EEN Tienduizenden herdenkingsstempel J M k I[' J jj- 4 W Midden- en Kleinbedrijf haalt goed exportresultaat in 1986 Riet de Groot nam afscheid Wat deed mij besluiten? Ajax in augustus in Soest INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS WOENSDAG 14 JANUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 or 'n 9ed- 'en- 3ij het J. Dit, doen: wer king huis erte. salon laar Heeft u misschien mijn enveloppen zien liggen, ik heb ze verloren' Gouden echtpaar overstelpt met geschenken NEC-voorzitter L. Fokkema optimistisch over handel naar buitenland Banden lek gestoken Friese avond in Hilversum Over landbouw en landinrichting Symposium 'Vrienden van Eemland' in Kasteel Groeneveld 'Katterig gevoel' na inventarisatie Wateroverlast Overhees nog niet in kannen en kruiken Afscheid 9 januari 1987 Winkelkring deelde champagne uit i Kerstboomverbranding in de sneeuw Herstel WOENSDAG 14 JANUAR11987 Mi itie. 1-635918. 1-442954 irgo Vlakveld afspraak, en 16.00 uur) De actie van de PTT-Baarn om op 6 en 7 januari een rijdend postkantoor tegenover paleis Soestdijk te stallen is een ongekend succes geworden. Naar schatting tussen de tweeeneenhalf- en drieduizend mensen kwamen op de speciale herdenkingsstempel van Soestdijk af. De meesten hadden ge middeld vijf tot twintig enveloppen bij zich, die voornamelijk waren gefran keerd met de nieuwe postzegel met een afdruk van prinses Juliana en prins Bernhard tijdens hun verlovingstijd. Een onbekend gebleven mevrouw had nog een originele prent met dezelfde af beelding als de nieuwe zegel van het prinselijk paar, dat vorige week het 50 jarig huwelijksfeest in familiekring vier de. Hoeveel deze prent met stempel in verzamelaarskringen waard is, werd ons uit navraag bij insiders niet bekend. Dit schijnt erg afhankelijk te zijn van vraag en aanbod. In totaal stempelden zes medewerkers van de Baarnse PTT enkele tienduizen den enveloppen, kaarten en andere pa perassen met de dagstempels Soestdijk 6 januari of Soestdijk 7 januari. Daar naast werden ook nog eens ongeveer 1700 setjes van 4 postzegels verkocht. Op 6 januari gingen er daarvan circa 400 door het loket van het rijdende postkantoor. Een dag later was de drukte tegenover het paleis nog groter, waarschijnlijk door de aandacht die het NOS-jouraaal aan de actie besteedde, en werden 1300 setjes verhan deld. Wachttijden De jacht naar de bijzondere stempel nam op 7 januari een dusdanige grote omvang aan dat de PTT 's morgens om half elf ook het loket van het in 1985 ge sloten postkantoor aan de Amsterdam sestraatweg openstelde. Nog geen twee uur later moesten de aanwezige mede werkers de hulp inroepen van een twee de rijdend postkantoor, zodat de lange rijen wachtende mensen konden kiezen tussen drie stempelloketten. Evengoed waren wachttijden van twee uur geen uitzondering op de regel. Een plotselinge welkome geste kwam woensdagmiddag vanuit het paleis, toen personeel van Soestdijk de ver kleumde wachtenden op een kop koffie tracteerde. De heer J.H. van der Burg, chef-bestel ling van de PTT in Baarn: "En toch hebben we geen onvertogen woord ge hoord. De reacties waren allemaal erg positief, de mensen vonden het ontzet tend leuk. Ja, het was een gigantische klus, we hadden niet verwacht dat er zo'n grote toeloop zou zijn. Normaal gesproken zit ik nooit aan het loket, maar dit was echt leuk om te doen." Ei genlijk zou het speciale postkantoor in Soestdijk woensdag om vijf uur 's mid dags worden gesloten. Op dat moment stonden echter nog een heleboel verza melaars kleumend in de kou te