O loVGnR De fonkelnieuwe Mazda 929 'Zonnegloren uitstekende plaats om kunst aan de man te brengen' Meningen van lezers Bluf feestelijk geopend SLAGERIJ DUWEL TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwoQt PAGÏnXTo WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES^ Compositie in boter en lijnen Vorige week op de RAI, nu bij 'De Soester' BLOEDWORST -120 VRUCHTENSALADE O50 ZIGEUNER KIPSCHNITZELS H 65 DOORREGEN OQfi VARKENSLAPPEN 500 gram Wa Zondag a.s., 14.00 uur Theatergroep Amnesty in 'De Vijverhof' Kingma bij opening expositie Ilse Blommestein: Verkeerssituatie Industrieterrein Kringloop via Spullenhulp? Büuhhuis Smitsveen wordt "ingevuld" Bewonersvereniging voelt niet voor alleenheerschappij Jeugdzorg voor doe-het-zelvers Noten uit eigen tuin door Arie Wandelaar Ieder jaargetijde heeft zo zijn bijzon derheden. Zo de gekte toeslaat is er doorgaans sprake van het najaar. De periode dat de bladeren van de bomen vallen, de dagen korten en de huisarts je er schriftelijk aan herinnert dat de naald met een griep voorkomende in jectie in zijn praktijkruimte weer op scherp staat. Het najaar en de gekte dus. Naarmate we het jaar 2000 naderen is het Arie opgevallen dat de merkwaar dige najaarsverschijnselen zo ongeveer tot alle jaargetijden zijn doorgedron gen, waardoor het vermoeden ontstaat dat een deel van de mensheid in een 365 dagen doorlopende voorstelling knap in de war is. Neem nou bijvoorbeeld wat er in de af gelopen weken allemaal te horen en te zien is geweest. Er dient, zo schrijven de kranten en vertellen de dames en heren van de te levisie, een berg te verdwijnen. Een boterberg welteverstaan. Er schijnt een pondje of wat te veel te zijn geprodu ceerd. Simpele geesten als Arie ver wachten dan dat de prijs zal worden verlaagd totdat de balans van opslag en verkoop weer in evenwicht is ge bracht. Fout, hartstikke fout. Wat prijsverla ging. We sturen een lik naar de derde wereld, de rest gaat als veevoeder terug naar af.Over dit beleid op hoog Euro pees niveau deze week iets aardigs ge lezen. Je huurt een aantal mensen in om een groot gat te graven, om vervol gens anderen te betalen om het gat weer dicht te gooien. De afgelopen tijd ook ontdekt dat het met Arie's culturele ontwikkeling en die van Marie droevig, zoniet zorgelijk gesteld is. Hoe komt een mens tot deze openhartige en doch onplezierige be kentenis? Arie zal trachten het u uit te leggen. Evenals ongeveer iedere gemeente in ons land verkeert ook Hilversum, wat de gemeentefinanciën betreft, in kom mervolle omstandigheden. Om cul tuur, in de ruimste zin van het woord, toegankelijk te maken voor iedere Hil versummer opperde een plaatselijke wethouder de gedachte een aan de ge meente toebehorend schilderij in de verkoop te doen. De opbrengst ervan zou moeten dienen ter mede financie ring van een nieuw op te richten cultu reel centrum. De wethouder van dit plan kreeg na deze suggestie van be paalde zijde ongeveer al het vuilnis over zich uitgestrooid dat er te vinden was. Niet gering dus. Of de wethouder een gaatje in d'r lui hoofd had informeerden diverse cultu rele zwaargewichten in den lande. Of het de wethouder bekend was dat het hier het schilderij "Compositie met twee lijnen" van Piet Mondriaan be trof. Piet Mondriaan, in hun opvatting na Rembrandt van Rijn ongeveer de grootste. "Ja maar", schijnt de wethouder in vertwijfeling te hebben uitgeroepen, "we kunnen er 3 miljoen voor krijgen en daarmee kunnen we meer doen dan 'een voor een enkeling toegankelijke Mondriaan te behouden." "Kunstwerken verpatsen" riep de rood aangelopen tegenpartij uit. De avond kwam dat we de omstreden drie miljoen op de beeldbuis te zien kregen. Arie, de brilleglazen gepoetst, telde twee strepen. "Is dat nou alles?", informeerde Marie met enige verba zing in haar stem. Evenals Mondriaan