N ion buis baarn KINGH'S,. King s Hair Fashion onder de schaar naeiKGónu ion 'Nederlandse samenleving moet zélf bereid zijn tot aanpassing aan migranten' Veel belangstelling voor vakmensen van s.g. 'Eemland' ik BELANGRIJK!!!! BÜRG. GROTHESTRAAT18 AKk«t«U5 WOENSDAG 18 FEBRUAR11987 SOESTER COURANT Inmaart grote verbouwing kapsalon aan de Burgemester Grothestraat PAGINA 15 Tijdens de verbouwing is ons adres van 3-14 maart Naast Peter Meier, Langhout en t.o. Meilof Tel. 17756 Tel. 17756 Tel. 17756 Goed concert harmonie P.V.O. Avondvliegen Soesterberg Sturen in elkaar: fietser gewond Brievenbussen PTT SOK nu officiële kunstenaars-spreekbuis van Soest Kamerlid Andrée van Es (PSP) in 'Proest' over minderhedenbeleid: Gecombineerde concert-showavond van P.V.O. IS UW FIETS NOG IN ORDE? NA ZO'N WINTER. LAAT HEM NAKIJKEN OFSCHOONMAKEN DOOR DE VAKMAN! INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN De kapsalon King's Hair Fashion gaat onder de schaar. Tussen 2 en 15 maart ondergaat de gerenommeerde zaak aan de Burgemeester Grothestraat een grootscheepse verbouwing. In die periode wordt het hele 'hebben en houwen' van King's Hair Fashion on dergebracht in perceel 18 aan dezelfde straat (naast gasterije Peter Meiier). Op dinsdag 17 maart staan coiffeur Gerard van Dijk en zijn medewerk sters weer paraat in het vertrouwde pand op de hoek met de Heuvelweg. Het interieur zal dan geen enkele gelij kenis meer vertonen met de huidige si tuatie in King's Hair Fashion. De meest in het oog springende verandering wordt de uitbreiding van het aantal kapstoelen. Nu worden de klanten nog op zeven verschillende stoelen op hun wenken bediend, over een maand be schikt Van Dijk over twaalf zetels in zijn kapsalon. "De verbouwing is noodzakelijk omdat we vooral het laatste half jaar enorm veel klanten helaas niet hebben kunnen helpen. Na de verbouwing kunnen we een groot aantal extra mensen op een verantwoorde manier knippen zonder daarbij een kappersfabriek te worden. Een andere reden voor de verbouwing is het feit dat we door een bekende cos- metica-firma benaderd zijn om in onze kapsalon seminars te geven. Dat zijn ééndaagse cursussen,waarin kappers en hun medewerkers van andere kapsa lons lerenmet de producten van die fir ma om te gaan. Ze krijgen ook instruc ties om op juiste wijze de nieuwste mo de-lijnen door te geven. Door het vol gen van deze semenairs zullen de kap pers en kapsters meer motivatie en des kundigheid in hun adviezen kunnen leggen, terwijl het voor hen tevens een verfrissing betekent voor nieuwe kap sels en alles wat met knippen te maken heeft," legt Gerard van Dijk de beslom meringen van de komende weken uit. Hoog gehalte Hoewel de klantenservice in King's Hair Fashion al van hoog gehalte is gaat Gerard van Dijk nog meervoor zijn cliënten doen. Vanaf 17 maart heeft hij twee nieuwe kapsters in dienst die te vens gediplomeerd visagiste zijn. Hier door kan nog meer advies worden ver strekt over de nieuwste snufjes op het kapselvlak, maar vooral ook in het ge bruik van decoratieve make-up. Het is duidelijk dat Van Dijk ernaar streeft zijn klanten inde watten te leg gen. Voeg daarbij de kwalitatief uitste kende verzorging, en het is niet zo ver wonderlijk dat Gerard van Dijk ook in de kapperswereld een naam heeft opge bouwd. Hij is onder meer uitgenodigd om in mei een werkbezoek te brengen aan Parijs. Samen met 29 andere top- kappers uit ons land zal hij in een inter- GCM-OvVEl^ haarverzorging van onder anderen prinses Stéphanie van Monaco en de Italiaanse actrice Sophia Loren in han den heeft. Daarnaast spijkert Gerard van Dijk zijn kennis op eigen initiatief regelmatig