1 Woningbouwvereniging gaat verwarming Smitsveenflats versneld aanpakken TOT JEANS BIJ mét n MEDE Sy((icfrfa\ w iDEsnunm Strater Huisjg? ve Brandweerkazerne wijkt misschien voor nieuwbouw gemeentehuis zogezien Botsing Niet wachten op beslissing Rijk Afwijzende reaktie op plan van Ged. Staten Soest werkt niet mee aan ontgronding in de Paitz Losse flodders zijn gevaarlijk! Na vlot speurwerk politie Brandstichters Oranje Hotel gearresteerd Uitruktijd in Soest meestal veel te lang mÊSiÊMÊKÊÊÊÊI^lÊ^Ê^Mi Jeans mode specialist f Nieuweweg 60A ifeP Soest GLAS HANDEL DAGSCHOTELaf 8.50 PP, Uitruktijd brandweer Soest soms 21 minuten! aitu '4- 1% Blijf van m'n lijf... Makelaardij o.g. Bel Strater 02155-16151 mm 65e JAARGANG NO. 25 De Woningbouwvereniging Soest heeft besloten "bij voorrang" tot een oplos sing te komen voor de verwarmingsproblemen in de Smitsveenflats, ongeacht de beslissing die het Rijk nog moet nemen over de aanpak van de renovatie. Eerst kiest de WS voor verbeteringen aan de centrale verwarming, over de andere as pecten wordt later een besluit genomen. De werkzaamheden moeten direct na afloop van het stookseizoen - in de loop van het komende voorjaar dus - begin nen. Direcetur G. Snelder van de woning bouwvereniging heeft dit de bewoners van de Smitsveenflats vorige week schriftelijk meegedeeld. Hij meldt in zijn brief dat het integrale plan voor de renovatie van de flats in eerste instantie niet door het Rijk is geaccepteerd en dat er momenteel nog overleg plaats vindt, nadat verschillende instanties in de af gelopen periode de rijksoverheid op andere gedachten hebben proberen te brengen. Snelder verwacht dat de definitieve be slissing van het Rijk binnenkort bekend wordt gemaakt. Hij wijst erop dat de woningbouwvereniging tot nu toe die beslissing heeft willen afwachten, zodat het verbeteringsplan voor het Smits veen "in zijn totaliteit" uitgevoerd kon worden. Maar, aldus de WS-directeur, "wachten op de beslissing van het Rijk houdt in dat de verbeteringen aan de centrale verwarming niet voor de ko mende winter tot uitvoering kunnen worden gebracht." Ongeacht welke aanpak voor het Smitsveen wordt geko zen, er moet eerst een oplossing komen voor de verwarmingsproblematiek. Door het splitsen van de verwarmings- aanpak en de andere werkzaamheden zullen de bewoners waarschijnlijk meerdere malen overlast ondervinden, kondigt Snelder aan. "Wij vertrouwen erop dat dit bij u niet op onoverkomelij ke bezwaren zal stuiten." Over de verdere aanpak vindt overleg plaats met het bestuur van de bewo nersvereniging. Daarover volgt in maart nadere informatie, aldus Snelder, die nog laat weten dat de W.S. erop ver trouwt door deze beslissing op zo kort mogelijke termijn te kunnen starten met de "daadwerkelijke aanpak van de verwarmingsproblematiek 'Verstandigste beslissing' De bewonersvereniging "Het Soester- veen" heeft inmiddels laten weten het besluit van de WS toe te juichen. "De verstandigste beslissing in het bestaan van de woningbouwvereniging", aldus het bestuur, dat hierin de succesvolle bekroning ziet van het initiatief om een enquête te houden onder de bewoners, waarbij de talrijke klachten over de ver warming van de flats werden bevestigd. "Hieruit blijkt toch weer het nut van een bewonersvereniging die als representa tieve gesprekspartner door de woning bouwvereniging wordt erkend," aldus het bestuur. Overigens hebben de bewonersvereni ging en het bestuur van de WS vorige week overlegd over de verwarmings problematiek. Volgens "Het Soester- veen" moet er op 25 februari al een con cept-besluit op tafel liggen. Verbaasd reageert de bewonersvereniging op het besluit om de c.v. aan te pakken, omdat zij er zelf altijd voor heeft gepleit om eerst de isolatie onder handen te ne men. Daardoor kunnen de verwarmingskos- ten voor de individuele huurder omlaag worden gebracht en moet de tempera tuur in de flats "beduidend" kunnen stijgen. Voorwaarde is dat de bruto- huur gelijk blijft, uitgaande van de stookkosten in het seizoen 85/86. Is dat niet het geval, dan is isolatie "zinloos", aldus de bewonersvereniging, en kan het geld beter worden besteed aan een WS een maand nodig; de werkzaamhe den zelf zouden zo'n zes maanden in beslag nemen. Omdat een en ander echter effect heeft voor de bruto-huurprijs wil de WS de isolatie pas later onder handen nemen, zodat die verhoging wegvalt in een kos tenbesparend, vernieuwd c.v.