scliocmnkcr lomp 1987 JER en ïdrijf 1987 I b.v. Bentinck Fonds leeft na 15 jaar nog volop Champagne: het geheim zit tussen de belletjes R Warm afscheid van Jan Jansen in Oude Kerk Afscheid van Riet de Groot 2.490,- pagina 9 DIESEL ienden ien wjaar dig wenst ir b.v. -bedrijf B.V. ten, nden WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 3 atie loud 1987 Cantor-organist vertrekt na 15 jaar naar Domkerk Wij wensen u een heel voorspoedig 1987 toe! Aandachtig lied Jan Jansen Peters bv Voor wonen in de groene zone. Makelaardij o.g. - Vestigingen in Soest, Baarn, Amersfoort en Hoevelaken. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 In het najaar van 1969 betrok pastoor J.S. Buisman samen met zijn trouwe huisgenote Riet de Groot de oude, statige pastorie aan het Kerkplein. Negen jaar later, in 1978, was Riet, zorgzaam en altijd opgewekt, samen met de pas toor te vinden in de nieuwe pastorie aan het Kerkpad ZZ. Pastoor Buisman was al gauw een bekend en geëerd man. In zijn schaduw, maar wél steeds in de buurt, stond Riet de Groot. Zij was verantwoordelijk voor het reilen en zeilen in "haar" pastorie, waar zij vakkundig de huishoude lijke scepter zwaaide. Samen met pastoor Buisman was zij bijna dagelijks in de weer voor bezoekers, misdienaars en parochianen. Pastoor Buisman kon niet zonder "zijn" Riet, maar Riet kon ook niet zonder "haar" pastoor. Het overlijden van pastoor Buisman kwam hard aan; Riet wist echter on danks haar verdriet de Petrus en Pauluskerk draaiende te houden. Het inboe ken van de H.H. missen, het beantwoorden van de telefoon, het informeren van parochianen, het dagelijks klaar staan met raad en daad - niets was haar te veel. Tot 1 november j.1. heeft Riet klaar gestaan voor de pastores en voor de paro chianen. Haar enthousiasme en haar inzet waren niet te stuiten. Meer nog dan voorheen stond zij klaar voor de kerk en in het bijzonder voor de Petrus en Paulusparochie. Met de komst van pastor G. van der Beek heeft Riet haar werkzaamheden overgedragen. Dat kostte haar moeite. Maar de rust die zij nu geniet in haar gezellige flat heeft zij dubbel en dwars verdiend. Op vrijdag 9 januari a.s., tussen 20.30 en 22.00 uur, wordt "officieel" af scheid van Riet de Groot genomen. Dat gebeurt in de dagkapel van de Petrus en Pauluskerk. Parochianen en andere belangstellenden zijn dan van harte welkom! Schneider PC 1512 zet computerend Nederland compleet op z'n kop. Niet eer der kreeg u zoveel PC-waar voor uw geld. Volledig IBM® compatibel PC-systeem met monochroom of kleurenmonitor, inclusief muis. Met monochrome monitorl QOfl 1 x360Kb diskdrive I tl «J U y met extra diskdrive 2.390,- met 10 Mb harddisk 3.390,- met 20 Mb harddisk 3.590,- rneerprijs kleurenmonitor 500,- kleurenmonitor 1 x360Kb diskdrive C De pro's van de Schneider PC systeem met 8086 processor, kloksnelheid 8 MHz. 512Kb intern geheugen, uitbreidbaar tot 640Kb naar keuze 1 of 2 360Kb floppy diskdrives of 1 floppy diskdrive en een 10 Mb of 20 Mb harddisk monitorresolutie 640x200 pixels high-resolution graphics; 16 kleuren RS232C en parallelle poort real time clock ingebouwde luidspreker met volumerege laar joystick poort 3 vrije uitbreidingsslots GEM, GEM Desktop en GEM Paint MS DOS 3.2 DOS PLUS Locomotive Basic 2 netwerkondersteunend Boekhoudpakket FASDC1", grootboek, debiteuren, crediteuren en facturering, incl. software- sleutel bij aankoop AQfl van een PC *1 ïJUp™ GEM Desktop software biedt een met de muis te besturen operating system voor vei sters en ikonen DOS PLUS voor compatibiliteit tussen CP/M 86 en MS DOS Basic 2 een krachtige nieuwe interpreter van Locomotive biedt belangrijke uitbrei dingen op BASIC Al de genoemde prijzen zijn exclusief b.t.w. foto-film-uideo computer/ Z1S Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Zuidpromenade 15 - Soest Telefoon 12874 SOESTDIJK •ouwen m nieuwe jaar Baarn pwerken 15212 SOEST <ers iden en ION 13017 BEDRIJF DOUW IW Jan Jansen achter het orgel van de Oude Kerk - hoe vaak nog? Het was onlangs al weer 15 jaar