O Een kers in de tuin Katten Kijken in Utrecht Meningen van lezers TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaardêHwogt WOENSDAG 21 JANUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 9 SOES»* De lift Vier prijswinnaars bij Yves Rocher f L- Vrieskist neemt bad in kelder bit van mdoor baarn, brinkstraat 19-23, tel. 02154-12801 In de wielen gereden Stookgedrag ffidtoriAc Historische Optocht Soest 1987 „J? 1987 Nieuwe actie 3e Wereldgroep Soest Sanitair voor doc-hct-zelvers door Arie Wandelaar Omdat Marie altijd voorrang heeft maakt Arie van een bezoek aan zijn schoonmoeder geen dagelijks werk. Als hij zijn neus in een op een blok kendoos lijkende bejaardenflat te Soest laat zien heeft 't er soms de schijn van dat een belegen padvinder met de goede daad van de dag bezig is. Arie's bezoekjes staan, hoe merkwaar dig ook, meestal in relatie met extreem weer. Zomers, wanneer een enkele keer de mussen bij wijze van spreken van het dak dreigen te tuimelen, leeft bij hem plotseling de veronderstelling dat het oudste lid van de aangetrouw de familie slechts met verkoelende versnaperingen in leven is te houden. Het meer dan barbaarse weer in de af gelopen week vormde dit keer de aan leiding onverwachts uit te rukken, ten einde poolshoogte te nemen of de bloemen in haar ruime flat slechts bui ten op de ramen stonden. Arie's aanwezigheid wordt, hoe kan het bestaan, duidelijk op prijs gesteld. Het is dan ook daarom dat hij zijn be zoek in een verrassingspakket verpakt, door nimmer zijn komst vooraf te mel den. Zo geschiedde het deze week dat hij de lift van de bejaardenflat met een simpele druk op een daarvoor uitge vonden knop vriendelijk verzocht te willen zakken. Het was kennelijk spitsuur tussen de begane grond en de zesde etage, waar door het begin van de hemelvaart op zich liet waditen. "Volgens mij is dat kreng weer kapot", meldde een voor Arie onbekende stem. Hij draaide zich om en zag op ge ringe afstand een heer op leeftijd wat moedeloos de ruimte in turen. Aan zijn hand een tot de rand toe gevuld karbiesje. om de wachttijd te veraan genamen raakten we in gesprek. Arie vernam van zijn eventuele medepassa gier dat de lift reeds geruime tijd ou- dersomsverschijnselen vertoont. Soli dair met de bewoners, halen en bren gen. De eigenaar van het karbiesje bleek z'n stulpje op de zesde etage te hebben. "Blijven we wachten, of gaan we lo pen?", informeerde Arie nadat er on geveer een kwartier verstreken was. Uit de wat waterige oogjes van de toe- gesprokene sprak een sprankeitje hoop. "Loopt U dan met me mee, en draagt U de boodschappen?", wilde de man weten alvorens een beslissing te ne men. Arie deed de toezegging van een onbezorgdé reis, waarna de beklim ming een aanvang nam. Het rustpunt op idere etage had iets weg van gesprekken met luisteraars, zij 't dat de spreker slechts één toehoor der had, Arie. Achtereenvolgens kwam hij aan de weet dat z'n metgezel het leven, los van het ongemak van de defecte lift, niet meer zag zitten. Omdat z'n hart fluis terde en z'n longen gelijkenis vertoon den met het Enge Bos mocht hij van de dokter niet meer drinken en roken. Vrouwen had hij, sinds de dood van z'n eerste en enige vrouw, voor eens en al tijd afgezworen. ^"Vroeger", vertelde hij tijdens de adempauze op de vijfde etage, "vroe ger barstte ik op Oudejaarsavond van de goede voornemens. Maar wat valt er voor een man in mijn situatie nou nog voor te nemen. Weet U het?" Tot voor de deur van zijn flatwoning moest Arie op deze subtiele vraag een antwoord bedenken. "Of meneer die zo vriendelijk geweest was de boodschappen te dragen trek