fes» ?«IS' CAFE BAR THE QUEEN Muziek en sfeer uit de zestiger jaren. Overdekt terras Knollentuin mag voorlopig open blijven Soest krijgt meer nieuwbouw dan verwacht Tienjarige Boutique des Fleurs in de bloemen Öp water slaapt u beter Kerstshow Autobedrijf Stam TUIN-ADVIESCENTRU M 't vaardêriwoQt WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Kei rstmis Dakwerken Bromfiets gestolen Man mishandeld na sneeuwballen gooien Geopend woensdag t/m zondag vanaf 16.00 uur. 1e Kerstdag geopend vanaf 20.00 uur 'HAPPY HOUR (werkdagen) 17.00-18.00 uur Aanzegging bij Raad van State geschorst Kerst- en Nieuwjaarskaarten Van uw eigen negatief In komende vier jaar 584 nieuwe woningen en 526 renovaties in Soest(erberg) Boom omgewaaid Bloemenboetiek aan de Steenhoffstraat vaart wel onder echtpaar De Groot Wijnands Woonmode weet het zeker Een occassion onder de kerstboom effirieiKV voor doe-het-zelvers §Ép||f Fruit, nu planten! Straks de vruchten plukken! (2) door Arie Wandelaar Vai de 52 "Rondjes Soest' die er jaar- lijkj in de Soester Courant verschijnen is er altijd één die moeilijk uit Arie's schrijfmachine komt. Hej betreft de aflevering die het dienst tegen 25 december, Kerstmis, lemt Kerstmis, voor de een 'n feest omJen kerk bij wijze van uitzondering weef eens van binnen te zien, voor een andfr juist aanleiding er met een grote booj omheen te lopen. Er üssenin de groep kerkelijken, die het,|»ndanks alles, nog niet heeft laten afw^en. Het met de wekelijkse le- verifltie gedrukte letters 't iedereen naai de zin maken is wat dit onder werp betreft bij voorbaat dus uitgeslo ten.) Desondanks toch een poging. Hoeverschillend niet christenen, bui teni$rkelijken, salon-kerkelijken en het jog praktizerende deel van kerk- gen(|otschappen tegen het jaarlijkse Kerkfeest aankijken, één ding hebben ze gimeen: men kan, door welke bril er cok tegenaan gekeken wordt,niet omtyen. Voc( de meeste kerkelijkheden is er de Ier weken durende Adventstijd die Jan Kerstmis vooraf gaat en waar in, tj| wijze van spreken, flitsgewijs het Licïjl naderbij komt. De nedia en de commercie pakken di- ïecóia 5 december uit om iedereen er aasj te herinneren dat er "Vrolijke Kestdagen" in aantocht zijn. Dekerkelijke en niet kerkelijke bena denng van 25 december kent twee uit- I komsten: Zalig dan wel Gezegend Kerstfeest, wanneer het beleven bin nen de muren van een kerkgebouw daartoe aanleiding geeft, en het wor den ongetwijfeld "Gezellige Kerstda gen", indien wat op tafel komt kwali tatief in positieve zin onvergelijkbaar is met de andere dagen van het jaar. Arie betrapt zich er op de uitkomsten nogal zwart-wit op te dienen, want als geen ander weet hij wat voor heerlijk heden hem en zijn huisgenoten na af loop van een kerkelijke Kerstviering thuis staan te wachten. Maar toch. Zeker is, dat de scheiding der geesten voor wat betreft de viering van en de waarde die men aan het Kerstgebeu ren geeft, vooral in de jaren na de 2e Wereldoorlog tot stand gekomen is. Mensen op zoek naar de achtergron den daarvan vullen in vele gevallen de welvaart als oorzaak in. Kan, en zal er best mee te maken heb ben, ab gaat het Arie te ver in deze grootste gemene deler de enige en juiste verklaring te zien. Er op door filosoferend staat het voor Arie vast dat er andere, minder opper vlakkige en voor de hand liggende ver klaringen voor dit tijdsbeeld zijn. De wetenschap is er o.a. één van. Zieleknijpers als pychologen en psy chiaters volgen een trend, die er op neerkomt dat geloof en religie hinder lijke obstakels zijn op de weg naar psy chische gezondheid