Sfeervol wonen begint bijWfoonstyle 19?° JSSKgte h ''ZiTessin^ Sintekraam: eigentijdse kado-markt kraam Nicolaaskoor met najaarsconcert Speeldoos WOENSDAG 26 NOVEMBFrI^T Expositie Milou van Dam in Maartensdijk SOESTER COURANT PAGINA 25 Vergadering van PCOB br,efoPeneiLX^ d'st>nctieZ'fTCn internationale kUncf °r fc, x w*nH S,er'mJ?v< '"su °n, en Tibetaanse 'volksopera' Rommelmarkt Pijnenburg begint vorm te krijgen Vrijwilligers Vakature Bank Eindelijk weer leverbaar Soest in oude ansichten Deel I Luxe gebonden uitgave kantooreffirieniv E^s/an de ven Vrijdag en zaterdag in Artishock Sinterklaas-bowling in C-drie Op zondag 30 november om 14.30 uur 'De gekkin van de gracht' De huisbewaarder Theater-Agenda De Speeldoos Filmhuis: 'Querelle' Fassbinder St. Nicolaas en Kinderfilm Aangepaste vakanties van het Rode Kruis. Iets voor u? Milou van Dam uit Soest exposeert van zaterdag 29 november tot en met zon dag 4 januan 1987 in de Acanthus-ga lerie in Maartensdijk. Ze doet dat met sieraden en objecten. De in 1943 gebo ren kunstenares volgde de opleiding aan de school voor goud- en zilversme- den in Schoonhoven. Van 1974 tot 1980 is zij zowel organisa torisch als didactisch werkzaam ge weest bij het creatief centrum Artis- hock. Naast sieraden in koper, messing en alpaca toont zij op de tentoonstelling in Maartensdijk ook objecten in deze materialen. Milou van Dam, die voor namelijk in opdracht werkt, exposeert voor de tweede keer in de Acanthus-ga- lerie. De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) houdt op donderdag 27 november een ledenvergadering in het dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. De vergadering begint om drie uur 's middags. n 3 6 nk»le huishoudelijke punten zal de heer B.M^yan Rij spreken over het on derwerp Ouderen geestelijk actief. De neer Van Rij is werkzaam geweest als arts-genater en is momenteel actief in het ouderenwerk, onder andere als waarnemend voorzitter van de stichting Bejaardenwerk Utrecht. Ook niet-le- den zijn welkom op de ledenvergade ring van de PCOB. Voor informatie kan men bellen naar het secretariaat van de ouderenbond (tel. 10748). xclusief verfijnd en met iore) geselecteerd zijn de kenmerken van bet zeer persoonlijke, smaakvolle geschenk dat u zoekt én vindt in bet Woonstyle- dorado. U kunt bij ons in alle rust uw keus maken uit veel meer dan bieronder is vermeld. 3 b°efeensteunén fwfcke n-ta, 'jsten "oisken i esoPerters deurschilden PSt°khaken en~ enzovoort ruime collectie dierfiguren in diverse maten, van hout, messing, handbeschilderd keramiek, o.m. uit Urugay. stuk voor stuk uniek yan bijz ontworpen tafel tenaars 8eraff'neerdecomhSSmginC i—V v_v y \_v V schitterende messing, acrylglas en messing- verzi,verde kandelaars in klassieke en moderne 1 vormgeving, vele modellen en maten JU drukte Thai-zijden lederen poets klassieke sleutel- en gordijnkwastenenko ruime, opvallende collecti, spiegels, vele maten en exclusieve lijsten van onder meer messing oud goud'en'oud Zilver' f, "'n. •?o 'Wi, we/ en a's ee/ Vrijdag 28 november in De Flint: In Dharamsala werd 20 jaar geleden een instituut opgericht dat de naam van "Tibetan Institute of Performing Arts" draagt, teneinde de Lama-kunst te con tinueren en te behouden voor het nage slacht. Eén van deze kunstuitingen is: A-LCE LH A-MO, hetgeen men kan beschrijven als een volksopera. Deze traditionele kunstvorm, die teruggaat tot de 15e eeuw, is bijzonder geliefd