gele den dat het Bentinck Fonds werd op gericht. Dit fonds was een geschenk van de Soester bedrijven, instellingen en particulieren aan burgemeester mr. baron S.P. Bentinck, die op 1 decem ber 1971 zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Het Bentinck Fonds probeert mensen met een lichamelijke handi cap te bewegen te gaan sporten. Dit onder het motto: 'Meedoen is het be langrijkste, maar erbij zijn is voldoen de'. Momenteel biedt het Bentinck Fonds de volgende sportmogelijkheden: zwemmen, zit-volleybal, boogschieten en vissen. Het Bentinck Fonds, maar ook de verenigingen die zich bezighou den met sporten voor mensen met een handicap, in de omringende gemeen ten, willen graag meer deelnemers. In samenwerking met het Provinciaal Steunpunt Sport Utrecht (PSSU) wordt dit regionale probleem aangepakt. Op 25 oktober 1985 werd in Amers foort de eerste aanzet gegeven in de vorm van een forumdiscussie, opgezet door het PSSU. Nadat een werkgroep de behoefte aan een regionale structuur inzake gehandicaptensport in de regio Eemland had onderzocht, is met voort varendheid deze zogenaamde "bunde ling van krachten" verder uitgewerkt. Momenteel zijn er acht gemeenten (dan wel particuliere initiatieven) die binnen afzienbare tijd overgaan tot de oprich ting van de Federatie Aangepaste Spor ten Eemland (FASE). Deze federatie gaat proberen net draagvlak te verbre den door bundeling van krachten. Dus méér sport(st)ers en sporten. De oprichting van FASE zal in de deel nemende gemeenten niet onopgemerkt voorbijgaan; in elke gemeente vindt een sportmanifestatie plaats, dus ook in Soest. Sportmanifestatie Op zaterdag 4 april 1987 organiseert het Bentinck Fonds een groots opgezet te sportdag met een drieledig karakter: - het 15-jarig bestaan van het Bentinck Fonds; - de regionalisering; - de collecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, die op 6 april be gint en die de nodige ondersteuning be hoeft om te slagen. De sportmanifestatie vindt plaats in C-drie. Naast de rolstoel-marathon, die door Soest heen gaat, zijn er tal van zaalsporten waaraan kan worden deel genomen: boogschieten, zit-volleybal, judo, etc. In de middaguren wordt er een demonstratie rolstoeldansen gege ven. Het Bentinck Fonds begroet die dag, naast burgemeester Scholten, wet houder Plomp en Europees kampioen judo Rudie Wilhelm, graag ook het Soester publiek. De kans is groot dat de televisie beelden van de sportdag uitzendt. De sport stichting is verzocht om een financiële en enige personele ondersteuning. Daarnaast zijn banken, aannemers- en garagebedrijven aangeschreven. Het Bentinck Fonds verwacht daarvan on geveer 3000. Hoewel er nog maar 2 procent binnen is blijft het Bentinck Fonds optimistisch. Collecte Zoals opgemerkt heeft de collecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten ondersteuning nodig. Dit fonds, waarvan mr. Pieter van Vollenhoven vi- ce-voorzitter is, organiseert deze col lecte ieder jaar. Ook in Soest wordt elk jaar gecollecteerd. Tot voor enkele ja ren gebeurde dat door de sportvereni gingen: de valide sporter ging dus op pad voor zijn invalide medesporter. Helaas werd de invalide sporter in Soest in de steek gelaten door de valide spor ters. De opbrengst van de collecte liep dus hard terug; in aporil 1986 werd 378,85 opgehaald. In Leusden, met half zoveel inwoners als Soest, was dat 10.000! Soest steekt daarbij dus schril af, reden waarom het Bentinck Fonds de collecte weer nieuw leven wil proberen in te bla zen. Dat kan het echter niet alleen. Daarom wordt een beroep gedaan op ieder die kan helpen. Men kan zich mel den bij Jan Manden, tel. 15661, of bij de Sportstichting: de heer P. Hoogen- doorn, tel. 93545. Het Bentinck Fonds ontvangt als orga niserende club 15 procent van het in Soest opgehaalde bedrag, zodat men als collectant en/of gever het Fonds indi rect ondersteunt. De collecte wordt ge houden in de week van 6 tot 12 april 1987. Video-opname Vrijwilligers van het Bentinck Fonds hebben de afgelopen tijd video-opna mes