fa VAN ESSEN - DOET 'T OP 3 MANIEREN. 2. De "Select" - Print f 1f 1,1 o* 3. De "Super select"-Print t,so INLIJSTEN (fotoshop 'tjtartje Visser: 'Commissie Minderheden schiet door geruzie doel voorbij' Gemeenteraad unaniem akkoord met aanleg hockey/honkbalvelden Koningsweg Paardenkamp bijna 25 jaar scliocmakcB* Afhaken Soest van werkgelegenheidsproject stelt Arbeidsbureau zeer teleur U hebt volop keus dank zij de KODAK 12,3 - show 1. De "Budget"-Print f 0,69 f 0,79* Groots afscheid van C.M.A. Bakker als directeur van 'De Wiekslag' WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 3 'Hollanders schelden elkaar voor rotte vis...' Kerst- en Nieuwjaarskaarten Van uw eigen negatief Bloedende man in supermarkt Inbraak in Soesterberg Herbestraten fietspaden en trottoirs gedeelte Soesterbergsestraat KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Raad vergaderde in recordtijd: zevenendertig minuten Amendement VVD/PvdA raadbreed gesteund Hockeyclub zal (eventueel) contributie verhogen Portefeuille gestolen 'Doorrijder' veroorzaakt schade ONKYO Directeur GAB: 'Negatieve houding werkt demotiverend' afgedrukt op mat papier formaat 9 x 9 of 9x13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm* afgedrukt op mat of glanzend papier op een formaat van 9 x 9 of 9 x 13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm voor de liefhebber van een ruim formaat, of voor de reportage afgedrukt op glanzend papier op een formaat van 13 x 18 cm ,v„' foto-film-uideo computer/ Nieuwe zwaan bij school onthuld Bromfietser gewond bij aanrijding Jan Visser. De gemeenteraad heeft vorige week niet al te veel tijd besteed aan het min derhedenbeleid zoals dat voor 1987 in een werkplan en een programma ge stalte is gegeven. Zonder hoofdelijke stemming werden deze stukken aan vaard, zij het dat enkele leden nog wel kanttekeningen maakten bij de pro blemen die de laatste maanden uit de commissie Minderheden naar buiten zijn gekomen. Jan Visser (Progressief Soest) liet weten dat hij af en toe met "kromme tenen" de vergaderingen van de commissie bij woonde. "Dan schelden de Hollanders elkaar voor rotte vis en de buitenlanders zitten erbij en begrijpen er niets van" Hij deed een dringend beroep op wet houder Frans Kingma (PvdA), die als voorzitter van de commissie optreedt, om niet af te treden en zijn werk voort te zetten, zij het dan wel op een andere manier dan in het afgelopen jaar. Hij vond dat de commissie door het geruzie van de Hollanders haar doel aan het voorbij schieten was en hoopte dat er in de toekomst wat zorgvuldiger met el kaar zou worden omgegaan. Enigszins vooruitlopend op de kerstda gen had Visser opgemerkt dat in het jaar O al een goed werkplan voor de min derheden was gemaakt en hij parafra- Door eigen afwerking LEVERTIJD binnen 24 uur. Minimumafname Prijs vanaf 10 stuks met bijpas - sende enveloppen. 7j 75uk Soesterbergsestraat 57, Tel. 02155-13109 De politie werd maandagmiddag inge schakeld toen het personeel van een su permarkt aan de Tamboerijn bij een be jaarde bezoeker constateerde dat de man nogal hevig bloedde. Het bloed 'stroomde onder 's mans pet vandaan. Hij bleek tevoren thuis te zijn gevallen, maar ondanks dat toch maar bood schappen te zijn gaan doen. De politie bracht de man, de 78-jarige J. de W., naar een arts. Bij een inbraak in de woning van de fa milie G. aan de Veldmaarschalk Mont- gomeryweg in Soesterberg hebben de daders een flinke buit weten te bemach tigen. Ze forceerden de voordeur en richtten in het interieur volgens de poli tie "een puinhoop" aan. Uit een spaar pot werd een bedrag van 540 gulden weggenomen, alsmede ruim 2000 Bel gische francs. Verder verdwenen de vi deorecorder, een