De Soester Duinen MET HET OOG OP UW BRIL. Soester Zakenkring wil sponsorprogramma schoolcomputers dit jaar afronden ORTOBENE scliocimikcB* ®estC bewoners'. Smitsveen be Peter Meijer (Gasterije): constant op zoek naar 'nieuwe dingen' lbrilmodef WOENSDAG 28 JANUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 Scholten wil meer zeggenschap lokale banken PIZZERIA Sebastiano bekend van rijdende Italiaanse ijswagen. SEBASTIANO ROJCH 'Geen stedebouwkundige bezwaren' Beroepscommissie adviseert raad mogelijke legalisering Tropentuin' Bang&0lufsen(ii van Schoemaker 'Stortgat van Kuyer' gaat dicht Visser Taakt' gemeente-overschot SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 S0ESTDUINEN Fraaie expositie van aquarellen van Marijke Cremers Klachten bezorging Soester Courant Tijdens de drukbezochte nieuwjaars bijeenkomst van de Soester Zaken- kring, vrijdagavond j.1. in restaurant "De Soester Duinen", heeft voorzitter J.C. de Leur de leden van de Soester ondernemersclub opgeroepen ook voor de zes Soester basisscholen die nog niet van een computer zijn voor zien zo'n apparaat beschikbaar te stel- len, om zodoende het computer-spon sorprogramma nog dit jaar af te ron den. Tevens wekte hij het gemeente bestuur op financiële middelen be- - schikbaar te stellen voor de aanschaf van printers en software. De Leur keek in zijn korte toespraak te- rug op een volgens hem succesvol ver lopen 1986. Daarbij wees hij o.m. op het feit dat de Zakenkring, in samen werking met de Kamer van Koophan- r del en het gemeentebestuur, ervoor had gezorgd dat in het nieuwe streekplan alsnog 8 hectare industriegebied aan Soest wordt toegekend. Die uitbreiding is voor een gezonde groei van het be drijfsleven onontbeerlijk, aldus De Leur. "Wij prijzen ons zeer gelukkig met deze uitkomst." De voorzitter memoreerde dat de spon sor-actie voor computers op de Soester basisscholen vorig jaar zeer succesvol was verlopen. Er is nog behoefte aan een computer op zes scholen, die tot dusver nog niet van deze actie hebben geprofiteerd. De Leur stelde vast dat sommige ondernemers de kat eerst uit de boom hebben gekeken, maar wekte hen op nu alsnog over de brug te ko men. Het gemeentebestuur moest vol gens hem ook maar eens kijken of er nog wat af kon voor printers en softwa re. "De begroting is zo meegevallen en er is ook een groot bedrag uitgetrokken voor de bestrijding van de waterover last in Overhees, daarbij is dit project maar een kleinigheid," aldus de voor zitter. Vooruitblikkend op 1987 stelde hij vast dat er eigenlijk maar één absoluut hoogtepunt is: de 25e aflevering van de jaarlijkse sportweek (bedrijfssportcom- petitie), al die jaren op touw gezet door de heren Brink, Van Essen en Elder- man. Hij zette hun echtgenotes "in het zonnetje" voor alle tijd die de heren in de organisatie van het sportgebeuren (soms met meer dan 1000 deelnemers) hadden gestoken. Zij kregen een fraai boeket, evenals de echtgenote van se cretaris Feenstra. Eemland voorop Burgemeester Scholten - met het voltal lige College van B. W. te gast bij de Zakenkring - feliciteerde de onderne mers alvast met het feit dat 92% van hen volgens de ERBO-enquete van de Kamer van Koophandel in 1987 winst gaat maken. "Dat is een geweldig per centage; dat geeft moed," aldus Schol ten. Refererend aan de exportgroei in Eemland (15%) en de toename van de werkgelegenheid (5%) stelde hij vast dat "hier in Eemland méér gebeurt dan in Brabant, waarvan de heer van Agt zegt dat het zo voorop loopt." De Eemlandse ondernemers liggen goed in de race, aldus de burgemeester, die pleitte voor meer en beter overleg tussen de gemeenten in het