w prei verhoogd? Bromfietsverzekering Tulsp OPEN HUIS f'Je moet hier echt van alle markten (huis zijn9 Studio haria harwocziK agogisch werk mode-kleding verzorging i \lf 3?[ havo-mbo intas camPAa dinsdag 10 en woensdag 11 maart jTUT IDO Baarnse beddenspecialist Veerkamp presenteert slaapmat tegen rugklachten PAGINaI WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 13 VEG 10 uurlijk Jonge bomen belangrijk voor bos en landschap 568 f.S. Verweij, nieuwe chirurg van Zonnegloren: Soesterveen' legt kontakt met Turks comité RISTORANTE LA PERGOLA Nu keuze uit 30 ver schillende pizza's. Al onze gerechten kunnen ook afge haald worden. Sport en welzijn praten over C-drie/Selby met o.a. demonstratie van het unieke "Replica" system BIEDT U NU DE GELEGEN HEID UW HUID PRECIES TE LEREN KENNEN. Alleen zij, die precies weten welk huid type ze hebben, kunnen het op de juiste wijze verzorgen. Met het unieke "Replica" system van Shiseido zijn wij in staat binnen enkele minuten een complete huid diagnose te maken. D.m.v. een op de huid aangebrachte pasta wordt een afdruk van uw huid gemaakt en d.m.v. een microscoop vergroot en op foto vastgelegd. Aan de hand van deze foto is exact het huidtype te bepalen, de structuur te zien en de talgproduktie te meten. gezichts- en lichaamsverzorging Zes specifieke klaslokalen nog dit jaar klaar Half miljoen voor scholengemeenschap Pampedia overstappen naar eringen, want daar gelijk gebleven. erzekering irzekering jkheidsverzekering tsbijstandverzeke- nver- ng 'verzekering "rekeringen - duidelijke informatie - persoonlijk kontakt - snelle expertise regeling - zeer persoonlijke behande ling - snelle schade-uitkering - overname bestaande verze keringen wordt door ons voor u geregeld LAGE PREMIES: f 124,25 voor een bromfiets met versnelling f 77,52 voor een bromfiets zonder versnelling De verzekering dient dan wel voor 11 maart a.s. te worden afgesloten. DUS WACHT NIET LANGER EN SLUIT NU DE BROMFIETSVERZEKERING AF. A O Verzekeringen vindt u naast de Phoenix Parkeergarage. t in komplete auto- ranuit de oplos- roop van appara- in toekomstmoge- angspunt voor een \dvisie geautori- 'oor gedegen know- :icht en heeft tevens sn hangt lijkde 'Koffie drinken met de boswachter' Op zondag 22 februari heeft boswach ter André Wiersma de koffie weer voor de bezoekers klaar staan in Kasteel Groeneveld. Hij zal tijdens zijn maan delijkse koffiepraatje informeren over ee manieren van veijongen van bossen, lanen en parken. Dit alles onder het motto: Jonge bomen belangrijk voor bos en landschap. Het kappen en planten van bomen is iets dat al jaren lang punt van discussie is bij zowel bezoekers als terreinbeheer ders. Vooral over de manier van verjon gen van bomen in bossen, lanen en par ken wordt verschillen gedacht. De één wil bijvoorbeeld een laan in zijn geheel kappen en verjongen, de ander wil dat boom voor boom gaan doen. Wat nu de juiste manier is valt moeilijk te zeggen. Dit hangt vaak af van fakto- ren als boomsoort, de grond en het landschap. Een extra probleem vormt het feit dat wij in Nederland nog maar weinig ervaring hebben met het verjon gen van bomen, omdat de meeste bos sen en parken nog maar van de eerste generatie zijn. We worden nu pas met deze problemen gekonfronteerd. Over de manieren van verdongen en de problemen die daar vaak bij komen kij ken, zal boswachter Wiersma de bezoe kers deze ochtend uitgebreid informe ren. De bijeenkomst begint om 10.30 uur in Kasteel Groeneveld te Baarn. De kosten bedragen f 2,50 per persoon, in clusief een kopje koffie. vrijdagavoni •wel de vaste als de tijdelijke "be- ilking" van Zonnegloren heeft