I I da 323 nu ook in diesel-uitvoering 'Yanzelfstandiging sportaccommodatie beste oplossing voor problemen in C-drie' niet GEWOON uitverkoop WEL grote REËLE KORTING "PAGÏN^oI W°ENSDAG^8TiANUARMQR7" SOESTER COURANT TEL. 13097 g en comfortabel rijden bij automobielbedrijf De Soester PAGINA 19 R. WESTRA rant ..,M 'Voordeursfunctie na goede afspraken behouden' ontvangt U nu op al ons klassegoed Klachten bezorging Soester Courant Dsberenweekend Hopman Masselman Groep nederlandse hartstichting vrienden van de hartstichting redden; U ook Beien geef Uop vooreen reanimatie-cursus bij: V AUTOVERZEKERING voor jeugdige bestuurders zonder extra toeslag. Premiebetalino per maand, kwartaal of jaar Inlichtingen: A.A. v. Breukelen ass. NBVA, Julianalaan 45 i0st' loi' I7962 Sb Koningin- nelaan 31, Soest, tel. 23789. Nieuweweg 59 - Soest Telefoon 1 3288 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. J<1V -ó#. Bij automobielbedrijf De Soester aan de Kostverlorenweg staat inmiddels de Mazda 323 diesel. Het is de nieuwste uitgave van het Japanse auto merk. Het totale leveringsprogramma in de 323-serie is uitgebreid met veertien uitvoeringen. Alle zijn voorzien van een volledig nieuw ontwor pen dieselmotor. Zoals men van Mazda had kunnen verwachten is ook de nieuwe diesel een economische wagen. Bij een snelheid van 90 kilometer per uur is het benzineverbruik slechts één liter op 21 kilometer. Uiterlijk en qua uitrusting zijn de Maz da 323-diesels identiek aan de verge lijkbare versies met de benzinemotor. In het ontwerp van de zeer moderne Maz da diesel zijn diverse opvallende con structies verwerkt. Ze zijn met name ge richt op een zo laag mogelijk brandstof verbruik. Ook is rekening gehouden met een licht totaalgewicht, terwijl de geluidsproduktie zeer. Met betrekking tot dit laatste is het goed te weten dat de zijschorten van het motorblok vér zijn doorgetrokken. Van lawaai is derhalve geen sprake. Vijf-versnellingsbak Alle Mazda diesels zijn standaard uitge rust met een vijf-versnellingsbak. Ook dat werkt mee aan zuinig autorijden in een comfortabele wagen. Daarnaast springt de korte 'voorgloeitijd' in het oog. Dankzij de toepassing van een ke ramisch element duurt de gemiddelde voorgloeitijd niet langer dan één luttele seconde, en dat geldt ook onder barre weersomstandigheden die gepaard gaan met koude. Als symbolische aan passing is het voorgloeilampje niet op het dashboard aangebracht. Immers, de tijd van voorgloeien is al zo kort. Om toch controle te hebben, is de funktie van het lampje in de 323 diesel overge nomen door een duidelijk hoorbare 'klik'. Limited Ook de Mazda 323 Limited is er in een diesel-uitvoering. De Limited zou zijn naam niet dragen als de luxe uitvoering geen exclusieve extraatjes zou hebben. Zo is daar de centrale electrische deur- vergrendelaar. Maar, de Mazda 323 Li mited diesel heeft méér: electrisch ver stelbare buitenspiegels, toerentellers brede stootstrips op de flanken, tand- beugel-stuurinrichting met variabele overbrenging en een speciale grille. In teressant voor de autorijder is dat de Li- mited-uitvoeringen nauwelijks duurder zijn dan GLX-types, waarvan ze zijn af geleid. De nieuwe uitvoeringen zijn zoals ge zegd te verkrijgen bij automobielbedrijf De Soester aan de Kostverlorenweg. Het vanouds bekende adres, waar de klant gewaardeerd wordt en service een begrip is, beschikt uiteraard ook over de 626-uitvoeringen, een luxueus type met veel comfort en een voorbeeldige wegligging. Eigenlijk geldt voor alle Mazda-uitvoe- ringen een hoge kwaliteit en