WOENSDAG 28 JANUAR11987 SOESTER COURANT PAGINA 9 Tinstenaar Zandloper Kunstreizen succesvol Nieuw initiatief Landjuweel Zonnegloren Historische optocht Soest 1987 ftifttoriache ,oc' 'Edu-Kinesiologie' bestrijdt leermoeilijkheden Cursus tegen 'woordblindheid' bij Centrum voor Acupressuur Volksdansen overdag Vrijdag 30 januari opnieuw in De Flint Paul de Leeuw: 'Stel moeder niet teleur!' Theatervoorstelling Nieuw cursusseizoen Pro memorie 'Situatie in C-drie totaal gewijzigd' Vrijwilligers Vakature Bank Telefonische Hulpdienst Serie lezingen in Baarns lyceum Andreé van Es (PSP) in 'Proest' Zaterdag 31 januari, 21.00 uur: F.B.I. in Artishock Lezen en Schrijven te gast bij de AROS Speeldoos Theater-Agenda Jules Deelder met Ja! Deelder Cultureel Creatief Centrum en bijeenkomst kan soms een belang rijk neveneffect hebben. Mensen ont- oeten elkaar en maken afspraken "oor nieuwe plannen. Zo heeft de laat ste aflevering van "Soestand" in C-drie n aantal kunstenaars bij elkaar ge acht, die afspraken hebben gemaakt m gezamenlijk ideeën te ontwikkelen en het gemeentebestuur te adviseren in 'jn kunstbeleid. De uitkomst van een iscussie is op deze manier (als het lukt) og belangrijker dan de praatshow op 'ch. De toezegging van wethouder F. :-gma, om met de kunstenaars om de afel te gaan zitten, stimuleert dit initia tief. De gigantische zandloper, die tijdens "Soestand" een kwartier lang op het to neel zand strooide over een wereldbol, was een creatie van de Soester kunste naar Ton Paauw. Het publiek reageerde stomverbaasd op het vernuftige "kunst en vliegwerk", dat een vermelding ver- dientd in het Book of Records. Tentoonstelling klei Vanaf 20 januari is in het Witte Caf;é van C-drie een prachtige tentoonstel ling te bezichtigen over klei. Deze rei zende tentoonstelling van de Culturele Raad Zuid-Holland, die voor één keer buiten de eigen provincie 'opgesteld' is, geeft een uitstekend overzicht over vormgeven in klei. In grote vitrines staan veel werkstukken van kunstenaars, alles gerangschikt naar 3 centrale thema's. Op duidelijke en overzichtelijke wijze zijn teksten aangebracht, waarop men veel te weten kan komen over de thema's en de kun stenaars. Ook door de dia-presentatie krijgt men een beter beeld over klei en vormgeven met klei. Door consulenten van de SSKVE is de tentoonstelling aangevuld met een fo to-expositie; prachtige foto's die over dezelfde thema's gaan als de kleiten- toonstelling. Het educatieve karakter van deze tentoonstelling is duidelijk. Er komen verschillende basisschoolgroe- pen de tentoonstelling bekijken. Zij krijgen van de consulenten van SSKVE nadere toelichting en kunnen vele vra gen stellen. Natuurlijk is het ook goed mogelijk om individueel te komen naar het Witte Café van C-drie, waar u de hele dag van harte welkom bent om de ze mooie en interessante tentoonstel ling te bezichtigen. De kunstreizen die C-drie met het Kreatief centrum De Hof organiseert, zijn zeer succesvol. De reis naar Keulen is helemaal volgeboekt; er is reeds een wachtlijst gemaakt, dus het is niet zinvol zich daar nog voor op te geven. Voor de reis naar Berlijn hebben zich al 32 men sen opgegeven. Deze reis is vervroegd, de juiste data zijn: 17,18,19 en 20 april. Door onderhandelingen is de prijs nog scherper gesteld, nl. op f 305,- voor 3 nachten in een exclusief hotel en de reis wordt begeleid door een gids. Als u nog meewilt, möet u zich vlug opgeven bij Kreatief centrum De Hof in Amers foort. Voor de reis naar Parijs is zoals "vanouds" zeer veel belangstelling, al 30 inschrijvingen zijn gepasseerd. U kunt zich nog opgeven. Leuk om te vermelden is dat dit initia tief van C-drie en De Hof opgevolgd wordt door diverse culturele centra in het land. Het succes van deze formule is zo groot, dat cultureel centrum De Werkschuit in Zeist zich heeft aangeslo ten bij C-drie en De hof. Door deze uit gebreide samenwerking ontstaan er meerdere mogelijkheden voor het orga niseren van kunstreizen. Binnen het beleid van C-drie worden initiatieven ontplooid om de culturele activiteiten in het theater en de exposi tieruimte een educatief karakter te ge ven. Door nauwe samenwerking met de SSKVE worden activiteiten ontwik keld, die kunnen worden aangeboden aan het basis- en voortgezet onderwijs. C-drie probeert brede lagen van de be volking te bereiken en denkt hierbij aan activiteiten voor senioren, gehandicap ten, jeugd, buitenlandse werknemers, enz. Ook is C-drie van plan om weeken den te organiseren waarin cursussen en activiteiten plaatsvinden, in het verle den waren deze weekenden zeer suc cesvol. C-drie is een centrum met vele mogelijkheden en deze moeten zo goed mogelijk worden gebruikt en aantrek kelijk zijn voor heel veel mensen. Het grote culturele evenement 'Landju weel', dat in augustus/september in Soest zal plaatsvinden, is een evene ment waaraan ook C-drie zijn mede werking zal verlenen. Op dit moment wordt druk overleg gepleegd, welke ac tiviteiten tot de mogelijkheden beho ren. Hierbij wordt gedacht aan een wa genspel, een expositie van (zondags-) schilders, die de omgeving van Soest tot onderwerp nemen, een gecombineerde activiteit van muziek, proza, poëzie en dans, enz. Samenwerking met andere groeperingen behoort zeker tot de mo gelijkheden. Door een goed en geva rieerd programma te brengen kan het Landjuweel tot een grootse happening uitgroeien. C-drie zalnauw gaan samehwerken met ziekenhuis Zonnegloren, waar in de hal wisselende exposities zullen worden georganiseerd. Wie voortaan in C-drie exposeert, kan daarna zijn of haar werk tentoonstellen in het Soester hospitaal, waar veel men sen werken en waar veel mensen in en uit lopen. De eerste Soester kunstenaar die deze kans krijgt, is Ilse Blommenstein. Na in dececember/januari in C-drie te heb ben geëxposeerd zullen haar prachtige schilderijen vanaf 13 februari in Zonne gloren hangen. Vervolgens worden de muren van het ziekenhuis gesierd door Lambertus van Rond 1850 wordt Soesterberg lande lijk bekend. In de tijd van Napoleon waren de Franse en Bataafse troepen gelegerd op de heide bij Zeist (Auster- litz) en toen de Fransen waren ver dwenen en Nederland een zelfstandig Koninkrijk was bleef deze legerplaats intact, en in latere jaren steeds meer uitgebreid op het gebied van de Ge meente Soest. "Het Kamp van Zeist" en "Hoogte 50" werden grote militaire terreinen, die ook aan de burgers veel werkgelegen heid verschaften. Er werden stallen en kantines gebouwd, waterputten gegra ven, er kwamen koffiehuizen en loge menten, er was voor de middenstander werk aan de winkel, want er kwamen steeds meer mensen naar Soesterberg. Vooral tijdens de grote zomeroefenin- gen van het Nederlandse leger kwamen de nieuwsgierigen van heinde en verre te voet of met wagens naar Soesterberg om iets van de parade van ons leger te zien. Misschien ook omdat onze Oran jevorsten daar regelmatig aanwezig wa ren. Hele rijen rijtuigen stonden er dan langs de weg opgesteld. Wat zou het mooi zijn wanneer de Mineurs en de Sappeurs, de