en geestelijke vol wassenheid. Want wie vandaag nog gelooft en houdt van iemand die onzichtbaar is, en aan wie bovendien afschuwelijke dingen worden toegeschreven, moet in hun redenering diverse malen op het achterhoofd gevallen zijn. Arie behoort tot de ongeneeslijken, die zijn geloof, weliswaar zoekend, tastend, vragend, dankend en twijfe lend, door geen doctorandus of hoog leraar laat afnemen. Daar is opa te oud, en door ervaring wellicht, te wijs voor geworden. Dan maar voor onvolwassen, des noods voor kinds versleten worden. Nog afgezien van de toevallige allite ratie hebben Kerstmis en Kinds alles met elkaar te maken. Als je op de dag van het Kind, met of zonder kerk, niet een ogenblik kind kunt zijn dan breekt de Sm die 2000 jaar geleden gemaakt is. Dan is 25 december inderdaad een dag als alle andere dagen, zij 't dan dat de psychiater niet te consulteren is. Er zijn van die dagen dat zelfs weledel- zeergeleerde heren in verwarring wor den gebracht. Zonder goede wil en iets wat op kind zijn lijkt krijg je het woord geloof in re latie tot je medemens en/of Heilige Nacht immers niet door de strot. Mooie feestdagen wenst U. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 S.S. uit Leusden deed vorige week bij de politie aangifte wegns de diefstal van zijn bromfiets. Het voertuig werd weg genomen toen het bij C-drie aan de Wil- laertstraat geparkeerd stond. De eigenaar van een bar aan de Konin- ginnelaan raakte zondagavond in con flict met een aantal jongelui, die voor zijn zaak op hinderlijke wijze aan het sneeuwballen gooien waren. De man gaf de jongelieden een waarschuwing, maar toen ze niet wilden weggaan duw de hij een van de knapen opzij. Hij kreeg een flinke dreun terug, die hem op het oog raakte. Hij deed bij de politie aangifte wegens mishandeling. KONINGINNELAAN 42 TELEFOON 25316 Het "illegale" overdekte terras achter café-restaurant "De Knollentuin" aan de Burgemeester Grothestraat mag voorlopig open blijven. Dat heeft eige naar Bob Sluis vorige week te horen gekregen van de waarnemend voorzit ter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag, mr. C J. van Zeben, die een uitspraak heeft ge daan over de aanzegging van de ge meente Soest, waarbij Sluis het terras moest sluiten. De motivering wordt pas over enkele weken bekend gemaakt, maar afgaande op de vragen die de heer Van Zeben stelde kan worden aangenomen dat vooral het feit dat de gemeente geen "spoedeisend belang" heeft voor hem een rol heeft gespeeld. In november kreeg Sluis van het ge meentebestuur de aanzegging geen be zoekers meer toe te laten en de over kapping af te breken. Later werd hem meegedeeld dat dat laatste pas hoeft als Door eigen afwerking LEVERTIJD binnen 24 uur. Minimumafname Prijs vanaf 10 stuks met bijpas - X? -tQ sende enveloppen. J f j ,Jfm Soesterbergsestraat 57. Tel. 02155-13109 de gemeenteraad definitief een uit spraak heeft gedaan over het beroeps chrift, dat Sluis heeft ingediend tegen het besluit van Burgemeester en Wet houders om hem een bouwvergunning te weigeren, nadat daarvoor eerst de commissie Ruimtelijke Ordening was gepolst. Mr. Van Zeben legde nogal wat twijfels aan de dag over de juridische onder bouwing van de aanzegging om geen bezoekers toe te laten en het verband daarmee van de aanzegging tot afbraak. De vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur vestigde de aandacht vooral op het feit dat Sluis niet had mogen be ginnen met de verbouwing in de ver wachting dat hij de vergunning zou krij gen. De uitbouw is volgens het bestem mingsplan te