Qiide En "TEGELEN" D' Oude Enghe introduceert 'tegelen' in Soest Commissie Welzijnsplanning raakt milieu-taakgroep kwijt Militaire Luchtvaart Museum Soesterberg gesloten tot 1 april Nieuwjaarsbijeenkomst sport als van(k)ouds Heidi Fog uit Holbaek in Soest d'Oude Enghe 29,50 i Aangepaste vakanties van het Rode Kruis Iets voor u WOENSDAG 14 JANUAR11987 SOESTER COURANT PAGINA 9 Klachten bezorging Soester Courant Terug naar de oertijd Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc. 'Grillen' op een steen aan tafel A°est telefoon Nieuwe vorm van 'eetcultuur' gezond en gezellig Meer snelheidscontroles op Van Beuningenlaan en Bartolottilaan 'Praatpapier' over integratie met cie. Milieubeheer Prunusbestrijding langs spoorlijn Den Dolder-Baarn Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de krant de volgende dag in de bus. 'i De politie zal in de toekomst meer snelheidscontroles uitvoeren op de Yan Beuningenlaan en Bartolottilaan, zodat de weggebruikers zich meer zul len gaan realiseren dat op deze wegen een "aangepast" rijgedrag noodzake lijk is. Burgemeester en Wethouders hebben dat schriftelijk meegedeeld aan een bewoner van één deze wegen. De bewoner had namelijk geklaagd over de verkeerssituatie ter plaatse. zou te hard gereden worden en er zou den regelmatig aanrijdingen plaats vinden. Het gebied, inclusief de Bartolottilaan- van Beuningenlaan, gelegen tussen de hoofdstructuurwe gen de Birkstraat, Soesterbergsestraat en de Vondellaan heeft primair een ver- blijfsfunctie. De daarin gelegen woonstraten zijn zonder bijzondere aanpassingen ge schikt voor een 30 km/h-regeling, met uitzondering van de woonstraten Bar tolottilaan en van Beuningenlaan. Deze hebben momenteel meer een ver keersfunctie dan een verblijfsfunctie, mede door het dwarsprofiel van deze wegen namelijk een wegbreedte van 6.50 m. terwijl het wegdek bestaat uit bitumen. Doordat dit tracé gelegen is tussen de twee hoofdstructuurwegen, de Birktstraat en de Soesterbergse straat, is het voor het woon- en werk verkeer Amersfoort-Soest (zuid) v.v. een aantrekkelijke route om de ver keerslichten op de kruisingen Vondel- laan-Birktstraat en Soesterbergse- straat-Ossendamweg-Vondellaan, te mijden. Absoluut gezien is de verkeersintensi teit op de betreffende straten hoog, doch niet onacceptabel. De intensiteit op de Bartolottilaan ligt thans op werk dagen rond de 2350 motorvoertuigen per etmaal. Voor straten met een over wegende woonfunctie geldt in het alge meen dat een etmaalintensiteit tot zo'n 2500 motorvoertuigen acceptabel is. Het dwarsprofiel, de lange rechtstan den en de wegverharding nodigen i derdaad uit tot hoge snelheden. Op 21 en 22 augustus 1986 tussen 07.00 en 08.30 uur zijn door de afdeling verkeer van de gemeentepolitie Soest op de Bartolottilaan en de van Beunin genlaan snelheidsmetingen gehouden met de mini-radarapparatuur. Hierbij werd het verkeer met motorvoertuigen, komende vanaf de Birkstraat, in de richting Soesterbergsestraat gecontro leerd. Hierbij bleek, dat 8.3% van de geregi streerde auto's de snelheidsgrens van 50 km/h overschreed. Van de 196 ge controleerde motorvoertuigen waren er 16 in overtreding, met snelheden van 65 tot en met 75 km/h. Aangezien de 15%-waarde, die in de verkeerstechniek veelal wordt aange houden, niet wordt gehaald, zijn snel- heidsbeperkende maatregelen op de Bartolottilaan - Van Beuningenlaan niet strikt noodzakelijk. De klacht dat op de van Beuningenlaan regelmatig aanrijdingen plaatsvinden wordt niet bevestigd door het aantal geregistreer de verkeersongevallen ter plaatse. In de periode 1984 tot en met augustus 1986 vonden er op de