i Politieke troostprijs van het jaar: Gouden Oliebol voor Soest Erbij scliocmsikcr 490, Visser verslaat Boerkoel nipt in 'Tien over rood' lbrilmodel COMPATIBEL MET. WEET U WEL I3Ï WOENSDAG 14 JANUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 Eerste 'Proest' van 1987 over ontwikkelingssamenwerking Provincie wil toch aansluiting A 28 in Soesterberg ONKYO Soesterberg mag in april 'praten met B. W' Voor vestigingscommissie huisartsen Gemeente zoekt naar 'representatieve' gebruiker van Soester gezondheidszorg Klachten bezorging Soester Courant SOESTER COURANT Vergunning van B.& W. voortaan verplicht Vestigingscommissie gaat 'ruimte' voor nieuwe huisartsen onderzoeken Beperkte beleidsvrijheid bij vestiging huisartsen 2.490,- In "Proest", het politieke café van Progressief Soest dat vorige week in een "uitverkocht" café de Rode Haan aan de Birkstraat werd gehouden, is de "Gouden Oliebol" - de politieke troostprijs van het jaar - door Jan Vis ser uitgereikt aan het collectief van Soest Erbij, het min of meer "onder grondse" krantje dat om de veertien dagen in Soest wordt verspreid voor en door "gewone mensen", zoals Vis ser het uitdrukte. Het collectief had volgens de Progres sief Soest-voorman recht op deze on derscheiding omdat het al acht jaar in de weer is voor de mensen van de "on derkant", die hierin hun klachten en so res kwijt raken omdat ze daarmee ner gens anders terecht kunnen. "Soest Er bij is soms heel scherp, en slaat de plank ook wel eens behoorlijk mis, maar toch is het een geweldige prestatie om dit al die jaren vol te houden," aldus Visser. De prijs werd in ontvangst genomen door het oudste lid van het collectief, een 84-jarige Soester die werd geïntro duceerd als "ome Jan", want evenals in Soest Erbij zélf werd ook nu de anoni miteit van de medewerkers strikt in acht genomen. Het gezelschap wilde overi gens wél op de foto. Ontwikkelingssamenwerking Vóór de prijsuitreiking stond de bijeen komst in het teken van de ontwikke lingssamenwerking. Thea Vierens, coördinator van de educatieve afdeling van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers (SNPV), en Leidje Tomassen, voor zitter van ae Derde Wereldgroep Soest, voerden het woord over dit onderwerp, met name over de aspecten met betrek king tot het beleid van de gemeente. Leidje Tomassen herinnerde er o.m. aan dat het initiatief tot de oprichting van de Derde Wereldgroep drie jaar eerder in "Proest" was genomen en dat het Rwanda-project een afgetekend succes is geworden. Verheugd stelde ze vast dat de gemeente Soest zich langza merhand ook voor ontwikkelingssa menwerking is gaan intersseren. Thea Vierens vertelde een en ander over de SNV, die in 26 landen zo'n 600 ^Nederlandse deskundigen heeft uitge- Er komt waarschijnlijk toch een aan sluiting van de Richelleweg in Soester berg op de nieuwe rijksweg A 28. Het provinciale bestuur heeft de bezwaren van een aantal organisaties ongegrond verklaard. Gedeputeerde Staten vin den dat de aansluiting gewenst is met het oog op de verkeerssituatie in Soes terberg. Bovendien kan het gebied tus sen de A 28, Richelleweg en de Ameri kaanse wijk Apollo eventueel gebruikt worden voor woningbouw. Het Kontakt der Kontinenten had be zwaar aangetekend bij GS omdat men geluidsoverlast vreest van de te realise ren afslag van de A 28 bij de Richelle weg. Ook in het Missiehuis Sint Jan is men bang voor dergelijke gevolgen. De vereniging Soesterbergs Belang betwij felt het of de verbinding tussen de A 28 en de Richelleweg noodzakelijk is. De vereniging tekende ook bezwaar aan bij GS. De leden van GS hebben meegedeeld dat er geluidwerende voorzieningen zullen worden getroffen bij de Richelle weg. Ze zijn van mening dat de nieuwe aansluiting een belangrijke verminde ring van de verkeersbelasting op de Amersfoortsestraat zal betekenen. zonden. Minstens even belangrijk als de financiële hulp is volgens haar de be wustwording in Nederland, al maakte ze wel wat kritische opmerkingen over de gretigheid waarmee veel gemeenten zich de laatste jaren op het "item" ont wikkelingssamenwerking storten. "Ik vrees wel eens dat het een soort rage aan het worden is," aldus Vierens. Ze waar schuwde in dat verband tegen een kromme, al te