groot; weliswaar is de overkapping even groot als het terras, maar het is intussen geen "bouwwerk geen gebouw zijnde" meer (dus wél een gebouw), vindt de gemeente, en dan mag het niet. Het beroepschrift van Sluis tegen het besluit van B. W. zou gistermiddag door de commissie voor de beroeps chriften van de gemeenteraad in een openbare zitting worden behandeld. Een verslag daarvan komt in de editie van volgende week. In de nacht van donderdag op vrijdag j.1. heeft de hevige storm een boom ge veld van de r.k. begraafplaats aan de Kostverlorenweg. Daardoor werd een deel van de weg versperd. De politie plaatste waarschuwingsborden voor het verkeer. De boom werd later wegge haald door personeel van Gemeente werken. Soest heeft de toezegging gekregen dat volgend jaar 184 nieuwbouwwoningen mogen worden gerealiseerd. Daar naast kunnen 226 woningen een reno vatie ondergaan, terwijl nog eens 16 flatsplitsingen zijn geprogrammeerd. Dit is bekend gemaakt door de hoofd ingenieur-directeur (H1D) van de volkshuisvesting in de provincie Utrecht, ir. C.E.C. de Reus. In 1987 kan Soest onder meer rijkssub sidies tegemoet zien voor 82 sociale huurwoningen. Deze komen te staan in Overhees. Verder kunnen volgend jaar 44 premie A-woningen en 58 woningen in de vrije sector worden gebouwd. Ook zijn contingenten toegekend voor de verbetering van 226 woningen. Hiervan zijn 166 huizen eigendom van de woningbouwvereniging Soest (WS). Het betreft woningwetwoningen in Soesterberg die ouder zijn dan 45 jaar. Ze maken deel uit van een renovatie project van WS in Soesterberg. Dit jaar en vorig jaar heeft WS al een groot aan tal woningen over de bult aanzienlijk verbeterd. De verbetering van de 166 woningen in 1987 is de derde fase van het project. Zeer tevreden Directeur G.A.M. Snelder van WS zei desgevraagd zeer tevreden te zijn over de toekenning van contingenten aan Soest. Hoewel in de sociale huursector iets minder woningen zijn toegewezen aan Soest dan waarom was gevraagd, zijn in zijn totaliteit meer contingenten beloofd. Dit heeft volgens gemeente- voorlichter Ben J. van Os ook het ge meentebestuur in een eerste reactie blij Eigenlijk zijn het altijd drukke tijden voor het echtpaar De Groot van Boutique des Fleurs. De werkzaamheden die het tweetal in de bloemenboetiek aan de Steenhoffstraat uitvoert zijn zo veelomvattend dat er niet zelden sprake is van topdrukte, maar vrijwel iedere dag. De handel in flora wordt door hij en zij De Groot alweer tien jaar bedreven in het pand schuin tegenover het gemeentehuis. En Boutique des Fleurs floreert. Een verhaal over dat kleine zaakje over het spoor van toen, waarvan de voorpui inmiddels een bedrijf van meer dan 300 vier kante meter aan het oog van de voorbijganger onttrekt. Eerst even een vlekje wegwerken. De heer G.J. de Groot: "Wij zijn niet duur. Die naam hebben we overgehouden van de vorige eigenaar. Wij maken de prijs niet duur, dat doet de export. De witte en rode rozen kosten in deze tijd van het jaar bijvoorbeeld drieëneenhal ve gulden. Veel bloemisten kopen ze niet meer omdat ze het risico dat ze de rozen niet kwijtraken te groot vinden. Mijn motto is dat iedereen moet kun nen kopen, dus zorg ik dat ik van alles iets in huis heb. Van een goedkoop bos je tot en met een grote plant." Versieringen "Ja, het gaat goed. Vooral uit de laatste vijf jaar blijkt dat vakmanschap nog steeds meesterschap is," zegt De Groot, die in binnen- en buitenland een goede naam heeft opgebouwd. In de Verenig de Staten, in de Sovjet-Unie, in de Ara bische landen, Europa, overal heeft De Groot