CDA O allicht! LIVE MUZIEK Warm VARA-afscheid van Jan Leijendekker 'Spuiten zo min mogelijk, liefst helemaal niet' Veilig Verkeer controleert uw caravan 18 MAART Koninklijke onderscheiding voor 'zendingsman' F. Noor dam TUIN-ADVIESCENTRUM fvamietkoogt WOENSDAG 4 MAART 1987 SOESTER COURANT PAGINA 9 tfOES'* Er Kan gelachen worden, (of niet) Chef bureau belastingen en invordering Gemeente nam afscheid van A. Ruiter Café' t/ï& jQuee/v Commissie kiest geleidelijke afbouw chemische onkruidbestrijding TV-uitzending Veronica Ton Paauw/Mondriaan Zou U cda stemmen??? als U ook kiest voor een veilige en zorgzame samenleving stem dus lijst 1 Licht- en Krachtinstallaties itiiiiite'JiJiiS: voor doe-het-zelvers_fep Bemesten, waarmee en wanneer? (dee!2) door Arie v Wandelaar De mens is een gezelligheidsdier. Ma- rie en Arie proberen met grote regel maat daarop geen uitzondering te vor men. Het was mede daarom dat we ons op redelijk gepaste wijze met het plaatse lijke Carnaval hebben beziggehouden. Niet dat we ons er met een blauwe kiel en pet ingestort hebben, het was meer proeven. Uit Arie's schrijfmachine geen verslag van wat er allemaal met en zonder succes heeft plaatsgevon den. eerder een weergave van een aan tal lach-of-ik-schiet-opmerkingen die hij u niet wil onthouden. Want, om het versleten cliché maar weer eens te gebruiken, de humor wat mensen daaronder ook mogen ver staan, ligt, wanneer je er oog en oor voor hebt, nog altijd op straat. Een kleine "bloemlezing" van wat in de af gelopen dagen tot ons kwam. In af wachting van de komst van de praal wagens beluisterden we de navolgen de conversatie. "Willem wil jij morgen een paar konij nen voor mij meenemen?" De aange sprokene wilde dat, waarna de logi sche vraag: "Wat gaat mij dat kos ten?" Na een denkpauze volgde de of ferte. "Drie tientjes". Aangeschoten van de schrik haastte de besteller zich de order af te zeggen met de medede ling: "Konijnen met gouden tanden in hun bek eten wij thuis niet." De daar op volgende stilte werd verbroken met de vraag: "Eet jij zelf wel eens ko nijn?" "Met kop en kont", luidde de reactie. "De kop ook?", wilde de vragensteller weten. "Wat doe je dan met z'n ogen?" "Die prik ik aan mijn vork als ie even de andere kant uitkijkt." Praalwagen na praalwagen rolden voorbij. "Er kan toch best wel wat in Soest", ving Arie op uit de mond van een blauwbekkende toeschouwer, die met kennelijk genoegen het geheel aan zich voorbij zag trekken. "Mooi gezicht hé meneer. Als er in Soest wat meer gefusilleerd zou worden dan zou het verenigingsleven nog beter uit de verf komen" In een etablissement waar de bier- pompen overuren maakten en er te vens Chinees voedsel tegen betaling werd verstrekt hadden we uitzicht op een tafeltje waaraan vier ruime 55+ers met enig ongeduld op de geda ne bestellling zaten te wachten. Nee, namen noemen we niet. De conversatie had betrekking op kla- veijassen. "Hoeveel boompjes zouden we in die vijf jaar nou hebben ge speeld?" wilde een op het eerste ge zicht wat deftig uitziende dame weten van de penningmeester die een lus trum lang de penningen voor "nat gaan", winst en verlies in een op schrijfboekje had genoteerd. "Dat moeten er om en nabij duizend zijn ge weest" stelde hij vast. "Ga maar na. Iedere week vier bomen. Dat is ruim 200 per jaar en dat maal vijf dan zit je 'gauw aan de duizend." De vragensteller concludeerde daaruit met grote zekerheid dat de inhoud van de klaverjasspaarpot er een moest zijn waarvan ze in de loop van het jaar nog wel een keer vanuit eten konden gaan. "Laten we nou eerst maar afwachten wat hier de uitslag wordt" stelde de penningmeester ietwat korzelig voor. Hij hoefde niet lang te wachten. Een jonge ober, waarschijnlijk de eer ste reserve van de zaak, transpirerend in de weer, liet een smakelijk deel van een portie bami goreng in en op de blouse van de deftige dame vallen. Hevig