fe» fst ities nk! A Mantels Japonnen Combinaties Nu sterk afgeprijsd! Jc\ r cmo&of ^jehannesl bta 10.- til* e)t^e<s Verzamelcontainers al versleten; meer 'cocons' nodig bij flats PAGINA 8 KEN VQENSDAG 7 JANUAR11987 SOESTER COURANT PAGINA 9 V()i;s'V Blijven lachen in 1987 SOESTERBERGSESTRAAT 49A - SOEST - TELEFOON 23584 Louis van Dijk in kasteel Groeneveld Winnaar Wessel Ilckenprijs 1986 Frits Landesbergen bij 'Jazz in C-drie' y.u.'..V-ju tantum- S"g13 Kosten: een kleine ton FILMHUIS Centrale verwarming TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvamterfwogt voor doe-het-zelvcrs De vijver goed de winter door ,99^0 'P. len door Arie Wandelaar Tot welke datum mogen we klamme handen drukken, daarbij de wens uit sprekend, dat het de ontvangers in 1987 voorspoedig zal gaan? Volgens Arie tot en met 31 januari '87. Hierbij dus, en van harte. Tot welke datum mag je als rubriek schrijver nog iets kwijt over een jaar dat al weer een week voorbij is? Arie kan er geen zinnig antwoord op geven. Met uw instemming houdt hij 't ook wat dit betreft op de laatste dag van de eerste maand. Een vers gezette stapelbouw woning in Overhees vormt het décor van een ge beurtenis die in de decembermaand niet onopgemerkt aan nieuwe inwo ners van Soest is voorbij gegaan. In Overhees, een waterrijk gebied, speel de zich het nu volgende verhaal af, waarvan Arie door een verre kennis te lefonisch kond werd gedaan. Hij laat U er graag ooggetuige van zijn, omdat de moraal er een is waaraan we in 1987 enig houvast kunnen hebben. De buurt in Amersfoort waar Aries in- formante jarenlang met haar partner woonde verloederde,het panorama van de zesde etage-flat bood dagelijks niets nieuws. Een huis in Soest,met wat groen voor en achter, leek ze, ook al omdat het de afstand naar het werk bekortte, een geschenk uit de hemel. Na er lange tijd tevergeefs op te heb ben gewacht viel de woonvergunning zo maar op een dag in de Amersfoort- se brievenbus. Hemelse geschenken, ze bestaan dus kennelijk nog. De dag vóór de verhuizing zou plaats vinden nam de eigenaar van het nieu we onderkomen een voorproefje in z'n nieuwe woning, een soort generale re petitie. Onder de douche. "Ik sta in het water", riep hij zijn we derhelft toe. "Dat lijkt mij vrij logisch onder een douche", luidde de reactie van z'n beminde. "Ja maar tot over mijn enkels", piepte de eigenaar van het badhuis. Een personeelslid van aannemer v.d. Grift, die er niets voor voelde tijdens de Kerstdagen voor beperkte dijkbe waking te worden ingezet, was snel ter plekke. Zoek en gij zult vinden had evenwel geen betrekking op de situa tie. Elders in de directe omgeving de den, onafhankelijk van de v.d. Grift- vertegenwoordiger, nijvere lieden van de gemeente enkele dagen achtereen pogingen de pas aangelegde riolering schoon te spoelen. Voor de feestdagen, zo vermeldde de opdracht, moest het karwei geklaard zijn. Deze optimistische kijk op de gang van zaken berustte op het misverstand van mensen, die veronderstellen uiteinde lijk eens in hun leven de 100.000 te winnen. Aangezien de inspanning niet tot ont spanning van de wateroverlast leidde, informeerden de nieuwe bewoners naar namen, adressen een telefoon nummers van hulpverleners voor het geval de Ark van Noach een nieuwe versie zou krijgen. Voor incidenten, waarbij er sprake was van hoge nood, werd een soort alarmnummer ver strekt. In plaats van zich rond de Kerstboom te scharen nam men le Kerstdag plaats rond de toiletpot die, naarmate de avond viel, tot aan de rand toe gevuld was. Een opmerkelijk tafereel, temeer daar de bezitters ervan naar eer en ge weten konden verklaren aan de inhoud nauwelijks part of deel te hebben. Om niemand bij kalkoen of tam tonijn weg te halen besloot men de avond en de nacht in wakende en oplettende toe stand verder door