Bartolottilaan 2 lichte verkeersongevallen plaats. Op de Van Beuningenlaan werden in deze periode geen verkeersongevallen geregistreerd. Het aantal bijna-ongevallen (of niet ge melde) is uiteraard niet bekend. Overi gens mag niet onvermeld blijven dat een vermindering van de intensiteit op de route zou kunnen gaan plaatsvinden als de plannen met betrekking tot de Koningsweg zijn uitgevoerd. Busbotsing door gladheid De 24-jarige mevrouw M. van O. uit Baarn kwam vorige week juist op het hoogste punt van de Van Weerden Poelmanweg (bij 't Soester Hoogt) door de gladheid op de verkeerde weg helft terecht, waar de 41-jarige M.H. zijn bus van Centraal Nederland tever geefs probeerde tegen de "bult" op te rijden. De Baarnse gleed met haar auto op de bus af, zodat er een botsing plaatsvond. De schade bleef beperkt en geen van de betrokkenen liep letsel op. Bromfietser gewond bij botsing tijdens sneeuwbui De 24-jarige J.C. uit Eemnes raakte vo rige week gewond toen hij op de Lange Brinkweg achterop een daar gepar keerde auto botste, die hij niet tijdig had opgemerkt. Het ongeluk vond plaats tijdens een korte maar hevige sneeuw bui. C. vloog door de klap over de auto heen en belandde vervolgens op het wegdek. Met hoofdwonden werd hij per ambulance naar Zonnegloren over gebracht. Het voornemen van het College van B. W. om de commissie Welzijnsplan ning haar taakgroep "Algemene as pecten van het milieu" te ontnemen en deze te laten opgaan in de sinds 1980 bestaande commissie Milieubeheer lijkt een beslissend stadium te nade ren. Dat mag worden afgeleid uit de verschijning van een ambtelijk "praat papier", waarin de relatie c.q. integra tie tussen beide "milieu-organen" wordt belicht. Vanuit de commissie Welzijnsplanning zijn over deze ont wikkeling tot dusver vooral ongeruste geluiden naar buiten gebracht. Niettemin blijven B. W. op het stand punt staan dat de samenstelling van de commissie Welzijnsplanning in dit op zicht moet worden herzien, op grond van "efficiency-overwegingen". De taakgroep zou dan worden ontkoppeld van de commissie Welzijnsplanning en de activiteiten worden ondergebracht in de commissie Milieubeheer. Op de achtergrond speelt ook mee de her overweging van de gemeentelijke orga nisatie. In het praatpapier wordt o.m. in herin nering gebracht dat de commissie Wel zijnsplanning zélf (bij de doelstellingen nota Welzijn in 1979) heeft gepleit voor de instelling van de commissie Milieu beheer, waartoe de gemeenteraad in 1980 dan ook besloot. "De commissie Milieubeheer zou meer technische know-how moeten leveren, terwijl de taakgroep meer de functie van overleg platform heeft en had." De gedachten van B. W. gaan uit naar samenvoeging van de commissie en de taakgroep, waarbij elke instantie die nu ook in een van beide groepen vertegen woordigd is een vertegenwoordiger in de "nieuwe" commissie Milieubeheer mag leveren. In de "huidge" commissie Milieube heer zijn - naast een raadslid en de wet houder Milieuzaken - vertegenwoor digd: de milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk; de ABTB; de werkgroep Leefmilieu Soest; het IVN; de Soester Zakenkring; TNO. In de taakgroep zijn vertegenwoordigd: het IVN; de WN de Soester Zakenkring; volkstuinverenigingen; bewonersverenigingen Soesterveen, Veenbes en KLM-woningen; milieuvereniging Soestdijk Geen Stankwijk; werkgroep Landschapsbeheer; Soesterbergs Belang; de woningbouwverenigingen. Nieuwe commissie In de nieuwe commissie Milieubeheer zullen al deze organisaties dus verte genwoordigd zijn. B. W. staat een structuur voor ogen die vergelijkbaar is met de commissie Welzijnsplanning, ten behoeve van de