sinds «lige tijd te maken met een nieuw ge acht. Het is dat van de jonge chirurg okter M.S. Verweij, die in oktober de ilaats heeft ingenomen van zijn naar loorn vertrokken collega J.G.de Weger. De nieuwe chirurg is 34 jaar en ^eeft zich in de afgelopen maanden ;oed kunnen inwerken in zijn nieuwe laan, waar hij intussen al heel wat ou- lere en jongere Soesters letterlijk ("onder het mes" heeft gehad. >e nieuwe specialist, die samen met )llega dokter Colthoff het chirurgen- uo van Zonnegloren vormt, be- chouwt zichzelf als een "bofferd", zo dijkt in een kort vraaggesprek, dat vo- ige week plaatsvond. "Ik heb geluk ge- lad dat ik deze baan zo snel heb gevon- len. Er zijn op dit ogenblik nog zo'n londerd afgestudeerde chirurgen, die iet moeten doen met een tijdelijke /erkkring. De opleiding was een paar jaar geleden niet goed afgestemd op de raag, en daarom zijn er heel wat 'jonge laren' die nog niet echt in een vaste •aan aan de slag kunnen." Ln 1985 rondde de nieuwe chirurg zijn >pleiding af in het Haagse Westeinde- iekenhuis. Er zijn in Nederland voor jonge chirurgen in feite twee oplei- lingsmogelijkheden, legt hij uit: de aca- lemische klinieken, waar de opleiding 'ooral een wetenschappelijk accent heeft, en de "perifere" ziekenhuizen (zoals het Westeinde-ziekenhuis'), waarvan men zou kunnen zeggen dat ae nadruk iets meer ligt op een brede, zo men wil "praktijkgerichte" aanpak. "Ik ben blij dat ik m'n opleiding daar heb gehad," aldus dokter Verweij, "want m'n werk hier in Zonnegloren blijkt daarbij uitstekend aan te sluiten." Kleinschaligheid De kleinschaligheid van Zonnegloren en daardoor de grote mate van afwisse ling in het werk beschouwt hij als zeer plezierige bijkomstigheden. "Je moet hier écht van alle markten thuis zijn, en dan is zo'n praktische, algemene vor ming een kapitaal voordeel." Die afwis seling en kleinschaligheid bepalen vooral het aantrekkelijke van de chirur genpraktijk in Soests eigen ziekenhuis. "Het is heel leuk, al klinkt dat woord misschien een beetje raar, omdat je als chirurg natuurlijk altijd te maken hebt met dingen die voor de betrokkenen vaak verre van plezierig zijn," veront schuldigt hij zich. Dokter Verweij kende Soest en Zonne gloren eigenlijk alleen maar "van horen zeggen" voordat hij hier vorig jaar met vrouw en dochter (2 jaar) neerstreek. "Dat is hem tot nu toe prima bevallen. De overstap van de grote stad naar wat in zekere zin toch nog altijd het "platte land" kan worden genoemd, de centra le ligging van Soest en de bossen be schouwt hij als een voorrecht. Inmiddels min of meer "gesettled" steekt hij met voortvarendheid en en thousiasme veel tijd in de opbouw van zijn praktijk. "Die moetje een eigen sig natuur geven, zodat de mensen - zowel de patiënten als de huisartsen - weten wat ze aan je hebben..." 'Medium care' De "beperkingen" van Zonnegloren als "klein" ziekenhuis deren hem niet. "Natuurlijk hebben we hier niet alles in huis, zoals een intensive-care-afdeling, maar juist daardoor staat de verpleging op de gewone afdeling op een veel ho ger niveau. Bij problemen blijft een ex tra verpleegkundige continu aanwezig bij de patiënt, waardoor een soort 'me dium care' wordt gecreëerd. Als het voor een uitgebreide behandeling echt nodig is zijn de grotere ziekenhuizen heel dichtbij." Uiteraard heeft hij zich verdiept in de bijzondere positie van het Soester zie kenhuis, ook voor wat betreft de plaats die het in de regionale structuur van de gezondheidszorg inneemt. "Er wordt hier met de huisartsen intensief over legd over de toekomstige structuur van de samenwerking, een belangrijk item. Ik denk dat het heel