«II De mensen van Schoemaker wensen alle Soesters een STORINGSVRIJ 1987 Schoeman Studio haria KarwocziK NIEUWJAAR 'Bij ons op Soest' 101 Meningen van lezers Voor alle zekerheid! Wij wensen U een on(t)roerend goed 1987! kom eens met Schoeman praten! dSdubbers goed en gezond 1987 WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 5 Wi Jongen bekeurd wegens vuurwerk IJsberenweekend Wij wensen al onze cliënten, vrienden en bekenden een Kerstboom Carolien en Petra wensen iedereen een fijne jaarwisseling en een mode bewust 1987 toe. vrijetijdskleding 31 december 1936 scliociiiakcv VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* 5 van VIJUrwerk. 'door alleen 3 te nemen van dit zo in je hand >oral niet de held e voorbeeld. in9 Consument Makelaars in onroerende goederen leden NVM Het adres van Schoeman Makelaars is Middelwijkstraat 54, Soest TELEFOON 1 3539 b.g.g 1 6955 Schoeman Makelaars heeft ook kantoren m Amersfoort. Hoofddorp, Leusden, Tiel en Veenendaal Automobilist onder invloed Op de Stadhouderslaan hield de politie in de nacht van zondag op maandag j.1. de 21-jarige automobilist R. de G. uit Baarn staande, omdat zijn rijgedrag de aandacht had getrokken. Hij moest bla zen en bloeden en werd "beloond" met een rijverbod en een proces-verbaal. Soesters moeten 'zitten' Maandag j.1. heeft de politie twee inwo ners van Soest aangehouden om het vonnis van de strafrechter kracht bij te zetten. Zij hadden allebei nog een flink bedrag aan boete tegoed of moesten daarvoor in de plaats enige tijd "zitten". Op zijn huisadres werd de 28-jarige C.B. gearresteerd. Hij moest óf 630 gulden op tafel leggen óf 9 dagen in de gevangenis doorbrengen. Hij koos voor net laatste. Onderweg op straat werd de eveneens 28-jarige M.H. aangehouden. Hij werd voor de keus gesteld óf de verschuldig de 1830 te betalen óf de gevangenis 30 dagen van binnen te leren kennen. Ook hij koos voor onderdak bij justitie. Politie op vuurwerkjacht De politie heeft in de afgelopen dagen met redelijk succes "jacht" gemaakt op jeugdige vuurwerk-afstekers. Door heel Soest heen hielden twee politie mannen de zaken in de gaten. Het be trof doorgaans kinderen in de leeftijd van 9 tot en met 13 jaar. Veel vuurwerk bleek aangeschaft te zijn in omliggende plaatsen, om het verkoop-verbod aan jongeren beneden de 18 jaar, zoals dat in Soest geldt, te omzeilen. In Amers foort geldt bijvoorbeeld een leeftijds grens van 14 jaar, in Zeist 16 jaar. In to taal nam de politie bij deze controles een hoeveelheid van 3 kilogram vuur werk in Op de Varenstraat hield de politie za terdag j.1. een 16-jarige jongeman uit Soest aan, die zgn. "strikers" afstak en ze vervolgens rondom weggooide. Hij kreeg een proces-verbaal en moest de resterende voorraad - 22 stuks - afstaan aan de politie. Inbraken kelderboxen Varenstraat In de nacht van maandag op dinsdag hebben onbekenden twee kelderboxen aan de Varenstraat opengebroken. Uit de box van T. van Z. werd niets vermist. Uit de box van C. van H. werd een fiets meegenomen. Beiden deden aangifte £j\t/A0U Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Bestuurder gewond bij aanrijding Bij een aanrijding die maandagmiddag j.1. plaatsvond op het kruispunt Van Beuningenlaan/Soesterbergsestraat raakte de bestuurder van één van de be trokken auto's, de 67-jarige W.U. uit Utrecht, gewond. Met een gebroken pols werd hij per ambulance overge bracht naar Zonnegloren. Het ongeluk ontstond doordat hij geen voorrang kreeg van de 58-jarige U.P. uit Soester- berg, die vanuit de Van Beuningenlaan de Soesterbergsestraat opreed. Brandje door vuurwerk bij tennisvereniging Soest-Zuid Onbekenden hebben maandgagavond j.1. brand veroorzaakt in een opslaglo kaal van de tennisvereniging Soest- Zuid aan de Bosstraat. Er werd aange stoken vuurwerk naar binnen gegooid met als gevolg dat enkele dozen vlam vatten. Daarin bevond zich een hoe veelheid tenniskleding en een voor raadje limonade. De gealarmeerde brandweer wist het vuur snel te blussen, zodat de schade beperkt bleef. Politie te hulp bij gevallen vrouw Een 91-jarige bewoonster van de Hart- weg bleek op Eerste Kerstdag zo onge lukkig te zijn gevallen in haar eigen huis, dat de politie moest worden inge schakeld om hulp te bieden. De