Stüëupe* Televoetbal neemt het Nederlandse voetbal onder de loep 1 wai I ■l Nederlands elftal op weg naar het E.K. 1988 Johan Cruyff analyseert het huidige topvoetbal Rwanda-project Derde Wereldgroep voldoet uitstekend aan verwachtingen DE "SOESTER COURANT" DRIE MAANDEN GRATIS PLUS... EEN WAARDEVOL GESCHENK!!! SOESTER COURANT wL WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 26 WOENSDA( Waterprogramma deels gefinancierd door DWG-Soest Volgend jaar twee circussen in Soest Vernielingen bij Honsbergen KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. V erkeersmaatregel i.v.m. kerstboomverbrandi ng 'Subite'-kerstboom voor Zonnegloren Verkeerszuil omver gereden Onbekende steelt lampen uit verkeerslichten Huisvuil tijdens de feestdagen PARFUM n Poftiuwwie Tegelpaden Korte Ossendam Geen benzine: taxi vernield Solt Courant Document Neerlands Hoop Wereldelftal mm H Sinds Lucie de Zeeuw in oktober j.1. weer is afgereisd naar Rwanda, komen de berichten over het project van de Derde-Wereldgroep Soest in Rusumo weer binnen. Het gemeenschapsge bouwtje dat daar met financiële steun van de Soester bevolking is gebouwd door de mensen van Rusumo blijkt uitstekend aan de verwachtingen te voldoen. De mensen van Rusumo zijn erg zuinig met het geld uit Soest en doen zoveel mogelijk zelf, zo blijkt uit de correspon dentie met Lucie de Zeeuw. In de re gentijd bleek dat het gebouwtje moest worden voorzien van een extra laag mest, vermengd met klei. Dat is ge beurd. Bovendien moest er een extra dakgoot worden aangebracht, zodat het hemelwater in de regentijd de muur niet al te zeer aantast. Al deze werkzaamhe den worden door vrijwilligers in hun schaarse vrije tijd uitgevoerd. De regentijd blijkt een aantal proble men met zich mee te brengen. Nogal wat deelnemers aan de lessen over voe ding, koken, gezondheid en educatie in het algemeen moesten van tijd tot tijd verstek laten gaan. De mensen moeten vaak uren lopen om het gebouwtje te bereiken. Nu inmiddels de droge tijd weer is aangebroken komen ook de les sen weer op gang. De mensen die de lessen geven zullen daarvoor volgens afspraak een kleine vergoeding ontvangen. Tot dusver ge beurde dit allemaal op basis van vrijwil ligheid, maar dat is eigenlijk te veel ge vraagd naast het vele en zware dagelijk se werk op het land. Door de vergoe ding kan men zich twee dagen per week vrijmaken van landarbeid en o.m. taal-, reken- en kooklessen geven. De "com mune" (gemeente) steunt inmiddels ze ven alfabetiseringscursussen, waarvan drie in Mukomo en vier elders. Burgemeester en Wethouders hebben twee circussen toestemming gegeven om volgend jaar in Soest en Soesterberg voorstellingen te verzorgen. In julie komt het circus Bassie en Adriaan en in oktober het circus Renz. De juiste data moeten nog ingevuld worden. Onbekende daders hebben vorige week vernielingen aangericht bij het wonin gencomplex Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. Twee elektrische deu ren, twee brievenbussen en twee sloten kregen het te verduren. C. van B. deed aangifte bij de politie. Uit een en ander blijkt dat het project een sterke uitstraling heeft naar de ove rige bevolking. Samen met de EPR- kerk en de regering is een vijfjarenplan opgesteld voor de aanplant van een bos en de bouw van een lagere school, die inmiddels in het huidige gebouw al van start is gegaan. Waterbronnen De Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) heeft op verzoek van de bevol king en de Derde-Wereldgroep Soest een onderzoek verricht naar de moge lijkheden voor het slaan van waterput ten. Alfons Klomberg, coördinator van het SNV-waterprogramma heeft samen