m m MEDE m fvisper Plm"* Provincie: 'Bremeentje doortrekken!' mpzo gezien Reorganisatie afgerond 1986 - 1987 'Soestand VII' over kunst en cultuur in Soest in juni VOOR EEN ECHTE JEANS UITVERKOOP met kortingen tot 60% l^r MODE WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 65e JAARGANG NO. 18 Ged. Staten missen f ietsverbinding B aam-Soest Staatslot van kwart miljoen valt in Soest Jan Visser 4e op PPR-lijst voor Provinciale Staten Discussiemarkt op 16 januari GLAS HANDEL Brievenbus met rotje vernield Tweetal bekent 56 autokraken Tweetal zet Rubenslaan op stelten met nachtelijk 'concert Speciale stempeling in tijdelijk postkantoor Soestdijk Jeans mode specialist Nieuweweq 60A Soest P. Scholten Vrijdagavond 9 januari in C-drie: ifii TELEFOON 23530 (Q.K. door Gerard Paul Que Sera Dorstige dief Auto weg na inbraak in garagebedrijf Inbraak Speenkruidstraat Brandstichting in manege Wij wensen al onze relaties een voorspoedig 1987 KETTING FORMULIEREN Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f24, Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 In Soest zijn vijf mensen aangenaam verrast door de laatste trekking van de staatsloterij. Een prijs van een kwart miljoen gulden viel op het lot nummer B 07119. Dit staatslot is verkocht door de heer W.J. Hilhorst uit Soest. Het lot werd in eenvijfde deel ge kocht, zodat vijf winnaars ieder een bedrag van 50.000 gulden kunnen toucheren. Vorige maand viel in de staatsloterij al een prijs van 25.000 gulden in Soest. Dit keer gaat het om het tienvoudige daarvan. Gedeputeerde Staten van Utrecht staan op het standpunt dat het Bre meentje, het Soester polderweggetje dat op de grens met Baarn "dood loopt", moet worden doorgetrokken om een fietsverbinding tot stand te brengen tussen Baarn en Soest. Zo'n verbinding wordt, aldus het provincie bestuur, tot dusver node gemist. Gedeputeerde Staten hebben dit on langs laten weten aan de Landinrich tingscommissie, die zich bezighoudt met de voorbereiding voor de ruilver kaveling in Eemland. G.S. stemmen overigens grotendeels in met het ont werpplan, waartegen Soest zoals be kend op o.m. dit onderdeel juist be zwaar heeft. De omstreden verbinding vormt al ja ren een "steen des aanstoots" voor Baarn, dat zich de voet voelt dwarsge- zet door de gemeente Soest. De ge meenteraad heeft zich tot dusverre, in navolging van de boeren- en natuurbe schermingsorganisaties, met succes verzet tegen doortrekking van het Bre meentje. Men vreest o.m. overlast van het toenemende recreatieve verkeer in dit rustieke gebied. Van Baarnse zijde is daarentegen voortdurend naar voren gebracht dat het doortrekken van het Bremeentje van groot belang is voor het fietsverkeer tussen Baarn en Amersfoort. Met name geldt dat voor de scholieren, die nu de - als onveilig beschouwde - omweg door Soest moeten maken. GS hebben nog een aantal opmerkin gen en suggesties voor het ruilverkave lingsplan, zoals een lange-afstandsrou- te voor wandelaars en hardlopers via de bestaande wegen, aap de oostzijde van de Eem en verbetering van de visgele- genheden langs de Eem. De karakteristieke kwelbeken in de FotoGoos van der Wilt. polder Middelwijk, ten westen van het gemaal de Kleine Melm, moeten vol gens GS behouden blijven. Het college vindt het voor het reservaatsgebied in de Maatpolder van essentieel belang dat de Cors Rijksweg wordt afgesloten. Voor de reservaatsgebieden in het alge meen is het van groot belang dat het ge wenste grondwaterpeil zo snel mogelijk wordt ingesteld, desnoods in fasen, al dus GS. Verder wil men oeverrecreatie tussen de Eem en het reservaat in de Maatpol der tegengaan door de oeverstrook in beheer te geven bij een natuurbescher- ,mingsorganisatie. Daardoor hoeft het agrarisch gebruik niet te worden belem merd, vinden GS. Jan Visser, gemeenteraadslid van Soest en fractievoorzitter van Progres sief Soest, is als vierde geplaatst op de kandidatenlijst van de PPR voor de verkiezingen van Provinciale Staten, die in maart a.s. worden gehouden. De Utrechtse aktiecentra van de radica len hebben onlangs de definitieve kan didatenlijst samengesteld, die wordt aangevoerd door het statenlid Jaap Roëll uit Hollandse Rading. Deze was tot nu toe lid van de