ias MET HET OOG OP UW BRIL. 0//GH ca w De Soester Duinen Strater Hervormde en gereformeerde kerk Soest distanciëren zich van 'Vriendendiensten' scliocmsilcci* Soester door overvallers op bed gekneveld Theo taxf-ISC-^ lbrilmodef Huis 9 >EWERKER AARN e.o. *g 'Dienst van een uur voor vriend en buur' op losse schroeven Bomen weg in Soest en Soesterberg Bang&Olufsenij van Schoemaker Vandalisme in Soest lijkt af te nemen Bij inbraak aan Van Beuningenlaan Ariella BAD - en PAKKEN BIKINI'S Wereldprimeur voor videotheek Silver Star Voorbij gefeliciteerd Donderdag 26 februari in Soesterberg Informatieavond geluidsoverlast A28 Gemeenteraadsvergadering donderdag 19 februari FNV-belastinghulp Makelaardij o.g. Bel Strater 02155-16151 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 3 ige werkzaam- ïen werken, n strekt tot aanbe- afspraak maken r of Dhr. Tak. - S •uwprodukten OEST. Tel, 02155-10304 ns kKADO! 1 km Groen met. km Groen met. km Groen met. km Blauw met. km D.grijs met. km Groen met. 1 km D.grijs met. 1 km Blauw met. km Gold met. km Groen met. km Groen met. km Rood km Zilv. met. km Groen met. km Blauw met. km Blauw km Blauw met. km Blauw met km Oranje <m Beige 'auto, minder zorgen. t roestvrije ERS T AS- ÏHOE- NZ. ANAF DEST 2477 Het voorbestaan van de Vrienden diensten - de evangelisatiebijeenkom sten die onder het motto "Een dienst van een uur voor vriend en buur" al sinds enige jaren maandelijks in de Ichthuskerk worden georganiseerd door de Interkerkelijke Evangelisatie commissie - staat per 1 mei op losse schroeven. Per die datum hebben de hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk van Soest officieel hun betrokkenheid bij deze samenkom sten beëindigd. Dat is deze winter de uitkomst geworden van een al jaren bestaand inhoudelijk verschil van me ning over de Vriendendiensten. De centrale (hervormde) kerkeraad distancieerde zich onlangs formeel van de samenkomsten en de (gereformeer de) kerkeraad algemene zaken heeft zich daarbij volledig aangesloten. Al leen de christelijk-gereformeerde kerk van Soest beraadt zich nog op de nu ontstane situatie. De commissie die de samenkomsten in de Ichthuskerk organiseerde steunde in de afgelopen jaren op deze drie protes tantse kerkgemeenschappen. Het be sluit van de hervormden en de gerefor meerden om niet langer de verantwoor delijkheid ervoor de dragen is eind vo rig jaar al genomen. Wel heeft men - in verband mèt reeds gemaakte afspraken - de commissie financieel tot 1 mei in staat gesteld haar verplichtingen na te komen. Volgens ds. Hans Greive, hervormd predikant van de Oude Kerk, staat op de achtergrond van deze ontwikkeling het feit dat, ondanks vijf jaar van ge sprekken waarin werd aangedrongen op verandering, de Vriendendiensten een zodanig eenzijdig karakter hebben dat de kerken zich daarin onmogelijk konden herkennen. 'EO-aanpak' "Begrijp me goed," aldus ds. Greive, "deze vorm van geloofsbeleving mag er voluit zijn, maar als je wilt evangelise ren moetje niet zo duidelijk kiezen voor één 'kleur'." In dit verband gebruikt de predikant de term "EO-aanpak" en hij noemt als voorbeeld dat de commissie systematisch heeft geweigerd de her vormde en gereformeerde predikanten van Soest in de diensten te laten voor gaan. "Als je door evangelisatie mensen wilt uitnodigen om aan de kerkgemeen schap deel te nemen, dan kun je volgens ons de kerk ter plaatse niet zo negeren. Wij misten bij de commissie een visie op evangelisatie voor déze tijd, waarin er ook heel veel mensen zijn die kritisch staan tegenover de maatschappij en die je niet met de gezangenbundel van Jo- hannes de Heer moet benaderen...", al dus ds. Greive. "De kerk is vandaag vooral te herkennen aan haar visie op belangrijke vraagstukken in de samen leving, en bepaald niet alleen op abor tus en euthanasie, maar ook op het be wapeningsvraagstuk, de positie van de minderheden etc. Dat kwam in de Vriendendiensten te weinig aan bod." Vreemde opzet Ds. Greive benadrukt overigens dat men "zonder veel twisten" uit elkaar is gegaan. "In zekere zin was het een 'za kelijk' verschil van