M 475 Putten !7febr.) Bruidsshows in 'Groot Kievitsdal' en Nulde The Nits in De Flint Stadshal Nieuwe tentoonstellingen in kasteel Groeneveld Historische optocht Soest 1987 PAGINA-U I WOENSDAG 14JANUAR11987 - SOEST 155-12477 SOESTER COURANT PAGINA 15 IMUVG J 3995.- 3995.- 2495.- 9495.- 595.- 295.- 695.- 995.- 495.- 995.- 595.- 199.- 695.- 95.- 249.- 195.- EST Van zondagsschilder tot magisch realisme igen! Fotocursussen van stichting Statief Bromfiets gestolen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Cursus broodbakken Open dag kamermuziek musici en ensembles Landjuweel Soest Interessante Van Zoys tot Soest Wiatonache .<>c ^OP'soLt 1987 Poppen maken voor beginners in 'De Bereklauw' Vrijwilligers gevraagd voor gehandicapten- vakanties Vrijwilligers Vakature Bank Vereniging Artishock Het Amsterdams Saxofoonkwartet in Artishock -nieuws voorjaar een zo is wervelende male bruids- en )m, moeder van ijgen een extra ilversum een arden. De leen na nkoop van de aruid in Hilversum-Baarn: ievitsdal zaal open il open 18.30 uur en tel Nulde zaal open eserverings-adres erberg, tel. de, tel. Studio S, tel. bbes, tel. 3418-53528*; 033-647911; KKEN NEN, YG. Cultureel Creatief Centrum Nieuw cursusseizoen Het nieuwe cursusseizoen van cultureel creatief centrum C-drie start in de week van 19 januari. Er zijn diverse cursussen dans, kleding maken, hoeden maken, boetseren/vormgeven, schilderen, fo tograferen etc. Alle cursussen staan vermeld in de folder, die in de eerste week van januari huis aan huis ver spreid zijn. Bij de voorinschrijving is dit jaar een record gehaald! Al 220 mensen hebben zich laten inschrijven. Aanmel den voor een cursus kunt u uitsluitend schriftelijk doen met het inschrijffor mulier, dat in de folder is opgenomen. U kunt hiervoor ook terecht bij de ad ministratie van C-drie, waar u tevens nadere informatie over de cursussen kunt krijgen. Expositie Tijdens de open dag van C-drie werd werk van cursisten tentoongesteld. Nog de hele week daarna, tot 16 januari, kunt u in het witte café van C-drie het werk van de cursussen tekenen en schil deren bekijken. Tentoonstelling "Wat te doen met klei?" Dit educatief tentoonstellingsproject over vormgeven in klei, krijgt een uniek karakter door de samenvoeging met het werk van kinderen van basisscholen uit Soest en Amersfoort. Deze basisscho len hebben met consulenten van C-drie enige tijd met dezelfde thema's gewerkt, als in het project zijn gebruikt. U kunt de tentoonstelling bezichtigen van 20 januari t/m 10 februari. Theatervoorstelling "Dylan Thomas" Het Wisseltheater, in co-productie met Theater Kikker, zal op 22 januari de voorstelling "Dylan Thomas" spelen in de theaterzaal van C-drie. Dylan Tho mas is het verhaal van een dichter: een innerlijk en uiterlijk gevecht van een creatieve geest. De voorstelling begint om 20.00 uur en duurt pl.m. 70 minu ten. Nieuw kantoor SSKVE Met ingang van 1 januari is het nieuwe kantoor van de Stichting Steunpunt Kunstzinnige Vorming Eemland ge opend. Dit steunpunt is een samenwer- kigsverband, waarin Kreatief centrum De Hof, de Regionale Muziekschool Amersfoort en Cultureel Centrum C-drie participeren. Vanuit het steun punt Kunstzinnige Vorming zijn consu lenten op 5 diciplines werkzaam, te we ten: dansante-, dramatische-, musi sche-, beeldende- en audio-visuele vor ming. Voor inlichtingen en informatie kunt u tijdens kantooruren terecht bij Peter Grooten, regiocördinator K.V. en Cora van de Sande, secretaresse. Tel. 02155-22188. Kunstreizen De kunstreizen die C-drie samen met Kreatief Centrum De Hof te Amers foort organiseert, gaan naar Parijs, Ber lijn, Keulen en Kassei. Voor de reis naar Berlijn hebben zich reeds 20 personen aangemeld en voor de reis naar Keulen al 42 mensen. In De Hof wordt een informatieavond gehouden over de reis naar Keulen, waar een kunsthistorica zal spreken. De datum wordt nog nader bekendge maakt. U kunt zich nog opgeven voor deze reizen bij Kreatief centrum De Hof. Informatie kunt u krijgen