Van duizend gulden boete tot zevenendertig minuten vergaderen Nieuwsjaar 1986 WOENSDAG 31 DECEMRFR 1986 SOESTER COURANT PAGINA 7 Het gaat te ver om te beweren dat Soest ie dere dag op z'n kop staat. Dan hebben de genen die melancholiek rapporteren dat in onze gemeente nooit iets spannends de re vue passeert het gelijk eerder aan hun kant. Echt schokkende gebeurtenissen vallen zel den te noteren. Met de klemtoon op zelden. Natuurlijk, een bekraste auto is voor de ei genaar een nare ervaring, en ieder op het eerste gezicht in de raad onschuldige ha merstukje kan vervelende consequenties hebben voor een individu. Maar toch, de Rolling Stones weten de weg naar het open luchttheater niet te vinden en het is onwaar schijnlijk dat de volgende EEG-topconfe- rentie in C-drie plaatsvindt, terwijl het op z'n minst twijfelachtig is of er ooit nog een UFO op de militaire vliegbasis in Soester- berg landt. In dit nieuwsoverzicht van 1986 bekijken we zoveel mogelijk de algemene zaken, die actueel zijn geweest. Het is moeilijk te se lecteren, want hoe vat je de koe in ons boe rendorp bij de horens? Wie is geïnteres seerd in wat? Daarom voor elk wat wils. Een snufje politiek, een sportfragment, een feest voor de hele gemeenschap, kwaaie koppen, een buitenlandse stem en nog veel meer. Om nog even met de smaak van een oliebol in de mond te kunnen zeggen: "O ja, leuk", of "O ja, stom". Om nog even te bezinnen hoe het wel of niet moet, zo kort voor de klok twaalf heit. Een tipje van het gordijn, dat bijna gesloten is. Dag 1986. JANUARI FEBRUARI MAART APRIL JUNI JULI SEPTEMBER AUGUSTUS OKTOBER DECEMBER NOVEMBER Jden middenwo- is, thermopane kozijnen. Ge grond met tuin hal, toilet, ruime open eiken in- overloop, 4 sr met ligbad, ping met ruime t zonnig, vrij ge shuis. s met c.v.-gas, '2 m2. Het totale i2, wat goed te i achtertuin, die nde zonligging vormige woon- oilet en hal. 1e rs, luxe badka- anitair. 2e Ver- ;amer en extra 2e gemeente bbel woonhuis n. van een gara- ie grond ther- en ruime I en parket- ïrs met vaste igbad en 2e met overloop pervlakte van eld een goed bedrijfshal is n garage met isverwarming kelder, keu- Tite, woonka- en luxe bad- Totaal grond- 22122 155-16251 (januari, februari) Dankzij twee vorstperiodes kan schaatsminnend Soest zich vol ledig uitleven op het ijs en de ijzers. Zowel op de vijvers als op de Petersbaan wordt het bevroren water betrouwbaar bevonden. Ongeveer zestig Soesters doen mee aan de door Evert van Benthem gewonnen Elfstedentocht. (oktober) Een herfststorm heerst over ons land en teistert ook de gemeente Soest. Op meer dan dertig plaatsen in de gemeente moeten de politie en de brandweer assis tentie verlenen. De meeste schade ontstaan op de Inspecteur Schreuderlaan. Een ont wortelde boom valt op een vrachtwagen van de dienst gemeentewerken en een perso nenauto. Hierdoor ontsnappen drie schoolmeisjes, die op dat moment op de fiets pas seren, mogelijk aan ernstig letsel of erger. Na een tamelijk rustige jaarwisseling schrijven we 1986. We beginnen met een schone lei. Hoewel, die van de ge meente wordt direct beklad wanneer Soest voor de economische rechter moet verschijnen in verband met de veelbesproken Round Up-kwestie. De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft zeven overtredingen geconsta teerd bij onzorgvuldig gebruik van het gifmiddel ter bestrijding van de Ameri kaanse vogelkers of prunus. Twee daar van worden ten laste gelegd door de of ficier van justitie. Voor één overtreding krijgt de gemeente een boete van 1.000 gulden. Voor de andere volgt vrij spraak, omdat de aanklager niet nauw keurig kan aangeven wanneer dit 'de lict' is gepleegd. Het College van Bur gemeester en Wethouders schittert door afwezigheid, en stuurt een ambte naar naar