DARTHUIZEN t Zwaantje ^Q)6hann6s\ Zonnegloren schakelt over op 'patiëntgerichte' aanpak STIJLVOL HUWELIJK Soest wil zoveel mogelijk af van onkruid- 'spuiten' TUIN-ADV1ESCENTRUM 't vaardêHwogt WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 SOESTER COURANT PAGINA 11 Politiek in haar Knollentuin Vernieling aan auto R. Zwennes nieuw hoofd verplegingsdienst einüaov Restaurant Voor een goed verzorgd Smitsveen, Klaarwater en Overhees 'proefgebieden' Rooie Vrouwen over roldoorbreking in het onderwijs Hond verijdelt inbraak Onder invloed Alle goede dingen in drieën. Centrale verwarming HET WITTE HUIS M voor doe-het-zelvers Bemesten, waarmee en wanneer? (deel 1) 1981 1984 1983 1981 3C. 1981 1981 1982 1982 1980 door Ane Wandelaar Politiek, ook als het zich op dorpsni veau afspeelt, is een boeiende zaak. Zowel in positief als negatief opzicht. Inhoudelijk gaan veel vergaderingen van de Soester gemeenteraad boven Arie's, om het maar eens populair te zeggen, pet. De onderwerpen die in het Griftland- college ter sprake worden gebracht zijn voor specialisten soms nauwelijks te volgen, laat staan voor buitenstaan ders. Dat is jammer, Arie noch Marie liggen er wakker van. Een tijdje terug hebben ze in groot vertrouwen hun stemmen aan politieke partijen gege ven. Die moeten het, mede namens ons, in de zittende jaren dus maar be kijken en controleren! Incidenteel wekken onze partijen wel eens de indruk dat het in hen gestelde vertrouwen iets vermetels, iets over moedigs, iets onbezonnens heeft ge kend. Donderdag jl. was daarvan, tijdens de laatst gehouden Raadsvergadering, weer eens sprake. Aan de orde kwam o.a. de kwestie, zeg maar het gekrakeel, rond "De Knol lentuin". Een alleraardigst, smakelijk en druk bezocht eet-café, waarvan de eigenaar het in de afgelopen tijd gepresteerd had, zonder voorafgaande goedkeu ring van gemeentelijke instanties, een overkapping te bouwen en in gebruik te nemen... Wie is Arie om de man daarop boos aan te kijken? Zijn zegen heeft ie! Al zou hij een filiaal van De Bijenkorf uit het niets uit de grond laten komen! Van Arie en Marie mag 't. Lang leve het particulier initiatief! Boos, verontwaardigd, zelfs ontdaan, was wel het gros van de politieke par tijen die U en ons vertegenwoordigen. Om de stemming te laten proeven en kele citaten uit de laatst gehouden Raadsvergadering die betrekking heb ben op het onderwerp "DE KNOL LENTUIN". Een CDA-voorman sprak: "Dit is te gek om los te lopen. Hoe vertellen we het de burgers die wel een vergunning geweigerd is?" Bewogen en zorgelijke taak! Of niet soms? Meer praktisch dan boos was WD-er Bert Krijger. "Buurtbewoners hebben niet geklaagd, dus zand er over." Alsof het daar om ging in deze kwestie. Jan Visser, jawel hij weer, sprekend namens Progressief Soest, was geheel ontdaan. "Je kunt hier je gang maar gaan. De wet opzij zetten! Maar bou wen wat je wilt! Ais je maar voldoende geld hebt om de advocaten te betalen! Dit kan je toch niet maken tegenover alle andere burgers?", vroeg hij zich vertwijfeld af. Jan Visser, een speelse, soms slimme demagogische dorpspoliticus. Een re torisch talent. U en ik, wij weten ai sinds jaar en dag dat wat het bouwen betreft aan-rot- zooien er niet bij is. Van kippehok tot dakkapel, er wordt op U gelet. Ook weten we dat rechtsbijstand in onze- voor-bijna-alles-wordt-gezorgd-staat tegen een minimale vergoeding bij een rechtswinkel, dan wel met een bewijs van onvermogen te krijgen is. Ere wie ere toekomt; de partij van Jan Visser hield zeer konsekwent voet bij stuk. Tegen de goedkeuring dus! De verantwoording