rijsd >est DARTHUIZEN O t Zwaantje 1 SLAGERIJ DUWEL STIJLVOL HUWELIJK Bouwplan terrein Oranje Hotel al in '85 besproken in raadscommissie R.O. Hartelijk afscheid oud-voorzitter Zeegers van commissie Welzijnsplanning UF Svfficfbfat -PAG1NA10 I WOENSDAG 14 JANUAR11987 SOESTER COURANT PAGINA 11 IELEN 4 - 13865 treken I en Afscheid Soester Courant goede informatiebron Guur weer buiten? Bij Syllie Hair verdwijnen de eerste grijze haren als sneeuw voor de zon <wl> Gepaneerde schnitzels h 88 Champignonburger Zuurkoolsteak Zeeuws spek -f 68 Restaurant Voor een goed verzorgd College antwoordt Wil Stekelenburg (PvdA Warm welkom voor 'nieuwe man'J. Mink 'Tolkentelefoon haal je zó bij V D' Verkoop vuurwerk aan banden? Inbraak Smitshof Computer beveiligingen HET WITTE HUIS Begroting 'Soest-Soest' met 8500 gulden overschreden ld AU TUIN-ADVIESCENTRUM 't voMderiwoCjt voor doe-het-zelvers Pruimen uit eigen tuin 3.50 1.95 1.95 14.95 4.95 9.95 5.95 5.95 6.95 nover ....4.95 9.50 s7.50 spiege 14.50 19.50 3ken 9.95 ive9.95 7.50 door Arie Wandelaar blauw met. zilver met. groen met. oranje goud met. zilver met. rood groen met. beige blauw met. groen met. groen met. groen met. blauw met. Ss Arie heeft d'r nog zien komen. Achttien jaar geleden verkaste ze, net veertig jaar oud, met pastoor Jan Buis man van Ruurlo naar Soest. Twee mensen, die ieder op hun eigen wijze zich het DIENEN en DIENST BAAR zijn als levensideaal gesteld hadden. Hij levend als een asceet, on buigzaam en allerminst afgestemd op wat tegenwoordig in sommige geval len doorgaat voor een knutsel - dan wel figuurzaagkerk. Zij, 't schaap met meer dan vier poten, meestal werkend op de achtergrond, altijd bij nacht en ontij voor iedereen aanwezig, beschikbaar. Beschikbaar om te luisteren, raad te geven. Begrijpend en troostend. Samen begonnen ze hun pastorale werk in wat eens de oude statige pas torie aan het Kerkplein werd ge noemd. Negen jaar later maakte bet oude plaats voor de tegenwoordige muziekschool, en betrokken ze de wat van meer gemakken voorziene pasto rie aan bet Kerkpad. Riet de Groot, want over haar gaat de ze week "Rondje Soest", vraagbaak, kokkin, huishoudster, maar vooral een gewaardeerd en gerespecteerd huisgenote van een pastoor, die ze tot aan het einde van zijn leven met zorg en toewijding vergezelde en begeleid de. Daar investeerde ze twintig kostbare levensjaren in, waarvan drie in Ruurlo en bijna zeventien in Soest. Letterlijk tot de dood erop zou volgen. Dat gebeurde op 14 februari 1986. Pastoor Johannes Simon Buisman, leermeester en raadgever van velen, stierf onverwacht. De leegte die hij achterliet werd, waar mogelijk en noodzakelijk, door Riet de Groot gevuld tot het ogenblik dat in het najaar van '86 in Pastoor Gerard v.d. Beek een opvolger werd gevon den. Aan z'n zijde zr. Gerda, met in haar bagage alle goede eigenschappen die een pastoor zich kan wensen. De nieuwe situatie maakte een wisse ling van huisgenotes noodzakelijk. Het werd stil rond Riet de Groot. Tot de komst van pastoor Gerard v.d. Beek was er geen tijd geweest 't verlies van "haar pastoor" te verwerken. Allerminst met haar gevoelens te koop lopend werd daaraan, stil en terugge trokken levend, na 1 november j.1. be gonnen. Zij die zoveel warmte uitstraalde moet in de afgelopen periode momenten van kille kou hebben gekend. Meeleven en aandacht kunnen dan de verzachtende werking van balsem hebben. Het was daarom een uitstekende ge dachte van haar werkgever, het kerk bestuur van de Petrus en Pauluskerk, parochianen en belangstellenden op te roepen en uit te nodigen om tijdens een te houden receptie van de uitge stelde waardering blijk te geven. Arie veronderstelde dat je daarvoor iedere avond, met uitzondering van de vrijdagavond,zou kunnen reserveren. Vrijdagavond, "Dossier Verhulst", .wie is er uit z'n stoel te branden? Een verkeerde inschatting. Honder den kwamen vrijdag