Ai ,i3?5 PINK ZALM TONIJN SLAKKEN Lychees Kersen op sap V Jïï FANCY CMAB Escargots NU per^95 blik U MM 'Nieuwe Soester Duinen verrijking voor allure van Soest' 'De Soester Duinen': van eenvoudige rustplaats tot stijlvolle culinaire oase J JÊÊ y Schildpadsoep per blik 4.50 Heldere Ossestaart SOep per blik 4.50 Cantharellensoep perblik4.50 NU per blik Champagne zuurkool Hazebout Preisselbeeren Nu per pot 14.95 NU per blik Inhoud 24 stuks 7.95 Réserve de La Ville de Soestdijk Cötes du Rhöne A.C. 1985 Q95 Per fles O* Van Weedestraat 90 Telefoon 12404 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Burgemeester Scholten bij heropening: Fred en Mieke Klinkhamer maken droom waar 1866 - 120 jaar - 1986 jJÊm f SB mmsséi JOHMETS T/^jUT A/rpnpC Profiteer van deze feestelijke aanbiedingen. IV^/X X» IV 1 1 j X O Koop nu alvast voor de a.s. feestdagen. •S ion ia ai? irwr: 120 JAAR JONG Nu per blik2.95 Per literblik 17.95 (Vossebessen) Per pot 5.25 Nu Per blik 3.95 2?5 NU per blik Per blik 3.95 Nu per blik Perblik Per blik 4.95 Nu per blik Zonder pit, per pot Nu 2 voor JOH. METS Bij aankoop van 6 flessen een handig boeltje Routes Gastronomiques de France GRATIS! Sinds 1866 en perfectionisme verraadt. "Hij heeft de durf gehad om zijn zaak snel uit te bouwen, treedt gedecideerd op en zorgt ervoor dat alles tot in het detail af is, zo wel wat het menu als de aankleding van het restaurant betreft." Klinkhamers aanstekelijk enthousiasme had er, aldus de burgemeester, voor gezorgd dat de allure van "De Soester Duinen", en in het verlengde daarvan ook van Soest- duinen en Soest, was toegenomen. Hij wees erop dat het goed toeven is in Soest, waar de "natuurlijke" situatie die allure ook vereist, in de zin van "origi neel, kwalitatief verantwoord en pas send bij de omgeving, zodat er sprake is van een verrijking". De burgemeester vond dat een discus sie daarover in Soest heel waardevol zou kunnen zijn en stelde dankbaar vast dat het in Soest gelukkig nog niet zo ver is als in veel andere plaatsen, waar nieu- webouw-activiteiten ervoor zorgen dat ze steeds meer op elkaar gaan lijken. "Maar we moeten wel ons best blijven doen om die verrijking in het Soester klimaat te houden. Die allure komt niet vanzelf, maar is een zaak van er hard aan werken." Dat alles was volgens de heer Scholten zeker ook van toepassing op het restau rant, dat met zijn eigen karakter zeer goed in de omgeving past en beschikt over een voortreffelijke keuken en een goed glas. Hij stelde voor dat glas bij de openingsplechtigheid te heffen op de toekomst van allen die in "de Soester Duinen" hun boterham moeten verdie nen én op de gasten. "Want wie in Soest goed te gast is geweest is onze beste am bassadeur en kan zeggen: Soest, een ju weeltje van het land, heeft iets bijzon ders - 'De Soester Duinen' bijvoor beeld." De burgemeester begaf zich samen met zijn echtgenote vervolgens naar de bar, om op verzoek van Klinkhamer zijn krachten te beproeven op het ontkur ken van de Beaujolais Primeur, wat vol gens de restaurateur nog niet zo'n sim pele klus zou zijn. De burgemeester liet zich daardoor niet ontmoedigen en leg de bij de "opening-in -tweeëerlei-zin" een bewonderenswaardige vaardigheid aan de dag. Met een feestelijke toost werd het officiële deel van de bijeen komst besloten. Daarna volgde nog een druk bezochte receptie, waar talrijke gasten en relaties de Klinkhamers geluk wensten met de totstandkoming van hun "droom-restaurant". Met de officiële heropening van "De Soester Duinen" is maandag j.1. min of meer de kroon gezet op het bewonde ring afdwingende werk dat Fred en Mieke Klinkhamer in de afgelopen acht jaar hebben verricht om hun res taurant te maken zoals het uiteindelijk geworden is: een établissement met stijl en allure, een culinaire oase waar niet alleen grote gezelschappen maar ook de "kleine eters" zich - zoals dat heet - tegelijk uit en thuis voelen. Het verhaal van "De Soester Duinen" begint overigens al in 