geschrokken deed hij onver wachts een stap achterwaarts, waarna een aanrijding volgde met een collega die aan een andere tefel aan het uitser- veren zou gaan beginnen. Ook daar kwam het er niet van, De gehele Chi nese bestelling voor twee personen, inclusief de kroepoek, zorgde op het smetteloze witte tafelservet voor een effect waarvoor Karei Appel had wil len tekenen Oprechte paniek maakte zich van de slachtoffers en daders meester. "We gaan" liet de penningmeester met gesmoorde stem weten, intussen de slierten bamie, als ware het een klu- we wol, verzamelend. Een andere Chinese heer stamelde verontschuldigingen, dribbelde voor de woest geworden schare uit, opende de deur en sprak de voor Arie en Ma- rie onvergetelijke woorden: "Tot de volgende keer dames en heren." Arie Wandelaar KONINGINNELAAN 42 ZONDAG 8 MAART AANVANG 17.00 UUR Intern heeft de gemeente Soest vorige week vrijdag afscheid genomen van de heer A. Ruiter, chef van het bureau belastingen en invordering bij de sec- tiecomptabiliteit van de afdeling fi nancieel economische zaken. De heer Ruiter (59) heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Sinds 1 september 1957 is de heer Rui ter bij de gemeente Soest werkzaam ge weest. Hij werd geboren te Enkhuizen en trad, na eerst enige tijd bij een zaad- handel te hebben gewerkt, op 25 fe bruari 1946 in overheidsdienst in zijn geboorteplaats. Aanvankelijk werkte hij als klerk 2e klas op het kantoor van de gemeente-ontvanger; later werd hij bevorderd tot klerk le ldas. Zeven jaar later verruilde hij Enkhuizen voor Krommenie. Daar werd hij aangesteld als adjunct-commies ter secretarie, te vens deurwaarder plaatselijke belastin- Foto: Ooos van der Wilt Gelukwensen bij het afscheid van de heer Ruiter. gen, plaatsvervangend gemeente-ont vanger en plaatsvervangend boekhou der-administrateur van gemeentewer ken en het grondbedrijf. In 1957 zette hij zijn ambtelijke carrière voort in Soest. Daar doorliep hij achter eenvolgens de rangen van commies, commies A en hoofdcommies op het kantoor van de gemeente-ontvanger; tevens was hij waarnemend gemeente ontvanger. Vervolgens werd hij, na een interne reorganisatie, werkzaam op de afdeling comptabiliteit van de gemeen tesecretarie, waar hij met name invor deringswerkzaamheden verrichtte. Sinds 1 april 1978 was chef hij van het bureau belastingen en invordering van de gemeentesecretarie bij de sectie comptabiliteit van de afdeling finan- cieel-economische zaken. Het was vorige week donderdag een komen en gaan in restaurant 't Hoogje aan de Kerkstraat in Soest, waar tal van belangstellenden uit de omroep wereld en uit de Soester samenleving Jan Leijendekker de hand kwamen drukken bij diens officiële afscheid van de VARA. Leijendekker maakt gebruik van de vut-mogelijkheid na dat hij sinds 1954 ononderbroken me de het "gezicht" van deze omroep heeft bepaald. Aanvankelijk werkzaam als free-lancer trad hij in 1960 in vaste dienst. Op zijn naam staat een flink aantal spraakma kende programma's, zowel bij de radio (o.m. "Tussen Start en Finish" en "Op de koffie") als later bij de televisie. Met Arie Kleywegt en Netty Rosenfeld pre senteerde hij destijds het tv-programma "Espresso" en een aantal jaren werkte hij ook mee aan de actualiteitenrubriek "Achter het Nieuws". Vijftien jaar lang was Leijdendekker chef sport bij de VARA-televisie, en in het verlengde daarvan enige jaren voor zitter van de werkgroep sport van de NOS. De laatste jaren was hij actief als producer van bekende tv-programma's als "Koning Klant" en "De Konsumen- tenman". Dat Leijendekker daarnaast ook een gewaardeerde plaats in het Soester "ge beuren" heeft ingenomen bleek wel uit het feit dat naast tal van omroep-men- sen heel wat Soesters - in veel gevallen gaat dat ook sémen - van de gelegen heid gebruik maakten om hem hun waardering in woord en daad te tonen. Leijendekker verrichtte