inquanto nito 6C S> inter 1 CCIJCI Nieuw pompstation Waterleidingbedrijf Het Mollenkerkhof in Soest dü dubberslbmaw 'Leed Nederlanders in Indië veel te weinig erkend' Stomerij Zeilstra: voordeel bij 10-jarig bestaan 'warme winkel' VEILIG KADO reflectie J^GÏÏ^ geschenken istukken ?n lilderen enz. ON— 25% korting Traden UK BV. «•en oerhoud iden SOESTER COURANT PAGINA 19 Tweegesprek Joop Hulsbus/Henk Neumann in C-drie Monet-sieraden, een byouxcassette of een ingelijste reproduktie van Claude Monet kado. Gewond na aanrijding Kledingdiefstallen Inbraak Pijperpad Vals kenteken is vals Afscheid eerste man FNV-Soest/Soester- berg Inbraak Ereprijsstraat Voor 15.000 gulden aan t.v.'s gestolen Fietsers licht gewond bij vrijwel identieke aanrijdingen Bekeuringen wegens illegaal venten Diefstal en vernieling in de wijk Smitsveen Karnavalsvereniging startte seizoen met Knollenbal Ruit vernield Nieuw in INFOcentrum B W: Manifestatie '87 niet op de Eng Oudste wingebied drinkwater in Soestduinen gemoderniseerd 54 WOENSDAG 26 NOVEMRFR 1986 )on 02155-12870 'ter, hoofdsteunen, Soest 850 Soest Privé 21198 lat 493 tom ntu tken SOEST IRLPOOL 1NKEN -18553 TWee weken geleden deden spelende kinderen een opmerkelijke vondst in een afgraving bij de Kastanjelaan. Ze ontdekten op een diepte van ongeveer ^derhalve meter menselijke resten oals botten, schedelfragmenten, wer vels en kaken. De kinderen bleken te zijn gestuit op het 'Mollenkerkhof', een begraafplaats die begin deze eeuw voor het laatst werd gebruikt. De Soes- ter Hendrik van Hees weet er meer van: "Bijgaande foto geeft een prachtig fir vodr- <^00* IJl 0MDeK>"*JDJ oor al uw bouw- en onderhoudswerken 1 e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 overzicht van de toestand, zoals deze was in maart 1930. Als geboren Soestenaar heb ik dat kerk hofje, dat toen al met een waas van ge heimzinnigheid was omgeven, uit eigen waarneming gekend en destijds oude Soestenaren gevraagd naar de beteke nis daarvan. De verhalen over zelf moordenaars die aldaar in ongewijde aarde zouden zijn begraven lijken mij naar het rijk der fabelen te moeten wor den verwezen. Wel werden daar - uit sluitend - zwervers begraven, waarvan de identiteit niet bekend was en die bij hun zwerftocht toevallig in Soest in overleden toestand werden aangetrof fen en wiens lijk door niemand werd op geëist. Vrij logisch dus. Voorts lijkt mij de ouderdom van dat kerkhofje van ou dere datum dan in Uw artikel wordt ge steld, gerekend naar de mij destijds ge dane mededeling dat op die plaats de terechtgestelden (via de galg) werden begraven. Zo zou tussen 1750 en 1790 de laatste in Soest terechtgestelde even eens aldaar te zijn begraven. De per soon in kwestie was een zwangere zi geunerin die zich twee roggebroden we derrechtelijk zou hebben toegeëigend. De benadeelde bakker werd er ook nog bij genoemd, nl. van Brummelen (of v.d. Flier?). Een jonge vrouw ophangen, die honger had en broden stal, een zigeunerin nota bene en nog zwanger óók, daar past maar één juiste straf: de galg! Laten we hopen dat dit verhaal ook maar een fa beltje is". Hendrik van Hees Na de officiële presentatie van zijn boek "De zon werd rood" in C-drie (zie onze editie van vorige week) voer de de Soesterbergse auteur Joop Huls bus een tweegesprek met Henk Neu mann, die tijdens de oorlog aan de Su- matra-spoorlijn moest werken en later onderzoek heeft gedaan naar het lot van de krijgsgevangenen van Japan. Het gesprek werd geleid door de histo ricus drs. Karei Margry. (Dit deel van het verslag van de Birmaspoorweg- manifestatie kon helaas pas in deze editie worden opgenomen; red.) Op de vraag waarom hij het boek ge schreven heeft gaf Hulsbus een driele