Mi TOT JEANS BIJ YBNEDE van Doorn 7?8 135 HSnüfiM Strater Kunstenaars ijveren voor actief kunstbeleid gemeente Soest KIPPEBOUTEN hm. zogezien Linkse fracties willen af van groeiende 'beslotenheid' Aantal inwoners neemt toe '■L -goecT huis koP®TL ■BP 65e JAARGANG NO. 23 bonnemem per WOENSDAG 4 FEBRUARI 1987 'SOK' wil meer invloed na opheffing BKR Oproep aan beeldende kunstenaars in Soest Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest GLAS HANDEL Super Channel sinds vorige week op Soester C.A.I. Andrée van Es in café Proest Uitgangspunten van het SOK voor gemeentelijk kunstbeleid Ook meer woningzoekenden in afgelopen jaar 'Stem' veroorzaakt aanrijding... Jarige Soester breekt been 'Politie-incidenten breed uitgemeten' Jan Visser (P.S.) schaamt zich voor 'onverantwoordelijke raadsleden' v r Alleen donderdag 2 ULO HONSBERGEN Alleen donderdag LEVER KAAS Honsbergen 'Dubbeldikke' kledingdief gepakt i'ï 'iaT" V* door GentrdPout Nooit te oud Tuindecoratie gestolen 'Stoere' fietser schendt eerbaarheid Bel Strater 02155-16151 halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Een actief kunst- en cultuurbeleid in Soest. Dat is wat de onlangs opgerich te werkgroep SOK (Soester Overleg Kunstenaars) voor ogen staat. De vijf beeldende kunstenaars die het initia tief tot deze vorm van onderlinge sa menwerking hebben genomen willen daarom zoeken naar concrete samen werking met het gemeentebestuur, o.m. door versterking van hun invloed in de "voor beeldende kunsten rele vante comissies". Het SOK is op 19 januari in het leven geroepen door vijf bekende Soester kunstenaars: Maria Klinkenberg, Ton Paauw, Egbert de Rooij, Mary Shields en Jeanmarie van Staveren. Een en an der is mede een uitvloeisel van de talk show "Soestand" in C-drie, waar onder leiding van het Progressief Soest-raads- lid Jan Visser het Soester kunst- en cul tuurbeleid min of meer uitgebreid on der de loep werd genomen. Voornaam ste conclusie uit die bijeenkomst was dat er op dit terrein nog de grootst mo gelijke onduidelijkheid heerst. Directe aanleiding voor het initiatief van de kunstenaars is de opheffing van de BKR (Beeldende Kunstenaars Re geling) - m de wandeling ook wel de "contraprestatie" genoemd" - per 1 ja nuari j.1. Weliswaar gaat dat gepaard met een "overheveling" van 60 miljoen gulden van het ministerie van Sociale Zaken naar het ministerie van WVC, maar de kunstenaars zijn allerminst ge rust op de effecten daarvan: "Door dit regeringsbeleid zullen steeds meer beeldende kunstenaars in de ar men van de bijstandswet worden gedre ven, doordat de beroepserkenning ach terwege blijft en het nog volkomen on duidelijk is hoe de overgangsmaatrege len worden ingevuld," aldus een verkla ring van het SOK. Op tal van gebieden tnoeten de kunstenaars tegenwoordig beschikken over veel kennis van zaken en inventiviteit met betrekking tot de wet- en regelgeving. Knelpunten "Gebleken is dat er een aantal knelpun ten is in de bijstandswet, waardoor po gingen om zich als beeldend kunstenaar te ontplooien ofte handhaven onmoge lijk worden.Het SOK wijst daarbij met name op de sollicitaieplicht (voor "pas sende arbeid in loondienst") en het feit dat geen vermogen mag worden behou den of opgebouwd voor zelfstandige Het Soester Overleg Kunstenaars (SOK) nodigt alle beeldende kun stenaars die beroepsmatig in Soest werkzaam zijn, dringend uit op de bijeenkomst op woensdag 11 fe bruari in C-drie bij te wonen. Ge sproken zal worden over het beleid met betrekking tot de kunst in het algemeen, over de nieuwe "geld stromen" van rijk en provincie, en over de situatie in Soest in het bij zonder. