KOSTUUM NU 8?° JAPON nu 5?° F BLIJ MET DE STOMERIJ cleanerbv textielreiniqehs Speeldoos BIJ ONS OP SOEST PAGINA 10 oer. WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 Hans Westerhof brengt CD naar Zuid Videorecorder uit school ontvreemd SOESTER COURANT PAGINA 11 DECEMBER-AANBIEDING: Provincie betaalt deel aanleg fietspad langs Wieksloot Bromfiets gestolen cSdubberstayw KONINGSWEG 16 - SOEST - TELEFOON 14302 Theater-Agenda De Speeldoos Baarns theater trekt meer bezoekers uit Soest Autokraak Tips voor de komende feestdagen Nieuw verschenen boeken in de prijsklasse "Elck wat wils" Zelf bier maken Spele Weerom Eigen zaak is goud waard, Elfstedenkoorts Een licht in donkere da gen De helse wensmachine van dr. Hoffman In de ban van de revolu tie Dagvlinder Metro Klavertje Moord Heksen bestaan niet Maxime Freud en zijn patiënten Het gezelschap van vrou wen Jacobs Kramer Vijanden Meilof (GPV) ontstemd over emancipatieb(r)oekje BE 99 Sjoekers SAMEN rikaat) ijziging n om wagen eerprijs. De bekende kijk- en luistervriend Hans Westerhof in Hartje-Zuid ver koopt sinds afgelopen vrijdag ook CD's, de modernere uitgave van de grammofoonplaat. Westerhof heeft deze Zuidpromenade primeur in huis gehaald omdat een onderzoek heeft uitgewezen dat er in Soest-Zuid be hoefte aan een muziekwinkel be- staat.Dit onderzoek werd vorig jaar door het Centraal Instituut voor het Midden-Klein Bedrijf (CIMK) ver richt. "We hebben gedacht om daar op in te springen, en dat hebben we nu gedaan. Voorlopig hebben we een voorraad van 150 CD s, waarbij we ons hebben ge richt op de popmuziek. Daarnaast leve ren we ook op bestelling. We verwach ten dat de CD's, die we niet in voorraad hebben, binnen een week geleverd kun nen worden. In de winkel liggen lijsten met onze voorraden en lijsten met alle op CD verschenen muziek. We hopen dat de verkoop goed zal gaan, maar ge zien het onderzoek zal dat wel lukken, denk ik." De CD-handel is in de laatste jaren enorm toegenomen. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat het CIMK-onder- zoek uitwees dat er wat dat betreft een open markt in Soest-Zuid ligt. Hans Westerhof heeft dat gegeven onder- Uit de De Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg heeft een tot dusver onbekende dader in het afgelopen weekeinde kans gezien een videorecor der weg te nemen. De heer M.F. deed aangifte bij de politie. Men heeft een jongeman op een bromfiets zien wegrij den van wie men vermoedt dat hij de dader is. De politie zet het onderzoek voort. Foto: Goos van der Wilt. «a «MB kend, en verkoopt vanaf 28 november CD's. Sinds de opening van De Zuidprome nade in Hartje-Zuid, op 31 oktober 1984, heeft Hans Westerhof ook reeds een grote bekendheid opgebouwd met radio's, t.v.'s, video's, huishoudelijke apparatuur en de dagelijkse electrische artikelen. Zijn komst naar Hartje-Zuid is een gouden greep gebleken: "Voor de realisering van De Zuidpromenade was hier een kooplek van 55 procent. Veel mensen gingen naar Amersfoort of andere plaatsen om hun spullen te kopen. Het ging dan om branche-af hankelijke artikelen, want je brood koopje allemaal bij je eigen bakker na- Gedeputeerde Staten zullen aan Provinciale Staten voorstellen een bijdrage van 12,5 procent te verlenen in de kosten van de aanleg van het nieuwe recreatieve fietspad langs de Wieksloterweg, door de Rijwielpadvereniging Gooi en Eemland. Met de aanleg ervan is ca. 88.500 gulden gemoeid, waarvan dus ruim 11.000 gulden voor rekening van de provincie zal komen. Daarnaast