gewest en het bedrijfsleven, aldus instemmend met de opmerkingen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel. De burgemeester, die in het gewest de por tefeuille van Economische Zaken be- Openingstijden van 17.00 uur tot 23.00 uur. Iedere dag geopend. (Afhalen mogelijk) '_L_ Vanaf 1 febr. ook lunches van 12.00 uur tot 14.00 uur. Steenhoffstraat 57 - Tel. 02155-21044 - Soest Wethouder Ries van Logtenstein was een van de gemeentebestuurders die het bestuur van de Zakenkring de beste wensen kwamen aanbieden. heert, kondigde aan ook in die hoeda nigheid met voorstellen daarvoor te zullen komen. "Ik zal een idee op tafel leggen om extra vaart te geven aan dat overleg en hoop dan maar dat 't wordt opgepakt." Lokale banken Naast alle positieve ontwikkelingen wees Scholten echter ook op de terug loop in de investeringen (vorig jaar -20 en vestigde in dat verband de aan dacht op de rol van de lokale banken. "Er wordt weinig over gesproken, maar ik ben van mening dat de banken in Soest vaak teveel aan de leiband van hun centrale directies lopen." Hij pleit te in dit verband voor grotere verant woordelijkheden op lager niveau. "Dat is belangrijk voor het plaatselijke be drijfsleven. Mensen die ver af staan moeten daarin niet te veel storen." Hij wenste de Soester Zakenkring een flinke aanwas van leden toe, zeker nu er zovelen voor het eerst een bedrijf star ten en wekte de ondernemers op ook over de grens te kijken, met name in Duitsland. "Dat is hier maar een uurtje vandaan, maar kijk eens wat daar alle maal aan inspirerends gebeurt!" Hij wekte de leden van de Zakenkring op daar eens een kijkje te gaan némen. "Als u twintig bedrijven vindt die mee willen doen, ga ik mee," beloofde hij voorzitter De Leur. Tenslotte richtte de burgemeester een oproep tot de ondernemers om het Landjuweel te steunen. 'Teder die in Soest woont moet mee kunnen doen, .want het wordt een feest voor iedereen. Laten we er met z'n allen iets moois van maken en in 1987 samen op pad gaan: naar het buitenland en naar het Landju weel," aldus de heer Scholten. Als de gemeenteraad het eens is met 'haar eigen Commissie voor de Be roepschriften, hetgeen in de raadsver gadering van 19 februari a.s. zal moe ten blijken, mag de overkapping van het terras - met de welluidende naam "De Tropentuin" - achter café-restau rant "De Knollentuin" aan de Burge meester Grothestraat blijven bestaan. Daar ziet het althans naar uit, want de De Deense wxmgevefs van beeW en gek«J 'n klasse apparaat bij 'n topdealer B&O VHS met 3 jaar garantie' 2095, Schoemaker is dealer van B&O voor Soest. Kleuren TV, video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 commissie stelt eigenaar Bob Sluis van De Knollentuin weliswaar op diverse punten in het ongelijk, maar adviseert de gemeenteraad te verklaren dat voor het betreffende gebied een bestem mingsplan wordt voorbereid. Op die manier kan dan alsnog vrijstelling worden verleend en krijgt de overkap ping alsnog een legaal karakter. Deze handelwijze is volgens de commissie in Soest niet ongebruikelijk. De commissie vindt overigens dat voor de overkapping wel degelijk een bouw vergunning vereist is en is ook van oor deel dat Sluis geen beroep kan doen op de regeling voor zgn. "kruimelgeval- len". De commissie wijst er bovendien op dat het College - dat zijn afwijzing liet af hangen van het oordeel van de commis sie Ruimtelijke Ordening (en die was in meerderheid tégen) - helemaal niet ver plicht was om die commissie te horen, zodat ook Sluis niet de verplichting had om zijn standputn in die commissiever gadering naar voren te brengen. Het standpunt van de commissie