bij, omdat de haarmode zich ontzettend snel ontwikkelt. In dat kader gaat hij binnenkort naar West-Duits- land voor een cursus die wordt gegeven door tien van de meest vermaarde kap pers van de wereld. Foto: Goos van der Wilt Gerard van Dijk hoeft daarom niet met zijn handen in het haar te zitten. De uit breiding van zijn kapsalon, met het fi liaal InterHair Fashion in Overhees, moge daarvan het bewijs zijn. De kap alle vertrouwen in de toekomst. En dat heeft zijn groeiende klantenkring ook. Parijs trekken om er de subtiele kneep jes uit het vak van dichtbij te zien. Dit buitenkansje ("het is een hele eer als je daarvoor wordt uitgenodigd") staat on der leiding van de wereldberoemde Alexandre de Paris (70 jaar), die de Burg. Grothestraat 36 - Tel. 02155-17756 Het jaarlijkse donateursconcert van P.V.O. vond ditmaal plaats in de goedbezette rekreatiezaal van De Vij verhof en dat was een wijs besluit van ons harmonieorkest, want accoustisch bleek dit een zeer aannemelijke ruim te te zijn voor blaasmuziek. Onder leiding van dirigent Piet Daal- huisen kwam P.V.O. tot een goede uitvoering. Er was voor een gevarieerd programma gekozen van licht klassiek tot wat moderner genre. Het orkest was echt op dreef en speelde zowel in de ritmische nummers als in de gedragen stukken met een mooi uitge balanceerd volume, waarbij vooral het koper opviel door z'n homogene klank. Jammer alleen dat er een duidelijk "hoorbare" ruimte viel tussen deze groep en de houtblazers. Gebrek aan saxofoonspelers was hiervan de oor zaak, maar naar verluidt komen er bin nenkort weer liefhebbers voor dit in strument. Een paar trombonisten erbij zou het geheel nog meer kleur geven. Solisten uit het orkest waren o.a. A. Hooft op tuba en Fred v.d. Molen trom bone. Van Beethoven, Handel en Bach tot Gershwin, het was allemaal prettig om naar te luisteren. Het programma werd besloten met een collectie mars- gedeeltes van de bekende marsencom ponist Sousa, waarvan de Stars en Stri- pes gebisseerd werd voor een enthou siast publiek. In aanmerking genomen dat P.V.O. momenteel bestaat uit pl.m. 40% "ve teranen" en plm. 60% leerlingen, die gemiddeld twee jaren met hun instru ment bezig zijn, kan gezegd worden, dat er een goede prestatie werd geleverd. Na de pauze volgde nog een optreden van de Eemlander Blaaskapel o.l.v. Joop Oversteegen, die ons in een gezel lige Oostenrijkse sfeer bracht met hun polka's en marsjes, waarbij we wel even mogen noemen de alleraardigste Trom peten-echo van Slavko Avsenik. Aan 't einde van de avond kwam zowaar Prins Carnaval met z'n gevolg ten tonele, Foto: Goos van der Wilt waarbij de Prins z'n muzikale ambities toonde door zelf de Blaaskapel te diri geren, hetgeen hem niet slecht afging. Een goede uitvoering. Op zaterdag 21 februari is er nog een show door de drumband en majorette- groep van P.V.O., maar dan in het Griftlandcollege. H.K. Grieks SPECIALITEITEN RESTAURANT Steenhoffstraat 59 SOEST Tel. 02155-13307 Ons Grieks specialiteiten restau rant Akropolis begroet iedere gast met een gratis glas Ouzo. In een kenmerkend Griekse sfeer worden bij ons de smakelijkste gerechten opgediend, daarbij kunt U een keus maken uit de meest voortreffelijke Griekse wij nen. Onze menukaart bevat meer dan honderd verschillende Griekse specialiteiten. Het reserveren van een "tafel voor uzelf" is ook mogelijk. U bent van harte welkom! Op de vliegbasis Soesterberg wordt in de maand februari 's avonds doorgevlo gen op donderdag 19 februari, woens dag 25 februari en donderdag 26 fe bruari. Op donderdag 19 februari houden Alouette III-helicopters van het op Soesterberg gestationeerde 298 squa dron avondvhegoefeningen