eenvormigheid van de advisering en omdat vragen van en antwoorden aan individuele leden snel ler te bestemder plekke zullen komen. Er zou dan ook een onafhankelijke voorzitter moeten worden aangewezen, terwijl er geen bestuurder (wethouder of raadslid) in mag zitten. Verder acht men het denkbaar dat de nieuwe commissie jaarlijks een "op schuivend" concept-vierjarenplan op stelt en aan het College rechtstreeks, maar aan de raad via de omweg van de commissie Ruimtelijke Ordening advi seert. De commissie Milieubeheer (de "ou de" dus) en de taakgroep hebben het verzoek gekregen om op de voorne mens, zoals die nu zijn vastgelegd in het "praatpapier", te reageren. In de kantine van de Mixed Hockey Club Soest (MHC) hangt een poster met de tekst: 'Maak van je sportdag geen stropdag'. Tijdens de nieuwjaars bijeenkomst van de sportstichting, die in het pand van het sportpark Ko ningsweg werd gehouden, had vrijwel iedereen de stropdas nog om. Het was er een kille bedoening omdat de ver warming pas vlak voor 'het handje schudden' was aangezet. Te laat om de sportvertegenwoordigers nog in een behaaglijke temperatuur bijeen te la ten zijn. Het zal in dit jaar voor wat betreft de spot nog wel vaker vriezen dan dooien in Soest. De hoogst verantwoordelijke sportman, wethouder drs. Günther Plomp, kwam (bijna klappertandend) in elk geval tot enkele opvallende uit spraken. Allereerst wees sportwethou der Plomp op de zaalruimteverdeling in Soest, een knelpunt dat men aan het eind van dit jaar hoopt te hebben opge lost wanneer de sporthal in Soesterberg is gerealiseerd. "Het ziet er naar uit dat we het zullen halen, maar we moeten er hier en daar fors aan trekken," aldus Plomp, die de communicatie tussen de verenigingen en de sportstichting tot één van de belangrijkste punten bom bardeerde. Hij hoopte dat de clubbe stuurders de contacten met de stichting zo goed mogelijk onderhouden, en zei derhalve te mogen verwachten dat de sporters eventuele problemen op de juiste plaats deponeren. In dat verband merkte Plomp op dat het geen slechte gewoonte zou zijn indien de sportver enigingen in hun clubbladen telkens wijzen op hun vertegenwoordiger in de sportstichting, zodat de leden te allen tijde bij die persoon kunnen aanklop pen. Heroverweging Een andere gewichtige gebeurtenis in sportend Soest zal zijn de politieke dis cussie over de structuur van de sport stichting. Plomp wees tijdens de nieuw jaarsreceptie nog eens op het feit dat de stichting zowel voor- als tegenstanders heeft. Dit jaar vindt de heroverweging plaats, waarbij de beste oplossing moet worden gezocht. "Ik hoop dat het een cleane discussie wordt, die zo goed ver loopt, zodat we de zaak zo zuiver moge lijk in structuur kunnen laten voortbe staan," wenste de wethouder ten over staan van ongeveer dertig sportbestuur ders. De sportnota, die dit jaar met medewer king van (bijna) alle clubs verschijnt, de jubilea van het Bentinck Fonds en MHC Soest en het particulier initiatief dat de tennissers en de atletiek-mensen zo goed aan de dag hebben gelegd wa- De Nederlandse Spoorwegen gaan vanaf maandag 19 januari intensief de prunus bestrijden langs de spoorlijn Den Dolder - Baarn. Er zal niet gespoten worden. Met de bestrijding hoopt men over enige tijd de typische spoorwegberm-flora terug te krijgen. Men zal met de werkzaamheden in Den Dolder beginnen en vervolgens via Soest naar Baarn gaan. Dat deze renovatie plaatsvindt is een gevolg van Sport-wethouder Plomp (l.) in een "sportief" onderonsje tijdens de nieuw jaarsreceptie. ren andere punten die Plomp aanhaal de. Ook vestigde Plomp de aandacht op een goede zwemaccommodatie, waar