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. beroepsbeoefening. "Belastingtech nisch word je beschouwd als zelfstandig ondernemer, maar anders besta je als kunstenaar niet," aldus de kunstenaars. In dat verband wijzen zij ook op het protest van de directeuren van de So ciale Diensten in de vier grote steden, die het ministerie tegenvoorstellen heb ben gedaan. Van belang is in dit verband ook de overweging dat de gemeente van de eventuele bijstansuitkering aan kunste naars 10 procent voor haar rekening moet nemen, terwijl zij van de BKR slechst 5 procent op tafel moest leggen. "Voor die vijf procent, zo'n 12.000 gul den, heeft Soest de afgelopen jaren toch heel wat kunst gekregen, aldus Jeanma rie van Staveren. "Als alle kunstenaars in de bijstand komen kost dat de ge meente 10 proeent, zo'n 24.000 gul den, en ze krijgt er niets voor terug!" De leden van het SOK zoeken kontakt met andere "beroepsmatig" bezige kunstnaars in Soest, om op 11 februari in C-drie gezamenlijk te overleggen over maatregelen voor de verbetering van het kunst-klimaat in Soest. Daarbij gaat het uitdrukkelijk niet in de eerste plaats om het verwerven van zoveel mogelijk opdrachten. Cultuurnota Het gemeentelijk kunstbeleid in Soest stelt niet al te veel voor, vindt het SOK. Alleen de cultuurnota van 1978 wijdt enkele, merendeels obligate passages aan dit onderwerp. Het SOK mikt op nieuwe impulsen o.m. door zitting te nemen in de taakgroep cultuur en edu catie van de commissie Welzijnsplan ning. "We hebben van onze kant tot dusver te weinig kontakt gezocht met de gemeente. Nu willen we een con- cept-beledisprogramma formuleren en dat in de taakgroep inbrengen, zodat daarmee in het welzijnsplan 1988-1991 rekening mee wordt gehouden," aldus Ton Paauw. Hij wijst ook op de "nieuwe geldstro men" van het rijk - al is over de details nog vrijwel niets bekend - die ook voor de gemeente bereikbaar zullen zijn, via de provincie. Volgens Paauw zal de ge meente bij consequente toepassing van het 1%-beleid een extra bijdrage (nog eens 1%) van de provincie tegemoet kunnen zien. Daardoor ontstaat een "structurele" financiële bron voor het gemeentelijk kunstbeleid. Tot dusver is er nauwelijks sprake ge weest van een "beleid", vindt het SOK, al is er "ad hoe" wel geld uitgegeven. "Als er helemaal geen beleid komt val len we naast de boot, omdat de gemeen te niet of nauwelijks weet hoe ze aan geld kan komen," aldus Ton Paauw en Jeanmarie van Staveren. "Het gedecen traliseerde beleid moet nu door Soest zelf worden ingevuld." Actiepunten Op het lijstje van het SOK staan ver schillende actiepunten, die aan een goed Soester kunstbeleid gestalte moe ten geven. Zo pleit men o.m. voor een goede artotheek (liefst in samenwer king met C-drie en de openbare biblio theek). De provincie heeft een plan in voorbereiding voor de opzet van "speerpunt"-artotheken en stelt man kracht beschikbaar, aldus Ton Paauw. 1 Glasman VAN EDE Beckeringhstraat houdt van alarm in iedere graad. Glasbreukalarm maakt hem niet arm. Zijn snelheid van werken is daag'Hjkse praat! V.l.n.r. Egbert de Rooij, Maria Klin kenberg, Jeanmarie van Staveren, Ton Paauw en Mary Shields tijdens de pre sentatie van het SOK. "Zoals de kunstuitleen in Soest nü werkt verflauwt 't." Tevens streeft het SOK naar de realise ring van een "beeldplan", waarin o.m. het huidige bezit wordt geïnventari seerd en mogelijkyheden worden beke ken om de omgeving "beeldtechnisch" te