het rechtsgebouw in Utrecht. Albert Heyn, Blokker en C&A willen op de locatie van het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat een ABC-project starten. B. en W., die hier een kans rui ken voor een vlottere realisering van hun 'droomwens' van een nieuw dak boven het hoofd, lijken er wel oren naar te hebben. De leden van de politieke partijen hebben een andere mening over het plan van de middenstand. In ieder geval hebben de politici voer, en dat hebben ze broodnodig met de ge meenteraadsverkiezingen voor de deur. Voor het eerst in de geschiedenis mag een aantal buitenlanders zijn stem uit brengen bij de plaatselijke verkiezin gen. Daarnaast spreekt de gemeente in het werkplan Minderhedenbeleid over de eventuele aanstelling van (acht) Tur- ken en (twee) Marokkanen bij mogelij ke ambtelijke vacatures. Het personeel van Zonnegloren en het Baarnse Maarschalksbos neemt met 'ongemengde' gevoelens kennis van het Haagse besluit dat het geplande zieken huis 'De Oelte' niet in aanmerking komt voor subsidie. Hiermee is de kans vergroot dat Soest in de toekomst haar Ziekenbedden verliest. 'De Oelte' lijkt de enige oplossing voor de stichting Maarschalksbos/Zonnegloren om dit tegen te gaan. Het voormalige sanato rium aan de Soesterbergsestraat plaatst een grote advertentie in een in Den Haag verschijnend dagblad ten einde de verantwoordelijke staatssecretaris drs. Joop van der Reijden van volksge zondheid van gedachten te doen veran deren. De mini-actie van Zonnegloren zet geen zoden aan de dijk, want de be windsman blijft bij zijn standpunt dat er geen behoefte is aan 'De Oelte'. Ook boven Howson Algraphy pakken zich donkere wolken samen. Nog steeds dreigen 134 werknemers hun baan te verliezen, omdat de Britse eigenaar van het bedrijf de productie-afdeling van offsetplaten wil sluiten. De onderne- mersraad van Howson vecht hard voor het behoud van de werkgelegenheid. In 'De Paltzerhoeve', waar een jaar eer der opnamen zijn gemaakt voor de KRO-televisie-serie 'De Appelgaard' van Willy van Hemert, nemen vier vol gelingen van de Baghwan Shree Rasj- neeh polshoogte. De uit de Verenigde Staten verbannen secteleider is van plan Nederland te bezoeken, en hij laat naar een geschikte verblijfplaats zoe ken. De tot luxe woning omgebouwde boerderij verdwijnt weer uit het zicht als de Nederlandse regering in navolging van andere overheden te kennen geeft dat de Indiër niet welkom is in ons land. Petra Meuleman-Vermaak ondergaat als eerste vrouw de beëdiging bij de Soester politie. Terwijl Blokker en C&A zich terugtrekken uit het ABC- project, zijn de ruzies in politiek Soest niet van de lucht. Zo krijgt de structuur van de sportstich ting een toenemende stroom van kritiek te verwerken. Herman Ankoné, voor zitter van s.o. Soest en bestuurslid van de stichting, hekelt de handelwijze van wethouder drs. Günther Plomp. 'Na zijn falende beleid moet hij maar op stappen', zo oordeelt Ankoné. Zowel het bestuur van s.o. Soest als de sport stichting distantieert zich van zijn uit spraak. Plomp heeft het met name bin nen de sportstichting toch al zwaar te verduren, vooral als Pijnenburg-voor zitter Rene van Zee tijdens een politiek forum opmerkt dat hij zich door Plomp als 'een bedelaar' behandeld voelt. Kort daarna blijkt dankzij een slippertje van de tong van wethouder Frans Kingma dat Plomp inderdaad woorden van der gelijke strekking gebruikt heeft. i middenwoning itertuin grenzend Dartij waardoor is ontstaan. Een 3r op zijn plaats nkamer met open 1e verdieping: 2 Jkamer, badka- p naar 2e verdie- me kamer. Voor- rming en ther- v.-gas en prachti- ijde een boom- !e een plantsoen, en strak, en goed et glazen schuif- et. n goed onderhou- irner met ligbad, 2e toilet, /kantoorruimte iden. Garage. 