destijds kon Arie er niet meer van ma ken. "Er loopt een streepje door degene die daar drie miljoen voor wil betalen" schamperde ze vervolgens, zich met deze opmerking scharend in de rij die als culturele barbaren worden gekwali ficeerd. "Het is goed dat Jan Visser hier niet in de Kamer zit" antwoordde Arie in een poging zijn achterstand op cultureel terrein wat in te lopen. "Er loopt een streepje door", hield Marie met eerlijk gemeende hardnekkigheid vol. Opvat tingen rond de boterberg en uitspra ken over de "Compositie met twee lij nen"; hebben ze iets met het doorlo pende najaar en met de gekte van mensen te maken? Of zijn er wat bui tenbeentjes van slag? U moet het zelf maar invullen. ARIE WANDELAAR L jtaliano VOOR EXCLUSIVITEIT IN HET HART VAN BAARN Gezellig tafelen en een uitgebreide keus in Italiaanse vlees-, vis-, deeg-en pizzaspecialiteiten. Dagelijks voor U open van 17.00-23.00 uur. Afhalen mogelijk. Voor reserveringen of bestellingen bellen: 02154-11465 Nieuw Baarnstraat 4a, Baarn Bezoekers van de Personenauto-RAI hebben hem vorige week al kunnen zien, en wie de beroemde autoten toonstelling in Amsterdam te druk vond kan hem deze week bij autobe drijf De Soester (Beckeringhstraat/ Kostverlorenweg) gaan bewonderen: de fonkelnieuwe Mazda 929, waarvan tijdens de RAI de Europese introduc tie plaatsvond. De Mazda 929 is een geheel nieuw ont worpen auto, waarvan niet alleen het model en het onderstel, maar ook de motor compleet nieuw ontwikkeld is, volgens het principe van de voorin ge plaatste motor met achterwielaandrij ving. De ontwerpers hebben gekozen voor achterwielophanging om het ni veau van dynamische kwaliteit te berei ken dat van een "hogere middenklas ser" mag worden verwacht. Dat geeft de nieuwe auto bovendien een uitste kende maasa-verdeling. De nieuwe 929 is dan ook een opvallen de verschijning: een opmerkelijk sa menspel van moderne elegantie, inter nationale styling en functioneel ont werp. De sedan-uitvoering heeft een bagageruimte van maar liefst 427 liter! De vorm wordt geaccentueerd door eenvoudige, vloeiende lijnen en glad af gewerkte oppervlakken, zodat de luchtweerstand zeer laag gehouden kon worden. Zowel de vier-cylinder lijnmotor met carburateur en injectie als de zes-cylin- der V-motor zijn compleet nieuw ont worpen. Basiskrachtbron is de 2,2 liter vier-cylinder, een twaalf-kleps-motor met twee ingangen en een uitgang per cylinder, bediend door een enkele bo venliggende nokkenas. Zo wordt een hoog vermogen met een gunstig ver bruik gecombineerd. De V-6 motor heeft een inhoud van 3 li ter en is speciaal ontworpen voor de topmodellen in de 929-lijn. Hij combi neert een laag geluidsniveau met een trillingsarme loop en is uitgerust met elektronisch geregelde brandstof-injec tie en een variabel inlaatsysteem, dat voor een betere aanzuiging zorgt. De Mazda 929 is leverbaar met een handgeschakelde 5-versnellingsbak of 4-versnellingsautomaat; die laatste heeft een overbruggingskoppeling in de vierde versnelling, die in werking treedt bij 75 kilometer/uur, waardoor de aan drijving direct geschiedt. De wielophanging zowel voor als achter biedt optimale stabiliteit en manoeu vreerbaarheid en ook de tandheugel stuurinrichting is nieuw en voorzien van unieke onderdelen. Vandaar het onge bruikelijk precieze en gevoelige stuur- karakter. De 4-cylinders hebben een toerental-afhankelijke bekrachtiging, de 9-cylinders een innovatief elektro nisch bekrachtigingssysteem. Het bekrachtigde remsysteem van de 929 bestaat uit schrijfremmen rondom. Bovendien biedt Mazda bij bepaalde modellen een elektronisch geregeld an- ti-blokkeersysteem aan, dat op alle wie len werkt. De nieuwe, schitterende Mazda is deze week te zien en te bewonderen bij auto bedrijf De Soester, evenals natuurlijk de "vertrouwde" modellen uit de 323- serie, de 626-serie en andere types. Wie de RAI heeft gemist moet beslist een kijkje gaan nemen! 