manschappen van de Ge nie of de Grenadies en de Jagers nog eens zouden aai reden. Maar het wordt nog sterker, want Soes terberg wordt na 1900 zelfs internatio naal bekend. In 1910 kochten de fami lie Verwey en Lugard van de Laan een groot stuk van de heidevelden op voor de aanleg van een vliegveld. Het werd groots aangepakt, er werden magazij nen en hangars gebouwd en de eerste vliegtuigjes kozen al in dat jaar het luchtruim. Wie zou er kans zien ons in de optocht iets te laten zien van die eer ste ontwerpen? Van de Farman, of de Brik? In 1911 werd er zelfs een internationale vliegtuigwedstrijd georganiseerd, en Soesterberg was één van de etappe plaatsen. Voor het duizendkoppige pu bliek werd er zelfs een smalspoorbaan tje aangelegd vanaf station Den Dolder. Men vertrok vanaf Parijs, via Luik, Soesterberg, Brussel, Londen, om van daar weer terug te keren op het vlieg veld Parijs. Van de 40 toestellen die vanaf Parijs vertrokken, (27 "eendek kers" en 13 "tweedekkerswaren er 8 die de eindstreep haalden. Hoogtijda gen voor het "Vliegveld Soesterberg." In het vooijaar van 1913 kocht het Mi nisterie van Oorlog het vliegveld op en per 1 juli van dat jaar werd de Lucht vaartafdeling van het Ministerie te Soesterberg gevestigd. Wij hóren ze nog bijna iedere dag. En er is een heel mooi museum waar zeker vele ideeën voor onze optocht op rij staan. Het bekende Centrum voor Acupres suur in Soest, gevestigd aan de Ossen- damweg 33, heeft de bestaande cur sussen voor voetreflex-zonemassage en "Touch for Health" uitgebreid met de nieuwe cursus Edu-Kinesiologie, met name gericht op de bestrijding van leer-moelijkheden en "woordblind heid". De cursus is een unieke combi natie van bewegingsleer (lichamelijk) en leertheorieën, die tot doel hebben het leren te vergemakkelijken en on zekerheden in het begeleiden van groeiprocessen van anderen weg te ne men. "Edu-Kinesiologie is niet alleen be doeld voor kinderen, maar ook voor volwassenen die te maken hebben met leermoeilijkheden, slechte concentratie en moeite met lezen, schrijven en reke nen," legt Hester Mellema van het cen trum uit, die de nieuwe cursus in Soest introduceert. Leermoeilijkheden hebben is geen Deze maand gaan de cursussen in C-drie weer beginnen. Niet alleen 's avonds kunt u hier terecht, maar ook overdag zijn er de nodige aktiviteiten, zoals Internationaal Volksdansen. Volksdansen is een fijne manier van be wegen op vaak mooie en meeslepende volksmuziek uit vele landen. De cursus volksdansen wordt gegeven op donderdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur in C-drie. Voor meer inlich tingen kan men bellen naar C-drie (02155-22188) of gewoon eens langs komen op deze middag. kwestie van ziekte, zo blijkt uit haar toe lichting, maar een kwestie van "kort sluiting" in het communicatie-netwerk van de hersenen. "De hersenen werken niet voldoende samen." Door te móeten leren worden de ener gie in het lichaam en de geest vaak ge blokkeerd. Door het opheffen van deze blokkades wordt het leerproces vaak verbeterd, maar ook de kwaliteit van het leven neemt duidelijk toe. Edu-Kinesiologie zet de hersenen aan tot samenwerking en meestal - afhan kelijk van de intelligentie, uiteraard - geeft dit al een aanmerkelijke verbete ring in het leerproces te zien. De metho de verschaft iedereen meer energie en minder stress om allerlei dingen te leren en te doen. Elk mens, ook elk kind, verschilt van de ander. Zoals er geen twee vingeraf drukken gelijk zijn, zo geldt dat ook voor het