'Landjuweel wordt unieke presentatie van, voor en door Soest' Buurt tegen uitbreiding horeca-zaak Landjuweel-kalender 'Andere aanpak raadsverkiezingen kan misbruik door landelijke politiek voorkomen' I- Terug naar de oertijd "TEGELEN" f 29,50 C^delwmra&L5 -0 *oest telefoon V*1 'Waarom doet Soest niet mee aan werkgelegenheidsproject in regio?' D'66 dronk Nieuwjaarsborrel WOENSDAG 21~JANUAR| 1QR7 SOESTER COURANT PAGINA 11 Veel belangstelling tijdens 'kennismaking' in Darthuizen Amnesty voor zwartleners bij Openbare Bibliotheek Lift zwaar beladen SOESTER COÜRMJT Klachten bezorging Soester Courant In Kasteel Groeneveld Piet Steltman opent drie exposities Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc. 'Grillen' op een steen aan tafel PvdA wil opheldering van B. W. Jack en handschoenen gestolen Burgemeester Scholten: Stemmen per regio spreiden in de tijd Alleen Gert 'Florence Nightingale' Beyen (VVD) geen bezwaar tegen overkapping Zendingsgeld weg bij inbraak in school Al 125 gilden, alle deel uitmakend van de Federatie: van Noordbrabantse Schuttersgilden, hebben toegezegd de 'e™Uen nemen aan het Landju weel 1987, waarvan het Soester Groot Gaesbeeker Gilde in augustus en sep tember a.s. de organisatie op zich neemt. De verwachtingen dat dit aan tal nog zal toenemen zijn hoog ge stemd. Ook de interesse van het Soes ter verenigingsleven overtreft tot dus ver de verwachtingen. "We wUlen een zo compleet mogelijk programma brengen, en het ziet er naar uit dat dat uitstekend zal gaan lukken," aldus Re- né van Hall, secretaris van het Comité Landjuweel. Hij liet dat zaterdag j.1. weten tijdens de druk bezochte bijeenkomst in Darthui zen, waar vertegenwoordigers van zo wat alle Soester verenigingen en instel lingen die op een of andere wijze bij de organisatie van dit grootse evenement betrokken zijn elkaar op ongedwongen wijze ontmoetten. Onder hen ook een flink aantal raadsleden en het complete College van Burgemeester en Wethou ders. Het Comité maakt in deze voorberei dingstijd drukke dagen. Augustus lijkt nog ver weg, maar wie een beetje achter de schermen kan kijken weet dat het nu al gonst van de activiteit. Langzamer hand ontstaat een duidelijker beeld van de omvang van de feestelijkheden, die Soest gedurende enkele weken in hun ban zullen houden. De ontmoeting van zaterdag j.1. vormde daarvan in zekere zin al een voorproeve. Evenement zonder weerga Voorzitter Hans v.d. Pol van het Comi té maakte in zijn korte welkomstspeech dan ook gewag van "een evenement zonder weerga, een unieke presentatie van, voor en door Soest". Hij liet weten dat al heel wat deelnemende verenigin gen hun eigen programma-onderdeel al zo goed als rond hadden en sprak de hoop uit dat zij elkaar allemaal zouden vinden "in één groots gebeuren", zoals dat nog nooit eerder in Soest was ver toond. Hij tekende daarbij aan dat de gebrui kelijke landjuwelen in het zuiden des lands doorgaans maar enkele dagen du ren, maar dat het Lanjuweel van Soest maar liefst twee weken zal omspannen. V.d. Pol liet weten trots en blij te zijn om dit alles voor elkaar te gaan krijgen. Burgemeester Scholten gewaagde van een groeiende aantrekkingskracht van het Landjuweel. "Als dit een voorbode is kunnen we onze borst nat maken. We gaan naar een goed festijn toe, dat Soest in de vaart der volkeren zal opstoten," aldus de heer Scholten. Ziende op de grote belangstelling in Darthuizen liet hij weten ervan overtuigd te zijn "dat het waarachtig wel zal gaan". Gastvrij Naar aanleiding van de in de gemeente raad gestelde vragen over het "open" karakter van het Landjuweel liet hij de verzamelde menigte weten dat het ge meentebestuur ervan overtuigd is dat het feest het karakter krijgt dat bij Soest hoort: "Gastvrij, dus ieder is welkom." Ook het cultureel centrum C-drie heeft inmiddels zijn medewerking toegezegd, aldus de burgemeester, die de bevol king - vertegenwoordigd in Darthuizen - opriep nu haar beste beentje voor te zetten. Het Comité Landjuweel Soest 1987 heeft zich inmiddels verzekerd van de deelname van de volgende Soester ver enigingen: Historische Vereniging (Historische Optocht); Soester Boeren Dansgroep (Interna tionaal Folkloristisch Dansfestival); Ruitersportcentrum Eldorado (rui tersportpresentatie); Accordeonvereniging Animato, The Messengers, Soester Applaus (Rederij kersavond); Sportverenigingen Soest (Zeskamp); Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland (Concours Hippique); Tempo Toer (recreatieve fiets/toer- tocht); Muziekvereniging PVO (muziekcon coursen); Eemlander Blaaskapel, muziekver eniging Odeon (koffieconcerten); Groot Gaesbeeker Gilde (Konings bal m.m.v. de Havenzangers, ouderen- middag); Veronica (Drive-in show); Nederlands Motet en Madrigaalkoor, Apollo, Sint Caecilia, Sursum Corda, Braamhagekoor, Julianakoor, NPB- koor, Jongerenkoor Samen op Weg, Molenschotkoor, Kinderkoor Petrus en Pauluskerk, Mariakerkkoor, Paleis koor, Luchtmachtkoor, Messengers (korenavond); VW Soest (kindermiddag); De Vrije Vogels Soesterberg (presen tatie modelvliegtuigen); BZN (gala-avond); A.V, Pijnenburg (prestatieloop); Pentax, Fokkerteam (vliegstunts); Fokveevereniging Midden-Neder land (fokveekeuring). Onderhandelingen zijn nog gaande met o.m. de Hondenvereniging "Zoys", Danscentrum Slingerland, het IVN, 't Nut, de basisscholen, de Soester horeca en de winkeliersverenigingen in Soest en Soesterberg. De laatste week van januari 1987 geeft de openbare bibliotheek Soest haar le den de gelegenheid geleend materiaal boetevrij in te leveren. Het betreft boeken, platen enz. waarvan de ver valdatum verlopen is. Niet van belang is het of het om een korte of langere tijd gaat dat de gebruikelijke uitleen termijn overschreden is. Leden die anoniem willen blijven kun nen het geleende materiaal in de beken de groene stembussen deponeren. Deze bussen zijn bij de ingang van de biblio theek geplaatst. Tevens bestaat de mo gelijkheid aan de balie in te leveren. De aktie "Amnestie voor zwartleners" loopt van 26 tot en met 31 januari a.s. en geldt voor alle vestigingen van de openbare bibliotheek Soest. Openingstijden centrale bibiotheek, Albert Cuyplaan 202, tel. 15210: maandag 14.30 - 17.30 uur volwasse nen enjeugd; dinsdag 14.30 -17.30 uur volwassenen en jeugd; dinsdag 18.30 - 21.00 uur: volwassenen; woensdag 14.30 - 17.30 uur volwassenen en jeugd; donderdag 14.30 - 17.30 uur volwassenen en jeugd; vrijdag 14.30 - 17.30 uur volwassenen en jeugd; vrij dag 18.30 - 21.00 uur volwassenen; za- Kennelijk betekende het totale li chaamsgewicht van een aantal perso nen een te zware belasting voor een lift in een flat aan de Smitsweg. Toen het electrische vervoermiddel op de plaats van bestemming was gekomen, zakte de lift een stukje door. Hierdoor was het voor de reizigers onmogelijk de deuren van de lift te openen. Een monteur be vrijdde de mensen uit de overbelaste lift. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57-3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de krant de volgende dag in de bus. terdag 10.00 - 12.30 uur volwassenen en jeugd. openingstijden filiaal Overhees, Wil- laertstraat 49, tel. 12468: maandag 14.00 - 17.00 uur en 18.00 - 20.00 uur volwassenen en jeugd; dins dag gesloten; woensdag 14.00 - 17.00 volwassenen en jeugd; donderdag 14.00 - 17.00 uur volwassenen en jeugd; vrijdag 14.00 - 17.00 uur en 18.00 - 20.00 uurvolwassenen en jeugd; 18.00 - 20.00 uur volwassenen en jeugd. Openingstijden filiaal Soesterberg, Dorpsplein 1, tel. 03463-2017: maandag 14.00 - 17.00 uur volwasse nen enjeugd; dinsdag 14.00 -17.00 uur volwassenen enjeugd; woensdag geslo ten; donderdag 14.00 - 17.00 uur vol wassenen en jeugd; vrijdag 14.00 - 17.00 uur volwassenen en jeugd; 18.00 - 20.00 uur volwassenen. Met een aantal "warme woorden", zo