vrouw kon zelf niet lopen, maar slaagde er wel in de buren te alarmeren. De politie sloeg een ruitje in om het huis binnen te komen, waarna de gewaarschuwde arts de vrouw kon behandelen. Banden lek gestoken Een bewoner van de Rubenslaan ont dekte vorige week dat een onbekende dader drie banden van zijn auto had lek gestoken. Daarbij waren spijkers ge bruikt. De eigenaar deed wegens ver nieling aangifte bij de politie. Brandblusser leeggespoten in school Onbekenden hebben vorige week ver nielingen aangericht in de r.k. basis school De Wiekslag aan de Smitsweg. In de recreatieruimte werd een brand blusser leeggespoten, waardoor flinke schade aan het interieur ontstond. Om binnen te komen werd een ruit ingesla gen Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Vandaag: de heer H. Paling (62). De hopman: "Die ou werwetse modellen van padvindershoeden zijn weer hele maal in de mode. Je kon er alles mee doenzelfs uit drinken. A Is de nood aan de man komt kan iedere padvinder zich redden. De ideeën van de beweging zijn hetzelfde gebleven, alleen de mentaliteit is anders geworden. De padvinderij heet nu scouting. De welpen wordt nog steeds geleerd hoe je een platte knoop moet leggen, want een platte knoop blijft een platte knoop. We werken ook nog met morse-seinen, rook- en fluitsignalen en houden schei kundige proeven. "Doe iedere dag een goede daad/aan mens of dier, in huis, op straat", geldt ook in deze tijd. De belofte is on veranderd: "Op mijn eer beloof ik ernstig te zullen trachten mijn plicht te doen tegenover God en) mijn land, iedereen te helpen waar ik kan en de padvinders wet te gehoorzamen Wie niet gelooft mag uiteraard het woord God weglaten. We doen aan muziek, theaterhet bou wen van ovens, boomhutten en het aan leggen van vuren: een pagodevuur met balken, een sterrenvuur, een tafelvuur of een pyramidevuur. Met berkehout en harskoppen krijg je vonken en die blaas je aan tot vlammen, dan heb je zo een fik. In de hete as kun je brood bakken. En wezingen veel, ook eigentijdse liede ren. We hebben nu binnen de Hopman Mas- selmangroep (HMG) een nieuwe, ge mengde stam gevormd voor heel Soest: de Duinstam. Ze hebben pas een prach tige diaserie gemaakt van de sprookjes van RoaldDahl en bereiden het jaarlijks terugkerende IJsberenweekend voor, dat van 30 januari tot 1 februari aan de Sparrenlaan wordt georganiseerd. Een belevenis voor het hele district, waar ze ker 200 jongelui aan meedoen. Er wordt buiten gebivakkeerd en als het koud is valt dat niet mee, vandaar de naam IJs berenweekend. We maken een krant, houden een avondspel en organiseren een gezamenlijke maaltijd. In het hele weekend zit een wedstrijd-element, want elk team kan punten en cijfers ver zamelen. De HMG is een stichting met een be stuur van vierman, waarvan ik voorzit ter ben. In 1985 bestond de organisatie veertig jaar, wat gevierd is met een reü nie van oud-leden. Hopman Mossel man was een Soester die in de oorlog is gefusilleerd. Toen was de pasdvinderij door de Duitsers verboden, maar we hielden in Utrecht waar ik toen woonde toch wel wandelmarsen, niet in uniform maar in blauwe blouses. Vlak na de oor log vormden we de padvindershulp dienst en assisteerden we bij de voedsel- droppings. Jamboree Ik was zes jaar toen ik in Utrecht lid werd van de padvinderij. Mijn ouders hadden een zaak en zaterdags geen tijd om de kinderen bezig te houden. Door een vriendje van mij werd ik welp en al Drie kilo vuurwerk in beslag genomen In een schuurtje aan de Koninginnelaan heeft de politie zaterdagmiddag j.1. maar liefst drie kilo vuurwerk aange troffen, die in het bezit waren de 15-ja- rige zoon des huizes. Gezien de strenge voorschriften werd de partij, die o.m. bestond uit 101 "Christmas Crackers", drie pakjes "duizendklappers", een aantal vuurpijlen en een hoeveelheid grondvuurwerk, in beslag genomen. Tegen de jongeman werd proces-ver baal opgemaakt. Ruit vernield Van het cultureel centrum C-drie aan de Willaertsraat hebben onbekenden vorige week een ruit vernield. Waar schijnlijk werd hij met een steen inge gooid. De schade bedraagt ca. 200 gul den. Vernieling kelderbox Een bewoonster van de Smitsweg deed vorige week bij de politie aangifte we gens vernieling. Een onbekende