leren. Door bepaalde li chaamsoefeningen - bijvoorbeeld met de ogen - kunnen de hersenen worden gestimuleerd tot betere samenwerking. "En als de hersenen beter samenwer ken kunnen we meer in ons opnemen," aldus Hester Mellema. "Het veroor zaakt minder stress en voorkomt 'uit vluchten' als 'alweer lezen - daar vind ik niets aan'. Door Edu-Kinesiologie kun nen zowel kinderen als volwassenen zich beter concentreren en zijn ze vaak heel wat beter bestand tegen opmerkin gen van buitenaf. Wie belangstelling heeft voor deze nieuwe cursus (of voor de bestaande), kan kontakt opnemen met het Centrum voor Acupressuur, Ossendamweg 33, tel. 18137. Paul de Leeuw is intussen een begrip geworden, het programma "Stel moe der piet teleur" heeft de meest uitgela ten reakties opgeroepen. Een reprise kon dan ook niet uitblijven: opnieuw de kans deze onmiskenbare theaterper soonlijkheid aan het werk te zien. Mooie liedjes, inktzware humor, spitse konférences, ontroerende momenten wisselen elkaar in hoog tempo af. Vertolker van het komische genre, die zelf voor zijn teksten tekent, de muziek schrijft, akteert, zingt en zichzelf op pia no begeleidt. Kortom een talent met een belofte voor jaren. 20.15 uur De Flint Theater, ingang Coninckstraat. Prijs: f 12,50; f 10,-p65; f 7,50 cjp. der Kooy en Harry van der Wee. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij C-drie. In samenwerking met SSKVE heeft C-drie de theatervoorstelling "Halte Noordstad" van F. Bordewijk aange trokken. Deze voorstelling is speciaal aangeboden aan leerlingen van het voortgezet onderwijs in Soest, in het ka der van de literaire maand. "Halte Noordstad" is een vrij onbekend to neelstuk van F. Bordewijk, dat voor het eerst is opgevoerd in theater de Balie in Amsterdam, in november 1986. "Halte Noord" van het Nederlandstalig Repertoire Gezelschap speelt in de theaterzaal van C-drie op 12 februari. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 7,50. CJP f 6,-. Groepsreserveringen door scholen van het voortgezet onderwijs hebben recht op een groepsreductie. De cursussen van C-drie zijn in de week van 19 januari gestart. Opnieuw is een gevarieerd programma aangeboden van cursussen op het gebied van dans, drama, fotografie en beeldende vor ming. De belangstelling is nog steeds zeer groot, wat blijkt uit het grote aantal deelnemers. Het is duidelijk dat C-drie voorziet in een grote behoefte binnen de regio. Indien u overweegt om ook een cursus te gaan volgen, kunt u nog contact opnemen met de administratie van C-drie om te kijken of er nog plaats is. Tel. 22188. Het cultureel creatief centrum C-drie is gevestigd in de Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, telefoon 02155-22188. De openingstijden van de administratie zijn van 8.00 -12.00 uur en van 13.00 - 17.00 uur. De situatie is totaal gewijzigd. Met recht kan dan ook de vraag worden gesteld in hoeverre C-drie de openbare functies, zoals die vanuit de dorpshuisfunctie zijn ontstaan, kan blijven behouden. Voor die afweging was overleg met o.a. de Sportstichting noodzakelijk, maar dat overleg stagneerde." Aldus C-drie directeur Ernst Dienaar vorige week in een toelichting zijnerzijds op het door het bestuur van het centrum geventileerde standpunt met betrek king tot de problemen tussen de leiding van het centrum en de sporters die ge bruik maken van de "ingebouwde" accommodatie. Wijzend op de "knelpun ten" - openingstijden van de zaal; doorgang naar de tribune; gebruik van de horeca; gebruik van de