daarentegen die de verantwoordelijke wethouder, de heer G. Plomp, aflegde was er een die het in Carnavalstijd prima gedaan zou heb ben. "Dit kan niet. Het is volstrekt onjuist", liet hij zonder blikken of blozen weten. "Dit soort zaken zijn niet zo maar te regelen met ambtenaren en politici.4' Zijn gelijk bestond uit vijftig procent. Niets te regelen met ambtenaren, wel daarentegen met sommige politici. Uitgerekend wethouder G. Plomp stemde, na zijn dappere en waarschu wende taal vóór, met in zijn kielzog de gehele WD - fractie, twee CDA-ers en een politiek onwel geworden P.v.d.A-er. Uitkomst: de eigenaar van "De Knol lentuin" was letterlijk en figuurlijk in "De Knollentuin". Eén dag later werd de operette voort gezet. Alsof er van een precedent geen sprake was werd de nieuwe eigenaar van bar-café THE QUEEN, op het matje geroepen door gemeentelijke in stanties. De man had geklust rond en binnen zijn nieuwe zaak, zonder ver gunning overigens, aan wat Maduro- damachtige veranderingen, welk werk op bevel van hogerhand (gemeente Soest) terstond diende te worden ge staakt, aangezien ook dit klusje een bouwvergunning zou vereisen. Zit het leven dan toch zo in elkaar, zo als Arie's wijze, onvergetelijke moeder wel eens met enige bitterheid vaststel de? "De een mag een paard stelen, de an der mag er aan het hek niet naar kij ken!" Over retoriek gesproken Arie? Enfin, we wachten af! ARIE WANDELAAR P.S. Arie heeft ook nog een foto onder ogen gekregen waarop wethouder G. Plomp staat afgebeeld; een glas drin kend in "De Knollentuin" na afloop van de bewuste Raadsvergadering. Om het te vieren zeker? Onbekenden hebben in het weekeinde vernielingen aangericht aan de auto van R.S. uit Soest. De wagen stond op het parkeerterrein aan de Veenbesstraat. De motorkap en het kofferdeksel wer den met een scherp voorwerp bekrast. "Wat me boeit is vooral de ontwikke ling van de organisatie binnen het zie kenhuis. Daarom is Zonnegloren voor mij ook een uitdaging, ondanks de wat onzekere toekomst, waarvan ik me wel afvraag of het zo'n vaart zal lopen. In het plan van mevrouw Gardeniers moesten er meer dan tien ziekenhui zen dicht. Bij mijn weten is dat nog maar met één ziekenhuis gebeurd... Nee, Zonnegloren is springlevend!" De heer R. Zwennes, het nieuwe hoofd van de verplegingsdienst in Zonneglo ren, spreekt vooral die laatste woorden met onverholen geestdrift uit. De man die deze belangrijke functie "aan de binnenkant" van Zonnegloren sinds 1 november vervult - als opvolger van mevrouw Goudriaan - is dan ook best te spreken over zijn nieuwe baan en de omgeving waarin hij werkt. "Ik wilde graag nog eens iets met nieuwbouw doen, en zoveel ziekenhuizen met bouwplannen zijn er niet in Nederland, ook al is 't wel een gokje als de Oelte niet doorgaat. Bovendien trekt een klein ziekenhuis me erg aan; je hebt meet kontakt met de medewerkers en de communicatielijnen zijn kort." Een management-functie, zo karakte riseert hij zijn werkkring bij Zonneglo ren, al startte hij zijn loopbaan destijds als "gewone" verpleegkundige. De heer Zwennes (37) is een geboren Hagenaar en volgde de opleiding in het Leyen- burg-ziekenhuis in de stad waar zijn wieg stond. Daarna sloeg hij echter een andere weg in en volgde diverse oplei dingen in de managementsfeer. "Op een goed moment merkje toch ook zelf waar je kwaliteiten liggen. Vroeger al organiseerde ik graag dingen, en dat ontwikkelt zich. De bed-verpleging gaf me eerlijk gezegd te weinig voldoening en ik ben me toen meer gaan bezighou den met de organisatie. Dan liep ik wel eens te