bij C-drie en De Hof. Inloopatelier tekenen Bij voldoende belangstelling is er voor lopig op iedere maandagavond een in loopavond tekenen in Cultureel Crea tief Centrum C-drie. De docente Julia van Raamsdonk zal ieder die er binnen loopt met raad en daad terzijde staan. Pro memorie C-drie is telefonisch te bereiken onder nummer 22188. Het adres is Willaert- straat 49, 3766 CP Soest. De Post kan ook naar postbus 347,3760 AH Soest. C-drie is geopend op kantoordagen van 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Zoals in het jaarboek 'Uit in Amers foort 86/87' op de agenda stond aan gekondigd zou de nederlandse pop- formatie Time Bandits op vrijdag 16 januari een concert geven. In verhand met radio-opnames in Engeland kan deze groep echter niet in Amersfoort op de planken staan. Het is de organisatoren van theater De Flint alsnog gelukt een gelijkwaardige vervanger te vinden. De eveneens uit Nederland afkomstige band The Nits is gecontracteerd voor een optreden op 16 januari. De aanvang van het concert in De Flint Stadshal is 20.15 uur Na zeven LP's, een aantal hit-singles en een onafzienbare reeks concerten in binnen- en buitenland, besloten The Nits in de zomer van 1985 een creatieve pauze in te lassen. Het werd geen vakantie om achteloos vergaarde mil joenen over een balk op de Bahama's te smijten, maar simpelweg een rustperio den als wapen in de strijd tegen de routi- The Nits, v.l.n.r. Robert-Jan Stips, Henk Hofstede en Rob Kloet. Gitarist/zanger Michiel Peters verliet om persoonlijke redenen de groep. Henk Hofstede verving hem. Hij ver zorgt de vocals, de banjo en de gitaar. De bekende Robert-Jan Stips is de toet senman van The Nits, terwijl Rob Kloet het slagwerk voor zijn rekening neemt. Joke Geraets speelt de bas, en laat af en toe ook haar stem horen. Bij sommige nummers geeft Petra Lugtenburg voca le ondersteuning. Het geluid van The Nits wordt bepaald door verrassende combinaties van akoestische en electronische instru menten. Een snaakse banjo gaat samen met een synthesizer en een breed scala aan slagwerk. In april begint een toer- nee van The Nits, die de groep naar Bel gië, Zwisterland, Frankrijk, maar ook door Nederland zal brengen. Voor de regio Amersfoort is de braids- beurs op 3 februari in het Postiljonmo tel 'Strand Nulde' aan het Veluwemeer. Voor de regio Hilversum is de beurs op 17 februari in 'Groot Kievitsdal' langs de weg Hilversum-Baarn. Het hoogtepunt van beide beurzen is de wervelende bruidsshow welke in Nulde 's avonds om 8 uur, en in Hilversum 's middags om 2 uur en 's avonds om 8 uur wordt gegeven. Op deze bruidsshows is een uniek aanbod van 3 samenwerken de gespecialiseerde bedrijven te zien. Er wordt bruids- en avondkleding getoond uit de kollekties van Sposa Beha uit Hil versum, Maribella uit Amersfoort en Couture Dinand uit Hilversum. Door deze zeer bijzondere samenwerking wordt een kompleet beeld getoond van de nieuwe vooijaarsmode voor de aan staande bruid, de moeders van het bruidspaar, de bruidegom en de bruids meisjes. Er worden bruidsjaponnen ge toond vanaf f 490 tot 3000 gulden. De avond- en cocktailjaponnen van 490 tot 2000 gulden. Op alle shows worden zowel romanti sche bruidsjaponnen als nieuwe japon nen in satijn en taft geshowd, eveneens moderne midi- en korte bruidsjapon nen, zeer voordelige bruidsjaponnen afgewisseld met ball-room stijl uit En geland en in de finale van de shows Ita liaanse couturemodellen. Uit de kollek- tie van Couture Dinand - Hilversum worden een groep exclusieve bruidstoi letten in zijde materiaal getoond in een prijsklasse van 1500 tot 3000 gulden. Deze modellen worden veelal speciaal naar de wens van de aanstaande bruid aangepast. De bruidsjaponnen op de show worden afgewisseld met cocktail en avondjaponnen uit de kollektie van Sposa Bella - Hilversum en uit de kol lektie van Couture Dinand. Sposa Bella toont feestelijke japonnen in kort en lang, zowel blouses als rokken avond sfeer. Van Couture Dinand een aantal exclusieve ontwerpen