hiswatf v| jn 1 Utrecht, het waterrijke hart van Nederland Doelgericht adverteren met C.V. O. g BunschoterbotterBU210: Varend monument" Gastprovincie op HISWA 87 HISWA 87 Utrecht in kaart op HISWA 87 I Meningen van lezers 'Bij ons op Soest' 10X EN )90 )?0 &o. Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! 6tm15 maart 1987 Glorietijd Plassengebied Langs de Lek PAGINA 21 PAGINA 20 WOENSDAG 28 JANUAR11987 7 mebureau in Soesterberg is prijsniveau betaalbaar voor middenstander SOESTER COURANT SGESTER COURANT Open haarden )chie 190 F Adverteren met professionele hulp hoeft niet duur te zijn. Tot die conclusie zijn de heren J. M. K. de Jong en M. Kraay lange tijd geleden al gekomen. Zij voeren deze middenstanders-vriendelijke stelling immers in de praktijk uit. Gezamen- liijk vormen zij de bemanning van het jonge en energieke reclamebureau C. V. O. (Concept, Vormgeving Ontwerp), dat sinds vorig jaar februari is gevestigd aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. De tarieven die het creatieve duo han teert zijn van een betaalbaar niveau, óók voor de kleine ondernemer, zoals uit een onderhoud met De Jong en Kraay blijkt. "We stuiten vaak op verhalen van on dernemers dat het prijsniveau van re clamebureaus veel te hoog is om op fi nancieel verantwoorde wijze gebruik van te maken. Het is inderdaad zo dat het gemiddelde bureau een uurloon van tussen de 250 en 300 gulden berekent. Er komt iemand langs om een uurtje te praten, en je bent al 300 gulden kwijt, maar je hebt dan nog niets. Bij ons lig gen de tarieven veel lager. Bij C. V. Obetalen de mensen 90 gulden per uur voor het maken van een concept-ont werp, dat wil zeggen het bedenken van een wijze waarop men zou moeten gaan adverteren. Voor het product-techni sche werk rekenen wij 65 gulden per uur. Naar onze mening openen wij daarmee de mogelijkheid voor de klei nere ondernemer om een reclamebu reau in de arm te nemen. Dat is wel ge bleken uit ons cliënten-bestand, waar van behalve grote bedrijven als de Amersfoortse Verzekeringen, Procar Verkoop, Sydec Computercompo- nents en Trane Airconditioning ook kleinschalige ondernemingen deel uit maken," zegt de heer De Jong van C. V. Zelfstandig Volgens De Jong ligt het prijsniveau bij andere reclamebureaus zo hoog omdat deze niet direct met de klant werken, maar vaak een tweede of derde bureau in de opdracht laten meewerken. Het kostenplaatje krijgt hierdoor een grote re omvang. C. V. O. werkt alleen en handelt de order zelfstandig af. De eni ge derde persoon die komt kijken is de drukker, de zetter of de lithograaf, maar dat is een niet te ontkomen factor in de procedure. "Ik geef eerlijk toe dat een potentiële adverteerder via ons iets duurder uit is dan wanneer hij een krabbeltje bij een blad afgeeft, maar de gevolgen werken ongetwijfeld in zijn voordeel. We pro beren de houding van de adverteerder te veranderen. Misschien moet hij min der vaak en groter, of juist vaker en klei ner reclame maken. De frequentie is af- De heren De Jongen Kraay van C. V. 2 O. hankelijk van het product, dat op zijn beurt weer afhankelijk kan zijn van een bepaald seizoen. Wij helpen de adver teerder om een lijn uit te stippelen voor de beste campagne-voering." "Het valt ons nog steeds op dat teveel middenstanders lukraak advertenties plaatsen zonder zich af te vragen wat het resultaat daarvan is. Ze zijn zich niet altijd bewust van het feit waarom ze ad verteren. Wij kijken voor hen wat bin nen hun budget het beste voor hen is. Het is eigenlijk een kwestie van opvoe den. Hoe ga je met je geld om. Wij ma ken een gebaar naar de middenstand om hen te helpen. Dat is niet uit een fi lantropische gedachte, want anders kunnen wij ook niet bestaan, maar wij hanteren wel de regel dat het niet duur hoeft te zijn om via een reclamebureau te adverteren. Dan kunnen de adver teerders op een efficiënte manier ge bruik maken van een reclamebureau. Het moet tenslotte ook voor hen rele vant zijn," aldus reclameman De Jong. Vertrouwen C. V. O. heeft in het afgelopen jaar opzienbarende resultaten geboekt. Een groot aantal bedrijven heeft vertrouwen gesteld in het Soesterbergse reclamebu reau en daarvan zijn ze niet van een Portefeuille gestolen Mevrouw C.H. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van haar portefeuille. Die was weg gehaald uit haar tas in de kleedruimte van een sportschool aan de Van Weede- straat. In de portefeuille bevonden zich niet alleen haar autopapieren, maar ook 13 girobetaalkaarten, een giropasje en twee bankpasjes. Inbraak Klein Engendaalweg Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in de loods van een slopers bedrijf aan de Klein Engendaalweg. Zij haalden een deel van de schutting weg om het terrein op te komen en trokken de toegangsdeur met geweld open. De buit bestond uit een geslepen antieke spiegel en twee elektrische handcirkel zagen. De heer P.v.d.W. deed aangifte bij de politie. koude kermis thuisgekomen. Logisch ook, want de mensen van C. V. O. zijn niet zomaar een paar creatieve ke rels, die als kunstenaars een leuke teke ning op papier zetten. Het zijn twee be kwame vakmensen, die geslepen door ervaring weten waar ze over praten, op allerlei reclame-gebied hun steentjes al hebben bijgedragen en werk afleveren zoals de klant het wil, ook de 'kleine' klant dus. Ze begrijpen de filosofie ach ter de reclame, een filosofie die onbe wust door de consument begrepen wordt. Het is moeilijk uit te leggen hoe je daar het gevoel voor krijgt, maar vol gens De Jong heeft het iets te maken met 'sensitive balls'. De Jong en Kraay mikken op de regio Eemland, waarbij Soest voor hen een bijzonder richtpunt is. Middenstanders kunnen via C. V. O. niet alleen ge richter adverteren, maar krijgen er ook iets moois voor terug: een prima recla me én klanten. Bij C. V. en O. is je gul den dus ook een daalder waard. Reclamebureau C. V. O. is gehuis vest aan de Amersfoortsestraat 92a in Soesterberg, tel. 033-18583. AMSTERDAM rai Tijdens de HISWA 87, tentoonstelling voor waterrecreatie, die van 6 tot en met 15 maart 1987 in het RAI Tentoonstellingscentrum te Amsterdam wordt gehouden, presenteert Utrecht zich als gastprovin cie. Utrecht is dooraderd met rivieren en plassen. Dit netwerk van waterwegen biedt talloze mogelijkheden voor waterrecreatie. Voor de 32e keer organiseert de Nederlandse Vereniging van On dernemingen in de Bedrijfstak Waterrecreatie HISWA een inter nationale waterrecreatietentoon- stelling. Deze HISWA 87 vindt plaats van vrijdag 6 maart tot en met zondag 15 maart aanstaande. Openingstijden: dagelijks van 10 tot 17 uur, donderdag 12 en vrijdag 13 maart doorlopend van 10-22 uur. De HISWA 87 wordt in zes hallen van het Amster damse RAI-complex gehouden en be slaat 45.920 m2. In de RAI-haven, grenzend aan de Amstelhal, vindt een buitenexpositie plaats. Het aantal deelnemers bedraagt circa 450. Zij exposeren van klein naar groot vouw- en opblaasboten, ka no's, zeilplanken, roei-, vis- en bijbo ten, open zeilboten, kajuitzeiljachten, catamarans, motorzeilers, sportboten, dag- en weekend-kruisers en motor jachten, voorts accessoires en toebe horen. In de haven bovendien een presentatie van historische en klassie ke jachten en vaartuigen. Een speciaal evenement vormt het da gelijkse non-stop programma in het- HISWA-theater met diverse activiteiten in en rond het bassin. In 1986 trok de HISWA 167.658 bezoe kers. Toegangsprijs is ƒ13,50 p.p.; jeug »- gen tot 12 jaar, mits onder begelei ding, houders van Pas-65 en groepen (minimaal vijftien personen en voorat aangemeld) betalen 7,50. Veelzijdigheid is het kenmerk van het waterrijke hart van Nederland: vissen aan de rustige Vinkeveense Plassen, zeilen of waterskiën op de gezellige Loosdrechtse Plassen, het oude (Zuider)zeegat uit en dan het uitge strekte Eemmeer op met een stoere Bunschoter botter of windsurfen op een dode rivierarm van de Rijn bij Amerongen, Zomaar een handvol wa tersportactiviteiten, waar de provincie Utrecht zich voor leent. Ook de stad Utrecht zelf is een heus watersport-eldorado, dank zij de Oude Gracht, een oude Rijn-arm, en de an dere grachten. Via de Rijn, Lek en het Lekkanaal (vanuit het oosten) of via de Vecht (vanuit het noorden) komt de watersporter de middeleeuwse stad binnen en kan aanleggen in de Utrechtse singels waar nieuwe stei gers voor dit doel zijn aangebracht of aan de werven langs de Oude Gracht. Utrecht is befaamd vanwege dit unieke stratenstelsel: boven loopt de winkelstraat met een aantal be zienswaardige panden zoals het stadskasteel Oudaen en beneden zien we de tientallen meters onder de huizen doorlopende werfkelders, met restaurantjes en de werfterrassen, waar het 's zomers goed toeven is. Aantrekkelijk voor de watersporters zijn de vele bezienswaardigheden in stad en provincie Utrecht, die aan het water liggen of makkelijk vanaf het water te bereiken zijn. Zo staat de Vecht bekend om zijn vele buitenhui zen, in de 17e eeuw door rijke Amster damse kooplieden gebouwd, met fraai aangelegde tuinen en theekoepels aan het water. Plaatsjes als Maarssen, Breukelen en Loenen herinneren nog aan deze glorietijd. De Vecht volgend, met tientallen brug gen, komt men via de enige verbin ding, de Mijndense Sluis, op de Loos drechtse Plassen. Watersport in Loos- drecht bezit een lange traditie met op Zeilers in actie in het Utrechtse plassengebied. de vijf plassen ruimte voor alle vor men van watersport: zeilen, surfen, zwemmen en, anders dan elders in Nederland, varen rhet snelle boten. Contrast hiermee vormt de Funtus- plas: ontoegankelijk voor motorvaar tuigen, uitsluitend te doorkruisen per kano of roeiboot. Speciaal voor de kleine watersport is een natuurvaar- route uitgezet, die langs de mooiste plekjes van dit natuurgebied, met on der meer een sternkolonie, voert. De Vinkeveense Plassen zijn anders van sfeer en oppervlakte. Ze zijn ge knipt voor de natuurliefhebber, met name de visser vanwege de talloze walkanten met vissteigers en een uit stekende visstand van paling, snoek baars, voorn en brasem. Kenmerkend voor Vinkeveen zijn de legakkers, smalle stroken land die bijna allemaal in Vinkeveen uitkomen. Het grootste meer van de provincie Utrecht is het Eemmeer, ontstaan als één van de randmeren tussen het ou de en nieuwe (Flevo)land. Aan het Eemmeer ligt de vissersplaats Bun schoten-Spakenburg, met de oude ha ven midden in het dorp en een nieuwe jachthaven. Tradities houdt men hier volop in ere; veel vrouwen lopen nog in eeuwenoude klederdracht. In no vember 1986 leverde de Spakenburgse scheepswerf voor 't eerst in tachtig jaar weer een originele botter af. In het zuidoosten van de provincie Utrecht hebben watersporters vanaf de Lek een prachtig uitzicht op plaat sen als Rhenen en Wijk bij Duurstede, met de beroemde molen van Ruys- dael. 's Zomers vertrekt meermalen per dag een rondvaartboot uit Wijk bij Duurstede. Vanuit deze plaats kan men trouwens per kano de stad Utrecht bereiken. Via de Langbroeker Wete ring, met de vele kastelen en landgoe deren, en de Kromme Rijn, voerend door de landgoederen Oud- en Nieuw- -Amelisweerd, kanoot men via de Ou de Gracht de stad binnen en kan „on der de Dom" aanleggen. De provincie Utrecht biedt volop ruim te om alle soorten watersporters aan hun trekken te laten komen. Bij de WV-kantoren in de provincie zijn bro chures verkrijgbaar met routes, boot- verhuuradressen, jachthavens, rond vaarten en zij kunnen aanvullende in formatie geven. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktle behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet In dat de redak tle met de inhoud instemt. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57- 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Men staat er niet bij stil hoe anderen er last van hebben. En deze groep wordt steeds groter. Dat merk ik in mijn omge ving. Ik werk 's zomers op onze biologische tuin aan de Jachthuislaan, waar ik as perges, klapbessen, frambozen, bloe men, etc. kweek, maar als dan in de om geving takken of bomen worden ver brand kan ik niets meer doen. Men luistert niet. De mensen moeten branden en stoken. Dat geldt ook voor het roken. Als men het roken niet kan laten, ben ik niet in het gezelschap van vrienden. Dan hoor ik er niet bij. Jan Visser Onder grote belangstelling maakte de Spakenburgse botter BU 210 in no vember j.l. zijn „maiden-trip" door de haven van het oude vissersdorp aan het Eemmeer. In november 1986 liep van de scheepshelling in Bunschoten-Spaken burg de originele botter BU 210 te water. Het was toen ruim tachtig jaar geleden, dat deze Spakenburgse scheepswerf voor 't laatst een botter had afgeleverd. De BU 210 is gebouwd aan de hand van oude mallen. Er is derhalve sprake van een „varend monument". De Stichting Bunschoter Botter BU 210 gaf opdracht tot de bouw van de bot ter, vooral bedoeld als werkgelegen heidsproject door het aantrekken van drie werkloze jongeren en een oudere voorman. Opzet was het verbeteren van de positie van de werklozen op de arbeidsmarkt en het bewaren van de vakkennis voor de botterbouw. Beide doelstellingen zijn bereikt, want de jongeren hebben werk gevonden en de werf is gereed voor de volgende opdracht een botter te bouwen. De botter is eigendom van de stich ting. Gemeente Bunschoten en de pro vincie Utrecht gaan de vissersboot ge bruiken voor promotie-doeleinden. Daarnaast kunnen gezelschappen en groepen de botter met schipper één dag of dagdeel huren. De bouw van de BU 210 nam zo'n anderhalf jaar in beslag. De hele bouwperiode, met de verschillende bouwfasen, is vastgelegd in werkteke ningen, in een lesbrief voor de boven bouw van de basisscholen, op foto's en een documentaire geluidsfilm van zo'n 45 minuten. Tevens vervaardig den enthousiaste volgers van het bouwproces verschillende schaalmo dellen van de botter. Bijna 600 m2 waterkaart in half uitgevouwen toestand en beloop- baar voor hét publiek vormt het hart van de provincie Utrecht op de HISWA-tentoonstelling van 6 t/m 15 maart 1987. De situering van de Utrechtse waterkaart in de centraal gelegen Verbindingshal lijkt goed gekozen, want in de nabijheid van de kaart nemen on geveer veertig Utrechtse bedrijven gezamenlijk ruim 1800 m2 in be slag. Daarnaast presenteren nog 'ns tien bedrijven uit de gastpro vincie zich afzonderlijk veelal op hun vertrouwde lokaties elders in het RAI-complex. De belangrijkste watersportgemeenten Loosdrecht, Vinkeveen en Bunscho ten verzorgen samen met de plaat selijke VW's en lokale bedrijven hun eigen presentatie binnen het provincia le kader. De stad Utrecht besteedt ex clusieve aandacht aan het zogeheten „waterlint", dat gaat voorzien in een rondvaart door de stad en als zodanig een verbinding vormt van veel be zienswaardigheden. De provinciale WV is aanwezig met een eigen stand (onder de hoogste hoekpunten van de waterkaart), die deels ook beschikbaar is voor kleinere watersportgemeenten langs de Vecht, Rijn en Lek. Twee grote bedrijven AMEV Verze keringen en Douwe Egberts leveren financiële steun aan