mopperen op m'n superieuren, tot ik hoorde: maak net maar eens waar. En dat heb ik gedaan..." Zijn loopbaan bracht hem via Hoorn - waar hij nog woont, want pas komende zomer vestigt hij zich met vrouw en dochter definitief in Soest - en het Mari nehospitaal in Overveen naar Amster dam, waar hij de laatste tweeëneenhalf jaar hoofd van de verpleging in hét Juliana-ziekenhuis was, tot het opging in een nieuw ziekenhuis. Bij het fusie- en integratieproces was hij sterk be trokken. Als schakel tussen de directie en de af delingshoofden heeft hij ook in Zonne gloren een belangrijke functie. Niet al leen heeft hij een adviserende en bege leidende taak, maar hij speelt ook een stimulerende rol in de "vertaling" van de nieuwe ontwikkelingen in de ver- pleegzorg naar Zonnegloren. "Er is landelijk en maatschappelijk veel in be weging, en het is mijn taak om te zien wat haalbaar is om daarvan hier door te voeren," legt hij uit. Omschakeling Als voorbeeld wijst de heer Zwennes op de omschakeling van een taakgerichte naar een meer patiëntgerichte verple ging, waarmee overigens in Zonneglo ren al een begin is gemaakt. "We zitten nog in het experimentele stadium, maar het tekent zich intussen al duidelijk af en het krijgt steeds verder gestalte. Het doel is uiteindelijk verbetering van de patiëntenzorg, maar tegelijk is dat ook het uitgangspunt. In de oude opvatting had elke verpleegkundige een stukje van die zorg, waarbij niemand eigenlijk een volledig beeld kreeg van de aan zijn of haar zorg toevertrouwde patiënten. De patiënt zag zoveel verpleegkundi gen om zich heen, dat hij nauwelijks wist wie wie was en wie er verantwoor delijk was. Dat werkte demotiverend, zowel bij de verpleegkundige als bij de patiënt. Nu gaan we dat 180 graden draaien." De heer Zwennes legt vervolgens uit dat de "teamverpleging" als organisa tiemodel in Zonnegloren wordt inge voerd. "Dan heb je voor een x-aantal patiënten een team verpleegkundigen, waarbij de taken door elkaar heen lo pen. Om een voorbeeld te geven: als de patiënt een pilletje nodig heeft hoeft er geen éndere verpleegkundige meer te komen." Belangrijk in die nieuwe aanpak is dat Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 kontoor KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines de patiënt centraal komt te staan. In overleg met de patiënt wordt ook een "verpleegplan" opgesteld, waarin het doel van de verpleging wordt vastgee- legd en ook de stappen die daarnaar moeten leiden. "Het voordeel is dat de patiënt inzicht krijgt en inspraak heeft, maar dat er op de afdeling zelf ook een beter werkklimaat ontstaat, omdat de verpleegkundigen niet meer zo routine matig steeds dezelfde werkzaamheden hoeft te doen en de patiënt ook beter leert kennen. En omgekeerd natuurlijk ook: die krijgt een veel minder 'onper soonlijke' behandeling. Vroeger kreeg een patiënt misschien wel tien verschil lende verpleegkundigen om z'n bed, straks zijn het er misschien nog vier." Geen brokken maken De omschakeling van de ene naar de andere aanpak is geen zaak die van het ene op het andere moment tot stand komt. "Het moet ook gedragen wor den," aldus de heer Zwennes. "In spraak is belangrijk, want het brengt voor de verpleegkundigen heel wat met zich mee, ook in de zin van bijscholing: discussievaardigheid, vergadertech niek. Het moet verder allemaal ook zorgvuldig en doordacht gebeuren, want je moet natuurlijk geen brokken maken. Anders krijg je een gigantische onrust, en de patiëntenzorg mag er nooit onder lijden." Voor de specialisten wordt het er niet eenvoudiger op, erkent