3 met garage op achtige en grote hakeerde flora en en fraaie afschei- ken. inkamer, keuken, Ie Verdieping: 3 r en overloop. 2e trap naar open lerhoud. Na een reeks van saaie forums lijdt Plomp met de WD een gevoelige ne derlaag tijdens de raadsverkiezingen. De liberalen zakken van elf naar acht zetels. De PvdA, D66 en Progressief Soest winnen er alle één, maar het CDA manifesteert zich als de grootste partij door de negen zetels te handhaven. Klein rechts ziet met één zetel geen ver andering optreden ten opzichte van de afgelopen vier jaar. Het is een tijd van komen, gaan en blij ven. Soest neemt afscheid van negen raadsleden die öf niet herkiesbaar wa ren óf zich niet herkozen zijn. De schei dende Joop van de Brakel krijgt na een periode van twaalf jaar als PvdA-raads- lid de gemeentepenning uitgereikt door burgemeester mr. Paul Scholten. De laatste wordt overigens voor zes jaar herbenoemd. De heer mr. J.P. Kruitwa gen moet om persoonlijke redenen zijn functie als gemeente-secretaris neer leggen. Zijn opvolger is de heer W.P. de Kam. De na het vertrek van wethouder Hans Oudemans (WD) opengevallen plaats in het College wordt opgevuld door de CD A-er Ries van Logtenstein. Aan de Klarinet vindt de officiële ope ning plaats van De Vijverhof. Het be jaardencomplex bestaat onder meer uit 155 woningen, een dienstencentrum, een medisch centrum, en een wasseret te. De zestigjarige sportorganisatie s.o. Soest organiseert veel evenementen, (juni) Voor de 150ste keer vertrekt een goederentransport naar de Poolse stad Kozle. Wethouder drs. Günther Plomp stuurt het transport van de stichting Mid- den-Nederland Helpt de Polen in de goede richting. waaronder een geslaagd KNVB-voet- balkamp. De tweevoudig Europese- en Wereldkampioen allround op de schaats, Hein Vergeer, luistert dit op met een bezoek aan het sportcomplex aan de Bosstraat. De nationale winter trots blijkt ook aardig tegen een balletje te kunnen trappen. Zoals ieder jaar wordt koninginnedag in Soest en Soesterberg op grote schaal gevierd. De markt in Soesterberg trekt het meeste publiek. (maart) De lijsttrekker van het CDA, drs. Jan Menne (tweede van rechts) kraait victorie nadat de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen in Soest bekend is gemaakt. Zijn partij behoudt negen zetels en is mede dankzij het forse verlies van de VVD (drie zetels) de grootste politieke vertegenwoor diging in de raad geworden. Menne blijft wethouder van on der meer financiën. vaartsdag. Naar schatting zestig- tot ze ventigduizend mensen nemen een kijk je bij de verschillende stands en activi teiten in de Kerkebuurt. Burgemeester Scholten is niet echt blij met het feit dat de vertegenwoordigers van de politieke partijen hem tijdens de College-vorming van een groot aantal taken hebben ontheven. Hij ziet onder meer volksgezondheid, voorlichting, huisvesting en reorganisatie uit zijn bu reaulades vertrekken. De stichting Midden-Nederland Helpt de Polen in Soesterberg ontvangt 44 Poolse vakantiegangers. De Oosteuro- pese toeristen verblijven tien dagen lang in ons land. Ze vinden gastvrije huisvesting bij gastgezinnen, die ook het merendeel van de kosten van de vakantie op zich nemen. Nog drukker is het op de jaarlijkse am bachtenmarkt van de VW op hemel- Dezelfde hulpverlenende stichting schrijft geschiedenis wanneer het 150ste transport naar de bufferstaat van de Sovjet-Unie vertrekt vanaf het gemeentehuis. In een tijdsbestek van viereneenhalf jaar is de stichting Mid den-Nederland Helpt de Polen uitge groeid tot een niet meer weg te denken organisatie. Honderdvijftig heeft ook alles te maken met het jubileum van de Wethouder de Haanschool. De Soesterbergse basis school bestaat anderhalve eeuw, en dat willen ze weten. De verjaardag krijgt een stijlvolle