te brengen. Op 2e Kerstdag consulteerde men de heer van het alarmnummer. Een mens van goede wil, die veel sterkte toewenste en de toezegging deed een dag later passende maatregelen te treffen.En opnieuw volgde een "wake"waarbij de toiletpot de plaats van de kerstboom innam. Vertegenwoordigers van de uitvoer ders Van Asch en v.d. Grift waren za terdagmorgen 27 december reeds vroeg in de weer om de waarheid on der ogen te krijgen. Een indrukwek kende compressor blafte zonder resul taat, waarna men zich in het graafwerk stortte, alsof het zoeken betrof naar de laatste staaf goud uit AVRO's goud wedstrijd. De opgraving onthulde een niet vol tooid rioleringscircuit. "Dat is ook wat", vond een ambtenaar van de ge meente Soest die zich inmiddels bij de schatgravers had gevoegd. "Ze hebben vergeten een gedeelte aan te leggen", stelde hij met zekerheid vast. "U treft 't niet, alle mensen bij gemeentewer ken zijn tot maandag 5 januari met vakantie." Omdat aannemers vindingrijk kunnen zijn wanneer het dienstverlening be treft, werden er, na overleg met de ambtenaar, door werknemers van Van Asch en v.d. Grift snipperdagen inge leverd teneinde aan de sanitaire opris pingen een halt toe te roepen "Jullie zullen wel kwaad zijn geweest", veronderstelde Arie aan het eind van het lange telefoongesprek. "Geen sprake van", deelde de Over- heescorrespondente mee. "Blijven la chen is het beste in dit soort situaties." Niet het geschetste ongemak, maar wel de begeleidende instelling wenst Arie ook U voor 1987 toe. ARIE WANDELAAR Brievenbussen vernield Onbekenden hebben vorige week aan de Burgemeester GTOthestraat twee brievenbussen vernield. Zowel L.P. als T.H. deden daarvan aangifte bij de poli tie. hmtmakc tu Dat Louis van Dijk een befaamd pia nist is staat als een paal boven water. Alleen het feit al dat het concert, dat hij op zondag 11 januari in kasteel Groeneveld geeft, is uitverkocht geeft dat al goed aan. Het concert begint om 16 uur. Bestelde kaarten die vijf minu ten voor de aanvang nog niet zijn op gehaald worden alsnog verkocht. Louis van Dijk, onlangs nog te zien in 'In de Hoofdrol' van Mies Bouwman, staat bekend als een pianist met veel vrijheid en improvisatie. Zijn muziek is verrassend en ongrijpbaar. Van Dijk daarover: "Door het afwisselend spelen van verschillende soorten muziek zoals klassiek, jazz en cabaret blijft dat alles veel gemakkelijker 'fris'." Louis van Dijk studeerde piano bij ver schillende leraren, waaronder Piet van Egmond. Op zeventienjarige leeftijd ging hij naar het Amsterdamse conser vatorium met als hoofdvak piano (bij Jaap Callenbach). In 1968 haalde hij zijn einddiploma en het solistendiplo ma. Tijdens zijn studie won hij het Loosdrechtse jazzfestival (1961) In 1965 werd hij in dezelfde muziek-cate- gorie verblijd met een Edison. Hij speelde onder meer met het Am sterdams- en het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, en werkte daarnaast met onder anderen Daniël Wayenberg, Elly Ameling, Rita Reys, Rogier van Otterloo en Ann Burtón. Gevestigd, in opvolging van J. A. I. van Prooije per 1 januari 1987 Dr. C. VERMEULEN-MEINERS GYNAECOLOOG in associatie met Dr. W. G. EGMOND en F. G. F. M. GRAS, GYNAECOLOGEN Spreekuur volgens afspraak. ST. ELISABETH ZIEKENHUIS RINGWEG RANDENBROEK 110 TELEFOON 033 - 750444 3816 CP AMERSFOORT Tijdens de "open dag" die op zondag 11 januari a.s. wordt georganiseerd in C-drie zullen ook de jazz-liefhebbers volop aan hun trekken kunnen komen. Van 14.00 tot 17.00 uur zal optreden de formatie "Stablemates", met op de vibrafoon niemand minder dan de winnaar van de Wessel Ilckenprijs 1986: Frits Landesbergen. De Wessel Ilckenprijs is de belangrijk ste Nederlandse jazzpijs, die jaarlijks wordt toegekend aan de meest opval lende jazzmusicus. Die eer viel vorig jaar te