aan volgens hem in Soest grote behoefte is: "Er zit van alles in de pen, en ik hoop op een duidelijke lijn voor de toekomst. Weest ervan overtuigd dat we achter de schermen voor ons gevoel aardig druk zijn." Vervolgens mengde Plomp zich weer onder de ongeveer dertig tot veertig sportvertegenwoordigers. De tendens van de laatste jaren zette zich ook afge lopen maandag voort, en de sportre- ceptie werd matig bezocht. Wat dat be treft was de nieuwjaarsbijeenkomst als van(k)ouds. Sommigen lieten zich de borrel smaken, maar de meesten had den liever een warme chocolademelk of een jagertee in hun handschoenen ge sloten. kontakten van de gemeentelijke afdeling Groen en Recreatie met de Nederlandse Spoorwegen. Groen en Recreatie zou het een goede gedachte vinden wanneer bewoners die met hun tuin aan de spoorlijn Den Dolder-Baarn wonen, op deze aktie inhaken, door de prunus (vogelkers) op hun gebied, dat aansluit op dat van de spoorwegen, ook te verwijderen. Op die manier is er een effectieve bestrijding van deze woekerende plant. Bromfiets van de weg gehaald Op de Burgemeester Grothestraat ont- dekte de politie vorige week de 32-jari- geJ.K. uit Soest, die met een vaartje van 55 kilometer per uur reed en wierjs bromfiets bovendien veel te veel lawaai maakte. Hij werd aangehouden en kreeg een proces-verbaal. De brommer werd voor een technisch onderzoek voorlopig in beslag genomen. Met betrekking tot de zich steeds ver der ontwikkelende contacten tussen het Deense stadje Holbaek en Soest is 1987 veelbelovend begonnen. Al op maandag 5 januari kwam de eerste in woonster van Holbaek haar brede kennissenkring in onze woonplaats de beste wensen overbrengen. Het was Heidi Fog, die overmorgen 21 jaar wordt. Tijdens haar zevende bezoek aan Soest logeerde ze vier dagen bij de familie Rauch aan de Molenstraat. Heidi Fog was in augustus vorig jaar voor de laatste keer in Soest geweest. Ze stond toen aan het begin van een reis naar de Verenigde Staten. Nadat ze een week in Soest was gebleven, vloog ze met een toestel van de Israëlische vlieg maatschappij El Al van Schiphol naar Los Angeles. Vandaar vervolgde ze haar weg naar het noordelijker gelegen Solvang, een kleine plaats met een voornamelijk uit Denen bestaande be volking. In een ijssalon van vrienden verdiende ze de nodige dollars om tus sentijdse bezoeken te brengen aan San Fransisco, Chicago, Hawaï en Canada. Verrijkt met een schat aan nieuwe erva ringen landde ze vorige week maandag na vijf maanden USA op de grootste luchthaven van Nederland. Alvorens ze afgelopen vrijdag in Amersfoort de trein pakte om zich op de hoogte te stel len van de situatie in Holbaek, maakte ze gretig gebruik van de mogelijkheid een aantal dagen in Soest door te bren gen. Weinig geheimen Evenals voor Lars Dinesen, de jonge renwerker uit Holbaek die vorig jaar vier keer naar Soest kwam, herbergt «^„golhooldb^ Heidi Fog was al zeven keer in Soest Soest weinig geheimen meer voor Heidi Fog. De kleine week Soest was voor haar een prima afsluiting van haar inge laste vakantie. Deze week begint ze aan een studie voor binnenhuis-architect. Vanzelfsprekend begroette Heidi Fog zoveel mogelijk oude bekenden in Soest. Tussen de bedrijven door keek ze even rond in Amersfoort en Utrecht. Duidelijk werd dat de Amerika-trip zijn tol had geëist, want hoewel er aan aÜe kanten aan haar getrokken werd was de vermoeidheid van Heidi Fog niet on zichtbaar. "Het tijdsverschil met Los Angeles is negen uur. Ik vertrok zon dagmiddag om twee uur Amerikaanse tijd en kwam op maandag 10 uur Ne derlandse tijd in Amsterdam aan. Dat is bijna een etmaal vliegen, terwijl