R.O. is volgens de beroepschriftencommissie niet aan de orde, omdat B. W. de be slissing over medewerking aan het bouwplan aan zich mocht houden. De commissie ontkent niet het financië le belang van Sluis, maar wijst er wel op dat hij "willens en wetens" het risico heeft genomen door alvast zonder ver gunning met de bouw te starten. Hij on derbrak de werkzaamheden weliswaar, maar hervatte ze zónder zich te hebben vergewist van de beslissing op zijn aan vraag. "Wij keuren deze handelwijze ten zeerste af," aldus de commissie voor de beroepschriften, die op grond van al deze overwegingen het beroep van Sluis gedeeltelijk ongegrond acht. Aanvaardbaar? Anders ligt het met de vraag of de over kapping uit het oogpunt van ruimtelijke ordening "aanvaardbaar" is. Allereerst stelt de commissie vast dat de overkap ping in strijd is met het bestaande be stemmingsplan, op grond waarvan geen uitbreiding met 85 vierkante meter is toegestaan. Het College is wel verplicht om te zien of vrijstelling op grond van artikel 19 kan worden verleend. For meel gesproken kan dat niet, maar "dit neemt niet weg dat het in de gemeente Soest gebruikelijk is te bezien of toch geen vrijstelling kan worden verleend door alsnog een voorbereidingsbesluit voor het betreffende gebied te nemen. Het College heeft dat ook overwogen," aldus de commissie, "maar uiteindelijk gemeend hiervan te moeten afzien, ge hoord de commissie R.O. en van oor deel zijnde dat de overkapping onaan vaardbare consequenties voor het woonklimaat met zich meebrengt". De commissie denkt daar anders over. Er kan weliswaar enige extra verkeers druk ontstaan op het achterterrein, maar dat blijft binnen de grenzen van het aanvaardbare. Voor wat betreft de gevreesde overlast van het in de zomer open terras is er volgens de commissie geen sprake van een verandering in het woonklimaat: "Het open terras be stond reeds zónder dat bij de gemeente klachten over overlast zijn binnengeko men. De overkapping is naar de mening van de meeste omwonenden zelfs als een verbetering aan te merken," vindt de commissie. Geen bezwaren De commissie vindt ook wel dat de ge meente een eigen taak heeft om te beoordelen of een bouwplan negatieve gevolgen heeft voor het woonklimaat, los van het oordeel van de omwonen den, maar de commissie is het met de meeste bewoners eens dat de overkap ping juist als een verbetering is aan te merken en ziet dan ook geen stede- bouwkundige bezwaren voor het verle nen van een bouwvergunning, ervan uitgaande dat Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar zullen afgeven. Die procedure moet dan ook maar worden gestart, aldus de commis sie, en dan kunnen de omwonenden of ficieel hun mening kenbaar maken. Als dat zo gaat zal Sluis zijn bouwvergun ning zeker alsnog krijgen. 'Dronken dame' maakt amok De politie heeft vorige week behoorlijk veel moeite gehad om een dame-onder invloed mee naar het bureau te krijgen. De vrouw, de 28-jarige O.W. uit Soes- terberg, was op de Prof. Lorentzlaan eerst tegen een lichtmast aangereden. Door de combinatie van mist en alcohol miste ze de afslag naar de Fokkerstraat, zodat ze tegen de lichtmast knalde. Achteruit rijdend botste ze vervolgens tegen de aldaar geparkeerde auto van een bewoner van de Lorentzlaan. De politie wilde de vrouw inrekenen, maar daartegen verzette zij zich uit alle macht. Ze weigerde de blaasproeven en de politie had de hulp van de toevallig passerende Koninklijke Marechaussee nodig om de vrouw met gepaste dwang in de politieauto te krijgen. Daar stem de ze tenslotte toe in de bloedproef. De auto waarin ze gereden had bleek bo vendien onverzekerd te