comfort. De 323 is bijvoorbeeld al de meest ver kochte Japanse auto in Nederland. Bestuur en directie van C-drie hebben vorige week een uitgebreide toelich ting gegeven op de problemen tussen het centrum en de 'ingebouwde' sport accommodatie. Zij luidt als volgt: Met de samenvoeging van het voorma lige dorpshuis "de Borg" en de stichting Artishock ontstond in 1985 een cultu reel en creatief centrum met de naam "C-drie". Deze samenvoeging (lees reorganisatie) werd het toenmalige be stuur van de SKV Artishock door de raad van Soest min of meer "opgelegd" in verband met de voortdurend oplo pende tekorten van het dorpshuisge- beuren. Het bestuur en de directie van de SKV Artishock onderkenden de problemen van de gemeente Soest en verklaarden zich na vele gesprekken bereid volledige medewerking te verle nen. Zo ontstond het cultureel creatief centrum C-drie. De dagelijkse leiding en de staf van het nieuwe centrum kregen de duidelijke opdracht: de kosten beheersbaar ma ken en de bedrijfsresultaten verbeteren. Om aan deze eisen te kunnen voldoen, is een goede bedrijfsorganisatie een eerste vereiste. In het afgelopen jaar is het steeds duide lijker geworden dat het niet gemakke lijk is evenwicht te brengen in een orga nisatie waarbinnen zowel commerciële als gesubsidieerde activiteiten plaats vinden. Daarbij komt het feit dat C-drie in bedrijfstechnisch en financieel (sub sidie) opzicht beperkingen kent. Tege lijkertijd worden er steeds opnieuw ei sen gesteld aan de zogenaamde open bare functies van het gebouw. Openbare functie Binnen de oorspronkelijke opzet van het voormalige dorpshuis "de Borg" paste de gedachte, dat de hoofdingang van het gebouw en de daarbijbehoren de ontmoetingsruimte de plaats van sa menkomst was voor alle activiteiten in het dorpshuis: leeszaal, kerk, bowling, bar, sport, vergaderingen, enz. In de praktijk bleek deze gedachte een zuiver theoretische te zijn. De leeszaal verzelf standigde al spoedig en kreeg een eigen ingang. De voordeurfunctie voor de gebruikers van b.v. de sportzaal bleef voor sport verenigingen en bezoekers aan de sport (tribune) ongewijzigd. De scholen ge bruiken de schoolingang ("eigen in gang") van de sportzaal en hebben allen een sleutel van die deur. Zij gaan dus niet door het gebouw van C-drie. C-drie bleef een voordeurfunctie be houden omdat een groot aantal spor ters, toeschouwers en passanten door het cultureel creatief centrum gaan. In de praktijk betekent dit dat C-drie in verband met haar activiteiten ("horeca, cursussen, exposities, films, tneaters, enz.) moet zorgen voor een permanent toezicht/bewaking van haar centrum (en activiteiten). Afgezien van het kostenaspect veroor zaakt de doorloop een aantal proble men die moeilijk in de hand te houden zijn en die bovendien een nadelige in vloed hebben op de bezoekersaantallen van C-drie. Dit feit betekent automa tisch dat het functioneren van C-drie als cultureel en creatief centrum en de daarbijbehorende inkomsten voor het horecagebeuren nadelig beïnvloed worden. Nieuw beleid Met de komst van het cultureel creatief centrum C-drie verdween het Dorps huis. Deze verandering leidde tot een nieuw beleid voor het gebouw aan de Willaertstraat. Het was duidelijk dat de bedrijfsvoering en de structuur van het voormalige dorpshuis drastisch moes ten veranderen. Het gevolg daarvan was dat het nieuwe bedrijf, mede met de hulp van de MCA-consultance, door gelicht werd en dat er passende maatre gelen werden getroffen om de beheers baarheid van de kosten te vergroten I den hebben in ieder geval een