dader bleek de deur van de kelderbox v(an haar woning te hebben ingetrapt. "Wereld Jamboree 1937. Lord Baden Powell met zijn dochter bij de Roode Kruis-tent." gauw vond ik het verschrikkelijk als ik een keer niet mocht, omdat ik straf had of met een slecht rapportcijfer thuis kwam. In die tijd zat Rijk de Gooijer ook bij de Van Beeck Calckoengroep. Op mijn twaalfde kwam ik bij de Prins GustaafA dolf groep. De padvinderij was een wereldwijde be weging om de vrede in de wereld te be werkstelligen en goede burgers te vor men voor de maatschappij. Daar sta ik nog steeds achter. Alleen die groepsdril is er niet meer. Een beetje vind ik niet erg, er blijft altijd wat van hangen, daar na vervaagt het toch weer. Ik werd verkenner, assistent-verken nersleider, verkennersleider, vaandrig en daarna hopman. In 1937 heb ik de Jamboree (zie foto) meegemaakt in Bloemendaal-Vogelenzang, en hebben we als Utrechtse groep de Domtoren ge pionierd. Op de open dag bakten we als Hollanders pannekoeken en ruilden we kalenders van de Robinson-schoenen- fabrieken voor sou venirs uit andere lan - den. Elke landengroep had bijzijn kampter rein zijn eigen toegangspoort en de Chi nese padvinders versierden hun poort met Hollandse worteltjes en klaagden toen dat ze die dag geen groente hadden gekregen. Zo'n Jamboree, die om de vier jaar werd gehouden, was een hap pening om nooit te vergeten. Na de oorlog kwam er een opleving. Ie dereen wilde erbij. In Utrecht organi seerde Johan Bodegraven zijn padvin dersshows. Op zo'n avond heb ik mijn vrouw ontmoet. In 1952 ben ik uit de beweging gestapt, toen ik een baan kreeg bij de Spoorwegen. Ik had geen tijd meer. Twee jaar geleden, toen ik met de vut ging, ben ik benaderd door de HMG om groepsvoorzitter te worden. Ook de kerk en de politiek deden een beroep op me. Wat je doet moet je goed doen. En ik heb ook nog hobby's. Met de leiding mee hebben we zo 'n tach tig mensen in de groep. Er is een wacht lijst voor nieuwe leden. We houden ex cursies, pionieren, organiseren pa trouillewedstrijden, bouwen een India nendorp op het Nassauplantsoen en klussen voor de zomerkampen. We gaan twee weken naar Terschelling, met de welpen naar Bloemendaal, metdero- wans naar B ergeyk en volgend jaar naar Oostenrijk. Het zou belachelijk zijn als ik op mijn leeftijd nog in een korte broek liep. We hebben nu een keurig kaki-uniform voor de hoogtijdagen. Ik heb al die rom mel nog wel op zolder liggen. En plak boeken vol herinneringen. JAN VISSER gediplomeerd schoonheidsspecialiste Telefoon 02155 - 20488. HIVEIDO cMARIA QALLAND Er zijn dus mensen die denken dat wan neer het politiebureau verhuist, de kerstversiering van de boom voor het bureau op zolder verdwijnt en nooit meer gebruikt gaat worden. Inderdaad, dit kan gebeuren. Maar het zal echt niet zo zijn dat wan neer de dienders niet meer de wacht houden naast de boom dat de lampjes stuk voor stuk gestolen zouden worden. Bovendien zitten ze nog aan elkaar. Dus dat is dan bij deze geregeld, ook volgend jaar en de jaren daarop is de boom dus versierd, want je hebt maar drie dingen nodig om dat waar te ma ken: een boom, lampjes en een ladder, maar géén politie. Want ik neem aan dat het politiebureau niet meteen zal wor den afgebroken en de boom zal worden omgezaagd. Tenminste, niet zo als bij het Oranje Hotel. Als we ons dan er gens zorgen om moeten maken, dat was het dót misschien wel geweest. Maar zonder dat het algemeen bekend was, kon men in een regionale krant, in een toevallig interview met wethouder drs. G. Plomp lezen dat er reeds een beslis sing was gevallen omtrent het Oranje Hotel. Conclusie: Het hotel wordt afge broken en er komt nieuwbouw. Ik zeg niet dat dit te voorkomen was, maar enig overleg vooraf was niet over bodig geweest. Misschien was er nog iets aan te doen om een stukje oud- Soest met traditie te bewaren. Maar het is al voor elkaar en deze oplossing zal wel méér opleveren. Maar misschien moeten we ons in de toekomst ook om deze zaken druk maken. Lampjes kan je nieuw kopen, een Oranje Hotel niet. Jan Willem van Es v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Brandje door oververhitte kalkoen Politie en brandweer werden gewaar schuwd toen een bewoonster van de Ereprijsstraat