WINTER m u TOT JEANS BI J van Doorn van Doorn 12?8 2?8 SUCADELAPPEN CUBAANSE- SINAASAPPELS Verwarring en onduidelijkheid over kunst en kabelkrantbeleid gemeente Soest Peters Baan opent ijspoorten SffCicftfai Kilo wè^zo gezien Stieupeï EbksrElsEnbv soest 2 kilo 65e JAARGANG NO. 20 WOENSDAG 14 JANUARI 1987 'Soestand VII' voldoet niet helemaal aan verwachtingen MOONBOOTS SCHAATSEN LANGLAUF SKI'S WARME WINTERJACKS HANDSCHOENEN - MUTSEN ANTI-SLIPIJZERS SCHAATSEN SLIJPEN SKI ONDERHOUD EN VERHUUR spnrthuis GLAS I] HANDEL V HTPIir Beckeringstraat 50 - Soest 'Hansje Brinkers' aan de Albert Cuyplaan Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest 'Oplossingendalen van 21 naar 17 Misdaadcijfers 1986 Soest vertonen lichte maar duidelijke stijging Gevaarlijk ijs op vijvers! awj HONSBERGEN HONSBERGEN Wegwerkers Grandioze opruiming 10 tot 40% korting! KETTING FORMULIEREN Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Verwarring troef. Dat geldt niet alleen voor het gemeentelijk kunstbeleid, maar evenzeer voor het beleid met be trekking tot de kabelkrant dat de ge meente Soest voor ogen staat. Op bei de terreinen is, mede door gebrek aan heldere richtlijnen uit Den Haag, nog zóveel onduidelijk, dat de discussie, die vrijdagavond in Soestand - de Soester talkshow in C-drie - plaats vond, eerder meer dan minder vraag tekens opleverde. De avond begon met een redelijk druk bezochte nieuwjaarsreceptie in het wit te café van C-drie, waar "Duode" de gasten muzikaal vermaakte die met een glaasje champagne waren verwelkomd. De start van het programma werd ge vormd door het optreden van de waar zegster Madame Soraya, die in haar gla zen bol Soest o.m. een "prachtig eigen tijds gemeentehuis naast een splinter nieuw gebouw aan de Dalweg" voor spelde. Verder "zag" ze "bergen geld" (de miljoenenreserves van de gemeen te, zoals presentator Jan Visser inter preteerde), een opbloeiend vereni gingsleven met feestelijk vertoon (het Landjuweel) en nog wat andere zaken. Tenslotte voorspelde ze Soest voor 1987 "vandalisme, verkeersproblemen, klagende burgers en moeizame verga deringen". "Het gaat allemaal dus weer z'n gewone gangetje," concludeerde Visser. De waarzegster las vervolgens de (lin ker) hand van burgemeester Scholten en beschreef hem als een gevoelig, huiselijk man, die van gezelligheid houdt, maar zich ook kenmerkt door "ausdauer" en inzet. Ze voorspelde hem een lang leven en constateerde dat hij "een eerlijke hand" had. 'Koesteren' De Utrechter Hans van Lunteren lever de, na opnieuw een optreden van "Duode" en vervolgens van cabaretier Renze Ferwerda en pianiste Toni Hol- thaus, als eerste zijn bijdrage aan de dis cussie over "kunst en cultuur" in Soest. In een weinig flitsend betoog schetste hij de betekenis van met name beelden de kunst voor de samenleving. Volgens hem zal die samenleving moeten zorg dragen voor haar kunstenaars en in dat verband betreurde hij het wegvallen van de BKR (Beeldende Kunstenaars Re geling, vroeger bekend onder de naam "contraprestatie"), die hij "de belang rijkste culturele voorziening van de 2e helft van deze eeuw" noemde. Hij gaf Soest een aantal praktische suggesties mee, nu de BKR wegvalt en nogal wat kunstenaars voortaan op de Bijstand zullen zijn aangewezen. Voor de ge meente is dat overigens ook nadelig, omdat zij in de BKR 5% voor haar re kening nam en van de Bijstandsuitke ring toch nog altijd 10 moet betalen. Van Lunteren pleitte o.m. voor kunst- roulatie met andere gemeenten, een ei gen voorzieningsfonds, een fonds waar- ,uit de kunstenaars met behoud van hun uitkering de kosten van ontwerpen en materiaal kunnen betalen, het beschik baar stellen van atelierruimte, initiatie ven voor exposities en kunstuitleen, etc. Hij wenste in elk geval dat de gemeente lijke samenleving de kunstenaars in haar midden serieus zou nemen en koesteren. Budgettair-neutraal Cultuur-wethouder Frans Kingma (PvdA) noemde Van Lunterens sugges ties wel het overwegen waard, maar wees erop dat er op het financiële vlak nog volslagen onduidelijkheid heerst over de afloop van de BKR. Hij liet we ten bereid te zijn om diverse mogelijk heden te onderzoeken, mits "budgettair neutraal", m.a. w. het moet de gemeente niets kosten. Het verstrekken van ge meentelijke opdrachten noemde de wethouder "een interessante mogelijk heid om heel gericht dingen te doen". Van kunstenaarszijde (Ton Paauw) werd aangedrongen op reservering van de gemeentelijke 5% in de BKR, om daarmee een "potje" te vormen waaruit in elk geval materiaal- en atelierkosten betaald kunnen worden. Kingma be loofde "driftig" naar goede wegen te zullen zoeken. 