Voorjaren sfeefi WOfM /ff ft buis baarn Schoeman Makelaars en Delta Lloyd [hoofdsponsors Nederlands Bach Ensemble Schoèman makelaars O.g Commissie Minderheden eindelijk klaar met omstreden werkplan ?«P TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwocjt PAGINA^ WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 Westeneng 10.000ste bezoeker INFO-centrum SOESTER COURANT irn zanders? Financiële steun voor kunst-op-hoog-niveau PAGINA 15 Directeur Desmond Tutuschool in commissie Minderheden: 'Buitenlandse kinderen scoren niet beter op scholen met veel Nederlandse leerlingen' Discussie over voorzitterschap en secretariaat verschoven Beweringen in commissie Minderheden rechtgezet Problemen bij C-drie niet door buitenlandse jeugd veroorzaakt INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN voor doe-het-zelvcrs gagui Fruit, nu planten! Straks de vruchten plukken! oire-cheque, in erdoor u uw misschien licht- radio-cassette- letchampagne- s, in een Volks- en deel mee in moois heeft te fit aanbod kunt '351. De heer H.W. Westeneng van de Den Blieklaan keek maandgamiddag j.1. verrast op toen hij in het gemeentelijk ^NFO-centrum aan de Steenhoffstraat kerd aangesproken door voorlich- ngswethouder Ries van Logtenstein, Üie hem meedeelde dat hij dit jaar de jlO.OOOste bezoeker was. "We hebben net smart op u staan wachten," aldus Öe wethouder, die de heer Westeneng f!ter gelegenheid van de overigens niet zo smartelijke "mijlpaal" een boek over de straatnamen in Soest en een stropdas met het gemeentewapen verhandigde. Dit alles in tegenwoor digheid van gemeentevoorlichter Ben J. van Os en informatrice Len Schim nel. Het INFO-centrum, dat in oktober [1979 zijn deuren opende, haalt dit jaar een record-aantal bezoekers. In de loop der jaren steeg het van iets meer dan 5000 (1980) naar de dik lO.OOOvannu. Ook het aantal telefonische informaties dat door de informatrices werd "afge- werkt" is in de loop der jaren voortdu rend gestegen: van bijna 2500 in 1980 naar nu ruim 5500. Per 1 december j.1. werden in elk geval al 9.814 bezoe- I kersw en 5.281 telefoontjes geturfd. De stijging is voor een belangrijk deel te danken aan het feit dat sinds juli j.1. het centrum elke werkdag tussen 9.00 en 17.00 geopend is gebleven door aan de aanstelling van een inval-informatrice. Voorheen moest de "winkel" nogal eens gesloten blijven bij ziekte of vakantie van de part-time informatri ces. De bezetting is momenteel als volgt: 's morgens staat Yvonne Dijkhuis de "klanten" te woord, 's middags Len Schimmel, en To Hoogeboom fungeert als vaste invalster. Zij opereren onder leiding van het hoofd van het bureau Voorlichting van de gemeente, Ben J. van Os. 'Open huis' In zekere zin is het INFO-centrum een soort "open huis" van de gemeente Soest, waar ieder zonder bezwaar zo maar binnen kan lopen en alles kan vra gen. Er is ook een leeshoek met een schat aan informatie en doumentatie. Men treft er de agenda's van raads- en commissievergaderingenstatistische jaaroverzichten, verordeningen, nota's, rapporten, begrotingen en kranteknip- sels, maar ook bestemmingsplannen, woningbouwplannen, folders, brochu res en informatiebulletins over de meest uiteenlopende gemeentelijke onder werpen. Kortom: het INFO-centrum is Wethouder Ries van Logtenstein ver welkomt de heer Westeneng als 10.000ste bezoeker. Voorlichter Ben J. van Os en informatrice Len Schimmel zijn getuigen. een vraagbaak voor iedereen. Voor nieuwe inwoners van Soest ligt er een uitgebreid informatiepakket klaar. De meeste belangstelling van de bezoe kers en "bellers" is, zoals uit de cijfers van 1985 blijkt, afkomstig van de zoge naamde "naar-de-weg-vragers" binnen het gemeentelijk apparaat ("waar moet ik zijn met mijn probleem?", "kunt u me helpen, ik moet dit of dat weten"), op de voet gevolgd door geïnteresseer den in het gemeentelijk gebeuren, die bijvoorbeeld raadsstukken komen in zien. Ook actuele onderwerpen als wegre- constructieplannen (de heer Weste neng bijvoorbeeld kwam zich op de hoogte stellen van de plannen met de Koningsweg), woningbouwplannen, huisvestingszaken etc. zijn onderwer pen waarnaar dikwijls wordt geïnfor meerd. Hypolhëën/^rzekérlngen j fa De financiële toekomst van het in Soest "residerende" Nederlands Bach Ensemble lijkt voor de langere termijn grotendeels gewaarborgd te zijn nu het zich heeft weten te verzekeren van een meerjarig sponsorcontract met Schoe man Makelaars en Delta Lloyd Verze keringen. Het NBE, dat al sinds zijn oprichting enkele jaren geleden Soest als "thuisbasis" (met alom geprezen uitvoeringen in de Oude Kerk) heeft, zal in de komende jaren als "tegen prestatie" ook een aantal uitvoeringen gaan geven in de plaatsen waar de ma kelaardij - in Soest gevestigd aan de Middelwijkstraat - verder nog vesti gingen heeft. Een en ander kreeg maandag j.1. offi cieel zijn beslag tijdens een gespre^ tus sen NBE-voorzitter Margo van Biezen en dirigent Krijn Koetsveld en de verte genwoordiger van de firma Schoeman, de heer B. Majoor. Schoeman en Delta Lloyd - waarmee via de assurantie- dochter Schoeman-Koenders het kon- takt werd gelegd - hebben zich bereid verklaard 50 procent van het te ver wachten exploitatietekort te financie ren. Schoeman mikt, aldus de heer Majoor, op een grotere naambekendheid in de doelgroep die zich voor deze vorm van "kunst op hoog niveau" interesseert, waarmee de firma zich wil profileren als een professionele makelaarsorganisa tie, en beschouwt de sponsoring van het ensemble als een uitstekende investe ring van een deel van het reclamebud get, te meer daar de subsidiëring door de overheid in het bezuinigingstijdperk onder druk is komen te staan. Schoe man Makelaars heeft buiten Soest ook vestigingen in Amersfoort, Leusden, Veenendaal, Tiel en Hoofddorp. Volgens Margo van Biezen en Krijn Koetsveld zal het in de toekomst heel gebruikelijk zijn dat het zakenleven en de kunst elkaar op deze zakelijke basis ontmoeten, al zal deze ontwikkeling niet ten koste mogen gaan van subsidië ring door de overheid. "Het bedrijfsle ven is duidelijk ruimer gaan denken," aldus Koetsveld, "maar ook de over heid houdt haar verantwoordelijkheid voor kunstbeoefening op dit niveau." In dat verband herinnert hij aan de een malige subsidies die de gemeente Soest twee achtereenvolgende jaren ter be schikking heeft gesteld: in 1985 een be drag van 10.000 gulden, in 1986 nog eens 5.000 gulden. Vooral de laatste keer heeft het nogal wat moeite gekost voordat politiek Soest zijn morele steun aan het ensemble ook in tastbare vorm wilde omzetten. "We hebben intussen een behoorlijke binding met Soest," aldus Koetsveld en van Biezen. "De Oude Kerk zit telkens vol, de belangstelling groeit. Maar de concerten bestaan wél bij de gratie van sponsoring." V ertrou wen wekkend Het fenomeen van de kunstsponsoring staat volgens Koetsveld nu nog in de kinderschoenen maar zal in de komen de jaren een steeds vertrouwder ver schijnsel worden. Hij is ervan overtuigd dat deze ontwikkeling 2owel ten goede komt aan de sponsorende bedrijven als -J- italiano VOOR EXCLUSIVITEIT IN HET HART VAN BAARN Gezellig tafelen en een uitgebreide keus in Italiaanse vlees-, vis-, deeg-en pizzaspecialiteiten. Dagelijks voor U open van 16.00-23.00 uur. Afhalen mogelijk. Voor reserveringen of bestellingen bellen: 02154-11465 Nieuw Baarnstraat 4a, Baarn V.l.n.r. de heer B. Majoor (Schoe man), Krijn Koetsveld en Margo van Biezen van het Bach-ensemble. aan de kunst in het algemeen en het NBE in het bijzonder. Volgens hem zal het vertrouwen dat het bedrijfsleven toont in de kunstbeoefening op dit ni veau een stimulerend effect hebben op de subsidiebereidheid van de overheid, en andersom. "Voor de gemeente is het vertrouwenwekkend dat ook het za kenleven bereid is dergelijke culturele evenementen mede te financieren, en het zakenleven durft zo'n stap ook eer der aan als men weet dat ook de over heid - in zekere zin toch altijd