bij de Tibetanen. Het is een combinatie van religieuze voorstellingen en tradi tionele vertellingen, waaraan zang, dans en recital zijn toegevoegd. De historische en mythologische the ma's, worden vaak gecombineerd met sociale en politieke problemen. Dit ge beurt echter op een komische en satiri sche wijze, waardoor, voor het Tibe taanse publiek, het één van de hoogte punten van de voorstelling vormt. De duur van zo'n voorstelling is dan ook een hele dag, een vorm die overigens in vele Aziatische landen bekend is en het publiek komt en gaat al naar believen. Uiteraard is voor deze Europese tour nee de voorstelling teruggebracht tot de normale voorwaarden van een Wester se theatervoorstelling, zonder dat aan de authenticiteit van het gebodene af breuk wordt gedaan. In 'The story of Sugkyi Nyima' dansen en verbeelden de groots gemaskerde spelers de geschiedenis van de konings kinderen Dawe Senge (Moon's Lion), Dawe Shonny (Young Moon) en het meisje Sugkyi Nyima. De rijke moge lijkheden die dieren hebben, zoals dat gewoonlijk voorkomt in boeddhistische overleveringen, als ook de ontberingen en moeilijkheden waar ieder mens op zijn pad voor komt te staan worden op zeer authentieke tibetaanse wijze ver tolkt. En ook in dit verhaal geldt: eind goed al goed... 20.15 uur De Flint Theater, ingang Conninckstraat. Prijs: 25,-; 22,50 p65; 20,- ccjp. De A. V. Pijnenburg begint al aardig in de spulletjes te komen voor haar Rom melmarkt op zaterdag 20 december. Leden van de vereniging zijn druk doende om de binnenkomende artike len te sorteren. Zo staat er al een groot aantal nog spelende televisies en ra dio's, maar is er ook al een leuke voor raad boeken en snuisterijen. Verder is een ouderwetse trap-naaimachine bin nengekomen, waar zeker liefhebbers voor zijn. Vraag naar koffiemolens is er ook altijd. Liefhebbers hiervoor komen op zaterdag 20 december zeker aan hun trekken. Maar de A.V. Pijnenburg kan nog veel meer artikelen gebruiken. Alles is wel kom zoals boeken, huisraad, huishou delijke artikelen, speelgoed, snuisterij en, kleding en elektrische artikelen. De opbrengst wil de vereniging aan wenden voor het realiseren van een goede kleedakkommodatie. Daar is veel geld voor nodig. Op dit moment moeten de atleten zich behelpen met een klein noodgebouwtje zonder zelfs een toilet. De vereniging hoopt dat veel mensen hun huis eens door willen lopen op zoek naar spulletjes waar niets meer mee ge daan wordt, maar waar de vereniging erg blij mee zal zijn. Er zijn vijf inleveradressen: fam. Schle- bauw, Eikenlaan 2 (Soest-Zuid), fam. van Os, Middelwijkstraat 20 (Soest- Midden), fam. Boissevain, F.C. Kuy- perstraat 9 (Soestdijk), fam. Mol, W. Speelmanhof 43 (Soesterveen) en fam. van Zee, Ereprijsstraat 209 (Soester veen). Verder kan men de spulletjes el ke zaterdagochtend tussen 11.00 en 12.00 uur brengen naar de hal van de firma Rademaker, hoek Kostverloren- weg/Industrieweg. Wanneer men zelf, niet in de gelegen heid is om de artikelen weg te brengen, dan kunnen ze gehaald worden. Hier voor kan men elke dag na 19.00 uur bellen naar René van Zee, telefoon 11525, en het wordt direkt gehaald. Brinkstraat 19-23 - Baarn - Telefoon 02 I 54-1 2801 In bijna elke plaats van enige betekenis is in ons land wel een Vrijwilligers vaka- turebank te vinden. In het algemeen houden deze vakaturebanken zich be zig met het bemiddelen tussen vrijwilli ger en instelling en met het opzetten van kleinschalige