halt toe geroepen aan de steeds oplopende te korten. Dergelijke maatregelen waren in organisatorische zin niet altijd ge makkelijk. De "oude gebruikers", zoals particuliere huurders, bowlers, vereni gingen, sportgebruikers, senioren, enz. voelden zich in sommige gevallen in hun "rechten" aangetast. Het bestuur van C-drie heeft in overleg steeds ge probeerd om de redelijkheid van haar maatregelen aan te tonen. In de meeste gevallen is dit gelukt. Sluitingstijden C-drie is van maandag t/m vrijdag ge opend van 8.00 tot 24.00 uur. Zaterdag van 19.00 tot 24.00 uur en zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Met de beschikba re geldelijke middelen is dit de maxima le openingstijd. Indien C-drie 7 dagen per week moet openen dan moet de subsidie verhoogd worden, omdat C-drie gedwongen wordt op zg. onren dabele tijden te openen. De sportin- gang (de zg. "schoolingang") kan op de uren dat C-drie gesloten is gebruikt worden. Gebruik van de sportzaal blijft dus altijd mogelijk. De doorloop naar de tribune en de toegang voor gehandi capten (lift) wordt door de sluitingstij den van C-drie op zaterdag en zondag onmogelijk. Aan de zaterdag/zondagsluiting en aan het feit dat C-drie geen volledige voor deurfunctie kan vervullen liggen ver schillende factoren ten grondslag. De belangrijkste zijn: 1. Kostenaspect; 2. De doorlopende sporters/bezoekers geven (soms) overlast aan activiteiten op het gebied van cursussen, theater en/of horeca; 3. Omdat er geen toezicht is in het weekend, kunnen gemakkelijk vernie lingen aangebracht worden aan exposi ties, machines, e.d.; 4. De bezoeker (met het doel sport) heeft geen binding met het C-drie ge beuren en houdt daarom weinig of geen rekening met die activiteiten waaraan hij/zij "geen boodschap" heeft; 5. De passant/sportbezoeker/ toeschouwer blijft gemakkelijk in het gebouw met een andere bedoeling dan "sport kijken", horeca- of tentoonstel- lingsbezoek (vandalisme, geluidsover last, hinderlijk gedrag); Cursisten, bowlers, huurders, kortom "de klanten" van C-drie ervaren be paalde groepen als negatief en bedrei gend, wat weer gevolgen heeft voor de bezoekersaantallen. Nieuwe opzet horeca Bedrijfstechnisch richt de horeca zich op een actieve acquisitie. Het is in 1986 duidelijk geworden dat vooral besloten partijen (bedrijven, families, scholen 1 e.d.) gebruik willen maken van onze horeca/bowling, mede omdat deze "geheel besloten" gereserveerd kan worden. In dit opzicht is de horeca van C-drie uniek. Dit vormt een belangrijk verkoopargument. De groeiende om zetten zijn afhankelijk van deze ontwik kelingen. Dat wil zeggen dat op grond van onze bedrijfsvoering de sport niet ongelimi teerd en op een "eigen wijze" gebruik kan maken van de horeca-faciliteiten. Een bedrijfsreservering wordt aangege ven op een bord en dient gerespecteerd te worden. De ervaring heeft geleerd dat een aantal sportmensen zich niet aan onze aanwijzingen kan of wenst te houden. Dit betekent dat de klant "on tevreden" wordt en het bedrijfsresulta ten wordt geschaad. Bedrijfsschade kan uiteindelijk ver taald worden in geld, dat door de over heid aangevuld zal moeten worden. En dat wil C-drie voorkomen. Een goed bedrijf C-drie maakt dat het kostenaspect beperkt en beheersbaar blijft. Alleen op deze manier gaat C-drie verantwoord om met het geld van de Soester Gemeenschap. Alle 'bewoners' zelfstandig Een maximaal bedrijfsresultaat is mo gelijk binnen de grenzen die C-drie mo menteel aangeeft. Binnen die grenzen is het noodzakelijk dat alle huurders van ruimten van het C-drie