een objec tieve instantie - bereid is om ze te steu nen." NBE-voorzitter Margo van Biezen te kent daarbij aan dat de sponsoring tege lijkertijd ook de garantie inhoudt dat het hoge niveau waarop het ensemble opereert gehandhaafd blijft. De eerstvolgende uitvoering waarmee het Bach-ensemble weer voor het voet licht treedt is op zondag 21 december a.s. in de Oude Kerk, aanvang 14.30 uur. Daarover volgt in de komende edi tie van de Soester Courant meer infor matie. Diefstal uit auto In het weekend heeft een onbekende da der de autoradio ontvreemd uit de wagen van de heer P. aan de Farman in Soester- berg. Hij bleek een raampje te hebben ver nield. Klant doet lucratieve greep in kassa supermarkt Tijdens de Sinterklaasdrukte in de super markt van de firma Van D. aan de Wiardi Beckmanstraat is een tot dusver onbeken de klant erin geslaagd een bedrag van 1367,53 uit de kassa te stelen. Hij of zij deed een greep in de geldlade toen de cas- sière haar plaats even had verlaten om te informeren naar de prijs van een van de ar tikelen. Bij haar terugkomst bleek de kas sa aanzienlijk minder gevuld. De heer J.R. deed aangifte bij de politie. Bij de dader thuis zal het Sinterklaasfeest wel niet "stuk" hebben gekund. Voor meubelen kunt u her en der terechtals u daarbij sfeer, stijl en exclusiviteit verlangt nodigt WOONSTYLE u graag uit want WOONSTYLE s minstens zo kieskeurig bij het samenstellen van zijn overigens ruime collectie meubilair van het elegante, klassieke zitmeubel - keuze uit zo'n 1.000 bekledingsstoffen - tot unieke, smaakvolle tafels, fraaie en functionele kasten en sublieme slaapkamers in tijdloos, klassiek en modem design, stuk voorstuk exempels van superieur vakmanschap Ons programma van verrassend exclusieve en sierlijke hang-, tafel-, wand-, en vloerlampen zorgt daarbij vooreen perfecte harmonie Bij een keus voor jaren komt het er wel op aan waar u kiest, u bent van harte welkom bij WOONSTYLE. Sfeer- en stijlvol wonen begint bij Brinkstraat 19-23, Baarn, Tel. 02 1 54 1 2801 Het staat helemaal niet zo vast als sommige buitenlandse ouders in Soest lijken aan te nemen, dat hun kinderen op een school met overwegend Neder landse leerlingen betere resultaten zul len scoren dan op scholen met overwe gend buitenlandse leerlingen. Dat maakte Ans Mann, in het dagelijks le ven directeur van de Desmond Tutu- school, maandagavond duidelijk tij dens de discussie in de commissie Min derheden naar aanleiding van de on- derwijsparagraaf in het werkplan. De heer S. Özkaya, namens het Turkse Comité lid van de commissie, stelde daar de kwestie van de concentratie van buitenlandse kinderen op enkele scho len in Soest aan de orde en wees erop dat de door veel buitenlandse ouders gewenste integratie daardoor bemoei lijkt werd. Ans Mann hield daarop een gloedvol betoog, waarin zij de buitenlandse ou ders opriep toch vooral kritisch te zijn bij de keuze van een school. "Let daar bij vooral op de resultaten die worden geboekt met kinderen die een achter stand hebben op het gebied van de Ne derlandse taal." Maanden later dan eigenlijk had ge moeten heeft de commissie Minderhe den maandagavond j.1. het werkplan 1987 voor het minderhedenbeleid en de bijbehorende aanbevelingen vast gesteld, althans de versie die de com missie in de vorm van een advies aan het College van Burgemeester en Wet houders aanbiedt. Zoals bekend ont stond er veel commotie over een eer dere versie van het werkplan, waarin de commissie haar gedachten en aan bevelingen gedeeltelijk niet en gedeel telijk verminkt aantrof. De verstand houding tussen de commissieleden enerzijds en de voorzitter en de secre taris, resp. de welzijnswethouder Frans Kingma en de ambtenaar An- dries Schokker, liep daardoor zoveel schade op dat Kingma en Schokker lieten weten er niets voor te voelen op deze manier door te gaan. Wegens ziekte van Schokker, die ver vangen werd door zijn collega Ad v.d.Haar, was de aangekondigde dis cussie over het voorzitterschap