dig antwoord: "Ik wilde een boek schrijven dat de oorlog in Nederlands Indië 'van onderaf' beschrijft. Ik vind dat er al genoeg officiële geschiedenis boeken geschreven zijn, maar dat de mensen zélf nog te weinig aan het woord zijn gekomen. Het boek is ook bedoeld als eerbetoon aan mijn kame raden van de Birma-spoorweg en aan allen die in de oorlog tegen Japan heb ben geleden of het leven lieten. Maar vooral heb ik het geschreven om te laten zien wat mensen elkaar kunnen aan doen en - belangrijker - wat mensen in zulke situaties met zichzélf kunnen doen, waartoe de menselijke geest in staat is, om te kunnen overleven. Dat is een boodschap die ook in deze tijd nog belangrijk is en die heb ik willen door geven." In 1942 begonnen de Japanners met de aanleg van de Birma-spoorlijn. Duizen den krijgsgevangenen en Aziatische dwangarbeiders werden daarbij inge zet. Het werk in de jungle was zwaar, de voedselvoorziening altijd te weinig. Neumann heeft bij latere onderzoekin gen kunnen vaststellen hoe slecht de voedselsituatie was: "De werkers kre gen een rantsoen dat gelijkstond aan 1700 calorieën per dag, terwijl men bij dit zware werk zo'n 3800 calorieën no dig had. En vaak was de toestand nog beroerder." 'Stille helden' Uitgebreid vertelden Hulsbus en Neu mann over de afschuwelijke omstandig heden waaronder gewerkt moest wor den, over de wreedheid van de Japanse en Koreaanse bewakers, de martelin gen, de executies; over dysenterie, ma laria, cholera en de afschuwelijke tro- penzweren. Maar óók over de Holland se ziekenverplegers en geestelijken die, bij een totaal gebrek aan medicijnen, toch deden wat ze konden - "stille hel den," noemde Hulsbus hen - en over de "kongsi's", de kleine groepjes gevange nen die spontaan ontstonden en elkaar door dik en dun hielpen. "Zonder mijn kongsi zou ik het nooit hebben overleefd," aldus Hulsbus. "Om te overleven moest je als het ware je gevoel uitschakelen. Mensen werden gedwongen af te dalen naar het anima le: als dieren functionerend, puur ge richt op eten, slapen en overleven. Elke nacht nam je je voor dat je de volgende ochtend zou halen, elke ochtend dat je de avond zou halen..." In Birma waren de gevangenen ook voortdurend blootgesteld aan bomba- redementen door de eigen Engelse of Amerikaanse luchtmacht. Hulsbus: "Er was een oorlog gaande, die konden ze voor ons niet stopzetten. Onze woe de richtte zich niet op onze bondgeno ten, maar op de Japanners. Die brach ten ons leven in gevaar door ons steeds vlakbij bruggen, opslagplaatsen en an dere objecten te zetten." Verzet Ondanks alle ellende wisten de krijgs gevangenen toch nog verzet te plegen. Hulsbus daarover: "Bij de bouw van spoorbruggen zaagden we sommige balken half door, zodat de brug het na een tijd begaf. Of we begroeven termie tennesten in de spoordijk, in de hoop dat die zou verzakken." Hulsbus en Neumann vinden allebei dat men in Nederland veel te weinig weet over deze tijd. "Het leed dat de Nederlanders in Indië onder de Japanse bezetting hebben geleden wordt veel te weinig erkend. Men ziet ons vaak als louter koloniale uitbuiters. Vooral door de politiek in Den Haag worden de diepe emotionele wonden die geslagen zijn genegeerd." Hulsbus' opmerkingen ontlokten in stemmende reacties uit de zaal. Het ge voel van miskenning zit diep. "Wij zijn een vergeten generatie," aldus Hulsbus. "Ik hoop dat ik met mijn boek iets heb bijgedragen om dat te veranderen." SILVER STAR VIDEO NU OOK OP ZONDAG OPEN van 14.00-18.00 uur Natuurlijk hebben wij weer de nodige NIEUWE FILMS voor u in voor raad. BYOUTERIEËN MODE ACCESSOIRES TASSEN - SJAALS - HOEDEN Monet depositaire voor Gooi en Eemland Bij aankoop van minimaal 95,— Zolang de