j.1. in de tot re ceptie-ruimte ingerichte dagkapel Riet de Groot hun dank en beste wen sen aanbieden. De bekendmaking van het "Dossier Riet de Groot" ging ver gezeld met overhandiging van vele ge schenken en het optreden van een le vensechte Thomasvaer en Pieternel. En dat 't hier geen leken-onder- elkaar-bijeenkomst betrof bleek uit de aanwezigheid van alle in Soest aanwe zige, uit voorraad leverbare pastores, inclusief een afvaardiging van de Soes- ter Raad van Kerken. Riet de Groot, niet meer sneeuw rui mend, tuinloos, zonder agenda en druk telefoonverkeer. Gewoon in de WW. Een van de méér dan 700.000 Gevraagd naar het ca deau dat haar het meeste aansprak luidde het antwoord: "De kop en schotel van de kleine misdienaars. Het kleinste is immers altijd het mooiste." Riet de Groot, een mens om van te blijven houden. ARIE WANDELAAR Dan is het echt weer zo'n avondje om heerlijk te genieten van één van die uitgebreide winterkost- schotels (v.a. f 9,75). Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Jonge mensen hebben geen idee wat voor een gevoel het geeft als de eerste grijze haren zich vertonen. Velen kun nen maar moeilijk accepteren dat de leeftijd ook in hun uiterlijk een woord je gaat meespreken. Voor degenen die problemen hebben met grijze lokken of plukken is een nieuw product ont wikkeld. Nieuw in onze salon Rénovative geeft weer kleur aan uw eerste grijze haren Ter kennismaking een speciale prijs: Fl. 14,95 Komt u even langs, wij geven u graag een vrijblijvend Rénovative - kleuradvies. L KAPSALON Soesterbergsestr. 70 - Tel. 10706 Uw Rénovotive-specialist Rénovative is een uniek kleurproduct, afkomstig van het bekende haarverzor- gingstehuis L'Oréal. Het middel zorgt ervoor dat de eerste grijze haren niet zichtbaar zijn, terwijl de eigen haarkleur levendiger wordt. Bij kapsa lon Syllie Hair aan de Soesterbergse- straat beschikt men inmiddels over het nieuwe product. Syllie van Welzenis-de Goede is trots dat ze Rénovative in haar kapsalon heeft. "Ik richt mij vooral tot die vrouwen en mannen die de eerste grijze haren hebben zien verschijnen, maar vinden dat zij daar eigenlijk niet aan toe zijn. Iedereen heeft wel eens na gedacht over een oplossing om dit pro bleem tegen te gaan, maar het was altijd de vraag welke methode afdoende zou kunnen zijn," zegt de kapster uit Soest- Zuid. Natuurlijk De kleuren van Rénovative zijn bijzon der natuurlijk en doen de eerste grijze haren werkelijk als sneeuw voor de zon verdwijnen. Bovendien verandert er bij gebruik van het L'Oréal-product niets aan de oorspronkelijke staat van het haar. Rénovative is kleurecht, dat wil zeggen dat de kleuren geleidelijk aan verdwijnen zonder dat het haar zelf van kleur verandert. Het vergelen van het haar behoort wat dat betreft tot de ver leden tijd. Gemiddeld blijven de kleu ren van Rénovative niet minder dan zes keer wassen zitten. Het is verder pro bleemloos uit het haar te wassen. Ter kennismaking biedt kapsalon Syl lie Hair het nieuwe product Rénovati ve voor slechts 14,95 gulden aan. Deze tijdelijke aanbieding geldt tot en met 28 februari. Syllie Hair aan de Soes- terbergsestraat is natuurlijk ook het adres voor ieder kapmodel, of zo maar voor het vrijblijvend inwinnen van ad vies. Ook in 1987 blijven wij u verrassen met specialiteiten en aanbiedingen. 100 gram I Heerlijk gekruid gehakt. 