beurt aan de jonge vibrafonist Frits Landesbergen. Pim Jacobs, die de prijs uitreikte, prees deze musicus om zijn muzikale vindingrijkheid. Landes- bergens creativiteit, gekoppeld aan een fabelachtige techniek op zijn instru ment, is voor menige jaz- üetheDDer een openbaring. Ook tijdens de open dag van januari 1986 speelden de "Stablemates" met Frits Landesbergen ii^ C-drie. Bij de formatie voegde zich toen ook de enke le maanden later overleden jazz-gigant Wally Bishop. Dat optreden bleek een van de meest succesvolle concerten in de reeks jazz-middagen die in C-drie tot dusver zijn gehouden. "Stablemates" zal op 11 januari een jazz-programma verzorgen met bebop, ballads, bossa's en swing, in de volgen de bezetting: Frits Landesbergen, vi brafoon; Joop van Tol, tenorsax; Henk Engels, piano; Peter van Litsenburg, bas; Paul Hoeke, slagwerk. De toegang tot deze open dag is uiter aard gratis! efficiency Telefoon 02155 -10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Van de verzamelcontainers die nog niet zo lang geleden in Soest - tegelijk met de minicontainers (Sulo) - werden ingevoerd blijken er al zeventien com pleet versleten te zijn. Ze zijn in elk ge val al aan vervanging toe. B. W. hebben de raad voorgesteld in plaats van de 17 750-liter-containers 9 con tainers aan te schaffen met een inhoud van 1300 liter. In de loop van 1986 is tevens gebleken dat de opslagcapaciteit van de cocons (waarin de verzamelcontainers een plaats hebben) bij verschillende flats in Soest veel te klein is. Bij de berekening van het aantal cocons dat nodig was is destijds uitgegaan van de "gemiddelde woningbezetting en de daarbij beho rende afvalstoffenproduktie". Volgens het College is de gebleken hogere wo ningbezetting de voornaamste factor waardoor die afvalstoffenproduktie hoger blijkt te liggen. Daarom moeten er 14 cocons bij komen. De 9 nieuwe verzamelcontainers van 1300 liter plüs de 14 die in de nieuwe cocons worden geplaatst gaan 34.776 gulden kosten. De 14 cocons zelf kos ten 64.974 gulden. In totaal dus nauwe lijks minder dan een ton. Automobilist onder invloed Op de Lange Brinkweg hield de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag de 32-jarige R. van R. uit Soest aan, omdat zijn rijgedrag opviel. De man moest bla zen en hij moest de bloedproef onder gaan, waarbij werd vastgesteld dat hij inderdaad teveel gedronken had. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijver bod. Inbraak Van Goyenlaan Bij een inbraak in de woning van de fa milie V.d.H. aan de van Goyenlaan heeft de dader vorige week een video recorder en een postzegelverzameling ter waarde van ca. 10.000 gulden buit gemaakt. Hij kwam de woning binnen door het forceren van een keukenraam. Dakloze 'woont' in leeg huis aan Stationsweg Na een telefoontje van een inwoonster van Soest, die in een leegstaand pand aan de Stationsweg 2 een "zwerver" had ontdekt, nam de politie zaterdag middag poolshoogte in het bewuste huis. Daar werd inderdaad de 51-jarige J.F., zonder vaste woon- of verblijf plaats, aangetroffen. De man vertelde de politie dat hij sinds 18 december in het pand overnachtte. Hij was uit Amsterdam naar Soest ge komen, omdat hij hier tot 25 jaar gele den had gewoond. Sinds 18 december stond hij ingeschreven bij de Sociale Dienst, waar hij als zijn adres had opge geven het huis aan de Stationsweg, dat in verband met een verbouwing sinds enige tijd leeg staat. De man bleek in het bezit te zijn van een damesfiets. De ingegraveerde postcode bracht de politie op het idee van een na der onderzoek. Het rijwiel bleek op 18 december te zijn ontvreemd uit de fiet senstalling van Zonnegloren. Volgens F. had hij de fiets voor 100 gulden ge kocht van een onbekende man, in een Amersfoorts café. Hij deed overigens vrijwillig afstand van de fiets en werd