hebben G.S. de minister van landbouw en visserij geadviseerd de gevraagde rijkssubsidie te verlenen van 75 procent van de kosten. Het fietspad past in het provinciale fietspadenplan en zal een belangrijke schakel vormen in het recreatieve "ommetjes-systeem" en in de verbinding tussen de Soester duinen en de Lage Vuursche. Overigens is de provinciale pot voor bijdragen in de aanlegkosten van recreatieve fietspaden in 1986 bijna leeg. G.S. zullen de Staten daarom voorstellen het benodigde bedrag uit de pot voor 1987 te betalen. tuurlijk. In de twee jaar van De Zuid promenade hebben we al 15 procent van dat kooplek opgevangen," aldus Hans Westerhof, de nieuwe CD-man in Soest-Zuid. De 18-jarige P.J. uit Soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van zijn bromfiets. Het rijwiel - een Puch - stond op het erf van een wo- ning aan de Anna Paulownalaan. qMDBKHOUD ZJW&0U Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Donderdag 11 december: Aanvang 20.00 uur: Carmen, speelfilm met o.a. Antonio Gades, Laura del Sol, Paco de Lucia. Kaarten 6,—. Ook het tweede seizoen in de nieuwe behuizing lijkt een goed seizoen te wor den. Uit de auto van C. van E. uit Soest, die zijn wagen had neergezet op het par keerterrein bij Zonnegloren, werd in het afgelopen weekeinde een plastic tas gestolen met diverse papieren die van belang zijn voor zijn werk. De dader heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. De dader van een autokraak aan de Li bel had minder succes. Hij vernielde weliswaar het portierslot van de wagen van J.O. uit Buren, maar kreeg de deur niet open. Er wordt dus niets vermist. Beide eigenaars deden aangifte bij de politie. Auteur: Ronn Hoose Uitgever: Kosmos Freddy Heineken zal van deze papieren concurrentie niet wakker liggen. Des- ondanks zal "Zelf bier maken" menige doe 't zeiver en liefhebbers van het ger stenat op een idee brengen. Het qua aanschaf niet kostbare boekje verstrekt 50 recepten aan beginnende en gevor derde bierbrouwers. Wat ons betreft: Proost. Auteur: Erik de Vroede en Bart Eelbo- de Uitgever: Pelckmans Nostalgie van de bovenste plank, afge stemd op kinderen en volwassenen die met meer dan video en televisie bezig willen zijn. "Spele Weerom" vertelt al les over kinderspelletjes uit lang vervlo gen tijden. Verklarende tekeningen vul len op practische wijze de toelichtingen aan. Een alleraardigst boek voor jong en oud. Tekeningen: Hans Busman Tekst: Albert Gillissen Uitgever: Novella Een vriendenprijsje voor twee preten tieloze boekjes. "Eigen zaak is goud waard" een soms cynische verzameling grappen en grollen, tot leringhe en de vermaeck, afgestemd op ondernemers en managers. "Elfstedenkoorts" mikt op de belangstelling van een groot pu bliek voor dit nog steeds niet geëve naarde schaatsevenement. Leuke "heb bedingetjes". Diverse auteurs Uitgever: Holland Verhalen, zeer uiteenlopend van karak ter, rond Kerstmis, zijn het thema van dit aantrekkelijke boek. Aantrekkelijk door de kwaliteit van het geschrevene. Daarvoor tekenen o.a. Anna Blaman, F. Bordewijk, J. M. A. Biesheuvel, Mi- chel v.d. Plas e.v.a. auteurs. Aantrekke lijk ook omdat "Een licht in donkere dagen" qua religie niet is gestempeld en daardoor in objectieve zin toegankelijk is voor iedereen. Leesplezier van zeer hoge kwaliteit. Auteur: Angela Carter Uitgever: Contact Met haar romans Circusnachten. In ge zelschap van wolven en De Sadeaanse vrouw verwierf de nu 46-jarige schrijf ster Angela Carter in ons land grote be