-systeem, aldus de bewonersvereniging. Overi gens vindt men dat de termijn van zes maanden al met een maand bekort had kunnen worden als de WS was ingegaan op de suggesties voor isolatie van de be wonersvereniging, en dan had de isola tie kunnen "meelopen" met de aanpak van de c.v. Hoogste prioriteit De bewonersvereniging ziet isolatie echter als de hoogste prioriteit en stelt zich op het standpunt dat het verbeter de c.v.-systeem - inclusief bemetering, regeling van radiateuren en verdeel sleutel - voor de bewoners "kosten neutraal" moet zijn. "Uiteindelijk wil len we voldoende warmte naar de hui dige maatstaven, ook bij ernstige kou de." Men verlangt derhalve een indivi dueel regelbaar systeem, met meters die een duidelijk verschil laten zien tussen gebruikte warmte en de te maken kos ten. "Hoe bereiken we dat?" aldus de bewonersvereniging. "Door isolatie toe te passen, de c.v.-installatie aan te pa sen, het ventilatiesysteem te verbeteren en het bemeteringssysteem bij te stel len." Met de WS wil de bewonersvereniging nog overleggen over het isolatie-plan, zodra meer gegevens beschikbaar zijn. De enquête kan een belangrijke rol gaan spelen bij de uitspraak over wat eerst moet worden aangepakt: de isola tie of de verwarming, aldus de bewo- totale herziening van het verwarmings systeem. De WS staat positief tegenover isolatie, heeft de bewonersvereniging te horen gekregen. Volgens WS-voorzitter P. Storimans zou er ook dit jaar al mee be gonnen kunnen worden en de bewo nersvereniging heeft haar diensten aan geboden, "om een handje te helpen" bij de inventarisatie. Voor een uitgewerkt plan, inclusief "prijskaartje", heeft de Burgemeester en Wethouders hebben het College van Gedeputeerde Staten laten weten niet bereid te zijn medewer king te verlenen aan het plan van G.S. voor een centrale ontgronding op de Paltz. Provinciale Staten hebben in het najaar van 1982 het "Ontgrondingsplan pro vincie Utrecht" vastgesteld. Als uit vloeisel daarvan is een onderzoek inge steld naar mogelijkheden in de regio Amersfoort om te komen tot de realise ring van een centrale ontgronding in en ten behoeve van de regio. Elf lokaties zijn nader onderzocht en de konklusie was dat de centrale ontgron ding op de Paltz, die tevens aansluit op de in uitvoering zijnde ontgronding van het zandgat van V.d. Krol, het beste zou zijn. Eind vorig jaar hebben G.S. het Soester gemeentebestuur een principe- uitspraak gevraagd. Burgemeester en Wethouders schrijven in hun brief dat verwezenlijking van het Foto: Goos van der Wilt ontzandingsplan in de Paltz een ernsti ge aantasting zou betekenen van de ter plaatse aanwezige waarden. Bovendien zou een stuk bos, genaamd het Burge- meestersbos (dat in kwalitatief opzicht tot één van de belangrijkste van Soest moet worden gerekend), verloren gaan. Tenslotte zouden door realisering van het plan recreatieve belangen worden geschaad. De voorgestelde ontgron ding drijft namelijk een wig in het bos gebied ter plaatse. Het overblijvende bos zou te klein van omvang worden voor een wandelbos, en dat is van be lang, omdat het aansluit op het dagre creatieterrein 't Soester hoogt, dat aan de Heuvelrugroute ligt. Om die redenen wil het Soester College van Burgemeester en Wethouders dan ook geen medewerking verlenen, zoals men het provinciebestuur heeft meege deeld. Zaterdagmiddag hebben kinderen in de omgeving van het oefenterrein van de hondenclub aan het Berkenlaantje enkele intacte "losse flodders" aan getroffen. Hun vader bracht ze aan het politiebureau. De herkomst ervan is niet duidelijk. De politie roept eventuele vinders van andere patronen-zonder-kogel op, deze in te leveren bij het politie bureau. Volgens een woordvoerder is het een misverstand om te denken dat de "losse flodders" ongevaarlijk zijn, omdat ze wel degelijk