voorraad strekt. MINIKORF Laanstraat 87a - Baarn Tel. 02154-21569 Doordat een vrachtwagenchauffeur hem niet zag is een fietser uit Soest vrij dag bij een uitwijkmanoeuvrè ten val gekomen. Hij liep daarbij verwondin gen aan het gezicht op, waaraan hij in Zonnegloren werd geholpen. De 54-jarige man fietste op het fietspad van de Laanstraat. Een vrachtwagen chauffeur reed op dat moment achteruit de rijbaan op. Hij had de fietser niet ge zien. Een wagen aan de Rubenslaan werd door een onbekende automobilist aan gereden. De wagen werd aan het rech terportier beschadigd. De veroorzaker reed door. Op de aangereden wagen waren sporen van een rubberen bumper aanwezig. Voor al uw creativiteiten o.a. KLEI TEXTIELVERF KOUD EMAILLE KRALEN Kom gerust eens langs bij Koninginnelaan 48 Soest 12245 Uit een niet afgesloten garage aan de Turfstreek is vorige week een aantal kledingstukken gestolen. Het betrof een trui en twee sweaters. Mevrouw H. deed aangifte bij de politie. Uit de tuin van mevrouw L., wonende aan de Di Lassostraat, verdween een hoeveelheid kleding. De gezamenlijke waarde daar van bedroeg 450 gulden. Uit de woning van de familie V.d.S. aan het Pijperpad heeft een onbekende da der in het weekeinde een fototoestel weggehaald, alsmede een geldbedrag uit een kinderspaarpot. De dader moet het huis zijn binnengedrongen door het vernielen van het slot van de schuifpui. De één voor het rijden zonder deel 3 en de ander voor het laten rijden zonder deel 3. Aldus klonken de processen- verbaal die twee Soesters, een man en een vrouw, kregen opgelegd. De vrouw (20) was op de Nieuweweg aangehou den omdat het deel 3 niet zoals is voor geschreven over de voorruit was ge plakt. De vrouw moest met de wagen mee naar het bureau voor een onderzoek. Daar werd ook de eigenaar, de 25-jari- ge R.M., ontboden. In oktober was al gebleken dat de wagen niet was voor zien een deel 3. Bovendien kwam aan het licht dat het kenteken van de wagen vals is. Ook voor dit laatste kreeg de ei genaar een proces-verbaal. Het echtpaar Zeilstra van de gelijkna mige stomerij aan de Van Weede- straat viert deze week het feit dat het tien jaar in Soest opereert. De komen de week worden daarom alle tarieven geperst tot een lager niveau. Tot en met woensdag 3 december geldt een korting van tien procent op iedere prijs. De heer en mevrouw Zeilstra verrassen op deze manier hun brede klantenkring met een Sint Nicolaas- surprise. De stomerij perst en stoomt sinds een jaar onder de naam Zeilstra. Daarvoor heette de zaak 'Stomatic'. Het was des tijds een filiaal van de stomerij-keten Actief. Tien jaar geleden kwam het on dernemende echtpaar naar Soest, om dat Stomatic toen een zogenaamde 'warme winkel' werd. In de zaak wer den toen de machines neergezet, zodat broeken, dekens, jassen en wat al niet meer sneller konden worden afgele verd. Vorig jaar vond binnen Actief een reor ganisatie plaats. De filiaalhouders wer den in de gelegenheid gesteld de stome rij over te nemen. Het echtpaar Zeilstra pakte dat aanbod met beide handen aan, en daar heeft het tot op de dag van vandaag geen moment spijt van gehad. "We kunnen nu onze eigen maatstaven aanhouden, en zijn niet meer afhanke lijk van de regels die de keten ons voor schreef', zegt de heer W. Zeilstra tevre den. Zijn vrouw is het daar roerend mee eens: "We proberen alles steeds beter af te leveren. We verpakken alle artikelen bijvoorbeeld in plastic. Dat was voor heen niet het geval. Ons servicepakket is ook uitgebreid met het reinigen en bijvullen van dekbedden. Daarnaast zijn wij het geschikte adres voor het rei nigen van tapijten, suède, bont, gordij nen en nog veel meer. Het loopt uitste- In restaurant Soestdijk aan de