kendheid. Auteur: Dany Cohen-Bendt Uitgever: Van Gennep Inhoudelijk is dit van veel fraaie foto's voorziene boek op de met veel lof ont vangen televisie-serie "In de ban van de revolutie" afgestemd. Wie hebben te maken met een tijdsdocument. De au teur, zelf gangmaker van de Parijse stu dentenrevolutie in 1968 die uiteindelijk leidde tot het aftreden van Charles de Gaulle, kijkt twintig jaar later achterom en confronteert gelijkgestemden van toen met de uitkomst van vandaag. On derzoeksjournalistiek die de betrekke lijkheid van veel schijnbaar belangrijke zaken tot uitdrukking brengt. Teleur stellend voor de een, hoopgevend voor de ander. Interessant in ieder geval. Auteur: Joseph Kessel Uitgever: Bigot Bijna een halve eeuw geleden ver scheen "Belle de Jour" op de Franse boekenmarkt. Een in die tijd gewaagd boek. Joseph Kessel beschrijft het leven van een nogal ongewone vrouw die bij haar man geen lichamelijke bevrediging vindt en tenslotte besluit in een bordeel haar gerief te vinden. Het ongewone ge geven en de schrijfkunst van Kessel hebben in de loop der jaren van deze ro man een bestseller gemaakt. Talloos zijn ook de verfilmingen van deze ro man. In de sober gehouden vertaling is "Dagvlinder" anno 1986 eerder preuts dan aanstootgevend. Het onwaar schijnlijke thema frappeert en boeit het meest. Auteur: Alexander Kaletski Uitgever: De Kern Meer van deze tijd en qua onderwerp minder ver gezocht is de roman Metro van de naar Amerika uitgeweken Rus sische auteur Alexander Kaletski. In Rusland omstreden en bewonderd om zijn anti-sovjet liedjes en spraakmaken de toneel-televisie en filmproduties. Metro, een verhaal met vele markante en kleurrijke hoofdpersonen. Moment opnamen van het leven in Moskou. Be nauwend en verstikkend. Daarin tra giek en zelfs humor. Een zwarte kome die, waarin de spanning rond de ont spanning van een veel-geplaagd Rus sisch echtpaar tot de laatste pagina wordt opgevoerd. Boeiend, soms zelfs huiveringwekkend geschreven. Auteur: Theo Joekes Uitgever: Loeb Men behoeft het bepaald niet in politiek opzicht met Joekes eens te zijn om hem toch te kunnen waarderen. Daartoe dient dan Klavertje Moord te worden aangeschaft, een politieke thriller met Den Haag als belangrijkste décor. Geen misdaadroman die bol staat van span ning, wel een waarin Theo Joekes er op nieuw blijk van geeft fantastisch te kun nen schrijven over een nogal fantastisch gegeven. Tot in detail een boek waar voor zeer duidelijk vooraf veel huis werk is verricht. Het verklaart daardoor de aannemelijkheid van de fantasie. Auteur: Walraven Uitgever: Loeb Walraven, een terecht veelgelezen au teur van misdaadthrillers. "Heksen be staan niet" zou er weer zo een zijn be looft ons de achterflap van het boek. Daaraan wordt in ieder opzicht royaal voldaan. Hoe onwaarschijnlijk het ge geven ook is, de oplossing van een mis daad die ruim twee eeuwen geleden heeft plaatsgevonden, Walraven be wijst zich opnieuw als meesterverteller en laat je op het puntje van je stoel zit ten. Heksen bestaan niet? Vergeet 't maar. Dit sukses zal met het verschijnen van "De helse wensmachines van dr. Hoff man", zonder enige twijfel worden ver volgd. Met veel beheersing, gevoel voor humor en een schijnbaar onuitputtelij ke fantasie slaagt ze er opnieuw in van een bizar thema een literair monument te maken. De eeuwendurende strijd van de mensheid tegen goed en kwaad in deze roman in een nieuwe, hoogst origi nele verpakking. Voor liefhebbers van lezen en huiveren op maat gemaakt Auteur: Judith Kranz Uitgever: A. W. Bruna Scruples, Prinses Daisy en Dochter van Mistral zijn stuk voor stuk licht verteer bare romans waarvoor de Amerikaanse schrijfster Judith Krantz het recept schijn te bezitten. Een conclusie die ook van toepassing is op haar laatste roman Maxime. Daarin het verhaal over een jonge, mooie, verwende Amerikaanse vrouw die zich na de dood van haar va der tot taak stelt een in populariteit da lend tijdschrijft van de ondergang te redden. Ze slaagt in haar opzet. De lief de wint het van de haat en tenslotte blijkt ze aan één minnaar en één slaap kamer voldoende te hebben. Maxime laat zich gemakkelijk lezen en is voor zien van ingrediënten die beurtelings afstotend en aantrekkelijk zijn. Lees voer zonder pretenties, maar zeer sma kelijk gedoseerd. Auteur Harry Stroeken Uitgeverij: Maarten Muntinga Harry Stroeken, filosoof en psycholoog geeft in dit boek een verhandeling over Sigmund Freud als psychotherapeut in de dagelijkse praktijk. Uitgaande van een viertal ziektege schiedenissen vult hij de eigen beschrij vingen van Freud aan met gegevens uit andere bronvermeldingen over patiën ten, hun achtergronden, gezinsomstan digheden en vooral, wat zeer belangrijk is, hun verdere leven. De behandelingstechnieken en het op treden van Freud zelf geven hierbij een duidelijk inzicht in de zogenaamde "analyse bij Freud", zoals dat in die da gen werd genoemd. Dit boek, duidelijk herkenbaar geschre ven door een psycholoog geeft een hel der overzicht van werkmethoves van Freud en de in die tijd bekende inzich ten van werkmethodes op dit gebied. Er zit een duidelijke opbouw van elk "zo genaamd ziektegeval" en de aanpak van de behandeling. Beginnend vanuit de probleemstelling wordt een beeld gegeven van een viertal van de naar die dagen meest bekende behandelingsmethodes. Hoewel geschreven door een ingewijde in de materie, een zeer goed leesbaar boek voor de niet-ingewijden, waaruit veel leerzaams is te halen voor de tegen woordige tijd. Duidelijk geen boek om als bestseller op de lijst te komen, maar voor zeer ve len toch aanbevelenswaard om op zijn minst te gaan lezen. Auteur: Mary Gordon Uitgeverij: Maarten Muntinga Het verhaal van Felicitas Maria Taylor, een meisje met een moeder, drie meters en een priester, die een grote mate van charisma uitstraalt. De moeder kon bij de geboorte niet be slissen, welke van haar vriendinnen als meter zou mogen optreden, dus besloot zij ze alle drie te nemen. De moeder is alleenstaand en moet hard werken om de kost te verdienen. De eerste meter, Clare, werkt in het be drijf van haar familie, maar had eigen lijk veel liever het klooster ingegaan. Elisabeth, een vergane schoonheid, is getrouwd met een alcoholist en is de tweede meter. Dan is er nog Mary Rose, ouvreuse in de bioscoop en Muriël, een oudere vrouw, ongetrouwd, die zeer cynisch en bitter tegen het leven aankijkt. In het gezelschap van deze vijf vrouwen en de priester groeit Felicitas op. Voor elk van hen is zij een symbool van dat gene, wat ieder zelf ooit had willen zijn of worden. Uiteraard brengt dit de no dige spanningen met zich mee, omdat een mens nu eenmaal niet te kneden is als een stuk klei, hoewel je er wel een richting aan kunt geven. Maar als die richting uiteenvalt in vijf, of eigenlijk zes deelrichtingen, die geen van alle stroken met de door het kind zelf ge wenste richting, laten de problemen ui teraard niet lang op zich wachten, ben uitermate lezenswaardig boek van een schrijfster, die in Nederland nog niet