simpele beeldvorming van de mensen in de Derde Wereld als "arm en zielig". "Nederland zit propvol gironummers, en al te vaak wordt de SNV benaderd door burgemeesters of gemeentebestu ren met de vraag'Hebt u snel even een project voor ons?' Vooral tegen de tijd van de gemeenteraadsverkiezingen staat de telefoon roodgloeiend," aldus Thea Vierens, die de keuze voor de pro- jectvorm - zoals het Rwanda-project in Soest - toejuichte, omdat het de proble matiek van de Derde Wereld "in een notedop" helder maakt. Ze wees er ver der op dat ontwikkelingssamenwerking ook in deze vorm een zaak van lange adem is en dat men niet al te snel specta culaire resultaten moet willen zien. Vinger Zij riep de gemeenten op creatief en speels op dit terrein te opereren, ook al omdat de SNV "nauwelijks een vinger krijgt achter wat er in Den Haag ge beurt". Wat haar betreft zou via de om- Jan Visser (r.) overhandigde "Ome Jan" van Soest Erbij de Gouden Olie bol. Foto: Goos van der Wilt weg van de gemeenten de invloed van de organisaties die zich voor ontwikke lingssamenwerking en bewustwording inzetten best wat groter mogen worden. Ze noemde het van groot belang dat de plaatselijke activiteiten worden gedra gen door een breed samengestelde groep, die een goede ingang heeft bij de diverse achterbannen. Wel constateer de ze met spijt dat het particulier initia tief meestal wordt opgezet door vrou wen, maar zodra de gemeente zich offi cieel met de ontwikkelingssamenwer king als beleid gaat bezighouden blijkt de zaak door mannen te worden "over genomen". Leidje Tomassen kon haar voor wat de Soester situatie betreft geruststellen. Ze liet weten blij te zijn met de gemeentelij ke steun, "al hebben we er veel overtui gingskracht voor nodig gehad." Op haar beurt bedankte ze de verschillende leden van de Derde Wereldgroep voor hun niet aflatende inzet, met name Ton Elderenbosch, die op de achtergrond zeer veel werk verzet. Het talrijke pu bliek in de Rode Haan beloonde de in zet van de Derde Wereldgroep op voor stel van Chris Uiterwijk met een gul ap plaus. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Kees Boerkoel (l.) en Jan Visser aan de "afstoot" bij hun tien-over-rood. Het politiek café "Proest"in de bijna uitpuilende Rode Haan ademde vo rige week dinsdagavond een gezelli ge en ontspannen sfeer, ook al door de enthousiaste muzikale bijdrage van de Soester groep "Majapa", maar het klapstuk van de avond vormde de sportieve krachtmeting die in de pauze plaatsvond op het groene laken van het 150 jaar oude biljart van het café. Jan Visser had het PvdA-raadslid Kees Boerkoel uitgedaagd voor een partijtje "Tien over rood", waarmee Visser duide lijk wilde maken dat de PvdA vol gens hem ook in 1987 hard toe is aan een beetje "verlinksing". Voordat de heren aan de "afstoot" begonnen liet Boerkoel weten dat, in tegenstelling tot wat Visser voortdu rend beweert, "de sport" niet rechts is. "Dat geldt hooguit voor de be stuurders, want de sporters zélf wil len alleen maar gewoon lekker spor ten," aldus Boerkoel. Het PvdA- raadslid maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens aan te dringen op verandering van de structuur van de Sportstichting en omvorming daarvan in een Sportraad, waarin de sportclubs zélf de voor hen belang rijke beslissingen nemen. FotoGoos van der Wilt Met een vaardigheid die deed ver moeden dat beide heren recentelijk nog druk hadden geoefend - hetgeen uit welingelichte bronnen wordt be vestigd - hanteerden zij, van tijd tot tijd druk krijtend, de keu. Volgens kenners brachten de heren er geen van beiden veel van terecht, maar Visser maakte, alle opmerkingen over zijn "geboren verliezer-schap" logenstraffend, tot veler verrassing een vlotte serie caramboles "over de rooie" en zette Boerkoel vrij snel op afstand. Mede dankzij een wat soepele inter pretatie van de spelregels door gele- genheidsscheidsrechter T.v.d.Neut - die na een misser van Visser de reeds behaalde punten handhaafde ("an ders duurt het veel te lang") - bereik te het Progressief Soest-raadslid als eerste de negen punten. Boerkoel stond aanvankelijk op ruime achter stand, maar wist deze gedurende de partij overtuigend in te lopen tot op één punt. Voordat hij Visser