cocktail- en avondkleding in zijde materialen in een prijsklasse vanaf 1200 gulden. Zeer bij zonder op beide bruidsbeurzen is de mogelijkheid dat in beperkte mate, voor de bruidjes die van ver komen, het mogelijk zal zijn, op afspraak, na de show, in speciale pasgelegenheden, de japon van haar keuze te passen. In de toegangsprijs voor de bruidsbeurs is, behalve een gereserveerde plaats voor de show in een sfeervolle zaal, begrepen divérse konsumpties en snacks, én wordt aan de bruid welke bij één van de samenwerkende bruidsmodebedrijven een japon bestelt, de entree vergoed. Op de bruidsbeurs in Nulde wordt sa mengewerkt met het team van Trouw- service Veluwe. Zij zullen acte de pre- cence geven en de aanstaande bruidjes gaarne informeren over hun speciale servicepakket. Op de beurs in Groot Kievitsdal wordt samengewerkt met Fotostudio Vonk te Bussum en Bloemsierkunst Ben Hooy- mans te Hilversum. Op zaterdag opent Piet Steltman, re dacteur van het NCRV-programma "Ja Natuurlijk" een drietal tentoon stellingen in bet Baarnse Kasteel Groeneveld, het Nationaal Centrum voor bos, natuur en landschap van Staatsbosbeheer. De kunstenaars zijn Fred van der Leij, een zondagsschilder uit Diemen, Pau- lus Verwey, een Utrechtse kunstenaar wiens realistische werk sterk door na tuur en architectuur is beïnvloed en Joop Tönjes, een gepensioneerd direc teur van de Gemeentelijke HTS in Den Haag, die op geheel eigen wijze "zijn wereld" belicht. Fred van der Leij is geboren in Amster dam. Sinds 1983 schildert Van der Leij. Vooral de natuur is voor hem een inspi ratiebron. "Want": zo zegt hij: "je voelt, hoort en ruikt de omgeving waarin je staat altijd en daarom schilder ik dat". Zijn eerste contact met critici dateert uit 1985, toen hij deelnam aan een lande lijke teken- en schilderwedstrijd in de Amsterdamse RAI. Een eerste prijs was er voor hem. Schilderde Van der Leij eerst alles zo nauwgezet mogelijk na, nu legt hij zelf accenten en brengt veranderingen aan als hij denkt dat dat nodig is om de schoonheid van de natuur extra tebena- drukken. Paulus Verwey Paulus Verwey is in 1951 geboren in Utrecht en woont daar nog steeds. De stad die de ontwerpen voor veel van zijn olieverfschilderijen leverde. Hij kreeg zijn opleiding aan de Grafische School Utrecht en de Rietveld academie in Amsterdam. Sinds die tijd maakt hij schilderijen in olieverf in een realisti sche stijl maar met een duidelijke eigen inbTeng. Tal van kunstkenners vergelijken hem wel met Willink en Moesman maar het is de vraag of men steeds de kunstenaar in een "vakje" moet opbergen, mag op bergen. Zelf zegt hij hierover: "In veel van mijn werk staat de architectuur centraal, dat is bewust door mij als uitgangspunt ge kozen. Wel probeer ik nu ook wat meer, van wat in mijzelf aanwezig is, naar bui ten te laten komen". De vroegste werken van Verwey ko men in eerste instantie over als overge schilderde foto's, mooie plaatjes. Maar bij een nadere beschouwing blijkt er iets mee te zijn. Wat vertrouwde zekerheid was krijgt door zijn visie een nieuwe dimensie. Deze tendens zet zich steeds duidelijker door in zijn jongste schilderijen. Ver wey maakt zelf graag gebruik van de term "tegelschilderijen". Joop Tönjes De m 1914 in Surabaya geboren Joop Tönjes leverde regelmatig materiaal voor de jaarlijkse Kerstsalon, een foto tentoonstelling die in de jaren '50 in Amsterdam grote bekendheid genoot. Een meisjesportret uit die tijd is aange kocht door het Rijksprentenkabinet in Leiden. Na zijn pensionering heeft Tönjes enige jaren gewerkt aan de Vrije Academie in Den Haag. Door met kleurennegatie- ven te experimenteren ontdekte hij "zijn andere wereld" waarin de dingen van hem alleen zijn en alleen via zijn le ven volledig te begrijpen zijn. Wat de toeschouwer ziet is vast wat an ders. Tot nu toe heeft hij niet vaak geëx- Ook dit jaar organiseert stichting Statief weer een aantal cursussen in Soest en in Utrecht. Het aantal deelnemers is maxi maal acht, zodat aan iedereen aandacht