projecten en initiatieven. Minder bekende organisaties zijn onder andere het LVV, de Landelijke Vereni ging van Vrijwilligerscentrales en het LSW, het Landelijk Steunpunt Vrijwil ligerswerk. Het LSW wil een zo breed mogelijk pu bliek bekend maken met de vele moge lijkheden en vormen van vrijwilligers werk. Ze doet dat ondermeer door da gelijks pagina 509 van Nos-teletekst sa men te stellen. Hierop staat informatie over oproepen, nieuwe initiatieven, manifestaties, nieuwe uitgaven enz. Voor veel vrijwilligersgroepen biedt deze pagina de mogelijkheid om hun werk landelijk in de publiciteit te bren gen. Een belangrijke taak van LSW is het sti muleren van nieuwe ontwikkelingen in het vrijwilligerswerk. Dat gebeurt in de vorm van projecten: gedurende een lange periode wordt aan een bepaald onderwerp speciale aandacht besteed. Soms gaat het om het signaleren van knelpunten in het vrijwilligerswerk en het zoeken naar oplossingen hiervoor. Maar ook een speciale groep vrijwilli gers kan onderwerp van een project zijn. Een voorbeeld: het project 'Vrijwilli gers in verpleeghuizen'. LSW startte dit project, nadat gebleken was dat er bij het inzetten van vrijwilligers in ver pleeghuizen nogal wat problemen wa ren. Dat kwam duidelijk naar voren op landelijke themadagen van vrijwilligers in de gezondheidszorg. En dat bleek ook uit een groot onderzoek dat LSW liet verrichten naar de verschuiving van betaald naar onbetaald werk in zieken en verpleeghuizen. De resultaten van zowel de themadagen als van het onder zoek werden verwerkt in een brochure. Daarna verscheen er een draaiboek met een handleiding voor het opzetten van een vrijwilligersbeleid in verpleeghui zen. Degenen die meer willen weten over het werk van het LSW kunnen contact opnemen met de stichting Vrijwilligers Vakature Bank, Willaertstraat 49. In dien men een leuke vrijwilligersbaan zoektkan men bij de vakaturebank in formeren en neuzen bij de onderstaan de vakatures in het bestand. 1/620 - Vrijwilligers m/v gevraagd bij Veilig Verkeer Nederland voor het ver richten van diverse taken, waaronder verkeerscontroles, jaarmarkten, ver vullen van bestuursfuncties enz. 3/612 - Orkestvereniging in Soest kan nog leden opnemen om mee te musice ren. 3/630 - Activiteitenbegeleider m/v ge vraagd in instituut voor moeilijk leren de jongeren. 3/639 Wie wil dagelijks de dieren ko men verzorgen op de kinderboerderij? 3/640 - Welke bespelers m/v van bas, tuba en trombone willen zich verenigen in het Soester Muziek Gezelschap? 5/602 - Ter assistentie van de docent bij het geven van taallessen aan buiten landse werknemers zoekt het Bureau Onderwijs Soest nog enkele vrijwilli gers m/v. 7/609 - Ter ondersteuning van de leid sters bij groepen peuters worden nog enkele vrijwilligsters gevraagd. Vrijwilligers m/v gevraagd met belang stelling voor tuinieren om bij enkele ou deren de tuintjes winterklaar te maken. 10/603 - Medewerker m/v gevraagd bij de stichting Vrijwilligers Vakature Bank. Bij voorkeur gepensioneerde WAO-er (gehandicapte) in verband met continuïteit. Van kandidaten wordt gevraagd dat zij zich inzetten voor min stens 10 uren per week en de doelstel lingen van de stichting ondersteunen. 11/607 - Kamerbewoningsproject in Amersfoort zoekt enkele medewerkers m/v ter begeleiding van de bewoners en voor het verzorgen van practische en administratieve zaken. 11/612 - Groepsleider gevraagd in op vanghuis in Utrecht. 