en het secretariaat te elfder ure van de agenda afgevoerd. De afwezigheid van de se cretaris weerhield de commissie er ove rigens niet van om uitgebreid te discus siëren over het door hem gemaakte ver slag van de vorige vergadering, dat naar het oordeel van met name de Neder landse leden de toets der kritiek niet kon doorstaan. Ans Mann had al eerder (in de commissie Welzijn) protest aan getekend tegen de weergave van de dis cussie, en zij werd door de overige leden daarin bijgevallen. De commissie besteedde dan ook ge ruime tijd aan het "herschrijven" van het verslag en liet zich slechts met moei te overtuigen van de gewenstheid om "notulen" al vóórdat ze officieel zijn vastgesteld te verspreiden, zodat ande re instanties kennis kunnen nemen van de besluitvorming. Over een voorstel van Wim v.d. Bergh - het conceptver- slag voortaan wel verspreiden en het, tenzij het tegendeel blijkt, na enkele da gen als goedgekeurd te beschouwen, werd door V.d.Haar sterk ontraden, omdat zo'n regeling zeer wel ook in het nadeel van de commissie zou kunnen uitvallen, omdat de mogelijkheid van correcties achteraf dan niet meer be staat. Bromfietster omver gereden Hoewel ze na behandeling weer naar huis mocht is een 20-jarige vrouw vori ge week naar Zonnegloren gebracht. Ze was kort daarvoor aangereden door een personenauto op het fietspad langs de Dalweg. De bestuurster van de wagen sloeg rechtsaf op Dalweg om een sportschool te bezoeken. Ze zag de naderende bromfietster over het hoofd. Inbraak SEC-kantine Onbekende daders hebben het Sin terklaasfeest vrijdag j.1. gevierd op een manier die geen navolging verdient. Zij braken in in het clubgebouw van de voet balvereniging SEC aan de Bosstraat door aan de achterkant een ruit weg te nemen. Binnen werd een tussendeur geforceerd en een kast opengewrikt. Ook werd de geldlade van een speelautomaat gesloopt. De buit bestond uit een complete geluids installatie - versterker, recorder en twee boxen - ter waarde van zo'n 5000 gulden en een hoeveelheid snoepgoed van onge veer 300 gulden. 'Makkie' voor insluiper De politie werd zondagmorgen op de hoogte gesteld van een poging tot inslui ping in de woning van de familie J. aan de Plasweg. In de voor de woning geparkeer de auto, die niet was afgesloten, had de da der de huissleutel aangetroffen en omdat alles donker was wilde hij wel een kansje wagen. De bewoners, die al op bed lagen, hoorden gerommel aan de deur. Ze ver keerden aanvankelijk in de veronderstel ling dat de zoon des huizes thuiskwam, maar ze vertrouwden de zaak niet en de den het licht aan. Voor de insluiper was dat het sein om ijlings de benen te nemen. Üit de auto bleek nog een bedrag van 25 gulden te zijn verdwenen. 'Een beetje scheef Ans Mann - die zelf een alternatieve tekst had opgesteld voor de door haar gewraakte zinsneden in het verslag - hield het erop dat de secretaris zelf emotioneel té betrokken was bij de dis cussie, zodat de discussie "een beetje scheef" was weergegeven. Zij pleitte er voor een tweede secretaris aan te stel len. Haar opmerking dat de secretaris in het verslag zijn "hobbies had botge vierd" nam ze op verzoek van V.d. Haar, die hierin een aantasting zag van de integriteit van zijn collega, terug. Wel constateerde ze dat er "wel érg veel foutjes" in het verslag waren gemaakt. De commissieleden kregen van Kingma ruimschoots de gelegenheid het defini tieve verslag de door hen gewenste vorm te geven, omdat sommigen niet alleen grote moeite hadden met de soms veel te beknopte tekst, maar ook de strekking van hun opmerkingen ver keerd weergegeven zagen. En passant kwamen ook de onderwerpen ter spra ke die al vanaf het voorjaar als vast punt van de agenda van vergadering naar vergadering worden doorgescho ven, zonder dat er iets mee gebeurt. Zo wordt nog altijd gewacht op een evalua tie van de voorlichting aan buitenlan ders met betrekking tot de gemeente raadsverkiezingen - ("Wil gemeente- voorlichter Van Os dat niet?,") infor meerde Nelleke Streefkerk - op een ge sprek met de politie over de tolkentele foon en op een rijtje andere zaken. 