80 Rijkelijk gevuld met champignons, 100 gram I Gekruid varkenslapje met zuurkool en ontbijtspek OIO 100 gram feo 100 gram I STEENHOFFSTRAAT 58 - SOEST TELEFOON 02155-12377 Ruime parkeergelegenheid Sedert 1931 Uw slager! Voor informatie: tel. 1 38 07 De PvdA-fractie in de Soester ge meenteraad wist al lang van de plan nen voor de bouw van woningen op het terrein van het Oranje Hotel aan de Burgemeester Grothestraat. Het raadslid Wil Stekelenburg, dat na mens haar fractie daarover onlangs een aantal scherpe vragen stelde aan het College van Burgemeester en Wet houders, had dus beter moeten weten, of eerst haar licht moeten opsteken bij haar fractiegenoot die in de vorige raadsperiode de besprekingen heeft bijgewoond in de commissie Ruimte lijke Ordening. Die conclusie kan getrokken worden uit de beantwoording van het College, waarin erop wordt gewezen dat al in de commissievergadering R.O. op 3 de cember 1985 gesproken werd over de bebouwingsmogelijkheden. PvdA- fractievoorzitter Raymond van Gelder was destijds lid van de commissie, In aansluiting op het gesprek in de com missie zijn op 22 april 1986 in de be leidsgroep (waarvan PvdA-wethouder Frans Kingma deel uitmaakt) nadere stedebouwkundige randvoorwaarden vastgesteld, zo blijkt verder uit het ant woord van het College. "Op basis daar van zijn van particuliere zijde plannen ontwikkeld. Desgevraagd heeft de wet houder Ruimtelijke Ordening hiervan onlangs melding gemaakt aan een ver tegenwoordiger van de plaatselijke pers." Stekelenburg had bij haar vragen ge suggereerd dat er sprake was van een privé-mening van wethouder Plomp en daarbij direct al aangetekend dat dat "onverstandig" leek, "omdat het sugge reert dat het een College-standpunt is". B. W. geven als antwoord op de vraag wanneer zij het voorstel betreffende de planologische aspecten aan de commis sie R.O. zullen voorleggen dan ook op nieuw een verwijzing naar de bespre- Onder het bescheiden genot van een glaasje vruchtensap - het gemeentelijk alcoholmatigingsbeleid moet tenslotte érgens aan den lijve gevoeld worden - en een smakelijk hapje hebben de commissies Welzijn en Welzijnsplan ning vorige week in gezamenlijkheid afscheid genomen van de heer P. Zee gers, die de commissie Welzijnsplan ning vanaf haar oprichting (mei 1980) tot vorig jaar heeft voorgezeten. De nieuwe man, de heer J. Mink, werd te gelijkertijd officieel verwelkomd. Dat gebeurde na afloop van de vergadering van de (raads)commissie Welzijn in de grote commissiekamer van Gemeente werken. Wethouder Frans Kingma zwaaide Zeegers in een korte toespraak lof toe voor het "pionierswerk" dat hij als eer ste voorzitter van de commissie WP had verricht, in een soort haat-liefde- Leidje Tomassen (Progressief Soest) heeft vorige week in de raadscom missie Welzijn nog eens aangedron gen op de aanschaf van een tolkente lefoon bij de Soester politie. Het ap paraat kan de communicatie tussen de politie en buitenlanders aanzien lijk vergemakkelijken. De aanschaf is een "oude wens", die al verscheidene malen vanuit de commissie Minderheden naar voren is gebracht. De politie heeft vorig jaar al eens afwijzend gereageerd, omdat men liever eerst de verhuizing naar het nieuwe bureau wil afwach ten. De ingebruikneming van een tolken telefoon bij de politie is één van de punten die al sinds vorig voorjaar op de agenda prijken van de commissie Minderheden en die elke maand weer worden vooruitgeschoven naar de volgende vergadering. Leidje To massen stelde de kwestie donder dagavond nog maar eens aan de orde bij wethouder Frans Kingma (PvdA). "Het ding kost je honderd gulden, en je kunt 'm zelfs bij Vroom en Dreesmann zó halen," aldus To massen. "Ook bij de PTT trouwens, maar dan is-ie duurder." Kingma antwoordde bevestigend op haar vraag of hij nu eindelijk al eens kontakt met de politie over deze zaak had gehad, maar wilde er ver der niet over spreken, althans niet in de commissie Welzijn. "Het lijkt me juister dat ik eerst de commissie Minderheden inlicht," aldus de wet houder. Die laatste commissie ver gadert pas weer op 26 januari. verhouding tot het gemeentebestuur. "Ik hoop dat we, met respect voor ie ders eigen positie, altijd het goede mid den hebben gevonden," aldus de wet houder, die toegaf dat de politiek soms gekenmerkt wordt door een zekere "ei genwijsheid", die overigens ook het welzijnsveld niet vreemd is. Kingma beschreef Zeegers als "scherp, kundig en zakelijk, maar misschien