1934, als tussen het sanatorium Zonnegloren en het NS- station Soestduinen een eenvoudige rustplaats wordt gebouwd, waar de ver moeide reiziger zijn benen kan strekken en zijn dorst kan lessen. In de loop der jaren "verslijt" het restaurant diverse ei genaars, tot Fred en Mieke Klinkha mer-Hendriks de zaak in 1979 overne men van de familie Verbeek en als trotse eigenaars, vindingrijk en bruisend van ideeën, hun ambitieuze plannen begin nen te verwezenlijken. Het jonge echt paar - hij met de ondervinding van "De Korte Duinen", het diploma Hogere Hotelschool en een flinke buitenlandse ervaring in zijn rugzak; zij met haar kwaliteiten als binnenhuisarchitecte - wordt geruggesteund door chefkok Sjaak Smedts (ex-Holland Amerika Lijn, Dikker Thijs en het voormalige sterrenrestaurant De Dijsselhof) begint aan een klus die al met al zo'n acht jaar zal gaan duren, maar waarvan de vol tooiing in een steeds hogere versnelling plaatsvindt tot de officiële heropening op 24 november 1986. Complete metamorfose De complete metamorfose die "De Soester Duinen" in de loop van die acht jaar heeft ondergaan is moeilijk samen te vatten. Wie de zaak al die jaren niet heeft teruggezien - op zichzelf moeilijk voorstelbaar - zal zijn ogen niet kunnen geloven. Opvallend zijn om te beginnen al de riant luifel en de moderne receptie, die naar de ruime garderobe en de fraaie, geheel in marmer uitgevoerde toiletaccommodatie leidt, die ook ge schikt is gemaakt voor rolstoelgebrui kers. "De Soester Duinen" biedt een keur aan goed ingerichte, smaakvolle facili teiten, zoals de rustkamer (voor diverse doeleinden), de ruime speelkamer (met een inventaris van het simpelste speel goed tot een video), een wintertuin in "zuidelijke" sfeer, met aansluitend het terras voor zomerse genietingen. Mid denin ligt de schitterende bar, een oase van rust waar de bezoeker voor of na het diner rustig een goed glas kan drinken. Genoemd moet zeker worden het riante zalencomplex, twee jaar terug geheel gemoderniseerd, met zalen "op maat" "De strijd is gestreden, het werk is klaar." Met deze dankbare vaststelling verwelkomde de directeur van "De Soester Duinen", Fred J. Klinkhamer, maandagmiddag j.1. de talrijke gasten die de officiële heropening van het ge renommeerde restaurant bijwoonden. De feestelijke plechtigheid zelf werd verricht door burgemeester P. Schol ten, met het ontkurken van een fles Beaujolais Primeur, die als herinne ring aan deze bijzondere dag een blij vende plaats kreeg in een speciale nis bij de centrale bar van het restaurant. In zijn toespraak maakte Klinkhamer duidelijk dat de reeks van verbouwin gen fti de afgelopen jaren langzaam maar zeker hebben geleid tot het ideaal dat hem en zijn echtgenote Mieke voor ogen stond, toen zij het restaurant acht jaar geleden overnamen van de familie Verbeek, zij het dat de wensen "onder weg" nogal eens veranderden. "Niet al leen de eisen van de gasten verander den, maar ook wijzelf werden kriti scher." De plannen die Fred en Mieke Klinkha mer koesterden zijn echter, ondanks de scepsis van nogal wat "buitenstaan ders", gerealiseerd: een geheel nieuwe "Soester Duinen". "Een kwestie van hard werken en niet zeuren," aldus Klinkhamer, die allen die op een of an dere wijze bij de verbouwing betrokken waren hartelijk dank zegde. Een bijzon der woord van dank richtte hij tot de medewerkers van het restaurant voor hun inspanning, die het mogelijk maak- voor maximaal 175 personen, twee bars, een dansvloer en uiteraard facili teiten voor allerlei evenementen, waar over bedrijfsleider Alphons de Beer min of meer de scepter zwaait. Comfort en sfeer Aan de voorzijde vindt men het a la car- te-restaurant, ingericht volgens de nieuwste eisen van comfort en sfeer, waar maïtre Chris Sopacua het zijn gas ten uitstekend naar de zin weet te ma ken. Daarnaast vindt de bezoeker, te gen het grote en beschutte terras, het ca fé-restaurant, waar elke avond de mo- gelijkheid bestaat om te