wachten op een stempel. Pas om half zeven 's avonds was de laatste klant tevreden ge steld en konden de PTT-beambten naar huis. Stempeljagers Terwijl de witte hemel zich in dezelfde kleur afspiegelde op het aardoppervlak brachten honderden en honderden mensen het geduld op om in de zich langzaam voortbewegende rijen de voetje-voor-voetje trend te blijven vol gen. De stempeljagers kwamen van heinde en ver om in het bezit te komen van de speciale stempel. Woensdag morgen stond in alle vroegte al een aan tal Duitsers met enveloppen in de aan slag om zich te verzekeren van deze unieke afdruk. Verreweg de meesten roken hun kans om hun eigen verzame ling uit te breiden. Toch waren er ook andere redenen waarom de mensen naar Soestdijk kwamen. Een mevrouw uit Soest: "Binnenkort zijn twee van mijn kennissen jarig. Ze verzamelen al lebei postzegels, dus dit is een leuk ca deau voor ze." Een meneer uit de pro vincie Brabant had 's ochtends de auto gepakt in verband met zijn liefde voor het koningshuis en wilde de zegel ter ge legenheid van het gouden huwelijk van Juliana en Bernhard maar al te graag la ten voorzien van de speciale stempel. Een echtpaar uit Baarn liet zich spon taan ondersneeuwen, omdat zowel hij als zij een verwoed verzamelaar is. Ook werden tochten ondernomen uit onder meer Hillegom, Groningen, Utrecht ener zijn natuurlijk altijd pechvo gels. Zoals die meneer uit Oldenzaal, die zich niet had laten weerhouden om de lange reis uit het oosten van het land te maken ten einde de dagstempeling van Soestdijk te zien afgedrukt op zijn enveloppen. Hij liep er woensdagmid dag hoopverloren bij. "Heeft u mis schien mijn enveloppen zien liggen, ik heb ze verloren," klonk het sneu. Het enige dat hem restte was andermaal achteraan te sluiten. Ook zijn geduld werd beloond. Prinses Juliana en prins Bernhard zijn op de dag van hun vijftigjarig hu welijksfeest niet vergeten. Ze wer den overstelpt met poststukken en geschenken. Ook de burgemeester had namens de 'Soester buren' op dracht gegeven een bloemstuk op het paleis te laten bezorgen. De bloemisten uit Soest en omge ving hadden toch al een drukke dag in verband met speciale orders ter gelegenheid van het gouden huwe lijk van het prinsenpaar. De PTT kreeg duizenden extra stukken post te verwerken, die uit binnen- en bui tenland waren toegezonden. Ook werden veel geschenken aan de wachthoudende marechaussee bij de ingang van paleis Soestdijk afgege ven. Van de feestelijkheden rondom het jubilerende echtpaar was niet veel te merken. De koninklijke familie vier de het jubileum in huiselijke kring. Pas op 30 april, koninginnedag, wordt de bevolking in de gelegen heid gesteld het feest mee te vieren. Voor het eerst sinds 1981 wordt dan weer een défilé gehouden bij het pa leis. Nadat koningin Beatrix haar moeder in 1980 opvolgde werd nog één keer in datzelfde jaar een défilé georganiseerd. Daarna hebben ko ningin Beatrix en prins Claus een nieuwe traditie ingevoerd door er gens in het land koninginnedag te vieren. Voor de eerste keer na de Tweede We reldoorlog is de export-omzet van Ne derlandse bedrijven gedaald. In 1986 werd met de uitgaande handel naar bet buitenland een omzet gedraaid van 200 miljard gulden, bijna 15 procent minder dan een jaar daarvoor. Deze terugval is voornamelijk te wijten aan de lagere dollarkoers en de sterk afge nomen aardgasopbrengsten. Tot deze conclusie is de stichting Ne derlandse Export Combinatie (NEC) uit Soest gekomen. NEC-voorzitter L. Fokkema constateerde daarentegen een optimistische gang van zaken