lift; telefonische aanvragen (gevonden voorwerpen, "even iemand uit de sportzaal halen", etc.); het schoonmaken van de sport- ruimten wordt toegeschreven aan de verantwoordelijkheid van C-drie - merkt Dienaar op dat C-drie heeft geprobeerd "zoveel als dat financieel mogelijk was" de openbare functie van het gebouw op zich te nemen. Daarbij stuitte het centrum echter op beperkingen: de opening moet bedrijfs- matig-financieel verantwoord zijn; de "eigen" activiteiten (cultuur, creativi teit, horeca) moeten zo min mogelijk gestoord worden; de ontwikkeling van horeca en bowling moeten niet onnodig worden belemmerd. C-drie begon volgens Dienaar met de opdracht om de kosten te beheersen, te werken met een sluitende begroting en zodoende de steeds toenemende tekor ten in te dammen. Daarom was sluiting tijdens onrendabele uren noodzakelijk. Daarom was onbeperkte doorgang naar de tribune onmogelijk (storen van de lessen, vandalisme); er kan geen permanent toezicht worden gehouden. En daarom is het gebruik van de horeca-afdeling als "kantine" niet altijd mogelijk, omdat activiteiten als openingen, bedrijfsreserveringen etc. nu eenmaal be perkingen met zich mee brengen. "Naar onze mening moet het mogelijk zijn om goede afspraken te maken, die niet leiden tot hoge structurele kosten, maar als C-drie een openbare functie krijgt/heeft/moet behouden, dan vraagt dat om vele mens-uren toezicht," al dus Dienaar. "Kortom: het kostenaspect wordt verhoogd, en dat was nu juist niet de bedoeling en de opdracht van het bestuur van C-drie..." Paul de Leeuw. Verschillende Soesters namen tijdens de koude periode kontakt op met de Vakaturebank om hulp te bieden aan alleenstaande ouderen en gehandi- kapten. Helaas heeft de koudegolf ook de Vakaturebank overvallen en kon zij niet tijdig inspringen op de ontstane noodsituatie. Hulpbehoevenden wa ren niet op de hoogte van de mogelijk heid dat de WB, met 450 ingeschre ven vrijwilligers, ook direkte hulp kan bieden. Overigens weet de WB vrij goed de weg te vinden naar hulpverle nende instanties in de regio, in geval len waarin zij niet bij machte is iets te doen. Wanneer we denken aan hulpverlening mogen we niet vergeten even stil te staan bij het werk van de Telefonische Hulpdienst te Hilversum, 24 uur per dag werkend, waarbij de telefonische hulpverlening door getrainde vrijwilli gers in elkaar opvolgende diensten wordt gedaan. Hulp wordt verleend aan mensen die zich in een krisissituatie be vinden en geen uitweg meer zien of be paalde informatie willen hebben. De T.H.D. wil er zijn voor iedereen en wil helpen voorkomen dat iemand zich door alles en iedereen verlaten voelt. Met de mensen aan de andere kant van de lijn wil deT.H.D, proberen echt kon takt t krijgen, iets dat vaak niet eenvou dig is. T.H.D.'s bestaan al 26 jaar en zijn over de hele wereld verspreid, ongeveer 250 in totaal. Het werkgebied van de T.H.D. Hilversum strekt zich uit van Weesp tot voorbij Harderwijk en van Lelystad tot voorbij Amersfoort. De T.H.D. beschikt over alarmlijnen; ook is er een kinder- en jeugdlijn. Vóór de vrijwilligers aan de telefoon dienst gaan doen, hebben ze een interne training van ongeveer 6 maanden mee gemaakt. In de praktijk is gebleken dat dit werk van vrijwilligers erg plezierig is, mits zij uiteraard zorgvuldig geselek- teerd, getraind en gesteund worden door de staf. De leeftijd van de vrijwilli gers loopt uiteen van 21 tot 70 jaar. Wie bereid is door middel van een trai ning de werkwijze van de T.H.D. aan te leren