Helpt u ook mee? Je hebt perl maart een nieuw plaatje nodig. Wij zorgen datje snel goed verzekerd bent. NEDERLAND 1987 'Bij ons op Soest' WOENSDAG 25 FEBRUAR11987 SOESTER COURANT PAGINA 9 Buurtbewoners in verzet tegen bar-café aan Koninginnelaan de in 1930 afgebroken stelling-korenmolen „DE WINDHOND" weer opbouwen? Vage discussie tijdens 'topberaad' B. W. kiezen niet 'lichtvaardig' voor besloten vergaderingen In S. O.S. -kinderdorp in Bethlehem Nederlandse Protestantenbond hield aktie voor peetkinderen. OPEN HUIS dinsdag 10 en woensdag 11 maart 106 Bevolking Voor het verzekeren van je bromfiets ben je bij de Bondsspaarbank aan het goede adres. Onze premies zijn aantrekkelijk en je wordt snel geholpen. Wij weten alles van verzekeringen, en we maken het niet moeilijker dan nodig is. Kom dus snel even bij ons langs. Voor je het weet, sta je weer buiten: prima verzekerd, en met het plaatje op zak. Bovendien krijg je een gratis houder en bevestigingsmateriaal voor het nieuwe plaatje. bondsspaarbank 5 'Leefbare situatie behouden Ruim dertig bewoners van de Konin ginnelaan hebben, met de milieuver eniging "Soestdijk geen Stankwijk" er bij het College van Burgemeester en Wethouders op aangedrongen niet ak koord te gaan met de realisering van een buitenterras bij bar-café "The Queen" (voorheen "The Queens Club") aan deze straat. De briefschrij vers laten B. W. weten "al genoeg last te hebben van een viertal cafés, al le gelegen aan de Koninginnelaan". De ondertekenaars wijzen erop dat zij in september 1982 al eens aan de bel hebben getrokken wegens de lawaai overlast van de bar. Naar aanleiding van een publikatie in deze krant zegt men helaas weer bij het College te moe ten aankloppen, nu het établissement een nieuwe naam en een nieuwe eige naar heeft. Over de plannen voor een buitenterras merken de briefschrijvers op: "Denkt u zich eens in wat dit in deze dichte woon omgeving voor een overlast zal gaan ge ven. Wij vragen u hiermee absoluut niet akkoord te gaan." In de brief wordt erop gewezen dat de omwonenden last hebben van het la waai van af en aan rijdende auto's, het slaan met autodeuren, het geschreeuw 's nachts van komende en wegrijdende bezoekers en van het live-optreden van bandjes. Verder vraagt men opnieuw aandacht voor het parkeerprobleem ter plaatse. Volgens de briefschrijvers heeft het College per brief van 14 januari 1983 al eens beloofd de mogelijkheden om par keerplaatsen te creëren te onderzoe ken. "Tot op heden is daar niets aan ge beurd. Vandaar dat wij nog steeds grote overlast ondervinden van te parkeren en wegrijdende auto's." Tenslotte attendeert men het College erop dat achter het établissement be gonnen is met bouwwerkzaamheden. "Is hiervoor een bouwvergunning afge geven?" wil men vernemen. "Het mag toch niet zo zijn dat er eenzelfde situatie ontstaat als bij de Knollentuin. Men doet gewoon en de gemeente ziet toe zonder in aktie te komen." De ondertekenaars eisen, indien er geen vergunning is afgegeven, directe stopzetting van de bouw en spreken de hoop uit dat B. W. hen zullen willen helpen de ongewenste overlast op te lossen en beslist geen toestemming te verlenen aan de eigenaar, "daar wij graag een leefbare situatie willen be houden op de Koninginnelaan". De brief is vergezeld gegaan van 32 hand tekeningen. Stichting tot herbouw van de stellingkorenmolen "DE WINDHOND" te Soest. Secretariaat: Birkstraat 106 - 3768 HL Soest Ja, dat wil ik en wens inlichtingen word donateur wil de gouache-reproduktie van Rien Poortvliet af 10,- wil het boekje de stenen Reus op de Zoester Enghaf 20,- wil medewerker worden gironummer 4403522 april heb ik er precies veertig dienstjaren opzitten en dan heb je recht op vervroegd uittreden. Morgen neem ik afscheid in de brandweerkazerne met een eenvoudige receptie. Soest is de zesde gemeente waar ik werkzaam ben geweest. Er kunnen verschillende motieven zijn waarom je van werkkring verandert. In Naaldwijk was het de uitstoot van gassen waar mijn dochter bronchitis van kreeg. In Emmeloord solliciteerde ik naar een grotere gemeente, gewoon als uitdaging. Elke gemeente heeft zijn eigen specifieke problemen. In het Westland had je veel te maken met tuinders, die vrijstelling