de reis dertien uur duurde. Ik heb het gevoel dat ik in Soest alleen maar geslapen heb, maar dat is natuurlijk niet waar," aldus Heidi Fog, die vrijdagavond j.1. door haar moeder op het Centraal Sta tion in Kopenhagen werd verwelkomd. In 1982 kwam Heidi Fog voor de eerste keer naar Soest. Dat was toen in ver band met de basketbaluitwisseling tus sen The Red Stars en Holbaek Basket bal Klub. Vorig jaar was ze hier twee keer, en in de voorbije week beleefde Heidi haar zevende visite aan Soest. En niet de laatste, "want ik kom in de zo mervakantie weer," zei ze kort voor haar vertrek naar Holbaek. Sinds afgelopen maandag kunnen fijn proevers in Soest en allen die graag eens lekker "buiten de deur" eten in Soest genieten van een nieuwe, bijzon der attractieve vorm van "eetcultuur": het zogenoemde "tegelen". Het be kende eetcafé D' Oude Enghe aan de Middelwijkstraat 2, midden in Soest, introduceert deze nieuwe manier van gezellig tafelen, waarbij het eten wordt gegrilld op een speciale natuur stenen tegel, die op een constante tem peratuur van zo'n 400 graden wordt gebracht. Deze nieuwe manier van voedselberei ding aan tafel is in feite al heel oud en stamt uit de tijd van de Assyriërs en de Egyptenaren. In zekere zin keert D' Oude Enghe dan ook terug naar de "oertijd", of liever gezegd: het Stenen Tijdperk, maar dan wel in een heel bij zondere betekenis van dat begrip. Aalt en Joke Ploeg van D' Oude Enghe hebben hun gasten maandag voor het eerst geconfronteerd met het "tegelen", en de reacties waren zonder uitzonde ring bijzonder enthousiast. Het ziet er dan ook naar uit dat deze eet-wijze uit stekend zal aanslaan, zodat binnenkort heel Soest op z'n minst één keer aan de Middelwijkstraat "getegeld" zal heb ben. Het staat wel vast dat het dan zeker niet bij één keer zal blijven. De tegel - ongeveer ter grootte van een gewone trottoirtegel - is gemaakt van hoogwaardig natuursteen (diofet), dat de in de speciale oven opgenomen warmte gedurende lange tijd vasthoudt op een vrijwel gelijke temperatuur. Per vier personen verschijnt er één tegel op tafel, die na een half uurtje wordt ver wisseld. Aan de bereiding van het eten komt geen boter, olie of vet te pas: het vlees laat na verloop van (korte) tijd vanzelf los van de tegel, vooral als deze tevoren met enig zout is bestrooid, het geen trouwens ook ten goede komt aan de smaak. Gezond, zonder 'luchtjes' Allerlei gerechten kunnen op de Semi- ramis-tegel - zoals de officiële naam luidt (naar een Assyrische koningin uit de 9e eeuw voor Christus, die naar ver luidt bekend stond als de mooiste, machtigste, wreedste en wellustigste vorstin van het toenmalige Oosten en Babyion tot de schitterende hoofdstad van haar rijk maakte) - worden gegrilld. Dat er geen boter, olie of vet aan te pas komt is natuurlijk in de eerste plaats erg gezond, maar heeft bovendien als op vallend voordeel dat er geen sprake is van walm of voor andere gasten storen de "luchtjes". Vlees, vis, groente, kaas, fruit, champignons, eieren - alles kan op de tegel, die in een speciale houder op tafel wordt geplaatst, worden bereid, op een manier die zonder overdrijving als "natuurlijk" kan worden omschreven. Het "tegelen" vindt bij D' Oude Enghe uiteraard plaats in het sfeervolle restau rant-gedeelte. In eerste instantie heb ben Aalt en Joke Ploeg gekozen voor een bijzonder smakelijk standaardme nu, dat o.m. bestaat uit zes verschillen de soorten vlees (in totaal zo'n 400 gram per persoon!), stokbrood met kruidenboter, salade, pommes frites, drie verschillende sauzen, ruim gevulde schaaltjes met uienringen, paprika, courgette en champignons, schijven