van Doorn 198 798 l?9 Fusie Griftland College en Chr. Mavo levert 'maatwerk' in het onderwijs Soest hield in 1985 ruim 1,7 miljoen over Reddingsactie voor vogels in de Eempolder ANDIJVIE VARKENSROLLADE herenmode VOOR EEN ECHTE JEANS m. zogezien WOENSDAG 21 JANUAR11987 65e JAARGANG NO. 21 Nieuwe opzet brugklassen uniek in regio Soest/Baarn Informatie over Grifttand-nieuwe-stijl Nog twee weken lang extra hoge kortingen bij Adama Restanten flanellen overhemden 25.00 Restanten, mouwlengte 7, 45.00 Restanten vesten, o.a. lambswool 75.00 Restanten kolberts t/m maat 65 reeds vanaf 100.00 Restanten kostuums t/m maat 62 vanaf 250.00 Restanten schoenen vanaf 89.00 Jacks met kortingen van 50.00 - 100.00 - 150.00 - 200.00 en 250.00 Op de gehele LEDERKOLLEKTIE 40% KORTING Restanten pantalons HALVE PRIJS Soesterbergsestraat 51 Soest Telefoonnummer voor bejaarden in problemen Inbraak Carolusschool Diefstal uit kelderbox naar Jeans mode 9 Nieuweweg specialist W£t)£lË'È 60A Soest Extra vlieguren op Soesterberg Eend vriest met poot aan ijs vast KILO Honsbergen (iets doorregen) KILO SCHOUDER HAM 150 GRAM HONSBERGEN Honsbergen Soester marathon op Peters Baan Waterproblemen door de vorst KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar 124 Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Per 1 augustus a.s, zullen het Chr. College Griftland en de Christelijke Mavo- Soest, beide al gevestigd in het ene schoolgebouw aan de Noorderweg, fuseren tot één nieuwe scholengemeenschap, die vanaf die datum onder de naam "Griftland College, christelijke scholengemeenschap voor mavo-havo-vwo" verder zal gaan. Met ingang van het nieuwe schooljaar kunnen leerlingen dus de drie verschillen de opleidingen aan het Griftland College-nieuwe-stijl volgen. De nieuwe school is daarmee uniek in de regio Soest-Baarn. De nieuwe opzet biedt vooral goede perspectieven voor leerlingen, van wie bij het verlaten van de basisschool niet helemaal duidelijk is welke opleiding voor hen het meest geschikt is. Door daarmee rekening te houden bij de plaatsing van nieuwe leerlingen kan de school "maatwerk" leveren in het onderwijs. Al sinds 1982 is een fusie onderwerp weten of een havo- dan wel een mavo van gesprek tussen de beide scholen, die overigens allebei "opereren" onder het bestuur van de Vereniging voor Protes tants-Christelijk Voortgezet Onderwijs in Baarn/Soest. Aanvankelijk was ook de chr. Waldheim-mavo in Baarn bij de besprekingen betrokken, maar sinds vorig jaar staat vast dat deze school niet "mee-fuseert" en als zelfstandige mavo in Baarn blijft functioneren. Met de fusie wordt nadrukkelijk inge speeld op de toekomstige ontwikkelin gen in het onderwijs, zoals rector J.J. W. Mulder vorige week de pers mededeel de. De heer Mulder wordt ook de rector van de nieuwe scholengemeenschap. De heer H. ten Seldam, thans directeur van de Chr. Mavo, wordt in de nieuwe scholengemeenschap conrector. Het Griftland College telt momenteel 928 leerlingen en 55 docenten, de Chr. Ma vo 340 leerlingen en 27 docenten. Al met al dus ruim 1250 leerlingen. Daar naast zijn er 10 medewerkers als "niet- onderwijzend personeel". Anticiperen Enerzijds hangen die ontwikkelingen samen met de terugloop van het leerlin- gental, anderzijds met de invoering van het basisonderwijs, waarbij is gebleken dat er vrij grote niveauverschillen be staan tussen de leerlingen in de groepen 7 en 8 van de basisschool. Voor het ba sis-onderwijs zijn dan ook niet voor niets "eindtermen" opgesteld, aldus de heer Mulder. "Er zal in de toekomst vermoedelijk sprake zijn van grotere aansluitingsproblemen op het voortge zet