bij het Miden- en Kleinbedrijf. Deze categorie is door de NEC uitgeroepen tot de ex port-kampioen van 1986. De cijfers lie gen er niet om: In deze sector wisten de kleinere ondernemers een gezamenlij ke explosieve exportgroei van 14 pro cent te bewerkstelligen. Dit ondanks de tegenvallende houding van de Ameri kaanse dollar. Ook volgens directeur T. Middelkoop van NEC is het in het afge lopen jaar uitstekend gegaan met het Midden- en Kleinbedrijf. "Duidelijk is gebleken dat de grote jongens het veel moeilijker hadden, terwijl het de kleine re bedrijven heel goed is gegaan. De ge dachte in Nederland is vaak dat men een grote export kan realiseren door te fuseren in één groot bedrijf, maar het is bewezen dat dit niet noodzakelijk is," aldus Middelkoop. Optimisme De heer Fokkema liet vorige week don derdag tijdens zijn Nieuwjaarstoe spraak een optimistisch licht over de toekomst schijnen, waarbij hij met na me het Midden- en Kleinbedrijf een gunstige rol toedichtte. Hij verklaarde deze prognose door de persoonlijke ge drevenheid, de grote dynamiek en flexi biliteit en de opvallende export-drift van de ondernemers onder de loep te nemen. "Verdere export-groei zal stel lig leiden tot voortgaande verkrapping van de arbeidsmarkt, die veelal kan worden opgevangen door overwerk," zei Fokkema. Hij voegde daaraan toe dat de overheid de lang beloofde ver lichting van de loonbelastingdruk snel moet waarmaken. Anders is overwer ken,gezien de aanslagen van de belas ting daarop, nauwelijks nog aantrekke lijk voor de mensen. De stichting Nederlandse Export Com binatie, gehuisvest in huize Neclen- burgh aan de Soesterbergsestraat, be staat 35 jaar. In een terugblik op die pe riode verheugde Fokkema zich over de enorme export-omzet die ieder jaar bleef stijgen. In 1952 bedroeg de ex port-omzet 8 miljard gulden. In 1986 is een topbedrag van 235 miljard gulden genoteerd. In de opgaande lijn van de grafiek ("een sieraad in elke directie kamer") kwam vorig jaar voor het eerst een knik. De export-omzet bedroeg toen 35 miljard gulden minder dan in 1985. De stichting Nederlandse Export Com binatie behartigt de belangen van ex porterende ondernemingen in Neder land. Er zijn 550 bedrijven bij de NEC aangesloten, één per branche. Twee autobezitters in Soesterberg ont dekten vorige week tot hun droefenis dat onbekenden een band van hun voertuig hadden lek gestoken. Zowel de heer G. van de Kampweg als de heer V. van de Oude Tempellaan deden bij de politie aangifte wegens vernieling. Op vrijdag 16 januari a.s. wordt in Hil versum weer een Friese avond georga niseerd door de vereniging "Frysk en Frij". Die begint met een nieuwjaars ontmoeting vanaf 19.00 uur, gevolgd door een toneelvoorstelling om 19.45 uur. De bijeenkomstvindt plaats in de grote zaal bij de Ontmoetingskerk, Minckelerstraat 161 in Hilversum. De nieuwsjaarsontmoeting draagt een ongedwongen karakter en is toeganke lijk voor leden en andere belangstellen den. De toneelvoorstelling wordt ver zorgd door de toneelclub van de Friese vereniging "Gysbert Japicx" uit Haar lem. Zij brengt het blijspel "MineTota- los" van Hans van Wijngaarden in een Friese bewerking van A.G. Hof. Inlichtingen Soest: J. Dijkstra, Mei- dooornweg 9, tel. 15942. De in Soest woonachtige hoogleraar prof. dr. W. Tims is één van de inleiders tijdens het symposium over landbouw en landinrichting in Kasteel Groene veld in Baarn, op zaterdag 14 februari. De Vereniging 'Vrienden van Eem land' organiseert dit mini-symposium over de veranderingen in de Europese landbouw, toegespitst op de herverka velingsplannen voor Eemland en voor iedereen vrij toegankelijk als men zich van tevoren aanmeldt (Van Speyklaan 35 in Baarn). Het symposium bestaat uit een alge meen ochtend-programma, terwijl de middag weer zal worden toegespitst op de landinrichting Eemland. 