had kunnen inhalen maakte deze met een voor zijn doen opvallend staaltje van zelfbeheersing en trefzekerheid de beslissende drie-banden-stoot, waarvan het "touché" hem de (nip te) zege bracht. Voor de inwoners, verenigingen en instellingen van Soesterberg is er op don derdag 9 april 's avonds om half acht gelegenheid om te "Praten met Burge meester en Wethouders." De avond wordt gehouden in het Dorpshuis. Het is niet de bedoeling dat die avond een thema, Soesterberg aangaande, aan de orde komt. Ook is het geen politieke avond. Maar iedereen krijgt de gele genheid om zijn of haar zegje te doen over zaken die op het dorp Soesterberg betrekking hebben. Burgemeester en wethouders willen als bestuurders op deze "praatavond" met de Soesterbergers te weten komen wat er zoal bij hen leeft. Getracht zal worden meteen antwoord te geven op de vragen. Als dat niet lukt krijgen de vragenstellers zo spoedig mogelijk daarna schriftelijk antwoord. Noteer dus vast in uw agenda: donderdagavond 9 april, Dorpshuis Soester berg. de kontaktes Polycon kontaktlenzen zijn ,,Z"uurstofdoorlatende harde lenzen die ook nog zacht op het oog aanvoelen. 1De lenzen zijn buitengewoon ogenvriendelijk. 2. De lenzen bevatten siliconen en voelen daardoor duidelijk zachter aan dan normale harde lenzen èn laten voldoende zuurstof door. 3. De gewenningstijd is zeer kort. 4. De meeste mensen die Polycon lenzen dragen kunnen zonder problemen lenzen en bril afwisselen en blijven steeds helder zien. 5. Overgevoeligheid tegen licht en hinderlijke reflexen worden door de nieuwe Polycon lenzen bijna altijd opgeheven. 6. Sportbeoefenaars hebben meer baat bij de Polycon lenzen, omdat het materiaal een betere warmte-afgifte heeft. Dat is belangrijk voor de zuurstofbehoefte van het oog. Polycon lenzen moeten nat bewaard worden, maar vragen géén duur of gecompliceerd onderhoud. Polycon lenzen geven het comfort van zachte lenzen en het scherpe zien van harde lenzen. Polycon lenzen gaan langer mee dan zachte lenzen. Polycon lenzen kunnen verzekerd worden. Gediplomeerd optometrist - Lid O.V. w w ZUIDPROMENADE TELEFOON 1 2874 Ondanks het feit dat een aantal leden het stuk niet of nauwelijks had kunnen bestuderen heeft., de raadscommissie Welzijn zich vorige; v^eek alvast maar gebogen over de notitie van Burge meester en Wethouders over de instel ling van een "vestigingscommissie" voor huisartsen. Die commissie moet B. W. adviseren over de vestiging van nieuwe huisartsen in de gemeente. De commissie had geen problemen met de notitie, al werd er even gediscus sieerd over de samenstelling van de commissie, met name voor wat betreft de twee leden uit de kring van de "ge bruikers". Het College stelt zich voor daarvoor een lid te benoemen uit de kring van de ledenraad van het zieken fonds, en een uit dé besturen van óf het gezondheidscentrum "De Bundeling" (Soest-Zuid), óf de Kruisvereniging Soest. De Kruisvereniging komt minder in aanmerking, zo bleek tijdens de discus sie, omdat men in die kring vreest voor het "twee-petten-probleem", zoals wethouder Frans Kingma het uitdruk te, door een dreigende vermenging van uitvoerende en bestuurlijke verant woordelijkheden. De commissie meen de dat de benoeming van een lid uit de ziekenfondsledenraad (mits een Soes ter") waarschijnlijk geen problemen zou opleveren, al vroeg Leidje Tomassen (Progressief Soest) zich hardop af wat zo'n ledenraad eigenlijk was, omdat ze zich er niets bij kon voorstellen. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) vond dat er voor het andere gebruikerslid be ter gezocht kon worden in de kring van de Nederlandse Patiëntenvereniging. "Dat is een algemene organisatie, die overal in het land van de grond komt." Hij wist overigens niet of er in Soest een plaatselijke afdeling bestaat of onder weg is. De Bundeling achtte hij te be perkt om "representatief' te zijn voor alle gezondheidszorg-consumenten van Soest. Volgens interim-secretaris Ad v.d. Haar is ook wel gedacht aan gehandi capten-organisaties, omdat die als eni gen benaderbaar zijn, maar vanuit die kring is negatief gereageerd. Volgens hem is er in Soest geen afdeling van de Nederlandse Patiëntenvereniging. "Vijf jaar geleden is wel eens gepro beerd in