goed mogelijk is dat een huisarts iemand naar Zonnegloren verwijst, waarna de specialist de verant woordelijkheid draagt om te bepalen wat hij hier wel of niet zal doen. In som mige gevallen zal dat betekenen: door verwijzen naar een ander ziekenhuis, maar dat hoeft niet bij voorbaat te ge beuren. Het is zonde als de Soester pa tiënten onnodig naar de grote zieken huizen verdwijnen. Zeker als je streeft naar een ziekenhuis voor de regio moet er het vertrouwen zijn dat de specialis ten hun grenzen kennen; het vertrou wen dat wij hier niet maar wat aanmod deren..." 'Omgeving' De nieuwe chirurg onderscheidt in dat verband twee aspecten aan elke opera tie: "Je hebt de operatie zélf, en daar naast de zorg-er-omheen - noem het maar 'de omgeving' - denk maar aan de anesthesist, de verpleging, de intensive care etc. Je hebt soms lastige operaties die weinig 'omgeving' nodig hebben, maar ook relatief simpele operaties die juist veel 'omgeving' vereisen, bijvoor beeld aan vitale organen. De beperkin gen van Zonnegloren zitten 'm vooral in die 'omgeving'." De traumatologie - de behandeling van allerlei soorten letsels, waarvan de frac- tuur-chirurgie bijvoorbeeld een onder deel vormt - beschouwt de nieuwe chi rurg van Zonnegloren overigens als zijn "grootste hobby". Behalve het normale opereren heeft hij in Zonnegloren ook een aantal nieuwe zaken geïntrodu ceerd. De "endoscopie" van de dikke darm, een moderne methode om met behulp van een kijkertje van fiberglas het orgaan "van binnen" te bekijken, doet hij zelf, voordat het scalpel wordt gehanteerd. Ook bracht hij een nieuwe niet-operatieve behandeling van aam beien mee, een pijnloze methode die het zonder narcose kan stellen, waarbij wordt gewerkt met rubberen bandjes, "Je moet modern blijven denken," al dus dokter Verweij. "Het is leuk om hier als jonge vent binnen te komen en nieuwe dingen te doen. De verworven heden die je hebt geleerd moet je nu eenmaal niet laten versloffen." Ook daarom is hij blij met zijn praktijk in Zonnegloren. "In zo'n klein team is je betrokkenheid bij de patiënt groter, en daardoor ook je verantwoordelijkheid. Je kunt je niet zo gauw achter iemand anders verschuilen en dat maakt je naar jezelf toe ook kritischer. Dan heb je een soort 'feed-back' die voor jezelf heel goed is. Ook voor de patiënten is dat goed. Zij krijgen een zeer arts-gebon den behandeling, wat de communicatie ook ten aanzien van de huisartsen ten goede komt. De kleinschaligheid vind je ook terug in de persoonlijke patiën tenbenadering door het andere perso neel in ons ziekenhuis, iets waar we zui nig op moeten zijn." Visitekaartje Zijn ideeën over de relatie met de pa tiënten komen ook duidelijk tot uiting in zijn bewuste keus om in Soest te wo nen. "Dat heb ik vanaf het begin gewild: wonen waar ik werk. Dan ben je ook meer betrokken bij het Soester gebeu ren en leer je de mensen het beste ken nen. Bovendien is het een voordeel om niet te ver van het ziekenhuis vandaan te wonen; je kunt er als het nodig is snel zijn, ook voor kleine dingen. Dat bete kent niet datje altijd maar moet opdra ven; wat dat betreft zijn er goede spelre- Foto: Goos van der Wilt gels met de huisartsen. Als je als specia list snel bij de hand kunt zijn wordt dat door de patiënten gewaardeerd. De po likliniek is immers het visitekaartje van een ziekenhuis." Als kleine jongen besloot dokter Ver weij al dat hij later arts zou worden. Zijn specialisatie in de richting van de chi rurgie dateert van zijn studietijd (in Lei den), legt hij uit. "Het was eigenlijk toe val. In m'n tweede studiejaar heb ik een paar maanden gewerkt in Pakistan, een