van het gemeentebestuur, onder toezicht van Gemeentewerken. De heer A. Dijkstra, hoofd wegenonderhoud, voerde vorige week samen met direc teur A.B. van Boom van het hogedru- kreinigingsbedrijf een inspectie uit; zij waren beiden zeer tevreden over de re sultaten. De wanden zijn eerst goed schoonge maakt - het meeste werk, aldus de heer Van Boom - en vervolgens enige malen met de coating behandeld. Het bedrijf garandeert dat leuzen, zoals die nog on langs door vandalen werden aange bracht, op een snelle en simpele manier verwijderd kunnen worden. Met "hek sen water", zoals dat door insiders wordt genoemd. De heren Van Boom l.) en Dijkstra in de tunnel. Het schoonmaken van de wanden was geen sinecure. Het tunneltje is vorig jaar al eens schoongemaakt door leerlingen van de scholengemeenschap Eemland, op initiatief van Jan Visser. De Soester kunstenaar Ton Paauw bracht op de wanden toen een kleurrijke schildering aan. Dat heeft vandalen er sindsdien niet van weerhouden hun kladderlust op de tunnelwanden bot te vieren. En kele weken terug werden er, met spuit bussen, weer racistische leuzen op aan gebracht, die met veel moeite verwij derd konden worden. In de toekomst zal dat eenvoudiger gaan, als gevolg van de nieuwe behan deling die overigens het lieve sommetje van 12.000 guldens heeft gekost. Nog beter zou het zijn als de dames en heren die er zoveel plezier in hebben om het tunneltje ten andere objecten die daar toe kennelijk uitnodigen) toe te takelen hun "kunstwerk" voortaan achterwege lieten... Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor een krediet van 10.000 gulden beschikbaar te stellen voor de hoognodige vervanging van de beschoeiingen van de vijvers in het Smitsveen, Klaarwater en Overhees. Deze verkeren op verschillende plaat sen in slechte tot zeer slechte staat, ver oorzaakt door de "recreatieve druk" op de oevers, o.a. door spelen, vissen en schaatsen. Het tot nu toe gebruikte materiaal - azobé-matten - voldoet in normale om standigheden prima, maar het College wil om de schade te herstellen en te voorkomen gebruik maken van een oe verbescherming van azobé-planken van 2,5 centimeter dik. Waar de oevers en de groenvoorziening een intensiever gebruik toestaan worden deze planken dan aangebracht, waardoor tegelijk het recreatieve gebruik op en rond de vij vers meer gereguleerd wordt. Er is op de investeringsplanning 10.000 gulden per jaar uitgetrokken. Het Col lege stelt voor om daarvan gebruik te maken en te beginnen met de vijver bij het kruispunt Obrechtstraat/Konings- weg. De bekende vopelverenimno TTo Qnpc. De bekende vogelvereniging De Soes ter Vogelvrienden heeft vorige week in het eigen clubgebouw Vogelzang aan de Parallelweg opnieuw een grootse vo gelshow gehouden, waarvoor veel be langstelling bestond. De officiële ope ning had donderdagavond plaats en heel wat vogelliefhebbers hebben vrij dag, zaterdag en zondag ook hun schre den naar de Parallelweg gericht, waar de gevederde schepsels in al hun pracht tentoon waren gesteld. Een duidelijk bewijs van wat met geduld en liefde voor de natuur bereikt kan worden. Opnieuw telde deze fraaie show een groot aantal inzenders. De keurmees ters hebben er dan ook geen simpel werk aan gehad om uit de talrijke inzen dingen de kampioenen te selecteren. De prijsuitreiking had zaterdagavond )laats. De jaarlijkse show leverde de volgende kampioenen op: Categorie kanaries: Enkelingen: Groep 1: Pigment zonder rood (groen- serie), W.P. van Middelaar Groep 2: Pigment zonder rood (bruin- serie), W.P. van Middelaar Zondag vierden drie leden van het kerkkoor "St. Cecilia" van de Petrus en Pauluskerk te Soest het feit dat ze 25 ja ren lid van het kerkkoor waren. Het wa ren de dames Til van 't Klooster te Soest, Ida Roelofsen te Amersfoort, en de heer Ton Kortekaas uit Soest. Na de Eucharistieviering in de Petrus en Pau- lus, waarin het kerkkoor o.l.v. dirigent G. v.d. Schepop de gezangen uitvoerde, kwamen alle leden in een feestelijke viering bijeen. Tijdens deze bijeenkomst reikte pas- toorGerard van der Beek de onder scheiding, bestaande uit een zilveren medaille en oorkonde uit aan de jubile- In het midden de zilveren koorleden van het kerkkoor "St. Cecilia,de da mes Til van 't Klooster, Ida Roelofsen en de heer Ton Kortekaas. Links pas toor G. v.d. Beek en rechts de dirigent van het koor Gerard van de Schepop. icnde leden. Deze uiiuei^elieiuing wordt verleend door de Nederlandse Gregorius vereniging, die de