verbeteren, bijvoorbeeld bij renova ties. Met het oog daarop wil het SOK graag ook zitting nemen in de commis sie kunstaankopen. Ook pleit men voor de jaarlijkse stor ting van 25.000 gulden in het fonds kunstaankopen (door de bezuinigingen destijds geschrapt") en consequente toe passing van de 1%-regeling voor kunst bij de bouw van openbare gebouwen. Tenslotte mikt het SOK op een atlier- voorziening ("bijvoorbeeld een lege school") en een vergoeding van de ate- lierkosten bij het wegvallen van de BKR. Super Channel is sinds vrijdag j.1. op kanaal 3 van het Soester C.A.I.-net te zien. De zender komt in de plaats van Europa-T.V., die enige tijd geleden ophield met uitzendingen. De uitzendingen van Super Channel in de gemeente Soest zijn voorlopig, in verband met de beperkte kanaalcapa citeit. In oktober moet namelijk ook Nederland III doorgegeven worden. Wat deze zomer definitief door te ge ven is en gaat worden, wordt in de C.A.I.-nota verwoord. Deze nota wordt in juni door de gemeenteraad behandeld. Burgemeester en Wethouders hebben besloten Super Channel uit te zenden, omdat uit de bevolking hierom ge vraagd is. Op dit moment telt Super Channel (voorheen Music Box) in Ne derland ongeveer twee miljoen kij kers. In Super Channel zijn naast Mu sic Box ook de B.B.C. en I.T.V. verte genwoordigd. De zender zendt vieren twintig uur per dag uit en heeft een "horizontaal" programma, dat wil zeggen elke dag op geregelde tijden dezelfde programma's. Bijvoorbeeld elke werkdag 's avonds om 7 uur een quiz of elke werkdag 's middags om half drie een kinderprogramma of elke werkdag 's avonds om half negen een comedy, drama of variété-program- ma. Het Soester C.A.I.bedrijf beschouwt de doorgifte van Super Channel als een uitbreiding van de dienstverle ning. De politieke combinatie Progressief Soest (PPR, PSP, EVP en kritische on- afhankelijken) organiseert op donder dag 12 februari een politiek café Proest. De bijeenkomst wordt gehouden in café De Rode Haan aan de Birkstraat. Het Tweede Kamerlid Andrée van Es (PSP) spreekt die avond over het beleid ten aanzien van minderheden. Na haar visie over dit vraagstuk bestaat gelegen heid vragen te stellen aan Andrée van Es. Het is zeker niet de bedoeling dat zij zal ingaan op vragen die het locale be leid betreffen. De muzikale inf^-nezzo's zijn in han den van de accordeonist Peter Bruys. Proest begint om 20 uur. De gemeente Soest dient ten aanzien van de beeldende kunst een beleid te voeren dat erop gericht is het functioneren van kunst en kunstenaars mogelijk te maken, te ondersteunen en te bevorderen. Daarbij zijn twee aspecten te on derscheiden: (a.) de produktie van kunst; (b.) de consumptie van kunst, of wel: kunstenaarsbeleid en publieksbeleid. De gemeente Soest heeft de taak Soester beeldende kunstenaars in staat te stellen hun beroep uit te oefenen en mogelijkheden te creëren voor het func tioneren van hun werk in Soest, zodat het publiek ervan kennis kan nemen. Tot nog toe werd dit mogelijk gemaakt door de BKR. Bij het wegvallen van de BKR zal de gemeente Soeswt zich moeten beraden over nieuwe wegen om Soester kunstenaars en hun werk een plek te geven. Voor wat betreft de beroepspraktijk van de kunstenaar zullen diverse zaken geregeld moeten worden: levensonderhoud, ABW (bijstandswet), werk ruimte, materiaal, enz. Voor wat betreft hun levensonderhoud zullen velen een beroep moeten doen op de ABW. De gemeente zal richtlijnen moeten geven voor de toepas sing van de bijstandswet voor beeldende kunstenaars. Centraal staat de er