'Schiettent' Hij gaf toe dat de "beroepserkenning" voor de kunstenaar van groot belang kan zijn (bijvoorbeeld om kunstenaars in-de-bijstand te vrijwaren van een sol licitatieplicht), "maar hoe Den Haag dat allemaal oppikt is nog een groot vraagteken," aldus de wethouder in ant woord op de hartekreet dat met kunste naars voortdurend heen en weer wordt geschoven: "Wij mogen niet zeuren en klagen, maar moeten onze bek houden, omdat we toch niets 'nuttigs' voor de maatschappij doen...!", aldus Jeanne- Marie van Staveren. "Wij leven nu in een soort niemandsland, een soort schiettent waarin we volstrekt afhanke lijk zijn van het bestuur. Wie bepaalt straks de kwaliteitsnormen?" Kingma verklaarde zich graag bereid tot een dialoog met de plaatselijke kunste naars, zodra van Haagse zijde meer hel derheid is geschapen en besloot met de mededeling dat in het kader van de 1 "Zo- regeling (vanwege de bezuinigingen ooit in de ijskast gezet, maar daaruit nu weer ontdooid tevoorschijn gekomen) weer kunstwerken zullen worden aan gebracht in Overhees, Mercury en aan het Bleekveld. De commissie kunstaan kopen oriënteert zich momenteel op opdrachten. WIJ ZIJN ER KLAAR VOOR. UOOK? VOOR SPECIALE PRIJZEN Soesterbergsestraat 3 - Tel. 02155-12749 Ruiten (niet dubbel) zijn heel vaak beslagen U moet het advies van VAN EDE eens vragen dan krijgt U terstond voor vierkant of rond een eerlijke prijs, die uw beurs kan verdragen! li Al L 1 1L (werkplaats woonhuis) flll r.lir. BEL 160 55 0f 1 84 29 MtMA 1 en wij komeni In haar glazen bol zag waarzegster 'Madame Soraya' de toekomst van Soest. Ze voorspelde burgemeester Scholten in 1987 een nieuw gemeente- huis. FotoGoos van der wiIt Kabelkrant Dit voorjaar kan de gemeenteraad een voorstel tegemoet zien van B. W. over de kabelkrant. In het beleidsprogram ma is daarover al een nota aangekon digd en wethouder Ries van Logten- stein (CDA) van Openbare Werken deelde in "Soestand" mee dat de ge meente intussen een aantal kontakten heeft gelegd met instanties die eventu eel "in de markt" zijn om de informatie voorziening op de kabel voor hun reke ning te nemen. Het betreft enkele regio nale dagbladen en de Amersfoortse In- fokab, maar ook de Soester ziekenom roep AROS heeft grote belangstelling, al staat deze organisatie feitelijk niet veel meer dan een uitbouw van het ei gen programma-aanbod voor ogen, zo als AROS-programmaleider Kees van Doremaal het weten. Jan Visser het vóór hem enkele "lokale- omroep-hobbyisten" aan het woord, zoals Luuk Blom, René v.d. Berg en Rob Meeder. Uit hun opmerkingen bleek wel dat ze weinig zagen in een plaatselijke kabelkrant voor Soest. Re gionale samenwerking üjkt nog het meest haalbare, zolang de lokale om roep is aangewezen op de kabel en geen echte ether-frequentie krijgt toegewe zen. Een belangrijke voorwaarde voor een zendmachtiging is dat de organisatie die zich daarvan wü verzekeren "represen tatief' voor de hele plaatselijke ge meenschap moet zijn, aldus Van Log- tenstein, die vervolgens in een wat uit zichtloze discussie raakte met Blom. Van Logtenstein beweerde dat Soest ze ker lering zal trekken uit de fouten die met de lokale omroep in Amersfoort zijn gemaakt, met name voor wat be treft de financiering van de program ma's, omdat vaststaat dat de kabel-ex ploitanten veel meer geïnteresseerd zijn in lokale televisie dan in lokale radio. De legende waaraan de "Kinder dijk" zijn naam dankt en die als illu stratief voor de heroïsche strijd van de Nederlanders tegen het water wordt verteld, wil dat ene Hansje Brinkers ooit het onderlopen van zo'n beetje half Nederland heeft we ten te voorkomen door met zijn vin ger een gaatje in de dijk dicht te drukken. Hij voorkwam daarmee een ramp, zoals in het buitenland graag wordt verteld. Dat mooie, maar weinig betrouwba re