geschonken kan worden. Bij iedere cur sus zijn twee docenten aanwezig. De cursussen zijn: Beginners; Ontwik kelen en afdrukken; Belichten en ver lichten; Model; Naakt; Workshop mo delfotografie; Archtitectuur; Fotobe spreking. De cursussen bestaan uit twee zaterda gen van 10.00 tot 16.00 uur, of twee avonden van 19.30 tot 22.30 uur en de kosten lopen van f 50 voor de begin nerscursus tot f 90 voor naaktfotogra fie; deze is dan ook met een model. Als u interesse heeft bel dan naar Fred Vermeulen, tel. 02155-18105, of naar Martin van Thiel, tel. 030-611412. De brochure voor de eerste seizoenhelft van 1987, januari tot juni, kan nu reeds worden aangevraagd. Uit een kelderbox aan de Smitsweg werd vorige week een bromfiets ont vreemd. De berging bleek te zijn open gebroken. Mej. M. P. uit Soest deed bij de politie aangifte wegens diefstal. poseerd. Er zijn foto's bij die te per soonlijk zijn, vaak op de grens van leven en dood. Maar er zijn ook andere foto's bij, gewoon maar mooi, ontroerend of grappig. Openingstijden Kasteel Groeneveld in Baarn is ge opend op: dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00-17.00 zaterdag en zondag van 12.00-17.00 Telefoon 02154 - 20446. De tentoonstellingen zijn te zien tot 1 maart 1987. Van het vele, vaak ongezonde eten tij dens de feestdagen terug naar het goud eerlijke brood! Dat kunt u zelf leren bakken in vele soorten en maten, bij de Soester warme bakker Van Brumme- len. In vijf les-avonden gaan de handen flink uit de mouwen en leert u behalve brood bakken ook andere heerlijkheden te maken, zoals amandelbroodjes, ragoüt- broodjes enz. Behalve pen en papier zult u dus ook schort en pannelappen nodig hebben. Thuis genieten ze ook, want alles wat u gebakken heeft gaat mee naar huis! Haast u zich wel met aanmelden, want er zijn nog slechts enkele plaatsen open. De cursus start op dinsdag 27 januari; de les duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Kosten: 65,ingrediënten 35, Aanmelden: Volksuniversiteit Soest- Soesterberg, Kerkplein 1, Soest, tel. 22195. De Baarnse Muziekkring en kasteel Groeneveld organiseren op zondag 8 maart een 'open dag voor kamermu ziek'. Solisten en ensemblespelers kun nen die dag in een ongedwongen sfeer musiceren, terwijl muziekliefhebbers kunnen rondlopen langs en door de verschillende zalen waar wordt ge speeld. Vorig jaar werd dit muziekevenement voor de eerste keer gehouden. Toen leidde de opzet tot een ongekend suc ces. Uit alle delen van Nederland kwa men musici naar kasteel Groeneveld. Ze konden zelf hun programma samen stellen en waren niet gebonden aan re gels, behoudens een tijdslimiet van 45 minuten. Dezelfde structuur zal op 8 maart worden aangehouden. Musici of ensembles, die zich willen op geven voor de 'open dag voor kamermuziek', moeten dit vóór 1 januari 1987 doen. De inschrijving kost tien gulden per persoon per ensemble. Men kan zich aanmelden bij de Baarnse Muziekkring, Prof. Fockema Andrea- laan 35 in Baarn, tel. 02154-14562. 1987 Wordt het jaar van het Landju weel in Soest. Dit evenement dat geor ganiseerd kan worden onder auspiciën van de Federatie van Noordbrabantse Schuttersgilden, kan slechts eenmaal in de 4 5 jaar gehouden worden. De laatste maal was in 1980 in Oirschot. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een dergelijk evenement plaats vindt boven de grote rivieren. Aangezien er tijdens het landjuweel een groot aantal culturele evenementen plaats dienen te vinden is er een Comité Landjuweel Soest 1987 opgericht ten einde de diverse aktiviteiten op te zet ten en te coördineren. Belangrijkste deelnemer in dit comité is bijna vanzelf sprekend het Groot Gaesbeeker Gilde of St. Aechten Schuttersgilde, maar ook de Historische vereniging, de Sport stichting, de Soester Boeren Dans groep, de VW Soest zijn niet weg te denken leden van dit comité. Het Comité Landjuweel Soest steekt in het Landjuweel jaar 1987 nu al de vlag uit en nodigt alle (kandidaat) participe rende verenigingen uit om op zaterdag