op Tweede Kerstdag de kalkoen in de oven aan het braden was. De oven raakte met zijn inhoud over verhit, zodat er brand uitbrak. Door de stoppen te verwijderen werd de tenm- peratuur van de elektrische oven snel teruggebracht en de in meer dan één opzicht onfortuinlijke kalkoen werd met water "afgeblust". De brandweer hoefde niet in aktie te komen. Betere perspectieven Wéér staan we voor 'n jaarwisseling en wéér verzuchten we: wat gaat het toch gauw. Inderdaad. Ais we voor ons zien, dan lijkt het zoo veel en zoo lang al dat gene wat we te wachten hebben. Wat kunnen we al niet doen - en nemen we ons ook voor te doen - in de spanne van een jaar tijds! En wat komt er van al die goe de voornemens terecht. Straks, als we het Nieuwe Jaar ingaan, zijn we weer van groot optimisme ver vuld. Er ligt immers een zee van tijd vóór ons! Ais we ons echter willen herinne ren, hoe weinig er in het afgeloopen jaar van het volbrengen onzer goede voor nemens is terecht gekomen, zullen we misschien op onze tellen passen én...op het tellen van de klok. Oud en Nieuw wordt zo gemakkelijk gewijd aan de dienst der oppervlakkig heid. Zeker, op den avond van den laatsten dag des jaars hebben we eenig schuldbesef, maar wanneer de klok twaalf heeft geslagen, schudden we al dat sombere en ernstige als een last van ons af, om te juichen en blijde te zijn over het nieuwe, dat zoo onbegrijpelijk lang zal duren en zoovéél gelegenheid zal bieden om tekortkomingen te herstellen en nieuwe voornemens te volvoeren, 't Is alles heel menschelijk, zóó! Maar verstandiger en meer tegenover ons en de onzen verantwoord zoude het toch zijn, als we op Nieuwjaar ons meer het pas verleden Oude Jaar zouden willen herinneren en ons op een goed volgend Ou de Jaar zouden instellen. We wenschen ons allemaal een "prettig", "voorspoe dig", "zalig", "gelukkig" Nieuwjaar, 't Zijn allemaal heilzegeningen op de wij de ruimte welke voor ons ligt. Op Nieuwjaar moesten we elkaar eigenlijk alle maal een 'gelukkig' Oude Jaar toewenschen, opdat we onze aandacht gericht zouden houden, niet op de tusschenliggende ruimte, maar op de volgende ha ven. Zoowel in geestelijken als in Materieelen zin maken we allemaal een moeilijke tijd door. Doordat de strijd om het bestaan zwaar is en de resultaten ervan pover zijn, daardoor raken ook de geesten verward, en het goede spoor vaak bijster. Zóó was het nu al zes crisisjaren achtereen. Het komende jaar zal eveneens weer moeilijk zijn, maar toch zijn er hoopvoller perspectieven dan den laatsten tijd konden worden waargenomen. Eindelijk is de economische opleving on miskenbaar,- ook in ons land. Handel en scheepvaart herstellen zich; zelfs op het platte land rijst hier en daar nieuwe hoop. Deze perspectieven zullen ons volk de oude krachten hergeven en de geesten tot vroegere, rustige bezinning stemmen. Bij dat alles mogen we niet vergeten te bidden, dat de vreeselijke geesel van den oorlog verre mag blijven. Immers, het is niet zonder huivering, dat we de wel daad van méér arbeid aan ons volk zien toevallen. Het heeft er veel van weg, dat de wereld op het moment niet produceert voor de directe consumptie, maar om de voorraden op te stapelen voor de tijd van de gruwelijkste menschelijke bezoeking, voor den oorlogstijd. Voor ons volk echter staan de kansen van den vrede ook nu niet slecht, nu we het Nieuwe Jaar ingaan met een zoo blij gebeuren in den engen kring van ons Vorstenhuis in het verschiet. De verbintenis van volk en vaderland met Oranje is door de tijden heen, door den zegen van den Allerhoogste gekenmerkt als een waarborg van den vrede in Nederland. De kalme, maar vastberaden voor zichtigheid en onpartijdigheid van onze Landsvrouwe, hebben in de jaren 1914-1918 naast eerbied ook ontzag gewekt onder alle strijdende partijen. De ze hebben ons vaderland leeren waardeeren als een vredes-oase, tot welke men in diplomatieken nood soms vluchtte en waar de onschuldigste slachtoffers van den menschenstrijd een veilig verblijf vonden. We gaan 1937 in onder de hoopvolle verwachting, dat het bestuur der Oranjes nog tot in lengte van dagen het deel van ons volk zal mogen zijn. De zon van de vrede gaat niet onder aan Nederland's kust.

Soester Courant | 1986 | | pagina 5