zo bekend is, maar het terdege ver dient om dat wel te worden. Auteur: Virginia Woolf Uitgeverij: Maarten Muntinga Jacobs Kamer van Virginia Woolf is haar eerste belangrijke roman, die in 1922 verscheen. Het beschrijft op de van haar bekende wijze het landleven aan het begin van deze eeuw in Enge land met al zijn conservatisme, stand verschillen en vooroordelen tegen het niet eigene, dat later de Engelsen zo vaak tot mikpunt van parodieën heeft gemaakt. Virginia Woolf is een (of liever: was een) schrijfster, die het in zich had op zeer treffende wijze de sfeer te doen proeven van de omgeving waar haar verhalen zich afspelen. IAuteur: Isaac Bashevis Singer Uitgeverij: Maarten Muntinga Vijanden van Isaac Bashevis Singer ver scheen al eerder in Nederland in 1974 en kreeg in 1978 naar mijn mening vol komen terecht de Nobelprijs voor Lite ratuur. Het boek geeft het verhaal van een enigszins schlemielige man, Joods, die de oorlog in Polen heeft overleefd door zich een aantal jaren schuil te houden op de hooizolder van zijn dienstmeisje, terwijl zijn vrouw en kinderen worden opgepakt door de Duitsers en in een kamp omkomen. Na de oorlog vertrekt hij naar Amerika met zijn dienstmeisje, met wie hij uit een soort medelijden trouwt. Intussen ver dient hij de kost door voor- een rabbi teksten te schrijven van lezingen. Hij krijgt kennis aan een aantrekkelijke vrouw met wie hij een verhouding be gint, zonder dat hij zijn vrouw verlaten wil. "Ongelukkigerwijs" komt dan ook nog het bericht, dat zijn eerste vrouw niet is omgekomen in het concentratie kamp en dat zij ook in Amerika is. Als dan het meisje met wie hij een verhou ding heeft ook nog in verwachting raakt en wil trouwen zijn de complicaties niet meer van de lucht. Was het aantal verkochte vrije keuze abonnementen het eerste seizoen al hoog te noemen, n.1. 965, de verkoop voor seizoen '86-'87 was aanmerkelijk beter. 1196 abonnementen werden er verkocht voor het nu lopende seizoen, 231 meer, een toename van 24%. De grootste toename komt uit Baarn, 136 abonnementen meer dan in 't vorige seizoen, de regio zorgde voor 95 abon nementen meer. (Soest, Bunschoten, Bilthoven, Hilversum, Eemnes enz.). Baarn kultureel centrum blijkt uit Soest steeds meer bezoekers te trekken, hier is sprake van een streekfunktie (totaal 240 abonnementen). Twaalf voorstellingen waren al tijdens de abonnementen verkoop uitverkocht. Alles bij elkaar leverde de abonnemen tenverkoop een kleine 8000 verkochte plaatsen op, 6,6 per abonnement, een kleine verhoging t.o.v. het vorige sei zoen. In de vergadering van de commissie Welzijn liet het GPV-raadslid Wiebe Meilof vorige week andermaal blijken zo zijn bedenkingen te hebben tegen het "eenzijdige" emancipatiestreven dat tegenwoordig ook op gemeentelijk niveau naar zijn smaak te veel wordt nagejaagd. Hij sprak wethouder Frans Kingma aan over een boekje met de titel "Vrou wen in het lokaal bestuur", dat kennelijk was toegezonden aan vrouwelijke raadsleden en - ter lering en/of vermaak - voor alle zekerheid ook maar aan de - in Soest toevallig(?) allemaal mannelijke - fractievoorzitters. Meilof ver oorzaakte algemene vrolijkheid bij de overige commissieleden door niet te spreken van een "boekje" maar van een "broekje" - "Freudiaans heet dat toch?" aldus zijn CD A-collega Wijmenga - en noemde het "weer een typisch voorbeeld van de versmalling in het emancipatiedenken": "Het gaat alleen weer om de vrouwen, de mannen mogen alleen maar kijken. Een vreemde zaak." Hij informeerde