Zwennes, maar daar staat tegenover dat de artsen-visi tes "inhoudelijk" beter zullen worden. "Ook voor hen is het een kwestie van inburgeren, maar er heerst hier een enorme bereidheid, ook van die kant. Ik ken voorbeelden van ziekenhuizen waar de specialisten de ontwikkelingen gigantisch tegen zitten te houden, maar dat is hier gelukkig heel anders." Hij is ervan overtuigd dat ook de pa tiënten gaan merken dat de zorg voor hen wordt "geoptimaliseerd". Voor het behoud van de goede werksfeer in het ziekenhuis is dat van groot belang, en niet minder ook voor de "reputatie" van Zonnegloren. Zwennes: "Het lijkt me vreselijk om straks bij de bakker of de slager in de winkel te horen dat Zon negloren toch maar niks is. Kritiek is natuurlijk altijd welkom, onder het motto: 'Hebt u klachten, zeg het ons - hebt u ze niet, zeg het anderen'. In dat verband wijst hij ook op de enquêtefor mulieren die eike patiënt bij opname krijgt aangereikt. "Dat geeft ons veel in formatie over de manier waarop de pa tiënt aankijkt tegen de gang van zaken binnen het ziekenhuis." Verder noemt hij de nieuwe "patiëntengids", die over enige weken verschijnt en "wel wat meer is dan alleen maar een wegwijs- gidsje voor Zonnegloren". Renovatieplan Voor hem zijn al die ontwikkelingen bewijzen van het feit dat Zonnegloren inderdaad "springlevend" is. In dat ver band noemt hij ook het renovatieplan dat binnenkort van start gaat en waarbij o.m. de sanitaire voorzieningen aan de eisen van een moderne patiëntenzorg worden aangepast. Ook dit past - heel praktisch - in het streven om meer reke ning te houden met de behoeften van de individuele patiënt. De patiënten wor den voor de verpleegkundigen wel "be werkelijker", geeft hij toe, ook al door het streven naar kortere opnames. "Dat betekent dat de werklast toeneemt, en in dat verband is de eerste-lijns zorg weer zo belangrijk." Met de vertegen woordigers daarvan is overigens ook in zijn ondervinding het kontakt uitste kend. In zijn bedrijfsleiders-functie bij Zon negloren is hij ook betrokken bij de werving en de selectie van het perso neel. Blij is hij met het feit dat het "slechte imago" van het beroep van de verpleegkundige op Zonnegloren geen nadelige effecten heeft. "Het beeld be staat dat leerling-verpleegkundigen ei genlijk alleen maar worden opgeleid voor de WW. In veel ziekenhuizen wer den afgestudeerde leerlingen ontsla gen, maar er is nu een duidelijk tekort. Als er niets verandert neemt dat straks gigantische vormen aan; alleen als van af nu één van elke zes mavo/havo schoolverlaters voor het beroep van verpleegkundige kiest kan dat tekort in het jaar 2000 worden voorkomen." In Zonnegloren speelt dat allemaal niet. "Toen ik hier kwam waren er zeven va- katures voor gediplomeerde verpleeg kundigen; die zijn per 1 april a.s. alle maal opgevuld, óndanks de onzekere toekomstvoorspellingen voor Zonne gloren," onderstreept hij. In januari is de opleiding weer gestart met zes leer ling-verpleegkundigen en voor de op leiding die in september begint zijn er zo'n veertig sollicitaties binnengeko men. Ook dat is een teken van de ge zondheid van het Soester ziekenhuis: "Zonnegloren is nog altijd een aantrek kelijk ziekenhuis om te werken. Zo'n groot personeelsverloop als in de grote ziekenhuizen is hier onbekend. Daar ben je een nummer, en Zonnegloren heeft juist iets knus..." Voor informatie: tel. 1 38 07 De gemeente Soest wil binnen onge veer vijf jaar de toepassing van chemi sche onkruidbestrijdingsmiddelen - het "spuiten" - tot een minimum heb ben beperkt. Alleen in de bossen is een