o.m. journalis tiek werk voor de Soester Courant, waarin hij nog wekelijks - als Arie Wan delaar - zijn vaste "Rondje Soest" maakt. Ook op het gebied van de sport heeft hij zich in Soest geweerd en zich o.m. ingezet voor de scrabbleclub en de damvereniging. Onder de bekende omroep-persoon- lijkheden die van Leijendekker afscheid kwamen nemen bevonden zich o.m. "journaalbaas" Ed van Westerloo, "konsumentenman" Frits Bom, oud- VARA-verslaggever en bestuurder Jan de Troye, Jan Nagel, Piet Ekel, Herman Kuiphof en tal van anderen. Bijzonder Liever dan eerst nog weer eens een drie jaar durende vergelijkingsproef te nemen met andere vormen van on kruidbestrijding dan het gebruik van chemische middelen (het zgn. "spui ten") kiest de gemeenteraad voor een definitieve, geleidelijke afbouw van deze methode. De daarvoor bereken de termijn van vijfjaar - waarin de om schakeling gefaseerd zal plaatsvinden - vinden de meeste raadsleden in de commissie Bedrijven eigenlijk nog te lang. Liever over vier jaar al stoppen met spuiten, lijkt kort samengevat het oordeel van de commissie Bedrijven, die de "discussie-notitie" over deze zaak vorige week behandelde. Eerder koos ook de commissie Ruimtelijke Ordening deze opstelling. Alle fracties hadden overigens lof voor de notitie, al werd er van verschillende zijden op gewezen dat er over de finan ciële consequenties nog niet veel duide lijkheid bestaat. Vast staat in elk geval dat de "alternatieve" bestrijding duur der is, in elk geval op kortere termijn, omdat er bijvoorbeeld ander "groen" moet worden aangeplant. Bovendien moet het personeel worden bijge schoold. Het College had in eerste instantie ge kozen voor een proef van driejaar in de wijken Smitsveen, Klaarwater en Over- hees, waarbij drie methoden ("chemisch, mechanisch en "alternatief met el kaar kunnen worden vergeleken. Leid- je Tomassen (Prog. Soest) stelde echter dat de gemeente beter direct kon stop pen met spuiten. "Je kunt toch meteen staken? En laten we dan over bijvoor beeld een half jaar eens kritisch bekij ken waar het nog echt nodig is om harde middelen te gebruiken." Ze drong aan op een snelle uitspraak, zodat de nieu we aanpak voor het voorjaar (als het onkruid weer begint te groeien) een feit is. Ze was overigens teleurgesteld om dat feitelijk alleen voor de plantsoenen wordt overwogen met spuiten te stop pen, en nog niet voor wat de "bestra ting" betreft. Jan van Esseveld (D66) meende dat de proeftijd ook wel teruggebracht zou kunnen worden naar twee jaar, maar liet weten er het meest voor te voelen nu definitief te kiezen voor stoppen met spuiten. Hij opperde verder de moge lijkheid om - in de trant van de sneeuw ruimplicht - de burgers zelf verant woordelijkheid te laten dragen voor het onkruidvrij houden van "hun" bestra ting. Niet uitproberen Kees Boerkoel (PvdA) merkte op dat de notitie op zichzelf erg duidelijk is, maar dat B. W. onduidelijke conclu sies trekken. "Ik snap niet waarom het College het nu nog eens driejaar wil uit proberen, want dat betekent ook nog drie jaar doorgaan met spuiten," aldus Boerkoel. Hij koos voor definitief stop pen en zag de termijn van vijf jaar die daarvoor nodig is liefst nog bekort. Romke Wijmenga ("als chemicus vind ik het woord chemisch niet vies") stelde namens de CD A-fractie vast dat er in Soest zorgvuldig wordt omgegaan met chemische bestrijdingmiddelen, "met voorbijgaan aan een enkel ongeluk uit menselijke zwakheid". Uitgangspunt is dat het milieu niet meer dan strikt nodig mag worden belast. Hij koos aanvanke lijk de zijde van B. W. (eerst een proef). "Als we nu al voor definitief stoppen kiezen trekken we al bij voor baat een conclusie." Ook Joop Ebbers (WD) stak zijn waardering voor de notitie niet onder stoelen of banken. Hij wees erop dat de commissie R.O. zich ook al in meerder heid had uitgesproken voor geleidelijk maar definitief stoppen. Hij was het daarmee eens, "zo mogelijk op een kor tere termijn dan vijfjaar", en Jan van Garderen (GPV/SGP/RPF) vroeg zich af of "plotseling" stoppen met spuiten eigenlijk wel verantwoord zou zijn. "Maar de bedoeling is toch dat we ermee ophouden." 