'Hef blijft gewoon liggen' Op de vraag hoe het nu toch kwam dat deze punten altijd maar doorgeschoven werden antwoordde Kingma nogal la- koniek: "Het blijft gewoon liggen, denk ik... Eerst moeten binnen het ambtelijk apparaat dingen op een rijtje worden gezet." Hij beloofde de commissie schriftelijk over deze zaken te informe ren en er de volgende vergadering op terug te komen. Moeizaam ploeterde de commissie ver volgens door een aantal wijzigingsvoor stellen op het werkplan-eerste-versie, voordatvoorzitter Kingma tenslotte kon vaststellen dat het stuk "van onder naar boven, van links tot rechts en van voor naar achter" was doorgesproken. Gezien de discussie over het verslag in formeerde hij nadrukkelijk of de com missie ermee kon instemmen of het stuk - zonder opnieuw een compleet her schreven tekst - nu aan het College kon worden aangeboden, zodat de gemeen teraad zich op 18 december over het werkplan kan buigen. De commissie ging daarmee, zij het aarzelend, ak koord. Wethouder Frans Kingma merkte op dat de ooit uitgesproken wens dat geen enkele school meer dan 20 procent van deze "probleem-leerlingen" zou moe ten herbergen inmiddels onuitvoerbaar is gebleken. 'Aangepast' Volgens Ans Mann telt de Desmond Tutuschool een schoolbevolking die voor 85 procent uit zulke leerlingen be staat, maar staat het vast dat de kinde ren daar na enige tijd het Nederlands beter beheersen dan kinderen van scho len met veel meer Nederlandse leerlin gen, waar leerlingen van buitenlandse herkomst zich zó "aangepast" gedragen dat de achterstandproblemen niet wor den herkend. "Ik wil hier geen reclame maken voor m'n eigen school," aldus Ans Mann, "maar laten de buitenland se ouders vooral goed kijken naar de manier waarop het onderwijs wordt ge geven. Individuele aandacht is een ab solute voorwaarde." Ze deed een dringend beroep op de bui tenlandse ouders om kritische vragen te stellen, al werd vanuit de commissie te gengeworpen dat Nederlandse ouders meestal evenmin als de buitenlandse tot een echt afgewogen schoolkeuze kun nen komen. Ans Mann gaf de ouders de raad de school binnen te gaan, met de leer krachten te praten en te vragen hoe de school zich aanpast aan het kind. "Het streven naar spreiding over zoveel mo gelijk scholen is niet per definitie in het belang van de kinderen," aldus Ans Mann, die de 20-procent-discussie "heel vervelend" noemde. Ze zou graag zien dat over deze kwestie eens een goede inhoudelijke gedach- tenwisseling zou plaatsvinden, al werd duidelijk dat dat niet binnen de com missie zou moeten gebeuren. De problemen die opgeschoten jeugd veroorzaakt bij C-drie zijn niet af komstig van "de" Turkse en Marokkaanse jongeren, die als een "zwerf- groep" getypeerd zouden kunnen worden. De opmerkingen die daarover in de ambtelijke reactie op (de eerste versie van) het werkplan minderhe denbeleid zijn gemaakt, zijn onjuist. Dat bleek maandagavond tijdens de discussie in de commissie Minderheden, waar Wim v.d.Bergh - van de Stichting Werkgroep Buitenlandse Werknemers - deze kwestie aan de orde stelde. Hij had de ambtelijke opmerkingen discriminerend gevonden en bovendien in strijd met de afspraak om in dit verband geen voorbeelden te geven. De kwestie was opgenomen met zowel het Turkse als het Marokkaanse comité, dat echter meldde dat van moeilijkheden met "hun" jongeren niets bekend was. V.d.Bergh wist slechts van één incident, waarbij vooral een groep Neder landse jongeren betrokken was geweest, met hooguit een paar jongeren van buitenlandse herkomst. Hij drong erop aan deze zaak recht te zetten voordat de gemeenteraad op 18 december, bij de definitieve vaststelling van het werk plan, de gewraakte opmerkingen als vaststaand zou kunnen opnemen. Interim-secretaris Ad v.d.Haar maakte duidelijk dat de problemen destijds nogal uit de hand dreigden te