of het gemeentebestuur in de persoon van de wethouder soms de hand had gehad in de gekozen verspreiding. Kingma ontkende dat, maar stelde onder bijval van Lydia Meijer (PvdA) dat hij het niettemin een "prima aanpak" vond. Ook van Wijmenga kreeg Meilof lik op stuk. Deze ver weet hem de geschiedenis verkeerd in te schatten als hij het deed voorkomen dat niet vooral de vrouwen zich druk hadden gemaakt voor hun emancipatie. "Anders was het nooit zo ver gekomen." Meilof liet zich niet overtuigen en betoogde dat emancipatie in zijn visie een zaak was voor vrouwen én mannen. "De oplossingen moeten dan ook niet al leen op vrouwen zijn gericht." Om jezelf niet te verliezen probeer je zowel stemmen, geluiden, kleuren en woorden als indrukken, ervaringen en gezichten zorgvuldig te bewaren. Herinneringen bestaan. Je mag ze niet vergeten. Oudemensen weten dat en ver tellen graag over vroeger. Jan Visser ontmoet hen, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: J. van der Mey (73). Bloemenjan: "We hadden nog maar pas die bloemenwinkel aan de Nieu- weweg 86, toen bij ons telefonisch uit Amsterdam een grafkrans werd be steld van honderd gulden. Dat was in die tijd een kolossaal bedrag. Zo'n ding kostte normaal twee tientjes, dus wat moest er niet allemaal ingestopt worden voor honderd gulden! Over bloemisten die sjoemelen met begrafenisboeketten door er oude snijbloemen in te verwerken, kan ik wel een boekje opendoen, maar dat is niet geschikt voor de krant. Mijn enige zorg bij die dure bestelling was: hoe kreeg ik mijn geld? Ik moest de krans afleveren bij een rijke familie aan de Soesterbergsestraat. Dat geld kwam later piekfijn in orde. Ik woon nu 69 jaar op Soest en ik ben helemaal versoesterd. Ik ben geboren in Rijnsburg tussen de bloembollen. Het eerste huis van mijn ouders stond aan de Ringweg. Na de Da Costa- school en een jaartje ULO aan de Prins Bernhardlaan moest ik meehel pen in de bloemenhandel. Er was toen geen tijd om te leren. Aan de Nieuweweg hadden we een ei gen tuin met bloemen en planten en we haalden bloemen bij de veiling in Amersfoort, Hilversum en Utrecht met de bakfiets. Op de fiets ventte ik bloemen en deed hier en daar tuintjes. Moeder deed de winkel, een verbouw de serre, en later namen mijn vrouw en ik de zaak over. Bijna vijftig jaar geleden kreeg ik er een baantje bij: begrafenisdienaar in dienst van de Gooise Uitvaart Vereni ging. De uitvaartleider vroeg aan de dominee of hij een "drager" wist. De predikant noemde mijn naam en zo werd ik doodgraver voor het hele Gooi. Op de fiets moest ik naar Bus- sum, Weesp, Laren, Blaricum en noem maar op. In het zwarte pak en met de hoge hoed in de tas. De fiets zette ik een eindje verderop van het sterfhuis in de bosjes, haalde de hoge hoed uit de tas en belde keurig netjes aan. 12.000 Soms hadden we drie begrafenissen per dag. Je holde van de één naar de ander. Gemiddeld ongeveer 25 in de vier weken. Eén keer had ik 78 begra fenissen in één maand. Toen was het vakantietijd en er waren enkele zieken. Ga maar na: twaalf keer vijfentwintig is 300 per jaar en dat ongeveer veertig jaar lang. Zo heb ik om en nabij 12.000 begrafenissen verzorgd. Soms gingen we tussendoor een potje biljarten. Eén van de dragers had een prothese. Je zag er niets van als hij liep. Een doodskist staat op vier planken dwars over elkaar heen. Hij doet een stap terug, blijft tussen de planken ha ken met zijn houten poot, wankelt en daar stond het been rechtop naast de kist, terwijl zijn