herdenking in een week met gevarieerde activiteiten. De tweejaarlijkse sportuitwisseling Soest-Soest met onze oosterburen speelt zich dit keer in Nederland af. On geveer 500 jeugdige sporters vermaken zich opperbest tijdens deze sportieve ontmoeting die onze plaatsgenoten winnend afsluiten. Van veel meer be lang is de verbroedering, die mr. S.P. baron Bentinck in 1952 voor ogen stond. De sportuitwisseling anno 1986 voldoet nog steeds aan zijn ideaal, zo blijkt ontegenzeggelijk op en rond de diverse sportaccommodaties. Soest staat dit jaar toch al in het teken van de uitwisselingen. Ook met Ameri kanen, Denen en zoals gezegd Polen ontstaan wederzijdse contacten. Bij Howson Algraphy haalt men opge lucht adem. Na een veeleisende strijd achter de gesprekstafel wordt het voortbestaan van de productie-afdeling veilig gesteld. Er zullen geen ontslagen vallen. (juli) Een bekend straatbeeld op de Ossendamweg verdwijnt. De heer W. Kramer stopt na meer dan elf jaar als 'klaar-over' voor de schooljeugd in Soest-Zuid. Hoewel de Ossendamweg soms als een eldorado voor hardrijders wordt beschouwd, heeft 'Meneer de Oversteekzoals Kramer door de scholieren wordt genoemd, een groot aantal automobilisten meer discipline kunnen bijbrengen in hun rijgedrag. (augustus) Restaurateurs vinden tij dens werkzaamheden in de toren van de Petrus en Pauluskerk een briefje van his torische collega's uit het begin van deze eeuw. Het korte schrijven dateert uit 1924 en vermeldt onder meer dat het loon in die dagen tussen de 60 en de 90 cent per uur schommelde. Het bejaardencentrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan schrikt op. Gede puteerde Staten van de provincie Utrecht lanceren een plan, waarbij de inkrimping van het aantal bejaarden- coholmatigingsbeleid opperen politici dat tussen de 2250 en 4040 mensen in Soest min of meer serieus te kampen hebben met drinkproblemen. Soest kent overigens meer dan 100 horeca zaken. Er komt geen sterke drank aan te pas bij de restauratie van de toren van de Pe trus en Pauluskerk. Restaurateurs vin den in de toren een briefje, gedateerd uit 1924. De schrijver besluit zijn korte memo met de tekst: "Bier krijgen wij hier niet en water is lauw als het boven is." Het geestrijke vocht is daarentegen wel te verkrijgen op de Gildefeesten, die zijn beslag krijgen op de Ferdinand Huycklaan. Jan Smeeing volgt Harry van de Zouwen op als schutterskoning, omdat hij de vogel met een welgemikt schot naar beneden haalt. Smeeing zal volgend jaar als koning het landjuweel van het Groot Gaesbeeker Gilde in- De schutterskoning komt niet lang na zijn opzienbarende prestatie andermaal in het nieuws. Het bedrijf dat zijn naam draagt koopt het artishock-gebouw van de gemeente. Na twee jaar is de onze kerheid over de toekomst van dit karak teristieke pand aan de Steenhoffstraat de kop ingedrukt. Ook de gelijknamige vereniging is blij, omdat het door de nieuwe eigenaar in de gelegenheid wordt gesteld de benodigde ruimte voor de activiteiten te huren. De cultu rele club hoeft derhalve niet uit te zien naar een ander onderkomen. Vanuit alle lagen van de bevolking dringt het besef door dat het zwaard van Damocles een heet hangijzer is voor Molenschot. Overal ontketenen zich (september) Een unicum in de geschiedenis van politiek Soest: Een burger krijgt het woord tijdens een raadsvergadering. Het is de 91 -jarige mevrouw C.A. Kaal-Ou wehand die namens de bewoners van het bejaardencentrum Molenschot het protest tegen de sluitingsplannen van de provincie extra onder de aandacht brengt. Tot grote opluchting van alles wat Soest is komen gedeputeerde staten korte tijd later terug op dit boze voornemen. centra centraal staat. Dit uit bezuini- gings-oogpunt. Molenschot staat op de lijst van centra