tot uiterlijk 24.00 uur. Op woensdag 25 februari en donderdag 26 februari vliegen F-15 straaljagers van het Amerikaanse 32 ste Tactical Fighter Squadron 's avonds door tot ui terlijk 22.00 uur. De 14-jarige J.B. werd vorige week ge wond bij een ongeval op het Kerkpad ZZ. Daar fietste hij naast de 16-jarige C.v.d.B., eveneens uit Soest. De fiets sturen van de jongelui raakten in elkaar, waardoor de oudste op de jongste viel. B. moest met een zware hersenschud ding per ambulance naar Zonnegloren worden gebracht. Mede als gevolg van de opening van het jostagentschap bij de firma Reehorst rieermarkt aan de Soesterbergsestraat wordt een aantal postzegelboekjesauto- maten in Soest verplaatst of opgeheven. Door de afgelopen vorstperiode kan dat pas deze week plaatsvinden. De boekjesautomaat en de brievenbus aan de Driehoeksweg verhuizen naar de Soesterbergsestraat 51B. Op de hoek van de Turfstreek en de Goudwesp in Overhees komt een nieu we brievenbus te staan. De boekjesautomaten aan de Oude Utrechtseweg, de Obrechtstraat en de Smitsweg worden opgeheven. Vorige week dinsdagavond heeft in C-drie de officiële oprichtingsverga dering plaatsgevonden van het SOK, het Soester Overleg Kunstenaars. Dit overlegorgaan is voortgekomen uit het initiatief van vijf Soester kunstenaars, die eikaar vonden in een gemeen schappelijke doelstelling: het stimule ren van een actief en creatief kunstbe leid in Soest. Volgens het SOK is het, door het ont breken van een duidelijke visie van de Rijksoverheid op het gemeentelijk kunstbeleid, des te belangrijker dat een gemeente haar eigen beleidsvisie zoda nig formuleert dat er sprake kan zijn van een positief kunstklimaat, zowel in de richting van de gemeenschap als in de richting van de kunstenaars. Het SOK ziet hierin voor zichzelf een taak weggelegd. Ook binnen het "beroepsveld" bleek de behoefte te leven aan een wat gestruc tureerde samenwerking. Dat was ook duidelijk te merken aan de belangstel ling voor de bijeenkomst en de grote opkomst. Met algemene stemmen werd besloten dat het SOK de officiële spreekbuis van de Soester kunstenaars naar de gemeente zal zijn. Model Tijdens de oprichtingsvergadering werd o.m. gesproken over het huidige kunstbeleid in Soest en vond er een in ventarisatie plaats van de diverse "items" die volgens de kunstenaars moeten worden opgenomen in de bijge stelde Cultuurnota 1988-1991. Het SOK zal zich verder gaan bezighouden met het opzetten en invullen van een uitwerkingsmodel ten behoeve van het beeldende-kunstbeleid, zowel prak tisch als ideologisch. In dat model zui len met name de beroepserkenning en de daaraan verbonden uitoefeningsmo gelijkheden moeten worden "meege nomen" Ook het gemeentelijk opdrachtenbe- leid vereist volgens het SOK bijzondere aandacht, zodat Soest de mogelijkhe den voor provinciale subsidies optimaal zal kunnen benutten. Het SOK stelt zich voor de gemeente bij te staan bij het formuleren van verschillende opdrach ten. Dienstverlenende functie Daarnaast zou de "beeldende beroeps groep" ook een dienstverlenende func tie kunnen hebben, bijvoorbeeld als free-lance adviseurs bij het inrichten van exposities, het houden van lezin gen, de professionalisering en uitbrei ding van de kunstuitleen, het opzetten van een kunstenaarsdocumentatie, etc. Het SOK zal de landelijke ontwikkelin gen bij de kleinere gemeenten op de voet volgen, vooral omdat de kans groot is dat zij de dupe zullen worden van het nieuwe WVC-beleid. Binnen het SOK is een aantal werk groepen opgestart, die zich zullen be zighouden met de uitwerking van een aantal onderdelen van de beleidsnotitie die medio maart wordt aangeboden