Vrede hofstraat wordt op donderdag 27 no vember afscheid genomen van de heer W. van Leuveren als voorzitter van de FNV afdeling Soest/Soesterberg. Dit gebeurt tijdens een ledenvergadering die om 20 uur in dé bovenzaal van rest. Soestdijk begint. Na het afscheid van de heer Van Leuve ren wordt zijn opvolger benoemd. Na de pauze volgt een gezellig samenzijn met bingo. De heer A.B. van dëÊreprijsstraat deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van 30 girobetaalkaar ten. Die waren weggehaald uit zijn huis. De dader bleek de garagedeur te heb ben geforceerd. De onbekende dader die in het week einde inbrak in het bedrijfspand van de firma A. aan de Industrieweg heeft daarbij een aantal televisietoestellen gestolen ter waarde van 15.000 gulden. Tevens verdween een kist met gereed schap. De politie constateerde dat er een raam was vernield. Bij twee nagenoeg identieke aanrijdin gen zijn vorige twee fietsers licht ge wond geraakt. Het eerste ongeval deed zich woensdagavond voor op het kruis punt Van Weedestraat/Korte Melm- weg, op geringe afstand van het politie bureau. Over de Van Weedestraat reed mevrouw C. van 't K. (22) uit Amers foort met haar auto, toen uit de Korte Melmweg plotseling de 19-jarige mej. D.G. uit Soest de weg opreed. De Amersfoortse automobiliste kon de fietster niet meer ontwijken. Met een pijnlijk been en een bult op haar hoofd kwam de wielrijdster er goed af. Een half uurtje later gebeurde op de kruising Anna Paulwonalaan/Burge- meester Grothestraat nagenoeg een ge lijk ongeval. Daar fietste de 14-jarige WH. uit Soest vanuit de Anna Paulow- nalaan plotseling de weg op, juist toen daar de 53-jarige G.B. uit Soest met zijn auto kwam aanrijden. De jongeman liep een bezeerde knie op. Zijn fiets was flink beschadigd. De politie heeft vorige week in twee in stanties bekeuringen uitgedeeld aan jongelui van buiten Soest, die zonder vergunning spulletjes aan de man pro beerden te brengen waarvan de op brengst bedoeld was voor hun eigen portemonnee. De eerste melding kwam van de De Genestetlaan, waar twee jon gedames van resp. 21 en 19 jaar uit Utrecht werden aangehouden. Zij ver kochten prentbriefkaarten. Even later werd de politie op de hoogte gesteld van soortgelijke activiteiten in een flat aan de Albert Cuyplaan. Twee jongemannen verkochten daar balpen nen voor een reeds lang niet mneer be staande kinderboerderij in Amsterdam. Bij een eerste onderzoek werden de knapen aan de tand gevoeld, echter zonder resultaat. Hun grote mond tegen de politie werd beloond met wat inten siever speurwerk. In het trappenhuis van het flatgebouw werd, op aanwijzing van bewoners, een doos met de bewuste balpennen aangetroffen. De jongelui, de 16-jarige W.v.d.V. en de 14-jarige H.v.d.V., beiden afkomstig uit Huis ter Heide, gaven toe dat ze het geld ten ei gen bate wilden aanwenden en kregen een proces-verbaal. kend. Na de overname hebben we een duidelijke groei kunnen constateren, dus we mogen niet mopperen." Dat mogen de klanten ook niet meer sinds het echtpaar Zeilstra zelfstandig te werk gaat. Alles is binnen een dag klaar, en aan de afwerking mankeert niets. Nog steeds staan de persmachines in de stomerij. Die omstandigheid is er mede debet aan dat een snelle afwikke ling mogelijk is in de wat in vaktermen 'warme winkel' wordt genoemd. Overi gens is niet alleen de winkel 'warmook de manier waarop het echtpaar Zeilstra met de cliënten omspringt, getuigt van warmte. En om maar in de sfeer van het Sin terklaasfeest te blijven: 'Reinigen en persen, komt niet vaak voor in de Sint en Pieten-verzen, maar als het gaat om stomen, ligt de kleding bij Zeilstra te dromen.' Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Fiets vernield De heer H.B. uit Soest meldde de poli tie dat onbekenden in het weekeinde zijn fiets, die hij aan de Smitsweg had gestald, hadden vernield. De versnel ling bleek kapot te zijn gemaakt en bo vendien was het rijwiel besmeurd met zwarte verf. In de wijk het Smitsveen zijn in het afge lopen weekeinde verschillende inbra ken gepleegd en vernielingen aange richt. Het meest werd de 24-jarige F.G.W.W. van de Smitsweg gedupeerd. Inbrekers namen spullen met een totale waarde van 4100 gulden uit zijn kelder- box mee. De buit bestond onder meer uit een zonnebank ter waarde van 3500 gul den. Verder ontvreemdden de onbe kenden een herenfiets, een boormachi ne en een grote hoeveelheid gereed schap. Ze hadden de deur van de kel derbox geforceerd. Uit een andere berging in een flat aan de Smitsweg werd een gereedschapskist met inhoud gestolen. De schadepost bedroeg hier 250 gulden. Een derde bewoner van de Smitsweg werd zondag bij thuiskomst onaange naam verrast. De woning was volledig doorzocht door onwelkome gasten. Een stereo-installatie, diverse persoon lijke papieren en motor-accessoires werden meegenomen. De daders had den het bovenlicht van de keuken ge bruikt om zich toegang te verschaffen tot de woning. Een platenspeler en een electrische ra diator werden ongevraagd meegeno men uit een woning aan de Haver- weerd. Hier werd een garagebox open gebroken. Overigens werden bij de oneven num mers aan de Haverweerd een groot aan tal kelderdeuren ingetrapt. De vanda len zijn nog voortvluchtig. voor goede raad bij een interieuradvies op maat maar ook het casacado: een hebbeding op nivo burg. grothestraat 1a Soest 02155-17415 Het was de Elfde van de Elfde Prins Bernard I van Soest zal zaterdag avond vele gasten ontmoeten tijdens het voor het eerst georganiseerde Knol lenbal van de karnavalsvereniging De Narre Knollen. Een bijzonder feest. Toegankelijk voor leden en niet-leden. De sfeer proeven van een feest zoals dat klaarblijkelijk alleen maar door een karnavalsvereniging kan worden geor ganiseerd, maar ook een feest met een bijzonder tintje. Tijdens een kort, offi- Onbekenden hebben in het weekeinde een ruit ingegooid van het gebouw van een stichting voor sociaal cultureel werk aan de Weegbreestraat. Bij de politie werd aangifte gedaan. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangen de tekeningen behorende bij het voorstel om het eerste deel van de Soesterbergsestraat, tussen de Kerk straat en de Vondellaan te herbeplan- ten. Wanneer men nog een leuk kado zoekt voor Sinterklaas of Kerst, dan kan men ook in het INFOrmatiecentrum te recht. Daar kan men namelijk een stropdas en damesshawl met gemeente wapen kopen alsmede het boekje "Soest en Soesterberg, getekend en ver teld." Burgemeester en Wethouders hebben in beginsel geen bezwaar tegen het voornemen de Stichting Manifestaties Soest om in 1987 wederom een mani festatie te organiseren voor het midden- en kleinbedrijf. Deze beurs mag echter niet op de Eng gehouden worden. Voor dergelijke akti- viteiten heeft het gemeentebestuur namelijk het Evenemententerrein aan de Koningsweg aangewezen, waar ook elk jaar de kermis wordt gehouden. Op dat terrein zijn ook voorzieningen getroffen in de vorm van stroom- en water aansluitingen. Burgemeester en Wethouders zijn dan ook bereid medewerking te verlenen aan het organiseren van de manifestatie, mits deze wordt gehouden op het eve nemententerrein aan de Koningsweg. Er zijn twee periodes waarin de winkel- beurs niet kan worden gehouden: van 27 tot en met 31 mei is het terrein gere serveerd voor de jaarlijkse kermis en van 29 april tot en met 11 mei en van 11 tot en met 18 juni kan er niets plaatsvinden omdat dan