gecombineerde PvdA/PPR-fractie in de Utrechtse sta ten, maar de sociaal-democraten heb ben deze keer besloten alleen de verkie zingen in te gaan. De PPR komt dus met een eigen lijst uit. Miep de Jong (Utrecht) en Anita Keu- ning (Mijdrecht) nemen resp. de tweede en de derde plaats op de kandidatenlijst in. Leidje Tomassen, het andere Pro gressief Soest-raadslid, staat op de 27e plaats. De verkiezingen vinden plaats op woensdag 18 maart. Begin maart zal de socioloog Jaap Roëll in het politiek café i "Proest" van Progressief Soest worden voorgesteld aan het Soester publiek. De leden van B. en W., de gemeente raad en alle ambtenaren van de ge meente Soest houden op vrijdag 16 ja nuari een zogenaamde 'discussiedag' in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. In totaal honderd personen mo^en onder leiding van het externe adviesbureau De Galan Voigt een dag lang op een speelse en ongedwon gen wijze discussiëren over de tot nu toe samengestelde rapporten over de reorganisatie van het ambtelijk appa raat. De discussiedag wordt officieel ge opend door 'marktmeester' wethouder drs. Günther Plomp, die verantwoor delijk is voor de reorganisatieplannen. Degene die hiervoor belangstelling heeft moet dat vóór 9 januari melden. De groepsdiscussies in de ochtend en in de middag zullen zo worden opgezet dat ze leiden tot een marktbericht, een eindverslag van de dag. Daarnaast zal een onafhankelijk, journalistiek verslag van deze dag worden verzorgd voor de betrokkenen die niet hebben deelgeno men aan de marktdag. De discussiemarkt zal op geen enkele wijze een besluitvormend karakter dra gen. De heer De Leeuw van de Faculteit Bedrijfskunde Rijksuniversiteit Gro ningen zal tegen het einde van de dag als buitenstaander zijn kijk op het hele ge beuren in wat algemener verband aan de marktdeelnemers overbrengen. Uiterlijk op dinsdag 24 februari zal het College van B. en W. een besluit nemen over het aan de gemeenteraad voor te leggen voorstel. In januari zal het Colle- ge zich tijdens een tweedaagse confe rentie onder leiding van de heer R. Voigt beraden over deze kwestie. Dit voorstel zal op 25 juni 1987 behandeld worden, waarmee de reorganisatie vol tooid is. Ei Eén van de belangrijkste punten, die in beide rapporten wordt aangesneden, is de grotere zelfstandigheid van de orga nisatieonderdelen in het ambtelijk ap paraat. Centraal staat hierbij in hoever re er bereidheid bestaat bij het gemeen tebestuur om bevoegdheden, financiële verplichtingen en bestedingen te dele geren aan de leiding van de ambtelijke eenheden. Hierbij wordt er van uitgegaan dat be houdens de politie en de brandweer alle overige gemeentelijke activiteiten die nen te worden ondergebracht in een klein aantal organisatorische eenheden. De laatste maanden heeft een speciale werkgroep hiertoe een aantal modellen en varianten ontworpen, die nu in het eerste halfjaar van 1987 ter discussie staan. Van belang hierbij is dat als ge volg van een organisatieverandering geen gedwongen ontslagen mogen plaatsvinden. Dat heeft de gemeente raad al op 20 januari 1984 vastgesteld. In hun beide rapporten, die ter gelegen heid van de 'discussiemarkt' zijn uitge bracht, schrijven de leden van de werk groep: 'Het ei is gelegd. Wij vertrouwen erop dat uit het bevruchte ei een 'fris' gemeentelijk kuiken kan wotden gebo ren dat naar ieders plezier kan uit groeien tot een gezonde kip of haan." Voor u is 't niet leuk, maar voor mij onontbeerlijk ik zeg het u daarom dus echt maar heel eerlijk. Schade aan uw glas komt mij goed van pas. 't Is voor mijn glaszaak 'n noodzaak en heerlijk! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 60 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Een bewoner van de Rubenslaan deed in het weekeinde bij de politie aangifte wegens de vernieling van zijn brieven bus. Onbekende jongelui hadden een aangestoken rotje naar binnen gegooid. De politie blijkt een goede vangst te hebben gedaan met de aanhouding, be gin december, van een 23-jarige inwo ner van Den Dolder en een 26-jarige Amsterdammer. Zij werden destijds op aanwijzing van een bewoner van de Ha- verweerd aangehouden op de Veenbes- straat, nadat ze aan de Ereprijsstraat en de Weegbreestraat dure autoradio's hadden gestolen. Het tweetal bleef tot Kerst in verzeker de bewaring aan het politiebureau, om dat in het huis van bewaring geen plaats was, en bekende in totaal 56 autokra ken, gepleegd in Soest, Hilversum, La ge Vuursche, Soesterberg, Amersfoort, Leusden, Den Dolder en Amsterdam. De buit bestond doorgaans uit dure di gitale autoradio's, met een waarde van 1500 a 2000 gulden per stuk, maar in enkele gevallen ook wel uit attachékof fertjes of andere zaken. Het tweetal is inmiddels op vrije voeten gesteld, maar het onderzoek wordt voortgezet omdat vermoedelijk ook anderen bij deze en dergeüjke zaken betrokken zijn. Over (muzikale) smaak valt te twis ten, zeker als het gaat om het volume waarmee die muziek ten gehore wordt gebracht en vooral als het gaat om het tijdfstip waarop dat gebeurt. Dat hebben tientallen bewoners van de Rubenslaan vorige week, in de nacht van dinsdag op woensdag, kunnen ervaren toen ze even na half twee werden opgeschrikt door het geluid van een radio, die keihard aanstond. De politie kwam in actie na een aantal telefoontjes en stelde een onderzoek in bij een 28-jarige bewoner van de Rubenslaan, die met een 23-jarige vriend zat te genie ten^) van de radio. Toen de politie arriveerde vertelde de man dat hij de radio zojuist had "opgeblazen" en dat de omwonen den geen last meer zouden hebben. De politie was echter nauwelijks weg of het lawaai begon opnieuw, met opnieuw een stortvloed van tele foontjes naar het politiebureau als gevolg. Ten tweeden male maakte de politie haar opwachting op het bewuste adres, waar de bewoner en zijn gast de geluidsinstallatie kennelijk intus sen hadden gerepareerd. De luid sprekers hadden ze nu zelfs op het balkon geplaatst, waaruit de klanken opwelden van een lied van André Hazes. De gast stond dat lied boven dien luidkeels mee te galmen. De po litie maande het tweetal, dat onder invloed van alcolhol verkeerde, nog maals tot rust, maar ook nu bleek dat niet geheel en al doeltreffend. Na een uurtje was het opnieuw raak: meer dan veertig telefoontjes be reikten de politie nadat het tweetal de luidsprekers op de galerij had neergezet en de 23-jarige gast van de bewoner zong opnieuw uit volle borst mee. De politie ging de woning binnen om een eind te maken aan het lawaai, maar dat beviel de muziek- minnende heren allerminst, zodat er enig gepast geweld moest worden gebruikt om hen naar het bureau mee te nemen. Dat lukte, ondanks voortdurend verzet, uiteindelijk toch. De Soesters werden ter kalme ring en ontnuchtering ingesloten en mochten de volgende dag weer naar huis. Ze kregen uiteraard een pro- ces-verbaal. De geluidsinstallatie werd in beslag genomen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt op 6 en 7 ja nuari bij het paleis Soestdijk een tijdelijk postkantoor gevestigd. Het wordt ondergebracht in een rijdend kantoor met een staan plaats tegenover het paleis. De openingstijden van het postkan toor zijn op beide dagen van 10 tot 17 uur. De in het tijdelijk postkantoor aan geboden correspondentie wordt met een rubberen dagtekeningss- tempel 'Soestdijk', dat in 1985 bui ten gebruik is gesteld, gestempeld. De stempel heeft de datumaandui ding 6 januari en 7 januari 1987. Beide stempels hebben geen uu raanduiding. In het tijdeUjk post kantoor kunnen alle gebruikelijke posthandelingen worden verricht. Op expresse en aangetekende stuk ken wordt naast de afdruk van de rubberen stempel 'Soestdijk' een af druk van de stempel 'Rijdend post kantoor Baarn' aangebracht. Voor aangetekende stukken wordt ge bruik gemaakt van R-stroken met de tekst 'Rijdend postkantoor Baarn'. Belangstellenden kunnen poststuk ken ter stempeling toezenden aan het postkantoor Baarn, postbus 99440, 3740 NA Baarn. De ter stempeling toe te zenden poststuk ken behoren te zijn geadresseerd, voldoende te zijn gefrankeerd met geldige nederlandse postzegels en in een ongefrankeerde verzamel- envelop/-verpakking te worden ge sloten, gericht aan het hiervoor ver melde adres. In de linker boven hoek moet duidelijk worden ver meld: Stempeling Soestdijk 6 ja nuari 1987 of Soestdijk 7 januari 1987. Indien beide stempelafdruk ken worden gewenst (niet samen op één envelop of kaart) dienen