volledige afschaffing van het ge bruik van chemische middelen niet mogelijk, al kan het door het conse quente beheer eveneens tot een mini mum worden gereduceerd. Dit staat in de notitie chemische on- kruidbestrijding, die B. en W. van Soest aan de commissie milieubeheer en de gemeenteraad hebben voorgelegd. Zij stellen daarin voor gedurende driejaar een proef te nemen met alternatief be heer als start van een geleidelijke over gang naar alternatieve onkruidbestrij- ding in de hele gemeente. De kosten daarvan worden in het eerste jaar ge schat op ruim 92.000 gulden. De notitie gaat onder meer in op de vraag of er eigenlijk wel sprake is van het bestaan van onkruiden. Vaak zijn er bepaalde redenen om een bepaalde plantengroep op een bepaalde plaats niet te willen. Deze plantengroei wordt om die reden en op die plaats dan vaak als onkruid beschouwd, aldus B. en W. Vanwege de aard en de omvang van het totale groenbeheer hebben wijzigingen in het beleid gevolgen voor het perso neel, het milieu, de kwaliteit, de finan ciën en de visuele waarde van het groen. Proef Ervaring met alternatieve methoden is er in Soest niet. B. en W. zijn van oor deel zijn dat een proef met drie verschil lende methoden gedurende driejaar in het gebied Soesterveen (de wijken Smitsveen, Klaarwater en Overhees) moet worden gehouden. In die jaren wordt in één wijk de on- kruidbestrijding op de huidige, traditio nele wijze toegepast, dus met chemi sche middelen; in een andere wijk wordt de bestrijding handmatig of ma chinaal aangepakt, en in de derde wijk wordt een alternatieve manier van on- kruidbestrijding toegepast door middel van een alternatief beheer met bodem bedekkers, zoals kruiden. Momenteel worden in Soest selectief en in beperkte mate zowel in het openbaar groen en op de openbare verharding als in de gemeentelijke bossen chemische onkruidbestrijdingsmiddelen toege past. Hiervoor zijn niet-chemische al ternatieven aanwezig, maar deze zijn in een aantal gevallen erg kostbaar. Daar door wordt veelal uit financieel oog punt de voorkeur gegeven aan een che mische bestrijding, boven bij voorbeeld schoffelen, mechanische bestrijding, vegen (straten en trottoirs) en maaien. Aan de hand van de gegevens die mo menteel ter beschikking zijn, is ook voor Soest niet te bepalen wat de finan ciële consequenties zijn bij overgang naar een alternatieve onkruidbestrij- dingsmethode. Wel kan worden gesteld dat de kosten hoger zijn dan bij beheer met chemische middelen als men bij een alternatief beheer dezelfde eisen blijft stellen aan het uiterlijk van plantsoen en bestratingen. Immers, in dat geval moet het onkruid mechanisch (hand matig of machinaal) worden verwij derd. Prunus In de notitie gaan burgemeester en wet houders ook in op de bestrijding van prunus (Amerikaanse vogelkers of bos- pest) in de bossen. Vooral door de Roundup-affaire, waarbij onzorgvuldig spuiten werd vastgesteld die de ge meente een veroordeling door de rech ter opleverde, is de prunusbestrijding in 1986, achterwege gebleven. De ver wachting is echter, dat een consequente behandeling nog enige jaren noodzake lijk is. In Soest is ongeveer 540 hectare bos. In de afgelopen jaren is met subsidie de agressieve groei en uitbreiding van de prunus zodanig bestreden, dat bij nog zo'n 25 hectare bosopstand de prunus in het laatste stadium van bestrijding is gekomen. Dit jaar zal deze 25 hectare worden behandeld door een speciale (stobben) behandeling en incidentele bladbehandeling (met de rugspuit). Daarmee is dan de totale prunusbe groeiing zo goed als onder controle ge