lopen, maar dat die inmiddels grotendeels van zelf zijn opgelost. Er zijn nog wel groepen uit de wijk (Overhees) die van tijd tot tijd voor overlast zorgen. Daarnaast bestaat er volgens hem nog een ande re groep, die wel als "zwerfgroep" kan worden getypeerd, die soms hier, dan daar opereert en soms wel, soms niet voor problemen zorgt. "Ze voelen zich nergens thuis en hebben nergens onderdak. Dat probleem is nog niet van de baan." NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De late herfst en de winter zijn bij uitstek geschikt voor de aanplant van vruchtdragende gewassen. Wat de winter betreft moeten we natuurlijk open weer heb ben om te kunnen planten, maar doorgaans biedt een winter tal van weken waarin tot aanplant kan worden overgegaan. Fruit omvat veel meer dan appels, peren, pruimen en kersen alleen, hetgeen ik in een nog onbepaald aantal afleveringen duidelijk wil laten zien. Dat het erg leuk is uit eigen tuin fruit te oogsten spreekt voor zich, maar dat het ook heel mooi is om een vruchtboom in bloei in de tuin te hebben staan is eigenlijk zeker zo belangrijk. Mooi uitgebogen en gesnoeide boompjes zijn een lust voor het oog en hebben daarom ook een duidelijke sierwaarde. Naast het feit dat we zelf in de hand heb ben of ons fruit al of niet bespoten van de boom komt, kunnen we in de tuin ook fmitsoorten en rassen aan planten die we normaal in de groentenwinkel nooit te gen zullen komen. Dan denk ik met name aan ouder wetse rassen, die voor de produktietelers niet meer in teressant zijn, maar als plantmateriaal op de tuincen tra nog wel aangeboden worden. Ook vruchten als de Japanse wijnbes en de Kweepeer zullen we zelf moe ten telen om achter hun smaak te komen. We beginnen maar bij de appels. Er zijn momenteel wel zo'n 175 appelrassen in omloop. We kunnen deze onderscheiden in oude rassen, moderne rassen, nieu we rassen, liefhebbersrassen, zoete rassen en de socia le moes-rassen. Appels worden zowel in struik of spil- vorm, halfstam, als in hoogstam gekweekt en ver kocht. De struik of spilvorm is de laagste kweekvorm. Een volwassen spil is nog maar 2,5-3 m. hoog en is daarom veel gevraagd voor toepassing in de particu liere tuin. De entplaats op de onderstam zit vlak bij de grond en ook de vertakking begint al onderaan. De uitgroei van een vruchtboom hangt sterk af van de on derstam waarop geënt wordt. Een sterk groeiende on derstam geeft een krachtiger uitgroei van de vrucht boom te zien, een zwakker groeiende een beperkter groei. Vruchtbomen voor de amateurtuinder staan bijna altijd op vrij zwak groeiende onderstammen. Zeer zwak groeiende onderstammen, zouden een nog kleinere vruchtboom tot gevolg hebben, maar in de praktijk blijkt dat deze boompjes alleen op heel goede grond en met een vakkundige begeleiding kans van slagen hebben. Bij halfstammen wordt geënt op 120- 150 cm stamhoogte en hoogstammen op een stam van 180-210 cm. Halfstammen groeien uit tot zo'n 4 m en hoogstammen tot 5 m en hoger. Waar moeten we op letten bij de aanschaf van een ap pelboom. Op de eerste plaats moeten we kopen bij een bonafide adres, waar virusvrij plantmateriaal ver kocht wordt voorzien van een plombe van de keu ringsdienst voor Boomkwekerijgewassen. Verder moeten we rekening houden met de voor onze tuin ge schikte kweekvorm, dus struikvorm, half- of hoog stam en moeten we denken om de bestuiving. Zonder een goede bestuiving zal er géén of weinig vruchtzet ting tot stand komen en daar is het ons toch zeker ook om te doen. Enkele appelrassen zijn zelfbestuivend en kunnen daarom zonder aanplant van andere rassen vrucht dragen. Bij de meeste rassen moeten we echter zorgen voor een kruisbestuiving. We planten dan twee of meer rassen aan die garant staan voor eikaars be stuiving. Ook dragen vaak de bekende zelfbestuivers toch een stuk beter met kruisbestuivers. Volgende week meer over geschikte rassen voor de particuliere tuin en hun verzorging.

Soester Courant | 1986 | | pagina 15