als Werner Paans de Soester conserva tor van het Baarnse Kasteel Groene veld het uitdrukte, opende Piet Stelt man zaterdagmorgen drie exposities. Steltman, redacteur van NCRV's "Ja, natuurlijk" schetste de relatie tussen kunstenaar en de bedreigde natuur en de invloed en de gevoelens die daarvan uitgaan op de mensen die ernaar kijken. Hij eindigde in een bomvolle Hasse- laerzaal met een gedicht van Hans Bou- ma: "Je zult weten wie je bent". Tot 1 maart gaat het in het Baarnse "in formatiecentrum" van Staatsbosbeheer om drie kunstenaars. De jongste is Pau- lus Verwey (36) die de (vaak blote) mens en de architectuur zeer centraal stelt in het landschap. Boeiende ta bleaus in een realisatische stijl waarvan hij zelf zegt: "Ik ben benieuwd hoe het er over enkele jaren uitziet". De tweede exposant is de Amsterdamse zondagsschilder Fred van der Ley. Hij schildert sinds drie jaar en probeert zo nauwgezet mogelijk de schoonheid van de natuur te benadrukken. Als zon dagsschilder werkt hij eerder amateu ristisch dan naïef. "Ik voel, hoor en ruik de omgeving waarin ik sta altijd en daarom schilder ik dit". De derde en oudste exposant, Joop Tönjes (73) debuteert met zoetgevoois de portretten, waarin hij met zijn came ra het geloof in het goede tracht uit te beelden. Kasteel Groeneveld is met zijn omge ving en zijn gezellige en interessante in terieur een fijne plek om te toeven. Op zondag 25 januari is het weer moge lijk met boswachter André Wiersma koffie te drinken en te praten over "Wintervoedering, een zaak met vele kanten." Het Kasteel is open op dinsdag, woens dag en vrijdag van tien tot vijf. Op zater dag en zondag van twaalf tot vijf uur. Maandag en donderdag gesloten. Jan Visser Hans v.d. Pol, voorzitter Comité Landjuweel Soest 1987. De PvdA-fractie in de Soester ge meenteraad is voornemens tijdens de raadsvergadering van morgenavond een aantal mondelinge vragen voor te leggen aan het College van Burge meester en Wethouders. De PvdA wil opheldering over het standpunt van B. W. met betrekking tot het regionale werkgelegenheidsproject Job Crea- tion O. Soest heeft, ondanks aandrang van het Arbeidsbureau en andere ge meenten, onlangs afwijzend gerea geerd op de gevraagde samenwerking. De PvdA-fractie stelt nu vast dat Soest als enige gemeente in de regio heeft af gezien van deelname aan Job Creation, waarin daarentegen wel de provincie, het bedrijfsleven, het Arbeidsbureau en de overige gemeenten uit het gewest Eemland participeren. "Gelet op het belang van stimulering van de werkge legenheid, ook verwoord in de raads vergadering van november 1986, ver dienen dergelijke projecten steun van de zijde van het gemeentebestuur," al dus de fractie. Zij legt het College de volgende vragen voor: 1. Kan het College de redenen uiteen zetten waarom de gemeente Soest niet tot deelname heeft besloten? 2. Wat is het bijzondere van de situatie in de gemeente Soest ten opzichte van de andere gemeenten die wél participe ren? 3. Is het College bereid zijn standpunt te herzien en op korte termijn een voorstel voor deelname aan de raad voor te leg gen? De (mondelinge) vragen zullen aan de orde komen tijdens het zgn. "vragen- halfuurtje" aan het begin van de raads vergadering. De 14-jarige L.v.d.T. uit Soest deed vo rige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn leren jack en een paar leren handschoenen. De kledingstuk ken waren weggenomen uit de gardero be van het zwembad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan. Overdag 21 augustus 22 augustus Historische Optocht 23 augustus opstellen wagens Historische Optocht; presentatie Ruitersport 25 augustus 26 augustus 28 augustus 29 augustus 30 augustus 's Avonds Openingsavond m.m.v. dansgroepen, verenigingen Internationaal Folkloristisch Dansfestival Internationaal Folkloristisch Dansfestival uitvoering Animato/ Kloris en Roosje Zeskamp Sportverenigingen