na verhoor weer heengezonden. Aanrijding onder invloed De veroorzaker van een aanrijding, die zaterdagavond plaatsvond op het kruis punt Bosstraat/Den Blieklaan, bleek onder invloed van sterke drank te zijn. De 49-jarige R. J. uit Soest moest blazen en bloeden nadat hij, rijdende over de Bosstraat in de richting van de Nieuwe- weg, op de kruising geen voorrang ver leende aan de 22-jarige W.S., eveneens uit Soest, die met zijn auto over de Den Blieklaan naderde. Bij de botsing wer den beide auto's zwaar beschadigd. De auto van J. werd voor een technisch on derzoek naar het politiebureau overge bracht. Geen van beide bestuurders liep letsel op. J. kreeg uiteraard wel een pro ces-verbaal. Mishandeld om vuurwerk Bij de politie meldden zich zaterdag avond twee 23-jarige Soesters, P.v.d.G. en P.G., met de mededeling dat zij even tevoren waren mishandeld door een be woner van het Wollegras in Overhees. De heren hadden onderweg naar huis nog wat vuurwerk lopen afsteken en bij het passeren van de woning van de Wollegras-bewoner was deze zeer ont stemd naar buiten gekomen, waarbij hij Y.d.G. op de grond had gegooid. Deze liep daarbij een scheur in zijn oor én in zijn broek op. G. had een stomp in zijn gezicht gekregen en daarbij een flink blauw oog opgelopen. Het relaas van de Wollegras-bewoner is niet bekend, omdat deze door de politie nog moet worden gehoord. Auto tegen boom: bestuurder ongedeerd De 28-jarige E. van B. uit Soest mocht zondagmiddag van geluk spreken nadat hij op de Soesterbergsestraat met zijn auto tegen een boom was gebotst. Ter hoogte van de ingang van het Open luchttheater raakte Van B., die in de richting Soesterberg reed, met zijn wie len in de berm, zodat hij de macht over het stuur verloor en met een flinke klap tegen een boom tot stilstand kwam. De auto moest worden weggesleept, maar Van B., die de veiligheidsgordel aan had, liep zelfs geen schrammetje op. Lege brandkast buit bij inbraak De onbekende daders die vorige week bij een bedrijf aan de Industrieweg de brandkast openbraken moeten zeer te leurgesteld zijn geweest over de resulta ten van hun "arbeid". Ze haalden de kast eerst uit het kantoor en plaatsten hem vervolgens in het magazijn, waar hij met breekijzers werd bewerkt. Er zat niets van hun gading in. De daders wa ren het pand binnengekomen door het forceren van een deurslot. Inbraak Birkstraat Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in de woning van de familie Van Z. aan de Birkstraat. Hij kwam het huis binnen door het forceren van een raam aan de achterzijde. Bin nen brak hij een tussendeur open. Ver mist worden twee klokken en een Ja panse vaas. Open atelier Ook in januari 1987 gaat Artishock door met het open-atelier portret- en modeltekenen. Dit vindt elke tweede zondag van de maand plaats. In ver band met de gewijzigde huisvestingssi tuaties zijn de tijden gewijzigd: van 12.00 tot 14.30 uur. De data voor het komende halfjaar zijn: 11 januari, 8 fe bruari, 8 maart, 12 april, 10 mei en 14 juni. De toegang is gratis. Van tevoren opge ven is niet nodig. Tekenmateriaal dient men zelf mee te nemen. Er is begelei ding aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden. Tevens bestaat de gele genheid om de tentoonstelling te be zoeken. A'dams saxofoon kwartet Zaterdagavond 17 januari, aanvang 21.00 uur, zal in Artishock het Amster dams saxofoon kwartet optreden. En tree: f 7,50. Leden, cjp en 65+ f 6, Donderdag 8 januari om 21.00 uur: 'The Riverbed', USA/Nederland 1986, zwart-wit, 95 minuten. 