had in thee, of iets sterkers/", luiddde de vraag toen we op het punt stonden elkaar tot ziens toe te roepen. Arie accepteerde de uitnodiging en liet Marie telefonisch weten dat de dienst regeling tijdelijk gewijzigd was. "Waar zit je?", vroeg de ander kant van de lijn. "Bijna bij je moeder op de tweede etage", antwoordde Arie naar waarheid. "Kan niet", galmde Marie met iets triomfantelijks in haar stem. "Die heb ik net met de auto gehaald. Ze zat een beetje gevangen. De lift in huis deed 't niet." Het gesprek werd besloten met de toe zegging van Arie's kant per fiets huis waarts te keren. Dit zou echter nog even duren. Na zijn telefoongesprek landde hij in een welgevormde zetel met uitzicht op twee niet gevulde glaasjes en een on doorzichtige kruik waarop de oude heer Bols jaren geleden patent had ge kregen. "Ik dacht van u begrepen te hebben dat U geruime tijd al niet meer dronk", merkte Arie op in een poging er fatsoenlijk tussen uit te kunnen knijpen. Voor het eerst in vijf kwartier zag hij de oude baas smakelijk glimlachen. "Nooit alles geloven wat mensen van mijn leeftijd zeggen", stelde hij vast, de glazen vullend. Uit een bruin ge kleurd sigarenkistje, merk Oud Kam pen, nam hij een sigaar, bediende zich van vuurwerk en verklaarde met de overtuiging van iemand wiens on schuld reeds lang bewezen is:Dokter zei dat alleen roken en drinken meer afreageren dan genieten is. Voor een slokkie en een sigaartje in gezelschap maakte hij een uitzonde ring. U bent er nu toch. Aanspraak is niet te koop, dus neem ik het nu even waar. Begrijpt u wat ik bedoel?" Toen Arie vele uren later de afdaling begon, ontmoette hij in de parterre van de flat Marie en z'n schoonmoeder. "Defect', riep hij de wachtenden toe die reeds voor de geopende liftdeur stonden. "Lijkt mij sterk", oordeelde Marie, Op het hoofdkantoor van Yves Rocher Nederland aan de Koningsweg in Soest zijn vorige week vier prijzen uitgereikt. Onder de inzenders van bestellingen bij het cos metica-bedrijf werden vier winnaars getrokken door een notaris. De twee hoofdprijzen waren een Renault Super 5, terwijl ook een vakantiereis ter waarde van 10 mille en een cheque van 2.500gulden werden overhandigd aan de ge lukkige inzenders. De vier winnaressen kregen na de officiële plechtigheid nog een rondleiding door het recentelijk gerealiseerde nieuwe complex van Yves Rocher. Hoüte^'s Ga ca© er? Cl^oceiacle - «Ie Srr)al<elyks1e Qêferufk ele Voereleeliqsie BUND In het weekend van 24/25 januari a.s. wordt in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht, de Expozaal van het Bea- trixgebouw, voor de 19e maal de Inter nationale Kattententoonstelling "Kat ten Kijken" gehouden. De expositie wordt georganiseerd door de Sociëteit van Kattenliefhebbers "Neocat". Wat heeft deze 19e Katten Kijken zoal te bieden: - Voor bezoekers die Kat, de Kat, Katz, Kats, Kater (met een C mag het ook) of Poes heten beide dagen gratis toegang bouw - op de kampioenschappen zullen zijn afgestemd. Verder zal ook dit weekend de Dieren bescherming, afdeling Utrecht, aanwe zig zijn om een aantal katten aan een nieuw tehuis te helpen. Voor de somma van f 67,50 kan men de nieuwe huisge noot meenemen. Voor dit bedrag zijn de dieren ingeënt tegen katteziekte, voor zover de leeftijd het toelaat geca streerd of gesteriliseerd, krijgt men een dierenpaspoort waarin alle gegevens staan vermeld van uw nieuwe huisdier, op vertoon van een geldig legitimatie- bovendien is door Dierenbescherming bewijs met foto; - Voor lichamelijk gehandicapten met één begeleider vrije toegang op de za terdag (24 januari); - Voor de - van tevoren - ingeschreven huiskatten keuring door een dierenarts op verzorging en konditie en de moge lijkheid om tot de Best Verzorgde Huis kat gekozen te worden, prijsuitreiking zaterdagmiddag rond 4 uur; - Voor de - van tevoren - ingeschreven raskatten (langhaar, korthaar en half- langhaar) een prijzenregen die zondag middag rond 2 uur begint, de verkiezing van de "Best in Show" en de "Best of Best" door internationale keurmees ters; - Voor liefhebbers van zowel katten als de schaatssport de mogelijkheid om van beide te genieten omdat TV toestellen - geplaatst in de hal van het Beatrixge- Een kelder van een woning aan de Beckeringstraat is vorige week on der water komen te staan omdat een waterleiding was gesprongen. Een 'ondergrondse' vrieskist rook direct haar kans en dobberde in het rond dat de spetters erbij rondvlogen. Jammergenoeg voor de diepvriezer maakte de brandweer een einde aan de overlast voor de bewoners door het water weg te pompen. Of de vrieskist een Nederlands record of de enkele vierkante meters heeft ge zwommen is niet bekend gemaakt. Iwandlampl 300 w halogeen Ivloerlampl 300 w halogeen Ikleurenl wit. grijs of rood met aanhang de lift binnen stappend en vervolgens naar boven klimmend. Even later keerde ze terug. "Het is ijzig koud buiten. Laat je fiets maar staan,dan geef ik je een lift". Vanuit de auto constateerde Arie dat hij door twee bewoners van Honsber- gen werd uitgezwaaid. Een van de tweede, een van de zesde etage. ARIE WANDELAAR Utrecht een, nummer getatoueerd in het oor (net zoals bij honden) dat geregi streerd is bij de Stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland in Velp, hetgeen de problemen bij weglopen en zoekraken zeer vergemakkelijkt. De Neocatpenning, die in het vervolg elk jaar (voor het eerst in 1986) uitge reikt zal worden aan een persoon, in stelling of organisatie die zich verdien stelijk heeft gemaakt voor het welzijn, de gezondheid dan wel het fokken van katten, zal op zaterdagmiddag om ca. 14.30 uur overhandigd worden aan de Engelse allround korthaar keurmeester Patricia Turner voor haar grote bijdra ge tot de kennis van de genetica van de kat. Zij heeft - via een groot aantal ge neraties - een tot vóór 20 jaar geleden onbekende "witte oosterse kat" de Fo- reign white gefokt uit de Siamees en de Europese kat. Kenmerken van deze Fo- reign White zijn: de bouw en diepblau we ogen (Turner blue eyes) van de Sia mees en een smetteloos witte vacht. Behalve de levende have is er ook deze keer binnen "Katten Kijken" een kleine expositie waarin "de kat in de Reklame en als Reklame-object" belicht wordt. "De geschiedenis van de Witte kat (bat terij)", de kat in de snoeperij, affiches, reklame-plaatjes, fruitmerken en nog veel meer voorwerpen waaraan de kat vorm heeft gegeven, zijn op deze spe ciale expositie te zien. "Katten Kijken" zaterdag 24 en zondag 25 januari in de Expozaal van het Bea- trixgebouw, Croeselaan 6, Utrecht bei de dagen geopend van 10.00 - 18.00 uur. Toegangsprijs: f 6,- en f 3,- voor 65- plussers en kinderen tot 12 jaar. opruiming Wfififi INTERIEUR WAARBORG Op 30 april zullen er allerlei festivitei ten plaatsvinden rond paleis Soestdijk. Door de federatie Midden en Kleinbe drijf uit Soest was aan de winkelgroep 't Hart gevraagd om ter gelegenheid van deze festiviteiten een soort super/bra derie voor alle winkeliers van Soest te organiseren. De organisatie van de super-braderie is echter in de wielen gereden door het verkeer dat op koninginnedag door de Koninginnelaan zal worden geleid, om dat de Biltseweg en de Amsterdamse- straatweg zullen worden afgesloten. Natuurlijk