12/605 - Gun anderen en uzelf wat af leiding en ontspanning door u voor en kele uren per week beschikbaar te stel len als gastvrouw of gastheer in enkele dienstencentra in Soest. Iedereen met belangstelling voor de medemens is welkom. 1/193 - WAO-ers m/v gevraagd aan de kassa of als suppoost in museum te Amersfoort. 1 177 - Chauffeurs m/v gevraagd voor rolstoelbus, personen- en materiaalver- voer, begeleiden van rolstoelpatiënten enz. Eventuele opleiding wordt door het Rode Kruis verzorgd. 1/168 - Reserve chauffeur gevraagd voor het bezorgen van warme maaltij den aan bejaarden in Amersfoort. 1/135 - Beheerder gevraagd van ont moetingsruimte voor ouderen. 1/103 - Vrijwilligersbedrijf heeft plaats voor een aantal medewerkers m/v in de klussendienst. 1/106 - Technisch medewerker m/v gevraagd in de theaterzaal. 1/90 - Vormingscentrum in Amers foort zoekt enkele medewerkers m/v. Taken bestaan onder andere uit het toe zicht houden op de leerlingen, onder houd en reparaties, stencilwerk, bood schappen en overige werkzaamheden. Informatie over bovenstaande vakatu res uitsluitend bij de stichting Vrijwilli gers Vakature Bank, cultureel creatief centrum C-drie, Willaertstraat 49, tel. 12630. De openingstijden van de vakature bank zijn als volgt: maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur. Vrijdag van 11.00 tot 12.30 uur. Alléén te koop bij: Zuidpromenade 1 3768 EM Soest Libris.De Complete Boekhandel. Steenhoff straat 13 Telefoon 10115 Met het bezoek van Sint Nicolaas wordt vrijdagavond 28 november om 19.00 uur in het oude vertrouwde Ar- tishockgebouw aan de Steenhoffstraat 46, de inmiddels overbekende Sinte kraam geopend. Onder de deelnemers bevinden zich o.a. Bert van Gent (geschilderde siera den en miniaturen), Karin Lambregts (sieraden van diverse materialen), El- fried Slangen (trolletjes/sieraden/ brandmerk), Cor de Vos (weefwerk), Gerard Kuit (aquarel/pentekeningen en reprodukties), Toos Egmond (Li tho's), Liesbeth Veldhuijsen (knip kunst), Jo van Denzei (speel- en sier- beesten), Hermien Noordanus (was kaarsen), Amnesty International), Derde Wereldgroep verschillende ont- wikkelings gebieden/verloting), Char- lotte Rutgers (Hindelooper/schilder- kunst). Wie in de voorgaande jaren deze knusse Sinterklaasmarkt heeft bezocht, heeft ongetwijfeld prettige herinneringen be waard. Ook dit jaar is de Sintekraam weer een kleinschalig en daardaar bui tengewoon gebeuren, waarin kunst/ kunstnijverheid een plaats krijgen. Mensen kunnen er leuke, orginele ka- dootjes kopen tegen een redelijke prijs. Er is een duidelijk verschil met de jaar lijkse kunstmarkt. Onbetaalbare kunst zal men op de Sintekraam dan ook nau welijks tegen komen. Bij de opening op vrijdagavond is er voor iedere bezoeker een gratis glas bis schopswijn en voor de kinderen warme chocolademelk. Zaterdag worden er gratis doorlopend kindertekenfilms vertoont, dus neem gerust de kinderen mee. Openingstijden: vrijdag 28 november van 19.00 uur tot 22.00 uur; zaterdag 29 november van 10.00 uur tot 17.00 uur. Lokatie: bovenverdieping Artishock- gebouw, Steenhoffstraat 46. Voor velen is 5 december een avond met verrassingen en pakjes. Anderen houden niet van dichten, suprises en pakjes. Daarom heeft C-drie voor die laatsten wat bedacht en voor hen wat kleine kadootjes ingepakt. C-drie geheel in Sinterklaassfeer, bowlen voor een zacht prijsje en nog veel meer: warme chocolademelk met heerlijke speculaas of een kopje