gebouw zelf standig zijn en eigen verantwoordelijk heid dragen (voor activiteiten en de door hun gehuurde ruimten). Indien het cultureel centrum bijvoorbeeld een "voordeurfunctie" voor activiteiten van andere huurders moet verzorgen, dan ontstaat er een oneigenlijke vermen ging van belangen. Door de andere huurders in het gebouw wordt het kos tenaspect voor C-drie verhoogd. Een situatie die in een goed doordachte be drijfsorganisatie tot de o mogelijkheid behoort. Indien het probleem van de voordeur functie van C-drie genuanceerd beke ken is en we tot de conclusie komen dat de 'voordeurfunctie" op grond van de geschiedenis en de bouwtechnische voorzieningen behouden moet worden, dan kost dat onvermijdelijk geld. Het is aan de raad van Soest voorbehouden om te beslissen of hij C-drie méér geld geeft om die functie naar behoren te vervullen. Het bestuur van C-drie is van mening - en de ervaringen binnen C-drie staven deze gedachte - dat vermenging van be langen oneigenlijk zijn en een goede be- drijfsexploitatie belemmeren. Een eventuele voordeurfunctie kan mede bewerkstelligen dat het kostenaspect opnieuw moeilijk in de hand te houden zal zijn. De gevolgen zijn namelijk niet I goed voorspelbaar. De groei van de be- drijfsreserveringen kan bijvoorbeeld nadelig worden beïnvloed dan wel vol ledig stagneren. Het bestuur van C-drie blijft van me ning dat "terug naar de oude situatie" niet de bedoeling kan zijn en dat er een verantwoord alternatief gevonden kan worden. Duidelijk moet gewezen wor den op het feit dat C-drie in 1986 heeft aangetoond te kunnen voldoen aan de opdracht om de kosten beheersbaar te maken. Iedere maatregel in de openbare res pectievelijk dienstverlenende zin mag ons later niet aangemerkt worden als "slechte bedrijfsvoering" of "C-drie is zo duur". De beste oplossing in de ontstane situa tie zou een volledige verzelfstandiging van de sportaccommodatie zijn. Dat wil zeggen een eigen ingang, een oplossing voor de gehandicapte sporter, zelfstan dig beheer van de tribune, etc. Bouw technisch is alles mogelijk; de financiële consequenties zullen waarschijnlijk on overkomelijk zijn. Het is realistischer om vast te stellen dat de filosofie, op ba sis waarvan het gebouw in 1979 is ge realiseerd, zal moeten blijven bestaan, zodat ook het nieuwe centrum C-drie een voordeursfunctie blijft behouden. Dit kan echter alleen na goede afspra ken die de bedrijfcgroei van C-drie zul len beperken, maar niet volledig terug schroeven. Bijvoorbeeld: tenminste 300,- op alle vrachtjassen 100,- op alle kostuums, jassen 50,- op alle rokken en jacks 20,- op alle pullovers 200,- op alle japonnen 80,-op alle blazers en kolberts 30,- op alle pantalons en schoenen 10,- op alle shirts en pyama's BAARN Laanstraat 65 - Tel. 02154-15418 SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 - Tel. 02155-14488 Vernieling aan auto De heer S.J. deed in het weekeinde bij de politie aangifte wegens vernieling van zijn auto. Onbekenden hadden de motorkap met een scherp voorwerp be krast. De wagen stond geparkeerd aan het Tromslagerpad. Auto van de weg gehaald Op de Dorresteinweg hield de politie begin deze week de 25-jarige H.K. uit Amersfoort aan bij een routinecontro le. De wagen waarin hij reed bleek niet verzekerd te zijn en bovendien ontbrak het keuringsbewijs. De auto werd voor lopig aan het bureau geplaatst, tot de ei genaar zijn zaken in orde heeft ge bracht. Hij kreeg alvast een proces-ver baal. Politieauto aangereden Bij een ongeval op de Koningsweg is een van de surveillancewagens van de Soester politie beschadigd. De bestuur der, de 31-jarige L.B., moest afremmen doordat een voor hem rijdende auto plotseling snelheid verminderde. De achter de politiewagen rijdende me vrouw I.K. (52) merkte dat te laat op en botste, mede als gevolg van het gladde wegdek, tegen de surveillancewagen aan. Beide auto's liepen enige schade op. 