voldoende aanleiding voor de gemeentelijke overheid om geen vergunning af te geven aan de winkel- groep 't Hart. Winkelgroep 't Hart Na eerst een 'boeh boeh'-brief te heb ben ontvangen van de bewonersvereni ging 'Het Soesterveen' mocht ik 14 ja nuari j.1. een schrijven ontvangen van de directeur van de woningbouwvereni ging Soest onder het kopje 'stookge drag'. Dus niet onder het onderwerp 'Jarenlange ondercapaciteit cv-installa- tie Smitsveen'. Met stomme verbazing las ik dat bij -12 graden Celsius en met alle radiatoren 24 uur per dag open wij 'hoera hoera' een temperatuur kunnen bereiken van 19 graden Celsius. Maar dan ook met z'n allen. Kennelijk uitgerekend door een ingenieur uit Wageningen, want hij vond 19 graden genoeg. Jaren geleden al moest ik de uitiiodigingen om een hapje mee te eten bij mijn dochter, toen woonachtig op de Weegbreestraat f3- hoog) meerdere malen afslaan, omdat het er niet te harden was ondanks de grote bedragen die ze moest bijbetalen om te stoken. De aanbeveling van geheel opendraai en komen al helemaal merkwaardig over als men weet dat er maar twee stan den op de radiatoren zitten. Open en dicht. Dus open allemaal, ondanks je afwezigheid. Al doe je het maar voor de buurman. Volgens mij zijn er al een paar flats 'geknepen' zodat er nu twee cate gorieën zijn: bewoners die het gewoon koud hebben en bewoners die het on aangenaam hebben. En dat in 1987. De WS moet gewoon technische verbe teringen aanbrengen aan de CV-instal- latie. Zoals daar zijn: Bijplaatsen ketel- radiatoren, opwarmingsunits per flat, isolatie, en niet te vergeten als het mo gelijk is een thermostatische regeling per woning/radiator. De indruk kan bestaan dat door de kou ook het ver stand van de bewoners op nul gearri veerd is, maar die indruk is onjuist. De volgende brief over achterstallig onder houd CV-installatie Smitsveen zie ik gaarne tegemoet maar a.u.b. niet onder het motto 'stookgedrag'. J.M. Schipperen Niet alleen "Het Landjuweel" is in 1987 een groot gebeuren in Soest. Ook Soesterberg staat dit jaar volop in de belangstelling. Immers officieel be staat dat deel van ons dorp per juli aanstaande 150 jaren onder de naam "Soesterberg". Daar is dan ook een jubileum te vieren, en misschien wordt er wel een historische optocht georga niseerd. En mocht men hiertoe niet besluiten, waarom zouden de Soester- bergers dan niet meedoen aan de op tocht van het Landjuweel? 1837- 1987: 150 jaar Soesterberg. In de Bourgondische tijd was Soester berg één grote vlakte van heidevelden, stuifduinen en houtgewas; er woonde niemand. In de 17e eeuw (1650-1655) werd er een nieuwe verbindingsweg aangelegd tussen Amersfoort en Utrecht, een brede zandweg, de huidige Amersfoortse Straatweg. En er woonde niemand op die "Amersfoorder Berch". Of alleen misschien die heks, waarover onze plaatsgenoot H. A. Ban ning omstreeks 1870 zijn feuilleton schrijft in "De Katholieke Illustratie". De heks van de Amersfoortse Hei moest nu maar eens meedoen in de op tocht van het Landjuweel. Na 1700 komen heel geleidelijk de eer ste bewoners. In kleine huisjes, in plag- gehutten gaan daar mensen zich vesti gen, en zij verdienen de kost met de schapenhouderij, de bijeenteelt, met bezembinden, jagen op het wild, met iOc P'2 Soeat stropen, heide maaien voor veevoer, met het ontginnen van een stukje heide grond om aardappels te bouwen. Daar is een mooie wagen van te maken, b.v. de bijenhouder die boendertjes maakt. In de 19e eeuw groeit Soesterberg uit tot een klein dorpje. In 1837 wordt de R.K. Parochie van de H. Carolus opgericht, door pastoor Ra demaker, en er komt een kerk. Dat