practicum. De medisch directeur van het ziekenhuis waar ik terechtkwam was tevens chirurg, en die heeft me toen min of meer op sleeptouw genomen. Ik wist toen nog niet veel van het vak, maar hij zei: 'Doe maar mee'. Zo heb ik al snel gezien wat dit vak inhield." Visueel Het "visuele" van de chirurgie trekt hem 't meest aan. "Alles wat je doet kun je zien! Dat geldt voor het opereren van bijvoorbeeld fracturen, maar ook in de endoscopie. Ik ben nogal visueel inge steld en niet zo erg in de wieg gelegd voor allerlei theoretische beschouwin gen..." Uiteraard is dokter Verweij bekend met de hoofdbrekens over de toekomst van Zonnegloren. "Natuurlijk, ik weet dat dat een permanente zorg is, maar dat ri sico neem je. Tien jaar geleden werd daar trouwens ook al over gediscus sieerd, en toen vluchtten er al mensen weg, maar Zonnegloren staat er intus sen nog altijd. Ik heb goede hoop op een uiteindelijke goede oplossing en in elk geval zullen er nog wel jaren overheen gaan. Het besluit komt niet uit de lucht vallen en Zonnegloren is er al jaren op voorbereid. Voor mij is het zeker een uitdaging..." Automobilist onder invloed verblindt politie De bemanning van een surveillancewa gen van de politie werd vorige week na genoeg verblind door de koplampen van een auto, die over de Rubenslaan reed. Op het lichtsignaal van de politie wagen, om het groot licht te dimmen, werd niet gereageerd. De politie be sloot de bestuurder daarop staande te houden. Deze, de 20-jarige M.B. uit Baarn, moest blazen en bloeden. Daar bij kwam vast te staan dat de man teveel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Het bestuur van de bewonersvereni ging Het Soesterveen heeft kontakt gelegd met het Turks Comité. Daar door zal zowel binnen het bestuur als binnen het overlegorgaan een be stuursfunctie vrijkomen voor een lid van het Turks Comité. Enige communicatieproblemen ten spijt slaagde het Soesterveen-bestuur erin contact te leggen met het Turks Comité. De wens hiertoe werd ingegeven door het feit, dat er in de wijk Soesterveen ongeveer 65 Turkse gezinnen wonen en de bewonersvereniging nooit een kc.. taktpersoon heeft gehad, die een ver trouwensrelatie met de Turkse ge meenschap heeft. Tijdens een gezamenlijke bijéénkomst legden beide partijen aan elkaar uit wat precies hun doelstellingen zijn. Het ge sprek leidde uiteindelijk tot een aantal toezeggingen van beide kanten. Het Soesterveen stelt bestuursfuncties ter beschikking en het Turks Comité zegde hulp toe bij de vertaling van mededelin gen in het Turks, de beschikbaarstelling van een vertegenwoordiger van het Turks Comité wanneer er acties worden gehouden, het sturen van een afgevaar digde die een vergadering van de bewo nersvereniging bijwoont en de beschik baarstelling van ruimte in de Turkse krant voor berichten van de bewoners vereniging. ësop- cPiggeAla De gehele week geopend van 17.00 uur tot 22.00 uur. ANNELIES en FRANCO STEENHOFFSTRAAT 55 - TELEFOON 02155-23039 De sportstichting en de afdeling wel zijn van de gemeente Soest gaan geza menlijk op zoek naar een oplossing voor de problemen tussen het cultu reel creatief centrum C-drie en Selby. De badmintonvereniging leeft al bijna twee jaar in onmin met de huidige gang van zaken in C-drie. Sportdirec teur J. Hilhorst en de welzijns-ambte- naar J. van Tol hebben de opdracht van het College gekregen met z'n tweeën een oplossing aan te dragen. Vorige week hadden ze het eerste ge sprek met elkaar. Ze zullen het College zo snel mogelijk een voorstel doen over oplossingen op zowel de korte- als lan ge termijn. Voordat het College een be slissing neemt, worden de mogelijke