onderwijs, en daarop willen we graag anticiperen." Het Griftland College kent met ingang van het nieuwe schooljaar twee "soor ten" brugklassen. Door met verschil lende soorten brugklassen te werken kunnen de lessen goed worden afge stemd op de mogelijkheden van de leer lingen. Zo ontstaan er enerzijds klassen voor leerlingen die een mavo-diploma willen halen en anderzijds klassen voor leerlingen die een havo/vwo-opleiding willen volgen en leerlingen die nog niet opleiding voor hen het meest geschikt is. Sommige leerlingen bereiken goede re sultaten als de leerstof in kleine stukjes is verdeeld, waarin veel oefeningen zijn opgenomen. Die zullen zich meer thuis voelen in een groep waar extra hulp mo gelijk is en veel dingen herhaald wor den. Anderen kunnen met grotere stuk ken leerstof omgaan, waarbij een flink beroep wordt gedaan op de "zelfwerk zaamheid". "Leerlingen van wie niet duidelijk is welke onderwijsvorm aansluit bij hun eigen mogelijkheden kunnen in deze brugklas zélf ontdekken wat in klas 2 voor hen het beste is, mavo of havo- vwo. Deze indeling van de brugklas heeft het voordeel dat de keuze voor mavo, havo of vwo kan worden uitge steld, zonder dat bepaalde leerlingen de dupe worden van te weinig op hen afge stemde begeleiding," aldus de school leiding. Tweede brugjaar Voor leerlingen die niet naar de mavo gaan volgt dus een tweede brugjaar, waarin de keuze havo of vwo wordt ge maakt. De lessen zijn hier afgestemd op havo- en vwo-leerlingen. "Zo krijgt de tweede-klasser nog een jaar de gelegen heid om te ontdekken welke opleiding het meest geschikt is," aldus de heer Mulder, die in dit verband de vergelij king maakt met het "voorsorteren" in het verkeer. Conrector J. van Hunen is in de nieuwe situatie belast met de "invulling" van de brugklassen. Hij wijst erop dat er een al gemene tendens bestaat om de "deter minatie" van de leerlingen voor wat be treft de keuze van hun opleiding op te schuiven, om de leerlingen die van de basisschool komen niet al te zeer vast te leggen op de resultaten daarvan. "Wij willen aan die ontwikkeling graag ge hoor geven door als dat nodig is een de finitieve keuze nog even uit te stellen." Een volledig heterogene brugklas heeft echter nogal wat nadelen, aldus Van Hunen. De leerling die strakke begelei ding nodig heeft zou in een "elk wat Ouders die kennis willen maken met het Grhtland College-nieuwe-stijl zijn welkom op de informatie-avond op dinsdag 27 januari, om 20.00 uur in de aula van de school aan de Noorderweg 79. Op zaterdag 7 februari kunnen zowel ouders als leerlingen een goede indruk krijgen van de school tijdens de "open dag", tussen 9.30 en 14.00 uur. Ook mavo-4 leerlingen die de overstap naar 4 havo overwegen zijn dan welkom. Inlichtingen: tel. 11715. Ma stuurde de auto zeer wet overwogen en is daarbij tegen het erker gevlogen groot was de schok vlag half stok VAN EDE toonde zijn doorzettingsvermogen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! wils-systeem" al gauw ondersneeuwen, vindt hij. "In dat spanningsveld mag je de leerling niet de dupe laten worden. Het mavo-onderwijs is in onze optiek dan ook geen achterhaalde zaak, maar een opleiding waarmee tal van leerlin gen werkelijk gediend zijn." Groeifase achter de rug De fusie heeft vooralsnog geen gevol gen voor de werkgelegenheid, althans niet de fusie "sec", aldus de heer Mul der. "We hopen juist op een groter aan tal leerlingen in de nieuwe brugklassen, maar we hebben natuurlijk op termijn wel te maken met de terugloop van het totaal aantal leerlingen. De groep waar uit je kunt putten wordt kleiner. Onze beide scholen