met ds. Gafaringa van de presbyte riaanse kerk inmiddels een bezoek ge bracht aan de betrokken regio. Dat heeft geresulteerd in de opzet van een programma voor het inrichten van tien bronnen en de bouw van een bruggetje over de Milsindo-rivier. Naar schatting maken ongeveer 700 families voor hun watervoorziening van deze bronnen ge bruik. Afgesproken is dat de plaatselij ke bevolking zelf zal zorgen voor de graafwerkzaamheden en voor het plaatselijk verkrijgbare materiaal - zand, grint, klei, keien - via de "Umu- ganda" (vrijwilligerswerk). De bronnen worden ingericht onder toezicht van de gemeentelijke loodgie ter, die daarvoor een aanmoedigings premie krijgt van ongeveer 14 gulden per bron. Het metselwerk gebeurt door lokale betaalde vakmensen. De bouw van de brug wordt uitbesteed aan een lokale aannemer, die al meerdere brug gen heeft gebouwd voor de gemeente Rusumo en met wie inmiddels overeen stemming is bereikt over de prijs. Één derde deel van de kosten wordt gedra gen door de bevolking van Rusumo; twee-derde deel wordt door de Derde- Wereldgroep Soest overgemaakt, na mens de Soester bevolking. Het water- project van de SNV en de EPR houden supervisie op de werkzaamheden, ter wijl ook begonnen wordt met een voor lichtingscampagne over het onderhoud van de watervoorzieningen. Gezien het enorme belang van water in Afrika als geheel en in Rwanda in het bijzonder is een en ander weer een be langrijke stap voorwaarts in de ontwik keling van de Rwandese bevolking in en rond Rusumo. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 A8 Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747 In verband met de kerstboomverbran ding geldt op woensdag 7 januari tussen 17.00 en 21.00 uur een tijdelijke ver keersmaatregel op het gedeelte Ko ningsweg tussen de Dal weg en de Va renstraat en op het gedeelte Dorps- streek tussen Willaertstraat en Ko ningsweg, te weten een geslotenverkla ring voor alle motorvoertuigen in beide richtingen. Een automobilist heeft in het weekein de schade veroorzaakt aan een ver keerszuil op het kruispunt Burgemees ter Grothestraat/Inspecteur Schreu- derlaan. De dader ligt, zoals dat heet, op het kerkhof. De politie ontdekte afgelopen zondag morgen dat een onbekende dader een aantal lampen had ontvreemd uit de verkeerslichten-installaties op het kruispunt Amersfoortsestraat/Veld- maarschalk Montgomeryweg in Soes terberg en aan de Van Weerden Poel- manweg bij het Soester Natuurbad. Daar bleken de kleppen van de onder ste lichten te zijn opengemaakt en de lampen verwijderd. Het betrof dus (ge lukkig?) alleen de groene verkeerslich ten, die niet werkten. De politie heeft de lampen in samenwerking met Rijkswa terstaat vervangen. Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag wordt er vanzelfsprekend door de gemeentelijke reinigingsdienst geen huisvuil opgehaald. Het huisvuil van donderdag 25 de cember (Eerste Kerstdag) wordt op gehaald op woensdag 24 december. Het huisvuil van vrijdag 26 decem ber (Tweede Kerstdag) wordt opge haald op maandag 29 december. Het huisvuil van donderdag 1 janua ri (Nieuwjaarsdag) uit Soest wordt opgehaald op woensdag 31 decem ber. Het huisvuil van donderdag 1 janua ri (Nieuwjaarsdag) uit Soesterberg wordt opgehaald op vrijdag 2 janua ri. Kerstbomen In de periode van donderdag 8 ja nuari tot en met vrijdag 23 januari mogen afgedankte kerstbomen te gelijk met het huisvuil worden aan geboden. Het juiste kies je om jezelf te onderscheiden van anderen. Daarom kies je ook voor i SOESTERBERGSESTR. 