150 gram I (Eigen fabrikaat)150 gram fep 100 gram van 1.78 voor I SOEST STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Uw specialist voor: SALADESCHOTELS - BITTER GARNITUREN en KOUDE BUFFETTEN Ruime parkeergelegenheid Sedert 1931 Uw slager! Op zondag 22 februari a.s. geeft de theatergroep van Amnesty Purmerend tijdens de Amnesty-middag in de Vij verhof een voorstelling van hun liedjes programma "Hoezo verbaast". Cor Stam, woordvoerder van de theater groep zegt hierover het volgende: "Wanneer in Chili verschrikkelijke din gen gebeuren, dan leest men het en het leven gaat vervolgens weer gewoon ver der. Niemand verbaasd zich meer over die dingen. Dat Amnesty International al 25 jaar bestaat, is ook al iets waarover niemand zich meer verbaast. Niemand realiseert zich dat Amnesty al 25 jaar te lang bestaat." De theatervoorstelling vindt plaats in het kader van 25-jaar Amnesty. Het Hoofdthema van alle theateroptredens is altijd de schending van mensenrech ten. "Dat is ook de reden waarom alle voorstellingen een wrange ondertoon hebben," aldus Cor Stam. Voor die wrange ondertoon zijn mede verantwoordelijk de bekende cabare tiers/tekstdichters Ivo de Wijs en Fred Florusse. De componist van alle liedjes is Klaas Sabel, de regie is in handen van Willeke de Bom, verbonden aan de aca demie voor expressie in Utrecht. In de pauze en na afloop van de voor stelling kan een fototentoonstelling worden bezocht. Na de pauze komt een muzikaal pro gramma dat verzorgd wordt door de Chileense muziekgroep van Raul Tan Buru. Buru is als internationaal politiek zanger vooral bekend in de kringen van "La nueva Cancion politica de Chile". Hij is afkomstig van West-Papua, waar hij met deze sterk ritmische muziek in aanraking kwam. Naast de eigen com posities voelt Buru zich ook sterk aan getrokken tot de muziek van o.a.: Vic- tor Jara, Angel Parra en Daniël Vigliet- ti; van wie hij ook verschillende liederen op zijn repertoire heeft. Naast zijn soloconcerten treedt Buru ook op met de begeleidingsgroep "Tal- Ier Victor Jara", waarbij de grootte van de groep, afhankelijk van de gewenste begeleiding, kan variëren van 2 tot 8 man. Het optreden in Soest is een onderdeel van de toernee, die de theatergroep thans door het gehele land maakt. Tot begin april zijn in de hal van het ziekenhuis Zonnegloren 28 schilderij en te zien van de Soester kunstenares Ilse Blommestein (29). De expositie - een unicum in de historie van het dit jaar 60 jaar oude Zonnegloren - werd vorige week geopend door cultuurwet houder Frans Kingma. Dat gebeurde met een officiële "vernissage" die veel belangstelling trok. Drs. J.W. Bol, economisch directeur van Zonnegloren sprak een kort wel kom en gaf vervolgens het woord aan Jan Visser, die naast vele andere func ties ook die van vice-voorzitter van het cultureel centrum C-drie bekleedt. De expositie is het resultaat van een voor treffelijke samenwerking tussen C-drie en Zonnegloren, waartoe Visser het ini tiatief heeft genomen. In een "beeldende" toespraak bracht Visser het jubilerende ziekenhuis hulde voor het feit dat het ziekenhuis "specia listen" in huis had gehaald, die Zonne gloren meer "glans" zouden verlenen. Hij doelde daarmee ook op de perma nente tentoonstelling van 97 schilderij en die voor de BKR door de Soester kunstenaars Otto Prinsen, Ton Paauw en anderen, die sinds enige tijd (in bruikleen) de gangen van het zieken huis sieren en die bij de vaste en tijdelij ke "verblijvers" zeer in de smaak vallen. 