koffie, stukje banketletter van Sinterklaas. Daarom niet talmen en niet dralen; C-drie heeft voor u de banen en de zalen. Vóór 1 december gelieve u te reserveren, dan zit C-drie niet met de gebakken peren. Ook de horeca staat voor u paraat en misschien houdt Sinterklaas of Piet u even aan de praat. Bellen kunt u ons op nummer twee-twee-een-acht-acht, maar natuurlijk niet vannacht. Het Nicolaaskoor concerteert op zon dag 30 november in de Nicolaaskerk in Baarn. Het oratoriumkoor, dat on der leiding staat van dirigent Hans Linnartz, wordt muzikaal begeleid door het Baarns Kamerorkest. Het na jaarsconcert begint om 14.30 uur. De entree is vastgesteld op 12,50 gulden (65+/CJP 10 gulden). Als solisten zullen optreden de sopraan Maijanne Kweksilber, de alt Heieen Resoort, de tenor Herman van Kerkhof en de bas Frans Huyts. Het Nicolaaskoor bestaat in 1987 25 jaar. Volgend jaar zal het Baarnse koor in elk geval twee concerten geven: een herdenkingsconcert op 4 mei en een na jaarsconcert op 22 november. Dit laat ste concert staat in het teken van het ju bileum van het koor. Iedere dinsdag oe fent en repeteert het koor in de KOM- zaal van de Kennedy-Mavo in Baarn. Daarnaast worden van tijd tot tijd cur sussen 'muziek lezen' gegeven. Men kan het koor op een financiële wijze steunen door donateur te worden. Dit kan onder andere door (minimaal) 30 gulden te storten op postgiro 44 06 465. Het concert in de Nicolaaskerk bestaat uit werken van de musici Giacamo Ca- rissimi (1605-1675), die algemeen wordt beschouwd als één der belang rijkste componisten uit die tijd en grondlegger van het oratorium. Ook wordt muziek ten gehore gebracht van Joseph Haydn. door Jasperina de Jong In 'De gekkin van de gracht' speelt Jas perina de Jong de rol van een vrouw die èn moeder èn diva is, die èn haar huis houden heeft èn haar carrière als actri ce. De rol van moeder en de rol van ar tieste doorkruisen elkaar voortdurend - de kunst is deze twee kanten van haar bestaan te laten rijmen met elkaar. Het chaotische leven dat zij leidt vormt de inspiratie voor een theatershow, waarin zij triomfeert. In dit inmiddels klassiek geworden to neelspel van Harold Pin ter wordt op schrijnende wijze en met bizarre humor het verhaal verteld van Davies, een zwerver die na een incident in een café tijdelijk onderdak krijgt van Aston. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Het huis waarin het spel zich afspeelt is verwaarloos. Mick, de broer van Aston, heeft al jarenlang grote plannen met het huis en Aston zou het voor hem op knappen, zonder dat er iets gebeurt. Mick vraagt Davies of hij huisbewaar der wil worden, in de overtuiging dat Davies de ruimte zal opknappen. Als Davies zich ten opzichte van Mick min der taktisch uitlaat over Aston, wordt hij het huis uitgezet. Hij gaat op weg naar een dorp waar zijn papieren lang geleden zijn achtergebleven, maar eerst door het ontbreken van goeie schoenen en later door het voortdurende slechte weer moet hij steeds zijn tocht uitstel len. Zoals Aston de reparatie van het huis uitstelt. In een briljante konstruktie en met bi zarre humor stijgt Pinters stuk ver uit boven het ogenschijnlijk eenvoudige gegeven. Met Kees Brusse, Johan Ooms en Hid- de Maas in de drie rollen. Vrijdag 28 november, aanvang 20.15 uur: Toneelspel van Harold Pinter met o.a. Kees Brusse, Johan Ooms en Hidde Maas. Kaarten 20,-, CJP/Pas 65 18,-. Zaterdag 6 december, aanvang 20.15 uur: "Agnes van