gemaakt van activiteiten van het Fonds. De opnames worden gebruikt bij informatie-bijeenkomsten over het Bentinck Fonds. Het komt namelijk nog wel eens voor dat het Fonds bena derd wordt om voorlichting te geven over het werk dat zij doet. De video-op names worden op de sportdag op zater dag 4 april 1987 in C-drie vertoond. Geïnteresseerden kunnen ook telefo nisch contact opnemen met het Ben tinck Fonds: tel. 18039. IJF :OON 16215 n, Eemnes Automobliste gewond na slippartij Een 47-jarige inwoonster van Soest raakte vorige week door de gladheid de macht over het stuur kwijt toen ze vanaf I de Foekenlaan de Esdoornlaan wilde inrijden. Ze botste daarbij achtereen- volgens tegen twee bomen. Ze klaagde over pijn in de borst en werd voor on- j derzoek per ambulance naar Zonneglo ren overgebracht. Bejaarde man breekt been bij aanrijding Een 90-jarige inwoner van Soest brak vorige week zijn been toen hij werd aan gereden door een auto, terwijl hij met de fiets aan de hand de Beukenlaan wil de oversteken. De bestuurder van de auto, een 22-jarige Soester, kon de be jaarde voetganger niet meer ontwijken. Hij moest per ambulance naar Zonne gloren worden overgebracht. Al eeuwen lang zijn de mensen ge boeid door de kleine belletjes, die Champagne zijn mousserend karakter geven. Uit het niets lijken zij op de bo dem van het glas te ontstaan om ver volgens in zwierige, onafgebroken slierten naar het oppervlak op te stij- gen. De fijna belletjes vormen één van de kenmerken van Champagne. Maar Champagne is méér. In de Champag nestreek zegt men: "Het ware geheim van Champagne zit tussen de belletjes. Tussen de belletjes bevindt zich een 'trés grand vin', een zeer grote wijn." Alle Champagne komt uit het Cham- pagnegebied in het noordoosten van Frankrijk, zo'n 150 km ten oosten van Parijs. Daar, op de glooiende hellingen rond Reims en Epernay, groeien en rijpen de enige druiven waarvan Champagne mag worden gemaakt. Zowel de wijnbouw als de ptoduktie van Champagne zijn met tal van stren ge, wettelijke voorschriften omgeven, die tot doel hebben een zo hoog moge lijke kwaliteit te waarborgen. Zo is het bijvoorbeeld verboden om gebruik te maken van oogstmachines, omdat deze de tere schillen van de druiven bescha digen. Alle druiven in De Champagne streek moeten daarom nog steeds met de hand worden geplukt. December-feestdagen Van de anderhalf miljoen flessen Champagne die Nederland per jaar im porteert, is een belangrijk deel bestemd om in de laatste week van december te worden ontkurkt. Champagne kan worden geserveerd bij het Kerstdiner en talloze Nederlanders hebben er een tra ditie van gemaakt het nieuwe jaar te be groeten met een glas Champagne in de hand. De belletjes in het glas, de verfijn de smaak en het lichtvoetige bouquet van Champagne geven een extra- feestelijk accent aan deze gelegenhe den. Champagne wordt koel - maar niet ijs koud - geserveerd op een temperatuur van 6 tot 8 graden C. Deze temperatuur wordt bereikt door de fles ca. 20 minu ten voor het ontkurken in een koelem mer te plaatsen, die half-om- half met water en ijsblokjes is gevuld. Champag ne kan ook in de koelkast op de juiste temperatuur worden gebracht; met het koelen is dan ongeveer twee uur ge moeid. Het vriesvak komt niet in aan merking voor het koelen van Champag ne. Liever geen knal In films en bij sportevenementen laat men vaak de kurk onstuimig wegknal- len. Als inleiding tot het Kerstdiner of als begeleiding van een feestelijk etentje op Oudejaarsavond is een dergelijk 'knaleffect' echter niet aan te bevelen. Nog afgezien van mogelijke schade aan plafond of meubilair, komt het bruusk ontkurken de kwaliteit van de Cham pagne niet ten goede. Het is daarom beter de Champagne voorzichtiger van zijn kurk te bevrijden. Hiertoe verwijdert men het zilver- of goudpapier rond de kurk en draait het ijzerdraadje los. Vervolgens klemt men de kurk me één hand stevig vast (duim op de kurk) en draait met de andere hand de fles langzaam rond. De kurk komt nu beetje bij beetje omhoog en