Sportmanifestatie teeravond Gilde Concours Hippique Rekreatieve fietstocht/ Toertocht Muziekconcours Koningschieten Koffie-concert Ouderenmiddag Koningsbal m.m.v. Havenzangers Drive-in-show Korenavond presentatie modelvliegtuigen Gala-avond m.m.v. BZN 31 augustus 1 september 2 september Kindermiddag VW Soest 4 september 5 september Ezelkeuring Muziekconcours Prestatieloop; vliegstuntteam 6 september Gildedag Noordbrabantse Federatie van Schuttersgilden - Eucharistieviering - Optocht - Gildewedstrijden, schieten, trommen e.d. Het programma zal in de komende periode verder worden uitgebouwd. "Door de directe bemoeienis van de landspolitiek met de gemeenteraads verkiezingen zijn deze verworden tot een soort opiniepeiling over het rege- ringsgbeleid. Beoordeling van ge meentelijke gekozen bestuurders en hun programma's - waar het om be hoort te gaan - vindt niet of nauwelijks plaats. Landelijke media, de televisie in het bijzonder, opiniepeilingen, lan delijke model-gemeenteraadspro- gramma's werken hierop versterkend in. De uitslagen geven in grote lijnen de landelijke trend weer, in plaats van een natuurlijke, lokale verscheiden heid. Het democratisch bestuursme chanisme hapert." Dit is één van de constateringen die burgemeester P. Scholten van Soest doet in een artikel in NRC/Handels- blad van enige weken geleden. Hij werkt daarin een eerder door hem ge dane suggestie uit (in een artikel dat in de afgelopen zomer al in dezelfde krant verscheen), die bedoeld is om de plaat selijke verkiezingen te ontdoen van de invloed van de landelijke politiek. Al tijdens de uitzending van het AVRO- radioprogamma met Gerrit den Braber ("De burgemeester is jarig") gooide de Als de leden van de commissie ruimte lijke ordening de standpunten van hun fracties op juiste wijze hebben weerge geven, dan ziet het er naar uit dat de heer A. Ploeg van het bar/eetcafé d' Oude Enghe zijn bedrijf niet mag uit breiden. Bijna alle partijen vergaar den hieraan geen medewerking te wil len verlenen. Alleen de WD hield bij monde van Gert Beyen een slag om de arm door te zeggen geen bezwaar te zullen hebben indien de huidige la- waai- en parkeerproblemen, die een aantal buurtbewoners zou ondervin den, worden opgelost. De heer Ploeg wil het terras naast zijn horeca-zaak op de hoek Middelwijk straat/Molenstraat overkappen. Hier door zal hij in dit gedeelte ook gasten kunnen ontvangen bij minder gunstige weersomstandigheden. Enkele omwonenden hebben echter bezwaren gemaakt tegen deze plannen. Mevrouw Van de Hengel zei tegen de commissieleden dat men nu al overlast heeft van de bezoekers van d' Oude Enghe. Volgens haar doen zij hun be hoefte regelmatig in de tuinen van de buurtbewoners, en veroorzaken ze veel geluidshinder door te claxoneren en de autoportieren dicht te slaan. Met name in de nachtelijke uren vindt mevrouw Van de Hengel de overlast de spuigaten uitlopen. Een uitbreiding van d' Oude Enghe houdt in haar ogen meer gasten in met nóg meer hinder als gevolg. Ze vroeg de commissieleden een afwijzen de houding aan te nemen tegen het uit breidingsplan en pleitte voor een ver keersverbod aan de Middelwijkstraat voor de bezoekers van d' Oude Enghe. Eerst moeten de huidige problemen maar worden opgelost, vond mevrouw Van de Hengel. Karakteristiek dorpscafé Ook de heer H.C. Maats, die mede na mens zijn buren het woord voerde, maakte bezwaar tegen uitbreiding. Op dit moment ziet hij echter nog geen dui delijke problemen, getuige zijn opmer king dat d' Oude Enghe als 'karakteris tiek dorpscafé' behouden moet blijven. "We benadrukken dat het bedrijf moet worden voortgezet, maar we zijn van mening dat er een streepje moet worden gezet. Volgens ons past dat streepje bij de uitbreiding en bij de controle op de wijze waarop het etablissement in de avonduren opereert," aldus de heer Maats. Nadat de bomen voor d' Oude Enghe in het verleden