'The Riverbed' is een poëtisch filmspo- rookje, gesitueerd in het Amerikaanse zuiden, gedurende de vooroorlogse cri sisjaren. Te zien is hoe een werkzoeken de zwerver tijdelijk onderdak krijgt bij een weduwe en haar opgroeiende doch ter. Met dat meisje blijkt het een en ander aan de hand te zijn. Ze leeft geestelijk geïsoleerd in een fantasiewereld van water, variërend van moederlijk vruchtwater tot stromende beekjes en rivierbeddingen. Hoewel normaal con tact met haar niet mogelijk is, besluit de man met haar te trouwen. Hij neemt haar op sleeptouw bij zijn verdere om zwervingen en de film eindigt ermee dat hij het meisje op de bodem van een ri vier legt waar haar fantasiën dus als het ware door haar realiteit worden inge haald. In haar debuut geeft Reichman op veel belovende wijze blijk van oorspronke lijk talent. Agenda Filmhuis: 15-1 'Abel', Alex van Warmerdam 22-1 'Belle de Jour', Luis Bunuel 23-1 'The Killing Fields', R. Joffe 29-1 'Oberst Redl', F. Szabo In 't nieu we joar wou w ik op me gemaak weer us vaarder goan met me verhoal- tjes, dus niet zo haard vaan stoapel vaal- le, moar d'r komt meteejn aalweer zo veul te doeng op Soest, daa'k moar kaang kieze uut de ongderwaarpe. Doar hejje aaldereerst ongze baarrege- meester, die zo moar 1987 binnestaapt met de ankongdiging daat dit joar veur ongs baar belaangriek wordt. Ik haad aal un heule tied niks meer 'eschreve over un nieuw roadhuus en doar zeit meneer Scholten zo effe laangest ze neus vurt, daawwe motte kieze woar of daat we daat gemeengethuus 'ehaad wille hebbe. Eerst bewwe joare an de gaang met un pliesiebero en daat hewwe net aamper ongder de paanne en daan krie- ge we aalweer un nieuw roadhuus an 'e- boje. Doarstoat ik vaan te kieke en daat doe 'k heul niet gauw, waant met zukke be- laangrieke zoake goa 'k aaltied eerst zit- te om d'r over te denke. Joare 'elede ben 'k aal bezig 'eweest met dieplaanne en ik wis eerluk niet beter daat as ze ooit us deur zou we goan, ut heule spul bie mekoar an de Daalweg zouw oprieze. Daat waas volges ming aallaang in kaanne en kruke en noeng kriege we ok nog aangaere plekke te bespreke. Daa's ok waat. Met de joarwisseling he'k net un stel kruke leeg 'emoakt en zo doet de gemeengte ze weer vol. Haar- stikke bedaankt, moar ik wouw kaalm an doeng en niet doaluk aal me kruut te- geliek verschiete. D'r gong mettut ou- wejoar aal veur daartig miljoen de lucht in en ik docht daattut zo zaat waas. Ge lukkig niet heulemoal aallenig bie ongs op Soest, waant daan woare we noeng haarstikke doof 'eweest. 't V/aas netuurluk wel un oardige klaap 'eweest veur de ploatselukke vuur- waarkhaangdel. Die woare bove Jaan 'eroakt. Ik weet aaltied vaan teveure op welke ploatse op 1 januoari de troep laangest de weg leiten daat kwaam vaan 'tjoar weer precies uut. Hejje ooit wellus iemaangd 'ezien die 's maarreges de rot zooi opruumt? Ik niet! d'r is aal zo veul op te rume, denke de mingse, en daa 's ok weer woar. Ut aangdere ongderwaarp veur deuze week is ut Bremeentje. En daatkojje wel ruke, denk'. Ik bedoelt niet daattut doa- ro stinkt, hoewel ut wel zouw kenne waant as de wingd vaan 't kompostbe- drief aaf woait, daan hejje daat wellus. Ok over 't Bremeentje he'k ut aal us 'ehaad, dus ditgoat daan over ut Bremt weetje, zaa'k moar us zeige. En doar ben 'k nog niet zo ééjn, tweej, drie kloar meej. Daat wordt vaast wel vier, vief, zes, schaat ik. As Soest in Zwitserlaangdlee, daan haawweaal un volksreferendum 'ehaad over daat om- streje poadje. We hebbe hier wel de Stompert, moar vaarder is Soest net zo plaat as de ouwe Soesders proate. En zo wouw ik ut wel hou we, ajje veult waa'k bedoelt. Ajje ut plaatte laangd vol kriegt met waangdeloars en fietse, daa's niet-zo aarg, moar daat droait voortemeej toch uut op brommers en auto 's en daat hou w jenietteugeast'run brug over de Proam komt. We kenne ongs poot wel stiefhou- we op Soest, moar as Gedeputeerde Stoate dwaars goat leige en toch un paad laanguut deur de polder wil, waat moe- we daan? Ajje 't ming vroagt, daan mo 'k zeige: As we vaan G.S. geejn Oelte an de Proam kriege, daan