oplossingen besproken in het bestuur van de sportstichting en de afdeling welzijn. Vanaf de start van C-drie, twee jaar ge leden, kunnen de badmintonners van Selby in het weekeinde niet in het bar- gedeelte terecht, omdat het centrum dan gesloten is. De gymzaal in C-drie kunnen ze alleen bereiken via de brand trap. Een entree via de hoofdingang is niet mogelijk, omdat de zaal is afgeslo ten van het overige deel van C-drie. Hierdoor zijn de sporters aangewezen op de zaal. De toeschouwers moeten eerst door de kleedkamers om in de zaal te kunnen komen. Al in 1985 wees de vertegenwoordig ster van de badmintonsport, mevrouw H.H.M. Topper-Van Gelderen, op het feit dat Selby in C-drie anders wordt be handeld dan destijds in het dorpscen trum De Borg. In de vergaderingen van de sportstichting is daar verschillende keren over gesproken. Ook heeft het College kontakt gehad met het bestuur van C-drie. Volgens wethouder Gün- ther Plomp van sportzaken komen de heren Hilhorst en Van Tol binnenkort met een advies. Aanhoudingen voor diefstal Op de Weegbreestraat trof de politie zatrerdagavond drie jongens aan, die met een kratje bier liepen te sjouwen. De politie vertrouwde het zaakje niet helemaal en sprak de jongens aan. Ze konden geen bevredigende antwoor den geven. Nader aan de tand gevoeld bekenden twee van hen dat ze het kratje zojuist hadden weggehaald bij een adres aan de Kuipers-Rietberghof. Eerder hadden ze hetzelfde gedaan bij een huis aan de Gustaaf Gelderhof. Bij een van de jongens thuis werd in de berging inderdaad nog een kratje aan getroffen. De politie ontdekte daar te gelijk ook een tweetal damesfietsen met geforceerd slot, die eveneens van dief stal afkomstig waren. De jongens, M.G. (17), M.T. (16) en R.L. (17), alledrie uit Soest, kregen een proces-verbaal. Portemonnee gestolen Mej. M.B. uit Soest ontdekte vorige week na haar bezoek aan de kinder boerderij aan het Vedelaarpad dat haar portemonnee was gestolen. Ze deed aangifte bij de politie. In de portemon nee zat een bedrag van ca. 15 gulden, alsmede enkele foto's en persoonlijke papieren. Burg. Grothestraat 25 - 3761 CK Soest Telefoon 02155 - 2 04 88 Rugpijn is volksziekte nummer een. 80% van de volwassen bevolking bo ven de 27 jaar krijgt of heeft rugklach ten. Een groot deel hiervan kan niet af doende geholpen worden. De slaap mat kan hier uitkomst brengen. We weten allemaal, dat een goede nachtrust niet mogelijk is zonder een goed bed en een uitstekende matras. Hebt u deze goede matras, dan is een nieuwe kopen beslist niet nodig. Leg nu op uw matras de slaapmat. Zoals een Japanner zijn slaapmat uitspreidt, zo doet u dat nu ook. Ontdek de rustge vende en spierontspannende werking van de Bay Jacobsen slaapmat. Tijdens de slaap vermindert uw bloed somloop. Om dit te compenseren ver andert u gedurende de nacht ongeveer 100 keer van houding. U woelt! Hier door ontstaat weer een rusteloze slaap. Maar stimuleert uw slaapmat de bloed somloop, dan kunt u zonder woelen rustig doorslapen. Dit stimuleren van de bloedsomloop wordt bereikt door zo'n 80.000 polystyreen balletjes waar mee de slaapmat gevuld is. Bij onderzoek in het Zweedse zieken huis "Carlanderska" heeft men gecon stateerd (tijdens testen met 100 proef personen) dat de proefpersoon die op de slaapmat slaapt de helft minder be weegt dan zonder slaapmat. Bovendien heeft men in dit ziekenhuis geconsta teerd, dat de stimulering van de bloed somloop tijdens het slapen leidt tot een aanzienlijk snellere opbouw van ener gie in de spieren. Daardoor verdwijnt de pijn in de rug, nek en lendenen en kan men er 's morgens met een goed uit geruste rug