inzicht. Wij hebben onze afvaardiging teruggetrokken. De hervormde gemeente - inclusief de Ich thuskerk - heeft op die manier formeel afstand genomen van de Vriendendien sten, evenals de gereformeerde kerk. De diensten hebben daardoor ook geen interkerkelijk karakter meer, want zij worden alleen nog officieel gesteund door de christelijk-gereformeerden. In feite zijn het dus christelijk-gerefor meerde diensten geworden, al mochten het - opmerkelijk genoeg - juist van die zijde nooit officiële kerkdiensten zijn. De samenkomsten hadden daardoor ei genlijk ook een vreemde opzet." De hervormde predikant kenschetst de groep rondom de Vriendendiensten als een "die een beetje begint te lijken op een vrij-evangelische gemeente". "Ik weet niet wat ze verder gaan doen, maar laat ze vooral doorgaan, zolang mensen zich op deze manier aangesproken voe len. Wij zeggen niet dat het geen goede christenen zijn; alleen werd het op den duur een 'eigen zaakje', los van de ker ken." 'Stukje nostalgie' Het door ds. Greive geschetste beeld wordt in grote lijnen onderschreven door zijn collega ds. Doeke Land, gere formeerd predikant van de Open Hof. "De Vriendendiensten gaven niet weer wat er werkelijk leefde in de hervormde en de gereformeerde kerk. Ik denk dat de commissie teveel vasthield aan een stukje nostalgie, door het gebruik van de oude vertaling, de bundel van Jo- hannes de Heer etc. Dat kwam ook tot uiting in de voorgangers die men koos. Volgens ds. Land droegen de samen komsten hoe langer hoe meer een "sig natuur van verontrusting en bevinde lijkheid, een bepaald soort godsdien stigheid die niet in onze lijn ligt". De meerderheid van hervormden en gereformeerden in Soest - zelfs de Ich- thuskerk-gemeente, in de wandeling aangeduid als de "gereformeerde bon- ders" en bepaald geen bolwerk van mo derne ideeën - heeft zich in de afgelo pen jaren kennelijk steeds minder her kend in het karakter van de Vrienden diensten, al werden ze dan ook juist in dit kerkgebouw gehouden. Alleen de christelijk gereformeerden zijn als enige "steunende" kerk voor de samenkom sten overgebleven. Wensen Dat wordt bevestigd door ds. J.W. Schoonderwoerd, de plaatselijke christelijk gereformeerde predikant. "Wij beraden ons nog op de nu ontstane situatie. De Vriendendiensten draaien overigens nog, en het is niet óns initia tief geweest om de samenwerking te beëndigen. Wij hebben altijd achter de diensten gestaan en delen de kritiek van de andere kerken niet, al hadden wij ook wel onze wensen en zouden we wel eens over de inhoud willen spreken. Het kontakt was niet optimaal," aldus ds. Schoonderwoerd, die verder laat weten dat de kerkeraad intussen wel al van gedachten heeft gewisseld over de recente ontwikkelingen. "Maar we zijn er nog niet helemaal klaar mee." Gevraagd naar commentaar en naar de eventuele verdere toekomstplannen voor de Vriendendiensten, hult de evangeliesatiecommissie zich in een op merkelijk stilzwijgen. Bij monde van de heer M.L.Lock laat de commissie we ten dat zij geen mededelingen kan doen omtrent de inhoud en de achtergronden van de publikaties in Soestterkerk (het gezamenlijke kerkblad van hervormd en gereformeerd Soest) over de kwes tie. "Aangaande de eventuele voortzet ting van deze diensten is overleg gaan de, waarover wij geen mededelingen kunnen doen," aldus de heer Lock. In de afgelopen wintermaanden heeft de afdeling Groen en Recreatie van de dienst Gemeentewerken het bomenbe- stand in Soest en Soesterberg kritisch beoordeeld. Helaas valt er niet aan te De Deense vormgevefs van beeld en geluid 'n klasse apparaat bij 'n topdealer Schoemaker is dealer van B&O voor Soest. Kleuren TV, video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 ontkomen dat de komende weken een aantal bomen gekapt moet worden, deels omdat een aantal door ziekte "breukgevaarlijk" is geworden en deels omdat een dunning moet plaatsvinden om de duurzame soorten meer kansen te geven. De werkzaamheden zullen in de periode half februari tot april wor den uitgevoerd. De dunning zal hoofdzakelijk plaats vinden in de woonwijken Smitsveen, Klaarwater