55 SOEST - TEL. 12639 Afgelopen vrijdag hield de Subite Per soneel Organisatie in Baarn haar jaar lijkse kerstpartij voor de uitzendkrach ten - een avond die behalve gezelligheid en een vrolijk weerzien ook twee aardi ge, creatieve cadeaus opleverde: de medewerkers van Subite maakten zelf versieringen voor een kerstboom die deze week wordt aangeboden aan de kinderafdeling van Zonnegloren. Ook gaat er een boom naar Nieu- wenoord. In het verleden nam Subite al eens een dergelijk initiatief; de boom ging toen naar het Baarnse ziekenhuis Maarschalksbos. Subite heeft een jaar vol aktiviteit en uitbreiding achter de rug. De onderne ming is inmiddels ook werkzaam als werving- en selectie-adviseurs voor op drachtgevers die vast personeel zoeken. In het afgelopen jaar vonden zo'n 400 mensen een werkkring via Subite- dienstverlening. Voor bijna 75 van de uitzendkrachten leidde de samen werking na één of meer banen tot een vaste dienstbetrekking bij een van de opdrachtgevers van de organisatie. Als afsluiting van de reconstructie van de Korte Ossendam, zal maandag 5 ja nuari begonnen worden met het herbe- straten van de trottoirs aan de Korte Ossendam Zuidzijde. Afhankelijk van het weer zullen de werkzaamheden veertien dagen duren. Medewerkers van het taxibedrijf T. aan de Eikenlaan meldden de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag dat drie onbekend gebleven jongelui de grille van een van de geparkeerde taxi's had den vernield. Dat was het gevolg van een weigering om hun benzine te leve ren. De jongens reden weg en konden niet meer worden achterhaald. De vol gende dag echter kwamen zij terug en bleken alsnog bereid om de schade aan de grille te vergoeden. de toren van de Oude Kerk getekend Tot nu toe miste U het honderd procent Soester nieuws in onze leeskrant, die reeds 8.000 abonnees telt. Weet U wel wat er allemaal in uw eigen dorp gebeurt? Wat er gebeurt in uw eigen buurt? De Soester Courant vertelt U alles over alle plannen die er in uw gemeente op stapel staan. Plannen waar U het misschien niet mee eens bent. De Soester Courant herinnert U daarbij aan de inspraakmogelijk heden, waarvan U gebruik kunt maken. Groot en klein nieuws, óók op sport- en rekreatiegebied. De SOESTER COURANT vertelt U er alles van! Zoals bijvoorbeeld de wekelijkse mededelingen op onze informatiepagina met de medische dienst, burgerlijke stand, kerkberichten, hulpverlenings adressen, verloren en gevonden huisdieren enz. De familieberichten, vraag- en aanbod-advertenties en het hele scala van aanbiedingen van uw eigen Soester winkeliers, maar ook alle personeelsadvertenties vindt U in de Bel nummer 14152 of stuur de ingevulde bon in open envelop ongefrankeerd aan Antwoordnummer 136, Soest. De reproduktie ontvangt U per omgaande. (hleilangs afknippen) U gelieve mij te noteren als abonnevan de Soester Courant Naam: Adres: Postcode: Soest Handtekening: Voetballiefhebbers kunnen nu op unieke wijze kennis maken met alle facetten van het Nederlands voetbal. Televoetbal heeft namelijk een serie schitterende videobanden gemaakt, boordevol met voet balkijkplezier. Op zes banden wordt vrijwel het hele hedendaagse voetbal in Nederland belicht. Coryfeeën als Ruud Gullit, Mario Been en Marco van Basten worden speciaal voor de schijnwerpers ge haald. Verder is er één band gewijd aan het landskampioenschap van PSV in het seizoen '85-'86. Terwijl band nummer 6 uitgebreid ingaat op de kansen van het Nederlands elftal om door de voorron den van het Europees Kampioenschap te komen. Dit E.K. vindt in 1988 in West-Duitsland plaats. Iedere band bevat 50 minuten top voetbal en kost 29,95. Het aantrekkelijke van de Televoet- bal-videobanden is dat deze „voetbal wedstrijden" altijd doorgaan. Als de KNVB de velden