middag 17 januari van 15.00 tot 17.00 uur op informele wijze het Landjuweel- jaar in te luiden. Deze gebeurtenis vindt plaats in Res taurant Darthuizen, Prins Hendriklaan te Soest. Verder zijn ter gelegenheid van deze in formele bijeenkomst uitnodigingen verstuurd naar de sponsors, BW. van de gemeente Soest, de gemeenteraads leden, de scholen, winkeliers-, sport-, muziek-, en culturele verenigingen. - Het tijdschrift van de Historische Vereniging Soest is ook dit keer met historische wetenswaardighe den gevuld. De redactie van 'Van Zoys tot Soest' is opnieuw geslaagd in een poging de geschiedenis van Oud-Soest te beschrijven. In het winternummer 1986-'87 staat onder meer een uitvoerig artikel over het voormalige Seminarie op de Bunt, het tegenwoordige Soest- Zuid. De heer W.A. Klein komt op de proppen met veel informatie over dit blok van acht éénkamerwonin gen. Het Seminarie, dat tussen 1867 p" 1872 werd gebouwd, stond op de locatie waar later het busstation Soest-Zuid zou komen, en waar in 1984 het nieuwe winkelcentrum uit de grond kwam. Bij zijn verslag heeft de heer Klein gebruik gemaakt van interessante historische prenten en overzichten. Verder worden onder meer het mid deleeuwse kasteel Hamelenburg en Soesterberg besproken. Men kan zich opgeven als lid van de Historische Vereniging Soest bij de secretaris mevrouw E. Stolwijk, Kruisweg 2, Soest. De contributie bedraagt 30 gulden per jaar. Op 22 augustus 1987 zal er in Soest, als onderdeel van het Landjuweel Soest 1987, een historische optocht worden gehouden. Een comité van voorbereiding is al maanden bezig. Wat de onderwerpen aangaat, die in deze optocht kunnen worden getoond, gaat de commissie in de historie dui ken, n.1. de Middeleeuwen, en in het bijzonder de Bourgondische tijd (ca. 1400-1550). Natuurlijk staat de figuur van Jacob van Gaesbeek centraal. Immers de (ver moedelijke) datum van de geboorte van deze Jacob in 1387 is de aanleiding om dit feest in Soest te organiseren. Jacob van Gaesbeek is een groot beschermer geweest van het Soester Gilde, dat aan hem zijn naam ontleent. Hoe zullen wij onze Jacob van Gaes beek in de optocht tegen komen? Zeker als een fiere ridder te paard, streng van uiterlijk (hij was "een greinig man") zegt de geschiedschrijver) prachtig in Bourgondische stijl opgetuigd. Een rid der, omgeven door pages, voetknech ten, schildknapen met wapens en banie ren, begeleid door de minstreel, die zijn liederen zingt, en geflankeerd door zijn soldaten met de kniisboog. Zo laten ve le schilders uit de vijftiende eeuw ons op hun doeken ons het een en ander zien. Om Jacob te laten zien voor of in zijn "Versterkt huis" in Soest niet gemakke lijk zijn, omdat we van dat "Huis" niets weten. Zou het de voorloper van het la tere "Blijendaal" geweest zijn, hoek Eemnstraat-Lange Brinkweg? Eerste helft 15de eeuw, wat stond er toen in Soest? In ieder geval de Kerk in de Ker- kebuurt. Niet zoals nu, neen, zonder to ren, en zonder koor, een heel klein kerkje dus. Ook was er in 1400 "Het Birgittijnenklloster Mariënburg". De fundamenten hiervan liggen onder de bouwlanden van de boerderij "Het Klooster" aan de Eemweg. Die zusters "Birgittijnen" zouden nu toch wel aan de optocht kunnen deelnemen. Het aantal bewoners in Soest is ca. 1400 zeker heel klein. In 1635 had Soest 631 bewoners, en in 1400 zeker veel min der. Laten er 50 huizen geweest zijn, waaronder enige grotere boerderijen, van hout gebouwd, gedekt met riet, stro of plaggen, en wat meer kleine wonink jes, tot plaggenhutten toe. Keien zullen er voor die woningen wel zijn gebruikt, maar baksteen was toen een weelde, waarvan alleen de adelijke huizen, en kerken en kloosters gebruik maakten, en zeker niet de horige plattelandsbe volking. De plaggenhut zou best mee kunnen in de stoet. Bourgondische tijd, rijkdom, maar al leen voor de adel. Rijkdom en aanzien verwerven stond hoog in het vaan ge schreven. Uitbreiden van het gebied, van bezit, niet door hard werken of spa ren, maar door