verhaal kreeg vorige week in Soest een waar-gebeurd vervolg, toen een flatbewoonster van de Albert Cuyp laan het te koud vond in huis. Ze meende dat door het ontluchten van de centrale verwarming de tempera tuur wel zou kunnen stijgen en draai de daarom de ontluchtingsnippel op de cv-radiator open. Iets te vér, zoals bleek, want het ding begon onmid dellijk te spuiten, met als gevolg dat er een grote hoeveelheid water in de woning op de 6e etage terechtkwam. De nippel zelf was de kamer inge schoten en kon niet meer worden te ruggevonden. De gealarmeerde benedenbuurman schoot te hulp en toonde - de legen de van Hansje Brinkers misschien in het achterhoofd - de onder de gege ven omstandigheden vereiste tegen woordigheid van geest door zijn vin ger op het gaatje te houden. Dat moest hij zo'n tien a vijftien minuten volhouden, totdat de politie kwam en de zoekgeraakte ontluchtingsnip pel terugvond in de vloerbedekking. Al met al moet er toch zo'n honderd liter warm water uit de verwarming zijn gestroomd. Al ziet het er niet naar uit dat hij een plaatsje krijgt in de apocriefe Nederlandse historie, de buurman heeft met zijn koene op treden een "ramp" van iets minder dan nationale omvang weten te voorkomen. En dat is toevallig wél waar...! 'Niet te grote inbreng' Van Logtenstein liet weten dat de uit voering van de programma's geen zaak "des gemeentes" is. "De initiatiefnemer bepaalt zelf hoe hij gaat opereren en de gemeente moet ook niet een te grote in breng willen hebben." Dót Amersfoort fouten zou hebben gemaakt werd overi gens van andere zijde weer bestreden, zodat de discussie ook op dit punt ein digde in algemene verwarring. De vereiste respresentativiteit zou vol gens Van Doremaal voor de AROS he lemaal geen te hoge drempel behoeven te zijn. Door de instelling van een pro grammaraad, die een of tweemaal per jaar de grote lijnen vaststelt, kan aan die voorwaarde worden voldaan. De AROS heeft in Soest 120 organisaties benaderd, waarvan zo'n 60 positief heeft gereageerd, aldus Van Doremaal. Het is overigens niet de gemeente, maar het ministerie van WVC dat een zend machtiging verleent. "Soestand", dat dit keer ongeveer hon derd belangstellenden trok, werd afge sloten met een optreden van Richard van Bemmelen. De conclusie kan zijn dat over beide "items", zowel de kunst als de kabelkrant, de discussie in een veel te vroeg stadium plaatsvond. Deze zevende aflevering van de talkshow vol deed dan ook niet helemaal aan de ver wachtingen. Sinds maandagmiddag is de Peters Baan aan de Eem weg weer geopend voorjong en oud. Destrenge vorst van deafgelopen week heeft van het water indepolder letter lijk en figuurlijk een ijsbaan gemaakt. De conditie van het ijs is volgens het bestuur van de ijsvereniging Peters Baan uitstekend Dit is mede te danken aan de medewer kers van de baan, die veel werk hebben verzet om de laag sneeuw van het ijs te verwij deren. Een groot aantal Soesters heeft de weg naar de Peters Baan reeds gevonden om de ij zers onder te binden. De één doet dat om in een acceptabel tempo baantjes te trekken, de ander zoekt al vallend en opstaand de gezelligheid van de Hollandse winter op. De openingstijden van de Peters Baan zijn 's middags van 13 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 22 uur. Met de weersverwachtingen voor ogen mag worden verondersteld dat de Peters Baan voorlopig goed berijdbaar blijft. De door de politie vorige week gepu bliceerde "misdaadcijfers" over het afgelopen jaar laten een lichte maar duidelijke toeneming van het aantal misdrijven zien. In 1986 werden 2206 misdrijven in de zin van het Wetboek van Strafrecht en de Wegenverkeers wet genoteerd; in 1985 waren dat er dog 1973. Het aantal opgeloste mis drijven daalde van 412 (21 procent) in 1985 naar 363 (17 procent) in 1986. Opvallende stijgingen deden zich voor bij de seksuele misdrijven (van 11 naar 29), bij de "eenvoudige diefstallen" (van 771 naar 926), bij de "gekwalifi ceerde" diefstallen - doorgaans inbra ken in huizen of gebouwen, in auto's etc. - (van 565 naar 614) en bij de ver nielingen (van 274 naar 343). De diefstallen hadden o.m. betrekking op fietsen (van 485 naar 470), brom fietsen (36-39), personenauto's (15- 