kenning van de beroepsmatigheid, het recht op arbeid, het recht op bedrijfs voering, vrijlating van inkomsten waarmee de beroepskosten betaald moeten worden. Velen zullen zijn aangewezen op subsidies voor atelier- en materiaalkosten, zoals dat tot nu toe in de BKR werd geregeld. De gemeente zou dan ook een beroepskostenvergoeding in het leven moeten roepen om de continuïteit in de beroepsuitoefening van de professionele beeldende kunstenaars te garan deren. Behalve garanties voor een continue beroepspraktijk diene er veel meer mogelijkheden te worden aangeboord voor het Soester publiek, om kennis te nemen van het werk van Soester kunstenaars. Ook in dit opzicht heeft de BKR jarenlang een belangrijke functie vervuld. Idealiter zou er een centrum voor beeldende kunst moeten komen, waarin divers» zaken een onderkomen kunnen vinden: een documentatie voor alle Soester kunstenaars, toeganke lijk voor geïnteresseerden zoals potentiële opdrachtgevers, tentoonstellings ruimte voor bijv. educatieve exposities over uitgevoerde opdrachten. Voorstel aan de gemeenteraad om minimaal één beeldend kunstenaar op te nemen in de voor de beeldende kunst relevante commissies. "Steeds vaker gebeurt het dat wij door u onderwerpen, nota's en plannetjes krijgen voorgelegd waarover u ons 'ge voelen' wilt toetsen, alvorens de be trokken stukken in de openbaarheid verschijnen. Wanneer dit niet anders kan, is het goed te vernemen hoe onze gedragslijn in de toekomst in deze zal zijn. Beter lijkt het ons met u afspraken te maken om besloten vergaderingen tot een ui terste minimum te beperken." Dat schrijven de fractievoorzitters van de Partij van de Arbeid, Progressief Soest en D66, resp. Raymond van Gel der, Jan Visser en Adriaan Pothuizen in een brief aan het College van Burge meester en Wethouders, gedateerd 1 fe bruari j.1., met het verzoek om "spoe dig" van gedachten te wisselen over de beslotenheid van commissievergade ringen. Het aantal inwoners van de gemeente Soest heeft in 1986 een lichte stijging ondergaan. Vorig jaar nam de bevol king toe met 243 personen. Hiermee is het bewonersaantal per 1 januari op 40.805 gekomen. Een jaar eerder tel den Soest en Soesterberg nog 40.562 mensen. Dit blijkt uit cijfers die door de gemeente zijn verstrekt. De groei kwam tot stand door een ge boorte- en vestigingsoverschot. Tegen 332 gevallen van overlijden stonden 453 geslaagde bevallingen, terwijl 2.064 mensen zich in Soest vestigden tegen 1.942 'uitgaande' bewoners. Ondanks het uitreiken van 990 woon vergunningen, nam in 1986 ook het aantal woningzoekenden toe. Op dit moment staan 3.171 mensen inge schreven, die op zoek zijn naar een wo ning. Eind '85 waren dat er 2.936. In het afgelopen jaar werden in Soest en Soesterberg 168 huwelijken voltrok ken, 67 echtscheidingsacten afgegeven en 4.781 paspoortaanvragen behan deld. Ruim 5.000 mensen vroegen om een (nieuw) rijbewijs. Nationaliteiten Onder de Soester bevolking bevinden zich 2.397 buitenlanders, een toename van 152 ten opzichte van 1985. De Turkse immigranten spannen met een aantal van 863 mensen de kroon. Daar naast beschikken 850 inwoners over de nationaliteit van de Verenigde Staten. Verder wonen er onder anderen 231 Marokkanen, 109 Britten, 80 West duitsers, 49 Italianen, 30 Belgen, 29 Chinezen, 12 Fransen en Spanjaarden, 9 Canadezen, 8 Oostenrijkers en De nen in onze gemeente. In totaal zijn 46 buitenlandse nationaliteiten vertegen woordigd. Zeven personen zijn staten- loos. De politie heeft zaterdagavond de 50- jarige H. van E. uit