'Van kunst word je beter' "Kunst is zalf op de wonde, een pleister op een lege plek; kunst is leven, bewe gen en ademen," aldus Jan Visser. "Van kunst word je beter." Hij noemde het heel verheugend dat Zonnegloren daar oog voor heeft getoond. In dat verband kondigde hij ook alvast de volgende ex posanten in Zonnegloren aan: de Soes ter kunstenaars Lambertus v.d.Kooy, wiens werk vanaf 8 april twee maanden lang in Zonnegloren te zien zal zijn, en Hany v.d.Wee, die dan vanaf begin juni aan de beurt is. "En zo kunnen we nog maanden door gaan," aldus Visser, wijzende op het feit dat in Soest zich inmiddels zo'n 20 beel dende kunstenaars hebben verenigd in het SOK (Soester Overleg Kunste naars). Hij wenste Zonnegloren geluk met de tentoonstelling van het opval lende werk van Dse Blommestein en hoopte op een langdurige en vruchtbare samenwerking tussen C-drie en het zie kenhuis. Wethouder Frans Kingma deed in beeldspraak niet onder voor Jan Visser, die hij verweet "als een chirurg amputa ties te hebben verricht" aan zijn eigen toespraak. Hij noemde het voor Soester begrippen uniek dat een dergelijke ten toonstelling plaatsvond in een grote, openbare voorziening als het zieken huis, waarvan de kunstwerken de wan den zeker zouden opfleuren. "Een uit stekende plek om kunst aan de man te brengen," aldus de wethouder. Een prima idee, het opnieuw openstel len van het Weteringpad! Ook de in een bocht verlopende voor- raiigssituaties op de kruising Dorre- steinweg/Industrieweg en Industrie weg/Energieweg kunnen probleem loos worden opgeheven. Misschien zijn ze interessant voor rij schoolhouders, maar voor een normaal weggebruiker is het onnodig verwar rend. Ook zie ik geen reden, waarom dan het eenrichtingverkeer in deze wijk niet kan worden opgeheven. Goede bereikbaar heid is voor bedrijven immers belang rijk. Laat de gemeenteraad zich vooral reali seren dat we het over een industrieter rein hebben, niet over een verkeerstuin! Bert Palte Installatiebedrijf j. cornelisse bv. STEGAS Onderhoudscontract Tel. (02155)13014-12577 Op de oproep van de Milieubrigade in Baarn, werkend onder naam Retoer- boer, heeft Spullenhulp meteen gerea geerd. Zaterdag j.1. vond een verken nend gesprek plaats tussen de Retoer- boer en het bestuur van Spullenhulp. In een openhartig gesprek kwamen de verschillende wijzen van werken, de "geschiedenissen" en ideeën ter sprake. Gezien het karakter van het gesprek konden er niet meteen verregaande af spraken gemaakt worden. Wel is afgesproken dat men op korte termijn verder moet spreken. De Re- toerboer en Spullenhulp zouden elkaar kunnen aanvullen. Juist omdat ieder zich op zijn eigen wijze bezighoudt met vervuiling, afval en hergebruik. Spullenhulp haalt nog steeds Uw spul len op! (helaas door ruimtegebrek geen groot huisraad meer). Donderdagoch tend rijdt een van onze mensen even langs bij de mensen die opgebeld heb ben. Spullenhulp is te bereiken op de ope ningsdagen: donderdag van 9.00-12.00 uur, vrijdag van 12.30-15.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Woensdags is er iemand aan de tele foon om Uw vragen te beantwoorden en uw "bestellingen" op te nemen. Deze week Uw speciale aandacht voor: kinderkleding, colberts, winterjassen. Spullenhulp zit aan de Veldweg. Tel. 18730. Afbraak-operatie Hij zwaaide C-drie en Visser lof toe voor het initiatief en refereerde half en half aan de problematische situatie voor de ziekenhuis-voorziening als gevolg van het Haagse beleid. Dat gold trou wens ook op het gebied van de kunst, al dus de wethouder. "De Soester kunste naars worden ziek door het gebrek aan beleid op dit terrein in Den Haag, die neerkomt op een afbraak-operatie." Gelukkig, aldus Kingma, konden de kunstenaars in Zonnegloren "weer een beetje op krachten komen". Het Haagse beleid leidt merkwaardi gerwijs in Soest wél onbedoeld tot een "gezondheidsproces", aldus de wet houder, refererend aan de initiatieven in kunstenaarskring, waarvan hij in de pers kennis had genomen. Hij toonde zich er overigens mee ingenomen en maakte duidelijk dat ook hij zeer posi tief tegenover een