32), uit voertuigen (121-216), winkel- diefstallen (23-38) en diefstallen uit woningen (149-176). Misdrijven tegen de Wegenverkeerswet leverden o.m. de volgende cijfers op: rijden onder invloed (100-83), doorrij den na ongeval (120-117). Het door de politie behandelde aantal verkeerson gevallen steeg overigens van 777 naar 803. Het aantal ongevallen met dodelij ke afloop steeg van 4 in 1985 naar 6 in 1986. De gemeente heeft in de afgelopen dagen wakken gehakt in het ijs op een aantal vijvers in Soest, ten be hoeve van de eenden en de vissen. Die wakken zijn afgedekt met tak ken en dus aan het oog onttrokken. Wie zich op het ijs begeeft om bij voorbeeld de eenden te voederen dient daarmee wel rekening te hou den en goed op te passen. Ten over vloede zijn er bordjes bij geplaatst met de zeer serieus te nemen waar schuwing "Gevaarlijk ijs". De vijvers waar het om gaat zijn merendeels gelegen in Overhees: bij het Tromslagerpad, bij de Cim baal en de beide vijvers aan de Ko ningsweg. Bovendien geldt hetzelf de voor de vijver in het park Colen- so. Kapsalon/Zonnestudio - Zonnecentrum Weet U dat U al voor f8,50 bij ons terecht kunt. En met 5 behandelingen al lekker bruin bent. Volgens afspraak. Soest er- dltt) bergsestraat 39A Tel. 02155-10706 Alleen donderdag Alleen donderdag (C. K door Gerard Paul Wat een voldoening voorde wegenbou wers toen een afzienbare rij auto 's zich daags na de opening voortbewoog over de nieuwe rijksweg. Het had veel door zettingsvermogen en een vooruitziende blik gevergd om zover te komen, want je kunt wel een weg aanleggen maar nie mand laat zich dwingen daar ook ge bruik van te maken, maar je doet er wei nig aan als het publiek daar anders over denkt en zijn eigen weg gaat. Enkele jaren geleden heb ik ter gelegen heid van de jaarwisseling een aantal plaatsgenoten in verlegenheid gebracht door hen namens de krant de vraag voor te leggen wat ze van het nieuwe jaar ver wachtten. Slechts een enkeling ging daar zonder reserve op in, de meesten wilden eerst weten in welke hoedanig heid hen dat werd gevraagd, welke pet ze op moesten zetten. Want als politicus vertel je bijvoorbeeld een heel ander ver haal dan als vader van een stel op groeiende kinderen, hoewel beide kwa liteiten heel gemakkelijk in een bepaal de persoon verenigd kunnen zijn. Bo vendien heeft hij wellicht een levens partner en een betaalde baan naast zijn politieke ambities. Dat alles en nog veel meer is zijn leven en ook van dat geheel verwacht hij wat, net als van zichzelf trouwens. Als we dat bij elkaar optellen wordt het een hachelijk avontuur. Bij zo'n lange rij betrokkenen moet hij wel ergens teleurgesteld worden en dat te meer als hij ze in zijn verwachtingspa tronen gevangen houdt. Ziet u het voor u? Die verwachtingen ontnemen anderen de ruimte en de bewegingsvrijheid die nodig zijn om tot hun recht te kunnen komen. Toch is het niet verkeerd om be paalde verwachtingen te hebben, te koesteren zelfs. Vervuld van idealisme kunnen we wegen bouwen voor de toe komst van... vul zelf maar in, maar het kan zijn dat het verkeer een andere weg kiest. Het is zelfs waarschijnlijk. Je kunt dat aan de kant van de weg, een tikkeltje cynisch wellicht, aanzien, maar dan heb je het nakijken. Opvoeden en met men sen omgaan - het is bijna hetzelfde - ver gen veel doorzettingsvermogen en een vooruitziende blik en je wordt er zo nu en dan doodmoe van. Nog moeierder- der dan van een dag hard werken. Bromfietser deelt kopstoot uit De 19-jarige A.S. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte wegens mis handeling, nadat hij een "aanvaring" met een onbekend gebleven bromfiet ser had moeten bekopen met drie afge broken tanden en een bloedneus. Het incident deed zich voor op de Middel- wijkstraat, waar S. naast een vriend fietste. Naar de smaak van de achter hen rijdende bromfietser, die hen wilde inhalen, ging S. niet snel genoeg opzij. "En passant" reed de bromfietser ver volgens tegens hem aan en diende hem de kopstoot toe. Juist!!! Goed idee, om nu ook zo'n1 voordelige pot NUTRIX van Lancöme voor f26.50 te gaan halen bij: Posdwwe Soesterbergsestr. 55 Soest - Tel. 12639 Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1987 | | pagina 1