de poststukken in afzonderlijke omsla gen te worden toegezonden. Bijslui ten van een apart verzoek moet ach terwege blijven; dit veroorzaakt vertraging bij de stempeling/ afwer king van de poststukken. naar Bij de jaarwisseling steeds de gele genheid krijgen een stukje in de Soester Courant te schrijven is een voorrecht dat ik zeer op prijs stel. Een blik deze keer vooral op de toe komst van onze mooie gemeente gericht. Een bijzondere gemeente, anders dan andere woonplaatsen in ons land, zo zult u zich misschien af vragen? Laat ieder voor zich eens de volgen de vragen beantwoorden. Waar is een bebouwde kom zo karakteris tiek natuurlijk gegroeid in plaats van planmatig gevormd? Waar zijn natuur en cultuur zo typisch ver vlochten? Waar wonen boeren en buitenlui, jan en alleman zo bijeen? Kortom: waarom woont u zo graag in Soest? Het jaar 1987 wordt belangrijk voor Soest. Het ziet ernaar uit dat de gemeenteraad, ons aller verte genwoordigers, zich over plaats en opzet van ons nieuwe gemeentehuis zal gaan uitspreken. Waar het zal komen en hoe het eruit zal gaan zien? De komende tijd zal het leren. Volgens het raadsprogramma wor den drie verschillende plaatsen on derzocht. Of het volledige nieuw bouw, al oi niet gefaseerd uitge voerd, of aanvulling op bestaande gebouwen wordt? Ergens in 1987 zullen wij meer horen. Hoe dan ook, een voor ons dorp ge zichtsbepalend element, een be langrijk samenbindend punt. Het gaat erom dat een goede keuze kan worden gemaakt en vooral op een goede manier. Dus niet alleen wat efficiënt en intern-organisatorisch het beste is, maar vooral dat die plek en vorm gekozen worden die u, inwoners van Soest, van harte on derschrijven kunt. Goed passend in de architectuur van Soest, zoals de ze door de jaren heen is gevormd. De tijd van grootse centrum-plan nen ügt achter ons. Ongetwijfeld wil niemand nog eens duizenden bezwaarschriften en een verscheur de gemeenschap. Vandaar dat ik u nu reeds opwek de komende plannen en voorstellen goed te bekijken en uw geluid tijdig te laten horen, opdat het gemeente bestuur èr zijn voordeel mee kan doen. Zeker raadsleden zullen on getwijfeld eerst willen weten hoe de mensen er ongeveer over denken, alvorens zij uiteindelijk hun keus bepalen. Lerend van het verleden zal men behoedzaam willen opere ren. Vele generaties zullen geconfron teerd worden met de gevolgen van de komende beslissing. Het besluit reikt dus verder dan de begrensde mogelijkheden van het altijd be perkt beschikbare geld of de orga nisatorische opvattingen over het ambtelijk apparaat anno 1987 en hoe dit gehuisvest behoort te zijn. Over 25 en zeker over 50 of 100 jaar zal dat laatste vast weer anders zijn. Maar zo'n belangrijk gemeen schapsgebouw zal er dan ongetwij feld nog wel staan, passend in het Soest van nu én dan, zoals enerzijds de toren van de Oude Kerk en an derzijds de nieuwste woonwijken het beeld in de tijd zullen blijven bepalen. Die tijd begon voor Soest eeuwen geleden en zet zich nu voort in 1987 en volgende jaren. Tijden, waarvoor ik u en de uwen alle goeds toewens. De zevende aflevering van de Soester talkshow "Soestand", die op vrijdag avond 9 januari wordt gehouden in C-drie, staat geheel in het teken van "Kunst Cultuur" in onze gemeente. Twee Soester artiesten - Toni Hol- thaus en Richard van Bemmelen - zor gen, rondom de cabaretier Renze Fer- werda, voor het muzikale gedeelte, terwijl de discussie wordt geopend door de Utrechtse beeldhouwer Hans van Lunteren, lid van de adviesgroep beeldende kunstenaars. Van Lunteren zal vertellen hoe een kleine gemeente creatief kan inspelen op de nieuwe fi nanciële rijksregeling voor plaatselij ke kunst en plaatselijke kunstenaars. Alle BKR-kunstenaars m Soest, de gemeenteraadsleden en de commissie Aankoop Kunstwerken hebben een gerichte uitnodiging gekregen voor deze bijeenkomst, waaraan ook wet houder Frans Kingma (PvdA) zijn medewerking heeft toegezegd. Lokale omroep Het tweede onderwerp dat in deze "Soestand VII" ter discussie staat is de lokale omroep. Wordt dat wat in Soest? Jan Visser praat met de voorzitter van de AROS, met wethouder Ries van Rakelings ontsnapt aan een roemloze dood door een verkeersongeluk, luister de ik precies dertig jaar geleden, nog wat afwezig, naardetop-hit van Doris Day: 'QueSera, sera'. Door haar erbarmelijke uitspraak be greep ik pas veel later dat ze twee woor denfrans in haar song verwerkten zelfs tot titel verheven had. De bedoeling, weergegeven in de rest van haar tekst was echter duidelijk genoeg: 'Whatever will be, the future 'snotourstosee. 