afkeurt, biedt Tele voetbal een warm en droog alterna tief. Zowel in de voetbalkantine, bij instructie aan de jeugdleden van ie dere voetbalvereniging, op feestavon den of gewoon thuis-voor-de-buis verschaffen deze videobanden veel sportief kijkgenot. Het bij uitstek des- Willem van Hagenem, commentator. kundig commentaar van ex-profspe lers Johan Cruyff en Willem van Ha- negem geven de banden nog meer inhoud. Tevens vormt dit zestal banden een interessant tijdsdocument, dat laat zien tot welke prestaties de huidige generatie topvoetballers in staat is. En aangezien de „nieuwe lichting" nauwelijks onderdoet voor de „gou den generatie" van de jaren '70, kan de videokijker verzekerd zijn van voetbalbeelden om van te watertan den De aanschaf van de zes banden leidt dan ook tot een waardevol bezit, waar men zeker in verenigingsver band veel plezier aan kan beleven. Indien een voetbalclub niet zelf over video-apparatuur beschikt, verhuurt Video Sport Press, de samensteller van de videobanden, deze apparatuur desgewenst. Het pakket bestaat uit een portable videoset mét videoca mera plus statief. Men kan hiermee ook zelf wedstrijden of andere leuke momenten bij de vereniging vastleg gen om ze later in de kantine of op feestavonden te vertonen. Succes verzekerd. Voetballen is onbetwist de populairste sport van ons land en misschien wel van de wereld, in ieder geval van heel Europa. Dit geldt zowel voor de actieve voetballerij (zelf doen) als voor de passieve belangstelling voor deze sport (kijken naar). Geen wonder dan ook dat een groot toernooi als dat van het Europese Kam pioenschap Voetballen, dat in 1988 in een aantal Westduitse steden wordt afgewerkt, grote belangstelling trekt. Na een aantal jaren waarop het Nederlands elftal niet op het hoogste plan kon acteren, staat de jongste generatie topvoetballers nu voor de taak de „gouden jaren" van 10 a 15 jaar geleden te laten herleven. Televoetbal brengt onder de titel „Het Nederlands elftal op weg in Europa" een videoband uit, die een volledig beeld geeft van de kansen van „Oranje" tijdens de in 1986 en 1987 af te werken voorronden van dit E.K. kens, Cruyff, Geels en Rensenbrink legde overigens bij vlagen schitteren de combinaties op de grasmat. Onge lukkige tegentreffers bleven helaas niet uit. En zo kon het gebeuren dat de „helden van 1974" twee jaar later hun sportieve revanche misliepen. Wie weet krijgt de huidige generatie klasse-voetballers wel loon naar werken. Als Oranje aanwezig is bij het Europees Kampioenschap van 1988 kan het daar wellicht de basis leggen voor een nog wervelender voetbalshow tijdens het in 1990 in Italië te houden toernooi om de we reldbeker. Rinus Michels: interview. Op de eerste vier videobanden van Televoetbal geeft Johan Cruyff zijn visie op de voetbalcapaciteiten van Ruud Gullit (band 1), Mario Been (band 2), Frank Arnesen (band 3), band 4 bevat een 1,5 uur durend jaaroverzicht van het Nederlands voetbal in het seizoen '85-'86. Naast het deskundig commentaar van de beste Nederlandse voetbal ler aller tijden, krijgt de voetballief hebber natuurlijk ook volop wed- strijdbeelden voorgeschoteld, waar in de betreffende spelers een hoofdrol vertolken. De voetbalster ren zijn te zien in spectaculaire ac ties, waardoor de kijker een goed beeld krijgt van hun „kunsten". Ui teraard komen de vaderlandse top voetballers ook zelf aan het woord. Band 5 gaat uitvoerig in op de Eind- hovense sterrenformatie PSV, die in het afgelopen seizoen het Neder lands kampioenschap in de wacht sleepte. Interviews met spelers en met coach Hans Kraay wisselen de onvergetelijke wedstrijdbeelden af. Op band 