vragen van militaire dienst, in de Noordoostpolder ook met zijn vele boerenzoons. Hier in Soest speelt dit veel minder. In het algemeen gaat er op de afdeling Bevolking veel veranderen de komende tijd. In Soest zijn alle bevolkingsgegevens sinds 1850 nog aanwezig. De Wet op de Bevolkingsregistratie is van honderd jaar geleden en het kaartenstelsel is vijftig jaar oud op de kop af. Het kaartsysteem verdwijnt helemaal en na 1989 zal alles volgens de nieuwe Wet Gemeentelijke Bevolkings Administratie geautomatiseerd zijn. Ingrijpende veranderingen staan te gebeuren. Dat betekent na 1993 alleen nog maar een landelijk netwerk waarin je automatisch verhuist van de ene gemeente naar de andere als je van woonplaats verandert. Sinds 1986 zijn alle gegevens geheim. De overheid mogen wij geen inlichtingen weigeren, maar als een burger een adres van iemand wil hebben, bellen we op of de betrokkene geen bezwaren maakt. Overigens bestaat er bij particuliere instellingen en bij het bedrijfsleven ook een groot aantal persoonlijke gegevens. Kijk maar naar het computercentrum in Tiel van de banken. Experiment Verkiezingen organiseren heb ik altijd leuk werk gevonden. Het schenkt voldoening als na afloop alles weer is goed gegaan. Ik verwacht wel dat op den duur het stemmen elektronisch gaat gebeuren. Maar het zal niet goedkoper zijn. Het betekent wel minder stembureaus en als het stembureau om zeven uur sluit, is de uitslag om half acht bekend. Nu zit men soms om half elf nog te tellen als het niet klopt. Ik heb twijfels over de noodzaak om de afdeling Bevolking 's avonds voor het publiek open te stellen. Het is al jaren zo, dat iemand die overdag niet kan, zijn paspoort 's avonds kan afhalen bij het politiebureau. De aanvraag kun je ook door een ander laten doen. Rijbewijzen worden over de post toegestuurd. In Amersfoort en in andere plaatsen zijn ze weer met de avondservice gestopt, 't Kan wel leuk zijn voor het publiek, maar wij zijn niet zo enthousiast. De bevolkingsgroep die er gebruik van maakt, schat ik heel klein in. Er komt nu als experiment een proefperiode van vijf maanden. We zullen wel zien. Er zijn zelfs gemeentes, die de uren van openstelling overdag al gaan terugbrengen tot enkele uren! Jan Visser De politieke top van Soest - het Colle ge van Burgemeester en Wethouders en de fractievoorzitters in de gemeen teraad - is het principieel geheel en praktisch in grote lijnen eens over de manier waarop er moet worden omge gaan met besloten vergaderingen. Dat bleek maandagavond tijdens een (openbare) maar nogal vage gedach- tenwisseling tussen alle betrokkenen, voorafgaande aan de vergadering van de commissie ABZ. Aanleiding tot het gesprek was een verzoek van de "linkse" fracties (PvdA, Prog. Soest en D66), die onlangs lieten weten niet bepaald ingenomen te zijn met het toenemende aantal besloten vergade ringen. Over de criteria op grond waarvan er besloten moet worden vergaderd, dus zonder pers en publiek, heerst geen ver schil van mening: wanneer het om per sonen gaat en wanneer er voor de ge meente grote financiële belangen op het spel staan, zoals grondverkopen. De laatste tijd zijn er nogal wat vergaderin gen achter gesloten deuren gehouden waarvan de noodzaak daarvoor niet al te zeer voor hand lag. PvdA-fractie- voorzitter Raymond van Gelder voegde daar maandagavond aan toe dat er ook te vaak "staande de vergadering" nog wordt aangekondigd dat er een besloten voortzetting komt. "Ook daarmee is de openbaarheid van bestuur niet ge diend." Zijn collega Jan Visser (Prog. Soest) noemde als grootste bezwaar dat het College in besloten vergaderingen vaak de opvatting van de commissie "toetst", en die dan later beschouwt als een stuk je besluitvorming. Hij wilde besloten heid tot het absolute minimum beperkt ziep. "En anders bezinnen wij ons op 'tegenmaatregelen'," aldus Visser drei gend. Juist gezond Ook de andere fractievoorzitters na men deel aan de discussie. Meilof (GPV) vond het verwijt van Visser mis plaatst. Hij oordeelde het juist gezond dat hij in besloten vergaderingen mocht "meekijken" bij het ontstaan van de plannen en dat hij in die bijeenkomsten niet werd geconfronteerd met "klaarge- kookte" voorstellen. Bert