ontsnapt aan de hals van de fles met wat de Fransen wel 'de erotische zucht' van de Champagne noemen. De Champagne is nu klaar om te wor den gedronken uit flütes of uit tulpvor- mige glazen (zoals het Nederlandse Gildeglas). Coupe-glazen wroden door sommige mensen wel 'Champagne-coupes' ge noemd, maar zijn in feite totaal onge schikt om er Champagne uit te drinken. Het delicate bouquet van Champagne en de fijne belletjes verdwijnen als sneeuw voor de zon uit dergelijke gla zen. Geen i aartal Het etiket van een fles Champagne ver meldt in de regel geen jaartal. Bij de produktie van Champagne worden na melijk wijnen van verschillende jaren en van verschillende wijnhellingen in het Champagnegebied met elkaar ver- Ds. Greive (r.) overhandigt Jan Jansen het afscheidsgeschenk van de wijkgemeente. FotoHerman van Dam Tijdens een korte bijeenkomst na af loop van de kerkdienst heeft de her vormde wijkgemeente de Oude Kerk zondagmorgen j.1. op hartelijke wijze afscheid genomen van haar cantor-or ganist Jan Jansen, die per 1 januari naar Utrecht vertrekt. Jansen wordt daar de opvolger van de vermaarde Stoffel van Viegen als organist van de Domkerk. In de kerkdienst gingen de beide predikanten voor, met wie Jan sen in de vijftien jaren dat hij aan de Oude Kerk verbonden is geweest heeft samengewerkt: ds. P. Kloek en ds. J.C. Greive. De bezoekers maakten Jan Jansen bijna voor het laatst - alleen de vesperdienst van vanavond in de Oude Kerk staat nog onder zijn muzikale (bege)leiding - "in functie" mee, in een dienst die dui delijk zijn stempel droeg. In de dienst had ds. Greive al gewezen op de voor de gemeentezang onontbeerüjke steun van de organist en de onder zijn leiding staande cantorij, omdat "zingen" in de kerk méér is dan "praten", zoals hij aan schouwelijk duidelijk maakte. bij het afscheid van als cantor-organist van de Oude Kerk in Soest Zonder muziek valt er niet goed te leven. Daarom wordt 't loflied telkens aangeheven, dat mensen vrij in elke ruimte zet. De goede toon is daarbij wens en wet. Onder de mensen is één onontbeerlijk en in de kerk broodnodig en begeerlijk. Hij die het zingen en het spelen leidt en zich van deze taken kundig kwijt. Gedurende een lange reeks van jaren konden wij ons onder de cantor scharen. Nu gaat hij naar de Dom als organist: een man zonder bedrog of lage list. Wij nemen afscheid, geven ons gewonnen. Wat eenmaal door de cantor is begonnen zetten wij voort, al plengen wij een traan. Gelukkig woont hij hier niet ver vandaan. Met hem vertrekt helaas ook zijn familie, een voorbeeld van een muzikaal concilie, dat in de kerk zijn sporen heeft verdiend, stellen wij vast, de jaren overziend. De Domkerk mag zichzelf gelukkig prijzen, want wij in Soest, wij hebben de bewijzen dat hij als niemand anders 't vak beheerst. 'Zijn afscheid echter doet ons allerzeerst. Het ga u binnen kathedrale muren zo goed als orgelklanken kunnen duren en vergeet niet uw klavecimbelspel. Het ga u goed, het ga u goed en wel! Melodie: psalm 8. Tekst: Wim Pendrecht. Na de dienst sprak ds. Greive een warm afscheidswoord aan het adres van Jan Jansen en zijn gezin, zowel namens de hervormde gemeente van Soest als de wijkgemeente. Hij noemde het een du bieus voorrecht om als voorganger - in een "mis met twee heren" - de voorzan ger uit te luiden en onderstreepte dat beide predikanten op uiterst plezierige wijze met de scheidende cantor-orga nist hebben samengewerkt. Volgens ds. Grieve kent de kerk drie soorten "lastig volk": de predikanten, de organisten en de kosters, maar in de Oude Kerk vormden zij een voortreffelijk trio. Na zijn betrekkelijk geruisloze komst uit Ermelo naar Soest, waar hij aanvan kelijk was mee gaan zingen in het koor onder leiding van zijn schoonvader Maarten Kooij, maakte Jan Jansen al snel naam als diens opvolger als cantor- organist, maar zeker ook als concerte rend musicus, waardoor hij niet alleen de Oude Kerk-gemeenschap, maar heel Soest aan zich verplichtte, aldus ds. Greive. "Je hebt ons als kunstenaar machtig veel