kan kontakt opnemen met de Va katurebank en ontvangt per omgaande een uitoerig informatiestencil, waarna men zich in verbinding kan stellen met de T.H.D. voor een eventueel kennis makingsgesprek. Vragen over en om hulp aan ouderen en gehandikapten, of over het werk bij de T.H.D.? Neem dan kontakt op met de Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49, (C-drie), tel. 02155- 12630. Openingstijden van de Vakatu rebank: maandag, dinsdag en donder dag van 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur; vrijdags 11.00 - 12.30 uur. Vakatures Welke vrijwilliger m/v wil de leiding op zich nemen van de biologische groentetuin en tevens zorg dragen voor de verkoop van de eigengeteelde groenten op de kinderboerderij? (3/ 616); Vrijwilliger m/v gevraagd bij de Vrienden van de Hartstichting, om thuis het secretariaat bij te houden. Liefst woonachtig in Soesterberg en te lefonisch bereikbaar. Onkosten wor den vergoed. (9/625); In de maand februari zal in het Baarns lyceum een unieke cyclus van lezingen over boeken worden gehouden. Schrijvers, uitgevers en andere experts op het gebied van literatuur vertellen daarbij over hun werk, de geschiede nis van het boek in het algemeen, zet technieken, boekbinden, papyrologie en andere onderwerpen die daarop betrekking hebben. Daarnaast staan demonstraties, discussies en presenta ties op het programma. De eerste lezing vindt plaats op donder dag 5 februari om 20.00 uur. De auteur van onder meer een aantal succesvolle jeugdboeken en leraar Evert Hartman opent de reeks. Tevens worden op 5 fe bruari demonstraties boekbinden en marmeren gegeven. Het programma voor de rest van de maand februari ziet er als volgt uit: donderdag 12 februari: Professor P. Sijpenstein vertelt aan de hand van dia's en voorbeelden uit zijn eigen collectie over papyrologie, oftewel 'Van papy rusblad tot codex'. donderdag 19 februari: Lezing van de heer Landwehr, directeur van Van Gendt Book Auctions, over de geschie denis van het boek; zettechnieken en het verwerken van manuscripten, donderdag 26 februari: Een literair fo rum met tekstschrijver/dichter/auteur Herman Pieter de Boer, de dichteres Nceltje Maria Min en de journalist/co lumnist Nico Scheepmaker. De serie lezingen in het Baarns lyceum zijn georganiseerd door de culturele commissie van de school. Vertegen woordigers van het bestuur, de ouders, de leerlingen en het onderwijzend per soneel hebben gezamenlijk deze activi teiten ondernomen om geïnteresseer den binnen en buiten de school in de ge legenheid te stellen zich te verdiepen in en kennis te nemen van de nieuwe ont wikkelingen in de cultuur. De organise rende commissie verwacht een grote opkomst bij alle lezingen. Ten behoeve van het secretariaat van de Stichting Vrouwen voor Vrouwen wordt vrijwilligster gevraagd. (10/ 621); Muziekvereniging zoekt iemand voor de Public Relations. (1/615); Representatief, gezellig mens ge vraagd vor alle voorkomende werk zaamheden bij de Volksuniversiteit Eemland. (10/166); Assistente voor maatschappelijke werkers gevraagd in Amersfoort en Leusden. (11/93); Woongemeenschap voor zwakzinni gen zoekt vrijwilligers m/v om samen met begeleiding van de dienst bewe- gingsaktiviteiten, met de bewoners wa- teraktiviteiten te begeleiden. Het klinkt vreemd, maar men behoeft niet te kun nen zwemmen. (11/89). Informatie over bovenstaande vakatu res uitsluitend bij de Vakaturebank Soest. Andreé van Es. Het Tweede-Kamerlid voor de PSP, Andreé van Es, komt naar Soest. Zij zal op