Krijger jWD) constateerde dat het weliswaar in theorie de commissie is die vaststelt of een vergadering al dan niet een besloten karakter krijgt, maar dat in de praktijk toch meestal het Col lege daartoe uitnodigt. Hij drong aan op voorzichtigheid bij het "polsen" en wil de dat notulen van besloten vergaderin gen voortaan naar rille raadslden ge stuurd worden. Kees Verheus (CDA) vond het "niet di rect een kwalijke zaak" als het College de opvattingen van de commissie tevo ren in beslotenheid peilt. "Als dat uit voorzichtigheid gebeurt heb ik er geen bezwaar tegen. Maar wat niet per sé be sloten hoeft, moet zoveel mogelijk in het openbaar behandeld worden." Burgemeester Scholten liet weten dat in het College elke keer opnieuw een zorg vuldige afweging wordt gemaakt over eventuele beslotenheid. "Dat gebeurt meestal uit voorzichtigheid, vooral naar de raad toe." Hij wilde wel toezeggen het aantal besloten vergaderinger tot het minimum te beperken. 'Geen geheimzinnigdoenerij' Wethouder Plomp weersprak met be slistheid dat er, als gekozen wordt voor beslotenheid, sprake zou zijn van ge heimzinnigdoenerij of interessantdoe- nerij. "Dat speelt zeker geen rol; het is een interpretatie waarvan ik mij distan- cieer." Hoewel burgemeester Scholten had op gemerkt niet in de "casuïstiek" te willen vervallen ontkwam Van Gelder er niet aan tóch een voorbeeld te noemen van hoe het volgens hem niet moet: de bouwplannen op het terrein van het Oranje Hotel. In een besloten vergade ring was de commissie R.O. daar des tijds over gepolst. Van Gelder stelde vast dat die "toetsing" kennelijk een rol had gespeeld in het besluitvormings proces daarna. Hij stelde voor om, als er dan een onderwerp in beslotenheid aan de orde komt, af te spreken dat hetzelf de onderwerp zo spoedig mogelijk daarna in een openbare vergadering zou worden behandeld. Volgens Adriaan Pothuizen kan het "peilen van de gevoelens van de com missie" ook wel op andere manieren dan in besloten vergaderingen plaats vinden. "Laat een commissie eens echt als adviescommissie functioneren, zon der een kant en klaar voorstel van het College." Hij wees erop dat dat wel een en ander vergt van de commissie en dat er dan ook duidelijke alternatieven aan gereikt moeten worden. Het gesprek bleef verder steken in vaag heden, al gewaagde Verheus van een "diepgaande discussie". Burgemeester Scholten rondde het geheel af met de belofte dat het College de ideeën zou "meenemen" en per geval een zorgvul dige afweging zal maken van de belan gen die aan de orde zijn. "We zullen er niet lichtvaardig mee omgaan." Op de door Van Gelder voorgestelde afspraak zal het College zich nog "beraden"... Grote partij kleding uit tuin geroofd Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde een grote hoeveelheid kle ding geroofd uit de tuin van de familie H. aan de Johannes Poststraat. De kle dingstukken hingen aan de waslijn. Het gaat om nogal wat prijzige kleren, zoals twee kostuums van elk ca. 1000 gulden, een sportjack van 500 gulden, een lo den jas van 635 gulden en een aantal andere zaken. De totale waarde van de buit bedroeg volgens opgave van de ei genaar maar liefst 5750 gulden. Voordeur vernield Onbekenden hebben ernstige schade toegebracht aan de voordeur van het huis van de familie Van S. aan de Turf- streek. De deur werd met een scherp voorwerp flink toegetakeld. Sinds 1971 bestaan er tussen de Neder landse Protestantenbond in Soest en het S.O.S.-kinderdorp te Bethlehem nauwe betrekkingen. Tijdens een ge meentemiddag van de N.P.B. in het be jaardencentrum Braamhage kon zater- Mevrouw Hennephof neemt de chéque in ontvangst. Naast haar de heren H. Blok en M. van Vulpen (r.), resp. vice-voorzitter en penningmeester van de NPB-Soest. met o.a. het Unieke "Replica system" van Shiseido. Lichaamsbehandelingen van JWAR1A QALLAND Iedereen is welkom. Belangstellenden kunnen even bellen voor een afspraak. Studio haria harwocziK Burg, Grothestraat 25 - 3761 CK Soesi Teleloon 02155-20488 gediplomeerd echoonheldeepeclallete gezichte- en llchoameeerzorglng dagmiddag j.1. aan mevrouw drs. A. Hennephof, bestuurslid van de Stich ting Nederlandse Vrienden van de S.O.S.