was voor de mensen die daar woonden haast onbegrijpelijk. Waar moest die pastoor van leven?" Alleen als hij hei eet, dan kan het" moet een daar toen al wonende mevrouw Smorenburg ge zegd hebben. Ziet U ook die hei etende pastoor in de optocht? Want de kerk is er gekomen, mede door de grote steun van de familie Bosch van Drakenstein, die in die tijd uitgestrekte bezittingen had in de gemeente Zeist en de gemeente Soest. Rond 1850 wordt Soesterberg landelijk bekend. Daar over een volgende keer. 3e Wereld Groep Soest gaat actie voe ren voor een koeienstal in Mwera Tan zania. Mwera is een patiëntendorp ingericht voor een aantal psychiatrische patiën ten, die als het ware op weg zijn terug naar de maatschappij. Na een verblijf in het psychiatrische zie kenhuis in de hoofdstad Dar Es Salam, komen zij in dit dorp waar zij door mid del van arbeidstherapie verder werken aan hun genezing. Het dorp staat onder leiding van de Ne derlandse Psychiater Joekes Goslinga en zijn echtgenote, die hier sinds 21/2 jaar enthousiast bezig zijn met de op bouw van het dorp.. De familie Goslinga woont temidden van de patiënten in een patiëntenhuisje (van 5x5 m) en stimuleert de patiënten weer de verantwoordelijkheid voor zichzelf te dragen. Zo is men gekomen tot een vorm van zelfbestuur in samen werking met de medische staf. Tevens wordt in Mwera onderwijs ge geven aan studenten, afkomstig van de medische faculteit in Dar Es Salam. Door patiënten en staf is inmiddels het dorpje opgeknapt. Wie de indrukwek kende lijst ziet van vernieuwingen en reparaties die in de laatste tijd tot stand gekomen zijn, raakt er zonder meer van overtuigd dat iedere hulp aan het pro ject goed op z'n plaats is en optimaal be nut wordt. Ook werd, om de voedselsituatie en de inkomsten te verbeteren, de rijstbouw aanzienlijk uitgebreid. Er is inmiddels grote behoefte aan een stal. De stal zal gebouwd worden door de mensen ter plaatse en met grondstoffen uit het land. De Tanzaniaanse koeien zijn sterk en er is gras genoeg voor hen om te grazen, zodat men dan tevens verzekerd is van een dagelijkse portie melk. Icnntnnr Steenhoffstraat 13 Kuiimur 3764BH Soest efficiency Telefoon 02155-1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Het bedrag wat hier voor nodig is zal ongeveer f 10.000 bedragen.Tevens is er behoefte aan zinken gieters om het land te begieten, plastic gieters zijn in Tanzania niet sterk genoeg. Ook is er behoefte aan 2 trapnaaimachines voor de plaatselijke kleermaker. Ook voor een groepje vrouwen dat in- middels~begoimen is methet verven van stóffën is~behöeftè aan lappen onge kleurde katoen van 1 1/2x2 meter en pakjes dylon heetwaterverf in de kleu ren nr. 25,18,19,13,9,2. Ook zit men te springen om klosjes wit en zwart ga ren en enkele scharen! Dit alles zijn zaken die wij in het rijke Europa als zo vanzelfsprekend ervaren, en waar men in de 2e Wereld heel moei lijk aan kan komen. Leidje Tomassen, voorzitter van de 3e Wereld Groep Soest, is er vast van overtuigd dat de bevolking van Soest zich weer enthousiast in gaat zetten voor deze groep mensen, ditmaal in het land Tanzania in Afrika. Vrouwengroepen worden inmiddels al benaderd, maar iedereen die een van deze zaken wil geven kan dit afgeven op Emmalaan 6 in Soest. Financiële bijdragen voor de koeienstal kunt u storten op de giro of bankreke ning van de 3e Wereld Groep Soest - gi ro 56.34.327 of RABO Bank nr. 37.99.29.813. De 3e Wereld Groep Soest rekent op Uü Wij mogen hen niet in de stal laten daar in Tazaniaü Veurige week ben ik me eigean weze ge ve op ut pliesiebero. Ik wis zeker, daazze me niet zouwe