zijn. De gewe zen echtgenoot van de vrouw bleek de eigenaar van het voertuig en deze deed tenslotte vrijwillig afstand van het vehi kel. Het "stortgat van Kuyer" in de omgeving Verlengde Talmalaan/Beukenlaan wordt afgedicht met een mengsel van zand en slib afkomstig van de rioolwater zuivering aan de Maatweg. Het zandgat, waar in het verleden zoveel over te doen is geweest, krijgt een agrarische bestemming en wordt weiland. Toezicht houder op de naleving van de voorschriften in het kader van de Afvalstoffen- vergunning is de provincie Utrecht. 'Zitten wij wel zo krap in deze ge meente, en kan de heer Menne als CDA-wethouder nog rustig slapen?" Jan Visser van Progressief Soest moest vorige week tijdens de raadsvergade ring toch even zijn stem laten horen naar aanleiding van de 1,7 miljoen gulden die de gemeente in 1985 heeft overgehouden. "Het is gênant om te bedenken dat wij verkeerd begroten en de bevolking op zadelen met belastingverhogingen en hele jeremiades. Aan de ene kant in po sitieve zin, aan de andere kant kun je je afvragen hoe het mogelijk is dat we zo'n overschot hebben. Bovendien is de heer Menne ook wethouder van onderwijs, en daarin wordt voor tonnen bezuinigd. Ik verbaas me erover," aldus Visser. Wethouder Jan Menne, die overigens geen sporen van slapeloosheid vertoon de, was niet zo 'ontevreden' over het overschot als Jan Visser voorwendde. Menne herinnerde aan de drie magere jaren van Soest waarin telkens een te kort op de begroting was ontstaan, en stelde met verheuging vast dat de raad nog altijd mag beslissen wat er met het overschot gebeurt. "We moeten dat po sitief benaderen," vond de wethouder. Jan Visser sputterde traditioneel nog even tegen door te zeggen dat het over schot over de ruggen van de burgers tot stand is gekomen. Een onjuiste benade ring volgens Menne, omdat het geld niet is weggegooid, maar klaarligt voor gebruik. Of Visser dit antwoord hoorde is niet zeker. Voor hetzelfde 'geld' was hij op dat moment al bezig met de invul ling van de besteding van het overschot. Gelukkig is de kou wat minder. Om het ongemak snel te vergeten bieden wij u deze week een glas warme glühwein aan. (Wel even laten zien dat U erbij hoort). RESTAURANT BH-24 Met BH-24 Day/Night Essence ont doet SHISEIDO de huidverzorging van alle franje. Voor degene die weinig tijd hebben of die er geen tijd aan willen besteden. Om 24 uur per etmaal verzorgd te zijn, heeft men niet meer nodig dan twee minuten en twee druppeltjes van de BH-24 Night Essence. De belangrijkste werkstof in beide essences is het biohyaluronzuur, waarop SHISEIDO het patent heeft. Studio harta harwoeziK Burg. Grothestraat 25 - 3761 CK Soest Telefoon 02155-20488 '1 |i gediplomeerd schoonheidsspecialiste gexlchts- en llchoamsoerxorglng V. Vorige week was het een jaar geleden dat Peter Meijer de deuren van zijn nieuwe "Gasterije" aan de Burge meester Grothestraat opende. Sinds dien heeft het restaurant een uitste kende reputatie opgebouwd en trekt het fijnproevers uit de hele regio naar Soest, omdat men weet dat men hier voor een stukje "sfeervol tafelen" uit stekend terecht kan. De gastvrijheid van Peter Meijer en zijn culinaire ver rassingen staan in Soest en wijde om trek dan ook op eenzame hoogte. Terugkijkend op één jaar (opnieuw") Soest - al eerder was hij de 'uitbater van "De Dissel", op hetzelfde adres - blijkt Peter Meijer een tevreden mens. "Het is allemaal gegaan zoals ik had ge hoopt en verwacht. Het heeft heel goed beantwoord aan de doelen die ik me had gesteld." Dat betekent overigens geenszins dat Meijer van plan is achterover te leunen en op zijn welverdiende lauweren