hebben nu samen 290 eindexamenkandidaten en het ziet er niet naar uit dat we die ooit nog eens naar binnen krijgen. De groeifase is dui delijk achter de rug, maar dat zou ook zonder de fusie het geval zijn." Hij is overigens de mening toegedaan dat het nieuwe "geheel" in alle opzichten aan trekkelijker is dan "de som der delen". "Het schooltype dat ons bij de fusie voor ogen heeft gestaan is duidelijk 'in the picture'." De scholen hebben sinds 1977 onder dak in hetzelfde gebouw aan de Noor derweg, nadat het Griftland College in 1975 was opgericht en aanvankelijk huisde in het gebouw "De Ark" in Baarn - "nu een uitvaartcentrum", zo als de heer Mulder niet zondere ironie opmerkt. De Chr. Mavo - al vele jaren ouder - kon door hetgezamenlijk on derdak aan de Noorderweg de oude school aan de Pr. Bernhardlaan aan op geven. Beide scholen worden sinds 1979 bestuurd door de vereniging-met- de-lange-naam. Deze vereniging besloot al in mei vorig jaar tot de fusie, mits voldaan zou wor den aan een drietal "ontbindende voor waarden": 1. Voor 1 juli 1986 overeen stemming tussen bestuur en personeel over de door het bestuur beschikbaar te stellen faciliteiten ter voorbereiding van de fusie; 2. Voor 1 januari 1987 duide lijkheid over de inrichting van het eerste brugjaar; 3. Voor 1 januari 1987 het ak koord van de diverse geledingen met een sociaal plan, "inhoudende fa) de wijze waarop de gecombineerde af vloeiingsvolgorde tot stand komt en (b) een nieuwe afvloeiingsregeling voor de nieuwe scholengemeenschap." 'Waldbeim op eigen kracht' Dat de Baarnse Waldheim-mavo - wonderlijk dat de school nog met deze naam getooid wil zijn - tenslotte is afge haakt van de fusiebesprekingen heeft als oorzaak de dreigende verdwijning van het christelijk mavo-onderwijs uit Baarn. Zou de school eveneens opgaan in het Griftland College, dan dienen volgens wettelijk voorschrift met name de brugklassen te worden onderge bracht in één gebouw. De school zou nog enkele jaren kunnen voortbestaan, maar dan alsnog onherroepelijk moe ten sluiten, wat voor een evenwichtige spreiding een ernstig verlies zou bete kenen. "Op eigen kracht" heeft de Waldheim-mavo voorlopig aanzienlijk betere overlevingskansen. De heer Mulder voorziet overigens van het nieuwe schooltype in Soest zoveel "zuigkracht", dat ook uit dien hoofde de toekomst van de Baarnse mavo- school onder druk komt te staan. De nieuwe school mag Baarnse leerlingen immers niet weigeren als die kiezen voor dit type voortgezet onderwijs. De stichting Welzijn Ouderen Soest heeft in samenwerking met het be jaardencentrum Molenschot een te lefoonnummer beschikbaar gesteld voor bejaarden in nood. Oudere mensen die in de problemen zitten ten gevolge van de kou kunnen het nummer 16324 bellen. Dit nummer van Molenschot staat open voor alle bejaarden die om hulp verlegen zit ten in deze winterse dagen. Molen schot en de stichting Welzijn Oude ren Soest zullen dan gezamenlijk naar oplossingen zoeken voor de be jaarden met problemen. Het num mer is dag en nacht bereikbaar. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in de Carolusschool aan de Christiaan Huygenslaan in Soes- terberg. Hij kwam het gebouw binnen door het vernielen van een ruit en ver dween met een hoeveelheid gereed schap, o.m. een bankschroef, een elek trische boormachine en een schaaf. De heer P. deed aangifte bij de politie. De gemeente Soest heeft in 1985 nog 800.000 gulden méér overgehouden dan bij de vooijaarsnota 1986 was ge meld. De oorzaak van dit extra over schot moet vooral worden gezocht in de sector Onderwijs, waarvan de gege vens destijds nog niet