God." Toneelspel met o.a. Linda van Dijck, Henny Orri en Marie-Louise Steins. Kaarten 20,-, CJP/Pas 65 18,-. Donderdag 27 november 21.00 uur: Over 'Querelle,' de laatste film van Fassbinder, is veel gezegd en geschre ven, van bewondering tot verguizing. Veel mensen vonden de film schok kend, anderen zien er de hoop in op een andere wereld, hoe vermengd ook met wanhoop. De film schildert een schijn wereld waarin een mens worstelt met het verkrijgen van eigen identiteit. Fassbinder maakte de film naar aanlei ding van het boek van Genet: 'Querelle de brest.' Hij vertaalt het in even indrin gende, fascinerende en schokkende beelden. Daarbij laat hij naar eigen zeg gen ruimte voor de fantasie van de toe schouwer. De beelden van de havenstad (geweld, dood, verraad, zweet), de harde homo- erotische sfeer, de machtsrelaties, de zinnelijkheid, overweldigen en beklem men. Het is een beeld van de hel: liefde en lust zijn verbonden met moord, dood en verrraad. Het vinden van identiteit betekent het gaan door de hel. Moord als liefdesuiting. Niet zo gemakkelijk allemaal. Maar als in een sprookje geeft Fassbinder vorm aan het thema in een zinderende licha melijke spanning tussen een stel man nen, die zich wel fysiek moet ontladen. Hij geeft de situatie van onze samenle ving aan op een bijzondere indringende zij het persoonlijke visie. De namen Brest en Querelle verwijzen naar franse woorden die met vechten en kibbelen te maken hebben. Reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: 5,—; leden, CJP, 65+: 4,—. Zondag 30 november, 14.00 uur: Op 30 november om 14.00 uur begint het kinderprogramma in Arti-Skoop, georganiseerd door de leden van de Vereniging Artishock. Het hoogtepunt - van het programma is de komst van St. Nicolaas met zijn twee liefste Pieten. Hij heeft laten weten dat elke bezoeker met een suprise naar huis zal gaan! Voordat St. Nicolaas komt wordt er eerst de geweldige kinderfilm, "Troe telbeertjes," vertoond. De Troetelbeer tjes wonen in Troetelland, een betover end gebied achter de heldere regen boog. Ieder beertje vertegenwoordigt een menselijke emotie. Bijvoorbeeld Brombeertje, met een donkere regen wolk op z'n buik, het Geluksbeertje, herkenbaar aan z'n klavertje vier, en het Wensbeertje, met als embleem een val lende ster. Tijdens een vrolijk uitstapje met hun mobiel belanden twee troetelbeertjes tegen een boom. Daardoor ontmoeten zij Kim en Jantje, die het zonder ouders moeten stellen en niemand meer heben om van te houden, dat valt niet mee, want iedereen heeft immers vrienden nodig. Samen met de Troetelbeertjes beleven Kim en Jantje spannende avon turen, die worden afgewisseld door leu ke liedjes. Wat gebeurt er als er op de wereld geen liefde meer bestaat? Het antwoord krijgen de bezoekertjes van Arti-Skoop op deze middag. De Nederlandstalige film is geschikt voor jong en oud. Reserveer tijdig uw plaatsen, want deze kindermiddagen zijn snel uitverkocht. Wilt u dat St. Nicolaas uw kind toe spreekt, geef geef dit dan even telefo nisch door. Volgende maand is er vanwege Kerst geen Arti-Skoop, maar op 25 januari volgt de bekende tekenfilm van Walt Disney, "Robin Hood." Aanvang: 14.00 uur. Entree: vier gul den. Reseveringen tel. 19037/19577. I Het Rode Urus ^tonisch ean9epas'e^"S,rd.eWode. 1 zieken en L. „et meet zeII »e,ele9W="^,Sun9,«n Inlormatie j I sland'9°Po' h°°ldbur6aU ptotseklkeeloe»™i 1 NRK telefoon 070

Soester Courant | 1986 | | pagina 25