versieringen aangebracht. In een Troep van vijf mensen en drie medewer kers voert De Groot opdrachten uit waar dan ook ter wereld. We nemen de maand mei van dit jaar om aan te tonen dat De Groot het er druk mee heeft. We hadden twee mensen in China zit ten, één in Singapore, en zelf zat ik vrij dag tot en met zondag in Duitsland. Op dinsdag ben ik naar Amerika gevlogen om er een week te werken aan versierin gen. Op de terugweg ben ik met de be stelbus langs de veiling in Aalsmeer ge gaan, en vervolgens heb ik een week moederdag gedraaid in de winkel in Soest. Direct daarna moest ik naar En geland voor groente- en fruitdecoraties, weer een week later was ik Grieken land. Het is dan keihard werken van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, en daarna wil je natuurlijk ook nog iets van het land zien. Van slapen komt er dan meestal niet veel terecht. Ik moetje eer lijk zeggen dat ik het af en toe teveel van het goede vind, en de laatste tijd wimpel ik daarom veel opdrachten af. Een bloemenzaak staat waar de baas in huis is, omdat je je eigen inbreng overal in stopt. Het liefst sta ik in mijn eigen zaak, maar vanzelfsprekend ben ik er ook graag uit. Ik zeg altijd datje nooit te oud bent om te leren, en tijdens de buiten landse reisjes leer je veel," aldus De Groot die tijdens het insteken van bloe men ook iets kan opsteken. Dat de heer De Groot een naam met hoofdletters heeft blijkt ook wel uit de manier waarop hij iedere keer weer ge specialiseerd en vakkundig personeel te pakken krijgt. Zijn twee voormalige eerste binders vertrokken. De eerste begon voor zichzelf, de ander werd be- Foto: Goos van der Wilt. naderd voor een functie als docent aan de bloemenvakschool in Naarden. Per 1 januari komt René Martijn uit Aals meer bij Boutique des Fleurs werken. Martijn won dit jaar de tweede prijs bij de praalwagens van het bloemencorso in zijn woonplaats. Ook is hij al bena derd om de koninklijke wagen voor de viering van koninginnedag in Soestdijk te versieren. "Goeie binders vindt je te genwoordig alleen nog met een lan taarntje, maar ik heb er één," stelt De Groot tevreden vast. De vakman van de Steenhoffstraat houdt van bloemen, en veel mensen houden van zijn bloemen. De komende tijd heeft De Groot een extra aardigheid. Men kan een abon nement nemen bij Boutique des Fleurs, waarbij men zes weken achter elkaar gratis een samengesteld boeket kan laten bezorgen. Deze aanbieding geldt alleen voor Soest. Iedere week stellen De Groot en zijn medewerkers een speciaal boekt samen voor dege nen die door de abonnement-houder worden uitgezocht. De heer en mevrouw De Groot hebben het goed voor elkaar aan de Steenhoff straat. In 1988 vieren ze het 12,5-jarig jubileum. Bloemen zat, van elk wat. Vraag het maar aan iedereen. Intussen zijn het echtpaar De Groot c* de medewerkers iedere avond tot 12 uur druk in de weer om alles op tijd ge reed te hebben. "We hebben op het mo ment alleen zaterdagavond vrij," merkt De Groot op. Maar ja, het is altijd druk in Boutique des Fleurs, en dat spreekt boekdelen. gestemd. In de periode 1988-'90 komen in Soest nog eens 400 nieuwe woningen, wor den 300 woningen verbeterd en wordt het aantal flatsplitsingen met 29 ver hoogd. Bij dit laatste moet worden aan getekend dat de cijfers met enige reser ve bekeken dienen te worden. Door mogelijke veranderingen in het rijksbe leid kunnen de berekeningen voor deze periode nog worden gewijzigd. De toe zeggingen voor 1987 zijn wel hard. Volgend jaar mogen overigens ook 50 woningen in de leeftijd van 15 tot 68 jaar worden