Blaricum aangehou den nadat hij aan de Batenburgweg in Soesterberg met zijn auto was ingere den op de glazen deur van een bedrijf aldaar. De politie werd gewaarschuwd omdat het alarm overging. De man ver klaarde dat hij niet per ongeluk tot zijn daad was gekomen: een "stem in hem" had hem daartoe opdracht gegeven. Stem of geen stem, mee naar het bu reau, moet de politie hebben gedacht. De Blaricummer kreeg dan ook een proces-verbaal. De politie werd vorige week gealar meerd nadat voorbijgangers op het Kerkpad een man op straat hadden zien liggen. Ter plaatse bleek de 53-jarige O.K. uit Soest te zijn gevallen, nadat hij in een café aan het Kerkplein zijn ver jaardag had gevierd. Met een gebroken onderbeen moest hij per ambulance naar Zonnegloren worden overge bracht. In een felicitatiebrief aan de politie, ter gelegenheid van het oprollen van een "jeugdbende" uit Soest die een waslijst van vernielingen, inbraken en diefstallen op de kerfstok had, heeft het gemeenteraadslid Jan Visser vori ge week laten weten dat hij zich schaamt voor "onverantwoordelijke raadsleden die in een openbare com missievergadering, waarschijnlijk van wege de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten, incidenten zo breed mogelijk willen uitmeten." Het Progressief Soest-raadslid geeft hiermee in nauwelijks bedekte termen de Soester WD een veeg uit de pan, die in de commissie ABZ vorige maand het politie-optreden aan de kaak stelde bij de feestelijke heropening van restau rant De Soester Duinen. Daar werden talrijke fout-parkeerders bekeurd, ter wijl burgemeester Scholten binnen de opening verrichtte. WD-fractievoor- zitter Bert Krijger liet weten dat hij het gemeentebestuur en de politie deze "ondernemers-onvriendelijke" daad hoogst kwalijk nam. "Het is niet de eerste keer dat ik mijn bewondering uit voor de politie in Soest," aldus Visser in zijn brief aan commissaris J.K. Adema, "die kans ziet enkele lieden te achterhalen die zich in ons dorp misdragen. Het zou deson danks een hopeloze zaak zijn als niet de samenleving, de politiek en de politie in deze niet aflatende strijd op basis van wederzijdse waardering en harmonie samenwerken. Visser merkt in dit ver band op dat hij zich schaamt voor zijn "onverantwoordelijke" collega-raads leden. De fractievoorzitter van Progressief Soest besluit zijn brief met woorden van waardering voor de discussie tussen ambtenaren en raadsleden, onder lei ding van gemeentesecretaris W. de Kam, over het functioneren van het po- litie-apparaat in de Soester samenle ving, "die, gezien de jaarcijfers van de politie over 1986, steeds harder en moeilijker wordt". Jan Visser. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! 9MPR 150 GRAM De politie heeft vrijdagavond de 32- jarige E.H. uit Amsterdam aange houden, nadat deze aan de Van Wee destraat twee keer een kostuum had gestolen en daarmee onder zijn eigen kleren de winkel was uitgelopen. In eerste instantie bezocht hij de kle dingzaak van de firma M. Daar paste hij een tweedelig kostuum. Bij het passen trok hij zijn eigen kleren over het nieuwe pak aan en wandelde doodgemoedereerd de winkel uit. De gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in, o.m. bij een super markt aan de overkant, waar de man volgens getuigen was binnengegaan. Daar werd hij echter niet aangetrof fen. Even later zag de politie bij de mode zaak van de firma De S. een man naar buiten komen, die aan het signale ment voldeed. Hij werd vluchtig ge fouilleerd, warbij werd vastgesteld dat hij inderdaad een kostuum