-Kinderdorpen, een chéque van f 1172,30 worden aangeboden. In 1948 werd door Hermann Gmeiner het initiatief genomen tot het stichten van S.O.S.-kinderdorpen. Momenteel zijn er ongeveer 200 kinderdorpen in 54 landen over de gehele wereld. S.O.S.-kinderdorpen zijn dorpen voor thuisloze kinderen. Deze dorpen geven de kinderen een nieuw thuis, het z.g. S.O.S.-gezin. Zo'n gezin bestaat uit 6 tot 10 kinderen. Elk gezin heeft een ei gen huis. Aan het hoofd staat een S.O.S.-moeder. Zij woont bij de kinde ren die aan haar zorgen zijn toever trouwd, en geeft hen liefde en een ge- Snelheidscontrole met koffie Op dringend verzoek van de bewoners van de Bartolottilaan heeft de politie daar maandag j.1. een controle gehou den op de naleving van de maximum snelheid. Nogal wat automobilisten kiezen deze laan als "sluiproute" en dat heeft in de afgelopen periode geleid tot nogal wat klachten. De politie maakte februik van de radarapparatuur en mat ij 7 van de 57 passerende auto's een overschrijding van de maximumsnel heid. De bestuurders krijgen een pro- ces-verbaal. Van de zijde van de bewo ners oogstte de politie lof en bijval; de politiemannen kregen zelfs koffie aan geboden. voel van geborgenheid. Een S.O.S.-kinderdorp bestaat uit 15 tot 20 van zulke huizen en wordt geleid door een dorpsleider. Hij adviseert de moeders en vertegenwoordigt met an dere mannelijke medewerkers het va derlijke element in de opvoeding van de kinderen. S.O.S.-kinderdorpen nemen kinderen op, ongeacht hun huidskleur, nationali teit of godsdienst. Alleen de nood van het kind is bepalend. Er wordt voor deze kinderen gezorgd tot ze in staat zijn zelf in hun levenson derhoud te voorzien. Daarbij behoort een goede school- en beroepsopleiding. Onder het motto "Hulp Zonder Om wegen" worden deze dorpen financieel gesteund door giften en adoptie. Inlich tingen hierover zijn te verkrijgen bij: S.O.S.-Kinderdorpen 't Marktveld 14, 1391 CA Abcoude. Inbraak Varenstraat De heer J.H. deed bij de politie aangifte van een inbraak in zijn woning aan de Varenstraat, die maandag overdag moet hebben plaatsgevonden. Het ga- rageslot bleek te zijn vernield en de wo ning was geheel doorzocht. Wat er pre cies werd ontvreemd kon de politie nog niet mededelen. De heer H. deelde de politie overigens mee dat hij onlangs tot zijn verbazing had geconstateerd dat de schroeven uit de metalen schuifpui van de woning waren verwijderd. Vermoe delijk heeft de(zelfde?) dader dus al eerder een poging ondernomen om het huis binnen te komen. we een huwelijk voltrekken bij de bruid thuis, die in bed lag voor een bevalling. De bruidegom met hoge hoed op zat er naast op een stoel. Zoiets vergeet je nooit meer. Het aantal huwelijken in Soest loopt terug. Vijftien jaar geleden sloten we 300 huwelijken per jaar af. Nu zijn dat er 175, terwijl Soest toch steeds groter is geworden. Vroeger moest je bij de aangifte van een geboorte aantonen dat een naam bestond. De laatste jaren wordt iedere naam geaccepteerd, tenzij die aanstoot geeft of een vies woord is. Dan moet je het kind daar tegen beschermen, maar zoiets komt hier nooit voor. Vervroegd uittreden Op 1 maart ben ik vijftien jaar in Soest werkzaam als chef van de afdeling Bevolking, Burgerlijke Stand, Militaire Zaken en Verkiezingen. Zo heet deze afdeling officieel. En op 1 Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Vandaag: de heer H. Oldewarris (58) De ambtenaar: "Aan de ene kant ben je gewoon een werknemer in dienst van de gemeente, maar aan de andere kant bekleedt een ambtenaar van de burgerlijke stand een zeer zelfstandige positie. Het College van B W is bijvoorbeeld mijn "baas" inzake het bevolkingsregister, maar niemand kan mij dwingen een huwelijk te voltrekken of een akte op te maken als ik vind dat het niet kan. Dan ben ik alleen maar verantwoording schuldig aan de officier van justitie. De gemeenteraad stelt vast waar en op welke tijden huwelijken voltrokken worden en hoeveel dat kost, maar de ambtenaar van de burgerlijke stand bepaalt zelfstandig wanneer een huwelijksvoltrekking kosteloos kan worden voltrokken. Eén keer heb ik wel iets zeldzaams meegemaakt. Niet hier maar in Katwijk. Toen moesten Midden Noord en Oost Nederland spaarbank

Soester Courant | 1987 | | pagina 9