die in de periode 1988- '91 gesloten dienen te worden. De geregelde weggebruikers van de Os sendamweg zullen hem misen, de schooljeugd nog meer: De heer W. Kra mer stopt met zijn vrijwillige werk zaamheden als klaar-over. Ruim elf jaar lang heeft hij de kinderen geholpen met oversteken op de kruising Ossendam weg/ Schoutenkampweg. Vlak voor het begin van de zomervakantie houdt hij de verkeersdrukte voor de laatste keer in bedwang. Het eerste elftal van Feyenoord speelt op het SEC-terrein een oefenwedstrijd tegen een Japans voetbalteam. De Rot terdammers winnen voor de ogen van 3.000 toeschouwers met 3-0. De gemeente Soest dient officieel een bezwaar in tegen de sluitingsplannen voor Molenschot. Het gemeentebe stuur is het volstrekt oneens met de ideeën van de provinciale overheid. Tijdens het overleg over de notitie Al- acties tegen de boze plannen van GS. De 91-jarige Mevrouw C.A. Kaal krijgt toestemming tijdens de gemeente raadsvergadering het protest van de be woners en het personeel nog eens extra te onderstrepen. De damvereniging Soest-Baarn organi seert met succes een damtoernooi met internationale grootmeesters als Rob Clerc en John van der Borst. Auke Scholma blijft het tweetal aan het einde van de rit voor. Een ander groot evenement komt op naam van de plaatselijke afdeling van de EHBO. Honderden jeugdige hulp verleners uit het land zwoegen tijdens de landelijke manifestatie die in en rond de brandweerkazerne zijn vierde jaar gang kent. De honk/softbalaccommodatie aan de Koningsweg is het onderwerp van ge sprek in meer dan één commissie. Na dat vrijwel iedereen zijn goedkeuring aan het met 1,1 miljoen gulden 'gedo teerde' plan heeft uitgesproken, verrast het gemeentebestuur vriend en vijand door de mededeling de deur uit te doen dat het de realisatie-plannen geschrapt heeft. De WD en de PvdA maken zich sterk voor een alternatieve opzet, en dienen een goedkoper plan in. De gemeente heeft met een begroting van 110 miljoen gulden in 1987 trou wens 1,5 miljoen minder te besteden dan dit jaar. Tijdens een langdurige hoorzitting mo gen personen en instanties bezwaren ui ten tegen de sluitingsplannen van GS voor bejaardencentra in Utrecht. Nadat ook Provinciale Staten een afwijzende houding heeft aangenomen, trekken GS de bezuinigings-maatregel in. Mo lenschot kan open blijven! Terwijl aan de ene kant vreugde ont staat over het bereiken van het hoogste punt van het nieuwe politiebureau aan de Dalweg, voelt men zich in de huidige behuizing aan de Van Weedestraat niet helemaal op het gemak. Het politie korps lijdt aan een tekort aan man kracht, waardoor de surveillance op een te laag pitje staat. Dit probleem wordt algemeen erkend, maar niette min klinken vanuit verschillende hoe ken geluiden, die erop duiden dat een betere organisatie bij de politie de werkbelasting van het personeel zou kunnen verlichten. Een herfststorm richt op veel plaatsen in Soest en Soesterberg schade aan. Tot laat in de avond van maandag de 20ste zijn de politie, de brandweer en ge- intocht ten opzichte van andere jaren door in een toeringcar naar het ge meentehuis te komen voor de officiële ontvangst door het gemeentebestuur. De goedheiligman vervolgt zijn weg naar drie winkelcentra op deze moder ne manier, die echter bij het publiek niet zo aanslaat. Wellicht heeft de Sint met opzet dit ver voermiddel gekozen, omdat hij zich niet meer veilig voelt als hij zich op zijn trouwe schimmel op de Soester wegen begeeft. Een nota van het college van B. en W. wijst er namelijk op dat het niet zo best is gesteld met de verkeersveiligheid binnen onze gemeente. In tegenstelling tot het landelijk gemiddelde neemt het aantal ongevallen met of zonder letsel in Soest toe. In Overhees loopt bij veel mensen het water