bracht. In 1988 en de daarop volgende jaren vindt de prunusbestrijding in de totale bosopstand in eerste instantie handma- Vanwege de hiervoor benodigde man kracht blijft uit efficiëncyoogpunt inci denteel een stobben- of bladbehande ling noodzakelijk. Mogelijk kan de in schakeling van vrijwilligers bij het uit trekken van de prunus een uitkomst bieden, aldus aldus B. en W. In het gebouwtje van Amnesty wordt nogal eens ingebroken. Vorige week dinsdagavond was het weer raak, maar ditmaal ging het om een 'kraak' van het goedaardige type. De rooie vrou wen kwamen er, in gezelschap van een paar gasten, praten over rolgedrag in het onderwijs. Daartoe hadden zij, te gen hun gewoonte in, een man uitge nodigd: Wim van Holstein, schoolbe- geleider. Het gesprek werd ingeleid met een dia serie over 'de Boei', een basisschool in Leusden. De dia's illustreerden trefze ker de grote verschillen in benadering tussen jongens en meusjes. Ook de taakverdeling tussen mannelijke en vrouwelijke leerkrachten leverde veel herkenning op: net als thuislHoe door breek je die rolpatronen, zö dat kinde ren vrijer worden om te kiezen welk ge drag bij hun persoon past? Voor Wim van Holstein was het heel eenvoudig een zaak van bewustmaking te beginnen bij de leerkrachten en het scheppen van een pedagogisch klimaat. Door kinderen serieus te nemen en veel met ze te praten ontwikkel je hun kri tisch denkvermogen. Mensen die zelf standig leren oordelen komen daarmee ook vrijer te staan tegenover vooroor delen. Zo leren kinderen oude gewoon ten minder vanzelfsprekend te vinden en nieuwe gedragsvormen makkelijker te accepteren. Dit bepaalt hun houding tegenover emancipatorisch gedrag, ho moseksuele liefde, andere cultuurge woonten, vrede en veiligheid e.d. Een mooi verhaal. Voor de aanwezige vrouwen net iets të mooi. Hier blijken de theorie en de praktijk vaak weer niet logisch aan te sluiten. Rol-gedrag wordt niet alleen door de sekse bepaald, maar is dat vaak al. Ook in een vrijere keuze situatie tonen meisjes toch vaak een grotere voorkeuze voor poppenspel dan voor autootjes. Verder valt in de hofmakerij tussen jongens en meisjes, sinds de oertijd, vaak opvallend weinig verandering te bespeuren. Op een be paalde leeftijd staan de voorkeuren van kinderen ook nog eens extra onder druk van groepsnormen. Bovendien: verschillen tussen mannen en vrouwen hebben soms ook wel iets De dader van een inbraak in de woning van de familie S. aan de Den Blieklaan had maandagnacht niet veel geluk. De bewoner werd wakker omdat de hond begon te blaffen. Hij ging beneden een kijkje nemen nadat hij de deur had ge hoord. Er bleek een raampje te zijn ver nield. De bewoner hoorde nog iemand op een bromfiets wegrijden en het ver moeden bestaat dat dat de dader was, die van verdere euveldaden maar had afgezien. Op de Dalweg hield de politie maan dagavond de 54-jarige J. de V. uit Soest staande, nadat rijn rijgedrag de aan dacht had getrokken. De man moest blazen en bloeden en kreeg een rijver bod en een proces-verbaal. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Installatiebedrijf j. cornelisse bv. c Tel.