en Soesterberg. De breuk- gevaarlijke bomen bevinden zich voor namelijk langs de doorgaande routes, zoals bijvoorbeeld langs het gedeelte Soesterbergsestraat vanaf het kruispunt met de Ossendamweg/VondeJJaan richting Soestduinen. In de wijk Soest-Zuid wordt op ver schillende plaatsen een aantal zieke en kwijnende bomen gekapt en op de Mei- Ook langs de Soesterbergsestraat zul len enkele breukgevaar lijke bomen het veld moeten ruimen. doornweg enkele enorm lange storm- gevoelige populieren. Niet in alle gevallen kan een herbeplan ting plaatsvinden. Dit in verband met de omgeving en de groeimogelijkhe den. Bij de te kappen bomen zitten ook de 13 grove dennen die in het plan Wostok (Soesterberg) weggehaald worden en de 18 bomen die op het gedeelte Soes terbergsestraat tussen de Birkstraat en het kruispunt VondellaanOssendam- weg zullen verdwijnen. Op deze twee plaatsen komt een volledige herplant, waarvoer in een eerder stadium al een beslissing is genomen. Sinds de invoering van een duidelijke registratie bij de Soester politie tekent zich een daling af van het aantal geval len van vernieling. Uit de cijfers, die vorige week werden vrijgegeven, blijkt een volgens de werkgroep anti-vanda- lisme "gunstige ontwikkeling". Het aantal aangiften van vernielingen daalde in 1986 van 387 naar 330. Het totale schadebedrag zakte van 148.354 gulden in 1985 naar 137.320 gulden vorig jaar. De politie beschikt niet over duidelijke cijfers van 1984, maar wel over het tota le schadebedrag als gevolg van vanda lisme in 1983. Toen was het 174.646 gulden. Pas sinds 1 januari 1985 wordt het publiek gestimuleerd in elk geval aangifte te komen doen van een vernie ling. Sinds de invoering van de registratie zou een stijging van het aantal gevallen alleen daarom al in de lijn der verwach tingen hebben gelegen, zo redeneert de werkgroep. Ook de gevallen die tot die tijd niet ter kennis van de politie werden gebracht, maar bijvoorbeeld wel bij de gemeente werden gemeld, worden te genwoordig mee-gerekend. Dat desondanks er juist sprake is van een daling, zowel in aantallen als in schade, beschouwt de werkgroep mede als een positief effect van haar inspan ningen om het vandalisme in Soest te rug te dringen. Overigens zijn er in het afgelopen jaar minder daders aange houden dan in 1985. Toen werden er nog 18 in de kraag gevat, vorig jaar wa ren het er maar 11. De werkgroep heeft de cijfers nader geanalyseerd. Daarbij tekent zich vrij duidelijk af dat de meeste vernielingen plaatsvinden in de periode rond mid dernacht, ofschoon ook de periode na schooltijd (16.00 uur) en het avondeten een flinke piek laat zien. Duidelijk wordt ook dat het vooral in het week einde meestal raak is. Uit het vrij gedetailleerde overzicht van het aantal meldingen, verdeeld naar maand, schadebedrag en wijk blijkt overigens een tamelijk willekeurige spreiding. Januari 1986 telde bijvoor beeld 40 meldingen (in 1985 47) met een schadebedrag van 9.225 15.069). In mei kwamen 38 meldingen binnen (hetzelfde aantal als in 1986), met een schadebedrag van 24.075 (ƒ20.455 in 1985). In maart en oktober zakten de vandausme-meldingen van resp. 50 naar 18 en van 41 naar 18. De auto's bleken overigens ook in 1986 de meeste aandacht van de vandalen te krijgen: 110 maal. In 1985 was dat 106 maal. De vernielingen aan gebouwen (ook scholen) betreffen in het algemeen het ingooien of het kapot schieten van ruiten. Bij een inbraak die in de nacht van vrijdag op zaterdag j.1. plaatsvond in een woning aan de Van Beuningenlaan hebben de beide daders de bewoner, de 58-jarige A. van D., overvallen en hem op het bed in zijn slaapkamer vastge bonden en gekneveld. Zij gebruikten drie handboeien om zijn handen en voe ten vast te binden, snoerden hem de mond met een stropdas en deponeerden hem zo op zijn buik op het bed, waarna er een sprei over zijn hoofd werd ge wikkeld. De politie kon de man enige tijd later uit zijn benarde situatie bevrijden, zij het dat er een betonschaar aan te pas moest komen om de boeien door te knippen. Het slachtoffer liep overigens geen letsel