's Morgens zal in enkele voordrachten een aantal fundamentele knelpunten in de Euro pese landbouw worden uiteengezet, om een kader te krijgen voor de middag discussie. Behalve professor Tims van de V.U. in Amsterdam, die enkele verbanden legt met de problemen in de Derde Wereld, zijn uitgenodigd: prof. drs. J. de Veer uit Den Haag over de economische ont wikkelingen, dr. H. Jongsma over boer derijverplaatsing en Ir. H. Streefkerk over kavelruil. De discussie vindt plaats onder voorzit terschap van de vroegere voorzitter van de 'Vrienden van Eemland,' Mr. H.F.I. Luyckx. Een brochure, die net is verschenen, met een tekst van Sybren de Hoog 'Landbouw op een Keerpunt,' bege leidt het symposium en dient als infor matie voor de bijeenkomst. Nadere informatie over de precieze tij den volgt nog. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 De commissies Bedrijven en Finan ciën buigen zich deze week over het raadsvoorstel om 240.000 gulden be schikbaar te stellen voor het opheffen van de wateroverlast Overhees in de kruipruimten van ruim 200 woningen. De meeste belanghebbenden, waaron der de woningbouwverenigingen, heb ben zich inmiddels akkoord verklaard met de financiële tegemoetkoming van de gemeente van 50% in de kosten van het aanbrengen van de voorzieningen. Zo niet de heer A. Drop uit Overhees, die een brief heeft geschreven aan alle fracties in de raad waarin hij verklaart "onder protest bereid te zijn 410 gulden in de kosten van het oplossen van de wateroverlast te betalen." Hij wijst erop geen jarenlange rechtsza ken te willen afwachten en zich neer te leggen bij de afspraken die met wethou der Van Logtenstein (CDA) zijn ge maakt. Hij heeft "een katterig gevoel" over van deze gesprekken, omdat het aantal te draineren woningen met zo'n 300 is gedaald na een inventarisatie van de Overhese actiegroep. "Uw krediet uit maart 1986 is toerei kend voor minder woningen, maar geeft naar buiten het effect van een gro tere totaal bijdrage." De heer Drop is van mening dat zijn koopwoning uit 1978 een navordering wordt opgelegd van 410 gulden. "Ik mag meebetalen aan de toenmalige be slissing om geen drainage aan te leggen, terwijl alles er op wees dat dat wél moest gebeuren. Als koper sta ik nu met de rug tegen de muur. De woningbouwvereni gingen hebben uw aanbod aanvaard, maar kunnen dit ook gemakkelijker. Hun kosten liggen lager, want ze laten alle woningen doen, ook die geen last van water of vocht hebben. De kosten van deze woningen worden omgeslagen over die welke wél last hebben. In een soortgelijke situatie ontvangen de wo ningbouwverenigingen voor die huizen wel uw bijdrage. Dit vind ik on rechtvaardig," aldus de briefschrijver. De gemeenteraad beslist op 22 januari. Een groot aantal mensen heeft afscheid genomen van Riet de Groot. De huishoud ster van wijlen pastoor J. S. Buisman schudde afgelopen vrijdag vele handen tijdens een receptie. Deze was haar aangeboden door het kerkbestuur en de parochieraad van de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein. Dat haar werk voor de parochie door velen wordt gewaardeerd bleek ondubbelzinnig uit de grote opkomst. Mevrouw Seegers en mevrouw Thijssen spraken namens allen de enorme dank uit aan mevrouw De Grootwaarbij bloemen en andere geschenken