weer een hele dag tegen. Na 6 dagen slapen op de slaapmat voelt 91% van de proefpersonen een echte verbetering en een toenemende ver dwijning van de pijn. Deze slaapmat is sinds februari van dit jaar op de Nederlandse markt te koop. En met verrassende resultaten. Nieuw Unicum in Zandvoort (een wooncen- trum voor lichamelijk gehandicapten, te vergelijken met Het Dorp in Arn hem) gebruikt een aantal slaapmatten met veel succes. Mensen die jarenlang geen oog dicht deden, slapen nu weer. De slaapmat kan besteld worden via Beddenspecialist Veerkamp, Laan straat 91 in Baarn. Indien de slaapmat niet zou bevallen: binnen 14 dagen re tour betekent geld terug. O of MAVO naai Na - iaa DINSDAG 24 FEBRUARI *VAN 15.00-17.00 UUR -VAN 19.00-21.00 UUR l Larensewelu28A 1 22 CM Hilversum 035-85.42.53 j 'W.C. Bradelaan 2 1222 PE Hilversum 035-85.70.13 De Hilversumse MDGO-school PAM PEDIA heeft een half miljoen gulden ontvangen van het Ministerie van On derwijs voor haar afdelingen Kraam- ,Gezins-, Bejaarden- en gehandicap tenzorg, Mode en Kleding, Agogische Werk, INTAS en HAVO-MBO, om specifieke vaklokalen te bouwen. In 1984 gaf staatssecretaris Ginjaar- Maas de aanzet tot deze nieuwe vorm van havo-onderwijs, die gerichter op leidt voor hbo en arbeidsmarkt. Een ha- vo-mbo bestaat uit de leeijaren havo 4 en 5 en is toegankelijk voor leerlingen met mavo-diploma of een overgangs- bewijs naar havo 4. De havo-mbo biedt een verbreed vakkenaanbod van havo- en mbo vakken, waaruit zinvolle en doelmatige examenpakketten samen gesteld worden. De leider van de havo- mbo-afdeling, de heer van Berkel ver telt: "Op onze havo-mbo kunnen de leerlingen naast alle havo-vakken ook belangrijke vakken uit het mbo kiezen, zoals omgangskunde, gezondheidskun- de, bedrijfseconomie, grafische vorm geving en textiele werkvormen. De ge mengde examenpakketten geven een uitstekende aansluiting op het hoger beroepsonderwijs en op de arbeids markt. Ook grafische vormgeving Nieuw is het vak grafische vormgeving. In dit vak leren de havo-leerlingen op kunstzinnige wijze vorm te geven aan affiches, folders, boeken, reclames en t.v.-produkties. "Door toekenning van een modern lokaal grafische vormge ving, zijn we in staat gesteld om toe komstige illustratoren, fotografen, ont werpers, copywriters en reclamemakers op te leiden" aldus de heer van Berkel. In het Gooi is veel vraag naar deze vaar digheden. Het geld zal verder besteed worden aan een lokaal informatica. Hier zullen de computers gebruikt wor den voor bedrijfsadministratie, grafisch ontwerp en mode design. Zowel de af deling MODE en Kleding, de HAVO- MBO als de INTAS zullen hiervan ge bruik maken. Het nieuwe lokaal audio-visuele vor ming is voor de afdeling Agogisch Werk. In deze studio zullen de leerlin gen omgaan met video-en geluidsappa ratuur om zelf programma's te kunnen maken. Voor de afdeling Kraam-, Gezins-, Be- jaaarden- en Gehandicaptenzorg ko men er twee lokalen bij, een lokaal voor verpleegkunde en een voor huishoud kunde. In dit laatste lokaal zullen geheel verschillende types keukens geplaatst worden, zoals een verzorgster deze in verschillende situaties kan tegen ko men. Modeshow in Eemnes Op 20 februari organiseert de afdeling Mode en Kleding van Pampedia in sa menwerking met het bedrijfsleven een voorjaars-en zomermodeshow in het cultureel centrum "De Hilt". Zesen twintig mannequins en dressmen pre senteren een brede collectie aan sport- kleding, avondkleding, moulages, con- fectiekleding en schoenen.De leerlin gen van Pampedia zullen een groot aan tal originele ontwerpen tonen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 13