op. De politie werd omstreeks 01.00 uur ingeschakeld dooreen beveiligingsfirma, waar het overgaan van het alarm was gesignaleerd. Toen de politiemannen het huis naderden hoorden zij weliswaar iemand in de omgeving zich verwijderen, maar een eerste onderzoek leverde niets op. Wel bleek de achterdeur van het pand geforceerd te zijn. Daar stond een videorecorder, kennelijk door de da ders neergezet om hem mee te kunnen nemen. Bij verder onderzoek trof de politie de bewoner van het pand in zijn slaapka mer aan. Deze kon na zijn verlossing mededelen dat hij ongeveer een half uur eerder de twee mannen in zijn huis had aangetroffen. Van hen ontbrak overi gens op dat moment elk spoor. De politie volhardde echter in het speurwerk en trof omstreeks 03.30 uur aan de Bartolottilaan een auto aan, waarin een man lag te slapen. Hij werd aange houden en verhoord, waarbij hij bekende bij de inbraak betrokken te zijn ge weest, zij het slechts zijdelings, omdat hij alleen op de uitkijk had gestaan. Waarom de man, een inwoner van Amsterdam, zich aan de Bartolottilaan bleef ophouden is nog niet duidelijk. Het kenteken van de auto stond overigens op naam van een andere inwoner van Amsterdam. Deze is later die nacht door de politie van de hoofdstad aan gehouden. In verband met het onderzoek heeft de politie nog geen verdere mededelingen kunnen verstrekken. Wel staat vast dat de beide aangehouden Amsterdam mers resp. 20 en 48 maal wegens gepleegde misdrijven in de politieregisters voorkomen. ONWIJS GAAF Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Bejaarde vróuw gewond bij val De 75-jarige mevrouw M.M. uit Soest raakte vorige week licht gewond toen zij op het NS-station Soestdijk uit de (stil staande) trein viel. Het ongeluk gebeur de toen ze de trein wilde instappen. Met klachten over pijn in de heup werd ze per ambulance naar Zonnegloren over gebracht. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874 HARTJE-ZUID Een wereldprimeur in Soest, dat moesten we meer hebben. We nodigen je van harte uit om met Mark dit nieuws te komen vieren. SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN De door het gemeentebestuur aan de bevolking van Soesterberg toegezegde infor matieavond over de geluidsoverlast van de enige maanden geleden opengestelde Rijksweg A28, wordt op donderdag 28 februari 's avonds om half acht in De Hoek steen, Buys Ballotlaan 2 te Soesterberg gehouden. Op die avond zullen vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat informatie verschaf fen over de geluidsaspecten van de nieuwe rijksweg en zullen ze de voorlopige re sultaten van de metingen van de geluidsproducktie bekend maken. Bewoners van Soesterberg, die in de omgeving van de R. W.28, wonen zijn van har te welkom. Fietster gewond bij aanrijding De 20-jarige mej. E.H. uit Amersfoort raakte vorige week gewond toen ze met haar fiets op de Dorresteinweg werd aangereden door een auto, bestuurd door de 18-jarige B.G. uit Soest. Deze reed uit een uitrit de rijbaan op, waarna hij de fietster schepte. Zij viel en moest met verwondingen aan een knie en aan het hoofd per ambulance naar de Lich tenberg in haar woonplaats worden overgebracht. Insluiper slaat slag aan Van Goyenlaan Doordat een familielid waarschijnlijk verzuimd had de slaapkamerdeur naar het balkon af te sluiten moest een be woonster van de Van Goyenlaan vorige week onder ogen zien dat haar siera den, die ze in een doosje bewaarde, wa ren gestolen. Mevrouw A.P. stelde de politie op de hoogte, die geen sporen van braak aantrof. Tevens verdween een drietal bankchèques, alsmede een hoeveelheid muntgeld. Morgenavond vindt de maandelijkse vergadering van de Soester gemeente raad plaats in de aula van het Griftland College aan de Noorderweg 79. Aanvang 19.30 uur. De agenda luidt: 1Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 17 november 1986. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel tot benoeming van een aantal (plaatsvervangende) leden van commissie Welzijnsplanning. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de vervanging van randapparatuur op de gemeentelijke huisdrukkerij. 6. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor het uitvoeren van een con trole op de naleving van de Verordening hondenbelasting en tot vaststel ling van aangiftebiljetten. 7. Voorstel tot het vaststellen van een verordening als bedoeld in artikel 10 van de Kampeerwet. 8. Voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluitr(Landelijk:Gebied). 9. Voorstel tot wijziging van de Verordening Geluidhinder (binnentreding woningen). 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanleggen van een aantal oversteekvoorzieningen. 11. Voorstel tot het verlenen van gemeentegarantie op een door de Algemene Radio Omroep Soest aan te gane geldlening van f 50.000,- in verband met de aanschaf van noodzakelijke radio-apparatuur. 12. Voorstel tot a. vaststelling bedragen per leerling voor het jaar 1987 als be doeld in artikel 189, lid 5 van het besluit buitengewoon onderwijs 1967 voor de Prof. Fritz Redlschool en de Kwikstaart: b. vaststelling van het bedrag per leerling aan administratiekosten. 13. Voorstel tot het verlenen van medewerking als bedoeld in artikel 74 van de Wet op het basisonderwijs aan het bestuur van de Vereniging voor Protes tants-Christelijk Onderwijs te Soest voor het vervangen van het hekwerk om de speelplaats alsmede vloerbedekking in twee leslokalen van de Sa- vornin Lohmanschool, Driehoeksweg 16 te Soest. 14. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zöneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten in werking brengen en in werking houden van een manege op/in het perceel Becke- ringhstraat 45. 15. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zóneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een pannekoekenbakkerij op/in het perceel Lange Brinkweg 26. 16. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zóneverordening Hinderwet ten behoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een machinale houtbewerkingsinrich ting op/in het perceel Veldweg 2c. 17. Voorstel tot verhuur van grond nabij het gymnastieklokaal aan de Heide weg aan de Tafeltennisvereniging "Shot" te Soest voor de bouw van een ontmoetingsruimte. 18. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het gegrond verkla ren van het door de heer D. van Loon namens de heer J. P. Sluis ingestelde beroep tegen de weigering door burgemeester en wethouders vergunning te verlenen voor het overkappen van het terras achter het pand Burg. Gro- thestraat 37. 19. Voorstel van de commissie voor de beroepschriften tot het gegrond verkla ren van het door de heer D. Scholten ingestelde beroep tegen de weigering door burgemeester en wethouders vergunning te verlenen voor het bou wen van een woonhuis op het perceel Parklaan 53. 20. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een uitkijkplaats nabij de Van Weerden Poelmanweg. 21. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van vorstafdekdekens ten behoeve van de algemenebegraafplaatsen. 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het opheffen van de wateroverlast Overhees. Vanaf 1 maart kunnnn leden van de FNV weer profiteren van hun FNV-be lastinghulp. Zij worden gratis geholpen bij het invullen van hun aangiftebiljet Inkomstenbelasting. Dit is voor velen een groeiend pro bleem, want de belastingbepalingen veranderen voortdurend. Ze worden alsmaar ingewikkelder en onoverzich telijker. De FNV geeft haar leden al jaren de mogelijkheid de kosten van betaalde hulp uit te sparen. Ook in Soest Verspreid over het gehele land staat er ieder jaar een korps van 4500 speciaal opgeleide kaderleden klaar om andere FNV-leden met de belastingen te hel pen. Met behulp van dit korps deden vorig jaar maar liefst 75.000 leden hun voordeel. FNV-leden in Soest en Soesterberg, die van deze service gebruik willen maken, kunnen zich voor het maken van een af spraak melden bij: B.G. v. Hees, Gallenkamppelsweg 15, tel. 02155-14027; P. Spijker, Schaep- manstraat 22, tel. 02155-15695; C. Baars, Postweg 73 (Soesterberg) tel. 03463-3706. Burg. Grothestraat 35 Soest.

Soester Courant | 1987 | | pagina 3