bekend waren. De voornaamste factoren in 1985 wa ren de verkoop van drie schoolgebou wen: Het Vinkennest (Vinkenweg), De Nachtegaal (Nachtegaalweg) en de Mariaschool (Mariastraat), en de in voering van een nieuw bekostigings systeem. Wethouder Jan Menne (CDA) van Fi nanciën deelde dit vorige week mee in de vergadering van de raadscommissie Financiën. Het totale bedrag dat Soest in 1985 uit eigen middelen voor het onderwijs beschikbaar stelde nam - mede door enkele andere oorzaken - af van 2,25 miljoen (zoals op de begro ting 1985 stond) naar 1,5 miljoen. Menne herinnerde er tevens aan dat 1985 het tweede jaar was van de in grijpende bezuinigingsmaatregelen die de gemeente moest treffen om het verlies van 26 miljoen gulden op het Wethouder Jan Menne CDA Grondbedrijf weg te werken. Het totale "overschot" in 1985 be droeg in werkelijkheid 1.737.000 gul den. Politie, brandweer en gemeentewerken hebben vorige week vrijdag een gezamenlijke actie ondernomen om zoveel mogelijk vogels te beschermen tegen de bevriezingsdood. De Eem en de directe omgeving bleken op sommige plaatsen bezaaid te zijn met dode of stervende watervogels, zoals meerkoeten, futen, doodaars en waterhoentjes. Met name in het weiland bij het open water tussen de rioolwaterzuivering en de Eem zijn tientallen dode vogels aangetroffen. Dat water heeft een hogere temperatuur; de vo gels zoeken dit uiteraard graag op, maar als ze weer vertrekken en een plek zoeken op de bevroren Eem of het omringende land, vriezen ze vast. Met behulp van een bootje lukte het de mannen nog enkele tientallen vogels te redden, die naar degemeentek wekerij aan de Mo lenstraat werden gebracht om op verhaal te komen. Voor veel vogels was dat echter al te laat. Ze deelden het lot van vele tientallen soortgenoten die in en om de Eem al doodgevroren werden aangetroffen. Uit de kelderbox van de familie V.d. W. aan de Smitsweg zijn vorige week een accu en een hoeveelheid gereedschap ontvreemd. De dader bleek de deur te hebben ingetrapt. Datzelfde was ook het geval met de deur van de kelderbox van de familie R., eveneens aan de Smitsweg. Hier werd niets weggenomen. Op de militaire vliegbasis Soesterberg worden in de maand januari extra vlieguren gemaakt in de avonduren. Het betreft een training voor de pilo ten in nachtvliegprocedures. Op dinsdag 20, woensdag 21 en don derdag 22 januari worden de oefenin gen gehouden. De vliegtrainingen du ren tot uiterlijk elf uur 's avonds. Aan de vliegoefeningen wordt onder ande ren deelgenomen door F-15 straalja gers van het Amerikaanse 32ste Tac- tical Fighters squadron. Op woensdag 21 januari stijgen in de avond ook he- licopters van het 298 Squadron op. Op de vliegbasis Soesterberg ver wacht men dat door de intensieve avondvliegoefeningen in de winter het avondvliegen in de zomermaanden kan worden voorkomen. De hulp van de vrijwillige brandweer moest worden ingeschakeld toen een eend met één pootje aan het ijs was vast gevroren. De brandweer hielp het dier uit zijn lijden door ijs los te hakken. De eend werd vervolgens overgebracht naar mevrouw De Muijnk aan de Van Weerden Poelmanweg, waar dieren in nood de noodzakelijke aandacht krij gen. Een vreemde taal leren? TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Start direkt! Inl. 033-729097 SUpR Alleen donderdag Alleen donderdag Alleen donderdag door GerardPau! Heilzame dans Toen in vroeger jaren veel leren naar de Nieuwe Wereld emigreerden namen ze weinig meer mee dan de houten zolen waarop ze liepen en dansten. Negers die hen zagen volksdansen imiteerden het, vermengden dat als het ware met hun ei gen cultuur