'Diepe wens' De heer P.G. Klandermans, hoofd van de afdeling Groen Recreatie van de gemeente, gaf een heldere uiteenzetting over de achtergronden van de notitie en liet weten dat het zijn dienst "ernst en een diepe wens" is om een andere weg in te slaanbij de bestrijding van het on kruid. Hij wees erop dat in de notitie een aantal voorlopige ideeën zijn opge nomen "om met elkaar tot een verstan dig nieuw beleid te komen". Volgens Klandermans is voor de che mische onkruidbestrijding op de be strating nog geen goed alternatief voor handen, evenals trouwens op de sport- De afdeling Soest/Soesterberg van Veilig Verkeer Nederland heeft voor zaterdag 4 april 1987 in samenwerking met de Motor Transport Groep Klu, Kon. Marechaussee District Utrecht en gemeente politie Soest en de Vrijwillige brandweer Soesterberg een caravan controle georganiseerd. Deze controle wordt gehouden op het terrein van het "kamp van Zeist" nabij het Militaire Luchtvaart Museum. Caravanbezitters kunnen er van 9.00 uur tot ca. 16.15 uur terecht. De con trole is georganiseerd met het oog op de komende vakantieperiode. Juist in de vakantietijd ontstaan er pieken in het aantal ongevallen waarbij auto's met een caravan zijn betrokken. Soms moet de oorzaak gezocht worden in onvol doende ervaring met het rijden met een caravan; het komt echter ook voor dat ongelukken het gevolg zijn van de tech nische mankementen aan de caravan. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen wordt deze kontröle gezien als DE kans om e.e.a. te weten te komen danwel te ontdekken.Om de belangstelllenden zo kort mogelijk te laten wachten, wordt gewerkt volgens afspraak Hierdoor worden lange wachttijden tot een mini mum beperkt. De controle omvat on dermeer: wegen van de de caravan, tes ten van de remmen, controle van trek- haak-oplooprem, de vering en het chas sis. Personeel van de Vrijwillige Brand weer Soesterberg zal de brandveilige staat van de caravan controleren en eventueel advies geven over de gewen ste of noodzakelijke maatregelen. Hij/zij die aan de controle wenst mee te doen dient zich voor 31 maart a.s op te geven bij de secretaris van WN-Soest/ Soesterberg, A.P.W van de Pol, tel.03463-1849. De aan de controle verbonden kosten zijn: voor WN-leden/luchtmacht en personeel Kon. Marechausse f 7.50 niet leden betalen f 15,-. Een van beide bedragen voor 31 maart overmaken op gironr. 1344349, t.n.v. penningmeester WN-Afd.Soest/Soesterberg Chr.Huygenslaan 133, Soesterberg. Betaalt u pas nadat u zich eerst telefo nisch ingeschreven heeft via het voor melde secretariaatstelefoonnummer! Tevens treft u nabij het controle gebeu ren enkele stands aan van o.a. Flame control-brandblusapparatuur, een WN-stand etc. velden. wethouder Ries van Logtenstein overi gens over "kunstgras".) "We gebruiken de meest milde middelen die nog werk zaam zijn. Als het echt nóg minder kan doen we dat morgen," aldus de heer Klandermans. Op Boerkoels vraag of scholing van het personeel nu wel zo nodig is als er over geschakeld gaat worden op een andere bestrijdingsmethode, antwoordde Klandermans dat de meeste groen- ambtenaren een vrij traditionele hove niers-opleiding hadden gekregen. "Dan zie je nu eenmaal graag een scherp grasrandje en mooie zwarte aar de..." Voor de motivatie van de mede werkers kon bijscholing dan ook geen kwaad, vond hij. Over de prunusbestrijding (waarbij het omstreden Roundup de eerste jaren nog niet kan worden gemist) liet Klan dermans weten dat Groen en Recreatie "de zaak" het afgelopen jaar heeft laten liggen "om geen commotie te krijgen". "We hebben nog twee jaar nodig om het programma af te maken, daarna