fonduen, te gourmetten of te barbecuen. Wijd en zijd bekend is het befaamde fonduebuf fet, waaraan men zich voor slechts 24,50 onbeperkt te goed kan doen. Het kloppende hart van het culinaire bedrijf is uiteraard de nieuwe keuken: kraakhelder, royaal van opzet en tot in de puntjes uitgekiend met de modern ste apparatuur, waar de maaltijden met eigentijdse technieken maar volgens beproefde receptuur worden bereid. Dat Fred Klinkhamer, ondanks de steun van zijn vrouw Mieke en zijn ui terst deskundige staf van medewerkers, een druk bezet man is zal niemand ver bazen. Toch vindt hij daarnaast nog tijd voor functies als landelijk bestuurslid van de Horecaf, voorzitter van Touresto en lid van de Kamer van Koophandel. Een druk bestaan, maar daar "smult" hij van. Het is dan ook uitgesloten dat Fred Klinkhamer na de vervulling van I zijn dromen over het ideale restaurant op zijn lauweren gaat rusten. Nieuwe uitdagingen wachten, dat is wel zeker. Het zal ongetwijfeld niet lang duren of hij maakt nieuwe plannen openbaar. Wij houden u op de hoogte! te dat "De Soester Duinen" tijdens de werkzaamheden niet één dag gesloten hoefde te worden. Lof had hij ook voor de gemeente, die hem bij het realiseren van zijn plannen geen strobreed in de weg had gelegd. Klinkhamer liet weten blij te zijn zaken te kunnen doen in een zo aktieve ge meente als Soest maar gaf het gemeen tebestuur toch een speldeprik mee met een opmerking over de parkeerproble men ter plaatse. "Zo'n oneffenheidje moet toch snel gladgestreken kunnen 6 worden..." 'Op rozen' Namens de organisatie van horeca-on- dernemers in Nederland, de Horecaf, sprak voorzitter G.v.d.Veen zijn be wondering uit voor wat de "jonge, in ventieve ondernemer" Fred Klinkha mer tot stand had weten te brengen. In het bijzonder sprak hij zijn waardering uit voor de marketing-aanpak van de Klinkhamers en schetste een optimis tisch toekomstbeeld voor de horeca. "Het eet- en vergadergebeuren neemt een geweldige vlucht, we zitten op ro zen." Volgens V.d. Veen zal de bedrijvig heid in de bedrijfstak horeca tot het jaar 2000 toenemen met 4 a 8 procent. Een grote zorg van de ondernemers is daar bij hoe men in staat zal zijn goed opge leid en service-bewust personeel aan te trekken. Hij feliciteerde tenslotte ook de gemeente Soest met "dit prachtige bedrijf'. Namens alle bij de bouw betrokken be drijven bood architekt D. Wentink Fred en Mieke Klinkhamer vervolgens een fraai schilderij aan van de Hilversumse kunstenares Jantine v.d. Heuvel. Hij riep in herinnering dat er heel wat werk verzet is moeten worden om de ambi tieuze plannen uit te voeren terwijl de "tent" toch moest doordraaien en ver onderstelde dat er nu en dan toch wel eens wat cementstof tussen de gerech ten gezeten moest hebben. Een compli catie was bijvoorbeeld ook dat vrijwel alle gasten advies mochten uitbrengen over de situering van de bar - "de meest- besproken bar van Nederland", aldus de architekt. Allure Burgemeester Scholten sloot het rijtje sprekers af met een toespraak waarin hij Fred Klinkhamer schetste als een man wiens aanpak optimisme, zakelijkheid Fred en Mieke Klinkhamer en burge meester en mevrouw Scholten klonken op een goede toekomst van De Soester Duinen. In verband met bet 120-jarig bestaan van de delicatessen wijnkoperij Joh. Mets, gaan wij terug in de geschiedenis van deze Soester Hofleve rancier. In zeven afleveringen passeren vier generaties Mets de revue. Jan, Jan, Joop en Johan, oftewel 1866-1986. Dat is 120 jaar kwaliteit en service van de bovenste plank op een rij. Een vervolgverhaal. Vandaag deel 7: "Slot" 11112 Twee weken geleden: Vertelden wij over de lekkernijen, de delicatessen van Joh. Mets aan de Van Weedestraat. De vierde generatie Mets heeft die afdeling in de afgelopen dertig jaar opgebou wd tot een in en ver buiten Soest goed bekend staande naam. We zijn toegekomen aan de zevende aflevering van dit vervolg verhaal. Het slot. Maar dat geldt alleen voor dit verhaal. Niet