en ziedaar, de tapdance was geboren. Een dans, die veel later weer via Engeland naar het vasteland van Europa overwaaide, waar het meer be wonderende toeschouwers dan beoefe naars telt. Gerangschikt in de eerste categorie sloeg ik de uitnodiging niet af om eer} de monstratie tevens examen tapdance - af dansen in het betreffende jargon - bij te wonen. De zaal was gevuld met be langstellende vrienden en familieleden van de van rugnummers voorziene kan didaten, met als stralend middelpunt de haast bejaarde danslerares die in en thousiasme niet onderdeed voor haar leerlingen. Na een druk en zeer avon tuurlijk artsenbestaan was ze vanwege haar inmiddels k wetsbaargeworden ge zondheid genoodzaakt op te houden met werken en kwam er een einde aan haar talrijke omzwervingen. Om erger te voorkomen moest ze veel en goed be wegen. De tapdance bleek een even ongewone als effectieve oplossing voor haar kwa len. Met de haar aangeboren voortva rendheid stortte ze zich op de dans, zoals ze dat voorheen op de gezondheidszorg gedaan had, en het duurde niet lang of ze gaf zelf les aan kleine klasjes dans lustige jongelui, waarvan de eerste aflevering deze avond afdanste. De spanning die bij een examen hoort als pittige muziek bij de tapdance zorgde voor een heel aparte sfeer. Ook de dans zelfheeft een opwekkende en positieve uitstraling en het is misschien vooral daardoor dat het zo 'n geweldige uitwer king heeft gehad op haar gezondheid. "Geloof me,zei ze uithijgend van een wervelende demonstratie op de muziek van het Hotcha Trio, "het is beter dan fysiotherapie.En toen ik aarzelde om dat te beamen - weet ik veel? - riep ze, terwijl ze met elastieken benen weghup- pelde; "In ieder geval is het veel leuker!" En weg was ze. Volgende week wordt ze vijfenzestig. Door de strenge vorst is het mogelijk geworden dat de schaatsvereniging Eemland in samenwerking met het bestuur van de Petersbaan een mara thon organiseert. Op zaterdag 24 ja nuari wordt een wedstrijd over veer tig ronden gehouden. De locatie is uiteraard de Peters Baan aan de Eemweg. De marathon wordt georganiseerd voor de Soester bevolking en men sen uit de omgeving. De kosten zijn vier gulden per persoon. Toeschou wers moeten één gulden betalen. Men kan zich inschrijven vanaf 9.30 uur. De start van de marathon is vastgesteld op 10.30 uur. In de afgelopen week heeft de politie een flink aantal meldingen binnenge kregen wegens wateroverlast als gevolg van de vorst, door gesprongen leidin gen etc. Zo moest worden opgetreden in een onbewoonde flat aan de Smits weg, waar intussen vijf centimeter water op de vloer stond. De benedenburen klaagden over het neerstromende wa ter. De politie forceerde de voordeur en draaide de hoofdkraan dicht. Verder bleek er water te stromen uit een garage aan de Rubenslaan, waarvan de eigenaar niet te bereiken was. De vorst zorgde ervoor dat er een flinke ijsplak op de straat ontstond. Aan de Van Goyenlaan ontstond lek kage in een wc op de tweede verdieping, omdat de waterleiding bevroren was. Ook aan de Groen van Printererstraat moest worden ingegrepen in een wo ning, waarvan de bewoners niet thuis waren. De benedenburen constateer den wateroverlast en de politie forceer de de deur van de bovenwoning, waar de hoofdkraan werd dichtgedraaid en de elektriciteit werd uitgeschakeld. Aan de Varenstraat bleek een ware fon tein te zijn ontstaan als gevolg van de gesprongen waterleiding. Medewer kers van de woningbouwvereniging for ceerden hier de toegang tot een kelder- box om daar de hoofdkraan af te slui ten. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1987 | | pagina 1