te gaan rusten. "We zijn constant op zoek Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticièn/optometrist Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. \J i*\J ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874 naar nieuwe dingen, leuke gerechten en allerlei bijzonderheden, die je verder in Soest niet zo gauw zult aantreffen." Hij wijst in dat verband op de onlangs-weer vernieuwde en aangevulde kaart, waar op inderdaad een aantal hoogst aan trekkelijke "nieuwigheden" prijken, die voor een deel uiteraard "seizoen gebonden" zijn. 'Mekka' Ofschoon de Gasterije beschikt over een "Franse keuken" - en met ere! - blijkt uit Meijers woorden dat Frankrijk toch niet meer het enige land is dat op culinair gebied de toon aangeeft. "Er komen zoveel nieuwe dingen uit het buitenland op ons af, en echt niet alleen uit Frankrijk," laat hij weten na een beeldende beschrijving van een bezoek aan de ISPC in Breda, het "Mekka" van de Nederlandse horeca, waar tal van ex clusieve gerechten en specialiteiten vanuit het buitenland de Nederlandse markt bereiken. "Wij haken daar graag op in," aldus Peter Meijer. Een voorbeeld daarvan, dat ook bij de Gasterije een plekje op de spijkaart heeft gevonden, is de entrecöte van het Aberdeen Angus-rund, speciaal ge kweekt in de Schotse hooglanden om o.m. ook de tong van Nederlandse "connoisseurs" te strelen, met de spreekwoordelijke zachtheid van een tournedos maar een smaak die de meest verwende gast met groter vreugde zal begroeten. Een andere nouveauté, die overigens al sinds de introductie van het kerstmenu bij de Gasterije door fijnproevers bij zonder op prijs wordt gesteld, is het flensje, gevuld met crab, in kreeftesaus. Als "tussengerecht" blijkt het zo goed aan te slaan bij de gasten dat Peter Meij er het graag op de menukaart heeft ge houden. Andere nieuwe specialiteiten zijn bijvoorbeeld het voorgerecht van wildzwijnham met verse vijgen en het hoofdgerecht van zalmforel ("een ba- by-zalmpje", legt hij uit) met zurings- aus, het sorbetijsje van pure meloen en nog een aantal andere zaken, zoals de verse ananas met ijs en slagroom. "Ik haal eigenlijk alleen in huis wat ik zelf lekker vind," aldus Peter Meijer, "want ik wil er helemaal achter kunnen staan. Verder streven we ernaar zoveel mogelijk zelf te maken, omdat we dan helemaal zeker zijn van de beste kwali teit." Heel redelijk prijsje Dat leidt overigens niet tot exorbitante prijzen, stelt Peter Meijer tevreden vast. "Iedereen is hier welkom; we zijn beslist niet duur en je kunt hier met z'n twee tjes voor een heel redelijk prijsje goed eten. De hoofdgerechten komen niet boven de 35 gulden uit." Dat de Gasterije inmiddels zo hoog staat aangeschreven is niet alleen de verdienste van hemzelf, haast Peter Meijer zich te benadrukken. In de keu ken zijn het Bart van Megesen en René de Leeuw die hun creativiteit ten volle benutten en in de zaak zelf wordt Peter sinds kort geassisteerd door Marco Maas, die na zijn studie aan de hotel vakschool in Amsterdam zijn diensttijd uiterst nittig besteedde als hofmeester in de "Zwaluwenberg" in Hollandsche Rading - de plek waar de hoogste Ne derlandse militairen elkaar regelmatig treffen en die heren weten doorgaans zeer goed wat naar hun smaak is. Opmerkelijk is wel dat de meeste be zoekers van de Gasterije uit de wijde omtrek van Soest komen. "Kennelijk is er in de regio toch niet veel vergelijk baars. Het zijn trouwens wel de lekker bekken die ons weten te vinden. Wat dat betreft hebben we niet te klagen, ook al door de publiciteit in diverse toonaangevende bladen." Desondanks maakt een enigszins verf ijnde "eetcultuur" nog altijd geen deel uit van de Nederlandse beschaving, stelt hij vast. "Eten-buiten-de-deur is hier nog altijd iets bijzonders. Kijk dan eens in Frankrijk, België of Italië. Daar zitten de mensen soms uren aan tafel en wordt de combinatie van lekker eten en gezelligsamenzijn echt gewaardeerd. Peter Meijer en Marijke Cremers bij een van de aquarellen in de Gasterije. j Dat is toch prachtig? Ik weet geen gro ter feest dan veel mensen om me heen en lekker eten. Wat dat betreft ben ik een echte Bourgondiër..." 