Soest zo'n organisatie op te richten, maar die is helaas toen al in een vrij vroeg stadium ter ziele gegaan." Marijke Weidema (WD) was het trou wens niet met Meilof eens en betoogde dat De Bundeling juist een uitstekend voorbeeld was van een patiënten-orga nisatie. Volgens haar beperkt het werk gebied van het gezondheidscentrum (waarin behalve drie huisartsen ook de kruisvereniging en het maatschappelijk werk participeren en waarin de "cliën ten" zitting hebben in het bestuur) zich ook niet tot "alleen maar" Soest-Zuid. Leidje Tomassen drong er nog op aan om het mogelijk te maken dat nieuwe huisartsen in Soest ook in deeltijd kun nen gaan werken. Sommige leden von den het bezwaarlijk dat in de concept verordening voor de vestigingscommis sie is uitgegaan van een vergadering in het openbaar. Lydia Meijer (PvdA): "Je kunt beter gelijk vastleggen dat die vergaderingen besloten zijn, want het gaat toch altijd over personen..." Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 en 13.00 tot 14.45 uur. Zaterdags gesloten. Burgemeester en Wethouders van Soest zien - ondanks het feit dat het merendeel van de Soester huisartsen hun praktijk in of in de buurt van het centrum gevestigd hebben - geen aan leiding om een eventuele nieuwe huisr arts die zich in de gemeente vestigt een bepaalde plaats aan te wijzen. B.& W. schrijven dit in de toelichting bij een notitie over het instellen van een vestigingscommissie. Die is noodzake lijk omdat het huisartsen die zich nieuw willen vestigen sinds 1 februari vorig jaar verboden is dit te doen zonder ver gunning van Burgemeester en Wethou ders van de vestigingsgemeente. Het Gewest Eemland heeft gekozen voor het zelfstandig plannen van de eer stelijns gezondheidszorg door de ge meenten zelf. Planning is gewestver- band zou immers inhouden dat het aan tal huisartsenpraktijken in regio-ver- band wordt bepaald. Dit kan het risico met zich meebrengen Met de invoering van het "Besluit Vestiging en Praktijkomvang Huis artsen vestigingscommissie", krijgt de gemeente voor het eerst een con crete taak in de planning van de eer stelijns gezondheidszorg. Het gaat echter maar om een beperkte beleids vrijheid, want het is de staatssecreta ris die de omvang van de "normprak tijk" vaststelt. De gemeente mag aan de vergunning ook geen voorwaar den verbinden en bovendien beschikt zij niet over bestuurlijke instrumen ten om huisartsen met een te grote praktijk te dwingen dezp "af te bou wen". In het algemeen zal de gemeente cri teria kunnen stellen voor wat betreft spreiding (door eventueel een ge schikte plaats aan te wijzen, maar daar voelen B. W. niets voor, on danks het feit dat vrijwel alle huisart spraktijken in Soest geconcentreerd zijn om en nabij het centrum), prak tijkomvang (B. W. mogen met een kleine marge afwijken van de mini mum-omvang van 800 patiënten en de maximale van 2750 patiënten - de normpraktijk is 2350 patiënten) en zgn. "persoons- en situatiegebonden factoren". Met dat laatste kan rekening worden gehouden als er een vacature moet worden vervuld. Daarbij kunnen voorkeuren worden genoemd ten aanzien van de persoon. Het gaat hierbij overigens alleen om het aan geven van een voorkeur; de criteria zijn geen grond voor een weigering van de vergunning. Voorbeelden zijn: een vrouwelijke huisarts, een al ternatief werkende huisarts, etc. dat bijvoorbeeld bij vertrek van een huisarts uit Soest de hierdoor ontstane vacature niet wordt vervuld omdat in Baarn een te groot aantal huisartsen ge vestigd is. Afgezien hiervan is het naar de mening van B. en W. van Soest be langrijk dat elke gemeente zelfstandig kan bepalen welke beleidsmatige prio riteiten gesteld moeten worden ten aan zien van de vestigingsplaats. De commissie gezondheidszorg, die momenteel tijdelijk ook fungeert als vestigingscommissie, heeft een advies uitgebracht over de samenstelling van de commissie. Op grond hiervan zijn Burgemeester en Wethouders van plan de vestigingscommissie te laten bestaan uit twee leden op voordracht van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging Amersfoort (een regionale organisatie, die de huisartsen in alle gemeenten in Eemland omvat), en verder een lid na mens de Soester huisartsen; namens