'Snelkraak' bij fotozaak Van Weedestraat Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien een nog onbekend aantal camera's weg te halen uit de eta lage van de fotozaak van de firma S. aan de Van Weedestraat. Dat gebeurde waarschijnlijk met een zgn. "snel kraak", waarbij de ruit werd ingeslagen. Een krantenjongen ontdekte 's mor gens dat de etalageruit was Vernield. Mogelijk is de dader bij zijn activiteiten gestoord, want ter plaatse werden nog een bijl en een plastic tasje aangetrof fen. Inbraak kelderbox Smitsweg Uit de kelderbox van de woning van de heer B. aan de Smitsweg heeft de onbe kende dader twee fietsen weggehaald. Hoe hij zich toegang heeft weten te ver schaffen tot de berging was niet duide lijk. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Dronken automobilist gepakt Op de Vondellaan ontdekte de politie maandagavond de 53-jarige J.S. uit Soest, die met zijn auto slingerend over de weg reed. De man moest blazen en bloeden en werd onthaald op een rijver bod en een proces-verbaal. Hond op glad ijs... In tegenstelling tot de veronderstelling van mevrouw S. uit Soest, die vorige week de politie belde om te vertellen dat haar hondje op de vijver tussen de Veenbesstraat en de Koningsweg op het punt stond te verdrinken, was het dier springlevend en naar hartelust op een- denjacht. Dat constateerde de politie die ter plaatse een kijkje gingen nemen. Ze zagen de hond achter de vogels aan jagen en ontdekten drie gewonde een den, waarvan ze er één uit zijn lijden moesten verlossen. Mevrouw S. kreeg van de politie de toezegging van een proces-verbaal. Zo'n brléf beestje... Na aanrijding doorgereden De heer R.G. uit Soest meldde de poli tie vorige week een geval van doorrij den na een aanrijding op de Konings weg. G. reed - in verband met de ijzel en de mist - uiterst voorzichtig het Wete ringpad op, toen hij van achteren werd aangereden door een onbekende auto mobilist. Door de botsing schoofde au to van G. tegen een paal aan, waarbij het voertuig nogal wat schade opliep. De andere automobilist ging er ij(ze)lings vandoor en liet geen spoor achter. Datzelfde gold ook voor de onbekende bestuurder die aan de Burgemeester Grothestraat zaterdag de daar gepar keerde auto van de heer S.V. uit Soest aanreed. Hij veroorzaakte schade aan het linker portier, zoals de eigenaar bij zijn terugkomst tot zijn leedwezen moest vaststellen. Inbraak Insingerstraat Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien de woning van J.A. aan de Insingerstraat binnen te dringen, nadat de bewoner even was weg gegaan maar de deur open had gelaten. Toen hij terugkwam ontdekte hij dat er twee complete laden met inhoud uit een dressoir waren weggenomen. Daarin bevonden zich o.m. een bedrag van 600 gulden, een spaarbankboekje, een zil veren horloge en drie kwartshorloges. Automobiliste onder invloed gewond na 'doorrijden' Op de Eigendomweg raakte mevrouw C.S. (38) uit Soest maandagavond enigszins het spoor bijster, omdat de voorruit van haar auto niet goed genoeg was schoongemaakt en ze dus weinig uitzicht had. Daardoor botste ze tegen de rechts van de weg geparkeerde auto van een inwoner van Amersfoort. Me vrouw S. stapte uit, maakte alsnog de voorruit