dialoog met de in het SOK georganiseerde kunstenaars Kleurige kracht Waarderende woorden sprak Kingma aan het adres van Dse Blommestein. Hij toonde zich erg gelukkig met de keuze van haar werk. "Er zijn in Soest maar weinig kunstenaars met zo'n beelden de, kleurige kracht." Hij liet weten dat de gemeente Soest nauwelijks de gele genheid had gehad het van haar aange kochte werk ergens op te slaan, omdat er bijzonder veel belangstelling voor was. Kingma wekte zijn toehoorders tenslot te op eventueel ook werk aan te kopen. "Dan hebt u er thuis ook plezier van en de prijs is lager dan het bedrag van de gemiddelde doktersrekening in Zonne gloren." Hij hoopte dat het ziekenfonds een dergelijke aankoop nog eens zou vergoeden als een "alternatieve genees wijze" en diagnosticeerde de schilderij en van Ilse Blommestein trefzeker als: "Dat ziet er gezond uit". Aansluitend werd de plechtigheid in het personeels- restaurant van Zonnegloren nog op on gedwongen wijze voortgezet. 'Bluf, het nieuwe kledingwinkeltje van Lucie Stalenhoef aan de Nieuwe- weg 10, is vorige week op feestelijke wijze officieel geopend. Dat gebeurde door mevrouw S. Stalenhoef, de moe der van Lucie, die voor deze gelegen heid het voor de deur gespannen lint doorknipte, nadat ze een korte geluk wens had uitgesproken aan het adres van haar ondernemende dochter. Onder het motto "Amsterdam komt naar Soest" biedt 'Bluf zowel de dames als de heren in Soest die prijs stellen op exclusieve, geraffineerde, modieuze en progressieve kleding een uiterst aan trekkelijke collectie - heel wat anders dan het alledaagse modebeeld, waarbij iedereen zo'n beetje iedereen navolgt. Lucie Stalenhoef heeft daarvan in 'Bluf haar specialiteit gemaakt, in een entou rage die precies uitdrukt wat zij zoekt. 'Bluf kenmerkt zich dan ook door een smaakvol interieur, met een subtiele maar duidelijk waarneembare exclusi- Lucie Stalenhoef (r.en haar moeder bij de officiële opening van Bluf viteit. De betrekkelijk kleine opper vlakte van het winkeltje heeft ze uitste kend uitgebuit, zodat de bezoekers en bezoeksters alle ruimte hebben om op hun gemak in de collectie te neuzen. Dat was vorige week direct na de ope ning, bijgewoond door een aantal fami lieleden, vrienden en kennissen, al di rect te merken. Voor de gasten stond er een kopje koffie met iets lekkers klaar, en dat maakte het verblijf in 'Bluf die eerste dagen - het "open huis" duurde van donderdag tot en met zaterdag - ex tra de moeite waard. Het lijdt geen twijfel of het Soester pu bliek dat op zoek is naar iets bijzonders - behalve de kleding bijvoorbeeld ook de schitterende sieraden van Milou van Dam, die in de etalage te bewonderen zijn - heeft binnenkort de weg naar 'Bluf gevonden. Gezien onze doelstellingen kunnen en willen wij niet toestaan, dat de mul tifunctionele ruimte (buurthuis/ont moetingsruimte voor het Soesterveen) alleen maar wordt ingevuld door of onder leiding komt te staan van de Stichting Jeugdzorg Soest". Dat zegt het bestuur van de bewoners- vereniging Het Soesterveen naar aan leiding van de "invulling" van het nieu we buurthuis Smitsveen, dat medio 1988 op de plaats van de afgebrande en daarna afgebroken kleuterschool Hummelhonk op de hoek Smitsweg/ Veenbesstraat wordt gerealiseerd. Het is de bedoeling dat alle bewoners van het Soesterveen, ongeacht leeftijd en religieuze of politieke achtergronden, het gebouw gaan gebruiken. Om tot een functionele en produktieve invulling van het gebouw te komen, moeten wel alle plannen en programmas op tafel komen van alle groeperingen, die in het Soesterveen actief zijn. Daarna wordt een voorstel voor het College van Bur gemeester en Wethouders gemaakt voor het gebruik van het wijkgebouw. Er is inmiddels overleg geweest tussen de bewonersvereniging en de Stichting Jeugdzorg Soest. Daarin zijn al enige