waren gekapt werd hij iets nadrukkelijker geconfron teerd met lawaai, maar ten derde male benadrukte hij dat d' Oude Enghe moet blijven, "al was het alleen maar om aan de Middelwijkstraat een tegenhanger te hebben voor de 200 meter verder gele gen aanwezigheid van twee Italianen, een Griek, een Turk en misschien nog wel meer," stelde Maats. Al met al lijken de plannen van de heer Ploeg van d' Oude Enghe weinig kans van slagen te hebben. Te meer omdat vertegenwoordigers van het CDA, de PvdA, D66, Progressief Soest en klein rechts een kort maar krachtig 'nee' lie ten horen. De WD-er Gert Beyen wierp zich evenals enkele maanden ge leden in een vrijwel identiek vraagstuk aan de Burgemeester Grothestraat op als verdediger van de aanvrager. De Florence Nightingale van de horeca merkte op dat een bestaand bedrijf in principe de mogelijkheid moet hebben om uit te breiden. Om planologische re- denen kon hij in elk geval geen bezwa ren bedenken. Het overkapte terras zou, aldus Beyen, juist een positieve uit werking met zich meebrengen. Het ka rakter van d' Oude Enghe zou enigszins veranderen omdat een overdekt terras nu eenmaal minder wordt bezocht door drinkers dan het bargedeelte, zo veron derstelde de liberaal. Daarom wilde hij onder voorbehoud de medewerking van de WD aan de uitbreiding toezeg gen. De parkeerproblematiek aan de Middelwijkstraat en de lawaaioverlast zijn dan wel vestingen die genomen moeten worden alvorens de partij van Beyen het licht definitief op groen wil zetten. De uitbreiding van d' Oude Enghe past niet in het huidige bestemmingsplan van Soest-midden, maar wel in het nieuwe ontwerp-plan, dat waarschijn lijk nog dit jaar behandeld zal worden. Zolang dit nieuwe bestemmingsplan nog niet van kracht is kan het College van Burgemeester en Wethouders op eigen initiatief een verklaring van geen bezwaar aanvragen bij Gedeputeerde Staten (GS) volgens de zogenaamde ar tikel 19 procedure. In de praktijk zal dit sterk afhangen van de mening van de raadsleden, maar als éénvijfde deel van de raad (5-6 leden, de WD-fractie telt acht leden) vóór zijn, kunnen B. en W. zich alsnog tot GS richten. Bij een inbraak in de chr. school De Postiljon aan de Generaal Winkelman- straat in Soesterberg heeft de dader het zendingsgeld, schoolgeld en een chro nometer ontvreemd. Om welke bedra gen het gaat is niet bekend. Hij kwam de school vermoedelijk binnen door het openen van een klapraam. De D'66-leden uit Soest en Soester berg hielden vrijdagavond hun tradi tionele nieuwjaarsborrel. Tijdens de goedbezochte bijeenkomst kwamen ook de Provinciale Statenleden Jan Prevoo en Henk Potman langs. Dat accentueerde dat 1987 een jaar is waarin de provincie - vanwege de in maart te houden verkiezingen - veel aandacht zal krijgen. In een kort woord tot zijn mede-Demo craten wees Henk Potman er op, dat de provincie weliswaar beslissingen heeft genomen over de bejaardenoorden, maar alleen voor 1987. Hij pleitte er voor dat het rijk de provincie voldoen de geld ter beschikking zou stellen om een aanvaardbaar plan voor de periode 1988-1991 te kunnen maken. Ook Adriaan Pothuizen, voorzitter van de Soester D'66 fraktie, blikte vooruit. Hij deed dat aan de hand van de vorig jaar bij de begroting gepubliceerde ge meenteraadsplanning. Over de reorga nisatie van het ambtelijk apparaat zei hij, er vertrouwen in te hebben dat deze zal uitmonden in een klantvriendelijke en op snelle service ingestelde organisa tie. Besluitvorming over een nieuw ("moderne, sober") gemeentekantoor achtte hij voor 1990 mogelijk. De be sluitvorming over een verbouwing van het Soesterbergse dorpshuis moet daar entegen zo snel mogelijk, dit vooijaar, worden afgerond. Pothuizen stond iets langer stil bij de jacht in de Soester bossen. Tot begin 1986 was door de gemeente het jacht- recht verhuurd. Door de raad was - geïnspireerd door vragen van Pothui