(02155)13014-12577 aardigs. Zo tonen vrouwen zich vaak andere leiders dan mannen. Een vrou welijke schooldirecteur vertelde tevre den dat rij toch een andere inbreng heeft dan haar mannelijke voorganger. Vrouwen investeren meer aandacht in de samenwerking met anderen.Dit komt de teamvorming op school ten goede. Ook staan vrouwen minder gauw op hun strepen, waardoor ze toe gankelijker worden voor de kinderen en hun ouders. Wil je die verschillen opheffen? Zou dat een positieve verandering betekenen? Bovendien stuiten veranderingen vaak op grote weerstanden. Niet iedereen bezit de moed en de kracht om die te be vechten. Dus is er altijd een kleine kop groep van onverbeterlijke verbeteraars. Tegenover een grote meerderheid die het beter vindt om onverbeterlijk te blij ven. Alleen rigoureuze wonderen of rampen, zoals de uitvinding van de anti conceptiepil of massale werkloosheid, wil de mensheid nog wel eens in bewe ging brengen. Maar dan zijn de veran deringen ook vaak onontkoombaar. Een sombere boodschap wellicht? In ieder geval een boodschap die ons leert hoe mensen, in tijden van verandering, vooral zichzelf blijven. De vrouwen gin gen dan ook, aan het eind van de avond, opgewekt weer op huis aan, mogelijk gesterkt door de gedachte: de ware wijsheid schuilt niet in het antwoord, maar in het formuleren van de vraag (Socrates). Vrogger haawwe op Soest un haarstik- ke goeie braangdweer. Ze haadde wel niet zo'n grote vloot woages as noeng, moar as ter braangd waas, daan woare ze d'r aal veurdaat ut begong. En noeng hewwe nog meer rooie woages as sjuf- feurs en daan ben zepaas bie de braangd as 'i aal brangt. Ze hebbe un echte ka zerne met un zooi spulle d 'rin, woardaat un grote staad jaloers op ken weze. 't Is aal un heule tied 'eleje, daat de sirene gong as ter braangd waas en daan reje wullie as jonges zo haard as we kongde op de fiets noar de Laange Brink om te kieke "woar ut waas". Voak woare we d'r tegeliek met de vriewillegers, die ok op d'rfietsie kwoame ansprinte en daan smete ze die neer en ze woare as de blik sem vurt met die eejne motorspuut. Noeng hebbe die maanne un piepertje op zaak en as daat aafloopt daan staape ze in de automobiel en rieje op de Brink an. Sommige kaarre moar meteejn noar de plek woar de rooie hoan stoat te koa- kele, moar ut duurt aallemoal laanger veurdaatter woater uut de slaange komt. Wij je wel gleuve, daa'k glaad beduusd waas toen 'k daat in ongze kraangt ge- woar wier? Hoe ouwd dochte jullie daat die "nieuwe" braangdweerkazzerne waas? Zaa'k je zeige. Aal heulemoal nog geenj twintig joare! En daat het toeng waat 'ekost! Kappitoale. Net zo as ut kluphuus vaan gemeentewaarke. Daat waas aallemoal 'ebouwd mettut oog op de toekomst, zeeje ze vaan de ge- meengte. Daan hadde ze zeker geejn goeie oge of ze kongde niet over de Neng heejn kieke of ze wiste niet daat Soest die kaangt uutgreuïde met ze flatte en hoffe, Tromsloagers, kloarinetteen Turfddre- ve. Moar ik vaalt heulemoal vaan me verboazing aaf a'k leest daazze daan moar effe de heule braangdweerburcht wille verhuze. Waat betreft de vloot woages zouwe ze daat omtrent wel in ei- ge beheer kenne uutvoere en daan kompt de Laadderwoage ok weer goed vaan paas. Moar waar heejn Ok aal bo- ve op de Neng zeker? 't Wordt voorte- meej haarstikke gezellig op de Neng. Kriege we d'r toch nog un staadscen- trum, waant 'Roadhuus zouw d'r ok komme. Loat ik noeng toch aaltied 'edacht hebbe daat in de huze an de Schaans aallemoal braangdweermaan- ne woengde? Niks heur, doar woneaan- gdere Soesders, die d'r niet bie heure. Hetter wel es iemaangd bekeke of ze geejn huze bove op ut daak vaan de cen- troale kenne zette? D 'r ben zaat aamte- noare bie gemeengtewaarke, die baar mooi kennen tekene, zaa'k ut ze us vroage? Daan mo'k gauw weze waant metpaasse en mete wordt de meeste tied verslete en de rooie hoan ken geejn klok kieke. Om ut uutrukke vaan de spute te bespoeige willezeprobereom d'r nog us un poar woages bie te neme met zwoai- laamped'ropom de sjuffeurs gauwer an