paar gouden man chetknopen en een met robijnen bezette gouden damesring. De firma v.d. Wakker uit Amersfoort begint - ijs en weder dienende - maandag 5 januari met het herbestra ten van de fietspaden en troitoirs van het gedeelte Soesterbergsestraat tus sen Kolonieweg/Gallenkamp Pels weg en de Eikenlaan. Men begint op het gedeelte ter hoogte van de Kolonie- weg. seerde enkele regels van een bekend kerstlied: "de wethoudertjes lagen bij nachte..." Hij noemde zijn kritiek dan ook een "hartekreet" om het volgend jaar allemaal beter te doen, zodat de mensen die opkomen voor de minder heden - "een uiterst kwestbare groep die het al moeilijk heeft en ook moeite heeft om alles te volgen" - elkaar het le ven niet zuur zouden maken. 'Nog niet lekker' Hij kenschetste het werkplan overigens als te vaag. "Het moet allemaal zo voor zichtig mogelijk en het mag allemaal weer niet te veel geld kosten." Visser vond dat vooral de problemen met de jeugd niet onderschat mochten worden en pleitte voor een intensievere opvang via de scholen, het clubhuiswerk en de sport. "Het blijkt dat het in Soest alle maal nog niet lekker zit met de minder heden. De acceptatie is nog lang niet zo ver als wij wel graag zouden willen." De meeste andere fractiewoordvoer ders steunden Vissers betoog in grote lijnen. Zowel Johan Baks (CDA), als Bert Krijger (WD) en Lydia Meijer (PvdA) lieten weten dat ook wat hen betreft de commissie Minderheden be ter zou moeten gaan functioneren en vooral ruimte moest geven voor de in spraak van de buitenlanders. Wethouder Frans Kingma was het daar mee van harte eens. "De minderheden moeten zelf duidelijk kunnen zeggen wat zij willen." in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747 In zijn laatste vergadering van 1987 heeft de Soester gemeenteraad een re cord gevestigd door de "beraadslagingen" al om 20.12 uur af te ronden. Bur gemeester PScholten gaf de raadsleden zijn beste wensen mee voor de kerst dagen en voor de jaarwisseling en stelde bij de laatste hamerslag met genoe gen vast dat de vergadering slechts 42 minuten had geduurd, maar in werke lijkheid was het nog korter, omdat hij de vergadering pas vijf minuten na het officiële aanvangstijdstip (half acht) opende. Het plaatselijke politieke "spel" duurde dus in werkelijkheid slechts 37 minuten. De gemeenteraad is vorige week una niem akkoord gegaan met het voorstel voor de aanleg van een honk/softbal- accommodatie en twee kunstgras-hoc keyvelden op het sportcomplex aan de Koningsweg. Ook de CDA-fractie, die in de afgelopen weken nogal wat twij fels had geventileerd over de van de hockeyclub verwachte eigen bijdrage (100.000 gulden), stemde nu zonder veel omhaal met het voorstel in. Dat gold ook voor het amendement van WD en PvdA, waarmee het raads voorstel zodanig werd veranderd dat men niet eerst zal wachten op de ont vangst van de 100.000 gulden van de MHC, maar al met de werkzaamhden zal beginnen als de garantie daarvoor binnen is. Bij brief van 15 december heeft het bestuur van de Mixed Hockey Club (MHC) Soest de gemeenteraad meegedeeld dat het onvoorwaarde lijk toezegt de gemeente nog in 1987 een bedrag van 100.000 te schen ken "als eenmalige gift ten behoeve van de kosten van twee voorziene lichtinstallaties". Eventueel wil de MHC vóór 1 mei al 50.000 op tafel De hockeyclub is van plan de eigen bijdrage bij elkaar te brengen door middel van speciale akties, zoals een loterij, een sponsorloop en reclame borden rondom de kunsgrasvelden. "Dit zal ongetwijfeld een zware wis sel trekken op ons kader," aldus het bestuur, "maar de verwachtingen zijn hooggespannen." Voor zover de resultaten deson danks niet voldoende zouden zijn is