donderdag 12 februari spreken in café De Rode Haan aan de Birkstraat 32, waar Progressief Soest wederom een politiek café "Proest" organiseert. De aanvang is om 20.00 uur. Op dit moment is nog niet bekend wat het onderwerp van die avond zal zijn. Progressief Soest zal nog deze week een keuze maken uit de volgende onder werpen: - minderhedenbeleid; - vre desopvoeding; - militarisme; - openbaarheid van bestuur in Soest. Heeft u al vakantieplannen? Bij de VW zijn al een groot aantal vakantie gidsen binnen. Gidsen van o.a. Vlie land, Ameland, Friesland, Groningen, Veluwe, Achterhoek en Brabant. U kunt in deze gidsen alle informatie vin den omtrent hotels, pensions, bunga lows, campings en de bezienswaardig heden per plaats. VW Soest is bespreekburo voor prak tisch alle theaters in Nederland. U kunt o.a. reserveren voor: Amsterdam: Carré: Paul van Vliet van 6 febr. t/m 7 maart beh. zo. en ma. Anita Meyer op maandag 16 februari. RAI: A Chorus Line, op 1 en 2 februari. Krasnapolsky: Rock en Roll Party op za. 31 januari. Rotterdam: Ahoy: The Commodores op zondag 8 maart. Hilversum: Gooiland: Peter Faber op 3 februari. De Huisbewaarden van Harold Pinter op dinsdag 10 februari. Busreizen Beuk-Gooilander: Winkelen in Düsseldorf, Brussel of Brugge voor f 32,50 p.p. West-Friese Flora op 14, 17, 19 en 21 februari f 32,50 p.p. Dagje Winterberg: Alle za terdagen in januari en februari voor slechts f 39,50 p.p. VW geschenkbonnen zijn verkrijg baar in waarden van f 10,-- tot f 50,—. Het VW kantoor aan de Steen- hoffstraat 9a is geopend alle werkdagen van 09.30 tot 16.30 uur. Het telefoon nummer is 12075. doelstellingen van de vereniging en ge niet je de voordelen van het lidmaat schap. De kosten bedragen 54,- per De Vereniging Artishock, Steenhoff- jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en per straat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt sonen die tot dezelfde huishouding be- zich als doel een bijdrage te leveren aan horen 27,- per jaar. Kontakt adres le- het sociaal-culturele leven in Soest, denadministratie: Parklaan 98, 3765 Door je op te geven als lid steun je de GK Soest, tel. 12689. Donderdag 29 januari, 21.00 uur: Filmhuis: 'Oberst Redt' Het gouden team dat enkele jaren gele den een Oscar uit Hollywood wegsleep te met "Mefisto" heeft opnieuw een be zienswaardige film tot stand gebracht: "Oberst Redl", van regisseur Istvén Szabó en met de akteur Klaus Maria Brandauer in de titelrol. Het is een fascinerende vertelling uit het Habsburgse rijk van vlak voor de eerste wereldoorlog. Met het leven van de ti telfiguur wordt een verbijsterend beeld geschilderd van sluimerende elemen ten, die in een oorlog later zouden lei den tot de grootste massamoord uit de wereldgeschiedenis: anti-semitisme, vreemdelingenhaat, minachting van ie der die anders is. "Oberst Redl" is een film die een be zoek aan het filmhuis de moeite waard maakt. Aanvang 21.00 uur. Plaats reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: f6,-; leden/c.j.p./pas65: f 5,-. Agenda: 5-2: "Citizen Kane" 12-2: Korte Nederlandse films 19-2: "Frida" 20-2: "Gone with the wind" (extra voorstelling) 26-2: "40 M Deutschland" Nee, geen Amerikaanse speurders, maar het Federal Blues Institute treedt zaterdagavond 31 januari om 21.00 uur op in Artishock! Deze swingende band speelt rythm and blues en tevens soul uit de jaren '60. De zeven muzikanten: Joop Spies (zang), Jan van de Berg (basgitaar), Arend van Boogert (gitaar), Rob Glotzbach (trombone, zang), Joeri