zen, Visser en Nolen - een principiële diskussie over de jacht gevraagd voor dat de gemeente het jachtrecht (eventu eel) opnieuw zou verhuren. Een notitie van B. en W. is nu in aantocht. Pothui zen sprak nu al uit, tegen voorstellen van B. en W. te zijn die het opnieuw ver huren van jachtrecht zouden beteke nen. Nu er een jaar niet is gejaagd, kon- stateert de gemeentelijke bosbaas vol gens Pothuizen dat er geen wildschade is opgetreden. En er leven rond Soest echt vossen en reëen, maar zó weinig, dat een wandelaar ze zelden ("zeg maar: te weinig") te zien krijgt. De op lossing voor eventuele wildproblemen S'de konijnen op de begraafplaats op e Eng") ziet Pothuizen in "jagen op af roep". Met een goed wildbeheersplan, op te stellen met kenners van de Soester natuur, zijn trouwens problemen ge woon te voorkomen. Hij sprak de hoop uit, dat de Soester na- tuurgenieter hun ideeënover de jacht niet onder stoelen of banken zouden steken. Met enig ongenoegen stelde Pothuizen ook vast dat een ander "milieupunt" kennelijk een zware bevalling was, n.1. het beleid inzake het gebruik van che mische (onkruid-)bestrijdingsmidde- len. na de "Round Up-affaire" zouden B.en W. met voorstellen komen, maar die la ten nu al meer dan een halfjaar op zich wachten. Pothuizen hoopt dat dit niet als een slecht voorteken hoeft te wor den gezien. burgemeester over deze ideeën een bal letje op, zoals hij zegt, en vorige week verdedigde hij zijn standpunt tijdens een symposium van de Thorbecke-ver eniging (een niet-politieke instelling die de ontwikkeling van het staatsrecht wil bevorderen) in de Eerste Kamer. Volgens Scnolten gaat het bij gemeen teraadsverkiezingen in de eerste plaats om "een oordeel van de gemeentenaren over de vier jaar eerder door hen geko zen bestuurders. Centraal hoort de vraag te staan hoe zij het er vanaf heb ben gebracht en wat er van hen nog te verwachten valt." 'Eenvoudige handgreep' De burgemeester van Soest is van me ning dat door het huidige systeem van raadsverkiezingen, waaraan door het optreden van "landelijke politici" (met in hun kielzog met name de televisie) de beoordeling van het plaatselijk gevoer de beleid te zeer in het gedrang komt. Een bevestiging daarvan ziet hij in de uitslagen, die steeds duidelijker aan sluiten bij de landelijke trends. Het "misbruik" door de landelijke politiek van de plaatselijke verkiezingen is met een "betrekkelijk eenvoudige hand greep" te voorkomen, aldus de burge meester. In eerste instantie pleitte hij voor een systeem, waarin de gemeenteraden ie der voor zich de datum bepalen waarop zij hun eigen verkiezingen uitschrijven, bijvoorbeeld binnen een periode van 4 6 jaar na de vorige verkiezingen. Daar mee is de landelijke vaststelling van de datum van de baan en wordt, zeker voor het gros van de 714 gemeenten in het land, bereikt dat de kiezers meer gericht worden op de feitelijke gang van zaken in hun gemeente. "Gezien het belang dat landelijke poli tici lijken te hebben bij het huidige sys teem zal wel niet verwacht mogen wor den dat zij boven zichzelf uitstijgen en de wet in deze zin zullen aanpassen, maar in de nieuwe situatie wordt hun in vloed op de plaatselijke verkiezingen gelijkelijk verminderd. Dat zou aan vaardbaar moeten zijn. Het is onge wenst dat bijvoorbeeld kamerleden lan delijke politiek op het bordes van het gemeentehuis willen uitvechten met ef fecten tot in Den Haag. Het wordt hun met dit voorstel een stuk moeilijker ge maakt, maar het gaat in deze zaak in de eerste plaats om de gemeenten en niet om het land," aldus de heer Scholten. Kriskras door 't land Op zijn eerste artikel kwamen veel reac ties, ook kritische. De heer Scholten werkte zijn idee daarom in het tweede artikel verder uit, waarbij de datum- spreiding als kern van het voorstel ge handhaafd blijft. Hij oppert de gedach te om de raadsverkiezingen zó te orga niseren, dat ze