voor de delicates sen wijnkoper ij Joh. Mets. Alles nog een keer in vogelvlucht. Jan Mets I, om maar in de termen van deze serie te blijven spreken, begon in 1866 een kruidenierszaak aan het Kerkpad. In de negentiger jaren van de vorige eeuw neemt zijn zoon Jan II de zaak over, en verhuist zijn hebben en houwen naar het Lange End, de huidige Van Weedestraat op de grens met de Burgemeester Grothestraat. Mets betrekt het oude gemeentehuis,1 waar burgemeester Constant Jacob Loten van Doelen Grothe en zijn ge malin Jonkvrouwe Reneé Henriètte van Doelen Grothe-van Weede de laatste ambtsbewoners waren. De zaak Mets groeit verder, ook tijdens de Eerste Wereldoorlog, waarin de kruideniers dankzij de neutrale positie van Nederland, direct geen schade wordt berokkend. Vlak voor de crisis in de dertiger jaren komen de coöperatie ve supermarkten sterk op. Bijna twee op de tien kruideniers gaat over de kop, maar Jan Mets houdt zijn beide benen stevig op de grond. In de sombere tijden van de jaren dertig heeft bijna iedereen het moeilijk. Nog erger wordt het in de Tweede Wereld oorlog. De zaak Mets - inmiddels in handen van Joop, de vader van Johan - speelt een belangrijke rol nadat de geal lieerden Nederland bevrijd hebben van de nazistische bezetter. Deels als gevolg van de solidaire houding met het Ne derlandse volk tijdens de oorlog, wordt kruidenier Mets aangewezen als distri buteur van de artikelen die nog wel op de bon zijn, maar langzamerhand in schaarste afnemen. Hofleverancier Na de oorlog krijgt Johan Mets ook een rol toebedeeld in dit vervolgverhaal. Zijn vader komt na een ernstige ziekte te overlijden, maar mag nog wel aan het Het alom bekende winkelpand van de gerenommeerde Soester delicatessen zaak op de hoek van de Van Weede straat en de Korte Brinkweg. gelukkige moment proeven dat hij zijn zaak als Hofleverancier mag aandui den. In 1966 komt daarvoor officieel het wapenschild aan de voorgevel van de zaak te hangen. Inmiddels is Johan Mets druk doende zijn zaak een ander gezicht te geven. Hij mikt op de delica- - tessen en wijn, en Mets mikt goed. Een ieder die zijn zaak heeft betreden kan dat bevestigen. Zowel op wijngebied als in de delicates sen-afdeling heeft Johan Mets een uit stekende naam opgebouwd, net zoals zijn vader, rijn opa en zijn over-groot- vader dat op hun manier in hun tijd de den. Wie kent nu niet de onnoemelijk vele delicatessen in de winkel, de lekkernij en uit verschillende landen, zoals Mexi co, Frankrijk, Italië, België, Zwitser land en Indonesië. De klantenkring van Mets is nog steeds groot. Iedereen kan dankzij Mets buitenlands eten in de ei gen huiskamer. Wie kent nu niet de heerlijke wijnen, die Mets laat invoeren. Zijn kennis, zijn ad viezen, alles stelt hij in dienst van de consument. Er is vertrouwen tussen Mets en rijn klanten. En dat blijft zo. Eerlijk is immers eerlijk, en dat duurt nu eenmaal niet alleen spreekwoorde lijk het langst. Wie kent niet de verrassende kerstpak ketten, die Mets in duizenden getale ie der jaar verzorgt. Een bezigheid, die hem en een grote staf van medewerkers het hele jaar bezighouden. Dat begint al in februari, wanneer Mets pakketten- beurzen gaat bezoeken. In maart begint hij met de samenstelling in een grote va riatie, en in juni gaan de folders de deur uit. De opdrachten stromen uit het hele land binnen in september. Daarna is het avonden lang en weekeinden breed do zen vullen. Niet zomaar lukraak, want alles gaat precies volgens de wensen van de cliënten. Een grote taak, die Mets mede dankzij het personeel goed kan uitvoeren. "Dat mag je zeker niet verge ten te melden. Ik had dit alles niet zo kunnen opbouwen zonder deze fantas tische groep mensen, met wie het pret tig samenwerken is. Dat moet je beslist vermelden," aldus Johan Mets. Wie kent nu niet Johan Mets, iedereen toch? Joh. Mets vowe Ml RfcLATt£6ESCHFNKE«* 275 2?s 6?5 3?5 1?5 35^ DELICAT ESSEN jl WIJNKOPERIJ

Soester Courant | 1986 | | pagina 9