vaasthouwe, aangders haa'k ut heul niet 'edoan, moar ik gong aallenig effe bekenne, daa'k deur ut rooie licht ongder an de Daal weg 'ereje waas. Ik kwaam d'r laangest toeng ut net spits waas, zo rongd vief ure. D 'r kwaam nooit un end an de auto's, die rechtdeur en links en rechts aafsloege. We stinge aal drie rongdjes aaf te waachte en ik haad aal tweej kere op de voetgaangers 'edrukt, moar daat hoalde niks uut. Ut bleef rood en d'r waas geejn greujn meer in veurroad. Of daat noeng kwaam om- daa'k eigelijk fietsgaanger was, doar he'k geejn weet vaan, moar we bleve roodstoan. Niet bie de baank, moar wel vaan dekouw. Hoechtum, zukke kouwe voetgaangersvoete krege we. Toeng d'r opeejns un gaat viel in de verkeersstroom hewwe met ze aalle de sprong 'ewoagd waangtd'r woare intusse wel tien waach- tende veur ming. Affing, we kwoame onbeschoadigd an de overkaangt, moar thuus haa'k nog laast vaan klaapper- taangde en daat kwaam weer, omdaatde Bilt zee daattuttwoalfgroade ongder nul vroor. Ajje met de auto in de stille ure ankomt rieje, daan hejje wellus, daattut licht gauw vaan rood op greujn springt en daat vin'k haarstikke moi. Je regelt je ei- ge veurraang, zaa'k moar zeige. Moar met de fiets of loopes stoa je blauw te bekke. De pliesie op ut bero zee, daat die stoplichte op ut verkeers anbod waarke. Daat ken best woar weze, moar wullie stinge ongs ok an te bieje, moar niks greujn! Vrogger mos de pliesie aallus met de haangd regele. Daat doeng ze op hede toch ok nog wellus. Bevobbeld mettut uutschrieve vaan paarkeerbonne. Daa's nog aaltied ou- werwets haangdwaark en die kungst vertoongde ze nog us bie de opening vaan un restauraangt op Soestdune. De boas vaan deuze uutspaanning waas net binne an 't rongdjes geve vaanwege ut feest en toeng die heurde vaan de bekeu- ringebute wier die zo vinnig, daattie aal ut haangdwaark verzoamelde en un rongdje groatis paarkere gaaf. En zo geeft ik nog un rongje laache met dit verhoal. Of de pliesie loater ok nog 'ekeke het of aalle feestgaangers wel aappelsaap haade 'edronke, doar he'k niks over 'eheurd. De baarregemeester kwaam op de ope ning en hie waas ok bie de woarzegster 'eweest. Hie kwaam d'r goed aaf, moar waat die zegsvrouw zee, daat haa'k aal twee weke 'elejein mestukkie veurspeld. Daan he'k doar zeker ok un slaag vaan tepaakke. We krege un nieuw roadhuus en d'r waas un heulepoep cengte over bie de gemeengte. Ze wis ok vaan de ver- keersprobleme moar niks vaan de stop lichte an de Daalweg. Daat heur je dus vaan ming. Ongze pliesie blieft aalsmoar in 't nieuws. Voortemeej kriege ze un tolke- tillefoon en doar kaajje dus met de Soes- der toal ok vaan próffitere. Ajje 't gehan nes niet begriept, kaajje zo noar 't bero belle en daan vertoale ze ut veur je. Vaan te veure vaast bedaankt veur de mede- waarking, pliesie! Zo'n tillefoon kost bie V. enD. moarhongderdguldeen ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, daajje veur daat geld toch niet in de aarmoei kaan blieve zitte. As de pliesie zo 'n ding goat anschaaffe veur de mingderhede, daan vaalle de Soesders, die nog plaat proate d'r ok ongder, waant daat worre d'r steeds mingder. Nog wel groag effe ut nummer vaan de tolketillefoon vermelde, daan zaal ik daat bekend moake. HANNES VAN DE NENG. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 We vervolgen deze week de tuintipreeks over "fruit uit eigen tuin" met een bespreking van de kers. Kersen vinden over het algemeen weinig aftrek bij tuinbezit- ters omdat ze veelal reeds genuttigd zijn voordat ze geoogst kunnen worden; overigens niet door hapgra- ge buurtkinderen maar vrijwel altijd door vliegende veelvraten. Een erg eenvoudige oplossing hiervoor is het bekende tuin/vogelnet dat om de boom bevestigd moet worden, zodra de kersen gaan kleuren. De kers is een erg vroege vrucht (van half juni tot eind juli naar gelang het ras) en mag daarom eigenlijk niet in onze fruittuin ontbreken. Bij aanplant werken we flink wat stalmest of compost door de grond. Een kers is niet ge charmeerd van het doormengen van tuinturf door zijn plantgat dus laten we dit beslist achterwege. Een spil of struikvorm kers neemt geen ongehoorde afmetin gen aan; een boompje van 2-4 m. hoogte valt in vrijwel iedere tuin toe te passen. Half en hoogstam vragen duidelijk meer ruimte en zullen voor de wat kleinere particuliere tuin veelal ongeschikt zijn. Kersen hebben voor een goede vruchtzetting kruisbe stuiving nodig, met name de zoete kersen. Zonder de ze kruisbestuiving d.w.z. bestuiving met een bijpas send kerseras waardoor bij beide rassen kers-vorming tot stand komt dragen de zoete kersen echt geen vruchten. Zure kersen of Morellen zijn wel zelfbestui- vend. Voor de Meikers, een kruising tussen en zoete en een zure kers is bestuiving niet noodzakelijk maar het geeft wel een betere vruchtdracht te zien. Als we er zeker van zijn dat er in de nabijheid van onze tuin an dere kersen staan dan blijkt dit in de praktijk meestal toereikend en hoeven we zelf geen extra bestuivers aan te planten. De produktiviteit van kersen varieert niet alleen per ras maar is ook altijd afhankelijk van de weersomstandigheden tijdens de bloei. Ook kunnen Erik van Dorresteyn jf medewerker 't Vaarderhoogt de rijpe vruchten bij nat weer nogal eens gaan scheu ren waarna schimmelaantasting kan volgen. Op tijd plukken is daarom belangrijk, onrijpe vruchten wor den daarentegen na de pluk niet meer rijp, omdat ze niet als appels en peren zetmeel bevatten, dat omgezet kan worden in suikers. De vruchten aan een boom zijn niet gelijktijdig rijp. Het oogsttijdstip kan het beste zo worden gekozen, dat het grootste gedeelte van de vruchten rijp is en er nog vrijwel geen overrijpe vruch ten zijn. Napluk zal dan nog 1 of 2 maal nodig zijn. Nu even wat over de rassen en hun eigenschappen. Drie goede nieuwe rassen zijn 'Annabella, Castor en Corum'. De eerste is tamelijk vroeg produktief, regel matig en goed. De rijptijd valt middentijds tot vrij laat. De grote vruchten zijn donker mooi glanzend, stevig en goed van smaak en ongevoelig voor scheuren. 'Cas tor' wordt pas vrij laat produktief, maar draagt dan goed. De vruchten rijpen laat, zijn donker glanzend, stevig en goed van smaak en weinig scheurgevoelig. 'Corum' tenslotte is wederom tamelijk laat produk tief, maar draagt dan ook goed. De vruchten rijpen vrij vroeg, zijn groot donkerrood en glanzend. Het zijn stevige vruchten met goede smaak maar tamelijk scheurgevoelig. 'Earley Rivers' is de vroegste kers (plm. half juni) is al vroeg produktief, daarna regelma tig en goed. De kersen zijn vrij groot tot groot en don kerbruin van kleur. De zachte vruchten hebben een zeer goede smaak en zijn ongevoelig voor scheuren. Dit uit pl.m. 1860 daterende ras is helaas wel behoor lijk vatbaar voor bacteriekanker. De 'Meikers' start al vroeg met het dragen van vruch ten, vrij onregelmatig, maar in de "draagjaren" bjzon- der goed. De vruchten zijn tamelijk klein, rond en donkerrood van kleur. De zeer zachte kers is goed van smaak, iets zuur, maar zeer aromatisch. De kers is wei nig scheurgevoelig. Voor meer informatie omtrent de ze heerlijke fruitsoort kunnen we altijd terecht bij de verkopers/adviseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9