ananas en stukjes banaan (allemaal heerlijk om te "bakken"). De kosten van dit menu bedragen slechts 29,50 en het is niet teveel gezegd dat dit - ze ker gezien de samenstelling - een bij zonder vriendelijk prijsje is. Wie voluit wil genieten zal niet nalaten het geheel te omspoelen met de uitstekende Pavil- lon-huiswijn van D' Oude Enghe. Exclusief voor Soest Afhankelijk van de ervaringen die Aalt en Joke in de komende tijd gaan op doen met het "tegelen" - dat exclusief voor Soest is en dus alléén in D' Oude Enghe plaatsvindt - wordt het menu mogelijk nog uitgebreid met diverse Zoals ieder jaar wordt het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist bij Soesterberg weer enige maanden gesloten voor het publiek. Deze wintersluitingssperiode van 5 ja nuari tot 1 april wordt niet alleen be nut voor het plegen van het noodzake lijke onderhoud aan vliegtuigen, mo toren, landingsgestellen en andere technische zaken maar zeker ook om het museum weer gedeeltelijk te ver fraaien. Tevens krijgt het hele mu seum een grondigeschoonmaakbeurt en wordt hier en daar het een en ander opgeknapt. De werkzaamheden worden, evenals in het afgelopen jaar, geconcentreerd in de Ir. Vreeburghal. In dezelfde stijl als de "Fokkergalerij" en het eerste gedeel te van de constructietechniek wordt nu het gedeelte met de rompconstructies en de landingsgestellen verbouwd. Ook zal de koffiekamer wat gezelliger gemaakt worden. Bij dé koffiekamer, die in het hoogsei zoen veel te klein is, zal buiten een ter rasje worden aangelegd. De video die regelmatig in de filmzaal Het in de vorige sluitingsperiode ge bouwde gedeelte van de constructie techniek. In deze stijl wordt de komende winter het gedeelte met de rompcon structies en de landingsgestellen ver bouwd. werd vertoond trok veel belangstelling en het videoprogramma zal worden aangepast en uitgebreid. De restauratiewerkzaamheden aan de FOKKER D-VII zullen gestaag door gaan en ook aan de bouw van de replica van de FOKKER D-XXI, een geza menlijk project van Fokker en de Ko ninklijke Luchtmacht, dat wordt bege leid door het museum, zal hard doorge werkt worden aangezien het in de be doeling ligt dit vliegtuig in 1988, in het kader van de viering van het 75-jarig bestaan van de Militaire Lcuhtvaart, te presenteren. Op 1 april a.s. zal de poort van het Kamp van Zeist weer worden openge steld voor de museumbezoekers. De FOKKER D-XXI waarvan door de Luchtmacht en FOKKER een repli ca wordt gebouwd. De gasten bij D'Oude Enghe lieten zich het "tegelen" goed smaken. soorten vis. "We moeten natuurlijk eerst nog even beküken hoe het gaat," aldus Aalt en Joke. Een van de aantrek kelijk mogelijkheden van het "tegelen" is dat het - als het weer het straks weer toelaat - ook op het royale "open" ter ras naast D' Oude Enghe kan plaatsvin den. Gezien de reacties van de gasten die maandag voor het eerst kennis maakten met het "tegelen" mag het niet verbazen als er sprake is van een beginnende rage, en dan een van een blijvend karakter. Want wie eenmaal heeft "getegeld" zal het daar zeker niet bij laten. Wie al bij voorbaat zijn of haar smaak papillen weet aangesproken - maar de smaak en de sfeer van het "tegelen" zijn veel beter te proeven dan te beschrijven - doet er goed aan even een tafel bij D' Oude Enghe te reserveren (tel. 13331). De keuken is op doordeweekse dagen geopend van twaalf uur 's middags (op zaterdag en zondag vanaf vier uur) tot tien uur 's avonds. Daarna kan men ui teraard voor een drankje nog uitste kend terecht in de gezellige bar. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331

Soester Courant | 1987 | | pagina 7