aan cultuurwethouder Frans Kingma en zijn medewerkers. Daarnaast staat eind februari een oriënterend gesprek met de wethouder en zijn ambtenaren op het programma. Tijdens de volgende vergadering van het SOK, op woensdag 4 maart, zullen de diverse werkplannen worden gepre senteerd. De muziekvereniging P.V.O. geeft op 21 februari a.s. een gecombineerde concert-showavond in de aula van het Griftland College. Naast de muziek die het orkest ten gehore zal brengen (uit sluitend populaire muziek) zuilen deze avond de andere groepen van de ver eniging een optreden verzorgen met wervelende shows en muziek. De bedoeling van deze avond is een non-stop programma te brengen, waar bij de majorettes zowel als de A- en B-groep minirettes shows zullen laten zien op live-muziek, verzorgd door het harmonie-orkest van P.V.O. De drumband van de vereniging zal ook enkele stukken ten gehore brengen met een nieuw instrumentarium, wat spe ciaal voor de toekomst van deze drum band, showgericht is. De vereniging hoopt door deze avond de bekendheid binnen Soest en de mo gelijkheden bij de vereniging toe te lich ten en uit te breiden. Iedereen die belangstelling heeft voor muziek en showgebeuren en voor de muziekvereniging P.V.O. kan deze avond gratis bijwonen. Programma'r zijn aan de zaal aanwezig. De avond begint om 19.30 uur en de zaal is geopend vanaf 19.00 uur. "Er ontstaat op de Nederlandse ar beidsmarkt een gapende kloof tussen een groep goed opgeleiden met vaste banen en een grote groep slecht opge leiden met dikwijls tijdelijk, slecht be taald werk. Daartussen zit langzamer hand weinig meer; de middenmoot verdwijnt. In de 'onderste' groep vind je onevenredig veel buitenlanders, vrouwen en langdurig werklozen. Het is nu of nooit; als we die kloof niet snel weten te dichten lukt dat nooit meer." Dat zei het PSP-tweede-kamerlid An drée van Es vorige week in Soest, waar zij te gast was in "Proest", het politiek café van Progressief Soest dat als van ouds werd gehouden in de Rode Haan aan de Birkstraat. Onder de aanwezi gen bevonden zich nogal wat Soesters van buitenlandse herkomst. Met uit zondering van een aantal leden van de gemeentelijke commissie Minderheden en de vaste Progressief Soest-kern schitterde het Soester politiek-bestuur- lijke apparaat door een opvallende af wezigheid. Misschien wel juist daardoor waren de bezoekers getuige van een interessante discussie, waarin allerlei aspecten van het "minderhedenbeleid" aan de orde kwamen. De Soester situatie speelde daarbij overigens slechts zijdelings een rol. Andrée van Es legde o.m. uit waarom zij liever niet de term "minderheden" gebruikt. "Ik spreek liever over migran tenbeleid, want minderheden is alleen maar een getalsmatig begrip, en vrou wen zijn bijvoorbeeld helemaal niet in de minderheid, al is hun positie in veel opzichten vergelijkbaar met die van buitenlanders of homo's." Ze wees erop dat de migranten rechtspositioneel nog altijd tweederangsburgers zijn ("on danks een stoomwals van goede bedoe lingen, welzijnsvoorzieningen en geld"), die te maken hebben met een duidelijke discriminatie (achterstelling) op tal van gebieden. Inhaalprogramma In dat verband pleitte ze voor een con creet inhaal-programma voor de werk gelegenheid onder migranten. "In te genstelling tot wat bijvoorbeeld de Cen trumpartij altijd heeft beweerd, dat bui tenlanders 'onze' banen afpikken, is de werkloosheid onder hen juist explosief gestegen, soms tot 40 a 50 procent." Het argument dat migranten meestal slechts over een lagere opleiding beschikken klopt volgens Van Es ook niet altijd. "Antilliaanse jongeren hebben gemid deld een hogere opleiding dan