niet onderstoelen of banken gestoken werden. Riet de Groot gaat in De Vijverhof wonen. Ze heeft lange tijd veel werk verricht voor de parochie. Ze was jarenlang de huishoudster van de vorig jaar overleden pastoor Buisman. Op 1 november kwam ik in een luxe flat aan de Vijverhof tot rust, of, was het toch nog onrust? Dat laatste was het, zeker weten, want alles wat mij dierbaar was had ik ach tergelaten, het bleef me bij, van niemand had ik afscheid genomen. Ondanks vele, lieve mensen die telefoneerden of een bezoekje brachten bleef het verdriet, totdat de parochie een afscheidsavond aanbood en mij deed be sluiten afscheid te nemen van de jaren waarin lief en leed was gedeeld. Rustig werd ik ervan, maar, wel even die flits, kan ik dat wel aan? Maar op de avond was de spanning gauw gebroken, zovelen van u kwamen bedanken. Die dank kwam niet alleen mij toe, over en weer is er samengewerkt en de dank is ook aan u allen, het was fijn, het was prettig. Door zo een overweldigende receptie voel ik mij gesterkt en sluit allen die eens mij dierbaar waren diep in mijn hart. Deze avond zal mij lang in herinnering blijven. Nogmaals allen bedankt en een hartelijke groet. Riet de Groot Vijverhof 115 Het eerste elftal van Ajax komt op dinsdag 4. augustus naar Soest. De Am sterdamse club van technisch-directeür Johan Cruyff speelt dan een oefen wedstrijd tegen SC Mazda, een Japans voetbalteam van het gelijknamige automerk. Het duel zal plaatsvinden op de accommodatie van de voetbal vereniging SEC aan de Bosstraat. De groenwitten hebben nu al overeenstemming bereikt met de organisatoren van de trip, die Mazda in de zomer maakt, Vorig jaar juli was het auto-elftal ook al op toernee door Nederland. Toen speelde de ploeg onder meer tegen Feyenoord op het SEC-veld. De Rotter dammers wonnen destijds met 3-0 voor de ogen van 3.000 mensen. Bij SEC verwacht men dat op de wedstrijd Ajax-Mazda tenminste 2.000 toeschou wers meer af komen. Ajax levert op dit moment zeven tot acht spelers aan het Nederlands elftal en is ongetwijfeld de meest succesvolle Nederlandse club aller tijden. De ploeg, waarin vroeger Cruyff, Keizer, Krol en Swart hoogtijdagen doormaakten, werd meer dan 20 keer landskampioen en pakte een groot aantal keren de na tionale beker. In 1971-'72 en '73 won Ajax de Europa-Cup voor landskam pioenen, nadat in 1969 dezelfde finale was bereikt (1-4 verlies tegen AC Mi- lan). Ook veroverde Ajax één keer de wereldtitel (1972), terwijl in datzelfde jaar de Super Cup werd gewonnen. Momenteel voert Ajax de ranglijst van de eredivisie aan met één punt voorsprong op landskampioen PSV. In het Euro pa Cup-toernooi voor bekerwinnaars is de hoofdstedelijke formatie doorge drongen tot de kwartfinales. Het ziet er derhalve naar uit dat de Bosstraat-West op 4 augustus bomvol zal zitten. Tien jaar een verbond van vakman schap. Dat vierde de Winkelkring Van Weedestraat. Met de uitgave van het jubileum-chéqueboekje werden de Soester consument vele voordeelaan biedingen en kortingen toebedeeld. En kans op iets extra's. Onder de dui zenden ingeleverde en bestede chéque zijn vijftig flessen champagne verloot. Een waarlijke fles GrandCru t.w.v. vijftig gulden. Om te toosten op de Winkelkring Van Weedestraat. Alle winnaars van dit overheerlijke vocht hebben inmiddels al bericht ontvan gen eri bij de familie Worp werd de fles thuisgebracht. De voorzitter van de Winkelkring, de heer Nota, overhan digde de uit Frankrijk afkomstige deli catesse en feliciteerde de heer en me vrouw Worp. De Winkelkring Van Weedestraat, het