broekspijp om zijn an dere been fladderde. Mijn vrouw kwam niet meer bij toen ze het later thuis hoorde, maar ik zei: daar moet je niet om lachen. Eén keer was ik vergeten mijn zwarte schoenen aan te trekken en liep ik op bruine schoenen in de stoet. Of ik ver gat mijn alpinopetje af te zetten. Dan leende ik de pet van de chauffeur, maar dat ding zakte over mijn oren, want mijn hoofd is van boven maar heel klein. Van Westering, de begrafenisuitvoer der, was een lange, statige man met een grote, zwarte paraplu. Daar deden we stiekem grind in en dan ratelden de steentjes om zijn oren als hij zijn para plu opstak. "Vader is begraven" was bij ons thuis en staande uitdrukking. Ik stond elke week twee dagen bij Zonnegloren bui ten met een bloemenstalletje. Een keer vroeg één der bezoeksters aan mijn dochter: waar is je vader? "Vader is begraven", zei ze. De vrouw schrok en reageerde met: ik wist niet dat hij dood was. - Nee, zei mijn dochter: vader is iemand begraven. Een andere uitdrukking thuis was stee vast: "pa is zitten". Dan moest ik in een sterfhuis de mensen ontvangen en binnen laten voor het condolèancebe- zoek. Ook dat zinnetje wekte wel eens verwarring, keken de mensen in de bus elkaar aan en vroegen zich af hoe lang ik wel niet moest "zitten" in de nor. Vroeger duurde een begrafenis veel langer dan nu. Toen moest het lang du ren anders was het niet mooi. Nu gaat alles gauw-gauw. De mensen huilen ook lang zoveel niet meer als vroeger. Ik vind het kerkhof aan de Veldweg een stuk verbeterd. Het zag er vroeger verwaarloosd uit, het was rommelig en nu wordt het veel beter onderhouden. Nee. Het Mollenkerkhof, waar de laatste weken zoveel over geschreven is, was van vóór mijn tijd. Ik weet wel dat de kinderen er niet langs durfden te lopen. Het spookte daar. Op het Mollenkerkhof werden de "sjoekers" (een Soester woord voor zwervers) be graven. Er stond een vierkant muurtje om heen met glasscherven er bovenop. Het was een plek met niet-gewijde aarde. Koster Een kwart eeuw ben ik ook nog koster geweest van het gereformeerde ge bouw De Rank bij de Wilhelminakerk. Zonder mijn vrouw had ik dat nooit gered. We konden het geld goed ge bruiken. Het was een zaal voor brui loften en partijen. Na een begrafenis stortte ik me gewoon in een familie feest. Daar had ik geen enkele moeite mee. Ik bracht de "jeu" eraan, zeiden ?e. Ik heb daar alles gehad: van de Partij van de Arbeid tot aan de geitenfokver- eniging, van de WD tot aan de post zegelclub. Alles zat bij me en er is nooit een woord gevallen. De eerste Soester, roomse(!) boeren bruiloft was van de dochter van wet houder A. P. Hilhorst. Een week van- tevoren had mijn vrouw buikpijn, om dat ze voor het hele gezelschap moest koken. Mevrouw Hilhorst, "mooie Doortje" noemden we haar, bedissel de alles en bracht zelf de wijn mee. Dan maakte je lange dagen. De laatste gaste gingen 's morgens om vier uur we en dan moest je nog opruimen en schoonmaken. Op een ochtend stond dominee v.d. Loo op de stoep en zei: ik kan niet meer slapen met die herrie. Hij woon de er vlak naast in de pastorie. Vanaf die tijd was het om één uur afgelopen en dat was maar goed ook. Nu ben ik nog steeds koster op Zonnegloren. Van mijn jeugd herinner ik me niet zo veel meer. Ik weet nog wel, dat ik vier jaar was en in de tent speelde bij mijn zuster. Zij stierf aan t.b.c., net als mijn oudste zuster. Maar dat gezicht kan ik me niet meer voor de geest halen. Dat is heel erg." JAN VISSER

Soester Courant | 1986 | | pagina 11