ok geejn brug d'r over. Ge deputeerde Stoate misse un fietsverbin- ding Boare-Soest, zeeje ze, moar wullie voortemeej de Oelte. Ik zaal Boare goed in de goate houwe, moar Soest ok. Doar kaajje op rekene. HANNES VAN DE NENG Installatiebedrijf j. cornelisse bv. c Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het wordt hoog tijd voor vijverbezitters om eens even stil te staan bij eventuele voorzorgsmaatregelen voor de komende winter. Misschien gaan we wel een heel zachte winter tegemoet, met weinig ijsvorming, maar we kunnen toch beter het zekere voor het onzekere nemen. Vooral voor vissen en kikkers en eventuele andere vijverbewoners is het fijn als er voldoende zuurstof aanwezig blijft en ze heelhuids de winter doorkomen. Bij langdurige vorstperiodes treedt er namelijk in het aanwezige water zuurstofgebrek op die de vissen naar de oppervlakte doet komen. In de meeste gevallen vriezen de dieren dan dood in het ijs dat steeds dieper de vijver ingroeit. Veel vijvereigena ren brengen dan zelf weliswaar vol goede bedoelingen hun vissen de dood toe, door met geweld een bijt in het ijs te hakken. Door de hakgeluiden die door het ijs en het onderliggende water vele malen versterkt worden klapt de zogenaamde zwemblaas van de vissen, waar door ze vaak al na enige uren stuurloos sterven. Hoe moeten we dan te werken gaan om toch het waterle ven heelhuids de winter door te krijgen? Wel, er zijn diverse mogelijkheden. Een eerste mogelijkheid, (overigens geen goedkope of energiebewuste) is het dag en nacht laten werken van een vijverpompje tij dens een vorstperiode. De constante beweging van het water voorkomt zelfs bij strenge vorst ijsvorming, maar de electriciteitsmeter draait gestaag door. Onge veer hetzelfde effect geldt voor een beluchtings pompje dat onafgebroken zijn werk doet, ook hier geldt het nadeel van het energieverbruik. Een geheel andere oplossing is het vanaf het begin openhouden van een wak en wel zo dat er beslist niet hoeft te worden gehakt. Zodra de vorst inzet steken we regelmatig het nog dunne ijs door, zodat er een rui me opening blijft in het nog dunne ijs. Heeft het ijs eenmaal een behoorlijke dikte bereikt (5-10 cm, af hankelijk van de grootte van de vijver), dan halen we via het wak zoveel water uit de vijver dat er een lucht laag ontstaat tussen het ijs en het onderliggende water. Door de isolerende werking van deze luchtlaag vriest de vijver niet dieper dicht en is er volop zuurstof aan wezig. Bij strenge vorst doen we er verstandig aan het wak vooral 's nachts afgedekt te houden, met bijv. en kele planken en een stuk zeil of een flink stuk piep schuim. Een geheel nieuwe wijze van winterbescher- ming vormt de ijsvrijhouder van Ubbink die speciaal voor dit doel is ontwikkeld en vorige winter voor het eerst in de handel is gebracht. De nieuwe uitvinding is gebaseerd op het sterk isolerend vermogen van stryro- por of piepschuim. De ijsvrijhouder bestaat uit een dikke ring van stryropor met daarop een stevige bol ronde deksel van hetzelfde materiaal. Bovenin de deksel zit een klein gaatje waarin een p.v.c. pijpje wordt gestoken dat zorgt voor de luchtcirculatie. Zo dra het er naar uitziet dat de winter toeslaat laten we de ring te water waaraan draadjes zitten om het wind gevoelige produkt op zijn plaats te houden. Vervol gens doen we de deksel en het pijpje er goed op, waar na de vorst los kan barsten. Binnen de ijsvrijhouder blijft het water door de sterk isolerende werking van het stryropor zelfs bij strenge vorst ijsvrij. Het beluch- tingspijpje zorgt voor de aanvoer van zuurstof en de afvoer van afvalgassen die vrijkomen bij de vertering van rottende plantendelen. Overdag verwijderen we eventueel de deksel, waardoor meer zuurstof kan toe treden.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9