6 komt het Nederlands elftal aan bod. Met historische beel den van wedstrijden die „Oranje" in 1976 tijdens de Europese Kam pioenschap speelde, wordt de kijker in de stemming gebracht. Willem van Hanegem laat vervol gens de complete selectie van het huidige Nederlands elftal de revue passeren en schat de kansen voor het vlaggeschip van de KNVB om de eindronden van het Europees Kampioenschap 1988 te halen. Deze band met tal van hoogtepunten uit de wedstrijden die Oranje in 1976 tijdens het E.K. speelde en van re cente interlands, kwam tot stand in samenwerking met de KNVB. Johan Cruyff: analyse De prijs per band bedraagt 29,95. De videobanden zijn te bestellen bij: Video Sport Press BV, Antwoordnummer 1513, 3400 VB IJSSELSTEIN. Tel. 03408-87818. In de jaren '70 gaf het Nederlands voetbal in Europa de toon aan. Feyenoord (lx) en Ajax (3x) grossier den ïn Europa-Cups en Wereldbekers, het Nederlands elftal werd na een zinderende finale tweede bij het We reldkampioenschap van 1974 en her haalde dit huzarenstukje vier jaar la ter in Argentinië. Tussendoor, in 1976, speelde „Oranje" een opvallen de rol bij het Europese Kampioen schap, waar Nederland ten slotte iet wat onfortuinlijk als derde eindigde, nog altijd goed voor een bronzen medaille. De videoband over het Nederlands elftal op weg naar de eindronden van het Europees Kampioenschap 1988 brengt allereerst de strijd van Oranje tijdens het E.K. van 1976 in herinne ring. Beelden uit de dramatische wedstrijden tégen Tsjechoslowakije en Joegoslavië maken duidelijk dat er ook op topniveau soms een portie geluk nodig is om een gunstig resul taat te bereiken. Het toenmalige we reldelftal met Schrijvers, Suurbier, Krol, Jansen, Van Hanegem, Nees- I O; Tot de „hoop van voetballend Neder land", die voor dergelijke, tot de ver beelding sprekende prestaties moet zorgen, horen in ieder geval spelers als Van Breukelen, Hiele, Menzo, Si- looy. Van Tiggelen, Spelbos, Rijkaard, Ronald Koeman, Valke, Gullit, Vanen burg, Van 't Schip, Bosman, Van Bas ten, Kieft en Tahamata. Op de Tele voetbal videoband gaat Willem van Hanegem in op de vele positieve kwaliteiten er. soms ook enkele min der positieve eigenschappen van de voetballers uit de huidige Oranje-se lectie. Vanzelfsprekend kijkt ook bondscoach Rinus Michels vooruit en hoopt hij op een herhaling van de fantastische voetbaldemonstraties, die het Nederlands elftal in 1974 on der zijn leiding opvoerde. De eerste wedstrijd in de E.K. voor ronden werd op 15 oktober j.l. in Hongarije gespeeld. Tegen de ver wachting in won Nederland met 1-0. Gezien het spelbeeld, het aantal kan sen en de schoten op het houtwerk had een grotere overwinning zeker verdiend geweest. Michels conclu deerde na die wedstrijd: „Dit is een hoopgevende start voor de kwalifica tie voor het Europees Kampioen schap. Aangezien we in onze poule moesten beginnen met een uitwed strijd tegen een sterke tegenstander als Hongarije kun je niet anders dan tevreden zijn over dit succesvolle op- optreden." Dat één zwaluw nog geen zomer maakt, bleek op 19 november toen Nederland in het Amsterdamse Olympisch Stadion er niet in slaagde de Poolse muur te doorboren. Aan kansen ontbrak het Oranje niet, wel aan geluk. Hopenlijk komen de manf nen van Michels in de komende kwa lificatieduels weer tot scoren. Deze interlands zullen waarschijnlijk al be slissend zijn voor een al of niet deel name van Oranje aan de E.K. finalé- wedstrijden van 1988. Met de videoband van Televoetbal over het Nederlands elftal bij de hand beschikt u over de best denkbare voorbeschouwing voor deze belang rijke duels.

Soester Courant | 1986 | | pagina 26