telkens binnen één regio (waarvan er in Nederland 61 zijn ge vormd) plaatsvinden, elk jaar in 15 re gio's, kriskras door het land, elke week één, om praktische redenen in de perio de van bijvoorbeeld half februari tot be gin juni. Wetstechnisch zijn er zijns inziens wei nig problemen te verwachten en die kunnen bovendien gemakkelijk worden opgelost. Eventueel zou een dergelijk systeem ook toegepast kunnen worden bij de Statenverkiezingen, al moeten de gevolgen voor de samenstelling van de Eerste Kamer nader worden bestu deerd. De ideeën van de burgemeester van Soest zijn hem ingegeven door een dui delijke bezorgdheid over het feit dat de lokale verkiezingen - "een van de be langrijkste elementen van ons demo cratisch stelsel" - steeds slechter func tioneert. In dit verband wijst hij o.m. op het feit dat de uitslagen landelijk wor den "vertaald" en uitgedrukt in kamer zetels, op het feit dat steeds vaker lan delijke kopstukken worden ingezet ("ze worden door plaatselijke afdelingen ge vraagd en door de voorzitter in de auto onderweg naar een plaatselijke bijeen komst gauw even bijgepraat over de lo kale situatie, zodat die in de laatste vijf minuten ook nog even ter sprake komt") en ook op de affiches, waarop de landelijke kopstukken (zoals de mi nister-president) vaak een belangrijker plaats innemen dan hun plaatselijke collega's. Versterking "Dat is geen goede zaak. Vraag het maar aan de man of vrouw in het stem hokje. Het gaat steeds meer om vraag stukken van de landelijke politiek, die bij het stemmen een rol spelen," aldus de heer Scholten. Door de verkiezingen in de tijd te spreiden blijft het systeem overigens principieel onaangetast. Hij ziet daarin een belangrijke versterking van de plaatselijke democratie en het functioneren van de gemeenteraad. "Het ei van Columbus zal het wel niet zijn, maar wél een wezenlijke bijdrage om raadsverkiezingen hun eigen karak ter te laten behouden." De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mevrouw Nauta-de Graaf noemde Scholtens idee in de Tweede Kamer al "de moeite van een nadere studie waard". Tijdens het symposium in Den Haag - waar tal van parlementa riërs, commissarissen der Koningin, statenleden, burgemeesters en wethou ders (ook de Soester wethouder Jan Menne, wat door de burgemeester zeer op prijs werd gesteld) aanwezig waren - kreeg Scholten vorige week steun van o.m. mr. J. Drijber, burgemeester van Arnhem en voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. "Hij schaarde zich geheel achter het idee," aldus de heer Scholten. "Tegenwerk" kreeg hij van mr. J. Hen- drikx, directeur-generaal Openbaar Bestuur van het ministerie van Binnen landse Zaken, die naar voren bracht dat er beter eerst een oplossing kon worden gezocht door te proberen afspraken te maken met de politieke partijen en de pers. Boterzacht "Ik heb daarop geantwoord dat afspra ken met partijen meestal boterzacht zijn, en dat afspraken met de pers mo gelijk in strijd komen met de grondwet telijke persvrijheid," aldus de Soester burgemeester. Hij wijst er in dat ver band op dat René Eijbersen (NCRV- tv), ook aanwezig op het symposium, duidelijk maakte dat de pers, althans de televisie, niet bepaald staat te trappelen om afspraken te maken. "Als de landelijke politici zich niet meer met de gemeenteraadsverkiezingen be moeien - ze zijn daartoe fysiek dan niet meer in staat - wordt ook de functie van de lokale pers en in de toekomst ook de lokale omroep - versterkt," aldus de heer Scholten, die er zeker van is dat "het laatste woord" over een en ander nog niet gesproken is. "De leden van de Kiesraad en verscheidene kamerleden hebben zich al zeer geïnteresseerd ge toond. En er is binnenkort ook een aan leiding, bij de herziening van de Kies wet, die dit jaar op de Kamer-agenda staat. Er is voldoende gelegenheid om erop terug te komen."

Soester Courant | 1987 | | pagina 11