het project. Zij presenteren zich ook op de tentoon stelling. De ANWB de naburige standhouder op de HISWA 1987 De BU 210 speelt tijdens de HISWA een belangrijke rol in de presentatie van de gastprovincie Utrecht. De bot ter wordt opgesteld op het voorplein van de RAI, waar vertegenwoordigers van Bunschoten/Spakenburg vragen over het bouwproces beantwoorden, stemt haar stand qua vormgeving en Binnen de Utrecht-stand kan men via schaalmodellen, foto's en geluidsfilms nader met de BU 210 kennismaken. inrichting af op de Utrecht-presentatie en geeft ook op andere manieren on dersteuning. HISWA met een keur aan watersportartikelen. -*WS/WV\^^^A/WWWWWWWWS/W Vandaag: mevrouw R.B. Snel (66) De astmapatiënt: "Ik ben geboren in Zwitserland en ik weet dus hoe gezellig knapperend een houtvuur is in de win ter. Maar mijn vader stierf er aan binnen 24 uur. Een teveel aan rookdeeltjes ver oorzaakt benauwdheden bij mensen die daar gevoelig voor zijn en wat funest is voor de gezondheid. Vanaf mijn negen de ben ik astmapatiënt. Schoorsteen- rook irriteert de slijmvliezen en vormt een bron van ellende voor ademhalings stoornissen en hoofdpijnen. Dat werkte verlammend op mijn schoolprestaties in mijn jeugd. Ik kreeg van de meester slaag met een dikke stok op mijn vingers, omdat ik niet mee kon komen. De man had geen idee hoe dat kwam. Hij is later ontslagen, maar als ik aan die klappen terugdenk, kan ik er nu nog om huilen. Ik woon nu veertig jaar in Nederland en twaalf jaar in Soest, maar de situatie is hier niet anders. De lucht wordt vervuild door open haarden. Luchtverontreini ging wordt niet alleen veroorzaakt door de industrie, maar ook door vochtig ge stookt hout in de woonhuizen. Ik heb liever een handje frisse lucht dan een mooie jurk of een sieraad. In het begin woonde ik hier in deze KLM-flat heel plezierig, maar toen werden die laagbouwhuizen aan de overkant verkocht en begon iedereen open haarden aan te schaffen. De rook stijgt hier tegen de muren op en blijft dan door een verkeerde turbulentie tussen de flats hangen. Door het stoken van te jong en te vochtig hout ontstaat koolmonoxyde, die de lymfeklieren aantast en een ondraaglijke hoofdpijn tot gevolg heeft. Vorig jaar kreeg ik zware injecties om op de been te blijven en dacht ik werke lijk dood te zullen gaan. Met zo'n kerstboomverbranding slaap ik hier in de huiskamer op de bank en weet ik me geen raad van de stank. Die lucht van open haarden ruik je in de hele wijk. Als ik een stukje fiets in de buiten lucht, als therapie, en ik kom thuis, dan ruiken mijn kleren naar de rook. Brief i Ik vecht er aljaren tegen en ik blijf er te gen vechten. Ik reageer zo fel omdat ook gezonde mensen en vooral de kinderen er last van kunnen hebben. Ik volg alle berichtgeving over dit probleem. Het is een onmiskenbaar feit dat open haarden het milieu aantasten. Organi sche verbindingen, afkomstig uit slecht gestookte houtkachels, zijn kankerver wekkend. Een paar jaar geleden zou het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu (VROM) uitgebreide maatregelen voorbereiden om stringen te eisen testellen aan de uitstoot van deze giftige dampen. Maar het werkt nog niet. Kennelijk staat de overheid toch machteloos. In 1981 heb ik het gemeentebestuur van Soest een brief geschreven met het ver zoek een onderzoek in de stellen tussen rook en cara-verschijnselen. In het begin denk je: het ongerief gaat wel over. Maar het komt elk jaar terug en je denkt echt dat je stikt. Niemand doet er wat aan. Alleen het be stuur van de milieuvereniging "Soest- dijk geen Stank wijk heeft wel eens een open brief geschreven aan de betrokke nen hier in de buurt, om ze te attenderen op de problemen van longpatiënten. in

Soester Courant | 1987 | | pagina 21