beschikken over een hoeveelheid kruit en een slaghoedje. Als ze ontploffen kan dat toch bijzonder onaangename gevol gen hebben. nersvereniging, die constateert dat uit het tot dusver gevoerde overleg naar voren is gekomen dat de aanpak van beide projecten afzonderlijk voor de bewoners kostenverhogend zal uitpak ken. Fel verzet Dat is voor "Het Soesterveen" niet te accepteren, "daar er altijd gesproken is over een brutohuur die gelijk zou blij ven aan de huidige huurprijs". Men kondigt dan ook aan zich fel te zullen verzetten tegen een verhoging van de brutohuurprijs en vindt dat de WS zélf de eventuele meerprijs mag betalen "voor de jaren van geleden koude, on dervonden door de bewoners/huur ders". De bewonersvereniging meldt haar le den dat de WS in het overleg de uit spraak heeft gedaan dat isolatie, ver warming en ventilatiè vóór kerstmis 1988 gerealiseerd dienen te zijn. De be wonersvereniging is het daarmee van harte eens - zij het dat zij een en ander "liever nog gisteren dan vandaag" zijn beslag ziet krijgen, zoals secretaris J.A.Lucassen laat weten - en spreekt de hoop uit dat "dit alles dan tot het grijze verleden zal behoren". De politie heeft vorige week na vlot speurwerk de brandstichters kunnen aan houden die in de nacht van zaterdag 7 op zondag 8 februari het koetshuis van het Oranje Hotel aan de Burgemeester Grothestraat in vlammen lieten op gaan. Het betreft twee jeugdige Soesters, de 18-jarige H.S. en de even oude R. van K. Zij werden in afwachting van voorgeleiding ingesloten in het politiebu reau. De politie kwam de daders op het spoor aan de hand van een bruikbaar signa lement, aangereikt door voorbijgangers, die zaterdagavond een groepje van vijf jongens - onder wie ook de beide daders - in de omgeving hadden gezien. Uit het verhoor bleek dat de vijf aanvankelijk gezamenlijk bij een van hen (Van K.) thuis waren geweest. Toen de ouders weggingen waren de jongens zelf ook op stap gegaan, waarbij ze op de Burgemeester Grothestraat terecht kwamen. Bij het passeren van het Oranje Hotel en het "koetshuis" (in werkelijkheid de voormalige tuinmanswoning) had een van hen opgemerkt "dat het tijd werd dat de brand er eens in ging". Prima, had de ander geantwoord, waarna S. en Van K. besloten de daad bij het woord te voegen. De drie anderen liepen door. Via de achterkant betraden ze het pand, waar ze vervolgens naar de zolderver dieping gingen. S. veegde daar wat oude kranten bij elkaar en Van K. stak ze aan. Het oude papier wilde nauwelijks vlam vatten en smeulde slechts. De jon gens dachten dat het vanzelf wel weer uit zou gaan en verlieten het pand in de overtuiging dat dat achteraf ook maar het beste was. Op de Willem de Zwijger laan voegden ze zich weer bij hun drie kameraden. Even later waren ze er zelf getuige van dat de vlammen inmiddels uit het dak sloegen. Ze schrokken zo, dat ze zich weer terug naar het huis van Van K. spoedden. Ze besloten daar te blijven tot de ouders weer thuis zouden komen, om zichzelf daardoor te verzekeren van een "alibi". De knapen hadden echter niet kunnen voorkomen dat ze door buurtbewoners waren opgemerkt. Die vertelden de politie dat er onder het groepje jongens in elk geval een "lichtblonde", een "rossige", een "opvallend lange" en een "dik ke" waren. Voor de politie was het toen niet meer zo moeilijk om de daders op het spoor te komen. Bij het verhoor bleek dat de drie andere jongens niet aan de brandstichting hadden meegedaan. S. en Van K. legden een bekentenis af. Er werd proces-verbaal opgemaakt wegens opzettelijke brandstichting. Burgemeester en Wethouders gaan binnenkort een onderzoek instellen naar de mogelijkheden om de brand weerkazerne aan de Lange Brinkweg te verplaatsen naar een "meer centraal in de bebouwde kom van Soest gele gen" lokatie. Daarnaast gaan B. W. bekijken of het mogelijk is een deel van de brandweerchauffeurs in de ka zerne of de directe omgeving daarvan te "consigneren" gedurende dat deel van de dag/nacht dat dit nodig is. Op die manier wil het gemeentebestuur een "mogelijk betere structurele op lossing" zien te vinden voor de proble matiek van