de ledenvergadering van de MHC al bij voorbaat akkoord met een contri butieverhoging om het eventueel resterende "gat" nog in 1987 te dek ken, aldus de brief van de hockey club aan de gemeenteraad. Bij de stukken voor de raadsvergade ring was overigens een brief van de hoc keyclub gevoegd, waarin de gevraagde garantie wordt gegeven. De eerste schop kon dan ook bij wijze van spre ken daags na de raadsvergadering al in de grond, zoals wethouder Plomp van Ruimtelijke Ordening en Sportzaken opmerkte. Kees Boerkoel (PvdA) - een van de in dieners van het amendement - maakte duidelijk dat WD en PvdA wat pro blemen hadden met het tijdsbestek waarin het College het geld van de hoc keyclub verwachtte. Hij constateerde met vreugde dat B. W. het initiatief van de raad om het sportpark Konings weg alsnog "naar voren te halen" had den overgenomen, waar het in eerste in stantie als een van de "voorlopig ge schrapte" posten op de begroting had gestaan. Het amendement was bedoeld om er voor te zorgen dat de realisering van de aanleg niet wordt belemmerd door de eis van contante betaling ineens van de 100.000 hockey-guldens. Het afwer ken van de realisering in één keer is effi ciënter en dus voordeliger, vonden WD en PvdA, die tevens hun vertrou wen uitspraken in bestuur en leden van de hockeyclub om dat geld op te bren gen. Bert Krijger (WD) wilde niet lang stil staan bij de historie en vond het een ge lukkige zaak dat de gewekte verwach tingen nu omgezet konden worden in werkelijkheid. Volgens hem had de dis cussie over deze zaak al veel te lang ge duurd. Ans Greefhorst (CDA) liet kort en goed weten dat haar fractie - die door de afwezigheid van Besselien Gerritse, Arie van den Breemer en Henk Striet- man toch al flink was uitgedund - het amendement zelfs "van harte" steunde. Geraak Ook Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) wilde niet "moeilijk doen", zoals hij zei. "Maar ik sta wél te kijken van het ge mak waarmee we hier met geld omgaan als we iets graag willen." In dat verband maakte hij opmerkingen over de "kri tiekloze manier" waarop het amende ment door het College werd overgeno men en stelde hij dat er nog steeds on duidelijkheid heerst met betrekking tot de drainagekosten. Jan Visser (Progressief Soest) liet weten verbijsterd te zijn over het gemak waar mee de garantie van de hockeyclub werd aanvaard. "Ik wil ook niet moei lijk doen, maar ik zal dit wél onthou den," aldus Visser. Adriaan Pothuizen (D66) steunde ten slotte het voorstel en het amendement volledig. Wethouder Plomp liet weten dat hij, op zijn beurt, evenmin moeilijk wilde doen, zodat het voorstel en het amendement unaniem werden aan vaard. Ten nadele van H.B. uit Vierhouten is vorige week een portefeuille gestolen uit het gebouw van de Muziekschool aan het Kerkplein. De portefeuille zat in een jas. De inhoud bestond uit ca. 350 gulden en o.m. een rijbewijs. B. deed aangifte bij de politie. Een onbekende automobilist heeft vo- rige week schade veroorzaakt aan de auto van J. van V. uit Soest. Het voer tuig stond geparkeerd aan de Noorder- weg. Het linker spatbord werd toegeta keld, maar de veroorzaker liet zich niet meer zien. Van V. deed aangifte bij de politie. Tien viervoetige gasten van het natio naai rusthuis voor paarden hebben in 1986 de laatste adem uitgeblazen. Het oudste paard dat het leven liet bij de stichting 'De Paar denlamp' aan de Birkstraat was de 3 9-jarige Sharon. Het edele dier overleed door ouderdom na 13 rustige jaren in 'De Paardenkamp'. Er kwamen dit jaar acht nieuwe paar den naar de Birkstraat. Beheerder Reinier van Valkenhoef en zijn medewerkers hebben in het afgelo pen jaar dankzij een volledige inzet de