warenhuis met vijftig deuren, is reeds het volgende VOORDEELCHÉQUE- BOEKJE aan het voorbereiden. Dus op de brievenbus letten! De winnaars: R. J. A. Worp, Molen straat 9; R. Barlo, Luijtenaarpad 13; J. van Ede, F.C. Kuijperstraat 20; K. Bu- walda, Talmalaan 30; G. Schlebaum van Ginkel, Ruijsdaellaaan 1; S. de Jong, Hobbemalaan 9; S. I. Kielliger, Weegbreestraat 36; P. W. Hulshof, Ere prijsstraat 57; fam. Broekhuyzen, v.d. Weijdenstraat 14; J. Woltjer, W. Beck- manstraat 280; P. A. Warnes, W. van Hallhof 18; B. Komen Sival, Pr. Hen driklaan 48; A. de Lange, Ereprijsstraat 74; M. A. Boom, Krommeweg 30; A. W. de Vries, K. Brink weg 24; J. A. van Sambeek, Veenbesstraat 606; C. Mul ler, Beatrixlaan 1; P. G. 't Lam, Schaep- manstraat 64; Mw. J. Giphart, W. de Zwijgerlaan 14; Mw. van Let, Pelikaan- weg 5; F. P. J. Klein, Korte Brinkweg 21; fam. van Kempen, Schrikslaan 53; F. W. Hötte, Julianalaan 51; N. Duit, Talmalaan 41; fam. Suskind, Beatrix laan 25; H. Mulder, I. Schreuderlaan 62; E. M. de Lezenne Coulander, Burg. Grothestraat 5c; M. Kraal, Talmalaan 32; L. Bakker, Pelikaan weg 27; H. J. v.d. Heuvel, Beetzlaan 126; S. van der Meer, Pr. Bernhardlaan 48; fam. van Dijk, Dalweg 107; J. Kolder, Kamper foeliestraat 25; Fugers, Tromslagerpad 17; R. Hensen, Beatrixlaan 20; M. Schut, Eikenhorstweg 2a; W. J. van Roest, Troelstrastraat; J. Vermeulen, St. Theresiastraat 24; A. Groenestein, Klarinet 54; T. A. Geeve, Burg. Gro thestraat 78; H. Vaessen, Pr. Hendrik laan 26; C. M. Ross Muller, Valeriaan straat 73; L. van Dijk, P. v.d. Breemer- weg 13; C, Wijnands, Dalweg 52; V. Winkel, Hertenlaantje 2; J. Smink, Kerkpad ZZ 16; C. Epskamp, Joh. Poststraat 53; G. Schalkx, Korte Kerk straat 5; S. van 't Zelfde, Hildebrand- laan; fam. van den Arend, Honsbergen. Maandag 19 januari Voorlichtingsavond en Open huis: Alberdingk Thijm College, RK Scholen- gem, voor Gymnasium, Atheneum, Havo, Mavo, Laaperveld 9, Hilversum. Voorlichting van 19.00 - 20.00 uur. Open huis van 20.00 - 21.30 uur. Donderdag 22 januari Voorlichtingsavond: MDGO-De Horst, school voor chr. middelbaar dienst- verl.- en gezondheidszorgond., Hogeweg 71, Amersfoort, van 19.00 - 21.30 uur. Donderdag 5 februari Open dag: MEAO - Christelijke Middelbare Economische School Amers foort, Paladijnenweg 9, Amersfoort, van 14.00 - 20.00 uur. De traditionele kerstboomverbranding, die vorige week woensdag op twee loka des in Soest plaatsvond, trok ondanks de kou heel wat jonge en oudere Soesters naar de Koningsweg en de Schrikslaan. Het aantal kerstbomen dat "in de fik ging is moeilijk te schatten, maar het moeten er vele honderden zijn geweest. Dat leverde als altijd weer een spectaculair schouwspel op, en bovendien verschafte het de drommen die rondom de brandstapel waren ge schaard een beetje warmte. Burgemeester Scholten verscheen op beide lokaties om de prijzen uit te delen - o. a. fietsen, walkmansetc. - die gevallen waren op de lootjes die, voor elke ingeleverde boom één, gretig door de jeugd waren afgenomen. Het vuur brandde, in tegenstelling tot vorig jaar, al snel met hoge vlammen. Samen met de neerdwarrelende sneeuw leverde dat onze fotograaf dit mooie "shot". In het artikel over de vervanging van de verzamelcontainers (Soester Courant van 7 januari j.1.) is de indruk gewekt dat het hier ging om betrekkelijk nieu we containers. Dat is echter niet het ge val. De containers die de gemeente wil vervangen hebben een aanzienlijk ho gere leeftijd. Onze excuses voor deze mis-interpretatie. Redaktie

Soester Courant | 1987 | | pagina 11