kan de bestrijding geheel handmatig gebeu ren." Geen weg terug Wethouder Ries van Logtenstein (CDA) legde nog uit waarom het Colle ge in eerste instantie het meeste voelt voor de vergelijkingsproef. "Dat is een kwestie van voorzichtig beleid, want het gaat veel geld kosten en als we nu al de finitief besluiten om met spuiten te stoppen is er straks geen weg meer te rug." Hij noemde het daarom "verras send" dat de kwestie van het spuiten zó leeft bij de mensen, dat de commissie al definitief voor "stoppen met spuiten" kiest en de financiële consequenties op de koop toe neemt. Leidje Tomassen drong nog eens aan op een direct ingaande beëindiging van het spuiten. "Als we ons nu uitspreken om dat pas op langere termijn definitief te doen, snapt het publiek er niets van. Het betekent dat we voorlopig tóch nog doorgaan met spuiten." Wijmenga liet tenslotte nog weten dat hij er geen moeite mee zou hebben net als de ande re fracties nu alvast definitief te kiezen voor stoppen en de proefperiode ach terwege te laten. Zijn collega Strietman pleitte ervoor de schooljeugd zoveel mogelijk in te schakelen bij het prunus- trekken en Van Garderen stelde ten slotte voor dat alle raadsleden een be zem aan hun auto zouden binden om met "vegen" het onkruid op de bestra ting te bestrijden. De heer Klandermans antwoordde Leidje Tomassen dat onmiddellijk stoppen een risico inhoudt "Je kunt het echt beter geleidelijk doen. Er zijn nog al wat voorbeelden van gemeenten waar men de spuit definitief aan de wil gen hing en daar later dik spijt van kreeg." Wethouder Van Logtenstein conclu deerde tot het volgende standpunt: "Spuiten zo min mogelijk, liefst hele maal niet", en beloofde binnen afzien bare tijd met een bijgestelde notitie te komen. In tegenstelling tot wat in onze editie van vorige week werd gemeld zal de tv-uitzending vanmiddag van 'Club Veronica', waarin de Soester kunste naar Ton Paauw over Mondriaan aan het woord komt, niet beginnen om 16.05 uur, maar om 15.40 uur. Foto: Goos van der Wilt getroffen was Leijendekker door het fraaie bloemstuk van oud-N W en VA- RA-voorzitter André Kloos, die helaas niet persoonlijk aanwezig kon zijn. Op verzoek van Leijendekker werden er geen toespraken gehouden. Dat maakte Konsumentenman Frits Bom (r) en zijn verloofde (l) behoorden tot de velen die van Jan en Mick Leijendekker afscheid kwamen nemen. de bijeenkomst in 't Hoogje overigens niet minder gezellig. De Soester P. Noordam is sinds vrij dag j.1. de drager van de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Noordam kreeg de onderscheiding uit handen van burge meester Rademaker van Leusden, waar hij werkzaam is aan het Zen dingscentrum van de gereformeerde kerken. Hij is per 1 maart met vut ge gaan. Noordam is als secretaris binnenland hoofd van de afdeling Voorlichting en Publiciteit van het Zendingscentrum geweest, dat vroeger in Baarn was ge vestigd en alweer geruime tijd geleden naar Leusden verhuisde. Zijn taak richtte zich voornamelijk op de voor lichting, waarvan het werk in de 16 jaar dat hij in dienst van het centrum is ge weest sterk is gegroeid, zowel in eigen kring als in interkerkelijke verbanden. In 1972 was hij nauw betrokken bij de Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 actie "Kom over de Brug II", die bijna 70 miljoen gulden opbracht. Als orga nisator van de "mobilisering" en in- struering van vrijwilligers in elk ge meente heeft hij daarin een belangrijke rol gespeeld. Noordam was enkele ja ren voorzitter van de commissie Bin nenland van de Nederlandse Zendings raad, waarvan hij nog lid is. Daarnaast was hij één van de oprichters van de "Mondiale Werkplaats" te Am sterdam, een samenwerkingsverband tussen christelijke onderwijs-organisa- ties en de protestantse kerken met het oog op de mondiale educatie op school. De heer Noordam is secretaris van het stichtingsbestuur van deze