gegeven." Hij herinnerde ook aan de invoering van het Liedboek voor de Kerken en de rol die Jan Jansen in dat verband, samen met de nog niet vergeten Frits Mehr- tens, voor radio en televisie had ver vuld. In de Oude Kerk had hij volgens ds. Greive de cantorij en de kerkmuziek in het algemeen een "stralende plaats" gegeven, samen met zijn vrouw Christi- ne en de kinderen David, Maarten en Janine. Door zijn enthousiaste, 100 procent-in zet voor de kerkmuziek kon de cantorij een wezenlijk deel van de gemeente blijven, dienend en ondersteunend, "en God en mensen vrolijk makend", aldus de predikant, die opmerkte dat de Ou de Kerk Jan Jansen eigenlijk niet kan missen, maar hem zijn promotie niette min van harte gunt. "Wij nemen met pijn afscheid, maar prijzen ons gelukkig dat het gezin Jansen nog in ons midden blijft." Ds. Greive overhandigde Christine Jansen een fraaie bos bloemen en haar echtgenoot een (zeldzaam geworden) ets van de "Oude Kerk te Zoest". Daar naast bood hij het gezin Jansen een symbolische chèque aan met het af scheidsgeschenk van de gemeente en stelde hij een fotoreportage van het af scheid in het vooruitzicht. Ook de voorzitter van de Centrale Kerkvoogdij, de heer Buitenhek, sprak een kort woord, waarin hij o.m. op merkte dat Jan Jansen een belangrijke bijdrage had geleverd aan de ontwikke ling van de kerkmuziek. Hij wenste hem veel geluk met zijn benoeming tot orga nist van de Domkerk en hoopte dat zijn werk hem veel vreugde en voldoening zou schenken. Ook de heer Buitenhek bood een enveloppe met inhoud en bloemen aan. De cantorij tenslotte luidde haar "op- perzangmeester" uit met een fraai ge zongen "Aandachtig Lied" op de wijze van psalm 8, met een uiterst toepasselij ke tekst van Wim Pendrecht (zie het ka der), waarbij de oudste zoon, David Jansen, achter het koororgel plaats nam, op die wijze zijn treden in zijns va ders spoor zettend.Jan Jansen zélf sprak tenslotte een kort woord, waarin hij de voorgangers, de kerkeraad en kosteres mevrouw Morren bedankte voor de samenwerking en niet het minst ook de cantorij, waarvan hij de hoop uitsprak dat zij de "lofzang gaande zal houden". "Het is een goede tijd ge weest," aldus' de vertrekkende cantor- organist. Daarna maakten tal van gemeenteleden en andere bezoekers, onder het genot van koffie en gebak, gebruik van de ge legenheid om in het koor van de kerk nog persoonlijk afscheid te nemen van de gevierde organist. Een veel bewogen jaar heeft Molenschot doorstaan 00 Haast was ons mooi tehuis """i er onderdoor gegaan 0© Maar de hoge heren hadden misgedacht ze hadden niet gerekend op onze grote kracht Want jong en oud van Molenschot J hadden de schouders er onder gezet En ZO is ons aller Molenschot van een definitieve sluiting gered C/3 S? NU aan 't begin van het nieuwe jaar staan wij met al onze wensen klaar En, als AL die wensen ECHT gemeend zijn mensen Krijgen wij met elkaar een héél geweldig jaar Ik wens U allen tot slot nog veel goede jaren in ons eigen MOLENSCHOT C.A. Kaal-Ouwehand mengd. De Champagnehuizen zijn hierdoor in staat een eigen type Cham pagne te creëren, dat van jaar tot jaar hetzelfde is. Alleen in jaren die een oogst van uit zonderlijke kwaliteit hebben opgele verd, wordt een deel van de opbrengst gereserveerd om onvermengd met wij nen van andere jaren te worden ver werkt. Steeds meer 'Brut' In de afgelopen jaren zijn de Nederlan ders steeds meer Champagne van het type 'Brut' (de minst zoete Champag ne) gaan drinken. Bijna 80 procent van de Nederlandse Champagne-import bestaat tegenwoordig uit 'Brut', terwijl het aandeel van de 'Demi-Sec' (de zoet ste Champagne) is teruggelopen tot 20 procent. In de Champagnestreek ziet men hierin een bevestiging van het toe genomen kwaliteitsbewustzijn van de Nederlandse consument. Suiker heeft namelijk de eigenschap om sommige elementen in de smaak van een wijn te versluieren. Wie met aandacht van Champagne wil genieten, kan daarom het beste kiezen voor het minst zoete ty pe: de 'Brut'.

Soester Courant | 1986 | | pagina 3