paarden optimaal kunnen verzorgen. Op dit moment hebben ze de zorg over 46 bejaarde paarden. De oudste gast is het manegepaard Carlos dat in 1987 41 jaar hoopt te worden. Volgendjaar bestaat het nationaal rust huis voor paarden, dat in Spikkel een nieuwe waakhond heeft, 25 jaar. Dit zil veren jubileum wordt gevierd op zater dag 23 mei. Dit is tevens één van de twee jaarlijkse open dagen van 'De Paarden kamp'. De andere open dag is op zater dag 10 oktober. T-«0S7 Inleg Synth ïf I ES *6 Van Weedestraat 80 Soest - Tel. 02155 -1 0344 "Het spijt mij zeer dat Soest heeft af gehaakt. Ik spreek daarover geen oor deel uit, want dat is een zaak van het College van B. W. en van de ge meenteraad, maar ik kan wél vaststel len dat de negatieve houding van Soest zéér demotiverend heeft gewerkt op de andere participanten." Met deze woorden stak directeur T.G.v.d.Bunt van het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) vorige week tij dens de maandelijkse persconferentie zijn teleurstelling over de opstelling van Soest niet onder stoelen of banken, nu de gemeente definitief afziet van mede werking aan het project Job Creation II, waarin Eemlandgemeenten, bedrijfsle ven en GAB gezamenlijk deelnemen. De bedoeling is dat het project in vier jaar tijds zo'n tweehonderd arbeids plaatsen gaat opleveren. Het project Job Creation I, dat onlangs werd afgesloten, heeft in Amersfoort met succes gedraaid en daarom ver wacht men veel van het vervolg-project, dat nu regionaal wordt opgezet. De me dewerking van de gemecnien is daarbij onontbeerlijk. Het GAB stelt als voor waarde voor het doorgaan van het pro ject dat ten minste vijf van de zeven ge meenten die het werkgebied van het Arbeidsbureau vormen zich verplich ten tot medewerking. De gemeenten worden daarbij "aangeslagen" voor één gulden per inwoner, vier jaar lang. Voor Soest zou het dus gaan om een bedrag van vier maal 40.000 gulden. Amersfoort, Baarn en Leusden hebben volgens V.d.Bunt inmiddels "royaal" hun medewerking toegezegd. Ook in Bunschoten staat men positief tegen over het project en vanuit Woudenberg en Eemnes komen, na aanvankelijk ne gatieve reacties, alsnog geluiden die duidelijk maken dat men de zaak op nieuw wil bekijken. Soest - na Amers foort de grootste gemeente in het GAB-rayon - heeft zichzelf echter al buiten spel gezet. Poorten van de hel "Geen van de andere participanten be grijpt het," aldus V.d.Bunt. Diverse on dernemingen hadden al forse bedragen toegezegd. Daaronder bevindt zich ook een belangrijke onderneming in Soest, waarvan hij de naam in dit verband niet wil noemen. "Het is bijzonder jammer, want in een aantal gevallen hebben we die toezegging zo'n beetje voor de poorten van de hel weggesleept. Er zijn bedrijven die hun toezegging nu her overwegen, omdat hun enthousiasme is bekoeld na de afwijzende opstelling van Soest," aldus V.d.Bunt, die laat weten dat Soest als motief voor het afzien van deelname aan het werkgelegenheids project heeft opgegeven dat er al geld is gestoken in het bedrijfsverzamelge bouw. Het project gaat in totaal 1,4 miljoen gulden kosten. Het gaat door als bij de start de begroting voor ten minste 90 rond is. Het Arbeidsbureau zal zelf 250.000 gulden in JoB Creation II ste ken. "Ondanks de weigering van Soest heb ik een redelijke hoop dat we tóch rondkomen," aldus de directeur van het Arbeidsbureau. WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID Mei een druk bezochte receptie heeft de heer C.M.A. Bakker zaterdag jj. afscheid genomen als directeur van de r.k. basisschool "De Wiekslag" aan de Smitsweg. Dat gebeurde in de Open Hof, waar in een besloten bijeenkomst een aantal sprekers hem voor zijn rol in