letterlijk en figuurlijk in de mond. De wateroverlast in de kruipruimtes van 515 woningen speelt hen na enkele jaren nog steeds parten. De besprekin gen tussen de gemeente en de eigenaren verlopen in een goede sfeer, maar men kan het niet eens worden over de finan ciële participatie van de locale over heid. Wethouder Ries van Logtenstein wil ten hoogste de helft van de onkosten vergoeden, maar verreweg de meeste particuliere bewoners eisen het volle pond. Alleen de woningbouwvereni- (november) In een afgraving aan de Eikenlaan, waar de PUEM werkzaamheden uitvoert, ontdekken spelende kinderen menselijke resten, zoals botten, delen van ka ken met tanden en schedlestukken. Op de locatie van de afgraving was vroeger het 'Mollenkerkhof' gevestigd. Hier werden overleden personen, van wie de identiteit on bekend was, begraven. meentewerken in de weer om de puin hopen, voornamelijk veroorzaakt door ontwortelde bomen, op te ruimen. De meeste ravage ontstaat op de Inspec teur Schreuderlaan, waar een vracht wagen en een personenauto een boom in zijn vrije val opvangen op het mo ment dat drie schoolmeisjes voorbij fietsen. De meisjes komen met de schrik vrij. De commissie minderheden, die in de zomer is geïnstalleerd, is laaiend over 1 de wijze waarop het gemeentebestuur is omgespronken met de nota van de commissie. Veel aandachtspunten zijn door het College overzien of niet mee genomen in het gemeentelijke concept- beleid. Ook in Soesterberg is men boos. De met veel tam-tam geopende rijksweg A-28 veroorzaakt in ruime mate geluidsover last voor een deel van de bevolking. Het gedeelte van de nieuwe rijksweg bij Soesterberg is aangelegd met een be- tonlaag. De voorbijrazende auto's pro duceren daarom extra veel lawaai, ter wijl geen afdoende maatregelen daarte gen zijn getroffen. In een afgraving aan de Eikenlaan, waar de PUEM werkzaamheden uitvoert, vinden spelende kinderen resten van menselijke skeletten. De botten zijn de overblijfselen van personen die in het voormalige Mollenkerkhof begraven werden, omdat hun identiteit niet be kend was. De historische grafplaats 'herleeft' eventjes. Sint Nicolaas onderscheidt zich bij zijn ging Sint Joseph gaat accoord met het gemeentelijke voorstel. De woning bouwvereniging Soest heeft in het openbaar nog geen definitief standpunt ingenomen. Het Oranje Hotel is verkleurd. In verga ne glorie staat dit architectonische hoogstandje aan de Burgemeester Gro- thestraat te wachten op een onvermij delijke executie. De geheimen van meer dan honderd jaar oud-Indiëgangers, koninklijke gasten en andere personen gaan met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid tegen de vlakte. Dit ten behoeve van 50 nieuwe apparte menten. De staat waarin de oude bui tenplaats verkeert is niet meer in staat om nog lang te staan. Daar is nooit echt bij stilgestaan. Zonde. De Knickerbockers en de Mixed Hoc key Club Soest kunnen in de handen wrijven. Ze krijgen een honk/softbal- accommodatie en twee hockeyvelden van kunstgras op het sportpark aan de Koningsweg. Een plan van de WD/ PvdA, waarbij de zelfwerkzaamheid van beide verenigingen is opgenomen, haalt het in de gemeenteraad. Over de gemeenteraad gesproken. Er worden dit jaar nogal wat woorden ge sproken door de dames en heren politi ci. Harde woorden, vriendelijke woor den, maar vooral ook lange woorden. Met de regelmaat van de vergaderingen gebruikt men meer tijd dan noodzake lijk is. En dan de raadsvergadering van december: Op de klok af exact 37 mi nuten na de opening slaat burgemeester mr. Paul Scholten voor de laatste keer op tafel. Is dit een voornemen voor 1987? Gelukkig Nieuwjaar! december) Het Oranje Hotel.Loop er nog 's langsEn vergeet niet even stil te staanNu het nog kan

Soester Courant | 1986 | | pagina 7