veroveren, oorlog voe ren, omkopen, uithuwelijken en verer ven, door verraad, ja elfs moord en doodslag. Rond 1400 was ons land een oord van strijd tussen vorsten, herto gen, edelen, bisschoppen, Hoekse en Kabeljauwse twisten, Schieringers en Vetkopers, strijd tussen adel en opko mende steden. Eigenlijk alleen maar narigheid, vooral voor de gewone men sen, die het platte land bevolkten. Er was wel eens even rust, even tijd voor de jacht, of om een groot feest te vieren, een tournooi te organiseren. Dan kon het volk zich vergapen aan al die pracht en die rijkdom. Mogelijk viel er voor hen dan ook wel een kruimeltje van de tafel. Bourgondische tijd, tijd van pracht en praal, maar toch zou die gewone man, de horige, ook mee moeten in de op tocht. De arme landman, met zijn krui wagen, met zijn juk en tenen mand, ge vuld met zijn produkten. Of de eek schilder met zijn bosjes talhout. En die groep bedelaars, en de marskramer. De klepper van de melaatse, die zo zijn be deltocht van verre laat horen. Daar komt en arme melaatse om te bedelen, ga opzij. Ook dat hoort thuis in de Bourgondi sche tijd. Niet allemaal rozengeur en maneschijn. Gelukkig heeft de commissie ook ande re mogelijkheden niet uitgesloten. Daarover een volgende keer. Br. Op donderdagochtend 15 januari wordt er in "De Bereklauw", Steen- hoffstraat 63 Soest, weer begonnen met een cursus poppen maken voor begin ners. Het bijzondere van deze cursus van 10 lessen is, dat deze bestemd is voor mensen die zich willen verplaatsen in de fantasiewereld van het kind om zo te komen tot het maken van zonnekind poppen. In deze cursus zullen een aantal zonne kind-poppen worden vervaardigd. Be ginnende bij de eenvoudige lappenpop met het hoofdje als centraal punt. Met de groei van het kind past de vorm van de pop zich aan. Zo eindigt de cursus met het maken van een knuffelpop. De gezellige cursus die door Angelique Gunster (21) wordt gegeven, is in het verleden een groot succes gebleken. Dat is de reden dat zij bij voldoende be langstelling in dit nieuwe jaar met een nieuwe groep voor beginners wil door gaan. Angelique: "Het is ook zo leuk, omdat ieder voor zich zijn eigen gevoel er in kan leggen. De filosofie achter de pop pen is dat kinderen als ze geboren wor den door het licht van de engelen naar de aarde afdalen. Als ouders moet je dat overnemen en hen op aarde een warm gevoel geven. Dat kan onder an dere door die poppen. Ze zijn zacht, na tuurlijk en warm en spreken tot de ver beelding. Dat is eigenlijk het belangrijk ste. De zonnekind-poppen worden ge maakt naar de ontwikkeling van het kind. Voor een baby maak je eigenlijk alleen een hoofdje met een lap eraan. Naarmate het kind ouder wordt, maak ik steeds moeilijker popjes. Op het laatst maak ik een pop met bewegende armen en beentjes". Bij voldoende belangstelling voor deze leuke cursus op donderdagochtend van 9.15-11.30 uur gaat Angelique op 15 januari van start. Inlichtingen over de cursus, bij "De Bereklauw", tel. 02155- 19176. De Vrijwilligers Vakature Bank Soest heeft een aantal projekten op stapel staan waarvan het slagen volledig af hankelijk is van de medewerking van enthousiaste vrijwilligers. Vooral het Gilde en de Slachtofferhulp vragen om inzet van velen. Over het doel van het Gilde (aanbieden van kennis en ervaring door ouderen) is al veel gepubliceerd,; de V.V.B. is voornemens daar de komende maan den mee door te gaan. Over het doel en het nut van Slachtofferhulp heeft men de laatste tijd veel kunnen vernemen via t. v. en media. Voor dit projekt vraagt de V.V.B. met spoed nog enkele deelne mers, zodat binnenkort ook in Soest een kantoor voor Slachtofferhulp ge vestigd kan worden. De V.V.B. vraagt nu al aandacht voor de komende zomervakantie-aktivitei- ten, vóór gehandicapten, dóór vrijwilli gers. Voor o.a. de volgende vakantie mogelijkheden worden enthousiaste mensen van 20 tot ca. 65 jaar gezocht: 1. Vakantie bemiddelingsbureau voor lichamelijk en/of zintuigelijk gehandi capten, die individueel en zelfstandig op vakantie willen. Dat gaat moeilijk zonder begeleiding. Daarom zijn voor deze individuele vakanties veel vrijwil ligers nodig, mensen met en zonder ver zorgingservaring. De vakantie vinden plaats in binnen- en buitenland, in ieder jaargetijde, en de duur kan variëren van een dagje- uit tot één of meer weken. 