verbeterd. Hier gaat het om eenheden in het Smitsveen. Overzicht contingenten 1987 en 1988-'90: Nieuwbouw: 184 en 300 Verbetering: 226 en 300 Flatsplitsing: 16 en 29 Een waterbed is voor veel mensen nog steeds een wiebelige, met water gevul de plastic zak, maar niets is echter minder waar! Want slapen op een mo derne aquamatras is de meest gezonde en komfortabele manier van slapen. Ligt u op een gewone matras, dan zijn er verschillend punten op uw lichaam waar de grens van de "kritische druk" wordt overschreden. De kleine bloed vaten direkt onder het huidoppervlak worden afgekneld en er is geen of nau welijks doorbloeding. In uw slaap er vaart u dit als irritant en u verdraait om de hinderlijke drukpunten op te heffen. Maar dit is slechts voor even, want ook in de nieuwe houding treedt hetzelfde verschijnsel op. U ligt dus een groot ge deelte van de nacht te woelen. Óp een Aquadroom waterbed daarentegen rust u werkelijk optimaal uit. De matras past zich volledig aan uw lichaam aan, zodat de kritische drukgrens op geen enkele plaats wordt overschreden en de bloed somloop maximaal is. Uw bekken kan telt wat naar voren, waardoor de wer velkolom en ook de rugspieren ontlast worden en zelfs in de knieholten voelt u de stabiele en komfortabele steun van het waterbed. Ongeacht hoe u ligt, u bent altijd verzekerd van een fijne slaaphouding en daardoor van een rus tige, gelijkmatige slaap. Ook zitten gaat perfekt in een Aquardroom waterbed. De benen gaan automatisch iets om hoog en de rug wordt optimaal onder steund, wat een zeer relaxte zithouding tot gevolg heeft. De temperatuur van een Aquadroom waterbed is van nature lager dan die van een konventionele matras - wat transpi reren in de zomer voorkomt - en het in gebouwde, energiezuinige verwar mingselement zorgt voor een altijd be haaglijke temperatuur, zodat uw spie ren niet afkoelen en dus soepel blijven. Door de egale ondersteuning, de na tuurlijke slaaphouding en de altijd ge lijkmatige temperatuur wordt aan een waterbed therapeutische werking toe geschreven, wat zo'n matras ideaal maakt voor mensen met rugklachten of andere aandoeningen, maar ook voor sporters. Neemt u bij al die voordelen ook nog in ogenschouw de veel langere levensduur ten opzichte van een gewo ne matras en het feit dat Aquadroom waterbedden in bijna elke standaard slaapkamer toepasbaar zijn en u zult konkluderen dat Aquadroom voor u de ideale vorm van slapen betekent. Voor Aquadroom waterbedden gaat u natuurlijk naar Wijnands Woonmode, Soesterbergsestraat 37, tel. 13097. 't Is ditjoar veur de leste keer daajje de mooie kaarstboom bie 't ouwe pliesie- bero in de laampies ziet stoan. Wullie goan d'raallejoare ampaart effe veur in de beejne. Woar vin je in de omgeving zo'n haarstikke mooie boom? Ik doch vaan naargus. En doarom is ut ok haar stikke jaammer, daattut veurbie is met depliesieversiering. 'k Het wellus 'ezeid daat de braangdweer utdee, moardiezet aallenig de laadderwoage d'r bie en de tute klimme in ut baakkie en zitte doaro baar hoog te woaghaalze. Ik krieg om trent de bibbers a'k d'r noar kiekt. Zouw d'r noeng niks an te doeng weze, daawwe die traddisie an kenne houwe? Legt doaro niet un mooie toak veur de winkelkring? De bouwer vaan 't nieuwe pliesiebero kriegt voortemee met de grongd ok die boom in ze bezit en waat- ter met daat stuk Soest goat beure he'k geejn weet vaan moar veur ming isutun historische plek, aallenig aal om die boom en die maag niet vurt. Zellufs bute Soest is die kaarstverlichting bekend. Je kaan um un heul end weg aal zien. Ok vuut de polder