in de nabijgelegen Mavo examens worden gehouden. cieel gedeelte van de avond zal een bij zondere onderscheiding worden uitge reikt aan één of meerdere Soesters, die zich bijzonder hebben onderscheiden. Het bestuur van de karnavalsvereniging laat dit jaar voor het eerst de Knollen- bokaal uitreiken. Voorde opluistering van dit Knollenbal van ca. 20.30 uur tot precies 2.00 uur, zijn hoorbaar aanwezig de medewer kers van de Eemlander Blaaskapel. Voor afwisseling van de muziek zorgt de showformatie "Ligt House." De 'thuis'-wedstrijden van de Narre Knollen worden dit seizoen allemaal gehouden in de grote zalen van Bos Duin, Bosstraat Soest. Dus ieder is wel kom. Zaterdag 29 november a.s. TWEBMELEX& Beukenlaan 54, 3762 AJ Soest Telefoon 02155-24940. Het Waterleidingbedrijf Midden-Ne derland (WMN) heeft in Soestduinen een nieuwe pompinstallatie geopend. De machineaccommodatie heeft als gevolg dat er efficiënter gewerkt kan worden, omdat alle installaties die tot voor kort werden gebruikt liggen ver spreid over het terrein van WMN aan weerszijden van de Van Weerden Poel- manweg. De bouw van het station, dat per jaar 9 miljoen kubieke meter water kan verwerken, heeft 7 miljoen gulden gekost. De nieuwbouw was ook mede noodzakelijk in verband met de bijna antieke staat waarin de gebouwen ver keren. Ze zijn gerealiseerd in de vorige eeuw. Daarmee is aangegeven dat het water wingebied in Soestduinen het oudste van WMN is. Al vanaf 1883 wordt op deze locatie water opgepompt en gezui verd ten behoeve van de drinkwater voorziening. De opening van het meest moderne station van WMN geschiedde dus ook in Soestduinen. Het was de voorzitter van WMN, de gedeputeerde De Haan, die zich daarvoor inspande. Met een druk op een knop zette hij een mechanisme in werking, waarna een vlag met de tekst 'Waterleidingbedrijf Midden-Nederland 1883-1986' de hoogte opzocht. Deze ceremonie werd bijgewoond dooreen groot aantal (poli tieke) gasten, die allen waren voorzien van een WMN-paraplui. Een kordate en adequate geste van WMN, want Plu- vius gaf als hoofdleverancier van WMN toch wel ieto te veel blijk van zijn aanwe zigheid. Schuilkelder De installatie bestaat uit zeven pompen. Drie hiervan worden gebruikt voor de drinkwatervoorziening in Soest, twee voor Soesterberg en Zeist en nog eens twee voor Utrecht. De pompen voor Soest kunnen ieder 40 liter water per se conde opzuigen. De bronnen van WMN in Soestduinen liggen op een diepte van 35 tot 95 meter. Verder be staat het pompstation uit twee hoge fil tertorens, een noodstroomvoorziening, een reinigingscapaciteit en een oliere servoir. Een noviteit is de schuilkelder, die uit bedrijfszelfbescherming onder het pompgebouw is aangebracht in ge val van een kernoorlog, populair aange- duidt als 'fall-out'. Het waterwingebied in Soestduinen, zoals gezegd de bakermat van WMN, is één van de 21 pompstations van WMN. Het uit de negentiende eeuw daterende oude station is te zien vanaf de weg. Het nieuwe station ligt aan de overzijde van de Van Weerden Poelmanweg op onge veer 150 meter van de rijbaan. WMN is een samenwerkingsverband van 42 gemeenten en de provincie Utrecht. Het heeft meer dan 330.000 aansluitingen in het grootste gedeelte van deze provincie en enkele gebieden daarbuiten. Daarmee is WMN in groot te het vierde waterleidingbedrijf in Ne derland. Het pompstation in Soestdui nen behoort ook tot één van de oudste in haar soort. De totale capaciteit van het station in Soestduinen is met de nieuwbouw niet toegenomen. Direc teur ir. F. A. van Dam zei eerder al dat daar geen sprake van is. Hij noemde de nieuwbouw toen 'een renovatie van een verouderde accommodatie'. K

Soester Courant | 1986 | | pagina 19