2. Joannitervakantieweken voor oude re lichamelijk gehandicapten. Deze groepsvakanties, met als deelnemers 24 gehandicapten en 24 vrijwilligers, wor den gehouden in aangepaste huizen in Nederland. Daar de leeftijd en de ver zorgingsbehoefte van de gehandicap ten steeds hoger worden is het nood zaak veel "deskundige" vrijwilligers in de schakelen., d.w.z. ziekenverzorgen den, verpleegkundigen (al dan niet in opleiding), fysiotherapeuten. Maar ze ker ook mensen met minder ervaring zijn welkom. 3. bungalowvakanties voor echtparen, waarvan één der partners in een ver pleeg- of verzorgingshuis woont. Deze vakanties duren één week en worden georganiseerd in verschillende plaatsen in Nederland in volledig aangepaste bungalows. Hiervoor is deskundigheid van de vrijwilligers een vereiste. Al deze vakantieaktiviteiten zijn niet mogelijk zonder de inzet van véél vrij willigers. Wie belangstelling heeft voor één (of meer) van de bovengenoemde vakantiemogelijkheden, kan voor ver dere informatie en aanmelding terecht bij de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49, tel. 12630. De Vakaturebank is geopend op maandag, dinsdag en donderdag, 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur; vrij dag 11.00-12.30 uur. Er zijn ook vakantiemogelijkheden voor jonge mensen vanaf 18 jaar op verschillende plaatsen in Europa. Snelle aanmelding voorkomt teleurstelling. Vakatures Voor de Baanlozenkrant in Amers foort worden met spoed enkele schrij vende medewerkers m/v gevraagd. Er is tevens plaats voor een fotograaf m/v en een tekenaar m/v. Wie in een gezellig te team wil leren "er gens" over te schrijven, onder deskun dige begeleiding, of meehelpen om ie dere maand de krant te maken, kan bel len naar de Baanlozenkrant, tel. 033- 630601. 8/610 Tuinman gevraagd om in het voorjaar de tuinen te verzorgen van de vier peuterspeelzalen in Soest. 8/28 Centrum voor Natuur en Milieu vraagt enkele vrijwilligers m/v om een permanente tentoonstelling te produ ceren. 8/27 Dienstencentrum in Amers foort zoekt twee vrijwilligers om bus met aanhanger te rijden, tenten op te bouwen en af te breken, en het aanleg gen van geluidsinstallaties. 8/22 Stichting landschapsbeheer heeft plaats voor een groot aantal vrij willigers m/v voor het verrichten van diverse werkzaamheden die voorko men bij het voeren van het projekt, zo als onkruid wieden, oogsten, zaaien, fruit plukken, sloten zuiveren, bermon- derhoud e.d. 8/17 Internationale Bouworde zoekt vele vrijwilligers m/v voor het verrich ten van bouwwerkzaamheden ergens in Europa. 8/9 Voor tuinprojekt in Hilversum worden enkele deelnemers gezocht. In gezamenlijke verantwoordelijkheid worden alle voorkomende werkzaam heden van deze kwekerij verricht. Heeft u belangstelling voor één van bo venstaande vakatures of wilt u deelne men aan een vakantie voor gehandicap ten, neem dan kontakt op met de Stich ting Vrijwilligers Vakature Bank Soest. Openingstijden en adres zie boven. De Vereniging Artishock, Steenhoff- straat 46, Soest, tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aanhet so ciaal culturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je van de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren tot en met 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding behoren f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmi nistratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. "Filmhuis Artishock" Steenhoffstraat 46, Soest. Elke donderdagavond aanvang 21.00 uur. Plaats reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: f 6,-, leden-c.j.p.