Ho ning (tenor-saxofoon, zang), Jos Kui pers (trompet, zang) en Joost "Bill" Honig (drums). Zij hebben, voordat in 1986 F.B.I. weer werd opgericht, in zeer bekende bands gespeeld als Braak, Cheyenne, The Houseband, American Gipsy en Future. Genoeg kwaliteit voor een swingende avond. Reken maar dat de beentjes van de vloer zullen gaan! Aanvang 21.00 uur. Entree f 7,50/6,00 (leden, pas 65, c.j.p.). Afgelopen donderdag kwamen Ben Middeldorp en Marijke Kingma bij Vivianne de Graaff van de AROS binnen wippen. Zij vertelden over hun ervaringen in de werkgroep Lezen en Schrijven (een alfabeti- serings-cursus). Ben Middeldorp vertelde over zijn schaamte om iets op te schrijven: "Je durft geen briefje te schrijven. Anderen lezen het en beoordelen je dan op je fouten. Zo wordt je snel in een hokje gestopt en bij de stom koppen ingedeeld." Ben is nu over zijn angst heen: "Iedereen maakt weieens een foutje, dus ik ook. Maar ik dürf nu tenminste te schrijven en zo ver komen anderen vaak niet. Ik heb meer zelfvertrouwen gekregen, dus ik kan de kritiek van anderen nu wel aan." Marijke Kingma vulde aan: "Mensen maken het elkaar wel moeilijk met die taal. We vinden dat iedereen maar van alles moet kunnen lezen en schrijven of even een formuliertje snel moet kunnen invullen. Gek eigenlijk, want we vinden toch ook niet dat iedereen moet kunnen dan sen, of hardlopen, of piano-spelen? Dat zien we toch als een kwestie van talent? Waarom zou dat dan niet voor taal gelden?" Voor Ben en Marijke is het in ieder geval geen probleem Zij werken ie dere woensdagavond samen en vinden dat geen opgave: "De één gaat voor zijn plezier naar dansles en de ander doet gezellig iets aan taal. Dansen leer je ook niet als de sfeer slecht is. Dat geldt net zo voor taal. Wij maken het samen dus ook hartstikke gezellig." De werkgroep Lezen en Schrijven is geen besloten clubje. Iedereen is welkom. Interesse? Bel dan even met Nel Tims (20745) of Marjolein Mink 121215). Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 29 Januari, aanvang 20.00 uur The color purple (speelfilm) 1 Kaarten f 6,—. 30 Januari, aanvang 20.15 uur Maijol Flore... anders Theaterprogramma met Maijol Flore Kaarten f 10,—. 31 Januari, aanvang 20.15 uur Joegoslavisch danstheater KOLO Kaarten f 7,50. 5 Februari, aanvang 20.15 uur Ja, Deelder Theaterprogramma met Jules Deelder Kaarten f 12,50, Pas 65/CJP f 10,-. Donderdag 5 februari in 'De Speel doos', 20.15 uur. Jules Deelder's eerste kennismaking met 'Deelder spreekt' in de Nederland se theaters is zoals velen van u weten bijzonder suksesvol geweest. Het be sluit e.e.a. voort te zetten ligt dus voor de hand. Zijn tweede programma dat de titel Ja Deelder! meekrijgt zal in de basis niet teveel afwijken van zijn eerste produk- tie. J.A. Deelder heeft in het afgelopen seizoen bewezen uit te kunnen groeien tot een theaterpersoonlijkheid met een aantrekkingskracht op een opvallend breed publiek. Uiteraard zal de voorstelling een geheel nieuwe inhoud hebben, waarbij men de fervente fan elementen uit werken van Jules Deelder. J.A. Deelder zal herkennen. Deeler zal aandacht besteden aan de nationale en internationele voetbalwe reld; politiek; aktuele zaken en im promptu commentaren zullen in dit programma een plaats krijgen. Deel- ders personal manager dhr. Vallent- goed zal ook in Ja! Deelder weer een niet belangrijke maar wel onmisbare rol vervullen en menigmaal de titel van het programma declameren.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9