het onderwijs - die het beste kan worden omschreven als een "voor trekkersrol" - op allerlei wijzen lof toezwaaiden. Eerder in de week, op donderdag, was op school al een groot afscheidsfeest gevierd. Diezelfde dag vond ook de onthulling plaats van het beeld van de zwaan, dat op het schoolplein een plaats heeft gekregen nadat jarenlang een andere zwaan voor de school had gestaan. De onthulling was een van de laatste officiële handelingen van de heer Bakker als directeur van De Wiek slag. De zwaan speelde bij het afscheid van de heer Bakker een opvallende rol, want tijdens de afscheidsreceptie bood de vervaardigster van het beeld, Tine Andrea Visser, hem een replica van het beeld aan. De zwaan, aldus de heer Bakker bij de onthulling, symboliseert diverse dingen, zoals het uitvliegen van de jeugd, maar ook de wiekslag van de Heilige Geest en het "over trekken", zoals kinderen in feite in het onderwijs doen. Hij hoopte dat de nieuwe vogel een lang leven beschoren zou zijn, nadat zijn voorganger het 17 jaar had uitgehou den maar de tand des tijds niet kon weerstaan. Ook de eerste zwaan was destijds door mevrouw Visser gemaakt. Groot feest Diezelfde dag was het groot feest op school, compleet met liedjes, toneel stukjes en film. Vooral de eigen Wiek slag-toneelgroep liet daarbij zien wat ze waard is. Donderdagavond werd al een beetje vooruit gelopen op het afscheids feest in de Open Hof. Met de ouders werd toen een bijzondere feestavond georganiseerd, waarbij niet alleen af- Foto: Goos van der Wilt. De 18-jarige J.S. uit Soest ontdekte vo- rige week pas na thuiskomst dat hij zijn pols had gebroken bij de aanrijding, waarbij hij even tevoren betrokken was geweest op de Laanstraat. Daar was hij met zijn bromfiets tegen de auto van de 41-jarige H.K. uit Den Dolder gebotst, toen deze het fietspad blokkeerde om een inrit in te rijden. Aanvankelijk leek het erop dat S. geen noemenswaardig letsel had opgelopen. scheid werd genomen van de heer Bak ker, maar ook van de "vaste" inval-leer- kracht mevrouw Weusten. Een deel van het afscheidscadeau (waarvoor een speciaal gironummer was opengesteld) werd de heer Bakker daar al in de vorm van een reusachtige chèque overhandigd, en zaterdagmid dag kwam die opnieuw te voorschijn. De heer en mevrouw Bakker gaan van de opbrengst binnenkort een reis ma ken naar Israël, een land dat hen al jaren heeft gefascineerd. Tijdens de afscheidsbijeenkomst in de Open Hof wuifde een rijtje sprekers de heer Bakker uit. Zo kwamen achter eenvolgens aan het woord de voorzitter van de bestuurscommissie T. Ruepert, de inspecteur voor het basisonderwijs de heer De Haan, de oud-voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs Soest de heer W. Schimmel, pastor W. Mali, de heer Calis namens de collega-direc teuren, de heer W. Koppen, een van Bakkers kwekelingen, namens de redactie van "Jeugd, School en We reld" (waarbij de heer bakker jarenlang deel heeft uitgemaakt van de redaktie), oud-leerlinge Yvonne Kielliger en de kunstenares Tine Andrea Visser. De heer J. Mönnich bood hem tenslotte het tweede deel van het afscheidsca deau aan, waarna de heer Bakker een De heer Bakker onthulde vorige week de nieuwe zwaan bij de Wiekslag. kort dankwoord sprak. Inmiddels was toen het "open gedeelte" van de recep tie al begonnen. Een bijna onafzienbare rij mensen, die zich allemaal op een of andere manier met de scheidende Wiekslag-directeur verwant hebben ge voeld, kwamen hem persoonlijk de hand drukken. Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering Ook in standaardformaat op voorraad Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 11 Soest tel. 23737

Soester Courant | 1986 | | pagina 3