de uitruktijden in Soest. Die blijken het maximum van 6 minu ten namelijk verre te overschrijden: gemiddeld heeft de Soester brandweer zo'n 10 11 minuten nodig om op de plaats van de brand te komen. Het College van B. W. reageert daar mee op suggesties uit de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken, naar aan leiding van de bespreking van het eva luatierapport van de brandweer. Bur gemeester en Wethouders honoreren tevens het verzoek van de commissie ABZ om de eventuele verplaatsing van de brandweerkazerne te betrekken bij het lopende onderzoek naar de drie lo katies die voor de nieuwbouw van het gemeentehuis in aanmerking komen. Dit betekent dat de ruimtelijke en fi nanciële gevolgen van de verplaatsing van de kazerne betrokken wordt in het gemeentelijk huisvestingsrapport, waarover in de gemeenteraad in juni besluitvorming moet plaatsvinden," al dus B. W. "Uiteraard houdt dit ook in dat een uit brandweer-oogpunt verant woord alternatief aanwezig moet zijn, waarbij de oplossing van de overschrij ding van de uitruktijd-problematiek voorop dient te staan." De gevolgen van de verplaatsing van de ,i - - - kazerne voor de termijn waarop het nieuwe gemeentehuis gerealiseerd wordt en voor de daarmee verband houdende reorganisatie van het ambte lijk apparaat, behoren daarbij ook een "punt van afweging" te zijn, aldus B. W. Faciliteiten De brandweerchauffeurs hebben zich intussen al in principe positief uitge sproken over andere oplossingen, die in het evaluatierapport worden voorge steld. Die komen o.a. neer op facilitei ten bij verhuizing naar het woongebied rondom de kazerne (waarbij het ge meentebestuur hun extra "punten" mag toekennen als woningzoekenden), nieuwbouw van een aantal woningen aan de Schans, het vrijmaken door de huidige bewoners van de huizen bij de kazerne, het werven van nieuwe vrijwil ligers (die in de omgeving wonen), en het beschikbaarstellen van een "dienst auto" aan de chauffeurs van piket. Hun vrijwillige medewerking is ook bij de komende consignatie nodig, aldus B. W., omdat degenen die nu nog dicht bij de kazerne wonen en werken als de ze wordt verplaatst weer zijn aangewe zen op langere uitruktijden. "Hun op stelling tegenover het te onderzoeken alternatief is dus mede van groot be lang." B. W. merken in dit verband op dat een en ander al met al een "ge compliceerde zaak" is, die door de kor te tijd die beschikbaar is slechts vrij glo baal kan worden onderzocht. "Omdat wij intussen reeds op korte ter mijn de uitruktijd willen bekorten zon der de structurele oplossing geweld aan te doen en tevens enige ervaringscijfers willen verkrijgen," aldus het College, "zullen wij twee auto's - met zwaailicht en hoorn - voor een halfjaar huren.De chauffeurs kunnen die in geval van alarm dan gebruiken om zo snel moge lijk van hun huis naar de kazerne te rij den. Aan de maker van de limerick van Van Ede waarin Van Ede's kwaliteit wordt beleden zo'n rijm op zo'n ruit en dat jaar-in en jaar-uit. Aan die man mogen we 'n compliment wel besteden. v.d. M. - Soest Beckeringstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! TRA T EU R»C A Even niet koken vandaag? Haal dan onze met een keuze uit diverse groenten, sla, aardaP- Pelen of rijst (niet oP zaterdag en zondag). En wat dacht u van MÖVENPICK ijs na? In diver se smaken al vanaf f 2.50. Onze nieuwe folder ligt voor u klaar. Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F. C Kuyperstraat 3 •3761 EG Soest Tel:02155-24664 T ERl N Van de negen brandweerchauffeurs die voor een verantwoorde risicodek king (Brandweernota 1985) in de omgeving van de kazerne moeten wonen zijn er in werkelijkheid slechts twee die momenteel "binnen een in verhou ding tot de norm-opkomsttijd aanvaardbare grens van de kazerne woon achtig zijn", aldus het evaluatierapport van de brandweer. Vijf van de ne gen wonen in het Smitsveen of in Overhees, en dat kost veel te veel tijd bij een brandalarm. De andere brandweermannen gaan na een melding recht streeks naar de plaats van de brand, maar de chauffeur moet eerst de brandweerwagen aan de Lange Brinkweg ophalen. De norm