-65 plus f 5,-. Donderdagavond 15 januari aanvang 21.00 uur "Abel" de beste Nederlandse film in 1986, plaats reserveren lijkt zin vol, want er zijn maar 60 plaatsen en wie het eerst komt, het eerst maalt. Let op! De toegangsprijzen zijn vanaf 15 januari f 1,- verhoogd e.e.a. i.v.m. de hoge filmhuur. Haast voelbaar hangt de gespannen verwachting van wand tot wand. Terwijl het zaallicht langzaam dimt klinkt het haastige geschuifel van een laatkomer. Hier en daar een laatste kuch, voordat de stilte invalt... Dan weerklinkt het be vrijdende beginakkoord. In het licht der schijnwerpers: het Amsterdams Saxo foonkwartet. Zo introduceerde, op 19 april van het vorig jaar, de Vereniging Artishock dit fenomenale ensemble in de Soester ge meenschap. Er volgde een succesvolle tournee door het land, die nog altijd niet is geëindigd. Zo speelt de formatie deze maand o.m. in het Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. Natuurlijk staat ook voor het seizoen '87-'88 weer een aantal bekende en on bekende werken van klassieke compo nisten op het programma. Op zaterdag 17 januari geeft het Amsterdams Saxo foonkwartet in Artishock een vooruit- voering van dit concert. André Hemmers, Rob Hauser, Mart Kok en Henk van Twillert zijn vier vir tuoze saxofonisten, die hun sporen in de Nederlandse muziekwereld inmiddels ruimschoots hebben verdiend. Enige jaren geleden vonden deze rasmusici el kaar in de klassieke muziek. Het Am sterdams Saxofoonkwartet was gebo ren. Klassiek werken, uitsluitend gespeeld op de saxofoon: in de wereld der mu ziek bepaald geen alledaags verschijn sel. Dat de beide ingrediënten zich ech ter uitstekend laten combineren, be wees dit ensemble. Gedurende een slechts korte kennismakingsperiode snuffelde het publiek voorzichtig aan het nieuwe geluid; toen brak het en- thousiasme los. De groep maakte furo re. Inmiddels is dit baanbrekende orkest niet meer weg te denken. Met beschei den, doch gepaste trots nodigt de Ver eniging Artishock u dan ook uit voor deze nieuwe Artishock-primeur, waar mee u als insider weer helemaal bij bent in het muziekgebeuren. Welke werken die zaterdag ten gehore worden ge bracht blijft op verzoek van de musici nog even een geheim. Maar wie het concert van vorig jaar heeft bijgewoond kan bevestigen, dat uw muzikale ver wachtingen in geen geval zullen worden beschaamd. Zaterdag 17 januari: het Amsterdams Saxofoonkwartet in Artishock, Steen hoffstraat 46 in Soest. Toegangsprijs f 7,50; CJP/65+ f 6,-. Aanvang 21.00 uur; zaal open vanaf 20.00 uur. In verband met de verwachte belangstelling is het raadzaam van tevo ren uw plaatskaarten te reserveren. Hiervoor kunt u alleen op 17 januari vanaf 15.00 uur bellen naar de Vereni ging Artishock, 02155-19577. Theater Amsterdam: Carré: Hoofdstad Operette met "der Bettelstudent," van vrijdag 23 jan. tot zondag 1 febr. (behalve maandag, zon dag matinee). Nieuwe de la Mar: "Een bijzonder pret tig vergezicht," met Mary Dresselhuis, Petra Laseur en Leen Jongewaard; van woensdag 21 jan. t/m zondag 1 febr. (behalve maandag, zondag matinee). Edenhal: André Hazes; woensdag 21 januari. Hilversum: Gooiland: Ramses Shaffy en Liesbeth List; zaterdag 24 januari. "De poppenspeler van Lodz"; toneel stuk van Gilles Segal, dinsdag 27 janua ri. Peter Faber, dinsdag 3 februari. Beuk-Gooilander busreizen: Dagje Parijs: alle zaterdagen het hele jaar door; f 35,— p.p. Düsseldorf: zaterdagen van 7 febr. - 7 maart; f 22,50 p.p. Brussel: dinsdag 20 jan. 3 en 17 febr.; f 22,50 p.p. Brugge: dinsdag 20 januari, 3 en 17 febr.; f 22,50 p.p. Westfriese Flora: 14, 17, 19 en 21 fe bruari; incl. koffie en entree f 35,— p.p. Deze tocht is eveneens mogelijk incl. goed verzorgd slotdiner; dan is de prijs f 55,— p.p. Winterberg Sauerland: Een dagje win tersport voor slechts f 39,50 p.p. Reis- data: zaterdagen in januari en februari g'ij voldoende sneeuw), e VW-geschenkbon is verkrijgbaar in waarden van f 10,— tot f 50,—. Vanaf januari 1987 is het VW-kantoor alle werkdagen geopend van 9.30 tot 16.30 uur. Het telefoonnummer is 12075.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13