en vaan de neng aaf ajje ut deurkiek plekje weet. Kaarsmus is ut feest vaan 't licht en of daajje d'r noeng in gleuft of niet, iedereejn kiekt noar de versieringe en het greig un stukkie sfeer in huus. De winkels heure d'r ok bie. Die hebbe d'r ok belaang bie om un aangdere reje, moar as 't kaarsemus is daan wille die zoakemingse ok best greig un poar vrie- je doage hebbe. Iedereejn het vaandoag de daag heule zeeje vaan vrieje tied en aalle kraangte stoan vol over de aar- biedstied verkorting. Woarom mot daan met aalle kungst- moatig geweld de winkelstaangd weer de klos weze om de tweede kaarstdaag de tent ope te houwe. Wie het daat be- daacht, zeker iemaangd die zelluf nooit op zondaag hoeft te waarke denk'. Ajje in de week op un gewone oavend deur de winkelkring of de winkelzuud- pool komt, daan zie je d'r geejn hongd, aallenig die nog uut'eloate motte worre. En daan kaajje wel zeige, daa 's op Soest, moar ajje in de stad kom t zie je d 'r net zo goed geejn kip. En as 't regent krieje on- gze hongd d'r 's oa ves heul niet uut. Hoe of daat met de kippe is, he'k geejn ver staand vaan, waangt die hewwwe niet. Wel goudvisse, moar die ben aal naat, dus doar kaajje geejn stoat op moake. Vrogger gong ut aallemoal heul aan- gders. Ik zaal nooit vergete, daa 'k op de loagere school bie de Gouwe Ploeg zaat en toeng vroeg de meester waatovve we met de kaarstweek 's oaves gonge doeng. Toeng waas d'r un aarme jonge bie en die zee daattie met ze voader "winkeltjes gong kieke in de vaan Wee destraat en daat waas un heule sensoasie veur um. Op hede het de jeugd geld zaat en haagt ure laang in snaakbaarre en gooit tusse de middaag ut brood met koas noar de meeuwe, die daat aal precies wete. Je mot vaandoag de daag heul niet meer met de jeugd over 'vrogger" proate, daat hoalt niks uut. Moar kaarstmus viere doet nog ieder eejn, moar daan wel iedereejn op ze eige manier. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: "Prettig Kaarstfeest" en moak ter waat vaan. Goat nog moar un keer noar de pliesieboom en kiek noar 't licht en wees blie daajje ut kaan zien. Hannes van de Neng De Kerststijd is kennelijk een goede gelegenheid om occasionshows te or ganiseren. Vooral dit jaar nu de occa sions zich overal opstapelen. De ver koop van nieuwe auto s is in de ver houding met "tweedehands" veel gro ter geweest. Er is nogal een grote keus voorhanden. Ook Autobedrijf STAM is één van die garages die dit jaar een grote occasion show organiseert. "We hebben in 1986 zeer succesvol verkocht, daarom doen we onze occasions tegen scherpe prij zen weg" zo stelt Jan Stam. Bovendien zjn er tal van extra's zoals 24 maanden zekerheidsgarantie en een extra korting van 10%. Het aanbod occasions is ove rigens zeer ruim. Bij de 4 bedrijven in Amersfoort, Hilversum, Dronten en Soestdijk staan zo'n 200 geselecteerde "Kerst-occasions." Keus genoeg. De "EIND GOED AL GOED SHOW" wordt gehouden tot 31 de cember 1986. Als u dus van plan bent om een auto aan te schaffen, dan is deze tijd zeker goed om dit voornemen te realiseren. Kijkt u de advertentie-pagi na's van ons blad maar eens na! Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vorige week heb ik al een begin gemaakt met een serie verhalen over fruit in al haar verschijningsvormen. Ik ben gestart met de appel, heb een aantal kweekvor- men genoemd en gewezen op belangrijke punten bij de aanschaf van een appelboom. Deze keer meer over geschikte rassen voor de particuliere tuin en de juiste verzorging van een appel. Als we de moderne soorten beschouwen zijn er een zestal rassen die speciaal aan te bevelen zijn voor de hobby-tuinders. Dit zijn 'Cox Orange Pippin', 'Golden Delicious', 'James Grieve', Laxton's Superbe', Rode van Boskoop (Rode Goud- renette) en 'Scarlet Pimpernel. Deze rassen vragen de minste verzorging, zijn minder gevoelig voor ziekten en aantastingen dan de andere rassen en zijn goed pro- duktief. Zelfbestuivende rassen vinden we niet in bo vengenoemd assortiment, zodat bij de aanplant met kruisbestuiving rekening gehouden moet worden. Bekijken we de ouderwetse rassen dan vinden we daar een tweetal rassen die extra geschikt zijn voor de parti culiere tuin. Het zijn 'Glorie van Holland' een zacht - zure bewaarappel en de bekende 'Notarisappel' een goede dessertappel. Het is natuurlijk niet zo dat alleen de rassen die ik nu vermeld kans van slagen hebben in onze tuin, maar ze bieden een beginnend fruitliefheb- ber de meeste kans op succes. Van de liefhebbersrassen is 'Benoni' nog een vermel denswaardig ras, vooral omdat deze behoorlijk zelf- bestuivend is, d.w.z. alleenstaand ontstaat er een vrij goede vruchtzetting. Hetzelfde is het geval bij een aantal nieuwe soorten 'Elstar' en 'Gloster' zijn hier goede voorbeelden van. Beide goede handappels en flink in opkomst. 'Elstar' is al een vertrouwde vrucht bij de fruithandelaar. Gloster komt schoorvoetend meer in de belangstelling te staan. Voor diegenen die echt niet meer dan een fruitboompje kunnen aanplan ten wegens ruimtegebrek vormen 3 laatstgenoemde soorte dé oplossing. Er zijn ook zgn. dup- en trio-ap pelboompjes in de handel waarbij 2 of 3 appelrassen op één onderstam zijn geënt. Deze boompjes leiden in de praktijk echter maar al te vaak tot teleurstelling omdat de verschillende rassen nogal verschillen in groeikracht. Het krachtigst groeiende ras ontneemt de minder sterke groeier zijn voeding waardoor een one venwichtig gewas ontstaat, in veel gevallen zelfs lei dend tot afsterving. Andere niet zelfbestuivende nieu we soorten die ik met aanbeveling wil noemen zijn 'Jo nagold', 'Karmijn' en 'Spartan'. Van de zoete rassen noem ik 'Sweet Caroline' en Zoete Oranje' en de meest geschikte moes-rassen zijn de'Rode- en 'Scho ne van Boskoop' twee Goudrenette-rassen. Een ap pelboom die we in de meeste gevallen als tweejarige struik zullen aanschaffen heeft voor een gezonde groei wel wat aandacht nodig. Appels, die nu of van de winter geplant worden snoeien we in januari, februari of maart bij met vriezend weer. Deze snoei is gericht op een goede vormgeving van de struik/boom en een betere vertakking en bestaat meestal uit het krachtig insnoeien van alle groeischeuten die het voorgaand seizoen zijn gevormd. We snoeien dan boven een zgn. buitenoog om een luchtige kroon te krijgen. Ook van belang voor een versnelling van de produktiviteit is het "uitbuigen" van de boom, een bezigheid die moet plaatsvinden rond half juni. De takken worden net door horizontaal heengebogen met behulp van bam boestokken en niet-insnijdend draad. Het gevolg is dat de groeihormonen die normaal naar de eindscheut worden getransporteerd geremd worden en overgaan tot de vorming van bloemknoppen. Hierdoor ontstaat een vervroeging van de bloeibaarheid van de plant en de daarmee gepaard gaande fruitopbrengst. Voor meer informatie omtrent het snoeien van vruchtbo men en de verdere verzorging kunnen we altijd terecht bij de adviseurs op het tuincentrum. Voor hen die graag wat dieper graven in de fruitteelt-materie is aan schaf van een goed boekje hierover een verstandige stap.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9