'Het 'wat komen moet dat komtverstond ik dus niet en dat was maar beter ook. Wie kort tevoren de dood van zo nabij onder ogen heeft gezien, krijgt de nei ging daar eens dieper over na te denken en gelukkig kwam ik verder dan de een voudige vaststelling dat we niet in de toekomst kunnen kijken, met daarna de noodslotsgedachte dat er dan maar moet komen, wat er komen moet. In de meest letterlijke zin gedragen door de gebeden van familie, mede-gelovigen en vrienden, beleefde ik juist in die pe riode gouden ogenblikken doordat ik van beneden en van boven werd om ringd door een mij geheel omvattende liefde. Vanuit die geborgenheid kon ik zachtjes met Doris Day mee-neuriën en er zelfs volkomen vrede mee hebben dat mijn leven ten einde liep en hoe jong ook, voltooid was. Het is heel anders verlopen dan ik verwachtte. Ik bleef le ven. A ldie warme liefde moest ook wor den doorgegeven. Terugkijken op het verleden doen we als een bijzondere gebeurtenis een rond aantal jaren geleden is. Met Oudjaar doen we eigenlijk hetzelfde: even stil staan en achterom kijken. Je moet wel een heel saai leven leiden als je kunt zeg gen dat alles gegaan is zoals je een jaar geleden op Nieuwjaarsdag 'de zaak had geregeld'. Leven is verandering. Soms zijn die wijzigingen zo moeilijk te verte ren dat andere mensen je moeten hel pen, maar o ver al en altijd zijn er mensen te vinden die hunkeren naar een beetje aandacht en liefde van ónze kant: 'AU you need is love', om maar bij de lichte muziek te blijven. Die liefde waar de Beatles van zongen en waarover juist in deze decembermaand zo veel gesproken wordt is toch een merkwaardig feno meen. Van dit on vervangbare levenseli xer krijg je altijd meer terug dan datje er van weggeeft... Zo is het beter te geven dan te ontvan gen. Logtenstein (CDA) en met enkele er varen radio-pioniers uit de regio, onder wie de Soesters René v.d. Berg en Rob Meeder. De talkshow over "Soester toestanden" begint om half negen, né de nieuwjaars receptie in de theaterzaal van C-drie, waar de waarzegster "Madame Soraya" rond de klok van 8 uur de toekomst van Soest in 1987 zal voorspellen. In het witte café van C-drie wordt aan dacht besteed aan de expositie van de Soester kunstenaar Dse Blommenstein. Huismeester Henny v.d. Brink verzorgt geluid en licht, de AROS maakt opna men en de produktie van Soestand is deze keer in handen van Ton Paauw en Jan Visser. Iedereen is hartelijk welkom; de toe gang is gratis. Een bewoner van het Vedelaarpad heeft vorige week bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van twee kratten bier en een krat frisdrank. De onbeken de maar kennelijk dorstige dief kon de spullen gemakkelijk wegnemen, omdat de berging van de woning niet was afge sloten. ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Bij een inbraak in een garagebedrijf aan de Koningsweg heeft de dader vorige week niet alleen een hoeveelheid geld, maar ook een complete auto ont vreemd. Door het vernielen van een ruit kwam hij het pand binnen, dat van on der tot boven werd doorzocht. De buit bestond uit ca. 700 gulden aan bankbil jetten en ca. 100 gulden aan kleingeld. Ook de sleutels van een auto, die in de garage stond, nam hij mee, evenals het kentekenbewijs. Op die manier kon hij zich ook meester maken van de auto. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Speenkruidstraat. Hij kwam het pand binnen door het forceren van een deur. Hij doorzocht de hele woning en brak ook een binnendeur open. De buit be stond uit een aantal zilveren sieraden. Een onbekende dader heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd brand te stichten in een ruitersportcen trum aan de Bosstraat. Een in brand ge stoken nylon jas werd op het kunststof fen afdak gegooid, dat daarna begon te smelten. De eigenaars wisten het vuur zelf te doven. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1