schoon en reed vervolgens weg zonder zich aan de eigenaar bekend te maken. Een stukje verderop, ter hoogte van de Weegbreestraat, bleek de voorruit van haar auto echter opnieuw dichtgevro ren te zijn. Opnieuw stapte mevrouw S. uit om de ruit schoon te maken, maar daarbij kwam ze door de gladheid nogal ongelukkig ten val. Met een hoofdwond werd ze per ambulance overgebracht naar Zonnegloren. Daar werd haar ook een blaastest afgenomen, die in haar na deel uitviel. Ze mocht na behandeling in het ziekenhuis mee naar het bureau, waar de tweede blaastest in haar voor deel uitviel. Wel kreeg ze een rijverbod, en uiteraard een proces-verbaal wegens het doorrijden na een aanrijding. Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Het is alsof er de laatste tijd nog niet genoeg kou is geleden: het Dsberen weekend is weer in aantocht! Voor de zesde keer alweer wordt dit evene ment door de Soester Hopman Mas selman Groep georganiseerd. Dit jaar zal dat zijn in het weekeinde van 31 januari en 1 februari. Aan de Sparrenlaan zal er tussen 9.00 uur en 10.00 uur weer een file te zien zijn. Zo'n kleine 250 verkenners en pad- vindsters, sherpa's en rowans en hun begeleiding uit de regio Utrecht maken zich dan op voor het IJsberengebeuren. Dit jaar zal voor het eerst een Duitse groep verkenners en padvindstersgroep van de Deutsche Pfadfinderverband uit Bergneustadt deelnemen. Uiteraard is men blij met hun deelname, want in scouting is het internationale aspect een belangrijk onderdeel van het spel. Het is altijd weer leuk te zien hoe leef tijdgenootjes met verschillende talen zich met handen en voeten verstaan baar weten te maken. Toen iedereen nog de zomer in het hoofd had, spookte het Llsberenweek- end alweer bij menigeen van de Hop man Masselman Groep (HMG) rond. Tenminste een half jaar van te voren wordt er door een staf van vijfentwintig vrijwilligers een programma opgesteld. Na aankomst krijgt iedereen eerst ruim de gelegenheid om zijn tentenkamp en stookplaats op te bouwen. Vanzelfsprekend zullen er verder veel spelen zijn dit jaar die voor wat opwar ming zorgen zoals goldrush, de vliegen de hollander, postenspelen en record- verbeteringspogingen. Ook een kamp vuur zal niet ontbreken. Het grootste deel van de kinderen zal bovendien hun avondmaal op houtvuur klaarmaken. Dat is ten eerste warm en verder geeft het vuur het terrein een gezellige aan blik. Evenals voorgaande jaren zal er weer een intern geproduceerde ijsberenkrant verschijnen, een redactie zal het hele weekend tot de "deadline" werken om alle deelnemers een exemplaar mee naar huis te geven. Alhoewel er een wedstrijdelement aan het weekend verbonden is, zal de beste "ijsberenpatrouille" niet als enige te vreden huiswaarts keren, hopen de or ganisatoren. Vooral de gezelligheid, hét lachen en zingen, enthousiaste inzet en doorzettingsvermogen van de deelne mers kenmerkte de vorige IJsberen- weekends. Voor verdere informatie omtrent het IJsberenweekend kan men zich wenden tot: - J. P. de Vos (02155-17803) Meer dan 100x per dag slaat het noodlot toe: een hartinfarct, vaak gevolgd door een hartstilstand. Van elke vier slachtoffers overlijdt er één voor er hulp geboden wordt. Terwijl de omstanders vaak machteloos toekijken. Doe iets, grijp in, het is zo eenvoudig, ledereen kan leren reanimeren. U ook! In een paar avonden leert U wat U moet doen om wellicht een slachtoffer van een hartstilstand te redden. Is dat niet de moeite waard? Soest: tel. 1 04 87 en 2 35 09 Soesterberg: tel. 03463 - 29 80

Soester Courant | 1987 | | pagina 19