de Ne derlandse, maar onder hen is de werk loosheid groot. Dus moet er sprake zijn van discriminatie van de zijde van de werkgevers." Een ander voorbeeld van discriminatie is volgens haar de verplichting dat bui tenlanders zich altijd en overal moeten kunnen legitimeren. "De consequentie daarvan raakt alle mensen die er anders uitzien dan de witte Nederlanders. Al zegt de politie dat zij het niet aan de neus van de betrokkenen kan zien, toch is dit een wrange vorm van ongelijkheid in de samenleving." Van Es pleitte voor kiesrecht op alle ni- veau's voor de migranten en voor een scherpere bestrijding van discriminatie. "Nu worden er nog veel te veel mooie woorden gezegd." Raadsel Bij de grote geldstromen komt het mi grantenbeleid nauwelijks aan de bak, aldus het kamerlid, dat nog eens duide lijk maakte dat uit een onderzoek van de PvdA is gebleken dat de wijze waar op geld voor dit beleidsonderdeel wordt uitgegeven "volkomen onzichtbaar" is. "In het slechtste geval is 61 miljoen gul den niet uitgegeven, althans niet voor de migranten. Waaraan dan wél is nog een raadsel. Dat zou de defensielobby vast niet overkomen...!" Vooral de buitenlanders in de Rode Haan mengden zich enthousiast in de discussie. Andrée van Es ging daarin o.m. in op de problemen die oudere of afgekeurde migranten ondervinden wanneer ze naar hun land van herkomst terugkeren. Fel hekelde zij het gebrek aan belangstelling van Nederlanders voor de manier waarop migranten le ven. "Ook de linkse clubs moeten zich realiseren dat ze, als ze werkelijk willen bijdragen tot een multiculturele samen leving, niet puur-witte Nederlandse or ganisaties kunnen blijven. De Neder landse samenleving zal zélf ook tot aan passing bereid moeten zijn." Migrantenvrouwen verkeren volgens Van Es doorgaans in een nog moeilijker positie omdat zij lijden onder een "dub bele onderdrukking". Op een opmer king van een Marokkaanse toehoorder, dat de Nederlandse overheid en samen leving zich niet moeten mengen in de huwelijksverhoudingen ontstond een pittige discussie. Andrée van Es pleitte voor respect voor de eigen identiteit van de migranten, maar beaamde ook de opmerking uit de zaal dat er binnen de Turkse en Marokkaanse gemeenschap pen toch ook "heel griezelige krachten werkzaam zijn, die de eigen ontwikke ling tegenhouden". "Die moeten inderdaad net zo goed worden bestreden," aldus het PSP-ka- merlid, dat ervoor pleitte de "diversi teit" binnen de migrantengroeperingen duidelijk te onderkennen. "Ik zou ook niet graag op één lijn gesteld worden met Van der Vlies van de SGP." Gespreksgroepen Eén van de Turkse toehoorders wees er in dat verband op dat de verschillen tus- Andrée van Es aan het woord in de Rode Haan. sen links en rechts in Turkije veel scher per zijn dan in Nederland. Hij bracht ook naar voren dat migranten nauwe lijks serieus worden genomen. "Neder landers creëren instellingen die macht kunnen uitoefenen, voor buitenlanders zijn er altijd alleen maar gespreksgroe pen. Wij moeten ook altijd aardig zijn en vooral niet brutaal worden." Hij wek te de aanwezigen trouwens op niet te veel met "Nederlandse" ogen naar de situatie van buitenlandse vrouwen te kijken. "Het is zeker geen oplossing om onze vrouwen weg te halen." Andrée van Es noemde de behandeling van de Tamils in Nederland illustratief voor de verkeerde kijk die Nederlan ders vaak op buitenlanders hebben. "Ze worden hier beschouwd als geluks zoekers, die alleen uit zijn op hun eco nomisch voordeel. Vandaar de schan delijke bed/bad/brood-regeling, waar mee ze intussen in dramatische omstan digheden verkeren. Je zou dat een paar willekeurige Nederlanders eens