werkplaats. Verder is de heer Noordam op menige gereformeerde kansel geen onbekende. Hij heeft algemeen preekconsent en gaat regelmatig voor in de zondagse kerkdiensten. Verder heeft hij zijn spo ren verdiend op het gebied van confe renties en "workshops" over de missio naire en mondiale aspecten van het kerkzijn. Tenslotte heeft hij een bewonderens waardige ijver aan de dag gelegd bij het mobiliseren van vele vrijwilligers in den lande, waarop het werk van de zending steunt, zoals zendingscommissies, pro vinciale werkgroepen, classicale depu- taten. Zijn eerste taak daarbij is organi seren, initiërend, stimulerend en coör dinerend, waarbij hij bij de plaatselijke gemeenten een vertrouwenspositie in neemt en in deze tijd van mismoedigen bemoedigend bezig is. Hebbe jullie aallemoal ut hongdeangif- tebiljet wel op'estuurd? Wullie deje ut doaluk meteejn, moar ik von wel daatter veuls te weinig vroage instinge veur un angiftebiljet en doarom he'k ter uut eige beweging moar bie 'ezet daattut un reu is. As de gemeengte zo greig un goeie aadministroasie vaan de hongdelukkes- taangd wil hebbe, daan zouwe ze toch mingstes de noam vaan 't beest motte wete. En de geboortedoatum vaan eiges ok. En waat ut anpaakke deur de ge meengte vaan de hongdepoep angoat zouw ut ok best maakkeluk weeze ajje invult woardaat je vierpoter zeplaas en hoop doet. Die kaajje daan in de kom- puterstoppe en zo de overtrejers un bon netje uutdele. Zo waas ter us un ouwe Soesder en die haad toch zo'n haarstikke mooie raas- hongd op ze daam lope. D 'r kwaam ie- maangd veurbie die d'r zeker verstaangd vaan haad en die vroeg an de boas vaan 't beest of die hongd ok un staamboom haad? "Nee", zee de boas. "Hie doet ut zo moar bie elke boom". En daat ken uutkomme, waangt bie ongze reu ben ok aalle bome roak tot daattut op is en daan moakt ie ut geboar nog met eejn vaan ze aachterpote. Zo waas ter ok iemaangd op Soest die un praachtige grote kaastaanjeboom veur ze huus liet omzoage en daat haad de ge meengte in de goate en toeng mos tie veur straaf un nieuwe anplaangte. En doar doch ik an toen'k ongderlest hoor de daat Provincioale Stoate un heul stuk bos op de bult bie Soesderbaarg wil loate rooie om d'r un zaangdaafgroaverie an te leige. D 'r zit doaro aal un gaat in de grongd woar je dieptevrees vaan kaang kriege ajje d'r in kiekt. Eejn vaan de mooiste stukke netuur wille ze doaro effe noar ze maalle moer helpe, moar de ge meengte houwt gelukkig ut poot nog d waars en ik hoopt daat ze ut zaalle blie- ve doeng. Geejn vergunning aafgeve, ut is op un end geejn knolletuun, zaa'k moar zeige. Op aangdere ploatse motte de zaangdgoate dicht 'egooid worre en dan zaalle ze op de bult weer un nieuwe moake. En wie un kuul gioaft veur un aangder, die vaalt ter zelluf in. Daat kaajje op Soesderbaarg nog aargus goed gewoar worre. Joarelaang ben ze doaro an de gang 'eweest om un heule laange kuul te moake en die waas ok veur un aangder. In aalle gevaal niet veur de overdebul- ters. En toeng ut kloar waas kwaam d'r toch un stuk lawwoai uut die aafgrongd daattut meer daan heul baar waas. Wel drie of vier kere dB (A) meer as ze uut- 'erekend haadde. Daat betekent zeker: "bie de Beeste Aaf", denk? As un mings toch us aallus vaan te veure zouw wete, moar daat weet je nooit, ajje daat moar weet. Toch weet ik wel zeker, daat de oversteekploatse bie Broamhoa- ge en op Nieu werhoek d'r nog laang niet zaalle komme. Net zo min as an de Daalweg. Voortemeej moewe die zelluf betoale, zee un roadslid. Joa, wie daan aangders? Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: loat de Provincioale Stoate un rongdje tunnels geve, die groave ommers zo greig Ajje dit leest is de Kaamevaalaal- weer veurbie en dan kaajje Knolledaam niet meer op de koart vingde. De knolle tuun wel, die komt op de menukoart te stoan, zeker wete, heet daat vaandoagde daag. Hannes van de Neng.' Kpjrt"1* ^nBhHSoS!13 BffiriemV Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels V»* Erik van Dorresteyn M 'Mi medewerker 'tVaarderhoogt In de vorige aflevering ben ik uitgebreid ingegaan op het nut van turfstrooisel en tuinturf voor onze tuin. De slotconclusie leerde ons dat beide produkten van di verse toepassingen aan te wenden zijn, maar dat ze geen of bijna geen voedsel bevatten. Omdat er in com post en koemest wel ruimschoots voeding aanwezig is, bestaat een ideale bemesting dan ook meestal uit een combinatie van tuinturf met een van bovengenoemde meststoffen. Compost is een produkt van huisvuilverwerkende be drijven en wordt in verschillende kwalitaeiten aange boden. Op tuincentra zullen we meestal verpakt sier- tuincompost aantreffen, een product dat in onze sier en groentetuin goed toepasbaar is. Het bevat naast een grote hoeveelheid organische materiaal diverse sporenelementen, zoals ijzer, mangaan, koper etc. voedingselementen die voor een evenwichtige plan tengroei allen voldoen en in de grond aanwezig moe ten zijn. Bovendien wordt er in de fabriek waar orga nische produkten worden verwerkt en verpakt, een dosis snel opneembare stikstof aan toegevoegd, zodat compost zowel op de korte als langere termijn groeire- sultaat te zien geeft. Door de vrij hoge voedingscon centratie, doen we er verstandig aan de bemestingsgift compost niet te overdrijven en zelfs eventueel in meerdere keren toe te dienen. De juiste gebruiksaan wijzing vinden we normaliter op de verpakking. Als regel gelst dat het toedienen van compost in de herfst en nogmaals in het voorjaar een beter resultaat geeft dan éen grotere hoeveelheid ineens in voor- of najaar. Een te grote hoeveelheid compost geeft vooral het eerste jaar een onstuimige groei te zien, de bloei blijft dan echter geheel of grotendeels achterwege. Als de compost in te overdadige hoeveelheden gebruikt wordt en het produkt niet genoeg door de bestaande grond gewerkt wordt bestaat er zelfs gevaar voor wor telverbranding; daarom altijd matig gebruiken! Een andere meststof die we in onze tuin kunnen gebruiken is koemest, hetgeen hier en daar nog wel in ruige vorm te koop is bij de boer of speciale mestleveranciers. Goed vergane rotte mest is een fijne meststof, bevat veel voeding en houdt behoorlijk vocht vast. Bij veel mensen bestaat er echter bezwaar tegen het gebruik van deze dierlijke uitwerpselen in de oorspronkelijke vorm. Stankoverlast en een verhoogde onkruidgroei in het groeiseizoen na toediening van de stalmest spe len hierbij een belangrijke rol. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen is er in het verleden gedroogde koemest ontwikkeld dat in geconcentreerde vorm op de tuincentra in zakken wordt aangeboden. Het is zo wel verkrijgbaar in poeder- als in korrrelvorm. Voor gebruik op gazons is de poedervorm praktisch i.v.m. een egale toediening; in border of groentetuin zijn de korrels zeker zo geschikt omdat het nadeel van het stuiven van het poeder hiermee wordt opgeheven. Gedroogde koemest is veel eenvoudiger te verwerken dan ruige stalmest, vooral tussen dichtopeenstaande beplanting. Het gedroogde produkt kan gewoon tus sen de planten worden uitgestrooid en licht doorge werkt. De regen en het bodemleven doen de rest. Met het droogproces van de stalmest gaat weliswaar het een en ander aan voedingsstoffen verloren, maar de voedende waarde van het produkt is evengoed vrij hoog. Vooral heidetuinen, waarin het gebruik van compost eigenlijk uit den boze is, is koemest een idea le meststof. Compost verhoogt de PH van de grond (grond wordt minder zuur) hetgeen voor heide en aanverwante gewassen niet bepaald ideaal is. Koe mest heeft een neutrale tot licht-zure uitwerking op onze tuingrond. Voor de juiste hoeveelheid te gebrui ken produkt wil ik wederom naar de achterkant van de verpakking verwijzen.

Soester Courant | 1987 | | pagina 9