de Kruisvereniging Soest; namens de Stichting Centrum van Maatschappelij ke Dienstverlening; namens de in Soest gevestigde para-medische beroeps beoefenaren; namens de GGD Eem land; namens het ziekenfonds, en ook een lid namens de particuliere ziekte kostenverzekeraars. Tenslotte zouden ook twee leden na mens de organisatie van gebruikers aangewezen moeten worden, waarbij B. en W. zich voorstellen een lid te be noemen uit de kring van de ledenraad van het ziekenfonds en de ander uit de besturen van het gezondheidscentrum De Bundeling of de Kruisvereniging Soest. De vestigingscommissie gaat dus uit elf leden bestaan. In de vergaderingen heeft de inspecteur voor de volksge zondheid in de provincie Utrecht een adviserende stem. Belangrijkste taak van de commissie is het minimaal een maal per jaar onderzoeken of er ruimte is voor vestiging van een nieuwe huis artsenpraktijk of dat de patiënten naar reeds gevestigde huisartsen moeten overgaan indien door welke oorzaak ook een huisarts zijn praktijk in Soest beëindigt. De notitie, waar Burgemeester en Wet houders in principe mee akkoord zijn gegaan, is nu voorgelegd aan de betrok ken raadscommissies. Nadat zij advies hebben uitgebracht, zullen B. en W. het definitieve voorstel formuleren en ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorleggen. Inbraak Birkstraat Bij een inbraak in het transportbedrijf van de firma C. aan de Birkstraat heb ben de daders vorige week zeven vrachtautowielen en twee bijbehorende banden ontvreemd. De waarde van de buit is ca. 15.000 gulden. Om binnen te komen werd een zijdeur geforceerd; via een roldeur aan de voorkant verlieten de daders het pand weer. De heer H. deed aangifte bij de politie. Alarm schrikt autokraker af Doordat het auto-alarm plotseling in werking trad heeft een onbekende da der vorige week zijn poging om een au to aan de Haverweerd te kraken voor tijdig moeten staken. De eigenaar, de heer B., constateerde wel dat een van de portieren van zijn auto was ver nield. Hij deed aangifte bij de politie. Inbraak PUEM-directiekeet Uit de directiekeet op het PUEM-ter- rein aan de Peter van den Breemerweg heeft een onbekende dader twee gas flessen, een driepits gasstel, een koffie pot en een hoeveelheid koffie ont vreemd. De deur bleek te zijn gefor ceerd. Een en ander moet al eind de cember hebben plaatsgevonden, zoals A. van O. de politie mededeelde toen hij vorige week aangifte kwam doen. y yV^' Schneider PC 1512 zet computerend Nederland compleet op z'n kop. Niet eer der kreeg u zoveel PC-waar voor uw geld. Volledig IBM® compatibel PC-systeem met monochroom of kleurenmonitor, inclusief muis. Met monochrome monitorl nnn 1 x360Kb diskdrive I mei extra diskdrive 2.390,- met 10 Mb harddisk 3.390,- met 20 Mb harddisk 3.590,- meerprijs kleurenmonitor 500,- Met kleurenmonitor 1 x360Kb diskdrive De pro's van de Schneider PC systeem met 8086 processor, kloksnelheid 8 MHz. 512Kb intern geheugen, uitbreidbaar tot 640Kb naar keuze 1 of 2 360Kb floppy diskdrives of 1 floppy diskdrive en een 10 Mb of 20 Mb harddisk monitorresolutie 640x200 pixels high-resolution graphics; 16 kleuren RS232C en parallelle poort real time clock ingebouwde luidspreker met volumerege laar joystick poort 3 vrije uitbreidingsslols GEM, GEM Desktop en GEM Paint MS DOS 3.2 DOS PLUS Locomotive Basic 2 netweikondersteunend Boekhoudpakket Infas grootboek, debiteuren en crediteuren. Bij aankoop van een PC GEM Desktop software biedt een met de muis te besturen operating system voor ven sters en ikonen DOS PLUS voor compatibiliteit tussen CP/M 86 en MS DOS Basic 2 een krachtige nieuwe interpreter van Locomotive biedt belangrijke uitbrei dingen op BASIC Al de genoemde prijzen zijn exclusief b.t.w. v foto-film-uideo jj computer/ Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Zuidpromenade 15 - Soest Telefoon 12874 IBKC is een gedeponeerd handelsmerk en PC DOS is een handelsmerk van intornational Business Mechines Ine MICROSOFT en MS DOS zijn gedeponeerde handelsmer ken van Mlcrosotl Corp. DOS PLUS. GEM. GEM Desktop GEM PainI cn CP/M 861l/n handelsmerken van Digital Research Inc. Locomouc Beslc Is een handelsmerk van Locomotive Software Ltd.

Soester Courant | 1987 | | pagina 3