onder zijn kleding had. Dit was echter af komstig van de tweede kledingzaak. Nader aan de tand gevoeld bekende hij dat hij het eerste kostuum intussen had uitgetrokken en in de bosjes ach ter het pand van de eerste kleding zaak had verstopt. Bij zijn aanhou ding verklaarde de man dat hij de op deze wijze gestolen spullen in Am sterdam verkocht. Van de opbrengst schafte hij zijn dagelijkse portie he roïne aan. fS>< -5v vs Zachtjes sloot hij de huisdeur achter zich, keek nog eens om zich heen in de maanverlichte nacht en glibberde over het beijzelde trottoir naar zijn auto. In zijn hand hield hij een plastic tas die hij voorzichtig op de achterbank legde. Een straat verder stopte de chauffeur en wachtte tot daar de deur open ging en er iemand naar buiten kwam, ook met een plastic tasje in zijn hand. Zonder een woord te zeggen opende hij het portier en legde hij zijn tasje op zijn soortgenoot, waarbij een metalen geluid opklonk. Ze keken elkaar aan en de chauffeur zei: "We kunnen nog terug." Dat idee werd echter resoluut verworpen: "We hebben nu eindelijk schaatsen en we zijn er spe ciaal voor opgebleven. Als we nu niet op de schaats gaan, dan doen we het nooit meer." Ze giechelden alsof ze echt jong waren; meer van spanning dan van ple zier. Toen het winter werd hadden ze elkaar onder een glas bier toevertrouwd, opge biecht haast, niet te kunnen schaatsen. Vooral om die reden vonden ze de winter niet echt een seizoen om naar uit te kij ken. Hun hele jeugd hadden ze langs de kant gestaan, maar daar zou nu een eind aan komen. Laatbloeiers doen het in de winter, zelfs 's nachts. De eerste twee slagen vielen niet mee, één in de lucht en één achterover. Dat na tuurijs zo hard kan zijn. En wat dreunde dat door. "Kom op, doorgaan,moedig den ze elkaar aan. Maar na een halfuur waren ze opgebrand. Ze bonden de schaatsen af en strompelden met zeebe nen naar de auto terug. Verkleumd en bezaaid met pijnlijke plekken. Maar ze hielden vol en het ging steeds beter. Slechts van één avond kon één van beide schaatsers zich niets meer herin neren. Volgens zijn maat was hij die keer zo hard op zijn kop gevallen dat hij stil was blijven liggen en er een hersen schudding aan had overgehouden. Dit jaar hebben beide heren hun houten schaatsjes ingeruild voor echte Noren. Daar konden ze mee voor de dag ko men. M.M. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte wegens de diefstal van een aantal siervoorwerpen uit een tuin aan de Koningsweg. Zo verdwenen een kabouter, een sierkruiwagen, een plas tic reiger, een plastic gans en een plastic ree. De politie is sinds vorige week op zoek naar een onbekende man, die op een wel heel merkwaardige manier schennis der eerbaarheid pleegde. Als een "stoere Hollandse jongen", die zich niets van de kou aantrok, fietste hij zonder pantalon over de Vinkenweg. Daar ging hij naast een 14-jarig meisje uit Soest rijden, waar bij hij ook zijn onderbroek nog liet zakken en op andere wijze liet blijken een stoere(?) jongen te zijn. Het meisje schrok en fietste hard weg, maar stelde de politie wel van het voorval op de hoogte. Het signale ment van de man, die op een dames fiets reed, luidt: leeftijd 20 25 jaar; lengte ca. 1,75 meter; donker, kort haar. Hij ging - althans gedeeltelijk - gekleed in een donker jack, gym schoenen en een lichtblauwe onder broek. POSTERS POSTERS POSTERS POSTERS VOOR AL UW KADO'S 3 o ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 3 POSTERS POSTERS POSTERS POSTERS Makelaardij o.g.

Soester Courant | 1987 | | pagina 1