van 6 minuten kan "in aantoonbaar toenemende frequentie" niet meer worden gehaald, aldus het rapport. In de periode 1 januari tot 1 no vember vorig jaar vonden er in Soest 124 "spoed-uitrukken" plaats. In iets meer dan een derde daarvan (39,7 duurde het 7 minuten voordat de brnadweerwagen ter plaatse was. Dat is al één minuut boven de norm, maar het rapport spreekt hier van een "nog aanvaardbare opkomsttijd". In verreweg het merendeel van de spoeduitrukken (61,3 varieerde de opkomsttijd tussen de 8 en de 21 minuten. In 10 van de gevallen duurde het meer dan 12 minuten. "Dit achten wij onaanvaardbaar en hier in dient dan ook ten spoedigste verbetering te komen," aldus het rapport. Kapsalon/Zonnestudio - Zonnecentrum Weet U dat U al voor f8,50 bij ons terecht kunt. En met 5 behandelingen al lekker bruin bent. Volgens afspraak. Soest er- jJI/M bergs es tra at 39A Tel. 02155-10706 door Gerard Paul Als die man zijn licht niet aandoet zit 'ie straks boven op een andere auto, dacht ik en knipperde met mijn lichten om hem erop attent te maken dat het niet on - gevaarlijk was om zonder verlichting in de ochtendschemer en in de mist te rij den. Maar mijn tegenligger kwam niet tot aktie. Opnieuw stuurde ik lichtsig nalen op hem af en toen hij nog steeds niet reageerde was de afstand tot de in middels ongemerkt gestopte auto 's vóór mij zo klein geworden dat ik er, met de spontane medewerking van een nat wegdek, bovenop knalde. Ik stapte uit mijn in en oogwenk tot wrak terugge brachte automobiel en liep op de verf rommelde voorganger toe: "Mijn naam is Gerard Paul. Ik werd even afgeleid, maar ik bied u mijn ver ontschuldiging aan. Ik herhaalde deze ceremonie bij een me vrouw die uit een eveneens stilstaande en verkreukelde auto was gestapt. We keken elkaar even besluiteloos aan: "Zullen we dan maar de politie bellen En daar gingen we, alsof we elkaar al ja ren kenden, op het dichtstbijzijnde woonhuis af. Daar was men min of meer op dit soort calamiteiten ingesteld, na dat in de loop der jaren een tiental men sen bij verkeersongelukken voor hun deur het leven hadden gelaten. Ook de politie was vriendelijk, behulpzaam en doortastend. Takelwagens voerden de restanten af en terwijl ik de druk van de veiligheidsrie men nog voelde was ik plotseling ridder te voet. Weggetoeterd door nerveus langs razende automobilisten. Schijn baar op weg naar nergens. Sommigen nog steeds zonder licht, maar daar be moei ik me niet meer mee. De Soester politie kreeg vorige week bezoek van de 59-jarige mevrouw D., met in haar gevolg enkele dames van het "Blijf van m'n lijf'-huis in Amers foort. Ze had daar haar toevlucht ge zocht met een verhaal over mishan deling door haar vriend, die in Soest zou wonen. Vanuit Amersfoort was erop aangedrongen dat ze in Soest aangifte zou doen. De politie hoorde haar relaas welwil lend aan en besloot even een kijkje te nemen op het door haar opgegeven adres. Dat bleek echter niet te be staan. Een andere politieman hoorde van het voorval en herinnerded zich dat hij enige maanden geleden de zelfde vrouw had aangehoord, met vrijwel exact hetzelfde verhaal én de zelfde constatering. Nader aan de tand gevoeld bekende mevrouw D., die afkomstig is uit Waalwijk, dat ze het hele verhaal had verzonnen. Zij bleek regelmatig door het land te zwerven en zich bij opvan- gadressen als het "Blijf van m'n lijf huis aan te melden, waardoor ze zicvh althans enige tijd wist te verze keren van onderdak. Ze vertrok later naar haar eigen woonplaats. Winkeldiefstallen De politie heeft vorige week proces verbaal opgemaakt tegen drie inwoon sters van Soest, die alle drie op verschil lende tijdstippen werden betrapt bij het plegen van winkeldiefstallen in de su permarkt van de firma Van D. aan de Wiardi Beckmanstraat. De dames G. de L. (70), M.W. (43) en M.T. (44) had den resp. voor /,05, 11,38 en 23,57 weggenomen. POSTERS POSTERS POSTERS POSTERS VOOR AL UW KADO'S 3 o ZUID-PROMENADE 11 - TEL. 10098 POSTERS POSTERS POSTERS POSTERS Burg. Grothestraat 35 Soest. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156

Soester Courant | 1987 | | pagina 1