besluiten genomen. Jeugdzorg treedt in eerste instantie op als "contactper soon" voor de inventarisatie van de groeperingen in het Soesterveen, die mogelijk gebruik gaan maken van het buurthuis, Deze groeperingen worden uitgenodigd in de ontmoetingsruimte "Tamarinde" van de bewonersvereni ging om met elkaar van gedachten te wisselen over de invulling van het ge heel. Daarbij worden ook de eisen van de gemeente ten aanzien van het project op tafel gebracht, inclusief het subsidie- verloop. Het is de bedoeling om uit de deelnemende groeperingen een werk groep te formeren onder leiding van een neutrale voorzitter bijvoorbeeld een ambtenaar, ter voorkoming van eventuele moeilijkheden met en voor delen voor één van de groeperingen. De te vormen werkgroep moet een raam werk opstellen waar alle groeperingen zich in kunnen vinden en dat aan de ge meentelijke instanties wordt aangebo den. Ak wilt daan kaan'k maakkeluk elke week wel waat vingde om de gemeengte meej te kaatte. En daa's heul geejn kungst! 'tls omtrent voak zo, moar as ter daan us un pluum op de pet 'ezet mot worre, daan mo 'k daat ok doeng. Eerluk iseerluk. En "eerlukheidzaal bove drie- ve zeeje wullie vrogger op school ajje un aangder aargus de schuld vaan kong ge ve. Zo goat de pluum deuze keer op de pet vaan gemeengtewaarke, veurzo vaar doaro nog iemaangd waar kt, die zo'n stuk dekkend uniform op ze bol het stoan. Zuk strooïe, die maanne met de glaad- heid! Ze reeje biekaangt aal vurt veur daattut nodig waas. 's Maarregus heul in 't donker heurde ik ze aal an 'twaark. En de fietspoaje wiere ok nog 'etraakteerd, zo as bevobbeld an de Daal weg. Ze heb- be grote en kleine strooiwoages en doar- meej kaajje zien daat de gemeengte de autofabbrikaangte un waarm soepel droaiend haart toedroagt, waant ze heb- be toch un zooi verschillende merke an 't rieje! Ik durf geejn noame te neume, waant daan moakt ik rekloame en daan krieg ik dit gehannes nooit op ze eige plekkie in de Soesder. Moar in aalle gevaalgleuf ik toch niet daat zo 'n verzoameling woa- ges veurdelig in 't ongderhoud leit. Zo hebbeze ok vaan die heule kleinespeul- goed kaarretjes. Zongder nummerbord. D 'r mos volges ming nog wel un bordje op stoan: "Blie daa'k laangzoam rie", waant die dinkytoys maagge niet zo haard. De noam kaan'k je ok weer niet zeige, moar ajje 't we te wilt, kaan'k de fans wel effe helpe. Ze komme uut ut vaarre Ooste en zo zoekie ze niet op Soest, moar we hebben ze en ze ben goed haangdig. Moar noeng zongder flauwe kul: As 't glaad is stoan we bie ongs op Soest doa- luk goed in de pekel. En daan blieve we dus laang goed, zaa'k moar zeige. Aal- lenig paarkeerploatse houwe we glaad, he'k 'eleze en de stoepe mojje zelluf ver- zorge. Daat stoat in de wet. Daat kaan best woar weze. moar op Soest zieje doar niet veul vaan. We hebbe vaan 't winter noig niet veul sneeuw 'ehaad, moar as ter un goedpaak is 'evaalle, daan kaajje de mingse, die waat an 't stoep vege doeng wel op de vingers vaan ééjn haangd anwieze. En doar zeit geejn tuut waat vaan. Moar iedereejn vindt ut moar waat lekker as tie over un stukkie trottwoar loopt, woar de boel schoon 'eveegd is. En un haangdje zout kaajje zo bie moeder in de keuke jaatte, daat kost de kop ok niet. As 't voortemeej beter weer wordt, daan goat de S.R.F.C. weer op paad. Daa's de Soesder Roadsleje Fiets Club, ongder anvoering vaan coach Vaan Logten- steijn. Veurig joar gonge ze bosbesse plukke, moar noeng traappe ze noar de paarkeerploate. Daan goan ze piknikke tusse de kaarrevoans om de sfeer tepreu- ve vaan ut tiedelukke stoan op de ge meengte kaampeerploats op Soestdune. De woonhuze op wiele maagge voorte meej ok moar tiedeluk anwezig weze op de paarkeerploatse. Niet laanger aas vief do age. Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige, daat de gemeengte doar groot geliek an het. As ik deur Smitsveen of O verhees fietst, daan ziet ik d'r wel over de hong- derd op d'r seizoensploats stoan en daat kost niks. Un aangder mot wel betoale veur ze wingterstaalling. Zie je wel, ik kaat wel niet aaltied op de gemeengte. Eerluk is eerluk en daat mot bove drieve. Zellufs in Kloarwoater, moar ik wilt niet weer mauwe. HANNES VAN DE NENG efficiency COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Als ik zie hoeveel vruchtbomen als pruim, peer, appel en kers er jaarlijks in particuliere tuinen worden aan geplant, is het eigenlijk een vreemde zaak dat er zo weinig nootdragende gewassen worden gebruikt. In een kleine particuliere tuin is een noteboom natuur lijk niet op zijn plaats, maar voor wat grotere tuinen is de notenteelt de moeite waard. Belangrijke groeifactoren zijn een zonnige, wat be schutte standplaats en voldoende vocht. Het duurt vrij lang voordat noten volop opbrengst gaan opleveren, maar als het eenmaal zover is dan dragen ze tientallen jaren achtereen. Het zijn over het algemeen gezonde groeiers, want ziekten en plagen komen nauwelijks voor. Verder zijn noten gezond en hebben een hoge voedingswaarde. Welke noten zijn er mogelijk in ons klimaat? Om te beginnen natuurlijk de walnoot of okkernoot. Door dat er enkele jaren terug betere veredelingsmethodes rijn ontwikkeld rijn er nu uitstekende rassen, die goed gedijen en hoge opbrengsten opleveren in ons klimaat. Het planten van een walnotenboom kan gebeuren van november tot maart in voldoende diep gedraineerde grond met veel kalk. Het plantgat wordt vooraf flink doorgewerkt met pot grond. Na het planten krijgt de boom een boompaal die er de eerste paar jaar bij blijft staan. Al in het derde jaar kan er op enige produktie gerekend worden, mits we bij het planten uitgaan van een twééjarige boom- vorm. Na ongeveer twaalf jaar kunnen enkele honder den noten geoogst worden. Op latere leeftijd is een oogst van 50 kg. per boom (plm. 5000 noten) geen uit zondering. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De "gemakkelijkste" noteboom voor de tuin is de ha zelnoot, waarvan in Nederland enkele tientallen ras sen worden gekweekt die hier goed voldoen. Deze rassen zijn allen variëteiten van de grootbladige hazelaar en de gewone hazelaar. Een voldoende vochthoudende grond is belangrijk evenals een regel matige bemesting met organische mest. Te diep plan ten veroorzaakt bij een hazelaar teveel grondscheuten. Na het planten wordt een hazelaar tot 30 cm hoogte ingesnoeid om een goede vertakking te verkrijgen. De takken worden regelmatig vervangen door jongere takken om een goede produktie te verzekeren. Open struiken geven de beste en de meeste noten. De scheu ten dragen opmerkelijke mannelijke bloemen (katjes), de vrouwelijke bloemen zijn wat minder op vallend. De bloei vindt al in februari plaats. Na onge veer 3 jaar kan er geoogst worden. Na 10 jaar is de pro duktie op zijn hoogtepunt. Het kan gebeuren dat er dan zo'n 6 kg. per struik geoogst wordt, wat neerkomt op zo'n 3000 noten. Dit is wel van het ras afhankelijk. Een erg decoratieve nootdrager is de tamme kastanje, die vooropgesteld alleen goed vrucht kan dragen op een warme beschut te standpunt. De teelt is verder mogelijk op bijna ie dere goed doorlatende grond. Bij het planten mengen we wat verteerde bladgrond door. Het eerste jaar is de groei nihil, daarna komt deze gestadig op gang. De bloei verschijnt pas bij exemplaren die al enkele jaren staan en valt in juni, juli. Het hoogtepunt in de pro duktie wordt pas na enkele tientallen jaren bereikt. De Europese tamme kastanje wordt een grote boom die voor menige tuin te groot zal rijn. De chinese vorm blijft aanmerkelijk kleiner en biedt daardoor meer mogelijkheden voor de particuliere tuin.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11