kerkzang in ons land behartigt. Pastoor van der Beek bedankte in een toespraak de "zil veren leden" voor hun inzet en speldde vervolgens de medaille op. Hierna boden bestuur en leden van het koor hun felicitaties aan en bleef men geruime tijd gezellig bijeen. De verzamelde kampioenen bij de Soester Vogelvrienden. Groep 3: Pigment zonder rood, M. Boekhout Groep 4: Pigment met rood, C. de Goe de Groep 5: Vetstofkanaries zonder rood, D. van Asselt Groep 6: Postuurkanaries, F. A.C. Ros- ner Stammenkampioen kanaries: D. van Asselt [categorietropen Groep 7: Zebra vinken en Japanse meeuwen, P.J.F. Klören Groep 8: Tropische vogels hoofdgroep 20, M. Hartman Groep 9: Tropische vogels andere hoofdgroepen, Th.N. van Fulpen Groep 10: Tropische duifjes en kwar tels, H.A.v.d.Linden Derbykampioen Tropen: C.A.C. van Doorn Mooiste o.k.vogel: Hendrik van Doorn Jeugdkampioen: Hendrik van Doorn Bondskruis: P.J.F. Klören (dit jaar uitgereikt in de categorie Tropen). Een onbekende dader heeft in het vori ge weekeinde bij een inbraak in het dag verblijf voor gehandicapte kinderen de Blauwe Vogel aan de Bosstraat een geldkistje buitgemaakt. Hij kwam het gebouw binnen door een raam te force ren. In het kistje bevond zich een flinke hoeveelheid strippenkaarten en postze gels, met een gezamenlijke waarde van ca. 2000 gulden. Zeven leden van het Julianakoor uit Soest zijn vorige week gehuldigd in verband met een meerjarig lidmaatschap. Ter gelegenheid van het feit dat ze 35 jaar verbonden Zijn aan het christelijk gemengde koor kregen de dames T. van der Leij-Seldenthuis, T. Schippers- Verburg en G.B. Klein-Pauwels een insigne en een bijbehorende oor konde. Ook de heren J. Duijst, T. Kooistra. L. van der Hel en D. van Arkel kregen de ver sierselen. Zij waren onlangs 25 jaar lid van het Julianakoor, dat twee weken geleden nog een geslaagd jubileumconcert in de Julianakerk gaf. Het Julianakoor bestaat 55 jaar, en ter gelegenheid daarvan werd in samenwerking met Sursum Corsa eenzang avond georganiseerd. De jubilarissen van het Julianakoor werden tijdens de huldiging in de bloemen gezel door het bestuur. Er stond daar wel even 205jaar Julianakoor op een rij, en de zeven leden stonden daarom terecht in het middelpunt van de belangstelling. Midden Noord en Oost Nederland Belangrijk is dat de tuinbezitter weet wélke sfeer hij/zij in de tuin wil aan brengen. Toepassing van grassen, bam boes en keien/grind roept een Japanse sfeer op. Geschoren buxushaagjes, symmetrisch aangeplant met fraai ge kleurde eenjarigen of met allerlei soor ten rozen geeft een romantisch beeld. De meer praktisch ingestelde tuinier wil de tuin zodanig inrichten dat de zand bak van nu gemakkelijk straks een vij ver kan worden of kiest voor een vrijwel geheel bestrate tuin waarin uitgespaar de plantvakken de nodige groenaccen- ten geven. Juist door die beperking van de ruimte in een kleine tuin kan er ook een hoop misgaan. Ook daar heeft Melle voor beelden van: kleine voortuinen met daarin een atlas-ceder of 5 verschillen de soorten coniferen aangeplant... Kleine elementen, zoals potterie en beelden kunnen een tuin leuk opfleu ren, ook daarvan zal men voorbeelden kunnen zien. Omdat de basis van de tuin toch bepalend is voor wat men er mee kan doen heeft Melle een aantal tuinen met specifieke "problemen" er- uitgelicht. Zo is er de tuin in een wat ou dere buurt, die geheel omringd is door bomen. Schaduwrijk en droog dus. Moeilijker combinatie is er niet! In de meeste situaties wordt uitgegaan van kleine tuinen in vrij nieuwe of nieuw bouw-wijken. De lezing wordt gegeven in de boven zaal van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg. De aanvang 2 december is 20.00 uur. Voor niet-leden van Groei en Bloei is de toegangsprijs 3,-. spaarbank 1^ I MA l^l De Selektrekening is één van Sparen met een aantrekkelijke rente en zonder dat uw spaargeld vast staat, kan bij de Bondsspaarbank op een eenvoudige manier. Neem bijvoorbeeld de Selektrekening. f 3.000,- is per maand vrij opneembaar. Wilt u meer opnemen, dan betaalt u over het meerdere 1% retourrente. Als het gaat om het betalen van uw hypotheek of belasting, bent u geen retourrente verschul digd. Sparen kan contant en giraal. U kunt kiezen uit een spaarbankboekje of rekening afschriften. De hoge rente Ji f\ i wordt jaarlijks op uw 41 vO rekening bijgeschreven. V/ Wilt u meer informatie? Kom even langs. Wij zijn u graag van dienst.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11