moeten aandoen..." Daarachter zit volgens Van Es de ge dachte dat opvang voor migranten niet "zomaar" mag. "Ze moeten ons kenne lijk iedere dag dankbaar zijn. Er wordt hun ook altijd gevraagd wat ze hier ko men doen, nooit waarom ze daér weg zijn gegaan. Ze mogen aardig en exo tisch zijn, maar niet voor hun rechten opkomen. Door die houding worden de migranten gedwongen zich in de maat schappij zo onzichtbaar mogelijk te ma ken. Dat is een dramatische ontwikke ling." Het kamerlid wekte tenslotte alle linkse organisaties op zij aan zij te staan en mee te vechten voor gelijke politieke rechten voor de migranten. Dat vakmanschap bepaald niet alleen voor mannen is weggelegd, bewezen de LHNO-leerlingen van s.g.'Eem- land'Soest in een sprankelende mode show van eigengemaakte kleding. Het was Open Huis op Eemland. Tot vijf maal toe wisten deze 'vakvrouwen" een volle zaal te trekken. De muziek was prima, de ladyspeaker klonk vakkundig en de geshowde kleding was up-to- date, gericht op de nieuwe voorjaars mode 1987. In alle lokalen werden de nieuwste snufjes vertoond waarmee de afdelingen van deze school de laatste ja ren zijn uitgebreid. Op de afdeling Mechanische Techniek lieten de leerlingen zien, hoe je omgaat met een moderne computergestuurde draaibank die dit jaar in gebruik werd genomen. Het programmeren en con troleren was voor deze aankomende "vakmannen" kennelijk kinderspel. Het ging feilloos Ook het pas geopende speciale computerlokaal, waar 12 klei ne en straks nog 8 grote computers staan opgesteld, trok veel kijkers en mensen, die zelf eens wat wilden probe ren. De al jaren goed draaiende afdelingen bouwtechniek en motorvoertuigen techniek waren volop in bedrijf. Vooral, nu de werkgelegenheid in de bouw weer behoorlijk aantrekt, is er dringend be hoefte aan vakmensen uit deze richting. Nieuw voor Eemland is de afdeling kantoorpraktijk, die in augustus 1987 van start gaat. Leerlingen die hiervoor kiezen kunnen na de brugperiode LBO of MAVO in twee jaar tijd een beroeps opleiding krijgen, die zuiver gericht is op de economisch-administratieve sec tor en doorstroming naar MEAO mo gelijk maakt. Het programma van deze afdeling is zodanig samengesteld, dat leerlingen meteen hun type-diploma hebben en vrijwel klaar zijn voor het middenstands-diploma. Daarnaast worden ze ruimschoots getraind om te werken met moderne computers, die ze als tekstverwerker kunnen gebruiken, maar ook voor automatisering van de boekhouding. Een welkome aanwinst dus voor Soest, waar nu mogelijkheden zijn voor kinderen die anders ver weg naar een LEAO-school hadden gemoe ten. De afdeling verzorgende beroepen was alleen met een tentoonstelling aanwe zig, omdat op deze avond de dépendan ce aan de Talmalaan uit praktische overwegingen gesloten was. Overdag waren hier wel zo'n 400 basisschool leerlingen uit Baarn en Soest geweest, 'die daar zelf een "Beschuitje Ha- wai"klaar mochten maken en uiteraard ook op mochten eten. Goos van der Wilt Tenslotte was er nog een prima ver zorgd video-verslag van de London- reis, die de derde klassers in oktober maakten. Hiervoor hadden uiteraard degenen die mee geweest waren en de ouders die ervoor betaald hadden, veel belangstelling. Bij een uitgebreide in formatiestand aan de ingang kon men zeer complete informatie over vervolg opleidingen krijgen. Voor degenen, die deze avond gemist hebben nog even wat gegevens:Het hoofdgebouw van S.G."Eemland" ligt aan de Soesterengweg 15. Belangstel lenden kunnen voor een bezoek aan de school telefonisch een afspraak maken: (02155)-14244. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600

Soester Courant | 1987 | | pagina 15