'Bourgondische filosofie' Deze "Bourgondische filosofie" van Peter Meijer houdt overigens niet in dat levensvreugde alleen een zaak van de tong is. Het oog wil ook wat en dat wordt in de Gasterije op verschillende manieren bevestigd. In de eerste plaats door de sfeervolle, ietwat "knusse" en tourage, in de tweede plaats door de ui terlijke verzorging van de gerechten en de tafels, maar in de derde plaats door de expositie van smaakvolle kunst langs de wanden van het établissement, die zich daarvoor bijzonder goed lenen. Sinds veertien dagen worden die wan den gesierd door een opmerkelijke ten toonstelling van 26 aquarellen, meest landschappen, van de Eemnesser kun stenares Marijke Cremers, die zich pas op latere leeftijd is gaan toeleggen op de schilderkunst en daarin bijzondere re sultaten behaalt. Oorspronkelijk volg de ze een opleiding voor klassiek ballet, o.a. bij Nel Roos in Amsterdam, maar door omstandigheden kwam het er niet van om als beroeps-balletdanseres door het leven te gaan. Haar creativiteit zocht niettemin een weg en die vond ze, aansluitend bij de schilderlessen van Li- ly van Cleeff in haar jeugd in Heemste de, in de schilderkunst, al ging daaraan een periode vooraf waarin zij voorna melijk decoraties van bijenwas maakte, o.a. bloemen en tafeldecoraties, voor o.a. de bekende Larense bloemsierkun- stenaar Theo Bitter (bekend van de Herfstflora in Singer). Een soort verslaving Via een tussenperiode waarin ze zich toelegde op de "Bauernmalerei" in Duitse en Zwitserse stijl leerde ze via de Engelse keramiste Geraldine Gerald de kunst van het pottenbakken en de ver vaardiging van porselein. "Een leuke hobby, maar wel een die 'n beetje uit de hand liep...", aldus Marijke. Helaas moet ze het al enige tijd stellen zonder pottenbakkersatelier, zodat ze min of meer noodgewongen opnieuw het pen seel ter hand heeft genomen en zich - na lessen te hebben gevolgd bij Marianne Piël in Laren - volop wijdt aan de aqua relleerkunst, al zou ze het pottenbak ken er graag bij willen doen. "Het zijn beide m'n grote liefdes, een soort ver slaving," laat ze weten. "Vormen, proporties in de ruimte en stemmingen" - die thema's spelen in haar werk een overheersende rol. Dat blijkt dan ook de verbinding te zijn tus sen op zichzelf toch nogal uiteenlopen de kunstvormen als ballet, keramiek en schilderen.Ik ben dol op goeie vormen en kleuren, op licht en beweging," aldus Marijke. Wie de "neerslag" daarvan wil zien (dat kan tot medio februari) moet binnen kort beslist een kijkje gaan nemen bij de Gasterije aan de Burgemeester Grothe- i straat 16, waar - zoals uit het boven- f staande moge blijken - ook om andere j, dan zuiver artistieke redenen het ver- blijf is aan te bevelen. De Gasterij is be halve op maandag elke dag geopend j vanaf 17.00 uur. De keuken sluit om streeks 22.00 uur. Indien U 's woendags om 18 uur de Soester Coqrant nog niet in Uw bezit heeft kunt U-tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als U later dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt U de kiant de volgende dag in de bus.

Soester Courant | 1987 | | pagina 3