wel eens iets te bits uit de hoek komend". Hij twijfelde echter niet aan de goede bedoelingen van de oud-voorzitter en had alle waardering voor de persoonlij ke wijze waarop Zeegers zes jaar lang de Welzijnsplanning had geleid. De wet houder zou hem graag de gemeentedas hebben omgedaan, maar die moest Zeegers maar even te goed houden. In plaats daarvan bood hij hem een gram mofoonplaat aan met de zijns inziens veelzeggende titel "Side by side", vol gen Kingma symbolisch voor de relatie tussen de politiek en de welzijnsplan ning. De wethouder wenste de nieuwe voor zitter, de heer Mink, veel sterkte en noemde het goed voor de commissie dat zij weer een voorzitter heeft, "al zal het wel even wennen zijn." Hij hoopte voor de toekomst op goed overleg en harmonie. Ongebonden Ook waarnemend voorzitter W. Ba- vinck van de commissie WP sprak een kort woord. Hij prees de wijze waarop Zeegers de commissie had geleid, "di rect en zonder flauwekul, waar in wel- zijnsland nogal eens wollige praat en jargon worden gebezigd" en wees voor al op Zeegers' gevoel voor humor, zijn Wethouder Frans Kingma (links) overhandigt de heer Zeegers een plaat als afscheidsgeschenk. Zittend secreta ris Ad v.d. Haar. ongebonden en onpartijdig voorzitter schap, en op zijn inzet voor de totstand koming van de prioriteitsstelling, vol gens Bavinck een hele klus, maar wel de meest reële manier om de subsidiegel den eerlijk te verdelen. Met het oog op het alcoholvrije afscheid bood hij Zee gers een fles aan. Met vreugde begroette hij de nieuwe voorzitter, van wie hij vaststelde dat deze eveneens "onge bonden" is. Hij gaf hem de raad dat zo te houden. De heer Zeegers zelf noemde het niet gebonden zijn aan een of andere belan gengroep een groot voordeel. Daarte genover was het echter een (kleiner) na deel dat de voorzitter slechts uit pape rassen of van horen zeggen vernam wat hij moest weten. Wat hem destijds bij zijn komst naar Soest vooral was opge vallen was de "karikatuur van oorlog voering" tussen Soest en Soesterberg. "Dat komt op een buitenstaander hoogst komisch over," aldus Zeegers, die liet weten in het begin wel eens moeite te hebben gehad om te ontdek ken wie er in de commissie de "policy- makers" waren en verder opmerkte dat hij er altijd naar had gestreefd ook de verbaal-minderbegaafden aan het woord te laten komen. Zes jaar voorzit terschap van de commissie waren vol gens hem echter wel genoeg. Hij besloot met de constatering dat de commissie aan zijn opvolger Mink "een goeie" had en wenste hem succes. king van december 1985 en zeggen toe dat met de commissie "te zijner tijd" nog nader ooverleg gepleegd zal wor den over de definitieve plannen. Zoals bekend kwamen de plannen pas vorige maand in de publiciteit. Een Utrechtse project-ontwikkelaar wil op de plaats van het "beeldbepalende" ho tel 50 appartementen neerzetten. Op vragen van Jan Visser ("Progressief Soest") sprak burgemeester Scholten maandagavond in de vergadering van de commissie ABZ de verwachting uit dat aan het einde van dit jaar de ver koop van vuurwerk waarschijnlijk wordt beperkt tot twee dagen. Dat was tot nu toe drie dagen. "Er is een belangrijke vooruitgang ge boekt in Soest eind 1986 met de instel ling van een speciale "vuurwerkploeg" van de politie, die kans heeft gezien door intensieve controle preventief op te treden", aldus de heer Scholten, die stelde dat een actief beleidin deze ken nelijk effect heeft gehad, gezien de vrij rustige jaarwisseling en de redelijke overlast in Soest. Hij verzekerde de commissie dat over leg met andere burgemeester sin de om geving over deze zaken wordt gevoerd en tot maatregelen tegen "de terreur van het vuurwerk", zoals Visser het noemde, niet zullen uitblijven. Onbekenden hebben vorige week ineg- broken in de nood-opslagplaats van een supermarkt aan de Smitshof. De buit bestond uit twee kratten met lege bier flesjes, een schadepost van f 17,20. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577 Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl De laatste sportuitwisseling in 1986 tussen Soest en het Duitse Soest, waar voor in de begroting van de Sportstich ting 12.500 gulden was gereserveerd, heeft 8500 gulden meer gekost dan was geraamd. Totaal is een bedrag uitgege ven van 21.00 gulden. Dit deelde het PvdA-raadslid Kees Boerkoel gister avond mee in de commissie ABZ. "Dat vind ik een hoop geld. En wij zul len ons beraden of wij de volgende keer onze toestemming nog wel zullen verle nen voor een dergelijk groot bedrag", aldus de sociaal-democraat. Burgemeester Scholten verwees Boer koel naar de vergadering van de com missie R.O. Sportzaken (dinsdag avond) omdat wethouder Plomp (WD) verantwoordelijk is voor deze begrotingspost. "Ik vind het een fors bedrag en ik kan me voorstellen dat u deze vraag stelt, aldus de burgemeester. Op de radio kaajje aaltied luustere noar de berichte over de woaterstaangd vaan de grote riviere in ongs laangd. 'k Het wellus 'edaacht daat Soest d'r ok nog us bie zouwgoan heure in verbaangd met- tut hoog woater op Overhees, moar zo vaar zaal ut denkniet meer komme. Ut wordt voortemeej veureeuwigebdoaro, ak ut goed begrepe het. Met de veurbieje feestdoage ben 'k wellus baang 'eweest, daattut d'r aaltied vloed zouw blieve. Ongze woaterwethouwer kong d'r ok niks meer an doeng an aal daat woater, daat doage laang bie baakke omloag kwaam vaalle. Tenmingste, daat zee die, moar zou die niet de Bilt us stiekum gesponserd hebbe om de bewoonders vaan Woaterhees de stupe op 't lief te joage? Daa's moar flauwe kul vaan ming, moar daat rotweer kwaam toch wel oardig vaan paas om de Woater- laangders te loate instemme met de drooglegging vaan Overhees ééjn, tweej, drie, vier vief zes. Daat het effe waatnaatte voete in de oarde 'ehaadom un end an die toestaangd te kriege doa- ro. Ries vaan Logtesteyn kreeg nog un fles kruupkelderwoater an 'eboje deur de Overhees-bewoonders. Zo blie woa- re ze daazze in de helluft vaan de koste maagge biedroage. Ik haad liever un flakkon huppelwoater ongtvaange, moar je maag um 'ekrege fles draank niet ongder de kurk ruke, zaa'k moar zeige. Noeng moeuwe we nog moar aaf- waachte hoe laang ut nog zaal dure veur daajje in 't nieuws ken heure daat op Soest de polder Overhees is dreug 'evaalle. Voortemeej richte ze nog un Monumengt op as andenke. Zouw ut nietpaassend weze as daat an de Kloar- woaterweg kwaam te stoan? Daa's die kaangt toch uut en zo blieft de naatte historie levend ongder de Soesders. Un aangder historisch stuk monu- mengtzorg wordt ongs deur de neus 'eboord. Ut Oranje hotel goat plaat ak ut zo zeige maag. Ik hoopt niet daa 'k ter iemaangd pieng meej doet, moar ieder keer a'k d'r laangest komt, mo'k effe kieke, of de uutspaanning nog niet vaan ze eige in mekoar is 'ezaakt. In aallege- vaal ben'k ter blie om daatter doaro waat goat beure, waant ik vin ut niet doaluk un rekloae veur Soest ajje de ploats inkomt. Met veul zoake is de ge- meengte voak joare laang an 't vergoa- dere en daan beurt ter op 't lest nog niks, moar met aangdere dinge krieje zo moar paats paang met de noakte woarheid te moake. Met uw nieuwe roadhuus waas ik aal omtrent vaan slaag aaf en noeng ok nog 't Oranjehotelplaan. Ze hadde op ze mingst Hannes effe kenne woar- schouwe, daan daa 'k de bevolking zaa- chies an kenne veurbereije. Daan komt de klaap niet zo haard an. Ze ben noeng aal an 't plukhoare of ter loage bungalows of betonne stoapel- blokke zaalle komme. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: Bejje stoapel, niks huzed'rop! Un mooi waangdelpaark d'r vaan moake, daa's 't heulemoal veur ming. De noam weet ik aal: OranjepaarkIs daat effe waat? In Colenso zie je aaïlenig moar Soes ders, die d'r vlaak bie wone en in 't Slaangebosje heur je niks aangders as de noazoate vaan Donald Duck kwoake. Un mooi staads waangdelpaark veur aalle Soesders met un meziektent an de viever. Daat wordt daan ut Qranjeho- telplaanpaark en doar kaajje ok weer joare meej veuruut met de inspraak. HANNES VAN DE NENG. lenittfHV Steenhoffstraat 13 nuuvuut 3764 BH Soest effiriency Telefoon 02155-1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Nadat ik enkele weken geleden al het een en ander verteld heb over appels en hun verzorging wil ik deze week graag wat dieper ingaan op de pruimenboom. Net als de appel uit eigen tuin in onbespoten uitvoe ring blijkt ook de pruim een hooggewaardeerde fruit- soort. Veel pruimenrassen zijn dan ook goed in de particuliere tuin met succes te kweken. Het probleem van kruisbestuiving valt bij pruimen grotendeels weg aangezien de meeste rassen zelfbestuivend zijn en de aanplant van één exemplaar vaak voldoende is. Bij de pruim vindt de snoei niet zoals bij de appels in de win terperiode plaats maar alleen als de boom in het blad staat; dit ter voorkoming van een aantasting met loodglans, een ziekte die in de prunus-familie kan op treden enmeestal totale afsterving tot gevolg heeft. We snoeien dan zodra de boom in zijn blad staat en ook uitgebreide zomersnoei kan plaatsvinden. Er zijn van de pruim een aantal rassen bekend die in de particuliere tuin goed voldoen. Een eerste ras dat bij zonder goed uit de bus komt is 'Opal' een vroeg rij pende pruim met een zeer goede smaak. De produkti- viteit begint vroeg en is goed. De vrucht is tamelijk klein, paarsrood met geel van kleur; het ras is goed zelfbestuivend en weinig gevoelig voor ziekten en be schadigingen. Een ander aanbevolen ras voor de hob by-tuinder is 'Reine-Claude d'Althan', een pruim van goede kwaliteit met een tamelijk vroeg startende pro- duktiviteit; deze is weliswaar vrij matig maar daarten- tegen wel regelmatig. De rijptijd van de roodpaarse ronde pruim valt eind augustus begin september en de smaak is uitstekend. Het vruchtvlees is goudgeel sap pig en zoet, de pit laat gemakkelijk los. Dit ras is even eens vrij ongevoelig voor ziekten en aantastingen. We moeten er bij de aanplant van dit ras wel rekening mee houden dat het niet zelfbestuivend is zodat we moet zorgen voor de aanwezigheid van een geschikt ras voor kruisbestuiving. Een ras dat grote bekend heid geniet vanwege de grote vruchten en de uitste kende smaak is 'Victoria' ofwel 'Reine Victoria' een pruim die al dateert van 1840. De boom is goed zelf bestuivend en brengt grote langwerpige vruchten voort oranje-rood van kleur. De rijptijd valt in de tweede helft van augustus, de productiviteit is vroeg en goed; te goed eigenlijk, het is daarom aan te raden de vruchten te dunnen in het voorjaar zodat de vruch ten die aanblijven tot normale grootte uit kunnen groeien, hetgeen tevens de smaak ten goede komt. Een nadeel van 'Victoria' is de gevoeligheid van loodglans en gomvorming in de vruchten. Dit risico moeten we incalculeren als we genieten willen van de ze heerlijke pruim. Weer wat minder bekend, maar wel dankbaar is 'Monsieur Hatif ofwel de Blauwe- of Frans wijnp ruim, een paarse tamelijk grote pruim, langwerpig tot rond van vorm. De rijptijd van dit niet zelfbestuivende ras valt rond half augustus. Het vruchtvlees is geel en heeft een goede flauwzoete smaak. De produktiviteit is redelijk tot matig en het ras is vrij gevoelig voor ziek ten. Andere bekende pruimerassen zijn 'Belle de Lou- vain' en 'Bleue de Belgique' twee oude rassen van Bel gische oorsprong en 'Czar' een negentiende eeuws en gels ras. Pruimen kunnen over het algemeen zeer be perkt bewaard worden. Het juiste oogsttijdstip is het moment waarop de vrucht licht indrukbaar is, terwijl tevens rekening gehouden wordt met de kleur. Voor meer informatie omtrent pruimebomen voor de tuin kunnen we altijd terecht bij de verkopers/adviseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9