de Brink te kriege. Weljoa, nog meer woages d'r bie. Ajje 'tming vroagt, daan mo'k zeige, daat ajje ut heule woage- paark vaan de braangdweer, gemeeng tewaarke en 't gaasbedrief bie mekoar zet, daan staot doar un rie woages, zo laang as de heule Laange Brink laang is, moar daan wel heejn en weer. In juni goat de gemeengte proateover de ciefers op ut huusvesting rapport. Die het ik aal vaast'esteld: Aallemoal ongvoldoende's Hannes van de Neng Welkom in HotelCaféRestaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In de wir-war van organische en anorganische mest stoffen, die in een schijnbaar onuitputtelijk assorti ment op tuincentra te koop worden aangeboden, raakt de tuinliefhebbers wel eens verstrikt. Als we de kunst- en korrelmeststoffen eens buiten be schouwing laten blijft er nog meer dan genoeg over waar we ons in kunnen verdiepen. De komende afle veringen van de tuintip wil ik graag het gangbare sorti- v ment meststoffen en bodemverbeteringsprodukten bespreken, laten we om te beginnen het verschil tussen tuinturf en turfstrooisel (ook wel turfmolm genaamd) eens bezien. Turfstrooisel heeft een vrij lichte bruine kleur en is als we het in droge toestand aankopen ook heel licht in gewicht. Het wordt opgegraven uit het hoogveen, de bovenste laag of "bolster" van een veengebied. De ge bruikswaarde van turfstrooisel ligt in het vlak van het afdekken. Het produkt is goed te strooien als afwerk- laag tussen heide en Rhododendron. Direkt na aan plant en daarna ieder voorjaar na de jaarlijkse onder- houdssnoei strooien we op de grond tussen de planten een laagje van zo'n 2-3 cm. dikte. Dit laagje turfstrooi sel dient als zonnescherm voor de erg oppervlakkig wortelende heideplanten; het houdt bovendien vocht vast en gaat onkruidvorming tegen. Door een dek van droog strooisel dringt ook de vorst minder diep in de grond, zodat vorstgevoelige gewassen en bloembollen hiermee beschermd kunnen worden. Let wel, dit werkt alleen als het strooisel goed droog is als het gaat vriezen! De struktuur van de grond tenslotte met na me de water en lucht circulatie) blijft gedurende de winter door zo'n dekentje in een betere conditie, waardoor de hergroei van de planten in het voorjaar beter van start gaat. Als we in het laagveen gaan afgraven krijgen we een produkt dat al wel wat wegheeft van tuinturf. Voordat het ons echter op de tuincentra in zakken als goed ver werkende tuinturf wordt aangeboden moet de ruwe turf eerst goed doorvriezen gedurende een winter. Na dat het produkt eventueel nog een keer wordt gemalen is het gebruiksklaar. Tuinturf is te onderscheiden van turfstrooisel door de veel donkerder kleur. Waar dient tuinturf voor? Doorvroren zwartveen zoals het produkt ook wel ge noemd wordt kunnen we gebruiken om droge grond vochtvasthoudender te maken en om plantgaten van bomen en heesters meer door te werken. Bij de aan plant van heide wordt eveneens een behoorlijke hoe veelheid door de bovenlaag gespit. Dit houdt dus vocht vast en het vergemakkelijkt de pas aangeplante gewassen om door te wortelen. Bovendien ontstaat er door het in flinke hoeveelheden toepassen van tuinturf een andere zuurgraad, hetgeen voor de groei van heide en heide-acbtigen bevorder lijk is. Er moet bij het gebruik van tuinturf altijd worden uit gegaan van het feit dat het praktisch geen voedings waarde bezit. Daarom wordt tuinturf meestal in com binatie met kompost of koemest gebruikt. Volgende week ga ik verder in op een aantal belangrijke grond- verbeteringsprodukten als koemest en kompost.

Soester Courant | 1987 | | pagina 11